W miastach, miasteczkach i na wsiach działaczki, menedżerki, artystki, edukatorki i animatorki – współczesne „siłaczki” – przyczyniają się do przeciwdziałania nierównościom społecznym, budowania tożsamości lokalnej i postaw wspólnotowych, a w konsekwencji do zmiany społecznej. Zmiana ta każdorazowo będzie wiązała się ze sposobem, w jaki realizowane aktywności zostały ocenione przez uczestników i organizatorów projektu; zwykle zaczyna się od zmiany rozumienia otaczającej rzeczywistości, od zmiany świadomości, sposobu patrzenia na określone zjawiska. Tego rodzaju praca często nie przynosi natychmiastowych i spektakularnych efektów, dlatego istnieje potrzeba ich nagłaśniania i uwidocznienia. Być może przyczyni się to do budowania zaufania wobec kompetencji kobiet i większego doceniania ich roli i pozycji w organizacjach i instytucjach kultury.
Miejmy nadzieję, że niniejsza książka nakieruje czytelników na ścieżki wiodące do znalezienia odpowiedzi na wiele sformułowanych powyżej pytań, które oczywiście nieuchronnie przyniosą nowe niewiadome, ponieważ rozważania o przyszłości nie mogą nigdy do końca zaspokoić naszej ciekawości.
Ze słowa wstępnego
Agnieszka Kołodziej-Durnaś, Karolina Izdebska
Książka poświęcona jest wybranym problemom dziejów Nowej Marchii w okresie
od średniowiecza do czasów współczesnych oraz wybranym współczesnym zagadnieniom współpracy polsko-niemieckiej w ujęciu wybranych instytucji. […] Autorami tekstów są znawcy przedmiotu, uznani badacze świata wielkich i średnich miast oraz małych ośrodków, mający w swoich biografiach także aktywną współpracę polsko-niemiecką […]. Redaktorzy stwierdzają w przedmowie, iż cele prezentowanej monografii leżą w obszarze poznania historycznego oraz wspomagania procesu tworzenia tożsamości regionalnej i zrozumienia wielokulturowej przeszłości obszarów nad Wartą i Notecią. […] Artykuły dotyczą ważnej problematyki kultury, sztuki, architektury i historiografii. Nacechowane interdyscyplinarnością, zawierają tendencję do narracji wyjaśniającej i postulatywnej oraz poświęcone są niewielkim miejscowościom, parafiom, towarzystwom historycznym, wybranym osobistościom, pieczęciom, ceramice artystycznej, ale także Kolei Wschodniej, Akademii Bałtyckiej w Lubece, problemom badań regionalnych w architekturze miast czy dziejom parafii nowomarchijskich oraz kwestiom identyfikacji historycznej mieszkańców małego miasteczka.
prof. dr hab. Włodzimierz Stępiński
(fragment recenzji
Innowacje, choć w teorii ekonomii pojawiły się niespełna 110 lat temu, są obecnie
jednym z najistotniejszych czynników wzrostu i poprawy konkurencyjności
przedsiębiorstw. Innowacyjność w działalności przedsiębiorstw staje się kluczowym
obszarem budowania ich przewagi konkurencyjnej, często wręcz decyduje o przetrwaniu na dynamicznie zmieniającym się rynku. W literaturze przedmiotu funkcjonuje pojęcie czwartej rewolucji przemysłowej, w której motorem zmian jest właśnie rozwój innowacji i technologii. Tempo zmian stale rośnie, w skali globalnej najwyższy wzrost odnotowują inwestycje w innowacyjną robotykę oraz sektor informatyczny. Analogiczna sytuacja dotyczy Unii Europejskiej, która powołała inicjatywę strategiczną „Unia Innowacji”będącą zasadniczą częścią strategii „Europa 2020”. W ramach tej inicjatywy Komisja Europejska jasno wskazuje, że przyszłość Europy jest ściśle związana z jej zdolnościami do wprowadzania innowacji oraz przekształcania pomysłów w nowe produkty i usługi, które mają przyczynić się do wzrostu gospodarczego i umożliwią tworzenie nowych miejsc pracy.
