Uznawane czasem za przemysłowe i nieciekawe, Katowice kryją wiele tajemnic i pomników przeszłości. W pierwszym spacerowniku po tym mieście zaprowadzimy Was do serca miasta, czyli do Śródmieścia, gdzie stoi słynny katowicki ""spodek"", znajduje się Rynek oraz XIX i XX-wieczne kamienice kontrastujące z nowymi wieżowcami. Pomiędzy tymi budynkami można odnaleźć pozostałości wielokulturowości Katowic.
Warszawa, lata 30. XX w. Literat Edwin Cramm przygotowuje kolejną powieść sensacyjną. Podążając za piękną kobietą widzianą w kawiarni przypadkowo wplątuje się w aferę szpiegowską. Już niebawem trafia do szpitala dla obłąkanych. Im dalej, tym bardziej zagłębia się w rozgrywki szpiegowskie. Niedługo potem Cramma za swojego uznaje wywiad państwa ościennego. Z tych opresji może go chyba wyratować tylko mieszkająca w pobliżu i podkochująca się w literacie panna Ziuta Workówna. Czy uda się wyjaśnić sytuację Edwina Cramma?
Fragment książki:
– Pytam, kiedy wypuścili pana z domu wariatów? – powiedziała to zupełnie poważnie, bez cienia uśmiechu.
Odpowiedział natychmiast:
– Wczoraj przed południem, około drugiej w nocy.
– O dwa dni za wcześnie! Niech pan wróci! – minęła go i doszła do samochodu. Nim zdążył zorientować się, siedziała już za kierownicą. Podbiegł bliżej, chcąc jeszcze coś powiedzieć, lecz samochód ruszył.
Edwin Cramm długo później żałował tego, co zrobił teraz. Zrobił jednak i musiał w przyszłości ponosić konsekwencje. Kiedy zobaczył, że piękna nieznajoma odjeżdża swoim autem, podbiegł do postoju taksówek, i wrzasnął w ucho zdziwionego szofera:
– Pędź pan za tamtym autem! Szybko… Bo zamorduję!
Wisła. Jeden z najpiękniejszych ośrodków turystycznych w Polsce, położony w sercu Beskidu Śląskiego. Jest to idealne miejsce do długich spacerów, nie tylko tych górskich. Można tu zapoznać się z lokalnym, bardzo ciekawym folklorem oraz zaobserwować unikatową kulturę górali wiślańskich.Ze względu na ważne wydarzenia historyczne, które miały miejsce na Śląsku Cieszyńskim, Wisła kryje w sobie wiele tajemnic oraz ciekawostek dostępnych na wyciągnięcie ręki w niektórych przypadkach jednakże bardzo głęboko ukrytych. W spacerowniku zawarto zabytki i kluczowe obiekty związane z kształtowaniem się miasta od początku osady aż do czasów obecnych. Opisano w nim Perłę Beskidu, nie tylko w ujęciu historycznym ale pokazuje Wisłę jako miasto kolorowe, pełne atrakcji, gdzie każdy znajdzie dla siebie odpowiednią formę wypoczynku.Informacje praktyczne umieszczone na stronach książki umożliwią staranne zaplanowanie kilkudniowego pobytu w tej miejscowości.Liczymy na to, że ciekawostki oraz osobiste wspomnienia autora, zawarte w niniejszym przewodniku sprawią że dla czytelników Wisła stanie się miejscem do którego często się powraca.
Przewodnik poprowadzi Cię do miejsc, których „się nie zwiedza” i „się nie opisuje”. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry PRL, dziwne pomniki, zabytki techniki.
Ze wstępu
:
„Zapomniane miejsca” to nie tylko – co jest oczywiste w przypadku przewodnika – zachęta do wyprawy i samodzielnego odkrywania opisanych miejsc. To nie tylko przypomnienie historii związanej z dawnym pałacem, dworem, domem, mostem czy obiektem militarnym. Nasze podróże podczas prac nad książką były również przygodą i próbą powrotu do beztroskich czasów dzieciństwa, w których każda zrujnowana budowla kryła własną tajemnicę, mroczny sekret. Prawdziwy albo taki, który podsuwała nam bogata wyobraźnia.
