Wystarczy kilka minut dziennie, aby dzięki ukrytej mocy codziennych doświadczeń zbudować nowe struktury neuronowe w mózgu i całkowicie zmienić swoje życie! W toku ewolucji ludzki mózg rozwinął się w taki sposób, by szybko się uczyć i wyciągać wnioski ze złych doświadczeń. Stanowił wewnętrzny system ostrzegania przed niebezpieczeństwami. Nastawienie na wychwytywanie zagrożeń pomagało naszym przodkom przetrwać. Dzisiaj nie musimy każdego dnia walczyć o życie, ale nasz mózg nadal działa tak samo – każdą negatywną sytuację uznaje za zagrożenie i „pamięta” o wiele dłużej niż pozytywne doświadczenie. Możemy jednak to zmienić i „zaprogramować” swój mózg tak, aby działał inaczej. Mózg jest plastyczny i doświadczenia mogą go kształtować. Zmienia się w zależności od tego, na czym się koncentrujemy. Jeśli nieustannie skupiasz się na zmartwieniach, zagrożeniach czy urazach, to stajesz się bardziej podatny na lęk, przygnębienie, smutek czy poczucie winy. Jeżeli zaś skoncentrujesz się na dobrych wydarzeniach, to twój mózg przybierze inny kształt, będzie „zaprogramowany” na siłę i odporność, realistycznie optymistyczne nastawienie, pozytywny nastrój oraz poczucie własnej wartości.
Co pozwala nam stawiać czoła wielu przeciwnościom Dzięki czemu możemy nie tylko się z nimi zmierzyć i je pokonać, ale także wyjść z trudnej sytuacji silniejsi niż wcześniej W jaki sposób kształtuje się nasza zdolność radzenia sobie z wyzwaniami i elastycznego przystosowywania się do zmiennych, nie zawsze sprzyjających okolicznościNasza droga życiowa zależy od trzech czynników: tego, jak radzimy sobie z trudnościami, jak chronimy swoje słabości oraz jak zwiększamy swoje zasoby. Nie zawsze mamy wpływ na innych ludzi i okoliczności zewnętrzne. Możemy jednak polegać na swoich siłach wewnętrznych, wzmacniać je i rozwijać. O tym, jak to robić, pisze w swojej książce Rick Hanson, autor bestsellera Szczęśliwy mózg. Nasze mentalne zasoby stanowią o naszej rezyliencji, czyli umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami i stawiania czoła wyzwaniom na drodze do wykorzystania pojawiających się możliwości. Rezyliencja sprzyja także dobrostanowi, kształtuje fundament spokoju, wewnętrznej siły i szczęścia.Autorzy pokazują, jak rozwinąć 12 kluczowych dla niej kompetencji psychicznych: współczucie, uważność, uczenie się, siłę charakteru, wdzięczność, wiarę w siebie, spokój, motywację, intymność, odwagę, dążenia i szczodrość.Rick Hanson wraz z synem napisali przejrzysty i wyczerpujący poradnik, w którym łączą teorię z osobistym doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami. Napisana przyjaznym, jasnym i pełnym życzliwości stylem książka stanowi nieocenione źródło wiedzy i narzędzie do codziennej pracy.CO ZNAJDZIESZ W TEJ KSIĄŻCE - Praktyczne sposoby doświadczania, rozwijania i wykorzystywania podstawowych zasobów mentalnych w celu budowania rezyliencji - Ćwiczenia i narzędzia służące rozwijaniu konkretnych kompetencji - Szczere, osobiste obserwacje, przykłady i sugestie na każdy dzień - Przystępne metody służące pokonaniu negatywnego nastawienia - Przydatne informacje na temat mózgu i rozwijania jego pozytywnej plastycznościJAK KORZYSTAĆ Z TEGO PORADNIKA Z książki możesz korzystać na wiele sposobów, zależnie od potrzeb. Nie musisz czytać jej w tradycyjny sposób, od początku do końca. W każdym miesiącu składającym się na rok osobistego rozwoju możesz przeczytać jeden rozdział. Możesz też wybrać potrzebę lub kompetencję, która jest dla ciebie szczególnie istotna (na przykład bezpieczeństwo lub uważność), i skoncentrować się na powiązanych z nią rozdziałach.
