Jeśli interesujesz się polityką, albo studiujesz politologię znajdziesz w tym dziale informacje o współczesnym świecie. Obszerna literatura naukowa, różne publikacje i elementy wiedzy politologicznej, najważniejsze zagadnienia i pojęcia z politologii, kontrowersyjne książki polityczne, powieści polityczne, nauki polityczne. Najlepsze książki społeczno-polityczne, bestsellery polityczne, książki o polityce, które warto przeczytać - zapraszamy po lekturę na Dobreksiazki.pl
Jan Grabowski (ur. 1962) polsko-kanadyjski historyk, profesor Uniwersytetu w Ottawie, współzałożyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, autor kilkunastu książek poświęconych holocaustowi na ziemiach polskich, w tym Judenjagd w którym autor odtworzył historię polowania na Żydów w powiecie Dąbrowa tarnowska w latach 1942-45.Także inne jego badania są znakomicie udokumentowane i chyba właśnie to budzi taką wściekłość polskiej prawicy wedle której Polacy głównie zajmowali się w czasie wojny udzielaniem pomocy swoim żydowskim sąsiadom.Właśnie o tej próbie wybielania polskich postaw w stosunku do Żydów w strasznych latach 1939-45 opowiada ta książka, ale też ma sporo wątków osobistych, wszak profesor Grabowski stał się dla takich postaci jak Grzegorz Braun czy inni działacze skrajnej prawicy obiektem nienawiści.Jednak nie mówmy tylko o postawach skrajnych i zestawmy: Najpierw garść bezspornych faktów: w Auschwitz zamordowano od 1 do 1,3 miliona Żydów, 70-75 tysięcy Polaków, 20 tysięcy Romów i 15-20 tysięcy ludzi innych narodowości.A tymczasem według sondaży, niemal 50 procent Polaków łączy Auschwitz głównie z polskimi cierpieniami, a nie z żydowską katastrofą. Jak to możliwe, można zapytać, że w kraju, w którym dokonano Zagłady, w którym wszyscy byli świadomi ludobójstwa rozgrywającego się dosłownie na ich oczach, połowa populacji wierzy w szkodliwe bzdury tkane przez władze? W istocie, zjawisko nie jest trudne do wyjaśnienia, a techniki upamiętniania są równie nieskomplikowane, co skuteczne. Właśnie o tym opowiada wstrząsające w wielu momentach Wybielanie: Polska wobec Zagłady Żydów
Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnika, poświęcona została aktualnej tematyce dotyczącej wyborów samorządowych w Polsce w 2024 roku i jest efektem realizowanego projektu badawczego dotyczącego partycypacji wyborczej polskiego społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych (uczniów szkół średnich województwa małopolskiego), którzy w dniu wyborów samorządowych (7 i 21 kwietnia 2024 roku) nabyli prawa wyborcze. Zaprezentowane studium teoretyczno-empiryczne poświęcone analizie wyborów samorządowych w Polsce w 2024 roku w świadomości najmłodszego elektoratu województwa małopolskiego, oparte na pilo tażowych badaniach ankietowych, stanowi odzwierciedlenie stanu realnego: wiedzy, świadomości i postaw obywatelskich młodego pokolenia w Małopolsce, ale też, co cenne, ukazuje pogłębioną refleksję nad współczesną kondycją demokracji partycypacyjnej, samorządności i społeczeństwa obywatelskiego.
Książka Dyskurs Konfederacji Wolność i Niepodległość w okresie kampanii wyborczych w latach 2019-2020 autorstwa Marcina Kosmana to pierwsza dogłębna analiza naukowa tej formacji na polskiej scenie politycznej. Konfederacja, będąca jednym z bardziej kontrowersyjnych ugrupowań zyskała w ostatnich latach znaczącą pozycję na polskiej scenie politycznej ale jej działania i strategia komunikacyjna nigdy wcześniej nie były przedmiotem szczegółowych badań akademickich. W przestrzeni publicznej najczęściej przedstawiany jest dość uproszczony obraz Konfederacji, oparty nierzadko na medialnych stereotypach, co czyni prezentowaną publikację niezwykle potrzebną i wartościową. Celem opisywanej monografii nie jest ocena polityczna czy ideologiczna działań Konfederacji, lecz obiektywne zbadanie jej dyskursu oraz próba umiejscowienia tej partii w kontekście współczesnych ruchów prawicowych. Autor wykorzystuje zaawansowane narzędzia badawcze z dziedziny nauk o mediach, językoznawstwa i politologii, aby poddać analizie niesłychanie szeroki materiał, w tym między innymi: przemówienia polityków, spoty wyborcze oraz wpisy na portalach społecznościowych. Czytelnik ma więc szansę zapoznać się z dogłębnym badaniem strategii komunikacyjnych oraz form perswazji stosowanych przez polityków Konfederacji. Marcin Kosman wskazuje ponadto różnice oraz podobieństwa trwające pomiędzy organizacjami tworzącymi omawianą koalicję formacjami narodowymi, wolnościowymi i tradycjonalistycznymi. Autor analizuje również kontekst międzynarodowy, oceniając reakcje innych europejskich państw na podobne ruchy, co pozwala czytelnikom zrozumieć szersze tło społeczne i polityczne, w którym funkcjonuje Konfederacja. Dyskurs Konfederacji Wolność i Niepodległość to doskonała propozycja dla badaczy ruchów prawicowych, dziennikarzy, publicystów oraz wszystkich osób zainteresowanych dynamiką współczesnej polityki. Książka dostarcza nie tylko wiedzy o tytułowej formacji politycznej, ale także wyjaśnia mechanizm kształtowania narracji politycznych, które wpływają na opinie publiczną a w konsekwencji na zachowania wyborców.