Ze wstępu
Przeobrażenia cywilizacyjne dokonujące się w pierwszym ćwierćwieczu XXI wieku, w tym zmiany modeli gospodarczych i modeli mentalnych w narodzie, ewolucyjne, a niekiedy nawet rewolucyjne przemiany rynkowe, zarówno po stronie popytu, jak i podaży, a także transpozycje postaw, norm, wzorców, preferowanych wartości, stylu życia, a w konsekwencji zachowań społecznych, zmiany kulturowe, a także metamorfozy demograficzne, wymuszają na przedsiębiorcach reorientację nie tylko w zakresie poznania istoty tych zmian, ale przede wszystkim w konkretnych działaniach.
Konkludując, monografia jest adresowana do szerokiego grona czytelników. Autorki wyrażają nadzieję, że stanie się źródłem wiedzy zarówno dla studentów, jak i dla nauczycieli akademickich, szczególnie na kierunkach studiów powiązanych z różnymi dyscyplinami w ramach dziedziny nauk społecznych (ekonomii i finansów, geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej oraz nauk o zarządzaniu i jakości), a także inspiracją dla praktyków biznesowych.
Z wprowadzenia
Książka została podzielona na dwie części: dotyczącą pogranicza terytorialnego oraz pogranicza symbolicznego. Nierównowaga ich objętości nie jest przypadkowa, wyraża ona bowiem skalę zainteresowania w naukach społecznych obydwoma ujęciami pogranicza. Pogranicze terytorialne jest obiektem licznych badań, przede wszystkim socjologicznych (prace Andrzeja Sadowskiego, Grzegorza Babińskiego, Zbigniewa Kurcza, Ireny Machaj, Leszka Gołdyki, Andrzeja Saksona, Marii Zielińskiej, Dariusza Wojakowskiego, Jacka Kurzępy – ta lista nazwisk badaczy zajmujących się w Polsce zjawiskami społecznymi związanymi z pograniczem zapewne wciąż nie jest kompletna), które stara się obecnie uzupełniać też psychologia (przykładem może być praca z roku 2016 pod redakcją Jolanty Miluskiej pt. Psychologia społeczno-kulturowego pogranicza. Wstęp do koncepcji i badań). Mniej uwagi poświecono dotąd pograniczu symbolicznemu, jako zjawisku, które choć przekłada się na rzeczywistość życia społecznego, to źródła ma „jedynie” w sferze nadawanych przez ludzi znaczeń lub treści symbolicznych, do których zostali oni zsocjalizowani i które stały się niejako ich „drugą naturą”. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka: po pierwsze, sytuacje podpadające pod to pojęcie – poprzez mniejszą oczywistość ich związku z granicą i pograniczem – mogą być również inaczej nazwane, sklasyfikowane i poddane refleksji w perspektywie innych kategorii pojęciowych i narzędzi teoretyczno-analitycznych (np. umieszczone w teoretycznych ramach wielokulturowości czy między- lub transkulturowości); po drugie, zjawiska te są trudniej uchwytne i wymagają raczej narzędzi „miękkich” (badań jakościowych) niż „twardych” (badań ilościowych), raczej paradygmatu humanistycznego niż pozytywistycznego; po trzecie, nie przekładają się wprost na zjawiska związane ze strukturami społecznymi, a te były (i są) w socjologii „modernistycznej” głównym obszarem zainteresowania; wreszcie, po czwarte, na ogół obejmują zjawiska dość nowe lub stosunkowo niedawno dostrzeżone. Jednakże, pomimo powyższych trudności i kontrowersji, pogranicza symboliczne warto badać; są one wszechobecne i, jak też pokazuje lektura części rozdziałów tej książki, nakładają się na pogranicza terytorialne, cechujące się często wysoką złożonością relacji wynikających ze skomplikowanej mapy zbiorowości kulturowych.
