W wigilię Bożego Narodzenia zostają odnalezione zwłoki emerytowanej pani profesor. Wszystko wskazuje na uduszenie, ale jak się okazuje ciało zostaje pozbawione też języka. Do śledztwa zostaje przydzielony wydział kryminalny, na czele z komisarzem Piotrem Tonderem.
Kilka dni później kryminalni odnajdują kolejną ofiarę z odciętym językiem. Śledczy dochodzą, iż obie ofiary były pochodzenia żydowskiego. Sprawa nabiera powagi i rozgłosu.
Kto będzie kolejnym celem? Czy policjantom uda się ująć kolekcjonera i kto nim jest? Czyżby po Zielonej Górze grasował morderca - antysemita? Czy poradzą sobie ze skomplikowaną sprawą, zanim morderca zbierze swoje żniwo?
„Kolekcjoner” to kontynuacja śledztw komisarza Tondera, znanych z książek pt. „Nie odrzucaj mnie” i „Danie główne”.
Warszawa, okolice Płocka, lata 30. XX w. W stolicy przy ulicy Topiel działa tajemniczy związek „Znaku kwadratu”. Jego członkowie mają wytatuowane czarne kwadraty na ciele. Cel organizacji nie jest znany, jednak biuro detektywów „Buldog” przypuszcza, że jest to organizacja przestępcza. Zastawia ona sidła na niejakiego Karola Dunina, kierownika w „Kartelu stalowym”, nasyłając na niego młodą Jasię Wernicką. Ma ona za zadanie rozkochać w sobie młodego kierownika. Czy jej się to uda? Jaki jest rzeczywisty motyw działania „Znaku kwadratu”?
Dziejba leśna to ostatni tom poezji Bolesława Leśmiana. Pośmiertnie zebrany i wydany przez Alfreda Toma z rozproszonych źródeł oraz rękopisów w 1938 roku. Zawiera zarówno ostatnie dzieła autora, jak i te starsze, wcześniej niepublikowane.Bolesław Leśmian tworzył nowatorskie i oryginalne wiersze z charakterystycznymi dla siebie neologizmami leśmianizmami. Czerpał z twórczości baroku, romantyzmu i Młodej Polski. Unowocześnił balladę, stosował ironię i wskrzesił świat fantastyczny. Choć niedoceniany za życia, obecnie jest jednym z najbardziej cenionych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Mimo, że historia wywarła wpływ na jego życie, nie porusza jej w swojej twórczości, całkowicie poświęcając się tematyce ludzkiej egzystencji, boga, erotyzmu i miłości.
Warszawa, Londyn, Berlin, Praga, Wiedeń, lata 1900-30. Siódma część wspomnień Daniela W. Bachracha. Tym razem pomyślana jako całość i publikowana w Ekspressie wieczornym ilustrowanym w 1930 r. Daniel Bachrach opisuje, jak przypadek sprawił, iż został detektywem i jakie były początki jego pracy w policji londyńskiej. Zdradza również kilka faktów ze swojego życia. Poznamy jego pierwsze amatorskie dochodzenie w sprawie morderstwa w pociągu, a także historię tajemniczego fotografa o zielonych oczach oraz hazardzisty, grającego na wyścigach konnych, który zawsze wygrywał. W Warszawie Bachrach tropił morderców Czerwonej damy oraz handlarzy żywym towarem.
Samą nazwę Bielany znają chyba wszyscy, głównie dzięki piosence Marii Koterbskiej z filmu ""Irena do domu!"". Ale dzisiejsze Bielany to olbrzymia dzielnica, w której nie ma już od dawna wspomnianej karuzeli i beczki śmiechu co niedziela, za to jest mnóstwo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić i poznać. W tym tomie przejdziemy przez nawet najdalsze zakątki i osiedla, przemierzymy lasy i odwiedzimy miasto-ogród. Stare Bielany zachwycą nas urokiem przedwojennych domów i blaskiem latarni gazowych, w Lesie Bielańskim znajdziemy kolebkę dzielnicy oraz tajemnicze obiekty, na Rudzie odszukamy pozostałości przedwojennego Marymontu i sprawdzimy co dzieje się w olbrzymich blokach, Słodowiec i Piaski to wprawdzie blokowiska, ale związane z nimi jest wiele interesujących osób i filmów. Wawrzyszew i Chomiczówka udowodnią, że pomiędzy wielką płytą da się znaleźć nawet drewniane chałupinki, fort i zabytkowy cmentarz. Miasto-ogród Młociny to przeurocze miejsce na skraju lasu z piękną architekturą - nie tylko przedwojenną, ale i współczesną. Przemierzymy również drogę od Huty Warszawa na lotnisko Bielany, po którym zostały już tylko wojenne wspomnienia. I na koniec postaramy się dotrzeć do sedna dawnych wsi: Placówki, Gaci, Wólki Węglowej i Kaliszówki. Bielany są pełne kontrastów, ale zawsze piękne i blisko natury. Zapraszam!
