W 2020 roku mija czterdzieści lat od pierwszego Kursu Duchowości Ignacjańskiej, który został zorganizowany w Domu Rekolekcyjnym w Czechowicach-Dziedzicach i który zapoczątkował piękną tradycję odbywających się do dziś corocznych spotkań poświęconych głównie „Ćwiczeniom duchowym” św. Ignacego Loyoli. Książka zawiera dziewięć dotąd niepublikowanych referatów wygłoszonych właśnie podczas owego pierwszego kursu.
Prelegenci mówili wówczas między innymi o przemianach cywilizacyjnych i społecznych drugiej połowy XX wieku, które warunkują posługę Kościoła, o sytuacji Kościoła posoborowego, w tym również w Polsce, o „Ćwiczeniach duchowych” jako drodze wyzwolenia człowieka i świata czy o teologii i duchowości Towarzystwa Jezusowego. Dzięki lekturze książki czytelnik nieznający duchowości ignacjańskiej może się też zapoznać z najważniejszymi rysami osobowości św. Ignacego Loyoli oraz z jego „Ćwiczeniami”.
I choć niektóre z publikowanych referatów opisują sytuację sprzed czterdziestu lat, a inne były kierowane przede wszystkim do współbraci jezuitów, to jednak nic nie straciły na aktualności. Podejmują one bowiem zasadnicze problemy wiary, modlitwy, miłości Boga i ludzi oraz wierności Kościołowi, mogą więc stanowić inspirację dla wszystkich czytelników także dziś.
Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił KościółNawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia. Jako wychowanek harcerstwa Franciszek z zaangażowaniem walczył z Niemcami, konspirował w rodzinnych Tarnowskich Górach i nawet przesłuchiwany nie tracił patriotycznego ducha. Jednak później zapadł wyrok wyrok śmierci.Franciszek Blachnicki. Jeden z najważniejszych duchownych okresu PRL-u, który wraz z Karolem Wojtyłą, Stefanem Wyszyńskim i Jerzym Popiełuszką rekonstruował polski Kościół po tragedii II wojny światowej, w mrocznych dekadach PRL-u. Młodość i doświadczenia z czasów okupacji ukształtowały przyszłego księdza, który intensywnie działał na rzecz trzeźwości Polaków, a następnie stworzył swoje największe dzieło ruch oazowy. Jak wyglądały jego relacje z Wojtyłą i Wyszyńskim? Jak to się stało, że pociągnął za sobą miliony wiernych? Skąd wzięły się kontrowersje wokół jego śmierci?Tomasz Terlikowski kreśli opowieść z epickim rozmachem i razem z Franciszkiem Blachnickim poszukuje sensu ludzkiej egzystencji. Biografia założyciela Ruchu Światło-Życie to fascynująca historia człowieka, który wychował pokolenia Polaków i którego dzieło trwa do dziś.
Zmiana jest możliwa Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków – od mikrozmian.
Wszystko, czym się zajmujemy i co nas spotyka, ma wymiar duchowy: dogadywanie się z domownikami, kto tym razem pozmywa; lektura książki, po którą wreszcie możemy sięgnąć; cierpliwe oczekiwanie w długiej kolejce do kasy; przekonywanie dziecka, żeby dzieliło się swoimi zabawkami. Każda czynność, którą wykonujemy, wpływa na nasze życie wewnętrzne. I odwrotnie – od stanu życia duchowego zależy jakość naszej codzienności. Dzięki temu, że wszystko jest powiązane, możemy bez wielkiego wysiłku poprawić relacje, zdrowie albo ożywić wiarę w Boga.
Gary Jansen, zainspirowany nauczaniem św. Ignacego Loyoli, zachęca: rób małe rzeczy we wspaniały sposób.
Gary Jansen – popularny mówca i komentator występujący w wielu amerykańskich stacjach telewizyjnych oraz radiowych. Redaktor książek z dziedziny religii i duchowości w Penguin Random House. Pisał do „Huffington Post”, „Religion Dispatches” i „USA Today”. W Wydawnictwie WAM ukazała się jego książka pt. Prosty sposób na spotkanie Boga. Odkryj, jak kwadrans modlitwy może zmienić twoje życie (2020).
