Przystojny mąż, piękny dom, drogie ubrania... status, o jakim rodzina i koleżanki z małego miasteczka mogą jedynie marzyć. Trudno się dziwić, że smutek młodej mężatki traktują jako fanaberię osoby rozpieszczanej przez życie. Osamotniona w swoim dramacie Magda podejmuje decyzję, która wprawia wszystkich w osłupienie.
Powieść Aldony Likus-Cannon wciąga od pierwszych stron. To historia młodej kobiety, która niszczona psychicznie i fizycznie potrafi walczyć o siebie. Autorka uświadamia nam, że nigdy nie wolno się poddawać, a na prawdziwą miłość i szczęście nigdy nie jest za późno.
Zbigniew Gajzler, reżyser filmowy
Przemoc domowa jest tematem tabu, o którym niechętnie się mówi. Książka Aldony Likus-Cannon „Tylko mnie dotknij” przybliża ten problem z punktu widzenia ofiary. Warto po nią sięgnąć nie tylko po to, by poznać, co dzieje się czasem za zamkniętymi drzwiami „porządnych domów”, ale także by zrozumieć psychikę osoby krzywdzonej.
dr Robert Konat, Monachium
BYDGOSZCZ MOVIE to zbiór kilkunastu wywiadów z reprezentantkami i reprezentantami życia filmowego Bydgoszczy – twórcami, badaczami i animatorami. Z tych rozmów wyłania się portret miasta o interesującej filmowej historii i ludzi, którzy otwierają nową kartę tej opowieści. Dużo się na stronach tej książki dzieje, ale też dużo marzy i wspomina. Duchologiczna i kinofilska wyprawa w głąb Bydgoszczy ma charakter osobisty i anegdotyczny.
Są pocałunki w ciemnych kątach Pomorzanina i składki na wspólny bilet. Wolność, Bałtyk, Polonia, Orzeł, Gryf, kino samochodowe, letnie w Myślęcinku i „budki” na Dworcowej, które przypominają darkroomy. Nagie kobiece piersi w domu katechetycznym, Zorro, towarzysz Gierek i etos robotniczy. Filmowe bezdroża i szerokie asfaltówki. Zabijanie nudy i wymarzone wakacje z kinem objazdowym. Niedaleko Mulholland Drive z Davidem Lynchem. Na drogę szwedzka lektura, a na miejscu VHS ze stadionu Chemika. Zawsze w doborowym towarzystwie: Poli Negri, księżniczek Disneya i Bruce’a Lee. James Bond jest mało ekscytujący, a musicale okropne! Horror w bydgoskiej scenerii zdarzył się, choć szyj kinomanów nie pogryzły wcale wampiry. Titanic w wersji męsko-męskiej z barką na Brdzie, storyboardy do Gwiezdnych wojen z bydgoskim rodowodem, last but not least – studnia życzeń w Orle i niespodzianka w Pałacu Młodzieży. Jedna scena i wbijający w fotel finał.
Magdalena Wichrowska – filmoznawczyni, filozofka i dziennikarka, doktor nauk humanistycznych, kierowniczka Zakładu Kultury Audiowizualnej przy Katedrze Przemysłów Kreatywnych WSG w Bydgoszczy, autorka książek Szukając prawdy. Problem poetyki w polskim filmie dokumentalnym po roku 1989, Toruń. Miasto kobiet oraz programu edukacji filmowej Movie Mówi Project.
Paulina zamierza studiować socjologię. Podczas urlopu w Bretanii spotyka Agnieszkę, socjolożkę prowadzącą latem szkołę surfingu. Agnieszka pokazuje Paulinie, na czym polega specyfika socjologicznej analizy, odwołując się do przykładów z życia wziętych – flirt, opalanie się toples, moda… Opowiada jej o historii życia społecznego, począwszy od społeczeństwa w państwie absolutystycznym, a na globalnej wiosce skończywszy, która – jak się okazuje – kryje niejedną tajemnicę, również Agnieszki… „Paulina na plaży” jest pierwszą socjologiczną powieścią, która w sposób obrazowy i systematyczny przekazuje podstawy tej fascynującej nauki. Autor, Gerhard Wagner, jest profesorem socjologii na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem.
„Analekty” są fundamentalną filozofią duszy.
– Lien Chan, Honorowy Przewodniczący Kuomintangu
Musimy rozpocząć ruch badania i promocji „Analektów”, dawać przykład poprzez własne uczestnictwo i wdrażanie ich w praktyce.
