W tej sferze znajdziecie Państwo szeroki wachlarz publikacji na temat technik psychologii i psychoterapii. Przedstawione w naszych podręcznikach sprawdzone techniki i sposoby na lepsze życie, potraktuj jako narzędzia pracy nad sobą i własnym umysłem. Bardzo wielu ludziom pomogły stanąć na nogi, poradzić sobie z krytycznymi nieraz sytuacjami, toksycznymi relacjami czy destrukcyjnymi emocjami. Dorota Mrówka poleca książki o medytacji, które oczyszczają umysł i rozjaśniają myśli. Z kolei Maciej Wielobób zaleca terapię jogą, od Ciebie zależy, którą metodę wybierzesz, wybór jest naprawdę ogromny.
W dzisiejszych konsumpcyjnych czasach, gdzie współzawodnictwo, izolacja i samotność zwiększają swój zasięg, rośnie także populacja dzieci nieśmiałych, które nie radzą sobie w kontaktach społecznych. W zapobieganiu utrwalania nieśmiałości ważną rolę odgrywają oddziaływania wychowawcze nastawione na odpowiednie kształtowanie się osobowości dziecka. Jednak, gdy zaburzenia przybierają na sile, konieczne jest zastosowanie odpowiednich działań terapeutycznych.
Inspiracją do podjęcia tematu były wieloletnie doświadczenia autorki w stosowaniu wizualizacji z wybranymi technikami arteterapii w terapii i wspomaganiu rozwoju dzieci. Celem praktycznym jest zaproponowanie nowej metody przydatnej w pracy terapeutyczno-wychowawczej z dziećmi nieśmiałymi.
Książka zawiera część praktyczną, w której znajdują się m.in. przykładowe scenariusze zajęć z wykorzystaniem wizualizacji z wybranymi technikami arteterapii, arkusze obserwacyjne oraz arkusze oceny dzieci.
Poznaj nowatorskie podejście do leczenia depresji i zaburzeń lękowych! Depresja i zaburzenia lękowe niszczą mózg, jednak odpowiednie leczenie może zmienić wzorce funkcjonowania tego organu. David J. Hellerstein, wybitny amerykański psychiatra, odwołując się do najnowszych osiągnięć z dziedziny neuronauki i medycyny, pokazuje, w jaki sposób osoby dotknięte tymi zaburzeniami mogą poprawić swoje funkcjonowanie. Zamiast wracać do problemów z wczesnych faz rozwoju, co cechowało starą psychiatrię, nowa neuropsychiatria koncentruje się na poprawie jakości obecnego życia osoby i osiągnięciu długotrwałej remisji objawów. Jej podstawową zasadą jest indywidualne podejście do pacjenta i czerpanie z osiągnięć zarówno farmakoterapii, jak i psychoterapii.
Książka stanowi uzupełnienie publikacji Psychoterapia tańcem i ruchem. Teoria i praktyka. W tomie pierwszym Autorki skupiały się na przybliżeniu czytelnikowi charakterystycznych cech metody DMT i podstawowych zagadnień z nią związanych. W tej części kładą nacisk na stronę praktyczną - dzielą się swoimi doświadczeniami z praktyki klinicznej, pokazując jednocześnie różne możliwości zastosowania psychoterapii tańcem i ruchem w procesie terapeutycznym. Książka składa się z trzech części. W pierwszej opisano możliwości zastosowania metody DMT w terapii grupowej. Cześć druga zawiera przykłady użycia DMT w terapii indywidualnej dzieci, a trzecia - w terapii indywidualnej dorosłych. Każdy rozdział to osobna historia, opis relacji terapeutycznej i procesu leczenia innego klienta czy grupy: osób cierpiących na depresję, fobie, uzależnionych, po traumatycznych przeżyciach (strata okołoporodowa, zaniedbanie w dzieciństwie, choroba). Autorki, dzieląc się swoimi doświadczeniami, pomysłami na prowadzenie terapii, obawami i sukcesami, przekonują, jak szerokie zastosowanie może mieć niedoceniana jeszcze (a na pewno nie dość spopularyzowana) metoda psychoterapii tańcem i ruchem.
