Interesujesz się życiem swoich ulubionych aktorów, muzyków, artystów, celebrytów, pisarzy? Zapraszamy Cię do zapoznania się z najciekawszą literaturą biograficzną znanych osobistości w naszym sklepie internetowym DoberKsiazki.pl
Dlaczego po mieszkaniu państwa Tuwimów pełzały gady? Jak doszło do potężnego wybuchu w ich kamienicy? Co to jest czabałakiej i jak brzmiałoby w języku esperanto: Ćwir, ćwir, czyrik? Cóż takiego kryło się w szufladzie, do której dostępu Julek bronił niczym lew? I wreszcie – czy bziki mają coś wspólnego z poezją?
To tylko kilka spośród zagadek, których rozwiązanie znajdziecie w 7 części serii MISTRZOWIE WYOBRAŹNI – opowieści o dzieciństwie Juliana Tuwima, pełnej nieprawdopodobnych (ale prawdziwych!) zdarzeń.
Czyta Maciej Stuhr
Dlaczego po mieszkaniu państwa Tuwimów pełzały gady? Jak doszło do potężnego wybuchu w ich kamienicy? Co to jest czabałakiej i jak brzmiałoby w języku esperanto: Ćwir, ćwir, czyrik? Cóż takiego kryło się w szufladzie, do której dostępu Julek bronił niczym lew? I wreszcie – czy bziki mają coś wspólnego z poezją?
To tylko kilka spośród zagadek, których rozwiązanie znajdziecie w 7 części serii MISTRZOWIE WYOBRAŹNI – opowieści o dzieciństwie Juliana Tuwima, pełnej nieprawdopodobnych (ale prawdziwych!) zdarzeń.
Stefan Żeromski napisał tę powieść opierając się na własnych doświadczeniach z lat młodzieńczych. Opisuje w niej dzieciństwo i proces dorastania szlacheckiego syna, Marcina Borowicza, w rosyjskim systemie edukacji. Tytuł powieści odnosi się do bezcelowych wysiłków zaborców rosyjskich mających na celu zrusyfikowanie młodzieży polskiej.
Historia o czasach króla Popiela i Piasta Kołodzieja.Okrutny kneź Chwostek, oraz jego żona, Niemka Brunhilda, rządzą plemieniem Polan. Brutalnymi metodami starają się narzucić władzę absolutną, na wzór władców w Niemczech, co jednak spotyka się z oporem kmieci, nawykłych do większej swobody. Wybucha bunt przeciwko Chwostkowi, który wzywa na pomoc niemieckich popleczników. Dochodzi do wojny domowej i oblężenia kneziowego grodu...Drugim wątkiem powieści jest miłosny: Doman, młody kmieć i wojownik, zakochuje się w pięknej Dziwie córce szanowanego kmiecia Wisza. Ona jednak przeznaczona została do służby bogom, więc choć obdarza go uczuciem, odmawia Domanowi, który postanawia uczynić wszystko, by ją zdobyć.Audiobook przybliża wiele zwyczajów słowiańskich, wierzenia naszych przodków, piękne legendy oraz obrzędy.
Adam Mickiewicz jako biskup krakowski wykłada literaturę słowiańską, Juliusz Słowacki jest wybitnym finansistą i ministrem skarbu, obaj zaś jako niespełnieni poeci nie wydają swoich dzieł. Przyjaźnią się z legendarnym bohaterem narodowym Józafatem Dumanowskim. Prezydent i mąż stanu uwielbiany przez mieszkańców Republiki Krakowskiej, dziennikarz, dandys, weteran, namiętny kochanek i pustelnik pozostaje dla swych rodaków tajemnicą. Łże-biografia Dumanowski to wyimki z jego licznych biografii, fragmenty tekstów prasowych, plotki, legendy, pieśni i domysły. Z tej mozaiki układa się niejednoznaczny i wewnętrznie niespójny obraz bohatera, który żył sto dwadzieścia trzy lata, rodząc się i umierając w wolnej Polsce. Jego dzieje są więc historią Polski pod zaborami, ale historią opowiedzianą na nowo.
Dumanowski jest alternatywną opowieścią nie tylko o polskiej historii, ale przede wszystkim alternatywną mitologią narodową: próbą przyjrzenia się, co w naszych mitach jest niezmienne, a co przelotne i przypadkowe. Wit Szostak dekonstruuje nasze mity narodowe, z subtelnym humorem i czułą ironią kreśli opowieść o codziennym zmaganiu się z sobą, niespełnieniu, przemijaniu i rozpadzie porządku, który przestaje być potrzebny.