– Sun Zhen, były rektor Uniwersytetu Tajwańskiego
Konfucjusz splótł dobroczynność z rozwiązywaniem trudności życiowych i zarządzaniem krajem. Jest to istota przywództwa.
– Liteh Hsu, przewodniczący Fundacji Sun Yun-suan
Książka ta daje czytelnikom najbardziej praktyczne i głębokie prawdy o życiu i przywództwie.
– Jason C.S.Lin, były prezes zarządu Uni-President Enterprises Corp.
Dr Shih połączył starożytną mądrość z nowymi koncepcjami zarządzania, przekazując czytelnikowi nieocenioną ideę.
– Chao Teng-hsiung, przewodniczacy Farglory Group
Dr Shih sprawił, że „Analekty” rzucają nowe światło na doskonalenie przywódcy i dostarczają czytelnikom cennej lekcji przywództwa.
– Wei Ying-heng, przewodniczący Ting Hsin International Group
Dr Casper Shih, wplatając mądrość i wartości konfucjańskie
w kontekst współczesnej Azji, daje drogocenny prezent
– Danah Zohar, autor prac „Lider kwantowy, kapitał duchowy, kwadrat” oraz „Przewijanie korporacyjnego mózgu”
Wolność, za którą zginęły miliony, daje szansę bez gwarancji sukcesu, i jak masz możliwość wyboru, to za wybór musisz ponieść odpowiedzialność, i wtedy przekonasz się wyraźnie, że fundamentem wolności jest dyscyplina. Dyscyplina oznacza konieczność ponoszenia odpowiedzialności zarówno za decyzje i działania, jak i za zaniechania. Zdolność ponoszenia odpowiedzialności nobilituje; oznacza zdolność honorową. Nie da się od tego uciec i nie licz na to, że mi się myli.
Miron Kłusak, Malowane słowem (2017)
Publikacja Zaczarowany rewolucją dotyczy Edwarda Dembowskiego (1822–1846), przedstawiciela polskiej myśli demokratycznej oraz filozoficznej połowy XIX wieku. Dembowski był postacią wyrazistą, która na trwałe wpisała się w dzieje naszego kraju. Żył krótko, zaledwie dwadzieścia cztery lata, lecz pozostawił bogatą spuściznę piśmienniczą i wzbudzającą podziw biografię polityczną. Miał w sobie mądrość filozofa, pasję reformatora oraz odwagę bohatera. Rewolucja była dla niego czymś koniecznym i wzniosłym zarazem, stanowiła główny sens jego życia.
Autorka starała się pokazać swoistość poglądów Dembowskiego, ale też jego powiązania z Henrykiem Kamieńskim, dlatego książkę należy traktować jako kontynuację wydanej wcześniej: Myśli i czyny. Henryk Kamieński – filozof i polityk.
The psychological perspective on fundamentalism shows that the phenomenon is connected not only with a specific epoch (Islamic past versus modern times) or social, political, and cultural processes, nor is it solely a caricature of modernism, a form of rebellion, or a protest movement.
The implemented theoretical approaches reveal that fundamentalism should be viewed in the context of combined personal and situational conditionings, as a psychological reaction to social, cultural, and political processes and phenomena. A specific configuration of psychological traits makes an indi-vidual respond to specific external contexts in an adequate way, which to a certain extent may be associated with their defense mechanism.
Part of the book
Historyczny wzrost gospodarczy w państwach Azji Wschodniej doprowadził do przesunięcia centrum cywilizacyjnego z Atlantyku na Pacyfik. Już sam ten fakt skłania do intensywnego poznawania kulturowej specyfiki tego regionu.
Pomimo istnienia barier językowych i koncepcyjnych oraz wciąż silnego przekonania o kulturowej wyższości, które utrudnia przedstawicielom zachodniej cywilizacji dotarcie do fundamentów cywilizacji wschodniej, systematyczne i wyczerpujące badania oraz publikacje porównawcze, w tym dotyczące taoizmu i judaizmu, wydają się właściwą metodą przezwyciężenia tych trudności.
Czytelnik znajdzie w niniejszej książce interpretacje relacji człowiek–natura dokonywane przez pryzmat pojęć Tao i Bóg oraz przykłady ich zastosowania w porównywanych kulturach.