W tej książce znajdziesz proste praktyki trenujące mózg i usprawniające pamięć, które wykonasz każdego dnia, aby uchronić się przed stresem, poprawić nastrój i odnaleźć emocjonalną równowagę. Wykorzystaj nieograniczone możliwości umysłu, aby znacząco poprawić wydajność pracy i samopoczucie oraz odbudować duchowość. Poznasz proste ćwiczenia oddechowe, afirmacje i przełączysz się na pozytywne myślenie. Praktyki mindfulness (trening uważności) to prosta terapia umysłu, który sprawi, że nie tylko pokochasz siebie, ale łatwo poradzisz sobie z codziennym stresem w pracy i osiągniesz szczęście na co dzień. Wystarczy kilka minut dziennie, aby znacząco poprawić kondycję mózgu. Duże zmiany zaczynają się od małych kroków.
Dzięki lekturze tej książki poznasz zarówno zasady funkcjonowania mózgu, jak i praktyczne metody uzdrawiania duchowego służące doskonaleniu tego organu. Wykorzystując moc umysłu i umiejętność kształtowania nowych wzorców myślowych, wzbogacisz swój rozwój osobisty i duchowy, zbudujesz trwałe podstawy pod miłość i szczęście, wzmocnisz ważne dla siebie relacje i osiągniesz wewnętrzny spokój. Neuronauka, wsparta mądrością buddyzmu, udowodniła, że medytacje, praktyka uważności i pielęgnowanie wdzięczności mogą być źródłem pozytywnych zmian w życiu. Sięgając po te narzędzia dowiesz się, jak rozwinąć mózg, by poprawić jakość swojego życia i uczynić je lepszym. Zmień mózg - zmień życie.
Człowiek od zawsze poszukiwał sposobu na osiągnięcie szczęścia i realizację pełni swojego potencjału. Ta przełomowa, a zarazem niezwykle praktyczna i życiowa książka przypomina, że szczęście wcale nie zależy od zewnętrznych okoliczności – to stan umysłu, który możemy osiągnąć, i wybór, którego możemy dokonać. Jak to zrobić?
Rick Hanson krok po kroku prowadzi nas przez siedem uniwersalnych praktyk, które pomagają osiągnąć głębokie i trwałe poczucie szczęścia. Opiera się przy tym na wynikach najnowszych badań z zakresu neuronauki i sięga po ponadczasowe idee starożytnej mądrości Wschodu – to połączenie określił mianem neurodharmy.
Hanson zaleca, byśmy trenowali umysł i koncentrowali się na dobrych wydarzeniach, gdyż to pozwala trwale zmienić struktury neuronalne mózgu. W wyniku ewolucji nasz mózg jest nastawiony na skanowanie otoczenia w poszukiwaniu złych wiadomości, bolesnych przeżyć i zagrożeń. Nadmiernie się na nich skupia, przesadnie na nie reaguje, a co więcej – przechowuje je w pamięci niezwykle długo. Kiedyś pozwalało to ludziom przewidywać niebezpieczeństwa i przetrwać, dziś głównie szkodzi, jest źródłem cierpienia i konfliktów. Jak przerwać takie błędne koło? Negatywne nastawienie mózgu możemy kompensować, otwierając się na to, co pozytywne i korzystne, oraz to chłonąc. W tym pomagają bardzo proste praktyki i ćwiczenia. Trenując umysł w ten sposób, budujemy równowagę emocjonalną, rezyliencję, uważność, życzliwość, wdzięczność i wewnętrzne zadowolenie. Czego więcej potrzeba do szczęścia?
CO ZNAJDZIESZ W KSIĄŻCE:
• Dawkę solidnej wiedzy na temat mózgu i jego pozytywnej plastyczności.
• Ćwiczenia i medytacje o potwierdzonej naukowo skuteczności, służące budowaniu konkretnych kompetencji.
• Praktyczne wskazówki dotyczące rozwijania podstawowych zasobów umysłowych w codziennym życiu.
• Przystępne metody służące pokonaniu negatywnego nastawienia i natrętnych myśli.