Psychoterapia tańcem i ruchem (Dance Movement Therapy) to metoda pracy terapeutycznej w Polsce wciąż stosunkowo nowa i nieznana. Nieliczne są również polskie opracowania dotyczące tej formy terapii. To zaskakujące, zważywszy na fakt, iż terapia ta jest na świecie rozwijana i z powodzeniem stosowana od około siedemdziesięciu lat! Celem Autorek jest uzupełnienie luki w rodzimej literaturze i przybliżenie polskim czytelnikom założeń tej metody, możliwości jej zastosowania i głównych narzędzi. Autorki książki Psychoterapia tańcem i ruchem. Teoria i praktyka poruszają takie zagadnienia jak relacja terapeutyczna, analiza ruchu, metafora ruchowa; przybliżają metodę pracy za pomocą ruchu autentycznego bądź pracy ze snami; omawiają narzędzia takie jak przestrzeń, rekwizyt czy rysunek. Dzięki lekturze czytelnicy poznają założenia i możliwości pracy metodą DMT, jej kluczowe koncepcje oraz podstawowe narzędzia pracy. Dowiedzą się, co w tańcu i ruchu jest leczące i jak powinna wyglądać poprawna sesja terapeutyczna, nauczą się, jak pracować z trudnymi emocjami pacjenta poprzez ruch, jak prowadzić terapię osób z różnymi zaburzeniami osobowości; jak dzięki zastosowaniu terapii DMT przywrócić pacjentowi poprawny obraz ciała. Co istotne, przekazywana wiedza teoretyczna poparta jest w wieloma przykładami z praktyki, co stanowi dowód skuteczności proponowanej metody.
Dążymy do osiągnięcia życiowej pełni, ale nie zdajemy sobie sprawy, że – mówi Kabat-Zinn – pełnia jest już w nas.
Praktyka mindfulness nie oznacza możliwości osiągnięcia poczucia płytkiego zadowolenia, ale dotarcia do pogłębionej harmonii, która przeniknie całą naszą egzystencję.
Dzięki Mindfulness dla początkujących możesz nauczyć się w jaki sposób przekształcić swoje myślenie, uczucia, sposób pracy oraz relacje z osobami, które kochasz, aby pozostawać w zgodzie i równowadze ze swoim prawdziwym „ja”.
Każdy z nas ma możliwość wizualizowania sukcesu i pozytywnych myśli, dzięki którym spełniają się marzenia i ziszczają nadzieje. Twórcza wizualizacja to naturalna zdolność ludzkiego umysłu, dzięki której można osiągnąć spełnienie w każdej dziedzinie życia i której można używać, by osiągać najrozmaitsze cele. Umysł generuje około pięćdziesięciu tysięcy myśli dziennie, a ty możesz wykorzystać je do osiągnięcia wszystkiego, czego pragniesz.
Twórcza wizualizacja to niezwykle pożyteczna umiejętność, dzięki której możesz odmienić swojej życie. Możesz korzystać z niej, aby zmienić sytuację finansową, rozwinąć karierę zawodową, poprawić zdrowie, wyeliminować negatywne przyzwyczajenia czy przyciągnąć miłość i dobrobyt.
To twoje myśli tworzą rzeczywistość, więc kiedy je zmienisz i skupisz na tym, czego chcesz od życia, uczynisz je takim, o jakim marzyłeś. Proste metody i techniki, sprawią, że skuteczny system realizacji marzeń jakim jest twórcza wizualizacja, wprowadzi do twego życia pozytywne i trwałe zmiany.
Dzięki prostym ćwiczeniom i łatwym w stosowaniu technikom, dowiesz się, jak korzystać z twórczej wizualizacji każdego dnia. Pamiętaj, że to myśli tworzą rzeczywistość, więc warto je zmienić i skupić się na tym, czego chcesz od życia, żeby uczynisz je takim, o jakim marzysz.
Wykorzystaj moc swojej wspaniałej i kreatywnej wyobraźni, aby zmienić swoje życie!