Tadeusz i Wojciech Kossakowie, synowie znanego malarza Juliusza, byli bliźniakami. Ożenili się z pannami Kisielnickimi, kuzynkami. Tadeusz i Anna byli rodzicami znanej pisarki: Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej. Wojciech i Maria wydali na świat poetkę: Lilkę (Marię Pawlikowską-Jasnorzewską), satyryczkę: Madzię (Magdalenę Samozwaniec) i malarza: Jerzego Kossaka. Jak to się stało, że domy podobnych do siebie jak dwie krople wody braci, które prowadziły tak podobne do siebie kobiety, prawie siostry – były odległe, jak dwa różne światy? Kolejna książka biografki Zofii Kossak i autorki „Kobiet Kossaków” ujawnia nieznane, zaskakujące fakty dotyczące ziemiańskiej i artystycznej rodziny Kossaków. Jest próbą odpowiedzi na pytanie – czego jeszcze o nich nie wiemy? Jakie tajemnice skrywają ich domy? Czy Kossakówka jest nawiedzona? Jakie niezawinione winy ma na swoim sumieniu Jerzy Kossak? Czy Lilka była jedynie subtelną poetką; Magdalena – królową satyry, życie traktującą z przymrużeniem; a Zofia matką-Polką? Do kogo pisali w tym samym czasie listy miłosne syn i ojciec – Wojciech i Jerzy? Która z Kossakówien nosi imię kochanki Wojciecha? Dlaczego Magdalena Samozwaniec nie witała na lotnisku powracającej z emigracji kuzynki – Zofii?
No więc Dukla. Dziwne miasteczko, z którego nie ma już dokąd pojechać. Dalej jest tylko Słowacja, a jeszcze dalej Bieszczady, lecz po drodze diabeł powtarza jak litanię swoje dobranoc i nic z rzeczy ważnych się nie przydarza, nic, tylko kruche domy przycupnięte przy szosie jak wróble na drucie, a pomiędzy nimi wietrzne wygony nieodmiennie zakończone niebem, które wznosi się, a potem przegina, zawisa nad głową, by wesprzeć się o przeciwległy skraj horyzontu. Tak jest Dukla, uwertura pustych przestrzeni. Dokąd pojechać z Dukli? Z Dukli można tylko wracać. Podkarpacki Hel, urbanistyczna ultima Thule. Dalej już tylko drewniane chyżki i betonowe okruchy corbusierowskich bastardów czyli rzeczy, z którymi pejzaż daje sobie jakoś radę.Fragment książki
Stefan Żeromski w Syzyfowych pracach podejmuje problem rusyfikacji narodu polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem ruszczenia młodzieży. Główny bohater Marcin Borowicz uczeń rosyjskiej szkoły, początkowo mający problemy z nauką języka zaborcy, z biegiem czasu staje się ideowym zwolennikiem. Uczestniczy w przedstawieniach teatralnych organizowanych przez zaborcę, zakłada kółko literatury rosyjskiej... Jednak wraz z dojrzewaniem bohatera i poznaniem nowych kolegów zmieniają się też jego poglądy. Chłopak przeżywa wewnętrzną przemianę, dojrzewa do patriotyzmu i polskości. Usilne starania zaborców, którzy chcieli, by młodzi Polacy zapomnieli o swojej tożsamości okazały się tylko syzyfowymi pracami.
Trzeci tom rozgrywającej się w okupowanej Warszawie opowieści o Kaziku Leskim „Bradlu” i innych agentach podziemnej organizacji Muszkieterowie.
Po rozprawie z krwiożerczym Helmutem Radkem Kazimierz Leski pragnie znowu być szpiegiem Muszkieterów. Nad organizacją zbierają się jednak czarne chmury – znikają fundusze i meldunki wysyłane na zachód. Prywatne śledztwo narazi Bradla nie tylko na zagrożenie ze strony Gestapo, ale także na gniew samego Inżyniera. Co ukrywa tajemniczy wynalazca? Klucz do zagadki znajduje się w archiwach japońskiego wywiadu.
Ten tom rozpoczyna nowy rozdział w przygodach Bradla. Okupowana Warszawa zmienia się w szachownicę, na której figury ustawiają wywiady wielu państw. Na światło dzienne wychodzą sekrety z przeszłości szefa Muszkieterów Stefana Witkowskiego. Niemcy również nie próżnują, w tajemnicy opracowując zbrodniczy plan, zagrażający całemu miastu.
Autorami serii są dwaj znani polscy twórcy: scenarzysta Tobiasz Piątkowski (48 stron, Status 7, Pierwsza Brygada) i rysownik Marek Oleksicki (Odmieniec, Hardkorporacja, Frankenstein’s Womb).
Historia przedsiębiorcy oparta na prawdziwych wydarzeniach.