Monografia Pawła Jaskuły W cieniu smoków i tygrysów. Azja Centralna w pogoni za gospodarką światową to kompleksowa analiza rozwoju gospodarczego państw Azji Centralnej oraz ich roli w globalnym systemie gospodarczym i politycznym. Autor koncentruje się na specyfice tego regionu, dążąc do sformułowania unikalnych rekomendacji rozwojowych, które mogłyby posłużyć za fundament przyszłego wzrostu gospodarczego. Praca wykorzystuje doświadczenia wschodnioazjatyckich gospodarek, które odniosły znaczące sukcesy, jednak głównym jej celem jest zastosowanie tych wniosków w kontekście Azji Centralnej. Paweł Jaskuła szczegółowo analizuje instrumenty gospodarcze i polityczne, które umożliwiły dynamiczny rozwój w innych częściach Azji i bada ich potencjalne zastosowanie w tym konkretnym regionie. Książka stanowi niezwykle interesujące połączenie analizy historycznych uwarunkowań gospodarczych z prognozami dotyczącymi przyszłości regionu. Autor, podejmuje się między innymi porównania różnych modeli kapitalizmu państwowego biorąc pod lupę chociażby nowy chiński model rozwojowy i rozważa ich przydatność w kontekście lokalnym. Kluczowe pytanie, które stawia Paweł Jaskuła dotyczy tego, w jakim stopniu Azja Centralna może skorzystać z tych doświadczeń i jak wspomniane modele można zaadaptować z uwzględnieniem specyfiki regionu. Niezwykle istotnym elementem pracy jest także przegląd teoretycznych podstaw ekonomii rozwoju. Monografia zawiera szerokie spektrum teorii ekonomicznych, od ekonomii klasycznej po współczesne teorie, takie jak konsensus waszyngtoński i pekiński. Na ich podstawie, Autor formułuje przemyślane wnioski, które mogłyby stanowić cenne wskazówki dla decydentów politycznych w krajach Azji Centralnej. Paweł Jaskuła udowadnia, że każdy kraj regionu musi dostosować międzynarodowe wzorce do własnych realiów społeczno-politycznych i gospodarczych. Niebywałą zaletą książki jest konsekwentne unikanie uproszczeń i schematycznego traktowania państw Azji Centralnej, jako jednolitego bloku postsowieckiego. Autor wyraźnie określa różnice wynikające z uwarunkowań geograficznych, kulturowych i historycznych, które wpłynęły na odmienne trajektorie rozwoju państw regionu. Praca zwraca również uwagę czytelnika na wyzwania wynikające z autorytarnego modelu politycznego, który jest powszechny w regionie i dostarcza analizy jego wpływu na tempo oraz kierunki rozwoju gospodarczego. Monografia W cieniu smoków i tygrysów. Azja Centralna w pogoni za gospodarką światową to wyjątkowo wartościowe opracowanie naukowe, które oferuje zarówno głęboką analizę teoretyczną, jak i praktyczne rekomendacje. Książka stanowi istotny wkład w badania nad rozwojem gospodarczym Azji Centralnej i może zainteresować nie tylko specjalistów z dziedziny ekonomii i stosunków międzynarodowych, ale także czytelników poszukujących pogłębionych opracowań skupionych wokół roli autorytaryzmu w procesach gospodarczych krajów rozwijających się.
Bez cenzury, upiększeń i mitów.Izrael utopił we krwi Strefę Gazy w odwecie za atak terrorystyczny Hamasu. Pod gruzami zginęło ponad 40 tysięcy ludzi. Dlaczego doszło do tej rzezi? Jaka jest geneza konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami? Piotr Zychowicz zabiera czytelnika w niepoprawną politycznie podróż do źródeł syjonizmu. Pisze o pierwszych żydowskich osadnikach w Palestynie. O powstaniu Izraela i czystce etnicznej dokonanej na ludności arabskiej w 1948 roku. Wojna sześciodniowa, ekstremistyczni żydowscy osadnicy i palestyńscy zamachowcy samobójcy. Dwie intifady, "mur apartheidu", zbrodnie okupacji. A w końcu obecna tragedia Strefy Gazy. Izrael na wojnie to wstrząsająca opowieść o jednym z najdłuższych i najbardziej krwawych konfliktów naszej epoki. Bez cenzury, upiększeń i mitów.
