Tom poświęcono profesorowi Hieronimowi Chojnackiemu. Zainteresowania naukowe Jubilata w ostatnich dekadach ogniskują się wokół szeroko definiowanej kultury państw nordyckich, natomiast postawą bliską mu jako człowiekowi i badaczowi jest spotkanie – prowadzące do wymiany słów, myśli, wartości oraz doświadczeń. Pomimo różnorodności tematycznej rozdziały składające się na publikację tworzą spójną całość. Z jednej strony w tekstach jest mowa o kulturze dialogu; zawierają one między innymi rozważania o pułapkach logiczności czy relację o polskich uchodźcach w Iranie w czasie II wojny światowej, świadczącą o dialogu między narodami o odmiennych kulturach. Z drugiej strony służą namysłowi nad narzędziem dialogu, czyli językiem, skłaniają do zastanowienia nad jego konstrukcją, rozwojem w kontaktach z innymi językami i relacjami z rzeczywistością. Książka zawiera ponadto studia dotyczące wybranych aspektów kultury i literatury krajów nordyckich, akcentujące element kontaktów międzykulturowych, wykorzystujące perspektywę transdyscyplinarną oraz proponujące reinterpretację pozornie znanych zjawisk.
Książka nie jest o tym: jak zostać bogatym, ale o tym, jak utrzymać płynność finansową przez całe życie. Jej treść opiera się na założeniu, że wspólnym celem wszystkich nie jest (jak to się wskazuje w wielu publikacjach) budowanie bogactwa, lecz utrzymanie zdolności do regulowania bieżących zobowiązań (czyli płynności). Jeśli osiąga się płynność, decyzja o tym, co robić z ewentualnymi nadwyżkami finansowymi (czy przeznaczyć na oszczędności, czy na konsumpcję), jest kwestią indywidualną. Książka zawiera ponad 80 przykładów i ponad 70 rysunków (wykresów i schematów), dzięki którym Czytelnik się dowie, na co powinien zwracać uwagę i jakie narzędzia może wykorzystać, aby z jednej strony zautomatyzować wszystkie proste decyzje finansowe (cykliczne), a z drugiej strony bardziej świadomie podejmować decyzje wielowymiarowe związane z oszczędzaniem, inwestowaniem, kredytowaniem, ubezpieczaniem czy opodatkowaniem. W większości wypadków trudno znaleźć jednoznaczne odpowiedzi na pytanie, co jest najlepszym wyborem, ponieważ wiele zależy od naszych preferencji (stosunku do ryzyka). O wiele łatwiej wyjaśnić kwestię, jak zwiększać efektywność działań związanych z finansami osobistymi, innymi słowy: jak realizować wyznaczone cele przy niższym nakładzie czasu, pracy i pieniędzy, przy akceptowalnym poziomie ryzyka.Książka jest skierowana do wszystkich zainteresowanych tematyką finansów osobistych, zawiera zarówno wyjaśnienie podstawowych pojęć, jak i zaawansowane symulacje (takie jak np. poduszka finansowa pod kredyt, analiza kredytów indeksowanych i denominowanych kursem waluty obcej), z których skorzystają osoby pragnące bardziej wnikliwie zająć się tematyką finansów osobistych.
Autor książki porusza istotne, a zarazem aktualne zagadnienia dotyczące funkcjonowania współczesnych organizacji z uwzględnieniem ważnych aspektów oceny dojrzałości procesowej. Omawiane problemy, przeprowadzone wnikliwe studium literaturowe oraz badania empiryczne gwarantują właściwy poziom niniejszej publikacji.
Przedstawiona monografia jest ważną pozycją w literaturze przedmiotu dotyczącą podejścia procesowego w zarządzaniu współczesnymi organizacjami. Autor skupił uwagę na aktualnych i istotnych kwestiach wynikających z wykorzystania podejścia procesowego w organizacjach i sposobach oceny ich dojrzałości. Na szczególną uwagę zasługuje zaprezentowanie autorskiego wielokryterialnego modelu oceny dojrzałości procesowej (MMPM). Jest to bowiem opracowanie oryginalne, o charakterze zarówno dydaktycznym, jak również praktycznym.
Tematyka książki skupia się na zjawiskach migracyjnych w Baskijskiej Wspólnocie Autonomicznej. Szczególny nacisk położono na kwestie związane z tożsamością (tak imigrantów, jak i miejscowych) oraz z językiem baskijskim (barierą dla obcych, ale i narzędziem integracji).
