W tej strefie proponujemy bardzo szeroką ofertę z dziedziny psychologii oraz dziedzin powiązanych: astronomii i astrofizyki, ekologii, filozofii, kultury, podróżnictwa, religii, socjologii, sztuki. Szczególnie polecamy z tej kategorii bestseller pt. Księga Urantii. Księga Urantii podaje jasną i zwięzłą integracją nauki, filozofii i religii. Ci, którzy ją czytali i zgłębiali, wierzą, że Księga Urantii może wnieść bardzo wiele wartości do religijnej i filozoficznej myśli ludzi tego świata.
Od jakiegoś czasu przygotowujesz się do Pierwszej Komunii Świętej. Na lekcjach religii i w domu stopniowo odkrywałeś ogromną miłość Jezusa do Ciebie. On kocha Cię tak bardzo, że chce być Twoim Przyjacielem na zawsze. I oto nadszedł ten wielki dzień Jezus, Chleb Życia, przyjdzie do Twojego serca, aby Cię przemienić i pomóc Ci każdego dnia coraz bardziej kochać Boga i innych ludzi! Ta książka ma Ci przypominać o pięknej przyjaźni Boga z ludźmi i pomóc Ci coraz głębiej odkrywać, jak bardzo On Ciebie kocha. Przyjmować Komunię Świętą to żyć wielką historią miłości z Bogiem.
Co myśleli najwięksi filozofowie w historii ludzkości? I o czym myśleli? Z tego, napisanego lekkim tonem, ale inteligentnie, przewodnika dowiesz się o bycie, etyce i seksualnym pożądaniu, poznając życiorysy ponad trzydziestu wybitnych myślicieli z odległej i niedawnej przeszłości W kolejnych rozdziałach przedstawione są barwnie postacie najznakomitszych W kolejnych rozdziałach namalowane są żywo postacie najznakomitszych myślicieli z całego świata: od Laozi, Sokratesa i Nietzschego po Wittgensteina, Simone de Beauvoir i Iris Murdoch. Cave przywołuje do życia tych proroczych, czasem dziwnych, zawsze fascynujących filozofów i pokazuje nam jak możemy dzisiaj skorzystać z ich przemyśleń. Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy zrozumienia jak żyć. Ten przewodnik idealnie się do tego nadaje. Książkę uzupełnia bibliografia z wykazem podstawowej literatury przedmiotu dla początkujących (i niekiedy średniozaawansowanych), dostępnej w języku polskim i stosunkowo łatwej do odnalezienia w bibliotekach, księgarniach czy antykwariatach. Peter Cave jest filozofem – a także popularnym pisarzem i prelegentem. Wykłada filozofię na University College London i w King’s College w Cambridge, a także od lat na Open University oraz w New York University w Londynie. Jest autorem wielu książek o filozofii.
Książka Szczepana Kutrowskiego, artysty rzeźbiarza, pedagoga, socjologa, badacza kultury, jest obrazem jego doświadczeń artystycznych i badawczych w kontekście kondycji człowieka i warunków, jakie dają mu możliwość samorealizacji lub nie. Poszukiwania teoretyczne Autora w powiązaniu z jego pracą artystyczną tworzą swoisty punkt spojrzenia na sztukę oraz jej wymiar społeczny, edukacyjny w wymiarze kondycji człowieka i jego samodzielności doświadczania świata przez pryzmat sztuki. Kształt sztuki jest obrazem emocjonalnym autorów prac, na który nakładają się emocje odbiorców. Sztuka jest autonomiczna, ale jednocześnie uwikłana w rzeczywistość jej po-wstania i rzeczywistość jej odbiorców. Niektóre wątki dotyczące sztuki i jej codzienności poruszone w pracy Autor ocenia bardzo krytycznie, do czego ma prawo. Skłania czytelnika do własnej oceny zjawisk społeczno-artystycznych, do refleksji, do której zmusza sztuka. [...] Książka jest pisana językiem rymowanym, ironicznym w niektórych jej fragmentach, co jest intrygujące dla czytelnika, który podejmuje dialog z Autorem.