W dziedzinie studiów dotyczących przemian w zakresie ruchliwości przestrzennej [...] w ostatnich latach zaobserwowano wyraźny postęp, jednak stan posiadanej wiedzy (zwłaszcza w skali pojedynczej osoby, w skali miasta, gminy, powiatu, województwa czy kraju) na temat przemian w strukturze oraz w intensywności i formach ruchliwości przestrzennej, ich konsekwencji [...], jakie nastąpiły w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach, jest nadal niezadowalający. Nie zostały one dotychczas należycie zidentyfikowane i rozpoznane. Nie-pełna jest wiedza o znaczeniu rożnych współczesnych uwarunkowań demograficznych, politycznych, społecznych […], osadniczych, gospodarczych [...] i ich wpływie na poziom ruchliwości przestrzennej, zwłaszcza w skali pojedynczej gminy. [...] Wielowymiarowość czynników wpływających na ruchliwość przestrzenną ludności oraz jej skutki (pozytywne i negatywne) sprawia, że jest to temat bardzo trudny do kwantyfikacji i realizacji. Podjęcie przez Autorkę tak wielowątkowego tematu świadczy o jej odwadze naukowej.
Fragment recenzji prof. dr hab. Danieli Szymańskiej
Nagle poczułem, jakby obraz zbliżył się do mnie. Siedziałem nadal w tym samym miejscu, a jednak miałem wrażenie, że jest tuż przy mnie. Nie wiem tylko, czy to ja się poruszyłem, czy obraz. Jakby z bliska zobaczyłem twarz pociągłą, o kształtnym nosie i małych, wąskich ustach. Wokół głowy roztaczały się pasma włosów, spływające po policzkach. Ta twarz robiła wrażenie majestatycznej, tajemniczej i dostojnej. Siła wyrazu obrazu kryła się jednak w oczach – wąskich, z rozbłyskami światła wokół tęczówek, z wyrazem smutku, refleksji i zadumy. Obraz emanował obecnością sacrum.
Fragment opowiadania I w Ostrej świecisz Bramie
Autor słusznie nie koncentruje się na Internecie tylko jako na medium komunikacji czy źródle wiedzy i informacji, lecz wskazuje na jego rosnącą rolę jako nowego ekosystemu społecznego, do którego przenosi się coraz więcej ludzkiej energii i w którym rodzą się nowe społeczności; przestrzeni, w której indywidualni i instytucjonalni użytkownicy lokują tworzone przez siebie zasoby informacji, wiedzy, kultury, przeżyć, emocji itp. oraz korzystają z zasobów umieszczanych tam przez innych. [...] Książka ma duże walory poznawcze i może stanowić cenną pomoc dydaktyczną w zakresie refleksji nad Internetem. Jest udaną próbą teoretycznych rozważań w obszarze nadal słabo obecnym w polskiej socjologii mediów i religioznawstwa.
Fragment recenzji
dr. hab. Kazimierza Krzysztofka, prof. Uniwersytetu SWPS
Tom, który Czytelnik trzyma w ręce, wpisuje się w nurt współczesnych zainteresowań, naukowych i popularyzatorskich, skoncentrowanych na tematyce żywieniowej w odniesieniu do zdrowia i spodziewanych rozkoszy zmysłowych, smakowych i estetycznych. Słowo „kuchnia” oznacza szeroko pojęte zagadnienie jedzenia i picia potraktowane jako wyznacznik kulturowy bądź temat czy motyw literacki; to również – metaforycznie – rozmaite aspekty warsztatu pisarskiego lub wydawniczego. Czytelnik znajdzie tu piętnaście studiów stanowiących interesujące realizacje owych rozumień terminu „kuchnia” w kontekście różnych aspektów literatury i kultury krajów romańskich od średniowiecza do XVIII wieku. Autorami artykułów są specjaliści reprezentujący czołowe polskie ośrodki akademickie.
Seria wydawnicza Biblioteka Azji i Pacyfiku to niepowtarzalne przedsięwzięcie, które propaguje najważniejsze prace polskich i zagranicznych naukowców, poświęcone studiom azjatyckim. Doskonale wpisuje się w strategię Wydawnictwa Adam marszałek, które stało się w ostatnich latach czołowym promotorem współpracy europejsko-azjatyckiej w Polsce. O sukcesie Serii świadczy liczba książek, które co roku ukazują się pod charakterystycznym szyldem Biblioteki Azji i Pacyfiku. Kolekcja przyciąga doświadczonych i cenionych autorów, lecz również młodych naukowców, dla których jest ona formą upowszechniania wyników swoich badań. To unikalny zbiór książek, które pozwalają Czytelnikom poznać i zrozumieć Azję, odkrywać jej historię i kulturę oraz uczyć się w jaki sposób tworzyć nowe projekty z azjatyckimi partnerami.