Baskijska Wspólnota Autonomiczna jest miejscem szczególnie interesującym w odniesieniu do badań migracyjnych, ponieważ dwujęzyczność i złożona sytuacja polityczna stanowią wyzwanie dla imigrantów, a ich pojawienie się może być postrzegane jako zagrażające mniejszościowej kulturze.
W książce została przedstawiona zarówno perspektywa społeczeństwa miejscowego („obcy" i „swoi" w oczach Basków), jak i imigrantów (aspekty tożsamości, stosunek do miejscowych języków, motywacje). Autorka zastanawia się nad wpływem, jaki na przyszłość języka baskijskiego - euskary - może wywrzeć obecność imigrantów w regionie, a także nad tym, jakie jest współczesne baskijskie społeczeństwo i kim dzisiaj są Baskowie.
Książka zasługuje na uwagę każdego, kto zajmuje się szeroko rozumianymi zagadnieniami pedagogiki (wychowania) w jej różnych kontekstach – społecznym, kulturowym, psychologicznym, filozoficznym. Autorzy, zaproszeni do udziału w tej publikacji, zwracają uwagę na podstawowe problemy istotne dla społeczeństwa żyjącego w kulturze ponowoczesnej (neoliberalnej), a jednocześnie w swoich analizach diagnozują zagadnienia bardziej szczegółowo, powiększając w ten sposób obszar (nie)wiedzy.
Książka w sposób wszechstronny poddaje analizie kwestie planowania i zagospodarowania przestrzennego na polskich obszarach morskich, podejmując zwłaszcza problematykę administracyjnoprawną zagadnienia. Autor wyjaśnia motywy podjęcia rozważań nad owymi kwestiami. Uzasadnia objęcie planowaniem przestrzennym polskich obszarów morskich, a także charakteryzuje perspektywę planowania przestrzennego i planów zarówno w ogólności, jak i konkretnie na polskich obszarach morskich. Przedstawia regulacje prawne zagadnienia, a także konstrukcję prawną zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich. Poza rozważaniami nad rodzimym obszarem morskim wskazuje podobieństwa i odmienności regulacji planowania i zagospodarowania przestrzennego w koncepcjach prawnych państw sąsiednich.
Postrzegamy świat przez pryzmat przynależności grupowej, która nadaje orientację naszym poczynaniom, ale też sądom o nas. Grupy w sensie ontologicznym wydają się, a w sensie badawczym stają się trwałym elementem przestrzeni społecznej i naszej egzystencji. Grupy społeczne wpływają na kształtowanie się relacji społecznych, na życie jednostek. Związek z grupą, choć ma charakter subiektywny, opiera się zwykle na racjonalnych przesłankach i prowadzi do wytworzenia poczucia bezpieczeństwa. Oprócz zasad definiowania grupy społecznej i różnych sposobów jej wyróżniania należy zwrócić uwagę na mechanizmy wywoływania zjawiska grup. Ich efektem są grupy odrzucenia. Termin ten odnosi się do takiego rodzaju zbiorów jednostek, które stają się swoistym bytem społecznym, ponieważ środowisko społeczne tego oczekuje.
Jednym z podstawowych mechanizmów w relacjach społecznych jest definiowanie przez negację, a grupy odrzucenia to zbiory ludzi wydzielonych ze społeczeństwa w oparciu o wyobrażenie o grupie przeciwstawnej i jej konstytutywnych cechach.