Fragment recenzji prof. dr hab. Urszuli Szuścik
The appearance of the audiovisual series as a dominant genre on the broadcast entertainment scene was preceded by the millennia-long evolution of episodic narration. The book begins with an inquiry into the history and development of episodic narration to later provide a chronological survey of almost five hundred 21st-century audiovisual series (films are included for context) inspired by classical Antiquity. The data gathered in the survey are then analyzed from the point of view of the variety and frequency of the used myths and classical references, as well as compared with the significant scholarship on the reception of Antiquity (until recently, traditionally focused on cinema). The last chapters pull together a coherent image of the main themes and trends in the 21st-century audiovisual serial narratives inspired by Graeco-Roman mythology.******Ta pieśń nie kończy nigdy się. Mitologia klasyczna w XXI-wiecznych serialach telewizyjnych dla młodzieżyZanim seriale zdominowały telewizję rozrywkową, poprzedziła je dobrze ponad tysiącletnia ewolucja narracji w odcinkach. Książka nakreśla najpierw historię i rozwój epizodycznej narracji, a potem przechodzi do chronologicznego przeglądu prawie pięciuset nakręconych w XXI wieku seriali telewizyjnych dla młodzieży zainspirowanych mitologią starożytną (z dodanymi dla kontekstu filmami). Tak zgromadzone dane zostały następnie zbadane pod względem różnorodności i częstotliwości użytych w serialach mitów i odniesień do starożytności, jak również porównane z literaturą naukową na temat recepcji antyku (do niedawna zajmującej się raczej kinem). Dalsze rozdziały książki przedstawiają spójny obraz głównych tematów i tendencji w serialach telewizyjnych XXI wieku powstałych pod wpływem mitologii grecko-rzymskiej.
Ksiądz Jan Kaczkowski – wspomnienia tych, którzy go znali Bezkompromisowy, a jednocześnie pełen czułości. Zmagał się z chorobą, prowadząc hospicjum i służąc innym. Choć odszedł w 2016 roku, jego bliscy wciąż czują jego obecność. Wspominają jego poczucie humoru, pasję i niezwykłą bliskość z ludźmi. W nowym wydaniu książki znajdziesz także rozmowę z ks. Damianem Jędrzejakiem, który dzieli się wspomnieniami o wspólnej pracy, przyjaźni i wsparciu, jakie otrzymał, gdy sam zachorował. To opowieść o nadziei, która nie gaśnie nawet w obliczu cierpienia.
Toskania. Florencja, Piza i Siena Pascal Lajt Kraina winnic i cyprysowych alei Czym toskański makaron pici różni się od spaghetti? Który florencki plac jest najpiękniejszy? Gdzie odbywa się L'Eroica – niezwykły kolarski wyścig? Skąd pochodzi słynny biały marmur, z którego powstał David Leonarda da Vinci? Podczas podróży z Pascalem zachwycisz się toskańskimi pejzażami i skarbami włoskiego renesansu! Dolina Val d’Orcia, której łagodne wzgórza pokryte są mozaiką złotych pól zbóż, zielonych winnic i srebrzystych gajów oliwnych, wydaje się wręcz nierealna. Stałym elementem jej pejzażu są cyprysowe aleje, wijące się wzdłuż dróg i wskazujące drogę do skarbów regionu, takich jak malownicze trasy w Monticchiello czy La Foce. Do najsłynniejszych widoków w Val d’Orcia należą prowadząca przez pola Droga Gladiatora, samotna kapliczka Madonna di Vitaleta oraz willa Podere Belvedere, której obraz w porannej mgle stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Toskanii. Magdalena Ciach-Baklarz autorka bloga Italia poza szlakiem Ribollita Słynna toskańska ribollita to zupa wywodząca się z biednej kuchni chłopskiej, w której nie marnowano resztek warzyw czy chleba. Jej podstawą jest biała fasola. Wszystkie składniki najpierw dusi się w oliwie, a następnie gotuje, tworząc prostą i pożywną potrawę. Ribollita jest najlepsza na drugi dzień – wtedy smaki się przegryzają, a danie doskonale rozgrzewa i syci.