We wszystkich wypowiedziach dotyczących ustroju społeczno-politycznego tytułowych państw Azji Południowo-Wschodniej zwraca uwagę podnoszenie za każdym razem argumentu o ich specyfice cywilizacyjnej. Tak jest bez wątpienia. Ale skoro w państwach tych znajdują zastosowanie reguły rynkowego działania gospodarczego z równym powodzeniem jak w reszcie świata, to wolno przyjąć, że nie inaczej może być w przypadku politycznego kanonu ustrojowych rozwiązań instytucjonalnych. Ta nadmierna ostrożność w ocenie tamtejszych urządzeń politycznych bierze się bowiem stąd, że ulegamy nazbyt łatwo przekonaniu, iż odmienność kulturowa w danym kraju przekłada się automatycznie na unieważnienie fundamentalnych dla rozwoju cywilizacyjnego takiego państwa uniwersalnych reguł gry politycznej. Tak jakby dążenie do zapewnienia sobie najlepszych warunków własnego rozwoju nie charakteryzowało całej ludzkości, bądź tak jakby potrzeba sprawiedliwości nie była immanentną cechą nas wszystkich.
Najlepsza książka polityczna 2022 według "Financial Times", najlepsza książka literatury faktu 2022 według "Kirkusa", najlepsza książka 2022 według "New Yorkera" oraz zdobywczyni wielu innych nagród!Sally Hayden pokazuje, jak zachodni świat odwrócił się od imigrantów, pozostawiając ich samych w obliczu jednego z najbardziej niszczycielskich kryzysów humanitarnych w historii. To wstrząsający opis kryzysu migracyjnego w Afryce Północnej, będący przełomowym dziełem dziennikarstwa śledczego. Reportaż opiera się na wywiadach z uchodźcami i migrantami, którzy próbowali przedostać się do Europy i utknęli w Libii, gdy UE zaczęła finansować przechwytywania w 2017 roku. To także intymny portret życia więźniów, opowieść o tym, jak uchodźcy i migranci przetrzymywani przez lata w zamknięciu wspierają się w najtrudniejszych chwilach i dokonują drobnych aktów oporu, aby przetrwać w systemie, który chce, by ucichli i zniknęli.
Czy Rosja nas zaatakuje?
Czy NATO nam pomoże?
Czy Polska jest gotowa do obrony?
Jak można przygotować się na inwazję?
Kto jest najbardziej zagrożony w razie wojny?
Jeszcze niedawno wojna była daleko – w podręcznikach do historii i wiadomościach z dalekich stron. Dziś wojna jest już dużo bliżej.
Dlatego Jarosław Wolski, jeden z najpopularniejszych ekspertów wojskowych w Polsce, analizuje możliwe zagrożenia dla Polski. Na przykładzie mieszkańców trzech miast: Suwałk, Warszawy i Wrocławia, pokazuje, jak potencjalna wojna wpłynęłaby na życie cywilów w różnych częściach kraju. Sprawdza również to, czy Polska jest przygotowana na jeden z czterech scenariuszy wojny.
Nie daj się przytłoczyć wizjom oderwanym od rzeczywistości, które służą wyłącznie zastraszaniu: Putinem, bombą atomową, porzuceniem nas przez USA. Zamiast tego uzbrój się w wiarygodną wiedzę. Jeśli mówić o wojnie, to tylko rzetelnie i spokojnie. Ta książka właśnie do tego służy.
Docenić trzeba bardzo aktualny tytuł monografii, który uruchomił w autorach liczne i ciekawe tory analiz medioznawczych. Wielość i różnorodność spojrzeń na dziennikarstwo w kontekście sytuacji kryzysowych stanowi niezaprzeczalny walor tej publikacji. Czytelnik podczas lektury ma okazję zapoznać się z tekstami poglądowymi, artykułami analitycznymi, refleksjami dotyczącymi różnych typów dziennikarstwa, poziomów komunikowania i form medialnego przekazu. Jednocześnie wszystkie teksty łączy mniej lub bardziej wyraźnie wyartykułowana troska o jakość dziennikarstwa i medialnych komunikatów. Zgromadzone w tym tomie artykuły stanowią źródło wiedzy, inspiracji metodologicznych, potwierdzają bogactwo ujęć badawczych typowe dla dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach. Tom zatytułowany Współczesne media. Dziennikarstwo w czasach kryzysów pod redakcją Iwony Hofman i Danuty Kępy-Figury to publikacja ważna i potrzebna. Będzie z pewnością wykorzystywana przez medioznawców, studentów i wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o istocie dziennikarstwa oraz wyzwaniach, z którymi przedstawiciele tej profesji się mierzą.