W przypadku wielu pałaców i dworów, ich dzieje są przygnębiająco powtarzalne. Niegdyś siedziby znanych rodów, nasiąkające historią ludzi, którzy rodzili się w nich, żyli i umierali. Później – obiekty państwowych gospodarstw rolnych, gminne mieszkania komunalne, szkoły lub internaty. Czasem nawet zakłady karne. Wreszcie – po 1989 roku – albo nie znalazły nowych właścicieli, albo trafiły w ręce ludzi, którzy doprowadzili je do stanu upadku. Jeszcze smutniejszy los spotykał opuszczone kościoły i cmentarze.
Myśląc idealistycznie, każdy z obiektów powinien być uratowany i przywrócony do dawnej świetności. Materialne ślady przeszłości nie powinny znikać. Ale nie zawsze się to udaje.
Ten przewodnik jest więc w jakimś sensie próbą konserwacji pamięci o miejscach, które powoli acz nieubłaganie, próbuje pochłonąć czas. Cieszą nas wszystkie próby ocalania pamięci.
II wydanie przewodnika po Rawce i jej dopływach, zaktualizowane 2021/21. Opis Rawki został wydłużony od Kochanowa do ujścia.
W nowym wydaniu 12 stron kolorowych zdjęć.
• Niezwykle precyzyjne kilometraże tworzone na podstawie pomiarów GPS!
• Opis wszystkich zabytków nad rzeką
• Zaznaczone miejsca niebezpieczne
• Informacje praktyczne: kiedy, jak i czym spływać
• Po raz pierwszy opisane spławne dopływy Rawki!
Patronat medialny: Magazyn Wiosło i Fundacja KiM
Spis treści:
Rawka
Spławne dopływy Rawki
Krzemionka
Rylka
Białka
Chojnatka
Niespławne dopływy Rawki
Korabiewka
Rokita
Grabinka
Zestawienia
Przewodnik poprowadzi Cię do miejsc, których się nie zwiedza i się nie opisuje. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry PRL, dziwne pomniki, zabytki techniki.131 opuszczonych miejsc w województwie pomorskimZe wstępu:Mottem tego przewodnika mógłby stać się fragment wiersza Roberta Frosta:Zdarzyło mi się niegdyś ujrzeć w lesie ranoDwie drogi; pojechałem tą mniej uczęszczanąReszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem.Kogóż z nas od dziecka nie przyciągały wizją przygody tajemnicze ścieżki, opuszczone budowle, piwnice, zaułki i zakamarki najpierw te w pobliżu domowego podwórka, a później te coraz dalsze? Kto z nas z wypiekami na twarzy nie śledził przygód Pana Samochodzika spisanych przez Zbigniewa Nienackiego? Kto nie kibicował bohaterom filmu Goonies albo kolejnym przygodom Indiany Jonesa? Niektórym te dziecięce fascynacje z czasem uleciały z głowy, inni tak jak my nadal są gotowi odpowiedzieć na zew przygody.
Lata 30. XX w., Gdynia, Wolne Miasto Gdańsk, Sopot, Puck. W willi dyrektora banku Rowicza zostaje zamordowana jego córka. Śledztwo prowadzi stary komisarz Młotocki oraz aspirant Dąbrowski, prywatnie przyjaciel domu. Podejrzanych jest kilku, a najbardziej nauczycielka Halina Wirska i lokaj Bączek. Śledztwo jednak grzęźnie. W tym momencie nowych faktów dostarcza szanowany powszechnie psychiatra doktor Leon Baum, obciążając nimi pannę Wirską. Jednak niebawem ta ucieka i przepada bez wieści. Podobnie dzieje się z innymi młodymi kobietami z okolic Gdyni. Sprawa morderstwa jest znacznie głębsza niż początkowo przypuszczano...
Pierwsze wydanie książkowe!
Franciszek Elmer zniknął, a wszystko, co zostało znalezione, to notatka na maszynie podpisana Łowca głów. Niebawem zostaje znaleziona odcięta głowa Elmera... Sprawę tajemniczych odciętych głów rozwikłać ma kapitan Mike Brixan, agent ministerialny. Zaczyna od wizyty u siostrzenicy Elmera, Adeli Leamington, która jest statystyką w filmach Jacka Knebwortha, ale marzy o większej karierze. Niebawem dostaje swoją szansę, ponieważ główna aktorka, Stella Mendoza, popada w konflikt z reżyserem. Gdy Adela uczy się roli ze skryptu, wypada z niego kartka, która została napisana na tej samej maszynie, co listy ""Łowcy głów"". Znakiem tego działa on gdzieś w otoczeniu ekipy Knebwortha i Chichester...