Odkryj magiczną Chorwację w podróży pełnej słońca, szumu morza i zapachu rozmarynu. Polacy dobrze znają i kochają ten kraj – to jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Chorwacja kusiróżnorodnością krajobrazów: od malowniczych plaż ciągnących się wzdłuż wybrzeża Adriatyku, przez dzikie wyspy i majestatyczne góry skrywające setki kilometrów szlaków pieszych, po zabytkowe miasta z wąskimi uliczkami i kamiennymi domami. Ewelina Sadura Marinović, Polka mieszkająca na wyspie Brač, zaprasza w podróż po Dalmacji – zarówno tej dobrze znanej, jak i pełnej miejsc nieodkrytych. Każdy rozdział tej książki to inna opowieść, która przenosi czytelnika do świata pełnego niezapomnianych widoków. Prowadzi przez tętniący życiem Dubrownik, urokliwe wyspy Hvar i Korčula czy park narodowy Krka, gdzie wodospady i bujna roślinność tworzą zapierający dech w piersiach pejzaż. Dalmacja zachwyca nie tylko pięknem przyrody, lecz także bogactwem kulturowym i historycznym. Jak smakuje chorwacka kuchnia? Jak wiatry kształtują życie codzienne Chorwatów? Jak wygląda tradycyjna hodowla owiec? Jakie historie kryją się za zabytkowymi murami Splitu? Dlaczego picie kawy w kawiarniach to niemal rytuał? Gdzie znajdują się baśniowe scenerie pokazane w serialu Gra o tron? Ten kraj to prawdziwy raj dla miłośnik ó w natury, sport ó w wodnych, pysznego jedzenia i architektury. Niezależnie od tego, czy planujesz podróż do Chorwacji, czy po prostu chcesz poczuć jej atmosferę – ta opowieść przeniesie cię prosto nad Adriatyk. Spotkajmy się w Dalmacji ! Ewelina Sadura Marinović Od kilku lat mieszka na wyspie Brač, gdzie z pasją odkrywa i opisuje niezwykłe zakątki Chorwacji, która stała się jej drugą ojczyzną. Jest autorką popularnego bloga o tym kraju: polako.eu i laureatką prestiżowej nagrody Golden Pen (Zlatna Penkala) za wkład w promowanie Chorwacji. Jej artykuły ukazały się w takich magazynach jak „National Geographic Polska”, a także na stronach Onet Podróże i 3 Seas Europe. Pasjonuje ją kultura, historia i przyroda Dalmacji, a swoje doświadczenia i spostrzeżenia przekazuje w tekstach, które inspirują czytelników do odkrywania tego wyjątkowego regionu.
Bari, Gargano i Apulia Pascal Lajt Bajkowe trulli, urocze miasteczka i włoska movidaKtóre miasteczko jest nazywane citta bianca?Skąd pochodzi królowa Bona?Z czego słynie Alberobello, miejscowość wpisana na listę UNESCO?Gdzie w Apulii są najlepsze plaże?Podczas podróży z Pascalem poznasz "obcas" włoskiego buta!W Apulii, spośród wszystkich wyjątkowych miejsc, głęboko w sercu mam trzy. Polignano a mare z zapierającymi dech w piersiach klifami oblewanymi falami morza, które najlepiej podziwiać z malutkich kawiarenek. Półwysep Gargano - istny cud natury - z mnóstwem przepięknych grot, które można zwiedzać i ogromną plażą na wybrzeżu między Vieste a Peschici. Salento, które zachwyca przejrzystą, ciepłą wodą i białym piaskiem plaż.Sandra Skrzek autorka bloga Italowe - Polka we WłoszechPaniniWłoskie kanapki, znane jako panini, bywają małe, przełożone tylko szynką, ale i większe - przygotowane z białego chleba z grubymi plastrami wędliny, pomidorem, majonezem i przyprawami. Można je kupić w barze kanapkowym (paninoteca) lub poprosić w sklepie spożywczym (alimentari) o ich przyrządzenie. Nie trzeba się przejmować nieznajomością języka: wystarczy powiedzieć "panino" i wskazać ręką na składniki wystawione w chłodni. Czasem kanapka jest podawana na ciepło - jeśli ma się na taką ochotę, zawsze można poprosić o jej podgrzanie.