Z wprowadzenia
Wskazany układ rozprawy pozwala wyodrębnić w niej dwie nadrzędne części. Pierwszą z nich, teoretyczną i ogólną, stanowią rozdziały pierwszy i drugi. Pojęciem kluczowym dla podjętych tu rozważań będzie socjologiczna kategoria struktury społecznej. Pojęcie to omówione zostanie w dwóch, tj. teoretycznym (nawiązującym do teorii socjologicznej) i metodologicznym (badawczym, empirycznym) kontekście. Część druga monografii (rozdział trzeci, czwarty, piąty i szósty) poświęcona zostanie samej problematyce morskiej.
Czytelnika zainteresowanego współczesnymi problemami pracy w zawodzie marynarza winny w szczególności zainteresować dwa ostatnie rozdziały prezentowanej monografii.
Z wprowadzenia
Oddajemy do rąk Czytelników tom złożony ze Wstępu i krytycznej edycji jednego
z kazań, które towarzyszyły koronacji jasnogórskiego obrazu Najświętszej Marii
Panny w roku 1717. Ponieważ w roku 2017 obchodziliśmy okrągłą, trzechsetną
rocznicę tego wydarzenia, postanowiliśmy uczcić je tą oto edycją. Trudno przecenić
rolę i znaczenie, jakie jasnogórski wizerunek Marii odegrał i odgrywa w dziejach
narodu polskiego. Jeśli rola tego obrazu w dziejach polskiej religii i religijności
jest dość dobrze rozpoznana i opisana, to już koronacja, a szczególnie towarzyszące
jej druki i pisma ulotne wymagają wciąż jeszcze badań i szczegółowych analiz.
Słowo od wydawcy
Migracje i ich konsekwencje są jednymi z najbardziej aktualnych problemów, przed którymi stają dziś służby społeczne. To także wyzwania zarówno dla migrantów, bo wymagają oni adaptacji do nowych sytuacji, jak i osób z nimi pracujących. Charakteryzujące szok kulturowy poczucie zagubienia i niepewności w kontakcie z obcym kulturowo światem i jego przedstawicielami dotyka nie tylko przybyszów, ale także osoby podejmujące z nimi pracę. Do skutecznego radzenia sobie z tymi problemami potrzebne są wiedza, umiejętności, predyspozycje i doświadczenia, składające się na kompetencję międzykulturową, a ponieważ w relacji migrant–pracownik służb społecznych ten pierwszy jest stroną potrzebującą wsparcia i pokierowania, to kwestią szczególnie istotną jest, aby zatrudniona do działania z nim osoba była międzykulturowo kompetentna. Stąd narodził się pomysł podjęcia badań dotyczących kompetencji międzykulturowej pracowników służb społecznych pracujących z migrantami. Dla realizacji tego tematu wybrano koncepcję kompetencji międzykulturowej według Jurgena Boltena, co wynika z tego, że składające się na ten model kompetencje i kategorie znajdują zastosowanie w pracy polskich pracowników służb społecznych z migrantami. Ponadto model ten jest otwarty na uwarunkowania zawodowe i kulturowe wykonywania pracy, a to pozwoliło na dostosowanie go do kontekstu pracy polskich pracowników służb społecznych zajmujących się migrantami.
Z wprowadzenia
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest nieoczywistym relacjom nowych mediów z domeną sztuki oraz porusza kwestie ich oddziaływania na życie społeczne. Teksty zawarte w części drugiej w szczególnym stopniu koncentrują się na dokonywanej poprzez aktywność twórczą zmianie – czy to bardziej utopijnej i ekskluzyjnej (tekst Joanny Szczepanik), czy tej oddziałującej na życie codzienne zwykłych użytkowników miast, podejmowanej we współpracy z samorządowcami, działaczami pozarządowymi, niekiedy też samymi mieszkańcami (teksty pozostałe).