W swojej przełomowej książce Paradoks czasu, światowej sławy psycholog Philip Zimbardo pokazał, że możemy zmienić sposób, w jaki myślimy o naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, by osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Książka Siła czasu jest natomiast efektem współpracy Zimbardo z klinicystami: Rosemary i Richardem Swordami i pokazuje przełomowe podejście, które pozwala ludziom cierpiącym na zaburzenie po stresie traumatycznym zmienić ich perspektywę czasową i przejść od traumatycznej przeszłości do bardziej pozytywnej przyszłości. Terapia, którą proponują Autorzy, przenosi punkt ciężkości z przeszłości na teraźniejszość, z aspektów negatywnych na pozytywne, torując drogę ku lepszej przyszłości. Pomaga cierpiącym na zaburzenie po stresie traumatycznym wyjść poza dawne zranienia i stanąć na pewnym gruncie teraźniejszości, a także zrobić krok ku jaśniejszej przyszłości. Autorzy nie patrzą na PTSD jak na psychiczne zaburzenie, ale raczej jak na psychiczne zranienie ? naturalną reakcję na traumatyczne zdarzenia ? i oferują cierpiącym na nie ludziom kojący balsam nadziei. W książce Siła czasu znajdą Państwo omówiony krok po kroku proces terapii, z której z powodzeniem skorzystało wiele osób: od weteranów wojennych do ofiar napastowania, wypadków, napaści i zaniedbań. Ksiązka nie tylko sięga do badań psychologicznych. Zawiera także bogactwo prawdziwych, inspirujących historii z życia osób cierpiących na zaburzenie po stresie traumatycznym. Jest to wspaniała lektura dla osób szukających pomocy, a także terapeutów i osób zajmujących się poradnictwem psychologicznym, oraz dla każdego, kto chce zrobić krok ku lepszej przyszłości.
Wyzwanie, przed jakim stoi każdy mężczyzna...
Bitwa, którą każdy mężczyzna może wygrać
Za pośrednictwem telewizji i internetu, czasopism i filmów mężczyźni są nieustannie bombardowani obrazami o treści zmysłowej. Nie sposób uniknąć takich pokus... lecz, na szczęście, można się im oprzeć. Obalając koncepcję, jakoby mężczyźni nie byli w stanie zapanować nad swoimi myślami i oczami, autorzy Bitwy każdego mężczyzny przytaczają historie dziesiątek mężczyzn, którzy wyrwali się z sideł niemoralności seksualnej. Przedstawiają też praktyczny, szczegółowy plan osiągnięcia czystości seksualnej ? doskonały zarówno dla tych, którzy upadli w przeszłości, jak i tych, którzy chcą być mocni dzisiaj, a także tych wszystkich, którzy chcą pokonać pokusy w przyszłości.
Nie ma bardziej powszechnego wroga naszej prawdziwej męskości niż niewłaściwe ukierunkowanie lub wypaczenie naszych funkcji seksualnych. Z radością witam kolejną książkę powiększającą nasz arsenał obronny.
Jack W. Hayford, pastor Th e Church on the Way i rektor Th e King?s Seminary
Autorzy z wielką otwartością, szczerością i rozeznaniem wyjawiają prawdy, które każdy mężczyzna powinien znać.
dr Les Parrott i dr Leslie Parrott, autorzy książki Saving Your Marriage Before It Starts
Jasne i praktyczne zasady życia w czystości seksualnej ? wezwanie do odwagi, oddania i samodyscypliny.
dr John C. Maxwell, założyciel Th e INJOY Group
Czytana z otwartym sercem, Bitwa każdego mężczyzny może ocalić twoje małżeństwo i świadectwo.
dr Gary Rosberg, prezydent America?s Family Coaches, autor książek Guard Your Heart oraz Pięć potrzeb seksualnych kobiety i mężczyzny
Książka zawiera specjalne podrozdziały przeznaczone dla kobiet, pragnących lepiej zrozumieć i wspierać mężczyzn, których kochają.