Polska na piechotę. 52 szlaki po górach, nizinach, dolinach, wyżynachOdkrywaj Polskę na własnych nogach!Przewodnik dla miłośników pieszych wędrówek - od ustronnych nadbałtyckich ścieżek, przez dzikie zakątki Podlasia i Roztocza, doliny rzek i leśne labirynty, ruiny dawnych warowni i fortyfikacji, aż po najciekawsze szlaki polskich Karpat.Szlak Zamonitu * Główny Szlak Sudecki * Wokół Tyńca * Droga pod Reglami * Europejskie szlaki wędrowne w Polsce * Szlak Krainy Wygasłych Wulkanów * Szlak Biebrzański * Suwalski Gigant * The Loop * Szlak Dolnej Wisły * Szlaki Rzeczpospolitej Ptasiej * Szlak Walk PartyzanckichPewnego wieczoru, siedząc w fotelu z książką, zacząłem się zastanawiać, ile mnie dzieli od rozpoczęcia przygody. Rozważania przerwała mi nagła myśl: A ile mnie dzieli od najbliższego szlaku pieszego? Sięgnąłem po telefon, uruchomiłem aplikację z mapą turystyczną i przeżyłem szok. Tylko 800 m w linii prostej ode mnie znajdowała się ul. Popularna, po której biegnie znakowana kolorem niebieskim Warszawska Droga Świętego Jakuba.Następnego dnia z kanapkami i termosem w plecaku wyruszyłem na szlak. Wędrowałem ulicami miasta, szukając kolejnych niebieskich znaczków i rozglądając się po okolicy. () Ta przygoda uświadomiła mi, że wcale nie trzeba przemierzać tysięcy kilometrów, żeby zacząć podróż. Czasem wystarczy po prostu wyjść z domu.Mikołaj Gospodarek
Chorwacja. Półwysep Peljeac i Korula Winnice, malownicze zatoki i tradycyjna kuchniaW którym mieście urodził się Marco Polo?Gdzie znajdziesz najlepsze ostrygi?Które wina są najsmaczniejsze?Na której wyspie mieszkała Kalipso?Podczas podróży z Pascalem odwiedzisz najlepsze winnice i spróbujesz czarnego risotto!Choć Chorwacja kojarzy się z tłumami, to można jeszcze znaleźć miejsca, gdzie nie dociera wielu turystów, a życie miejscowych toczy się swoim rytmem. Tak jest w przypadku półwyspu Peljeac i wyspy Koruli - to idealne kierunki na poznawanie tutejszych winnic, w których można spotkać miejscowych winiarzy, odwiedzić ich piwniczki czy uczestniczyć z mieszkańcami w degustacjach, poznając kultywowane w regionie tradycje winiarskie. Nie brakuje też niezadeptanych, górskich ścieżek i niezatłoczonych plaż.Aleksandra Zagórska-Chabros autorka bloga Bałkany według RudejKraina winnicPółwysep Peljeac winami stoi. Jednym z ważniejszych regionów jest Dinga. Czerwone wino Dinga produkowane jest ze szczepu plavac mali. To z okolic Potomje charakteryzuje się bardzo wyrazistym, mocnym smakiem oraz wyczuwalnymi owocowymi nutami. Koneserzy mogą też odnaleźć nuty czarnego pieprzu czy goździków. Winorośle uprawia się tu w wyjątkowo trudnych warunkach, dlatego przy zbiorach wykorzystywano osły, które stały się symbolem regionu.