Spójrz na siebie z łagodnością.Pragniesz zaakceptować siebie taką, jaką jesteś? Poczuć się kobietą spełnioną, żyjącą pełnią życia? Jak często obwiniasz się za to, że nie radzisz sobie z bólem, strachem i brakiem sił? Czy masz wątpliwości, jaka jest twoja rola we wspólnocie? Czy potrafisz jeszcze z pasją angażować się w życie Kościoła?Przyjąć siebie to nie tylko opowieść o odkrywaniu piękna własnej kobiecości czy okazywaniu sobie czułości i wyrozumiałości. To także moc dobrych słów, które pomogą ci w budowaniu dojrzałej duchowości, dostrzeżeniu własnej wartości i piękna oraz traktowaniu z miłością siebie, Boga i drugiego człowieka. Wiesz, że można nie rozumieć Boga albo nawet się z Nim nie zgadzać, a jednak Mu ufać? Powinności, warunki, normy. Nie znajdziesz tego w tej książce. Nie będzie tu listy zadań do wykonania ani przykładów, które powinnaś naśladować. Zamiast tego zapraszam cię do wyruszenia w drogę, na której znajdziesz wiele znaków zapytania. One są w życiu potrzebne jak pauzy w utworze muzycznym, jak cisza po odbiorze przejmującego dzieła. Są potrzebne, by mogło w nas wybrzmieć to, co najprawdziwsze: nasze tak i nie, i nie wiem; to, co o sobie wiemy, i to, czego nie chcemy w sobie przyjąć.Rozważania dla kobiet inspirowane duchowością św. Ignacego przygotowane specjalnie dla ciebieMaja Komasińska-Moller psycholog i dentysta. Szczęśliwa żona i mama dwójki dzieci. Prowadzi blog . Autorka książek: Pogoda ducha. Pełna uczuć jesteś boska (2019), O matko święta. Chrześcijańska mama od A do Z (2019) i Przy nadziei. Organizera dla kobiet w ciąży (2020). Jest również współautorką książki Ile lat ma Twoja dusza? (2018).
Zyskali sobie powszechne uznanie. Równocześnie wzbudzali lęk i nienawiść, także wśród katolików. Opowiadane o nich historie przez wieki odzwierciedlały to rozdwojenie: jedne przedstawiały jezuitów jako świętych, inne – jako postaci demoniczne. Oczywiście nie brakowało również wyważonych ocen. Jednak dopiero przed około 20 laty dokonała się zasadnicza zmiana: historycy zaczęli podchodzić do jezuitów bardziej bezstronnie, zadając proste pytanie:
Jacy oni byli?
Losy zakonu założonego przez Ignacego Loyolę były wyjątkowo burzliwe. W niemal 500-letnich dziejach jezuitów nie brakowało zarówno godnych pozazdroszczenia sukcesów, jak i dramatycznych momentów, na czele z kasatą zakonu w 1773 roku. Historia pokazuje, że potrafili doskonale wychodzić z opresji.
Jak im się to udawało?
Autor przygląda się jezuitom od momentu powstania zakonu do czasów współczesnych. Pomaga lepiej zrozumieć reguły, którymi kierują się członkowie Towarzystwa Jezusowego. Nie unika kontrowersji, a całość urozmaica mało znanymi anegdotami.
John W. O’Malley SJ (ur. 1927) – profesor teologii, wykładowca Uniwersytetu Georgetown, historyk specjalizujący się szczególnie w zagadnieniu odnowy Kościoła katolickiego w okresie kontrreformacji. W Wydawnictwie WAM ukazała się . jego książka Pierwsi jezuici (1999, drugie wydanie: 2007), za którą otrzymał nagrodę Nagrodę Jacques'a Barzuna w dziedzinie historii kultury i Nagrodę Philipa Schaffa w dziedzinie historii Kościoła.