Na początku roku 1993 Andriej przyjeżdża do Warszawy, aby podjąć pracę w polskiej firmie gazowej. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Postanawia więc sam założyć własną spółkę w Polsce. Dzięki swoim umiejętnościom i predyspozycjom, a także znajomościom w rosyjskich kręgach gazowniczych, udaje mu się osiągnąć pozycję jednego z najbardziej liczących się graczy w gronie importerów propanu-butanu.
Autor bohater ..książki zabiera czytelnika w podróż do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy rynek gazowy w Polsce rozkwitał. Wracając myślami do swoich najlepszych, a zarazem najbardziej niespokojnych lat, do sytuacji bez wyjścia, wzlotów i upadków, prowadzi rozważania na temat ludzkich słabości i strategii biznesowych. Przedsiębiorca dzieli się własnymi spostrzeżeniami, osobistymi historiami i doświadczeniem życiowym oraz podpowiada, jak pokonać przeszkody na drodze do sukcesu.
Jak podjąć właściwą decyzję i zbudować najlepsze relacje z kontrahentami?
Jak stworzyć własną firmę od podstaw, obronić swój biznes, swoją rodzinę oraz siebie?
Jak zdobyć kredyt zaufania?
Jak podjąć trafną decyzję i wybrać „właściwą łódkę”?
Co oznaczają w kręgach biznesmenów takie pojęcia jak honor, sprawiedliwość, wielkoduszność, zaufanie, współpraca, umowa niepisana?
Po co przedsiębiorcom zasady moralne i jak mentalność wpływa na biznes?
Książka Andrzeja Pierowskiego „Pan Propan” jest unikalną pozycją na rynku wydawniczym – do tej pory temat rozwoju branży gazowniczej w Polsce w latach dziewięćdziesiątych, ujęty w ramy powieści obyczajowej, nie był obecny w polskiej literaturze.
Profesor Jefferson S. Thompson, rusycysta z Indianapolis, przyjeżdża do Polski, aby wygłosić cykl wykładów na prywatnej uczelni. Ma też bardziej osobisty motyw: chce dowiedzieć się, kto zamordował jego starego przyjaciela, posła, który w sejmowej komisji spraw zagranicznych rozpracowywał spiski na Bliskim Wschodzie. Śledztwo w sprawie tego morderstwa zostało umorzone przez prokuratora, który niebawem zginął w wypadku.Plany profesora komplikują się, gdy poznaje Matyldę, uroczą i sporo od niego młodszą redaktorkę z wydawnictwa Rakieta. Aby nie stracić z nią kontaktu zgadza się napisać dla Rakiety książkę o rosyjskich pisarzach i Rewolucji Październikowej. Matylda ma być jego asystentką, a podstawą książki będą ""bruliony"" profesora z zapiskami o konflikcie Gorkiego z Leninem oraz o literatach, artystach i politykach w ówczesnym Piotrogrodzie.Całość wyglądałaby jak przeplatanka wątków historycznego, miłosnego i kryminalnego, gdyby nie zakończenie, które całkowicie zmienia optykę i sens wydarzeń.
Jeden z najpiękniejszych romansów historycznych w literaturze polskiej idealne połączenie faktów historycznych z literacką fikcją.Tytułowa bohaterka wiodła spokojne życie szlachcianki u boku swego dużo starszego męża, szambelana Anastazego Walewskiego. Trzymała się z dala od dworskich rozrywek. Wszystko zmieniło się, gdy pewnego dnia wyjechała, by powitać cesarza Francuzów Napoleona. Ze strony władcy była to miłość od pierwszego wejrzenia, ona długo opierała się jego urokowi. Ostatecznie parę połączyło gorące uczucie i nawiązali długoletni romans.
Po ukazaniu się w kraju Ziela na kraterze w 1957 roku czytelnicy dziennika Życie Warszawy uznali tę książkę za najlepszą publikację poświęconą powstańczej Warszawie.Aleksandra Ziółkowska-BoehmAutobiograficzne Ziele na kraterze to najbardziej znana i niezwykle popularna powieść Wańkowicza, który stracił w Powstaniu Warszawskim córkę, Krystynę.Pomimo przejmujących opisów codzienności w okupowanej Warszawie i prób wysłowienia niewyobrażalnego bólu rodziców po stracie dziecka, ta powieść jest przede wszystkim afirmacją życia, bliskich więzi rodzinnych, pełną humoru skarbnicą anegdot i zapomnianego już folkloru ziemiańskiego. Czaruje odbiorców już od pierwszych zdań.
Zadziwiające, jak często bagatelizowana jest rola uczuć w historii. Poznaj sekrety romansu, który w znaczący sposób wpłynął na dzieje naszej ojczyzny! Książka Iwony Kienzler znanej autorki bestsellerów biograficznych opowiada o związku Stanisława Augusta Poniatowskiego i wielkiej księżnej Katarzyny, późniejszej carycy. Ich miłość dała Polsce króla Stasia, ale też w konsekwencji zabrała naszej ojczyźnie niepodległość. To fascynujący romans, który zmienił bieg historii Polski. Zapraszamy do lektury!