Kalabria i Basilicata Pascal Lajt Kraina niezliczonych plaż, figowej granity i olejku z bergamotkiKtóre hollywoodzkie filmy kręcono w wykutym w skale centrum Matery?W jakim mieście odbywa się słynny festiwal ostrej papryki?Gdzie znaleźć najpiękniejsze kalabryjskie plaże?Z czego słynie Riviera dei Cedri?Podczas podróży z Pascalem odwiedzisz mało znane i fascynujące zakątki południowych Włoch!Kalabria, nazywana terra da scoprire, czyli "krainą do odkrycia" to kombinacja nienaruszonej natury z górami, pagórkami, turkusowym morzem, niezliczonymi plażami i malowniczymi wioskami. Można tu przenieść się w tajemniczy świat Mezzogiorno - autentycznego folkloru i kultury południa Włoch. Basilicata od starożytności związana jest z produkcją oliwek i uprawą winorośli. Warto tu odwiedzić przepiękne miasteczka - Materę i Marateę - oraz twierdzę w Acerenzie i pobliskie zamki.Dominika Friedrich autorka bloga Kalabria bocznymi drogamiTartufo di PizzoPizzo to kalabryjska stolica lodów. Klasyczne to tartufonero z orzechami laskowymi, ręcznie wymodelowane na kształt półkuli, z "sercem"z roztopionej gorzkiej czekolady, obtoczone w kakao i cukrze. Tych najlepszych i oryginalnych najlepiej spróbować w Gelateria Belvedere, działającej w Pizzo od 1901 r.
Wenecja Pascal Lajt Miasto inne niż wszystkie!Dlaczego w Wenecji nie można jeździć na rowerze?Który z mostów na Canal Grande jest najsłynniejszy?Z jakiego więzienia umknął słynny Casanova?Czym jest wenecka acqua alta?Podczas podróży z Pascalem zobaczysz Wenecję oczami poetów!Wenecja nie jest zwyczajnym miastem, co może być zarówno jej największym atutem, jak i wyzwaniem. W Wenecji poruszanie się pieszo to konieczność, samochody i Uber tutaj nie istnieją, a vaporetti, czyli wodne autobusy, są dość drogie i nie wszędzie docierają. W Wenecji jest bardziej prawdopodobne, że przypadkowo spotkany człowiek jest turystąniż wenecjaninem. W Wenecji, wbrew pozorom, poza karnawałem, życie nocne nie istnieje. Mimo wszystko jest to miasto, które ciągle zaskakuje i fascynuje. Wenecję się kocha. Do Wenecji się wraca.Aleksandra Kawecka autorka bloga pizza.pasta_e_non.bastaTiramisuNajpopularniejszy włoski deser, który kocha niemal każdy, pochodzi z Treviso. Oryginalna wersja składa się z warstw biszkoptów savoiardi nasączonych kawą, przełożonych kremem z mascarpone, jajek i cukru oraz posypanych kakao. Wbrew powszechnemu przekonaniu, tradycyjna receptura nie zawiera alkoholu. Nazwa deseru, oznaczająca dosłownie "podnieś mnie", nawiązuje do jego pobudzającego smaku.
Kieszonkowe wydanie Pisma Świętego Nowego Testamentu i Psalmów z Biblii Tysiąclecia.To wydanie zczególnie ucieszy wszystkich, którzy Księgę Życia chcą mieć zawsze przy sobie. Kieszonkowe wydanie (10 x 14,5 cm) Biblii można zabrać ze sobą wszędzie, a słowa Ewangelii mogą stać się natchnieniem w każdej chwili naszego życia! Książeczka będzie też miłym prezentem dla bliskich i przyjaciół. Wydanie poprzedza szczególna dedykacja św. Jana Pawła II.