Warszawa, Wolne Miasto Gdańsk, lata 30. XX w. W stolicy działa szajka fałszerzy banknotów. W tej sprawie działa z urzędu sędzia śledczy Borzęcki, który jednak dość bagatelizuje sprawę. Znacznie bardziej przebiegły jest tajemniczy Policjant nr 03721, który musi się ukrywać za rzekome przewinienia dokonane w przeszłości. Policjant wysyła sędziemu raporty na temat działalności szajki. Kieruje nią tajemniczy Mistrz Marx, który ma porachunki z Policjantem nr 03721. Zamieszany w aferę jest także jeden ze strażników skarbca Banku Polskiego, Ryszard Robak. Policjant przypuszcza, że naprawdę szajce chodzi o podkop do skarbca banku.
Warszawa, Wolne Miasto Gdańsk, lata 30. XX w. Kontynuacja książki Policjant nr 03721. Ryszard Robak zamyka w podziemiu Mistrza Marxa i Policjanta nr 03721, jednocześnie okradając skarbiec Banku Polskiego z części banknotów. Jedzie razem z narzeczoną, która wpadła w oko inspektorowi bankowemu, Piotrowi Kuncewiczowi, do Wolnego Miasta Gdańska. W Zoppot przegrywa większą część pieniędzy w kasynie. Gotówka okazuje się jednak fałszywa. Robak sprzeciwia się swojemu szefowi Mistrzowi Marxowi i razem z inżynierem Weberem próbują pozyskać głosy syndykatu złodziei. Czy uda się wykonać plan przestępców, dla którego w podziemiach pod bankiem zainstalowano nieznanego przeznaczenia maszyny?Drugi tom książki Policjant nr 0372180. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy
Charles Dickens podpisał umowę z Williamem Hallem współwłaścicielem wydawnictwa Chapman and Hall na wydawanie tygodnika pod tytułem Master Humphrey's Clock. Dickens planował zlecać pisanie odcinków różnym twórcom. Magazyn miał być sprzedawany w Europie i Ameryce, a pisarz miał zamiar zarobić na nim 5000 funtów rocznie.Tygodnik po raz pierwszy ukazał się w kwietniu 1840 r. Czytelnicy byli jednak rozczarowani faktem, że Dickensa jako autora jest w nim tak mało. Ich liczba w krótkim czasie drastycznie zmalała. Pisarz postanowił więc zamieścić w magazynie serię odcinkowych opowiadań powiązanych postacią jednego bohatera podobnie jak uczynił to w wypadku Klubu Pickwicka, Olivera Twista i Nicholasa Nickleby. Wtedy nakład czasopisma wzrósł do 100 000 egzemplarzy!Tak powstała powieść Zegar Mistrza Humphrey'a, w której pod zegarem pana Humphrey'a, w jego przytulnym pokoju, przy kominku zbiera się grono starszych panów, by snuć przeróżne opowieści i przedstawiać losy członków stowarzyszenia Zegar Mistrza Humphreya.
Zbiór drobnych tekstów Pereca, klasyka literatury żydowskiej, wprowadza w bogaty, różnorodny i nieodżałowany świat wyobrażeń, wierzeń i życia codziennego dawnej społeczności polskich Żydów.Niektóre opowiadania to poetyckie obrazki czy przypowieści (Bard, Cudzoziemski ptak), inne odnoszą się do religijno-magicznego postrzegania rzeczywistości (np. Reb Jochanan, U wezgłowia konającego, Chełmski mełamed), jeszcze inne mówią o problemach, przed jakimi stawiała ludzi rzeczywistość końca XIX i początku XX wieku (O historii, Lag baomer).