[…]Autorzy kolejnych tekstów zawartych w książce zastanawiają się między innymi, jak przebiegają procesy recyklingu określonych przestrzeni w miastach: Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie oraz jaką rolę odgrywa sztuka w kreowaniu, przetwarzaniu i odzyskiwaniu miejsc. Pokazują również, w jaki sposób artyści bezpośrednio lub pośrednio starają się włączać w swoje działania różnorodne społeczności, jak przebiega dialog pola sztuki z innymi polami, głównie rynkiem i polityką miejską, a wreszcie z życiem codziennym mieszkańców, oraz jakie są efekty zastosowanych interwencji artystycznych.
Ze wstępu
Podjęta przez Autorów problematyka jest ważna i aktualna. Internacjonalizacja i globalizacja gospodarki, niezwykle szybkie tempo postępu naukowo-technicznego,
zmiany demograficzne i społeczne, inne zmiany zachodzące w otoczeniu
przedsiębiorstw, wpływają w dużym stopniu na zmianę uwarunkowań funkcjonowania
i rozwoju współczesnych przedsiębiorstw. Nasilenie zmian w otoczeniu przedsiębiorstw
wiąże się z realizacją koncepcji gospodarki 4.0, z którą mamy obecnie do czynienia. To powoduje, iż przedsiębiorstwa i kadra menedżerska musi nieustannie analizować
rodzaj i charakter tych zmian, oraz wdrażać takie modele biznesu, które pozwalają
utrzymać i kształtować przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw. Z tego założenia
wyszli Autorzy monografii, podejmując się realizacji ambitnego celu, jakim była
identyfikacja charakterystycznych uwarunkowań współczesnych organizacji
w warunkach gospodarki 4.0 i adekwatnych dla nich nowych form działania
i modeli biznesowych.
Należy podkreślić, iż pomimo, że literatura naukowa w Polsce z zakresu modeli
biznesu jest dość obszerna, to jednak brak jest opracowań kompleksowych
omawiających zarówno uwarunkowania, jak formy i modele działania przedsiębiorstw.
Recenzowana monografia wnosi nowe wątki i wypełnia słabiej rozpoznane pola badawcze w tym obszarze. Autorzy monografii nie koncentrowali się wyłącznie na teoretycznym ujęciu omawianej problematyki, ale używając języka teorii i praktyki– ilustrują powiązania pomiędzy pojęciami a rzeczywistymi formami i modelami biznesu, przedstawiając ciekawe przypadki opisujące sytuacje zaczerpnięte z życia współczesnych organizacji.
Z recenzji prof. dr hab. Krystyny Poznańskiej,
Szkoła Główna Handlowa
Oddajemy do rąk Czytelników książkę poświęconą mowie, którą o. Remigiusz Ścisłowski wygłosił w dniu koronacji Ikony Jasnogórskiej. Przebieg wydarzeń związanych z tą uroczystością stanowił już wielokrotnie przedmiot zainteresowania historyków. Trzechsetna rocznica obchodów była inspiracją do poświęcenia uwagi sferze mniej znanej, to znaczy publikacjom przygotowanym z okazji święta. Pośród nich znajduje się druk, który prezentuje obecna książka. Jest to pierwsza od trzech wieków reedycja tekstu wystąpienia proklamowanego w Sali Rycerskiej w godzinach popołudniowych 8 września 1717 roku. Lektura dzieła wtajemnicza nie tylko w szczegóły obchodów i nieznane już formy świętowania, ale może stanowić także źródło poznania warsztatu krasomówczego i upodobań literackich epoki.
Celem niniejszej pracy jest realizacja dwóch podstawowych zadań badawczych
wyrażonych w następujących pytaniach:
1. Jakie cechy w ujęciu modelowym ma rozprawa sądowa jako zdarzenie
komunikacyjne?
2. Jak w ramach zdarzenia komunikacyjnego, jakim jest rozprawa sądowa, odnajduje
się nieprofesjonalny uczestnik postępowania sądowego i jaką rolę odgrywa w tym
procesie przewodniczący składu sądu?