Książka stanowi zbiór procedur syntezy, na skalę laboratoryjną, ponad stu preparatów organicznych, stosowanych bezpośrednio jako środki lecznicze bądź stanowiących kluczowe półprodukty przy ich produkcji w przemyśle farmaceutycznym. Opisane procedury cechuje zróżnicowany stopień trudności. Niektóre są na tyle proste, że mogą być wykorzystywane w ramach podstawowego kursu preparatyki z chemii organicznej. Te bardziej złożone doskonale sprawdzą się przy podnoszeniu umiejętności preparatywnych w trakcie kursów zaawansowanej chemii organicznej czy technologii chemicznej. Wszystkie przepisy preparatywne zostały opatrzone dodatkowymi wskazówkami, które ułatwiają montaż niezbędnych zestawów aparatury chemicznej, a także uwagami pozwalającymi na sprawną i bezpieczną pracę laboratoryjną. Ponadto w podręczniku podano charakterystykę fizyczno-chemiczną zarówno otrzymywanych półproduktów, jak i preparatów finalnych, oraz charakterystykę spektralną uzyskiwanych ostatecznie związków. Omówiono też prawdopodobny mechanizm reakcji syntezy większości opisanych związków. Włączenie do treści podręcznika reakcji charakterystycznych, za pomocą których student może w prosty sposób potwierdzić tożsamość uzyskanego preparatu, ma na celu pomóc w utrwaleniu, bądź poszerzeniu, wiadomości z chemii organicznej, co wobec obecnego pełnego zdominowania analityki jakościowej przez łatwo dostępne i szybkie testy wydaje się być przydatne. Ostatnia część podręcznika poświęcona jest wybranym metodom oznaczania zanieczyszczeń, które mogą w sposób przypadkowy, bądź wynikający z toku syntezy, pojawić się w opisanym preparacie.
Niniejszy tom zbiera wypowiedzi historyków i teoretyków literatury, teologów oraz edytorów. Profil pomieszczonych tekstów jest poszerzony o rozmaite konteksty, a horyzonty podejmowanych badań wyznacza perspektywa dorobku beletrystycznego i publicystycznego Prusa. Przedmiotem namysłu Autorów stały się zagadnienia wielowymiarowości myśli pisarza oraz jej filozoficznego, teologicznego, socjologicznego, historycznego, przyrodniczego aspektu. W prezentowanych tekstach widzimy więc drobiazgowe interpretacje pojedynczych utworów Prusa, analizy porównawcze z dziełami innych autorów, ujęcia syntezujące wybrane problemy twórczości autora Lalki, a także badania językoznawcze i koncepcje edytorskie.
Książka zwiera osiem rozpraw, składających się na mapę różnorodnych zjawisk związanych z problematyką intertekstualności i intersemiotyczności literatury polskiego baroku. Analizują one twórcze i odtwórcze sposoby wykorzystywania przez dawnych poetów wierszy poprzedników oraz współczesnych im rycin. Ukazują złożone mechanizmy importu tekstów zachodnich (na przykładzie emblematycznego zbioru „Pia desideria”) oraz eksportu na wschód tekstów polskojęzycznych (na przykładzie rosyjskiej adaptacji „Sowiźrzała”). Osobne opracowania poświęcono poetyce staropolskiej recenzji, heterogeniczności tekstu w obiegu czytelniczym, a także mechanizmom, które doprowadziły do wykreowania Biernata z Lublina na pierwszego rodzimego paremiografa. Erudycyjne studia zostały napisane nie tylko z dobrą znajomością zróżnicowanej tematyki, ale także z badawczym temperamentem i swadą.
Książka prof. Barbary Zwolińskiej nie przynależy do obszaru wiedzy stricte medioznawczej, choć w tytule pojawia się „radio", ale do bardzo interesującego „pogranicza", na którym spotykają się i twórczo przenikają dwa fenomeny: indywidualna aktywność artystyczna badanego twórcy (tekstowa, dramaturgiczna, poetycka, prozatorska itp.) z medium, które owo dzieło rezonuje i jednocześnie przekształca je zgodnie z własnymi warsztatowymi możliwościami (głównie technicznymi).
Autorka jest literaturoznawczynią, która z dużą swobodą porusza się po obszarze polskiej (i nie tylko) literatury XIX i XX w., ma przy tym zacięcie analityczno-interpretacyjne, chciałoby się rzec z ducha fenomenologii, hermeneutyki, antropologii kulturowej i literackiej, mimo wyraźnego akcentowania poststrukturalizmu jako paradygmatu najlepiej opisującego zjawisko artystyczne pod marką „Różewicz", co oczywiście narzuca sama twórczość autora „Kartoteki”. Książka prof. Barbary Zwolińskiej to rzecz niszowa, pionierska, wyjątkowa zwłaszcza dzisiaj, kiedy humaniści tak bardzo się powtarzają, nie mają albo pomysłów, albo odwagi, by brać się za sprawy nieopisane dotąd dostatecznie, a taką właśnie sprawą jest radio i jego rola kreacyjna oraz kulturotwórcza.