Narcyz to osoba zapatrzona w siebie i sobą zachwycona. Takich ludzi możemy spotkać wszędzie: w szkole, w pracy, w domu... Autorka książki pokazuje, jak sobie z nimi radzić. Wyjaśnia, gdzie leżą źródła narcyzmu, dlaczego ulegamy urokowi narcyzów i jak zadbać o siebie, gdy nasz partner lub rodzic jest narcyzem. Odwołuje się przy tym do nowatorskiej koncepcji terapii schematów i do zasad neurobiologii interpersonalnej. To doskonały przewodnik przetrwania dla osób będących w relacji z narcyzem, a także nieocenione źródło wiedzy dla terapeutów prowadzących terapię osób narcystycznych.
Terapia schematów. Przewodnik praktyka to kompleksowe źródło wiedzy na temat cieszącego się coraz większym uznaniem nowego nurtu terapii. Autorzy, wśród których jest twórca terapii schematów - Jeffrey E. Young, w kolejnych rozdziałach wyjaśniają jej najważniejsze założenia. Definicjom kluczowych pojęć towarzyszą opisy przypadków z praktyki terapeutycznej oraz przykłady zastosowań konkretnych narzędzi, którymi posługują się terapeuci schematów. W książce przedstawiono też główne zalety tej szkoły w porównaniu do innych popularnych szkół terapeutycznych. Dwa obszerne rozdziały poświęcono pracy z narcystycznym zaburzeniem osobowości i z zaburzeniem osobowości borderline. Terapia schematów jest coraz powszechniej wykorzystywana nie tylko w leczeniu zaburzeń osobowości, ale różnych innych problemów, między innymi chronicznej depresji, urazów z dzieciństwa, zaburzeń odżywiania, w resocjalizacji sprawców przestępstw, w terapii par i w zapobieganiu nawrotom nadużywania substancji psychoaktywnych. Dlatego ta książka powinna uzupełnić biblioteczkę każdego terapeuty.
Książka jest przeznaczona dla nastolatków uczestniczących w terapii PTSD. Autorki w przystępny dla młodych czytelników sposób opisują kolejne etapy terapii. Wyjaśniają, czym jest zespół stresu pourazowego, jakie są jego następstwa i jak sobie z nimi radzić. Tłumaczą, jak będą wyglądały kolejne sesje terapii i czego pacjent może się spodziewać. Poradnik zawiera formularze, które pacjent wypełnia, wykonując poszczególne zadania domowe. Ćwiczenia wykonywane w trakcie sesji oraz w ramach zadań domowych pomogą mu zredukować stres i lęk, skonfrontować się ze wspomnieniami dotyczącymi traumatycznego zdarzenia i przetworzyć związane z nim emocje.
María Gemma Saenz określa swoją metodę jako filozofię Radości: raduj się wszystkim i każdym poprzez swoją wiedzę jako osoba, niebo i kosmos. Stworzyła metodę TRCD w oparciu o doświadczanie ciała, zespolenie energetyczne i podstawową stabilizację umysłu.
Innymi słowy, metoda ta jest owocem eksperymentowania i zastosowania wobec ludzkiego ciała różnych elementów, które są częścią Natury i Kultury.
Technika ta wykorzystuje jako środki wszelkie elementy dostępne w naszym otoczeniu i życiu, jakie możemy zastosować w odniesieniu do ciała, aby pomóc mu osiągnąć równowagę między poszczególnymi jego częściami, a mianowicie ciałem, podciałem, myślą. To dlatego stosujemy między innymi makijaże, masaże, ćwiczenia fizyczne, diety, wizualizacje, kolor, liczbę, słowo i symbol.
Jak nakłonić innego człowieka do zmiany sposobu postępowania?
Jak zachęcić go do podjęcia lub zmiany decyzji?
Jak dokonać tego, by takiej zmiany zapragnął?
Jak obronić się przed wpływem innych na nasze dacyzje?
Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, sięgnij po książkę, światowej sławy eksperta w dziedzinie wywierania wpływu. Dowiesz się z niej nie tylko, jak skutecznie wpływać na ludzi, ale także jak obronić się przed niepożądanym wpływem.
Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, w tym do osób zawodowo zajmujących się wpływaniem na innych: dziennikarzy, psychologów, kierowników, specjalistów od reklamy i marketingu, prawników, ekonomistów, wykładowców i nauczycieli.
Spędzamy czas pochłonięci pracą w wiecznym dążeniu do szczęścia. Staramy się uciec od bólu i nieprzyjemności. Poświęcamy wiele naszej energii by poczuć się lepiej, pozbyć się obaw i strachu oraz codziennego stresu. Nieustannie szukamy bezpieczeństwa, miłości i zadowolenia. Dlaczego tak rzadko je odnajdujemy i jak możemy to zmienić?
W zrozumieniu rzeczywistości i dogłębnym poznaniu siebie pomoże Ci ta książka. Poświęcona jest praktyce medytacji buddyjskich, a głównie metodzie Vipassana, najstarszej medytacji Wschodu, która skupia się głównie na odsłanianiu rzeczywistości. Dowiesz się jak krok po kroku przejść wszystkie etapy tej niezwykłej sztuki. Z pomocą tego przewodnika, napisanego prostym językiem, każdy poradzi sobie i nauczy się jej technik.
Autor - wielki mistrz buddyjski - w prosty sposób wyjaśnia czym jest medytacja ale też opisuje czym nie jest, obalając mity. Podaje pięć głównych przeszkód, które mogą się pojawić w trakcie wykonywania tej sztuki oraz różne sposoby na pokonanie każdej z nich. Gdy już poznasz zasady i techniki medytacji, możesz rozpocząć własne poszukiwania i odkrycia. Zaczniesz proces samoodkrywania i samouzdrawiania, który doprowadzi Cię do szczęścia. Dzięki medytacjom łatwiej zrozumiesz co dzieje się wokół Ciebie, odnajdziesz spokój i zrozumienie, które tak łatwo zgubić w tym współczesnym pędzącym świecie.
Odzyskaj harmonię i radość życia.
Wybrany fragment książki
Czym jest medytacja?
Medytacja to słowo. Słyszałeś to słowo wcześniej, inaczej nigdy nie sięgnąłbyś po tę książkę. Proces myślenia działa poprzez skojarzenia i ze słowem „medytacja" kojarzą się różnorakie idee. Niektóre z nich są prawdopodobnie trafne, reszta to bzdury. Część z nich dotyczy bardziej innych systemów medytacji i nie ma nic wspólnego z praktyką vi-passany. Zanim zaczniemy, wypadałoby rozprawić się z pozostałościami zaśmiecającymi nasze neurony, aby nowe informacje mogły swobodnie napływać. Zacznijmy od czegoś oczywistego.
Nie mam zamiaru uczyć cię kontemplowania twojego pępka ani nucenia tajemniczych sylab. Nie będziesz opanowywał demonów ani wykorzystywał niewidzialnych energii. Nie otrzymasz kolorowych pasów, nie będziesz też musiał golić głowy ani nosić turbanu. Nie musisz nawet rozdać wszystkich swoich rzeczy i przeprowadzić się do klasztoru. Właściwie, o ile twoje życie nie jest niemoralne i chaotyczne, możesz prawdopodobnie zacząć od razu i zacząć robić postępy. Brzmi zachęcająco, nie uważasz?
Na temat medytacji powstało wiele książek*. Większość z nich napisana jest z punktu widzenia jednej konkretnej religijnej lub filozoficznej tradycji i wielu autorów nie pofatygowało się, by to podkreślić. Wygłaszają twierdzenia dotyczące medytacji, które brzmią jak ogólne prawa, a w rzeczywistości są procedurami konkretnie związanymi z tym systemem praktyki. Jeszcze gorszy jest wachlarz złożonych teorii i interpretacji, często sprzecznych ze sobą nawzajem. Skutkiem tego jest straszny bałagan: wielka mieszanina skonfliktowanych ze sobą opinii, której towarzyszy cała masa nieistotnych informacji. Ta książka jest konkretna. Zajmuję się konkretnie systemem medytacji yipassana. Mam zamiar nauczyć cię obserwacji funkcjonowania twojego mózgu w spokojny i zdystansowany sposób, abyś mógł zyskać wgląd we własne zachowanie. Celem jest świadomość, i to świadomość tak intensywna, skoncentrowana i doskonale dostrojona, że będziesz mógł przebić się przez wewnętrzne działanie rzeczywistości.