• Jasny język i łatwą w odbiorze treść.
Rick Hanson napisał wyczerpujący przewodnik, w którym łączy teorię z ćwiczeniami i medytacjami, osobistym doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami. Ta cechująca się przejrzystym stylem, pełna życzliwości książka stanowi nieocenione źródło wiedzy i narzędzie do codziennej pracy nad poczuciem szczęścia.
CO CI DA JEJ LEKTURA:
• Uwolnisz się od tego, co bolesne i krzywdzące.
• Osiągniesz równowagę emocjonalną i spokój umysłu.
• Nauczysz się koncentrować na tym, co ważne i potrzebne.
• Staniesz się życzliwy i serdeczny wobec innych.
• Zaczniesz akceptować to, czego doświadczasz.
• Osiągniesz wyżyny swojego potencjału.
• Zwiększysz swoją rezyliencję.
Siedem praktyk najwyższego szczęścia:
• Uspokajanie umysłu
• Ogrzewanie serca
• Pozostawanie w pełni
• Bycie całościowością
• Przyjmowanie teraźniejszości
• Otwieranie się na wszystkość
• Odnajdowanie bezczasu
Mądry poradnik, opisujący w jaki sposób najnowsze odkrycia z dziedziny neuropsychologii mogą pomóc w zmianie sposobu myślenia i poprawie jakości życia. Nie jest to kolejna pozycja o pozytywnym myśleniu, lecz książka bazującana fachowej wiedzy i sprawdzonej metodologii
Mądry poradnik, opisujący w jaki sposób najnowsze odkrycia z dziedziny neuropsychologii mogą pomóc w zmianie sposobu myślenia i poprawie jakości życia. Nie jest to kolejna pozycja o pozytywnym myśleniu, lecz książka bazująca na fachowej wiedzy i sprawdzonej metodologii.
Co pozwala nam stawiać czoła wielu przeciwnościom? Dzięki czemu możemy nie tylko się z nimi zmierzyć i je pokonać, ale także wyjść z trudnej sytuacji silniejsi niż wcześniej? W jaki sposób kształtuje się nasza zdolność radzenia sobie z wyzwaniami i elastycznego przystosowywania się do zmiennych, nie zawsze sprzyjających okoliczności? Nasza droga życiowa zależy od trzech czynników: tego, jak radzimy sobie z trudnościami, jak chronimy swoje słabości oraz jak zwiększamy swoje zasoby. Nie zawsze mamy wpływ na innych ludzi i okoliczności zewnętrzne. Możemy jednak polegać na swoich siłach wewnętrznych, wzmacniać je i rozwijać. O tym, jak to robić, pisze w swojej książce Rick Hanson, autor bestsellera Szczęśliwy mózg. Nasze mentalne zasoby stanowią o naszej rezyliencji, czyli umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami i stawiania czoła wyzwaniom na drodze do wykorzystania pojawiających się możliwości. Rezyliencja sprzyja także dobrostanowi, kształtuje fundament spokoju, wewnętrznej siły i szczęścia. Autorzy pokazują, jak rozwinąć 12 kluczowych dla niej kompetencji psychicznych: współczucie, uważność, uczenie się, siłę charakteru, wdzięczność, wiarę w siebie, spokój, motywację, intymność, odwagę, dążenia i szczodrość. Rick Hanson wraz z synem napisali przejrzysty i wyczerpujący poradnik, w którym łączą teorię z osobistym doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami. Napisana przyjaznym, jasnym i pełnym życzliwości stylem książka stanowi nieocenione źródło wiedzy i narzędzie do codziennej pracy. CO ZNAJDZIESZ W TEJ KSIĄŻCE? • Praktyczne sposoby doświadczania, rozwijania i wykorzystywania podstawowych zasobów mentalnych w celu budowania rezyliencji • Ćwiczenia i narzędzia służące rozwijaniu konkretnych kompetencji • Szczere, osobiste obserwacje, przykłady i sugestie na każdy dzień • Przystępne metody służące pokonaniu negatywnego nastawienia • Przydatne informacje na temat mózgu i rozwijania jego pozytywnej plastyczności
Mądry poradnik, opisujący w jaki sposób najnowsze odkrycia z dziedziny neuropsychologii mogą pomóc w zmianie sposobu myślenia i poprawie jakości życia. Nie jest to kolejna pozycja o pozytywnym myśleniu, lecz książka bazująca na fachowej wiedzy i sprawdzonej metodologii.