Z recenzji
dr hab. Katarzyny Drąg
Docenić trzeba bardzo aktualny tytuł monografii, który uruchomił w autorach liczne i ciekawe tory analiz medioznawczych. Wielość i różnorodność spojrzeń na dziennikarstwo w kontekście sytuacji kryzysowych stanowi niezaprzeczalny walor tej publikacji. Czytelnik podczas lektury ma okazję zapoznać się z tekstami poglądowymi, artykułami analitycznymi, refleksjami dotyczącymi różnych typów dziennikarstwa, poziomów komunikowania i form medialnego przekazu. Jednocześnie wszystkie teksty łączy mniej lub bardziej wyraźnie wyartykułowana troska o jakość dziennikarstwa i medialnych komunikatów. Zgromadzone w tym tomie artykuły stanowią źródło wiedzy, inspiracji metodologicznych, potwierdzają bogactwo ujęć badawczych typowe dla dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach. Tom zatytułowany Współczesne media. Dziennikarstwo w czasach kryzysów pod redakcją Iwony Hofman i Danuty Kępy-Figury to publikacja ważna i potrzebna. Będzie z pewnością wykorzystywana przez medioznawców, studentów i wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o istocie dziennikarstwa oraz wyzwaniach, z którymi przedstawiciele tej profesji się mierzą.
Z recenzji
dr hab. Katarzyny Drąg
W tym tomie staram się pokazać, że ustalenia pochodzące z pierwszego tomu Tekstów zebranych poświęconego interpretacji zachowują swoją moc także wówczas, gdy zaczynamy mówić o polityce. Interpretując, dokonujemy wyborów dotyczących tego, jak widzimy rzeczywistość, albo jak chcemy, by była ona odczytywana. Wybory te są w moim rozumieniu ostentacyjnie polityczne, albowiem wierzymy w to, że gdyby inni myśleli tak, jak my, świat byłby znacznie lepszym miejscem do życia. Nie chodzi więc o to, czy mamy rację, czy nie, bo świat nie toczy się wedle racji, lecz wedle przekonań, wierzeń, afektów, podejrzeń, i całego splotu nieracjonalnych impulsów, które tylko czasem ulegają uzgodnieniu i refleksji.
Żyjemy w różnych wspólnotach przekonań, i choć między nimi nie da się bardzo często doprowadzić do zgody, to wewnątrz nich jest to nie tylko pożądane, ale i konieczne. W obrębie mojej wspólnoty, którą każdym tekstem inaczej projektuję i uzasadniam, zakładam, iż zgadzamy się co do tego, że człowiek jest skazany tylko na siebie, że nie ma pomocy spoza świata, że musi jakoś się z innymi poukładać co do swojego miejsca, wiedząc, że komuś to może się nie spodobać, że nikt jeszcze nie powiedział ostatniego słowa w kwestii sensu życia, że każdy ma prawo powiedzieć, czym dla niego ten sens jest, że lepiej wiedzieć więcej niż mniej, ale przede wszystkim – że moja wspólnota (polityczno-interpretacyjna), choć lepsza dla mnie, niekoniecznie jest lepsza dla innych. A jest lepsza dla mnie, bo nie muszę tracić sił i energii na przekonywanie kogoś, kogo przekonać się wcale nie da, choć chętnie dyskutuję z tymi, którzy również wierzą w to, że dyskurs w życiu publicznym powinien trzymać afekt na smyczy.
„Sport przekracza wiele różnych barier. Tobie, drogi Czytelniku, pozostaje odkrycie jego głębokiego wpływu, gdy zanurzysz się w lekturę tej publikacji”.
Jerzy Dudek Zwycięzca Ligi Mistrzów, Polska
„Odkryj strategiczną rolę sportu na światowej scenie oraz rolę USA dzięki tej fascynującej książce o geopolityce sportu — obowiązkowa lektura dla każdego entuzjasty sportu”.
Gina Lewandowski, Zwyciężczyni Ligi Mistrzyń, USA
Sport od kulis – czego nie pokazują kamery!
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak bardzo sport wpływa na nasz świat? Od emocjonujących mistrzostw świata w piłce nożnej po igrzyska olimpijskie, sport staje się globalną sceną, na której toczy się walka o wpływy i dominację. Olivier Jarosz i Adam Metelski, odkrywają, jak sport przenika granice krajów tworząc fascynujący obraz geopolitycznych zmagań. Przygotuj się na podróż po fascynującym świecie sportu, który ma znacznie głębszy wpływ, niż się powszechnie wydaje.