Idźcie do JózefaPokładając ufność w przemożnym wstawiennictwie św. Józefa, Kościół widzi w nim również wspaniały wzór nie tylko dla poszczególnych stanów życia, ale dla całej chrześcijańskiej wspólnoty, niezależnie od warunków życia i zadań, jakie w niej pełni każdy z wiernych. Jan Paweł II, Redemptoris custosŚwięty Józef to patron, którego współcześnie bardzo potrzebujemy. Pośród wszechobecnego zgiełku pomaga nam się zatrzymać i pokazuje głęboką wartość ciszy. Swoją postawą zachęca do niezachwianej wytrwałości w codziennych trudach i otaczania bliźnich opieką. Jest również niezwykle skutecznym orędownikiem, zatroskanym wszystkimi naszymi sprawami, które z wiarą powierza Bogu.W serii Cuda świętego Józefa znalazło się ponad 200 autentycznych świadectw i podziękowań, akty zawierzenia, a także rozważania na marzec - miesiąc szczególnie poświęcony Oblubieńcowi Maryi. Ponadto w książkach umieszczono encyklikę Quamquam pluries Leona XIII oraz adhortację apostolską Redemptoris custos Jana Pawła II - dokumenty, które pozwolą jeszcze lepiej poznać Opiekuna Świętej Rodziny.
Zadbaj o dobre relacje w codziennym życiuPragniemy, by nasze znajomości były wartościowe - zarówno w pracy, jak i prywatnie. Zależy nam na kontaktach pełnych przyjaźni i zaufania. A jednak bardzo często mierzymy się z sytuacjami takimi jak brak akceptacji, umiejętnego słuchania czy okazywania uczuć. Dajemy sobą manipulować i zderzamy się z rozmaitymi blokadami, które przeszkadzają nam w podejmowaniu naturalnej oraz satysfakcjonującej komunikacji. Jak umiejętnie nawiązywać relacje, dbać o nie i być szczęśliwym?Ta książka powstała dzięki wieloletniej praktyce prowadzenia warsztatu komunikacyjnego i stanowi przystępne kompendium wiedzy na temat podstaw oraz założeń psychologii komunikacji. Wprowadzenie zmian w sposobie komunikacji i objęcie jej pełniejszą świadomością bieżącą pozwala wpływać korygująco na relacje panujące między osobami, a także - co bodaj najważniejsze - zapobiegać kryzysom więzi międzyludzkich.
Nieznane oblicze ks. Józefa Tischnera.Filozof z Łopusznej o miłości mówił mało. Sam kiedyś wyznał: Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda. Ta książka to głęboka i wciągająca opowieść o wielkim uczuciu, w której obok góralskich anegdot pojawiają się rozważania nad myślą największych filozofów. Opowieść o wielkiej tajemnicy spotkania.Duchowość, piękno i dramat miłości.Kiedy chodzę z tym, kogo kocham, nagle ten świat przybiera inny sens. Jest światem nie tylko dla mnie, ale i dla ciebie. Wtedy drzewo, wierzba płacząca, zaczyna mieć druga stronę. Tę, na którą ty patrzysz. Bo ja patrzę jedynie z jednej strony, a ty patrzysz z drugiej. W ten sposób świat nabiera pełni, nabiera wartości, on dopiero wtedy staje się rzeczywistym światem.- ks. Józef Tischner
Dogmaty postrzega się często jako swego rodzaju ograniczenie, które uniemożliwia rozwój i krępuje wolność myśli. Jest jednak zgoła odwrotnie. Pomagają one ukierunkować myślenie, a ponadto są hermeneutycznym kluczem do odczytywania rzeczywistości ludzkiej.
Celem niniejszej monografii jest ukazanie paradoksalnie niedogmatycznej struktury oraz natury dogmatyki chrześcijańskiej. Prezentuje ona i zachęca do odnowy świadomości metodologicznej wewnątrz dogmatyki. Jej największą ambicją jest ponowne otwarcie możliwości rozumienia prawd wiary w prawdziwym dialogu z obrazem świata dostarczanym przez osiągnięcia nauk szczegółowych. Ostatecznie chodzi tu o dogmatykę symfoniczną, dialogiczną, integralną, która dostarcza istotnego impulsu w życiu i duszpasterstwie Kościoła.