Wiedza duchowa to nie tylko mistyczna, tajemnicza i nieodgadniona siła, której nie można zbadać. Możliwe jest całkiem praktycznie wykorzystanie jej w codziennym życiu. Wymaga to czasu oraz pokierowania adepta tej sztuki, lecz dzięki książkom takim jak ta stopniowo staje się to coraz łatwiejsze. Zaglądając tu odkryjesz, że to, czego się bałeś i unikałeś do tej pory ze względu na niezrozumienie może okazać się Twoim wybawieniem. Przedstawiamy praktyczną wiedzę na temat jak osiągnąć spokój i spełnienie w życiu na zawsze porzucając gniew.Wiedza duchowa to nie tylko mistyczna, tajemnicza i nieodgadniona siła, której nie można zbadać. Możliwe jest całkiem praktycznie wykorzystanie jej w codziennym życiu. Wymaga to czasu oraz pokierowania adepta tej sztuki, lecz dzięki książkom takim jak ta stopniowo staje się to coraz łatwiejsze. Zaglądając tu odkryjesz, że to, czego się bałeś i unikałeś do tej pory ze względu na niezrozumienie może okazać się Twoim wybawieniem. Przedstawiamy praktyczną wiedzę na temat jak osiągnąć spokój i spełnienie w życiu na zawsze porzucając gniew.
Badania potwierdzają, że nawet małe codzienne ćwiczenia mogą poprawić sposób funkcjonowania naszego mózgu. Autor, Rick Hanson jest neuropsychologiem, nauczycielem medytacji oraz współautorem książki Mózg Buddy, która stała się bestsellerem w wielu krajach. Twierdzi on, że przychodzimy na świat z takim samym potencjałem możliwości, natomiast dopiero później wypracowujemy w sobie praktyczne umiejętności. Teraz proponuje zestaw ćwiczeń, dzięki którym rozwiniesz swój mózg i będzie on funkcjonował jak mózg Buddy, jednego z najbardziej oświeconych ludzi w historii.
Wystarczy tylko jedno krótkie ćwiczenie dziennie by Twój mózg zwiększył zdolność regeneracji oraz uodpornił się na szkodliwe czynniki. Dzięki temu uchronisz się przed stresem, poprawisz nastrój oraz odnajdziesz emocjonalną równowagę. Rozwiniesz także umiejętność koncentracji, jasnego myślenia i radzenia sobie z uczuciami.
Zaproponowane przez Autora ćwiczenia są tak proste, że ich wykonywanie szybko wpadnie w rutynę i będzie zajmować zaledwie kilka minut dziennie. Sam będziesz zaskoczony skutecznością i efektami, jakie dzięki nim osiągniesz. Zdołasz tak zharmonizować swój mózg, że bez problemu przystosuje się do zmieniających się warunków, a dzięki temu zwiększysz swoje poczucie bezpieczeństwa oraz własnej wartości.
Te proste ćwiczenia z pewnością zapoczątkują proces osobistej przemiany. Z łatwością pozbędziesz się zazdrości, nienawiści, lęku, a zastąpisz je zadowoleniem, spokojem i miłością.
Duże zmiany zaczynają się od małych kroków.