Kulisy globalnego sportu to spojrzenie na sport jako narzędzie międzynarodowej polityki, z przykładami m.in z Polski, USA, Arabii Saudyjskiej, Chin, Indii i Maroko. Autorzy analizują, jak sport stał się narzędziem dyplomacji. Książka odkrywa też, jak ważne wydarzenia sportowe, jak Euro 2024 czy igrzyska olimpijskie w Paryżu, mogą kształtować geopolitykę. Ta książka to przewodnik po wpływie sportu na międzynarodowe relacje. Otwórz oczy na ukryte wymiary sportu!
Olivier Jarosz pełni funkcję dyrektora zarządzającego w LTT Sports, gdzie wspiera kluby piłkarskie na całym świecie, oraz jest prezesem AccessibAll. Jest specjalistą i doradcą w dziedzinie sportu, a także autorem i wykładowcą geopolityki i dyplomacji sportu, m.in. w Genewie.
Dr Adam Metelski jest adiunktem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, specjalizującym się w ekonomii i psychologii sportu. Były zawodowy koszykarz, który grał w USA, Polsce i na Węgrzech.
Dlaczego dziś, gdy znaleźliśmy się w punkcie, w którym nie planowaliśmy się znaleźć – z konfliktem na Wschodzie, który jest zarzewiem większego pożaru, z szokującymi zmianami na Zachodzie, które zwiastują zmierzch świata, jaki znamy, z dramatyczną wizją przyszłości Polski i dyktaturą w tle – wyjaśnienie najgłośniejszej, a zarazem najbardziej tajemniczej zbrodni w powojennej Polsce, o której prawda jest ukrywana od 40 lat, powinno nas obchodzić? Bynajmniej nie przez swoją wyjątkowość, choć to niesamowita historia kryminalna – prawdopodobnie jedna z najbardziej niezwykłych spraw w historii kryminalistki, nie tylko zresztą polskiej, w której ilość zwrotów akcji przewyższa wszystko, co dotąd poznano – i nawet nie dlatego, że to zbrodnia założycielska III RP. Prawdziwa przyczyna, dla której ta sprawa jest tak ważna i dla której miała pozostać tajemnicą przechodzącą z ojca na syna, jest inna: bo to historia, która wciąż trwa i ma dużo większy wpływ na naszą obecną rzeczywistość, niż wielu mogłoby się wydawać… 26 października 1984 na biurku prokuratora wojewódzkiego w Toruniu zadzwonił telefon. Dzwonił oficer kierujący akcją poszukiwawczą księdza Jerzego Popiełuszki, z informacją, że właśnie odnaleziono jego zwłoki. Gdy jednak prokurator dotarł na miejsce, okazało się, że żadnych zwłok nie ma, a kierujący akcją wytłumaczył, że zaszła pomyłka. Czy absurdalne „wyjaśnienie”, urągające logice i zdrowemu rozsądkowi w sprawie skupiającej uwagę opinii publicznej w kraju i daleko poza jego granicami, było dziełem przypadku? Prawda jest inna. Wydarzenia, które rozegrały się w październiku 1984, były elementem wielkiej mistyfikacji i gry, która na dziesięciolecia zaciążyła nad losami kraju i nigdy nie została wyjaśniona. Aż do tego momentu…
O książce: Dwa wielkie państwa, z których jedno jest nuklearnym mocarstwem globalnym (co prawda mocarstwem drugiej kategorii, ale jednak), a drugie (choćby z racji powierzchni i potencjału demograficznego) niekwestionowanym mocarstwem regionalnym, wyprowadziły na morze okręty z powodu praw do połowu skorupiaków. Na pozór to nic więcej niż motyw niezbyt dobrego kabaretowego skeczu. Wydarzenia nie były jednak kreacją humorystów. W latach 1960-1963 Brazylia i Francja stały się stronami zatargu o langustowe łowiska położone u wschodnich wybrzeży drugiego z wymienionych krajów. W telegraficznym skrócie napisać można, że Brazylia zaangażowało się w ów spór w wyniku splotu złożonych okoliczności wewnętrznych, niewydolności instytucjonalnej uniemożliwiającej skuteczne zarządzanie kryzysem i przeszacowania własnych sił. Na to nakładała się siła sprawcza historycznego resentymentu, ale i wola zmniejszenia zależności ekonomicznej od potęg zewnętrznych. Z kolei Francją powodowała swoista pokolonialna, niemal genetycznie zakorzeniona nonszalancja imperialna wyrażająca się w przekonaniu o wyjątkowości własnej pozycji międzynarodowej. Ów splot okoliczności doprowadził do wydarzeń potencjalnie niezwykle niebezpiecznych. Co interesujące, impuls ukierunkowany na rozplątanie langustowego węzła wyszedł od Francuzów, mimo że dysponowali przewagą militarną... O autorze: Prof. dr hab. kmdr por. (rez.) Krzysztof Kubiak (1967). Absolwent Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Gdańskiego. Przez niemal dwie dekady związany z wyższym szkolnictwem wojskowym. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajmuje się przemocą militarną w stosunkach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem okresu po II wojnie światowej, przemianami w obrębie sztuki wojennej, szeroko rozumianą nautyką, a także architekturą bezpieczeństwa obszarów polarnych.