What should we do to work against racism and traumas it causes? Is it even possible? Of course, it is hard to give a elear solution – history shows that stereotypes concerning race or ethnicity are difficult to weed out. However, by this volume we try to give examples of certain situations or worlds that could cause deep reflection. A group of scholars from all over the world, from countries with various historical and sociological backgrounds, decided to share with us their valuable thoughts. Our book includes articles from different fields – e.g., social sciences, literaturę, art, film, or psychology. We hope they will be useful in discussing widely understood topic of racism and trauma.
Ciągła zmiana, będąca tendencją globalną, modernizacje oraz innowacje wpisały się w krajobraz otoczenia rynkowego i są stałymi elementami determinującymi funkcjonowanie trzeciego sektora. W obliczu rozwoju technologii informacja zyskuje nowy wymiar strategicznego zasobu będącego motorem procesów zarządczych organizacji pozarządowych. Ułatwia im uczenie się oraz staje się obiektem powszechnego zainteresowania podmiotów, które chcą wytworzyć i utrzymać przewagę konkurencyjną. Książka przedstawia analizę aktywności organizacji pożytku publicznego (OPP) w wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Identyfikacja i ocena skuteczności użytkowania nowych mediów w realizacji polityki informacyjno-komunikacyjnej OPP odbyła się na podstawie danych zaczerpniętych z oficjalnych stron internetowych i profili/kont w mediach społecznościowych.
Kino - maszyna myślenia to książka poświęcona kinu współczesnemu, ujmowanemu w kontekście przemian współczesnego świata. Wiele miejsca zajmują refleksje nad filmami gier umysłowych, a więc znaczącym nurtem współczesnego kina, głównie amerykańskiego, w którym zakwestionowano obowiązujące w kinie klasycznym zasady jasności, pełnej zrozumiałości i linearności. Filmy gier umysłowych mylą tropy, zwodzą, stawiają skutek przed przyczyną, zwielokrotniają światy, pokazują bohaterów o rozszczepionej tożsamości. Wymagają więc od widza szczególnej aktywności, co jednak nie przeszkadza im w zdobyciu licznego grona entuzjastów. Na tym tle omawiana jest polityka współczesnego Hollywood, które, walcząc o utrzymanie swojej pozycji w warunkach globalnej rywalizacji, kieruje się zasadą „dostępu dla wszystkich", adresując swoje filmy do różnorodnych często skonfliktowanych grup odbiorczych. W książce czytelnik znajdzie znakomite analizy różnorodnych filmów - od ezoterycznych obrazów Davida Lyncha, poprzez megahit Avatar, do zaangażowanego politycznie Wroga numer jeden.
Autorka podejmuje problematykę o charakterze teoretycznoprawnym instytucji prawa publicznego, w tym m.in. w zakresie szeroko rozumianego prawa administracyjnego w zderzeniu z aspektami o charakterze cywilno-prawnym. Doniosłe z perspektywy doktrynalnej jest to, że rozważania nie koncentrują się wyłącznie na szczegółowej charakterystyce rozwiązań prawnopozytywnych, ale zostały problemowo osadzone w obrębie prawa konstytucyjnego, części ogólnej prawa administracyjnego, formalnego prawa administracyjnego, a także - w odpowiednim zakresie - w ramach materialnego prawa administracyjnego, prawa unijnego i międzynarodowego oraz cywilnego i karnego. (...) Już w tytule Autorka artykułuje uwarunkowania władztwa dyskrecjonalnego organów administracji publicznej wykonujących zadania i kompetencje w zakresie konserwatorstwa na podmiotowo umiejscowione prawo własności zabytku. We współczesnej polskiej doktrynie prawa ochrony dziedzictwa kulturowego problem ten z uwagi na kontekst władztwa dyskrecjonalnego nie został ujęty tak szeroko, jak ma to miejsce w niniejszej pracy.