Druga część monumentalnego, trzytomowego dzieła Dobrochny Ratajczakowej Dzieje komedii polskiej. Niezwykła próba przywrócenia zepchniętemu na margines gatunkowi właściwego miejsca w dziejach naszej rodzimej literatury. Imponująca wiedza i erudycja autorki, wsparte rozległością lektur, pozwoliły jej na kreślenie wielkiego tła kulturowego, na którym pozycja komedii zmieniająca się w różnych epokach jest przez nią przedstawiana. Pozwala to przede wszystkim na zobaczenie i wydobycie oraz podkreślenie znaczenia komedii, jakie miała dla rozwoju nie tylko innych gatunków literackich, ale i innych sztuk. W tym przede wszystkim teatru, z którym komedia związała się najbardziej, wpływając na konwencje, styl gry i inscenizacji, a także przemieniając widownię. To zafascynowanie autorki gatunkiem wyrasta z przekonania, że to właśnie niedoceniania przez poważną literaturę komedia w swojej zmienności, otwartości, migotliwości jest jednym z najlepszych środków do uobecniania dziejowego, jak określa to, używając terminu Martina Heideggera. Autorka uważa, że to właśnie zdolność do przekształcenia i zmiany, przystosowania zadecydowała o trwałości komedii jako gatunku, powołując do życia niemożliwą do opanowania mozaikę tekstów. Dlatego nie tworzy jednej definicji. Uważa, że każda epoka i każda kultura inaczej wyznaczały jej kontur, który zmieniał się pod naciskiem różnych prądów, orientacji estetycznych, ideologii, nawet praktyk twórczych. Książka ma podwójną narrację: narracja linearna jako opowieść o dziejach gatunku poświęcona jest ogólnym prawidłom przebiegu procesu przemian komedii i składających się nań prądów; nie dążąc do syntezy czy kompletnej monografii przyjmuje postać opowiadania otwartego na uzupełnienia i dopowiedzenia, którymi są rozsypane opowiadania w opowiadaniu krótkie notatki, miniatury narracyjne, szkice, drobne okruchy historii, które można czytać w dowolnej konfiguracji. Autorka deklaruje: Konfrontacja obu narracji stanowi dla mnie istotny instrument opisu i rozumienia gatunku, pozwala dostrzec różnoczasowość każdej współczesności, wydobywa anomalie i ekscentryzmy. Składane razem obie narracje poświadczają rozchwiane, niemożliwe do uchwycenia i opisania dzieje gatunku, mówią o braku złudzenia, że da się dla komedii zbudować jakąkolwiek pełną wiedzę. Będzie to bowiem zawsze złożenie fragmentu potraktowanego jako całość i całości zszywanej z wielu fragmentów. Drugi tom Dziejów komedii polskiej obejmuje pierwszą fazę długiego okresu transformacji gatunkowej komedii od ostatnich lat przedrozbiorowych do odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczyna go zmierzch klasycystycznego modelu i poszukiwanie form odmiennych, jednoaktowych bądź komedii wychylonych ku farsie i bulwarowi, a wreszcie znajdujących oparcie w biedermeierze. Jest to wreszcie epoka Aleksandra Fredry, który choć marginalizowany, zdobył status Mistrza.
Performanse plastyczne Władysława Hasiora to pierwsza monografia w całości poświęcona perfomatywnej twórczości zakopiańskiego artysty. Autorka przygląda się w niej mniej znanym obszarom działalności Władysława Hasiora, analizując jego akcje efemeryczne, teatralizowane ceremonie odsłonięcia rzeźb i pomników, realizacje scenograficzne, wreszcie projekty partycypacyjne i aktywizujące publiczność. Podejmując próby zrekonstruowania kształtu wybranych performansów plastycznych badaczka odwołuje się do ich materialnych i niematerialnych śladów: zachowanych dokumentów fotograficznych, filmowych, nagranych i zapisanych komentarzy samego autora, artykułów prasowych oraz relacji widzow-uczestnikow. Z krytycznego i teoretycznego namysłu nad tymi archiwaliami wyłania się sylwetka twórcy wszechstronnego nie tylko rzeźbiarza i plastyka, ale przede wszystkim performera, reżysera zmysłowego teatru żywiołów, artysty wchodzącego w bezpośrednią interakcję z widzem i świadomego siły oddziaływania zdarzeń o charakterze efemerycznym, widowiskowym, ulotnym.Uczyłem się rzeźby, ale rzeczywiście w tej chwili pomieszałem konwencję malarską z rzeźbiarską i z tych dwóch dyscyplin uprawiam coś w rodzaju własnego teatru deklarował Władysław Hasior w jednym z programów publicystycznych. Mimo licznych prób konfrontowania twórczości artysty z teatralną optyką, nie podjęto jak dotąd tak obszernej i syntetycznej próby analizy jego dorobku w perspektywie performatywnej i interdyscyplinarnej. Książka Performanse plastyczne Władysława Hasiora wypełnia znaczącą lukę w badaniach nad twórczością artysty, jest także propozycją jej nowego ujęcia, wykorzystującego narzędzia i metodologie z zakresu performatyki, sztuki partycypacyjnej, współczesnych badań teatrologicznych i intermedialnych.