Wyróżnienie dwóch zadań badawczych już na samym początku pracy ma na celu
podkreślenie ich równorzędności oraz wyznaczenie dwóch nurtów badawczych
– tak, aby nie było wątpliwości, kiedy mówi się o rozprawie w ujęciu modelowym,
a kiedy o rzeczywistych zjawiskach komunikacyjnych zachodzących w jej ramach.
Niemniej w konsekwencji realizacji tych zadań ma powstać spójny obraz ukazujący
rzeczywiste zjawiska komunikacyjne (których zakres wyznaczony jest przez drugie
zadanie badawcze) na tle modelowego ukształtowania rozprawy sądowej jako zdarzenia
komunikacyjnego. Każde z wyżej wskazanych zadań zostanie odpowiednio rozwinięte
i uszczegółowione w dalszych częściach opracowania. Struktura pracy została natomiast
tak pomyślana, aby możliwie najczytelniej przedstawić nie tylko wyniki procesu
badawczego, lecz także jego przebieg.
Ze wstępu
W monografii zdefiniowano sprawozdawczość niefinansową jako w znacznej mierze
dobrowolny proces przygotowywania i ujawniania przez przedsiębiorstwo informacji
adresowanych do szerokiego kręgu odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb
interesariuszy niefinansowych, którzy wykorzystując je, wpływają na przedsiębiorstwo
tak, aby jego działalność była społecznie odpowiedzialna.
Celem monografii jest przedstawienie sprawozdawczości niefinansowej przedsiębiorstw
w kontekście najnowszych zmian regulacyjnych i standaryzacyjnych. Nowe regulacje
w tym zakresie zostały wprowadzone w Unii Europejskiej na mocy Dyrektywy 2014/95/UE
i jej późniejszej inkorporacji do prawodawstwa krajów członkowskich. Za najważniejsze
standardy ujawniania informacji niefinansowych uznano natomiast wytyczne
Międzynarodowej Rady ds. Zintegrowanego Raportowania (International Integrated
Reporting Council – IIRC) oraz standardy Global Reporting Initiative (GRI).
Celem monografii jest:
• zaprezentowanie modeli finansowania uczelni publicznych w wybranych krajach
europejskich
• przedstawienie nowych zasad finansowania uczelni w Polsce
• objaśnienie roli nakładów na działalność B+R w finansowaniu uczelni wyższych
• wskazanie problemów i propozycji związanych z pomiarem nakładów i kosztów
działalności badawczo-rozwojowej w uczelniach publicznych
• przedstawienie istoty i zasad ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw
autorskich nauczycieli akademickich w świetle regulacji i interpretacji prawnych,
w szczególności unormowań podatkowych
• wskazanie możliwych rozwiązań udokumentowania oraz wartościowania działalności
zatrudnionych na uczelniach nauczycieli akademickich, które dostosują wartość
wypłacanych wynagrodzeń za dzieła powstałe w ramach pracy etatowej w sposób
umożliwiający akceptację przyjętych rozwiązań przez instytucje skarbowe.