Istnieje wiele błędnych przekonań dotyczących medytacji. Wciąż pojawiają się te same pytania od nowych uczniów. Najlepiej zająć się tymi rzeczami od razu, ponieważ są to uprzedzenia, które mogą zablokować twoje postępy już na początku. Weźmiemy te błędne przekonania i rozwiążemy jedno po drugim.
BŁĘDNE PRZEKONANIE 1:
MEDYTACJA JEST JEDYNIE TECHNIKĄ RELAKSU
Słowo jedynie jest tu straszakiem. Relaks jest kluczowym składnikiem medytacji, ale medytacja w stylu vipassana ma znacznie wznioślejszy cel. Stwierdzenie to jest zasadniczo prawdą w przypadku innych systemów medytacji. Wszystkie procedury medytacyjne kładą nacisk na skupienie umysłu, na koncentrowaniu go na jednym przedmiocie lub obszarze myśli. Rób to usilnie i odpowiednio dokładnie, a osiągniesz głęboki i rozkoszny relaks, zwany jhana. To stan tak wyjątkowego spokoju, że rozciąga się on do upojenia; formy przyjemności, która znajduje się ponad i poza wszystkim, czego możemy doświadczyć w normalnym stanie świadomości. Większość systemów właśnie tu się zatrzymuje. Jhana jest celem i gdy ją osiągniesz, po prostu powtarzasz to doświadczenie do końca życia. Inaczej jest w przypadku medytacji vipassana. Yipassana dąży do innego celu: do świadomości. Koncentracja i relaks uznawane są za niezbędne cechy towarzyszące świadomości. Są wymaganymi pierwowzorami, przydatnymi narzędziami i korzystnymi produktami ubocznymi. Ale nie są celem. Celerr jest zrozumienie. Medytacja Yipassana jest głęboką religijne praktyką nastawioną na oczyszczenie i zmianę twojego co dziennego życia. Różnicami pomiędzy koncentracją a zro zumieniem zajmiemy się dokładniej w rozdziale 14.
Napisany w lekkiej i przystępnej formie leksykon technik manipulacyjnych jakimi posługują się nie tylko twórcy reklam, namawiając nas do coraz to nowych zakupów, lecz także rozmaici „Mali Bracia”, czyli cyniczni politycy, dziennikarze oraz osoby kształtujące zawodowo opinią publiczną. Wynikiem takich zabiegów są też odpowiednio spreparowane zdjęcia zniekształcające rzeczywistość. Autor przedstawia rozmaite techniki manipulacji oraz udziela rad, jak im nie ulegać.
Medytacja-psychologia jogi w praktyce to podręcznik medytacji wyróż- niający się bardzo istotną cechą: praktycznością. Swami Ajaya, jeden ze współautorów Jogi i psychoterapii, w charakterystyczny dla siebie sposób łączy tradycję medytacyjną Orientu z dokonaniami współczes- nej zachodniej psychologii oraz naszą rodzimą tradycją medytacyjną. Zamiast skupiać się na skomplikowanych i rozbudowanych opisach technik, przedstawia szereg praktycznych wskazówek, które umożliwią każdemu zarówno nauczenie się od podstaw medytacji, jak i rozwinięcie praktyki - a co najważniejsze, wykorzystanie medytacyjnych osiągnięć w codziennym życiu - koncentrując się na kilku najistotniejszych tech- nikach. Książka jest też świetnym przewodnikiem sztuki kontrolowania i rozwijania umysłu, która przypadnie do gustu osobom zainteresowanym psychologią. Innowacyjność, praktyczność i prostota, w połączeniu ze zrozumiałym i przejrzystym językiem wykładu sprawiąją, że książki tej nie może zabrak- nąć w bibliotece czytelników zainteresowanych jogą, medytacją czy psycholgią.