FRAGMENT KSIĄŻKI:
Żeby poczynić jakiekolwiek kroki dla poprawy swojego dobrobytu — jak te opisane w niniejszej książce — musisz być po swojej stronie. Nie przeciwko innym, ale dla siebie. Dla wielu osób okazuje się to trudniejsze, niż może się wydawać. Może zostałeś wychowany w przekonaniu, że liczysz się mniej od innych ludzi. Może byłeś blokowany lub krytykowany, kiedy próbowałeś się bronić. Może głęboko w swoim wnętrzu czujesz, że nie zasługujesz na szczęście. Pomyśl, co oznacza być dla kogoś przyjacielem. Następnie postaw sobie pytanie: Czy jestem tego typu przyjacielem dla samego siebie*. Jeżeli nie, to możliwe, że jesteś dla siebie zbyt surowy, zbyt szybko odnosisz wrażenie, iż czegoś ci brakuje, często lekceważysz codzienne osiągnięcia. Albo niewystarczająco zdecydowanie bronisz się przed wykorzystywaniem, bez przekonania mówisz innym o swoich potrzebach. Możliwe, że pogodziłeś się ze swoim bólem lub ociągasz się z wykonywaniem rzeczy — zarówno w myślach, jak i w świecie zewnętrznym — które mogłyby poprawić twoje życie. Poza tym - w jaki sposób miałbyś prawdziwie pomagać innym, jeżeli nie zaczniesz od udzielenia pomocy samemu sobie?
Podręcznik do osiągania szczęścia, miłości i mądrości
Co tak naprawdę wyróżniało umysły wielkich ludzi? Czy mózg jednostki wybitnej, takiej, która jest w stanie poruszyć tłumy, różni się od mózgu przeciętnego Kowalskiego? Czy możemy w jakikolwiek sposób równać do naszych idoli czy też nasz umysłowy potencjał jest uzależniony tylko i wyłącznie od puli genów, jakie otrzymaliśmy od naszych rodziców? Neuropsycholog, będący jednocześnie nauczycielem medytacji i neurolog zdecydowali się odpowiedzieć na te pytania.
Ta publikacja łączy osiągnięcia technik relaksacyjnych i kontemplacyjnych z najnowszymi zdobyczami nauki. Autorzy ujawniają, że Budda i inni wielcy nauczyciele urodzili się z zupełnie przeciętnymi mózgami. Nauczyli się jednak je świadomie modyfikować i to właśnie tej umiejętności zawdzięczają fakt, że udało im się w tak wielkim stopniu wpłynąć na świat. Doktorzy Mendius i Hanson odkryli sposoby, dzięki którym każdy z nas może ukształtować strukturę swojego mózgu na podobieństwo umysłów mędrców.
Wszyscy rzeźbimy mózgi za pomocą strumienia myśli. Dzięki tej publikacji możemy wykorzystać tę wrodzoną moc kreacji w pełni świadomie. Autorzy wskazują, jak dzięki ukierunkowanemu potencjałowi naszego intelektu tworzyć bardziej satysfakcjonujące związki, prowadzić uduchowione życie i pogłębiać poczucie własnej wartości oraz pewności siebie. W trakcie lektury nauczysz się pobudzać w umyśle stan relaksu, radości i współczucia zamiast niepokoju, smutku i złości. W ten sposób osiągniesz lepsze samopoczucie i większy wewnętrzny spokój.
Zmień mózg – zmień życie.
Fragment Książki Mózg Buddy – Słowo wstępne
Mózg Buddy zachęca do skupienia umysłu i wykorzystania mocy uwagi, by poprawić swoje życie i relacje z innymi. Łącząc starożytne wglądy, wywodzące się z kontemplacyjnych praktyk tradycji buddyjskich, ze współczesnymi odkryciami na polu neuronauki, dr Rick Hanson i dr Richard Mendius stworzyli praktyczny i skłaniający do refleksji przewodnik, który poprowadzi cię, krok po kroku, ku przebudzeniu umysłu.
Niedawna rewolucja naukowa dowiodła, że mózg u dorosłego człowieka pozostaje otwarty na zmiany przez całe życie. Choć w przeszłości wielu badaczy mózgu głosiło pogląd, że umysł jest tylko aktywnością mózgu, obecnie możemy spojrzeć na powiązanie między tymi dwoma wymiarami naszego życia z innej perspektywy. Kiedy postrzegamy umysł jako zagnieżdżony i relacyjny proces, który reguluje przepływ energii i informacji, uświadamiamy sobie, że możemy posłużyć się umysłem, by dokonać zmian w mózgu. Po prostu koncentracja uwagi oraz celowe kierunkowanie przepływu energii i informacji w obwodach neuronalnych, mogą w bezpośredni sposób wpłynąć na zmianę aktywności i struktury mózgu. Żeby osiągnąć ten cel, trzeba wiedzieć, jak przy pomocy świadomości można poprawiać samopoczucie.