Nie ma w dogmatyce nic ze statyczności, nic z lęku przed poznaniem, nic z pogardy dla ciągle nowej teraźniejszości. Jest w niej za to siła, żar rozumu i serca, tęsknota za oglądaniem już nie w zwierciadle, ale za byciem twarzą w twarz, za poznaniem nie po części (por. 1 Kor 13,12).
Ukazana przez Autorów teologia jest odważna. Nie boi się szukać symfoniczności z innymi naukami. Uprawiający ją są gotowi szukać instrumentów, których będą mogli używać razem z przedstawicielami innych przestrzeni wiedzy i umiejętności.
ks. dr hab. Cezary Smuniewski
Dzieło to jest przede wszystkim nowatorskie, twórcze, perspektywiczne i potrzebne, zarówno dla teologii, a głównie dla dogmatyki, jak też dla innych dziedzin nauki, z którymi teologia dogmatyczna wchodzi w relacje treściowo-metodologiczne. Uważam, że nie tylko dogmatyka „ma się uczyć” od innych, ale też – dzięki temu metodologicznemu otwarciu – pozostałe dziedziny wiedzy mają się „uczyć” jak poszukiwać prawdy, nie wykluczając ze swego poznania rzeczywistości Boga.
ks. prof. Krzysztof Góźdź
Nie tylko słowo buduje życie duchowe. Nie tylko słowo przemawia... Nad tym właśnie zastanawiamy się w zimowym numerze naszego pisma.O miejscu, w którym może nas dopaść słowo, oraz o potrzebie poszukiwania i przygotowania tego miejsca, pisze w tekście otwierającym numer Jacek Siepsiak SJ.W artykule Przestrzeń dla Tajemnicy Ewa Kiedio zastanawia się z kolei, co zrobić, by nasze kościoły oraz przyjęte w nich rozwiązania architektoniczne i estetyczne karmiły naszą potrzebę spotkania z Innym.Także Halina Czerna w swojej refleksji pt. Ewangelia a poznanie estetyczne podkreśla rolę sztuki, przede wszystkim zaś architektury sakralnej, która towarzyszy słowu głoszonemu podczas liturgii. Autorka opisuje przykłady rozwiązań przyjętych w naszych kościołach od starożytności do czasów współczesnych, zaznaczając, że katolicka liturgia angażuje nie tylko wzrok i słuch, ale także powonienie, smak i dotyk.Dotyk to także temat kolejnego artykułu. Marcin Majewski pisze, że Bóg działa także przez zmysły i że w Biblii bardzo ważny jest dotyk. Tymczasem w duchowości zachodniej, w której zmysły są podejrzane, a ciało to siedlisko pokus, zapominamy, że jest też dotyk, który pomaga, uzdrawia i daje nadzieję, a gest znaczy nieraz dużo więcej niż słowa.Temat biblijny porusza także Maria Miduch. Nasza stała felietonistka nieco wbrew tytułowi numeru pisze o hebrajskim słowie dawar, które jest jednak czymś więcej niż tylko słowem i ma niezwykle bogatą teologiczną głębię. Stanowi fundament, na którym została zbudowana wiara biblijnych Żydów.