Katalog pierwszej wystawy w nowym budynku MSN, a zarazem książka dyskutująca rolę i zadania muzeum sztuki współczesnej dzisiaj w Polsce i na świecie, w czasach niepokoju.O Wystawie niestałej. 4 x kolekcja MSN piszą kuratorzy tego pokazu, interpretując kolekcję MSN w przekonaniu, że dzieła sztuki i dialog między nimi otwierają pole do powstawania nowych znaczeń i pomagają opisywać nasz świat. Osie, na których zbudowana jest kolekcja oraz wystawa rozpinają się między zaangażowaniem i autonomią oraz sztuką popularną, bliską życia i sztuką o charakterze afektywnym, tworzącą swoje własne kosmosy i języki.O samej idei muzeum piszą zaproszeni autorzy wybitni naukowcy, krytyczki i kuratorki. Prof. Madina Tlostanova pyta o możliwość dekolonizacji postsocjalizmu, prof. Krzysztof Pomian wraca do tematu relacji sztuki nowoczesnej i demokracji, a Laura Raicovich pokazuje (na przykładach), jaką rolę mogą mieć instytucje sztuki w czasach głębokich kryzysów. Obrazu dopełniają dwie rozmowy Claire Bishop, Joanny Mytkowskiej i Jakuba Gawkowskiego o muzeologii radykalnej i wojnach kulturowych (w Polsce i w Stanach Zjednoczonych) oraz szwajcarskich akademików i kuratorów Frediego Fischli i Nielsa Olsena, którzy z Tomaszem Fudalą i Natalią Sielewicz rozmawiają o misji muzeów dzisiaj.
Przystępne i bogato ilustrowane kompendium wiedzy o zbiorach Muzeum dziełach sztuki, ale także archiwach, Parku Rzeźby na Bródnie, domu Hansenów w Szuminie, palmie Joanny Rajkowskiej czy amatorskich filmach zebranych w Archiwum Filmów Domowych. W ten świat wprowadzają krótkie eseje kuratorów MSN, a potem spotykamy bliżej 150 wybranych z kolekcji prac, opisanych i zinterpretowanych w formie jednostronicowych tekstów. Ten spacer po kolekcji przygotowali pracownicy Muzeum i zaproszeni autorzy.
Chorwacja. Zadar, Pag i Rab Dzikie wyspy, imprezy na plaży i górskie trekkingi Gdzie jest najpiękniejszy zachód słońca na świecie? Jak trafić do Oka Chorwacji? Które ciasto ma kształt muszli ślimaka? Jaki chorwacki trunek znaleziono na Titanicu? Podczas podróży z Pascalem dotrzesz na bezludne wyspy i najpiękniejsze plaże! Chorwacja kojarzy się z błogim lenistwem. Jednak będąc w okolicy Zadaru, warto skusić się na bardziej aktywny wypoczynek. Góry Velebit są uznawane za jedno z najbardziej spektakularnych pasm w całej Chorwacji. Czekają tu liczne trasy trekkingowe i malownicze miejsca na wspinaczkę. Fanom sportów wodnych szczególnie spodoba się Park Narodowy Kornati, czyli archipelag 89 malowniczych wysp i raf. Miejsce to jest rajem dla żeglarzy. Warto też zastanowić się nad wypożyczeniem roweru – to idealny sposób na zwiedzanie wysp, trudno dostępnych miasteczek oraz ukrytych plaż i zatoczek, do których z pewnością nie dotrzemy samochodem.