Słówka Tadeusza Boya-Żeleńskiego to tom pełen zabawnych rymowanych wierszyków, w których kpi m.in. z ludzkich słabości, miłości, mieszczan czy romantyków.W Słówkach znajduje się wiele stwierdzeń, które na dobre weszły do języka potocznego, takich jak w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz, czy pełna wrzasku ziemia polska od Czikago do Tobolska. Ten tom poezji można traktować jako karykaturalną kronikę Krakowa z początku XX wieku. Boy-Żeleński, wrażliwy na ruchy społeczne, ironicznie porusza tematy, którymi wtedy żyło miasto. Pierwsze wydanie Słówek miało miejsce w roku 1913.
Warszawa, Łódź, lata 30. XX w. Dwie mini powieści Adama Nasielskiego, publikowane w Co tydzień powieść.Węgierska awantura: Ogrodnik Michał Gródecki, tymczasem bez pieniądza, wygrywa niespodziewanie na loterii małego Fiata z pełnym bakiem. Udaje się na przejażdżkę poza miasto. Paliwo kończy mu się w pobliżu tajemniczego domu, w którym przebywa młoda kobieta uznana za obłąkaną.Narzeczona z kontrwywiadu: inżynier Józef Kosowski pracuje w łódzkich zakładach Carbon. Niestety, ktoś podkłada ogień, fabryka płonie, inżynier traci pracę. Niebawem zostaje zatrudniony w domu transportowym Wilhelma Hagena, w którym dzieją się tajemnicze rzeczy.Pierwsze wydanie książkoweFragment książki:Michał podniósł kopertę, aby włożyć na dawne miejsce. Nie miał zamiaru nawet jej oglądać. Gdy jednak nachylił się, ze zdumieniem odczytał napis na tym miejscu, gdzie zwykle wypisuje się adres:RATUJCIE MNIE!Każdy, kto tę kopertę znajdzie niech przeczyta jej zawartość.Aha! rzekł Michał cicho do siebie. To pewno ta wariatka z manią prześladowczą.Uważał jednak, że ze względu na napis nie popełni żadnej niedyskrecji, jeżeli przeczyta. Otworzył więc:Nazywam się Janina Marczewska. Roger Kaniewski więzi mnie u siebie w domu jako chorą umysłowo. Chce ożenić się ze mną i zagarnąć mój posag. Każdy, kto te słowa odczyta niech zawiadomi policję i określi miejsce bo ja nie wiem, gdzie jestem uwięziona.
Zmysły, zmysły to zbiór felietonów autorstwa Tadeusza Boya-Żeleńskiego dotyczące tematyki różnych kwestii związanych z seksualnością: antykoncepcją i aborcją, ale także edukacją seksualną, świadomością młodzieży oraz relacjach partnerskich młodych ludzi.Boy, znany ze swoich mistrzowskich felietonów, porusza tematy związane z miłością fizyczną w sposób wolny od zbędnej pruderii, choć elegancki, humorystyczny i lekki, ale mocno uderzający w XX-wieczne realia. Autor krytykuje ściśle konserwatywne i nieugięte stanowisko, wytykając Kościołowi marginalizowanie trudnych sytuacji, niedostrzeganie faktycznych problemów społecznych i nieodpowiadanie na rzeczywiste potrzeby ludzkie. Przeciwny jest wrogiemu stanowisku wobec homoseksualistom i pragnie dostrzec, że młodzież podejmuje życie seksualne coraz wcześniej, przez co potrzebuje fachowych wskazówek, a nie kar i zawstydzania. Głos Tadeusza Boya-Żeleńskiego był na początku XX wieku jednym z najgłośniejszych w kwestii seksualności i praw oraz obyczajów z nią związanych.