Opowiadania Rabindranatha Tagore, zebrane przez polskiego tłumacza w tom Głodne kamienie, pokazują obraz społeczności oddalonej od nas o sto lat i tysiące kilometrów.Możemy w nich jednak zobaczyć w nowym świetle to, co jest nam bliskie. I tak, czytając o politeizmie i okrutnym systemie kastowym, obserwując malowniczą wielokulturowość tamtego świata, wnikając w hierarchiczną strukturę indyjskiej rodziny, spotykamy się z takimi sprawami, jak różnorodność relacji i uczuć rodzinnych, przemiany społeczne, duchowość i religijność (ale też przesądy i wiara w duchy), patriotyzm i oportunizm.Pisarz jest żarliwym, ale mądrym orędownikiem praw słabszych i wykluczonych. Relacjonuje walkę o zmianę statusu wdów; piętnuje nadużywanie władzy męża nad żoną; pochyla się nad przeżyciami zarówno małych, jak i dorastających dzieci i podkreśla wagę wychowania; ukazuje losy przedstawicieli nizin społecznych.
Komedia Poskromienie złośnicy jest jednym z pierwszych dzieł Williama Shakespeare'a, napisanym ok. 1592 r., a wydanym anonimowo dwa lata później. Jako dzieło Shakespeare'a ukazała się dopiero w zbiorze jego dzieł, tzw. Pierwszym Folio, w 1623 r.Baptista Minola, który jest bogatym mieszczaninem, ma dwie córki, starszą Katarzynę oraz młodszą Biankę. Katarzyna jest humorzasta, słynie z ciętego języka, natomiast Bianka jest łagodna, dobrze ułożona i w przeciwieństwie do swojej siostry zabiegają o nią różni wielbiciele. Baptista postanawia, że dopóki starsza z jego córek nie znajdzie sobie męża, młodsza nie będzie mogła wziąć ślubu.
Komedia omyłek wczesne dzieło Williama Shakespeare'a, nawiązujące do dzieł rzymskiego komediopisarza Plauta. Fabuła tej farsy oparta jest na motywie rozdzielonych bliźniaków, a właściwie ich dwóch par.Mamy więc dwóch identycznych kupców i dwóch ich służących, którzy nie wiedząc o sobie znaleźli się w tym samym mieście. Co chwilę jeden jest mylony z drugim, co prowadzi do piętrzących się nieporozumień, w wyniku których jeden z kupców zostaje uwięziony, a drugi uznany za wariata. Ich problemy, spowodowane przez niefortunne zbiegi okoliczności, zostaną rozwiązane również za sprawą przypadku.
Profesor Zawilski zostaje zasztyletowany w Ogrodzie Saskim przez nieznanego sprawcę. Niebawem policja otrzymuje list, w którym człowiek o pseudonimie Admas przyznaje się do zbrodni i zapowiada kolejne. Już niebawem ginie w podobny sposób kolejna osoba. Jakie są motywy działania Admasa? Czy ofiary łączy coś między sobą? To będzie jedno z najtrudniejszych śledztw w karierze majora Szczęsnego.
Woźnica znajduje w rowie przy lesie zwłoki człowieka. Milicja prędko stwierdza, że był to szanowany urzędnik Adam Grodzki. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, jak zginął - bo że było to morderstwo nie ma wątpliwości - tylko, że zmarły nie ma żadnych uszkodzeń zewnętrznych ciała, nie został również otruty. Milicja poszukuje nie tylko motywu zbrodni, ale także przyczyny śmierci, z jaką nie miała dotychczas do czynienia.Kto byłby w stanie dokonać tak wymyślnego zabójstwa? Czy pobudką były pieniądze, czy może rodzinne zaszłości? I dlaczego wszyscy w tej sprawie kłamią?
Na Pradze w Warszawie działa fabryka narkotyków. ""Kompot"" z fabryki trafia do handlarzy o pseudonimach Morwa, Żagwa i Karniak, którzy sprzedają go w nocy w swoich rejonach miasta. Całą szajką kieruje tajemniczy osobnik nazywany Bladym, o którym prawie nic nie wiadomo. Jednocześnie milicja znajduje ciała dwóch kobiet, z czego jedna była prostytutką podejrzewaną o kontakty z narkomanami. Major Szczęsny łączy te sprawy. Czy uda mu się dorwać Bladego i jego szajkę?