W zamieszczonych w monografii artykułach i opracowaniach ukazano uwarunkowania i zawarto postulaty oraz propozycje pożądanych zmian w polskim przemyśle obronnym i jego zapleczu badawczo-rozwojowym, zwłaszcza w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A., sprzyjających tworzeniu i wdrożeniu nowoczesnych technologii o zastosowaniu wojskowym oraz technologii podwójnego zastosowania, a co za tym idzie – wytwarzaniu nowych rodzajów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
Dokonano w nich analizy, w jakim stopniu nowoczesne technologie realizowane mogą być samodzielnie przez polski przemysł obronny, a w jakich dziedzinach we współpracy z partnerami zagranicznymi z NATO i Unii Europejskiej, w tym przy wykorzystaniu umów offsetowych. Tylko bowiem wtedy będzie możliwy serwis i naprawy w Polsce zakupionego za granicą uzbrojenia, a w przyszłości choćby częściowa jego polonizacja. Szczególnie pożądane jest włączanie Polski w międzynarodowe programy badawcze i zbrojeniowe, m.in. inicjowane przez Komisję Europejską oraz Europejską Agencję Obrony.
Monografia zawiera 15 rozdziałów o przekrojowych tematycznie aspektach, które łączy problematyka uzbrojenia w różnych wymiarach – od dziedziny nauk społecznych – w zakresie nauk o bezpieczeństwie, nauk o polityce i administracji, nauk o zarządzaniu i jakości, nauk prawnych – aż do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych – w zakresie informatyki technicznej i telekomunikacyjnej, inżynierii materiałowej i inżynierii mechanicznej.
Niewątpliwą zaletą publikacji jest zaangażowanie do współpracy w ramach tej problematyki dwudziestu Autorów reprezentujących trzynaście podmiotów i ośrodków akademickich, badawczych i przemysłowych. Prezentowane w monografii zagadnienia podejmują rozważania w wymiarach od geopolitycznego i technologicznego do matematycznego, w perspektywie historycznej i prognostycznej, w podejściu przemysłowym i rządowo-administracyjnym, analizując działania dotyczące wszystkich środowisk operowania uzbrojenia – lądowe, morskie, powietrzne, cybernetyczne. W monografii przedstawione zostały przykłady zastosowania w wojskowości nowych technologii, począwszy od radaru do technologii informatycznych i opartych na sztucznej inteligencji. Ukazano także konkretne działania podejmowane przez polski przemysł obronny i jego zaplecze badawczo rozwojowe, prowadzące do ich wdrożenia przy produkcji nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W niektórych opracowaniach uwzględnione zostały także wnioski z przebiegu walk na Ukrainie odnoszące się do różnych rodzajów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
Monografia stanowi opracowanie o charakterze teoretyczno-empirycznym, w którym Autor podejmuje niezwykle ważne i jednocześnie kontrowersyjne zagadnienie, jakim jest właścicielska renta polityczna. [...] Złożoność i waga problemu badawczego podjętego przez Pana Stefana Sękowskiego wynika również z faktu, iż zagadnienie renty politycznej, oprócz wymiaru cechującego ekonomię pozytywną, zawiera istotny komponent normatywny. Ekonomiści wpisujący się w neopozytywistyczny wzorzec uprawiania nauk społecznych, zaczerpnięty z metodologii nauk ścisłych, często unikają tego podejścia. Dlatego też należy docenić podjęcie przez Pana S. Sękowskiego tematyki związanej z rentą polityczną, a zwłaszcza połączenie przez niego warstwy teoretycznej z perspektywą empiryczną osadzoną w solidnej analizie historycznej. Tak przygotowana monografia może stanowić wartościowe źródło wiedzy dla przedstawicieli nauk społecznych, w szczególności ekonomii, historii gospodarczej i nauk politycznych, którzy zajmują się zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem sfery prywatnej i sfery publicznej, a także relacji pomiędzy rynkiem a państwem.