Wiedząc, że umysł ma charakter relacyjny, a mózg jest organem społecznym, zyskujemy kolejny punkt widzenia: nasze relacje z drugim człowiekiem nie są nieistotną częścią życia, lecz mają fundamentalne znaczenie dla sposobu funkcjonowania umysłu i pełnią kluczową rolę w utrzymywaniu zdrowia mózgu. Nasze wzajemne relacje społeczne kształtują powiązania neuronalne, które tworzą strukturę mózgu. To oznacza, że sposób w jaki się komunikujemy, zmienia zespół obwodów mózgu, co pomaga utrzymywać równowagę w życiu. Nauka potwierdza również, że kiedy pielęgnujemy współczucie i uważną świadomość – odrzucając osądzanie i w pełni angażując się w teraźniejszość – pobudzamy społeczne obwody mózgu, dzięki czemu możemy przekształcić nawet własną relację z samym sobą.
Autorzy spletli w jedno buddyjskie praktyki rozwijane przez ponad dwa tysiące lat i nowe odkrycia dotyczące funkcjonowania mózgu, a w rezultacie powstał niniejszy przewodnik celowego tworzenia pozytywnych zmian w sobie. Współczesne czasy często skłaniają nas do przełączenia się na tryb „autopilota”, ponieważ nasze życie jest nieustannie wypełnione niezliczonymi zadaniami i zajęciami, cyfrową stymulacją, nadmiarem informacji i harmonogramami, które obciążają mózg i przytłaczają nas. Znalezienie czasu, by się zatrzymać pośród tego chaosu, stało się pilną potrzebą zaspokajaną przez niewielu z nas. Mózg Buddy zachęca, by wziąć głęboki oddech i zastanowić się nad neuronalnymi przyczynami, dla których powinniśmy nieco zwolnić, zrównoważyć mózg i poprawić więzi łączące nas z innymi ludźmi i z samym sobą.
Proponowane tu ćwiczenia opierają się na praktykach, których pozytywny wpływ na kształtowanie naszego świata wewnętrznego, poprzez poprawę koncentracji, odporności i pomysłowości, został dowiedziony naukowo. Te określone kroki zwiększają też naszą empatię w stosunku do innych osób oraz poszerzają zasięg współczucia i troskliwości w obrębie świata pełnego wzajemnych połączeń, w którym żyjemy. Obietnica, że dzięki tym praktykom umysł zostanie zaprzęgnięty do wprowadzania zmian w mózgu, oznacza budowanie obwodów życzliwości i dobrego samopoczucia – stopniowo i pojedynczo, u poszczególnych osób i w obrębie poszczególnych relacji. O cóż więcej możemy prosić? I czy jest lepsza pora na rozpoczęcie tego procesu niż chwila obecna?
Mózg Buddy. Podręcznik do osiągania szczęścia, miłości i mądrości
Spis Treści
Pochwały dla książki „Mózg Buddy”
Słowo wstępne
Przedmowa
Podziękowania
Wprowadzenie
Rozdział pierwszy: Samoprzekształcający się mózg
Część pierwsza: Przyczyny cierpienia
Rozdział drugi: Ewolucja cierpienia
Rozdział trzeci: Pierwsza i druga strzała
Część druga: Szczęście
Rozdział czwarty: Wchłanianie dobra
Rozdział piąty: Studzenie płomieni
Rozdział szósty: Niewzruszone intencje
Rozdział siódmy: Bezstronność
Część trzecia: Miłość
Rozdział ósmy: Dwa wilki w sercu
Rozdział dziewiąty: Współczucie i asertywność
Rozdział dziesiąty: Bezgraniczna dobroć
Część czwarta: Mądrość
Rozdział jedenasty: Fundamenty uważności
Rozdział dwunasty: Błoga koncentracja
Rozdział trzynasty: Rozluźnienie ego
Aneks: Neurochemia w żywieniu – Jan Hanson, L.Ac
Bibliografia
O Autorach
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?