Warszawa, Tarnów, Londyn, Kijów lata 1910-30. Szósta część wspomnień aspiranta Daniela Bachracha. W niniejszym tomie publikujemy aż jedenaście nieznanych wcześniej opowiadań. Tym razem aspirant warszawskiej policji przedstawi nam w kilku historiach, co działo się za kulisami polskich kabaretów w latach nastych i 20. Poznamy również historię zmartwychwstałego nieboszczyka i morderstwa w pociągu. Bachrach śledził szajkę oszustów na Krymie, jak również tropił zabójców rosyjskiego księcia w Londynie. Arcyciekawe jest opowiadanie o najbardziej przemyślanych kradzieżach biżuterii, z jakimi spotkał się polski policjant.
Małe niedole pożycia małżeńskiego to zbiór esejów Honoriusza Balzaka, zawierających porady dla małżeństw. Autor opisuje fikcyjne sytuacje, odzwierciedlające jednak prawdziwe problemy małżonków, na przykładzie mieszczańskiej pary Adolfa i Karoliny.Porusza wiele kwestii, m.in. te emocjonalne, ekonomiczne i wychowawcze, w zależności od problemu posługując się humorem lub poważnym tonem.Małe niedole pożycia małżeńskiego należą do cyklu Komedii Ludzkiej autorstwa Honoriusza Balzaka. Na serię składa się ponad 130 utworów, połączonych przez wielu powtarzających się bohaterów. Autor ukazuje człowieka niemalże jako przedmiot swoich badań obserwowany w różnych środowiskach. Ważnymi tematami Komedii Ludzkiej są finanse, obyczaje oraz miłość.
Francja, druga połowa XIX wieku. Najwybitniejsi francuscy intelektualiści pisarze, uczeni, filozofowie spotykają się, by prowadzić dysputy na wszelkie tematy.Komentują bieżące wydarzenia polityczne, kulturalne, najnowsze prądy literackie, filozoficzne myśli oraz nowinki z wielu różnych dziedzin. Ich spotkania odbywają się przy wykwintnych obiadach, którym towarzyszy filozoficzno-intelektualna atmosfera. Tadeusz Boy-Żeleński odtwarza ich świat w zbiorze felietonów Obiad literacki na podstawie Dzienników braci Edmunda i Juliusza Gouncourtów, którzy byli uczestnikami obiadów. Oprócz nich pojawiali się m.in. Saint-Beuve, Gautier, Gavarni, Flaubert, Berthelot i inni. Autor zbioru we wstępie stwierdza, że spotkania te doskonale oddawały intelektualno-towarzyską atmosferę epoki. Obiad literacki po raz pierwszy został wydany w 1934 roku.
Obrachunki fredrowskie to zbiór felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego na temat osoby i twórczości Aleksandra Fredry.Ten dramaturg epoki romantyzmu miał bardzo duży wpływ na Boya. Publicysta poświęca ten tom zarówno komentarzom dotyczącym poszczególnych dzieł artysty, jak i jego recepcji na przestrzeni dziejów literatury oraz anegdotkom z życia pisarza.
Prezentujemy pierwszy z przewodników po pałacach i dworach Dolnego Śląska. Obejmuje on sąsiadujące ze sobą gminy Trzebnica i Zawonia. Gminy te mają razem prawie 320 km2 powierzchni, z czego niemal dwie trzecie zajmuje pierwsza z nich. Na omawianym obszarze znajdują się 73 sołectwa oraz należące do nich przysiółki. Do naszych czasów przetrwało w nich 17 pałaców i dworów. Ta niemała liczba na niedużym obszarze, oznacza siedzibę szlachecką mniej więcej w co czwartej miejscowości. Po dokładnych analizach niemieckich map i źródeł niespodziewanie okazało się, że do naszych czasów przetrwała zaledwie połowa rezydencji, a na terenie opisywanych gmin było ich w sumie aż 38 w 36 miejscowościach. Pierwotnie więc dwór czy pałac zlokalizowany był w co drugiej wiosce. Pokazuje to skalę strat i zaniedbań, które miały miejsce w powiecie trzebnickim po 1945 roku. Na terenie gmin Trzebnica i Zawonia nie ma średniowiecznych zamków czy też renesansowych wieloskrzydłowych dworów. Niemiecka arystokracja nie wznosiła swoich rezydencji na tych ziemiach, stąd też nie powstały budowle na miarę Książa, Bożkowa, Sycowa czy Żmigrodu. Większość dworów i pałaców należała do średniozamożnej szlachty i została ufundowana w XVIII i XIX wieku.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?