Tom obejmuje pięć bloków tematycznych: O czytaniu, O opowieściach dla dzieci, O grozie, O muzyce, teatrze i filmie oraz O kulturach świata. Prezentowane w nich eseje są poświęcone różnorodnym zagadnieniom z obszaru kultury: motywacjom stojącym za lekturą tekstów literackich, sztuce epistolarnej, filmowej adaptacji Władcy pierścieni, tematowi dziecka wewnętrznego jako źródła twórczości, mechanizmom budzenia lęku i strachu, XIX-wiecznej operze, gdańskim teatrom studenckim, kinu Krzysztofa Kieślowskiego, obrazowi obcych kultur w polskim malarstwie współczesnym oraz wpływowi globalizacji na funkcjonowanie kultur tradycyjnych. Publikacja jest dedykowana twórcy kulturoznawstwa, kierunku utworzonego w 2004 roku na Uniwersytecie Gdańskim, Profesorowi Michałowi Błażejewskiemu, który dziś obchodzi 70. rocznicę urodzin. Zamieszczone w tomie teksty, korespondując z pracami Jubilata, jednocześnie są zapisem osobistych peregrynacji w przestrzeni kultury ich Autorów – Współpracowników, Przyjaciół i Uczniów Profesora, którzy uchylają wrót do różnych dziedzin kultury oraz prezentują właściwe im sposoby czytania i interpretowania jej tekstów i zjawisk.
Publikacja ma charakter interdyscyplinarny, co pozwalała na wielowymiarowe ujmowanie poruszanych problemów. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że stanowi jedynie przyczynek do podejmowanych tu zagadnień, zasługujących na rozwinięcie w kolejnych opracowaniach. W pierwszej części książki przedstawiamy gdańską kulturę i sztukę w ujęciu historycznym, a także w kontekście współzależności ludzi, miejsca, kultury i ekonomii. Część druga dotyczy Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki jako wspólnoty in actu. Wydaje się, że niekonwencjonalnie i być może nowatorsko potraktowaliśmy historię GTPS w rozdziale opartym na materiałach zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Instytutu Pamięci Narodowej, w których, jak się okazało, jego autor nie znalazł niczego strasznego. Część trzecia książki, niemająca raczej charakteru naukowego, ukazuje GTPS we wspomnieniach i jest rodzajem otwartej trybuny. To niezwykle ważne wypowiedzi, z których – z jednej strony – można o GTPS sporo się dowiedzieć; z drugiej – bardzo zbliżyć się do istoty wspomnianej wzajemności i zrozumieć głębię relacji miasto–sztuka.
Książka to syntetyczny podręcznik przeznaczony zwłaszcza dla studentów studiów ekonomicznych i nauk o zarządzaniu zgłębiających wiedzę z zakresu finansowania przedsiębiorstw, w tym także w obszarze handlu zagranicznego i bankowości. Jest to drugie, uaktualnione wydanie podręcznika, który cieszy się dużym zainteresowaniem studentów. Książa napisana jest klarownym językiem, a ponadto zrozumienie omawianej problematyki ułatwiają zamieszczone w niej tabele i schematy. Porządkuje ona wiedzę dotyczącą źródeł i instrumentów finansowania podmiotów gospodarczych. Autorzy omawiają poszczególne rodzaje kapitału stosowane w przedsiębiorstwach i źródła ich pozyskiwania. Przedmiotem analizy są też alternatywne w stosunku do tradycyjnych instrumentów sposoby finansowania działalności gospodarczej, takie jak finansowanie kapitałem hybrydowym i środkami z funduszy unijnych. Bez wątpienia książka jest też przydatna dla praktyków gospodarczych.
According to the Intergovernmental Panel on Climate Change Report presented in March 2014, today climate change is already having substantial and widespread impacts which are being felt on all continents of the world.In the recent decades, changes in climate have caused impacts on both natural and human systems. Global warming is already having serious consequences on human health, biodiversity, ecosystems and the goods and services they provide, as well as on many social and economic sectors, including agriculture and food production. The aim of this monographs is to analyse the legal aspects of climate change impacts on food security from the European Union law perspective. It will be also attempted to show that both climate change and food security are global problems to solve with necessary international cooperation. Moreover, it is essential to change the consumption mentality of the present society for the sake of future generations. We assume that the problems already experienced in tropical and subtropical countries nowadays might soon enter Europe and that European citizens should be prepared for changes. Therefore, an immediate action is required and legally binding documents are essential for adapting to the unavoidable impacts of climate change and creating „climate resilient society”.
Publikacja stanowi pokłosie spotkania upamiętniającego osobę wybitnego polskiego slawisty prof. Leszka Moszyńskiego w dziesiątą rocznicę Jego śmierci. W skład publikacji wchodzą artykuły w zróżnicowany sposób nawiązujące do naukowych dokonań Pana Profesora, autorstwa Jego przyjaciół i uczniów oraz autorów reprezentujących gdańskie slawistyczne środowisko naukowe.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?