Autorami monografii są pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Szczecińskiego
i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Tematem trzeciego już tomu serii monograficznej – Film. Historia i konteksty są Ziemie Zachodnie i Północne oraz skupiona wokół nich problematyka, widziana przez pryzmat kinematografii. Przez cały okres Polski Ludowej mityczno-symboliczny obraz Ziem Zachodnich i Północnych, życie mieszkańców, ich problemy, codzienność, zachodzące tam procesy i zjawiska społeczne interesowały ludzi kultury – od plastyków, literatów po twórców filmowych. Inspirowało i fascynowało ich właściwie wszystko, między innymi: urokliwe, liryczno-pastelowe pejzaże, topografia tych ziem, życie codzienne mieszkańców, ukazane przez pryzmat jednostki lub szerszej wspólnoty, procesy asymilacyjne, repolonizacyjne. Z biegiem czasu sztampowe, propagandowe produkcje (zwłaszcza dokumenty) zaczęły ustępować miejsca filmom bardziej ambitnym, wewnętrznie skomplikowanym i nie do końca jednoznacznym. W kinie polskim Ziemie Zachodnie i Północne przeszły więc swoistą ewolucję. W okresie stalinowskim zapoczątkowały ją filmy stawiające na poetykę socrealistyczną, stabilizującą nowe poczucie tożsamości i integracji (w momencie olbrzymiego trudu dźwignięcia zrujnowanego kraju). Dopiero lata pięćdziesiąte, należące do tzw. Polskiej Szkoły Filmowej wprowadziły eksperymenty psychologiczne oraz warsztatowe, aby przejść do nowofalowej, trochę swobodniejszej narracji, także do pewnego stopnia uwarunkowanej neomarksistowskim zwrotem ideologicznym w obyczajowości, filozofii, literaturze, architekturze, począwszy od lat sześćdziesiątych, a później już w kolejnych dekadach PRL. Tom studiów przekazany Czytelnikowi ma zadatki oraz aspiracje, aby stać się publikacją pożyteczną, otwierającą kolejne perspektywy do dalszych badań i naukowych dociekań.
Ze wstępu
Telewizyjny dokument filmowy, jak wprost wskazuje nazwa, to forma po pierwsze telewizyjna (a więc zrealizowana w lub dla telewizji), po drugie mająca walor dokumentu (w znaczeniu „świadectwo prawdziwości jakiegoś faktu”), po trzecie zaś została zarejestrowana na „nośniku filmowym”, który dziś jednak nie jest już taśmą filmową, a dyskiem optycznym, cyfrową płytą pamięci lub, w wydaniu uboższym, taśmą magnetyczną. To także, a może przede wszystkim, forma dziennikarska. Oczywiście przy założeniu, że dziennikarz nie wchodzi w obszar fiction, czyli nie opowiada bajek lub, co z kolei wyczerpuje znamiona zbrodni dziennikarskiej, nie wystawia faktom świadectwa fałszywego.
Telewizyjny dokument filmowy to, ujmując rzecz jeszcze inaczej, wszelkie (głównie dziennikarskie) formy realizowane poza telewizyjnym studiem (lub ich odpowiedniki realizowane wozem transmisyjnym), które jednak z telewizyjnego studia (nie wdając się w techniczne szczegóły) są emitowane.
Ze wstępu
"Ważnym elementem publikacji są proponowane odesłania do materiałów online (poprzez kody QR), bowiem dla współczesnego studenta dziennikarstwa lub innych kierunków studiów, podczas których kwestie komunikacji (audio)wizualnej czy technik i form rejestracji wideo są istotne i interesujące, lecz tradycyjna lektura (podręcznik, tekst naukowy, materiał egzemplifikacyjny) dostępna wyłącznie w formie tradycyjnej jest już dziś materiałem drugiej kategorii."
Z recenzji prof. dr. hab. Roberta Cieślaka
Zamieszczone teatralia pochodzą z okresu wileńskiego działalności Maślińskiego, poza recenzjami obejmują artykuły problemowe podejmujące sprawy teatru oraz sprawozdania ze Śród Literackich, które były poświęcone dyskusjom o teatrze. Zachowano chronologię i tytuły recenzji, korygując, gdzie to było konieczne, pisownię nazwisk. Daty premier podano w nawiasach kwadratowych. Wyróżnienia zastosowane przez autora zostały zachowane, ujednolicono sposób ich oznaczania, wprowadzając konsekwentnie bold (Maśliński w różnych recenzjach stosował bold, kursywę, podkreślenia). Do zapisu wyrazów obcych zastosowano kursywę. Uwspółcześniono ortografię, interpunkcję poprawiono tylko wówczas, kiedy było to niezbędne do zrozumienia treści. Ujednolicono zapis tytułów utworów literackich.