Jeżeli chce się coś w swoim życiu zmienić, powinno się zacząć od tego, co w nim konstytutywne, z czym mamy do czynienia codziennie. A skoro człowiek codziennie śpi , dlaczego więc nie wpłynąć na swój los poprzez sen.
Tybetańska joga snu i śnienia pokazuje, jak za dnia wpłynąć na jakość snu i sprawić, żeby stał się on jeszcze jednym elementem prowadzącym do wyzwolenia. Choć Europejczycy nie doceniają potęgi snu, to jednak przeczuwają, że drzemie w nim moc, którą warto wykorzystać. Książka zainteresuje każdego, szczególnie zaś tych, którzy lubią śnić.
Tenzin Wangyal Rinpocze to uznany autor książek i nauczyciel mający uczniów na całym świecie. Jest założycielem i duchowym kierownikiem Instytutu Ligmincha. Napisał takie książki, jak Uzdrawianie dźwiękiem w tradycji tybetańskiej, Tybetańska joga ciała, mowy i umysłu, Leczenie formą, energią i światłem, Cuda naturalnego umysłu (wszystkie wydane przez REBIS).
Krzysztof Andrzej Wojcieszek – doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), mgr biologii molekularnej i filozofii (Uniwersytet Łódzki). Kierownik Zakładu Resocjalizacji w Wyższej Szkole Nauk Społecznych Pedagogium w Warszawie.
Twórca szkolnych programów profilaktycznych: „Noe”, „Przygotowanie do profilaktyki domowej”, „Debata”, „Korekta”, „Szlaban”, „Smak życia czyli debata o dopalaczach” itp. Członek zespołu ekspertów Ministerstwa Zdrowia konstruujących Narodowy Program Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jako profilaktyk zajmuje się projektowaniem i implementacją programów profilaktycznych (np. „Muzyka moim alkoholem”, Sonda 21, kampania „Chrońmy Młodość”, kampania „Bezpieczne wakacje”). Specjalizuje się także w antropologii filozoficznej i w nowoczesnej dydaktyce filozoficznej.
Autor kilku książek, m.in. Na początku była rozpacz (Kraków 2005), Program profilaktyczny „Szlaban” (Warszawa 2006), Człowiek spotyka alkohol. Filozoficzne podstawy wychowania do trzeźwości w ujęciu tomistycznym (Kraków 2010), współautor prac zbiorowych z zakresu profilaktyki problemowej. Opublikował ponad 150 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Uczestniczył w kilkudziesięciu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych (Malm?, Porto, Wilno, Rzym, Moskwa, Lizbona), kilkuset seminariach, sympozjach i konferencjach szkoleniowych.
Obecnie prowadzi prace badawcze z zakresu zastosowań antropologii filozoficznej w pedagogice resocjalizacyjnej i profilaktyce problemowej (WSNS Pedagogium w Warszawie).
* * *
K.A. Wojcieszek przedstawia oryginalną, odmienną od wyznaczonych standardów koncepcję profilaktyki problemów alkoholowych, opierającą się na antropologicznych uwarunkowaniach pracy wychowawczej, nawiązującą do współczesnych realiów życia społecznego oraz zagrożeń związanych ze starzejącym się społeczeństwem. Stąd też obecny w opracowaniu nowatorski postulat objęcia wszystkich generacji oddziaływaniami profilaktycznymi […]. Autor wskazuje na konieczność podejmowania krótkich interwencji profilaktycznych w grupie, uzasadniając swoje stanowisko aktualnymi warunkami społecznymi oraz podbudowując je wynikami badań polskich i zagranicznych.