Piekło kobiet to zbiór felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego, powstałych w 1929 roku. Publicysta wypowiada się na temat kontrowersyjnego i głośnego tematu aborcji i praw reprodukcyjnych, przysługujących kobietom.Boy-Żeleński występuje z pozycji obrońcy praw kobiet i wskazuje na okrucieństwo regulacji prawnych, które zakładają brak możliwości terminacji ciąży i surowe karanie kobiet, które się tego czynu dopuszczą. Zwraca uwagę na sytuacje życiowe, które nie zawsze wiążą się z radością związaną z macierzyńswem oraz możliwościami zapewnienia matce i dziecku godnego życia. Przeciwnikom aborcji zarzuca zainteresowanie życiem tylko dopóty, dopóki odbywa się ono w okresie prenatalnym, późniejsze ignorowanie potrzeb i pozostawienie na pastwę losu. Felietony Boya-Żeleńskiego, głośne i niekiedy ostre, pozostają ważnym głosem w dyskusji o prawo do aborcji przez kolejne lata, aż do czasów nam współczesnych.Dziewice konsystorskie to zbiór felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego, publikowanych w Kurierze Porannym, a opublikowany jako całość w 1929 roku.Publicysta zajmuje się tym razem kwestią anulowania małżeństwa problemami wynikającymi z niemożliwości zawarcia ślubu innego niż kościelny, z czym wiąże się niemożliwość otrzymania rozwodu. Boy-Żeleński zwraca uwagę na niedostosowanie prawa do realiów, obłudę w postępowaniu wielu księży, a także występuje jako obrońca praw kobiet, które najczęściej cierpią w efekcie zawarcia nieudanych małżeństw. Wyśmiewa również watykańską biurokrację i jej słabości możliwość uzyskania w konsystorzu zaświadczenia o dziewictwie (nawet w wypadku matek) przykładowo po odpowiedniej zapłacie.
Nasi okupanci to zbiór felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego wydany w 1932 roku. Autor porusza w nich problematykę związaną z aspektami seksualności, małżeństwa i macierzyństwa, konfrontując realia społeczne z nakazami wywodzącmi się z nauki Kościoła katolickiego.Przez tego typu publikacje Boy narażał się duchownym oraz ortodoksyjnemu społeczeństwu, zyskał jednak rozgłos wśród środowisk świeckich zajmujących się świadomym macierzyństwem i ułtawianiem rozwodów. W swoich artykułach atakuje zapatrzony w dogmaty kler i dewocyjne otoczenie, mimo to głosi, że istnieje duże zapotrzebowanie na rozsądnych i zważających na ludzkie potrzeby księży. Tadeusz Boy-Żeleński to jeden z najsłynniejszych polskich krytyków literackich, eseistów i tłumaczy, którego twórczość przypada głównie na pierwszą połowę XX wieku. W swoich esejach komentował zarówno życie literackie, jak i angażował się społecznie propagował edukację seksualną i świadome macierzyństwo, występował jako obrońca praw kobiet.
Koniec lat 80., czasy niespokojne politycznie i gospodarczo w Polsce. Dopiero co awansowany na podpułkownika Szczęsny rozwiązuje ostatnie zadanie w swojej karierze. W jednym z warszawskich parków ginie młody elektronik, Jerzy Ilnicki. Niebawem zamordowany zostaje kolejny mężczyzna. Milicja nie może doszukać się motywów obu zbrodni oraz połączeń między nimi, poza tym, że obie ofiary korzystały z szarego volkswagena. Natomiast według świadka mordercą jest wilkołak... Jak zabierze się do tej sprawy Szczęsny, który teraz zamiast w terenie pracuje za biurkiem?
Agnieszka Drozd – atrakcyjna maturzystka - jest zakochana w starszym od niej, tajemniczym Andrzeju Dżoń. Ale jej rodzice są przeciwni tej znajomości. Na tym tle pomiędzy matką i córką dochodzi do kłótni. Kilka dni później, gdy Agnieszka wyjeżdża w Bieszczady, rodzice zaniepokojeni brakiem kontaktu z córką wynajmują prywatnego detektywa, Józefa Biesiadę, aby odnalazł dziewczynę i sprowadził do domu. Biesiada dowiaduje się, że Andrzej Dżoń, to był przestępca z gangu Brzytwy z Wołomina, który ostatnie lata spędził w kryminale. Ustala, że oboje z Agnieszką przebywają w hotelu w Polańczyku, ale gdy tam dociera, okazuje się, że Agnieszka została porwana, a Dżoń w nocy opuścił hotel w wielkim wzburzeniu. W Zielonej Polanie – leśnej posiadłości biznesmena z Sanoka – Biesiada odkrywa zwłoki dwóch mężczyzn oraz ślady, sugerujące, że mogła tam być przetrzymywana Agnieszka.