Z recenzji dr. hab. Wojciecha Gizy, prof. UEK
Książka wyróżniona prestiżową Nagrodą im. Lionela Gelbera w 2021 roku za prowokacyjny obraz współczesnych konfliktów handlowych generowanych przez rządy promujące interesy elit kosztem pracowników Spory handlowe zwykle postrzegane są przez pryzmat konfliktów między krajami reprezentującymi interesy narodowe. Często okazują się one jednak efektem decyzji politycznych służących jedynie najbogatszym. Matthew C. Klein i Michael Pettis wskazują, że źródłem dzisiejszych wojen handlowych są decyzje podejmowane przez polityków i liderów biznesu w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Na całym świecie panuje bowiem pogoda dla bogaczy, podczas gdy zwykli pracownicy nie mogą pozwolić sobie na zakup nawet tego, co sami produkują, tracą pracę lub są zmuszani do zaciągania coraz większych długów. Autorzy udowadniają, że wojny klasowe stanowią zagrożenie dla globalnej gospodarki i światowego pokoju. „Financial Times” oraz McKinsey umieścili tę książkę na długiej liście pozycji nominowanych do nagrody dla najlepszej publikacji biznesowej 2020 roku, a magazyn „Strategy + Business” uznałją za najlepszą książkę biznesową 2020 roku. Autorzy malują misterny pejzaż polityki monetarnej, fiskalnej i społecznej na przestrzeni dziejów. Zastanawiają się, co poszło dobrze, a co źle… Książka warta lektury ze względu na bogatą wiedzę autorów na temat historii handlu i finansów. — George Melloan, „Wall Street Journal” Klarowny obraz globalnej gospodarki poparty wnikliwą analizą. Książka stanowi znakomity przegląd sił generujących współczesne napięcia i brak równowagi w globalnym handlu. — Ann Pettifor, „Times Literary Supplement” Matthew C. Klein jest założycielem i wydawcą portalu The Overshoot - abonamentowego serwisu badawczego klasy premium zajmującego się globalną gospodarką, rynkami finansowymi i polityką publiczną. Wcześniej pełnił funkcję komentatora ekonomicznego w redakcji „Barron’s”. Publikował także na łamach „Financial Times”, „Bloomberg View” i „The Economist”. Zanim zajął się dziennikarstwem, był asystentem w badawczym amerykańskim think tanku Council on Foreign Relations i partnerem inwestycyjnym w Bridgewater. Michael Pettis pracuje na stanowisku profesora na wydziale finansów w Guanghua School of Management na Peking University oraz pełni funkcję starszego pracownika naukowego w organizacji Carnegie Endowment for International Peace.
Przyczyny amerykańskich konfliktów społecznych i możliwe sposoby ich zakończenia W 2010 roku Peter Turchin stwierdził, że Ameryka wpadła w spiralę społecznej dezintegracji, co około 2020 roku doprowadzi do załamania porządku politycznego. Czas pokazał, że jego przewidywania potwierdzają się, a ta książka tłumaczy, dlaczego tak się dzieje. Turchin od ponad ćwierćwiecza wzbogaca badania historyczne podejściem stosowanym w innych dziedzinach nauki. Stworzył kliodynamikę, która bada historię za pomocą statystyki. Na jej podstawie wskazuje źródła spójności wspólnot politycznych i czynniki doprowadzające do ich rozpadu. Wnioski wykorzystuje do tego, aby wyjaśnić obecną sytuację w Stanach Zjednoczonych, które jego zdaniem są o krok od upadku, a winą za ten stan obarcza elity. Czynniki, które wpływają na niestabilność społeczeństwa, to: - nadprodukcja elit, które w swoich rękach koncentrują władzę i pieniądze – przegrani, którym nie udało się wejść w ich szeregi, zamieniają się w kontrelity, podważają normy społeczne, atakują system i próbują go zmienić siłowo; - pompa bogactwa, która pełną parą działa w Stanach Zjednoczonych od dwóch pokoleń – zabiera biednym i daje bogatym. Elity robią wszystko, aby nikt inny nie mógł czerpać korzyści z gospodarki. Wykorzystują biedniejszych, aby karmić siebie, przez co ubożeje reszta społeczeństwa i rośnie niezadowolenie. Znajdujemy się obecnie na zaawansowanym etapie cyklu nadprodukcji elit i wzrostu powszechnego zubożenia, co może doprowadzić do gwałtownego rozłamu politycznego. Taki scenariusz nie musi się sprawdzić, ale czasu na reakcję jest coraz mniej. Błyskotliwa książka. Zgrabna analiza Turchina odsłania kryjące się pod partyjnymi przepychankami interesy klasowe, które nie zmieniają się mimo upływu lat. Przedstawia także trafne spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji politycznej. To inspirujące omówienie przeszłych i obecnych antagonizmów oraz kryzysów, do których mogą doprowadzić. –„Publishers Weekly” Peter Turchin jest naukowcem zajmującym się ewolucją społeczną i kulturową, kierownikiem projektu w organizacji badawczej Complexity Science Hub w Wiedniu oraz pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Oksfordzkim. Profesor emeritus Uniwersytetu Connecticut. Z wykształcenia jest biologiem teoretycznym, obecnie zajmuje się kliodynamiką, która wykorzystuje matematyczne modelowanie zjawisk historycznych i statystyczne testowanie teorii historycznych. Bada zjawiska niestabilności politycznej. Jego główny wysiłek badawczy skupia się na koordynowaniu CrisisDB, ogromnej historycznej bazy danych o społeczeństwach pogrążających się w kryzysach i z nich wychodzących. Jest autorem książek takich jak Wojna i pokój, i wojna, Ultrasociety i Ages of Discord.