W przypisach wyjaśniono zwroty obcojęzyczne, rozwiązano skróty stosowane przez recenzenta, zlokalizowano przywołane cytaty, umieszczono noty biograficzne oraz informacje z historii teatru, jako kontekstu do formułowanych w recenzjach opinii, koncepcji, odniesień do przeszłości scen wileńskich.
Od wydawcy
W niniejszej monografii zawarto zagadnienia dotyczące rozwoju sektora usługowego w poszczególnych regionach Polski oraz historię rozwoju usług pocztowych w Niemczech. Współczesna gospodarka światowa znajduje się w kolejnym etapie rozwoju, a jednym z zewnętrznych symptomów jest dynamiczny rozwój sfery
usługowej i szybko postępujący proces tzw. zusługownienia produkcji. Nowa gospodarka charakteryzuje się przenikaniem się produktów materialnych i usług, wynikającym z wyższego poziomu oczekiwań współczesnych konsumentów. Jednym z głównych kierunków zmian zachodzących w gospodarkach krajów wysokorozwiniętych jest wzrost zatrudnienia w usługach. Rozwój tego sektora jest spowodowany wieloma bodźcami, a w praktyce powoduje zmniejszający się udział zatrudnionych w rolnictwie i przemyśle. Można zauważyć, że proporcje rozwoju trzech sektorów gospodarki świadczą o poziomie rozwoju kraju, ale także wpływają na poziom życia danego społeczeństwa.
Ze wstępu
Zmiany w ustroju terytorialno-administracyjnym Polski, które zaszły na przełomie XX i XXI wieku, przyczyniły się do decentralizacji władzy i realizacji zasady subsydiarności. Województwa samorządowe w dużej mierze stały się podmiotami odpowiedzialnymi za kreowanie rozwoju regionalnego. Priorytetowe znaczenie rozwoju regionalnego determinowane jest postępującymi tendencjami globalizacyjnymi, regionalizacyjnymi i decentralizacyjnymi. Akcesja Polski do Unii Europejskiej wymagała szczególnego podejścia do zagadnień rozwoju regionalnego w aspekcie polityki rozwoju regionalnego UE, m.in. koncepcji regionów Wśród celów rozwoju regionalnego należy wyróżnić szeroko rozumiane zaspokojenie potrzeb mieszkańców regionu, kreowanie rozwoju gospodarczego regionu, zapewnienie ciągłości i zrównoważenia rozwoju, właściwe funkcjonowanie regionalnych systemów instytucjonalnych – zarówno w zewnętrznych, jak i wewnętrznych powiązaniach. Zasadniczym warunkiem rozwoju regionalnego w czasach gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności w kontekście nowego zarządzania publicznego – poza wykorzystaniem zasobów wewnętrznych organizacji – jest szeroka i dobra współpraca z innymi instytucjami i organizacjami.
Problematyka rozwoju regionalnego nabiera coraz większego znaczenia dla gospodarki także ze względu na niwelowanie niepożądanych skutków, np. konfliktów w zakresie gospodarowania przestrzenią, degradacji środowiska oraz poszukiwania nowych źródeł wspomagania rozwoju społecznego.
Ze wstępu
Tematem przewodnim niniejszej książki jest stosunek polskich partii i ugrupowań politycznych do społeczności LGBT. Wybór ten nie jest dziełem przypadku, gdyż odzwierciedla moje wieloletnie zainteresowanie tą tematyką. Analizując stan dotychczas opublikowanych badań, warto wskazać, że większość publikacji polskojęzycznych odnosi się do socjologicznej sfery rozważań na temat społeczności mniejszości seksualnych. Częściej rozwijany jest powiązany kontekst politycznej poprawności (political correctness), mowy nienawiści (hate speech), czy szeroko rozumianej tolerancji. Jednak badanie powiązań między postulatami LGBT a programami, czy stanowiskami politycznymi, nie doczekało się szczegółowej analizy.
Ze wstępu
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?