Ostatnia powieść Anny Kłodzińskiej, wydana pod pseudonimem Stanisław Załęski. Końcówka lat 80., czas polskiej transformacji ustrojowej. Na warszawskiej giełdzie towarowej działają dwaj rywale - Bystroń (nowy gracz) i Wistek (dawny ""król"" giełdy). Każdy z nich ma swoich sprzedawców, którym dostarcza towar, a także speców od brudnej roboty. W zwalczaniu konkurencji nie ma chwytów niedozwolonych. Czy któryś z nich może posunąć się do morderstwa?Mało która powieść, jak Wynajęty morderca oddaje tak dobrze ducha swoich czasów.
Warszawa, lata 30. XX w. W tajemniczej willi na Czerniakowie mieszka sparaliżowany hrabia Rodryg Orzelski wraz ze znacznie młodszą od siebie żoną. Poznał ją podczas pobytu w uzdrowisku. Wszystko wskazuje na to, że wyszła ona za mąż tylko dla pieniędzy, a swojego męża utrzymuje za pomocą narkotyków w stanie odrętwienia. Czasem nakazuje swojemu lokajowi, kozakowi Iwanowi, fizycznie znęcać się nad małżonkiem. Pewnego dnia do willi dostaje się przypadkiem malarz Krzesz, który szybko zakochuje się w hrabinie. Większym zagrożeniem dla pięknej wampirzycy jest córka hrabiego, Zosia, która przybywa do willi po ukończeniu studiów.
W wigilię Bożego Narodzenia zostają odnalezione zwłoki emerytowanej pani profesor. Wszystko wskazuje na uduszenie, ale jak się okazuje ciało zostaje pozbawione też języka. Do śledztwa zostaje przydzielony wydział kryminalny, na czele z komisarzem Piotrem Tonderem.
Kilka dni później kryminalni odnajdują kolejną ofiarę z odciętym językiem. Śledczy dochodzą, iż obie ofiary były pochodzenia żydowskiego. Sprawa nabiera powagi i rozgłosu.
Kto będzie kolejnym celem? Czy policjantom uda się ująć kolekcjonera i kto nim jest? Czyżby po Zielonej Górze grasował morderca - antysemita? Czy poradzą sobie ze skomplikowaną sprawą, zanim morderca zbierze swoje żniwo?
„Kolekcjoner” to kontynuacja śledztw komisarza Tondera, znanych z książek pt. „Nie odrzucaj mnie” i „Danie główne”.
Warszawa, okolice Płocka, lata 30. XX w. W stolicy przy ulicy Topiel działa tajemniczy związek „Znaku kwadratu”. Jego członkowie mają wytatuowane czarne kwadraty na ciele. Cel organizacji nie jest znany, jednak biuro detektywów „Buldog” przypuszcza, że jest to organizacja przestępcza. Zastawia ona sidła na niejakiego Karola Dunina, kierownika w „Kartelu stalowym”, nasyłając na niego młodą Jasię Wernicką. Ma ona za zadanie rozkochać w sobie młodego kierownika. Czy jej się to uda? Jaki jest rzeczywisty motyw działania „Znaku kwadratu”?
Warszawa, Londyn, Berlin, Praga, Wiedeń, lata 1900-30. Siódma część wspomnień Daniela W. Bachracha. Tym razem pomyślana jako całość i publikowana w Ekspressie wieczornym ilustrowanym w 1930 r. Daniel Bachrach opisuje, jak przypadek sprawił, iż został detektywem i jakie były początki jego pracy w policji londyńskiej. Zdradza również kilka faktów ze swojego życia. Poznamy jego pierwsze amatorskie dochodzenie w sprawie morderstwa w pociągu, a także historię tajemniczego fotografa o zielonych oczach oraz hazardzisty, grającego na wyścigach konnych, który zawsze wygrywał. W Warszawie Bachrach tropił morderców Czerwonej damy oraz handlarzy żywym towarem.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?