Piotr Maron ze znawstwem podejmuje się analizy tekstów budzących częstokroć we współczesnej kulturze (kontrkulturze) duże kontrowersje. Dla fanów tego rodzaju przekazu muzycznego niektóre teksty pełnią rolę wręcz manifestów wyboru życiowej postawy, z którymi oni jako odbiorcy i docelowi adresaci silnie się identyfikują. Z kolei innych słuchaczy te same teksty drażnią i oburzają, w pewnych przypadkach postuluje się nawet prohibicję i cenzurę podobnych przekazów, uznanych – z powodów aksjologicznych lub światopoglądowych – za teksty o treściach nienadających się do publicznego prezentowania i propagowania. Sytuacja ta ukazuje, że mają one również wymiar performatywny – na swój sposób działają (oddziałują) i sprawiają, że w sferze kultury (nie tylko muzycznej) pojawiają się nowe konteksty. Tym bardziej więc trafna jest decyzja Autora o podjęciu się analizy tych tekstów z punktu widzenia antropologii kulturowej.
dr hab. Marek Rembierz
Życie jest wysiłkiem zbiorowym i wymaga struktur zbiorowych, zorganizowanych wokół instytucji, norm i procedur możliwych do uregulowania i wyegzekwowania. Jednostka jest i zawsze będzie bezbronna wobec struktur zorganizowanych w działaniach na jej szkodę. Demokracja i po-rządek liberalny są kierunkiem zorientowanym na dobro wspólne, budowane wysiłkiem i odpowiedzialnością różnego rodzaju podmiotów indywidualnych. Europa stoi przed zadaniem najtrudniejszym w dziejach, chociaż nigdy nie miała łatwo, a że jest zagrożona katastrofą, pokazał już wiek XX. Wiek XXI pokazuje z kolei, że możliwości katastrofy są nie-porównanie większe; ludzie, jeśli rozumieją rozmiar zagrożeń i osiągną świadomość, że da się tej katastrofy uniknąć, będą mieli szansę osiągnąć wyżyny determinacji niezbędnej do trzymania się tego trudnego i mało wyraźnego wolnościowego kierunku, ciągle zagrożonego degradacją i chaosem.
Fragment książki
Książka Sakroturyzm w dobie globalizacji. Studium transdyscyplinarne jest awangardowym i unikalnym projektem w literaturze światowej polegającym na przezwyciężeniu wąskiej koncepcji religii, wypełniającym lukę w polskiej literaturze teologicznej, socjologicznej i pedagogicznej. Zawiera bardzo kompetentne i oryginalne, jak również profesjonalne ujęcie trudnego pod względem metodologicznym zagadnienia. Przedstawione w niej badania wprowadzają czytelnika w problematykę sakroturyzmu jako dyscypliny naukowej na wysoce refleksyjnym, transdyscyplinarnym poziomie interpretacji. Głębokie przemyślenia i analizy zmierzają jednocześnie do ukazania transcendentnego wymiaru sakroturyzmu, który autor definiuje w następujący sposób: „[...] to taki rodzaj indywidualnego lub grupowego turyzmu do miejsc kultu religijnego, podczas którego dochodzi do odkrywania i przez˙ywania sfery sacrum w dialogu transkulturowym i transreligijnym”. Sakroturyzmu jako dyscypliny naukowej nie moz˙na mylic´ z sakroturystyka?, która dotyczy wymiaru praktycznego, jednego z obszarów działalnos´ci branz˙y turystycznej. Wraz z sakroturyzmem, jako dyscypliną uniwersytecką opartą na solidnych badaniach naukowych, równiez˙ turystyka (praktyczna) w postaci sakroturystyki powinna otrzymac´ wyraz´ny impuls rozwojowy odpowiadaja?cy duchowi czasu. Książka adresowana jest do jak najszerszej grupy osób zajmuja?cych sie? badaniami naukowymi w obszarze szeroko rozumianej branz˙y turystycznej, a zwłaszcza do studiuja?cych kierunek turystyka i re-kreacja oraz zatrudnionych w przemys´le turystycznym.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?