Opisana w pracy metoda KIPG może zostać przetransponowana na grunt innych profilaktyk, np. profilaktyki ryzykownych zachowań seksualnych. Może też być z powodzeniem wykorzystana w resocjalizacji osób nieprzystosowanych społecznie. Wszystko to daje w efekcie książkę niezwykle wartościową.
dr hab. Beata Nowak (fragment recenzji)
* * *
Człowiek, zafascynowany fałszywie rozumianą wolnością, często popada w zniewolenie, a najczęstszą pułapką jest dla niego alkohol. Zjawisko to stawia przed specjalistami wyzwania związane z poznawaniem oraz opisywaniem mechanizmów i prawidłowości, które sprawiają, że człowiek - z natury swej wolny i odpowiedzialny - staje się zniewolony i nieodpowiedzialny. Szczególną rolę pełnią tutaj wysiłki specjalistów z zakresu profilaktyki uzależnień, dzięki którym możliwe jest przywracanie właściwej roli wychowaniu. Projektowanie i realizowanie skutecznych działań interwencyjnych pozwalają człowiekowi na powrót do życia wolnego i odpowiedzialnego.
Prezentowana praca Krzysztofa A. Wojcieszka stanowi dojrzałe dzieło z zakresu profilaktyki uzależnień, które powinno znaleźć szerokie grono odbiorców zarówno wśród badaczy zjawiska, jak też specjalistów zajmujących się szeroko rozumianą profilaktyką uzależnień, a także studentów pedagogiki, psychologii czy medycyny.
Stosowany przez Autora język i sposób narracji sprawia, że po książkę sięgną również ci, dla których problem używania alkoholu i innych środków psychoaktywnych to nie obszar działań zawodowych, ale osobiste wyzwanie.
prof. dr hab. Zbigniew Gaś (fragment recenzji)
Zrozumienie, jak nasze działania, słowa i myśli wzajemnie na siebie oddziałują, nie tylko umożliwia nam postępy na duchowej ścieżce, ale też pozwala zmienić obraz samych siebie i bardziej radośnie doświadczać życia. W przystępny i bezpośredni sposób Tenzin Wangyal Rinpocze przedstawia tybetańskie techniki medytacyjne, kładąc nacisk zarówno na samą praktykę, jak i wiedzę teoretyczną. To zbiór ćwiczeń jogicznych, wizualizacji, uzdrawiających praktyk z dźwiękiem oraz medytacji – w zależności od tego, w jakiej sferze życia napotykamy problemy, możemy wybrać odpowiednią praktykę.
Tenzin Wangyal Rinpocze to uznany autor książek i nauczyciel mający uczniów na całym świecie. Jest założycielem i duchowym kierownikiem Instytutu Ligmincha. Napisał takie książki, jak Uzdrawianie dźwiękiem w tradycji tybetańskiej, Tybetańska joga snu i śnienia, Leczenie formą, energią i światłem, Cuda naturalnego umysłu (wszystkie wydane przez REBIS).
W jaki sposób odnaleźć prawdę dotyczącą prawdziwej natury własnej egzystencji? Jak zauważyć to, czego nie można dostrzec gołym okiem? W jaki sposób rozpoznać otaczającą nas iluzję? Ta książka jest wspaniałą pozycją dla osób szukających dogłębnej wiedzy dotyczącej korzyści, jakie medytacja oferuje i dla tych, których zwyczajnie interesuje medytacja. Ta książka została napisana dla osób zaglądających na co dzień do własnego wnętrza w celu odnalezienia swojej prawdziwej natury. Otwórz ją, a ogarnie Cię wewnętrzny spokój.
Autor, Wojciech Filaber, mieszka obecnie w Londynie. Po raz pierwszy wyjechał w podróż do Tajlandii w 2004 roku i zainteresował się Buddyzmem. Od tego czasu jego życie poświęcone było pracy nad własnym rozwojem wewnętrznym i duchowym. Wojciech ukończył studia z psychologii na Middlesex University w północnej części Londynu i w trakcie studiów zainteresował się zdrowiem umysłowym i medytacją. Ponieważ miał on możliwość obserwacji, jak również czerpał nauki od największych mistrzów medytacji, nabył cenne doświadczenie dotyczące tego, w jaki sposób pozostać w łączności z własnym wnętrzem. Wojciech ma nadzieję, że czytając tę książkę zachęcisz siebie do głębszego zapoznania się z naukami, które Ci wielcy mistrzowie oferują i przy okazji zachęcisz siebie do stosowania medytacji w codziennym życiu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?