Aleksandra Zagórska-Chabros autorka bloga Bałkany według Rudejs Mars na wyspie Pag? Przybywając na wyspę Pag, koniecznie trzeba odwiedzić niezwykły szlak o intrygującej nazwie Life on Mars Trail. Aby zrozumieć, co Pag ma wspólnego z Marsem, najlepiej przyjechać tu o zachodzie słońca, wtedy to wymyślne formacje skalne o czerwonym zabarwieniu nabierają intensywności, a tutejszy krajobraz faktycznie staje się marsjański. Gdy jednak będziemy mieli dość pustynnych widoków, to tym samym szlakiem można dotrzeć do malowniczych plaż i zatoczek.
ParyżEuropejska stolica mody, kultury i miłościCzy katedra Notre Dame wygląda tak samo po odbudowie z katastrofalnego pożaru w 2019 r.?Co dzieje się po zmroku w Lasku Bulońskim?Jakie sekrety skrywają paryskie katakumby?Skąd wzięła się wieża Eiffla?Podczas podróży z Pascalem zwiedzisz wszystkie najciekawsze zakątki Paryża!Kawiarnie, jak Caf de Flore, Les Deux Magots czy Le Procope, to miejsca kultowe, w których spotykali się najwięksi intelektualiści i artyści XX wieku - Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Pablo Picasso. Wnętrza tych miejsc pełne są wspomnień dawnych lat, a każda filiżanka kawy zdaje się nieść w sobie historię tamtych spotkań, rozmów i twórczych dyskusji. Dziś są nie tylko zabytkami, ale też miejscem, w którym do dziś unosi się duch dawnego ParyżaKarolina Szczęsna autorka bloga Polka we FrancjiPolskie akcenty na Łuku TriumfalnymZwieńczenie konstrukcji zdobi 30 tarcz z nazwami miejscowości, w których Napoleon odniósł zwycięstwo. Na wewnętrznych ścianach umieszczono nazwy 128 miejscowości, w których stoczono bitwy rewolucji i kampanii napoleońskich, oraz nazwiska 660 marszałków i generałów Wielkiej Armii. Można odnaleźć wśród nich Pułtusk, Ostrołękę, Heilsberg (Lidzbark Warmiński) i Danzig (Gdańsk) oraz wybitnych polskich wojskowych: Poniatowskiego, Dąbrowskiego, Zajączka, Kniaziewicza, Chłopickiego (Klopisky), Sułkowskiego i Łazowskiego.
Chorwacja. Split, Hvar, Bra i Vis Najpiękniejsze plaże, majestatyczne twierdze i zapach lawendyJak smakuje miód lawendowy?Ile jest wysp w Chorwacji?Gdzie najlepiej udać się na windsurfing?Co skrywają podziemia w Pałacu Dioklecjana?Podczas podróży z Pascalem spotkasz ekipy filmowe i spróbujesz najlepszych owoców morza!Zdecydowana większość turystów odwiedza Chorwację w szczycie letniego sezonu, zazwyczaj wybierając za swój cel kontynent. Niewielu z nich odwiedza liczne chorwackie wyspy, które mają do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji dla każdego. Wyspa Vis z najpiękniejszą plażą w Europie, Komia - urocze rybackie miasteczko rozsławione przez film Mamma mia 2, piękne lawendowe pola na wyspie Hvar, a fanów aktywnej turystyki skusi Zlatni Rat, który przyciąga windsurferów, surferów i kitesurferów. Niemal na każdej z wysp są też niewielkie zatoczki z uroczymi plażami czy punkty widokowe, które zachwycają niesamowitą panoramą okolicy.Aleksandra Zagórska-Chabros autorka bloga Bałkany według RudejGąbki z KrapanjWyspa Krapanj słynie z pozyskiwania gąbek. Od ponad 100 lat rodzina Tanfara zajmuje się ich połowem oraz przetwarzaniem. Na wyspie stworzyła wystawę poświęconą historii połowów. Prezentowany jest na niej używany przed laty sprzęt do nurkowania, a także rzeczy znalezione w morzu. W tutejszym sklepiku można kupić naturalne gąbki.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?