Tadeusz Mazowiecki (1927-2013), pierwszy niekomunistyczny premier Polski po II wojnie światowej, był niewątpliwie ważną postacią polskiego życia publicznego drugiej połowy XX wieku. Powstała zatem inicjatywa przygotowania kilkutomowej edycji rozproszonych pism Mazowieckiego oraz dokumentów z nim związanych, która obejmowałaby czasy jego działalności społecznej i politycznej. Protokoły posiedzeń rządu Tadeusza Mazowieckiego stanowią drugi tom serii pism i dokumentów związanych z tym politykiem, wydawanej od 2023 r. przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Katedrą im. Tadeusza Mazowieckiego i Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW. Ukazują się w 35. rocznicę powołania pierwszego po II wojnie światowej niekomunistycznego rządu w Polsce. Protokoły nie były dotąd publikowane.Rzeczowy, ograniczony do minimum zapis wszystkich kluczowych zadań i podejmowanych wtedy decyzji oddaje charakter posiedzeń i pracy rządu. Protokoły dokumentują skalę i tempo wprowadzanych zmian, informują, co i kiedy było najważniejsze w czasach, gdy wszystko się zmieniało i każda zmiana była ważna. Ukazują, jak powstawały państwo demokratyczne po latach ustroju autorytarnego i gospodarka wolnorynkowa w miejsce komunistycznej ekonomii niedoborów. Rejestrują wszystkie najważniejsze rządowe kontakty zagraniczne. Odnaleźć można w nich też informacje o instytucjach, które działają do dziś, a wówczas się rodziły. Rząd Mazowieckiego kładł podwaliny nowej państwowości polskiej w kraju zdewastowanym gospodarczo i ustrojowo przez niemal pół wieku komunizmu. Przeprowadził Polskę od autorytaryzmu do demokracji, a jej gospodarkę od niewydolnej systemowej biedy do wolnego rynku. Nie były to reformy doskonałe, ale były rewolucyjne, choć wprowadzane drogą ewolucyjną. Piętnaście miesięcy rządu Mazowieckiego wystarczyło, by Polska zaczęła strategiczne zmiany w każdej dziedzinie, później kontynuowane. Nie wystarczyło jednak, by wszystko zrobił rząd Mazowieckiego choć to jemu potem najłatwiej zarzucano błędy transformacji, a nie jego krytykom i następcom. Tadeusz Mazowiecki był człowiekiem przywiązującym duże znaczenie do świata wartości. Politykę postrzegał jako działanie dla dobra wspólnego. Dziś już nie jest to cecha, która kojarzy się z politykami. Dlatego warto przypomnieć, że politykę można uprawiać inaczej i że można było ją tak uprawiać jeszcze niedawno.
Książka autorstwa jednego z najlepszych znawców i obserwatorów rosyjskiej historii i polityki."Wojna i kara" ukazuje, jak doszło do tego, że największy kraj na świecie stracił zmysły."Historia składa się z mitów" - pisze znany rosyjski dziennikarz dysydent Michaił Zygar. "Nasze mity zawiodły nas, niestety, do faszyzmu roku 2022. Pora je zdemaskować". Czerpiąc ze swoich reporterskich doświadczeń, Zygar ujawnia, jak trzysta pięćdziesiąt lat propagandy i złe podejście do uprawiania polityki pchnęły jego kraj do wojny z Ukrainą.Jak strach niemieckiego mnicha przed Imperium Osmańskim skłonił go do wykoncypowania fikcji o zjednoczonym świecie rosyjskim. Jak banalne powieści szpiegowskie o "radzieckim Jamesie Bondzie" zainspirowały Władimira Putina do wstąpienia w szeregi KGB. Jak podziw Aleksandra Puszkina wobec poematu lorda Byrona doprowadził go do zniesławienia legendarnego kozackiego przywódcy. I jak to się stało, że Putin zlekceważył zyskującego popularność telewizyjnego komika - niejakiego Wołodymyra Zełenskiego - i nie spostrzegł, że przybrał on śmiertelnie poważny ton, a jego kraj trzeba będzie traktować na serio.Michaił Zygar, uznany specjalista od Kremla, mający dostęp do ważnych uczestników obecnego konfliktu - od polityków po oligarchów, od gangsterów po aktorów - śledzi zmagania o władzę, z których zrodziły się obecne realia polityczne, i spod warstw uwodzicielskiej legendy wydobywa prawdę, opisując złożone dzieje relacji rosyjsko-ukraińskich.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?