Bohaterowie tej opowieści są bohaterami prawdziwymi, tak jak prawdziwą była rodzina Herzogów [czytaj: hercogów], w której przyszli na świat: Franek, nazywany w domu Kika, i młodszy od niego o trzy lata Staszek, o przezwisku Siupajdana. Młodszy od Staszka o dwa lata Stefek, którego nazywano Maćkiem, i najmłodszy – Józek, zwany Organistą. Czterej bracia, ale też czterej „chorzy na Polskę” młodzi legioniści, którzy stali się symbolem rodzinnego zaangażowania w walkę o niepodległość Ojczyzny.
„Miałam wspaniałych braci” – wspomina Helenka, ich siostra, której barwna opowieść pozwala poznać bliżej tych, którzy wierzyli, że „chcieć to móc” i nie wahali się oddać własnego życia, byleby tylko móc przywrócić je tej, którą tak bardzo kochali.
Rok 1949. Josef Mengele przybywa do Argentyny. Ukrywając się pod różnymi fałszywymi nazwiskami, ten lekarz, były oprawca w Auschwitz, wierzy, że na nowo ułoży sobie życie w Buenos Aires. Argentyna pod rządami Peróna jest przychylna zbiegom, podczas gdy cały świat pragnie zapomnieć o nazistowskich zbrodniach. Tropienie zbrodniarzy zostaje jednak z czasem wznowione i Mengele musi uciec do Paragwaju, następnie do Brazylii. W przebraniu, zżerany strachem, zmienia kolejne kryjówki, nie zaznając spokoju aż do śmierci na plaży w tajemniczych okolicznościach w 1979 roku. Jak ten były esesman mógł przez trzydzieści lat wymykać się z zastawianych sieci?Zniknięcie Josefa Mengele prowadzi czytelnika w samo jądro ciemności. Dawni naziści, agenci Mosadu, chciwe kobiety i operetkowi dyktatorzy przewijają się przez świat naznaczony fanatyzmem, polityką, pieniędzmi i ambicjami.Książka uhonorowana prestiżową Prix Renaudot 2017 oraz nominowana do licznych nagród literackich, m.in. Prix Mdicis i Listy Goncourtów (w kilku krajach).
Syzyfowe prace w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.Powieść Stefana Żeromskiego opowiada o trudnych dla Polski czasach - znajdująca się pod zaborami ojczyzna zniknęła z mapy Europy. Polacy musieli zmagać się z zakusami zaborców, którzy za wszelką cenę chcieli sprawić, by młodzież zapomniała, kim naprawdę jest.Państwo Borowiczowie wysyłają swojego jedynaka - Marcinka - do szkoły. Ze szkoły wynosi nie tylko wiedzę, którą starają się przekazać mu nauczyciele, dojrzewa i zyskuje świadomość swojej narodowości. Syzyfowe prace opisują ducha narodu, którego żaden zaborca nie mógł stłamsić. Polecamy!
Syzyfowe prace w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.Powieść Stefana Żeromskiego opowiada o trudnych dla Polski czasach - znajdująca się pod zaborami ojczyzna zniknęła z mapy Europy. Polacy musieli zmagać się z zakusami zaborców, którzy za wszelką cenę chcieli sprawić, by młodzież zapomniała, kim naprawdę jest.Państwo Borowiczowie wysyłają swojego jedynaka - Marcinka - do szkoły. Ze szkoły wynosi nie tylko wiedzę, którą starają się przekazać mu nauczyciele, dojrzewa i zyskuje świadomość swojej narodowości. Syzyfowe prace opisują ducha narodu, którego żaden zaborca nie mógł stłamsić.Wydanie w twardej oprawie jest szczególnie trwałe i wytrzymałe. Polecamy!
W swojej najbardziej autobiograficznej powieści Paulo Coelho pozwala namprzeżyć na nowo wielkie marzenie pokolenia hipisów o pacyfistycznej przemianieświata. Paulo jest długowłosym, zbuntowanym młodzieńcem, który pragnie zostaćpisarzem. Uciekając przed brazylijską dyktaturą wojskową w 1970 roku wyrusza wświat w poszukiwaniu wolności i sensu ludzkiej egzystencji. W Amsterdamiespotyka Karlę, młodą Holenderkę, z którą legendarnym Magic Busem wyrusza doNepalu, nowego kultowego miejsca na hipisowskiej mapie świata. Podróż przezEuropę będzie początkiem ich niezwykłej historii miłosnej i głębokiej przemianyduchowej.Powieść o wolności, o młodzieńczym buncie i poszukiwaniu siebie.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?