Wiosna 2020 roku uwięziła naszego ,,ducha w kwarantannie"", stawiając przed nim wiele trudności, a nierzadko wręcz dramatycznych doświadczeń. W jesiennym numerze chcemy przyjrzeć się bliżej koronakryzysowi i wyzwaniom, nie tylko w sferze duchowej, jakie przed nami stawia.Kasper Mariusz Kaproń OFM w artykule otwierającym numer podkreśla rolę, jaką w czasach pandemii ma do odegrania teologia, między innymi w szukaniu sensu tego, co obecnie przeżywamy.Pytanie o sens ostatnich doświadczeń pojawia się też w artykule ks. Andrzeja Draguły pt. ,,Błogosławieństwo jak Hiobowe szczęście"", który rozważa, ,,czy winniśmy wdzięczność koronawirusowi"", a także w refleksji Marii Miduch zatytułowanej ,,Kara Boża czy lekcja do odrobienia?"".Magdalena Kozak zastanawia się, czy pandemia, która sprawiła, że ,,zostaliśmy w domu"", rzeczywiście odseparowała nas od drugiego człowieka, i opisuje ,,relacje z Innym w masce i ponad nią"" z perspektywy filozofii Emmanuela Lévinasa.W dwóch kolejnych artykułach Marek Blaza SJ i Łukasz Sośniak SJ piszą o szoku wywołanym ograniczeniami związanymi z dostępem do Najświętszego Sakramentu, próbując odpowiedzieć na pytanie: Co naszemu życiu duchowemu może dać eucharystyczna abstynencja? To patologia czy ćwiczenie duchowe? Te dwie refleksje uzupełnia ks. Krzysztof Porosło, zwracając uwagę na potrzebę powrotu do postu, który pozwoliłby nam ,,odczuć głód obecności Pana"".Post i wstrzemięźliwość to także ograniczenia w sferze konsumpcji, których doświadczyliśmy ,,w czasach zarazy"". Rafał Huzarski SJ pisze w tym kontekście o wewnętrznym konflikcie, jaki może się w nas zrodzić. Bo z jednej strony znawcy mówią, że dobrostan człowieka zależy od gospodarki opierającej się w dużej mierze na konsumpcjonizmie, a z drugiej wiele krytycznych słów pada dziś pod adresem zachodniego konsumpcjonizmu, który spycha na bok kwestie solidarności międzyludzkiej czy ochrony środowiska. Czy dobrobyt zapewni nam i rozwój, i przetrwanie?W numerze relacja o duszpasterstwie z limitami Romana Groszewskiego SJ, w której autor opisuje pierwsze tygodnie pandemii w jednej z warszawskich parafii, a także świadectwo z Karmelu Joanny Grodzickiej OCD o tym, ,,czy dla mniszki [...] przyzwyczajonej do różnych ograniczeń i do praktykowania ascezy obecny czas ma w ogóle prawo mieć jakieś znamiona kryzysu?"".Zachęcamy także do lektury artykułów: Wojciecha Bonowicza ,,Przekopać plac małym palcem"" o samoograniczaniu się twórcy, Moniki Rusin ,,Żywych obcowanie"" o teatrze przed i w czasie pandemii oraz Jędrzeja Majki ,,Turystyka a kwarantanna"" o ,,podróżowaniu umartwionym"".Ponadto w dziale ,,Duchowość Ćwiczeń"" Dariusz Wiśniewski SJ pisze o nauce św. Ignacego Loyoli zawartej w ,,Regułach [służących] do zaprowadzania ładu w jedzeniu"", a Stanisław Biel SJ, również odwołując się do doświadczenia i wskazówek Ojca Ignacego, podaje osiem zasad postępowania w strapieniu.Numer zamyka wywiad ,,Formowanie? Trzeba postępować delikatnie"", w którym Damian Strączek rozmawia o formacji duchowej nie tylko kleryków z Barnabą Olszewskim OFM, duszpasterzem i formatorem, kustoszem sanktuarium św. Szymona z Lipnicy w Krakowie.,,W tym numerze > chcemy przypatrzeć się duchowi uwięzionemu (bo ciało zamknięte), a jednak komunikującemu, jak się tylko da. A nawet więcej, bo niespodziewanie wyrywającemu się do kontaktu, do poczucia wspólnoty"". Pytanie, czy będziemy umieli pójść za głosem owego wyrywającego się ducha... Ufamy, że refleksja nad treściami zawartymi w numerze będzie w tym pomocna.
Człowiek orkiestra, człowiek instytucja, kochany przez publiczność Alosza Awdiejew tym razem bawi nas potrójnie. Oto wyjątkowy komplet dla tych, co biorą życie na poważnie i dla tych, co lubią się śmiać.
Opowiem ci kawał. Życie ludzkie od zabawnej strony
?Gdzie kryje się dowcip? Na kartach książki. I to nie jeden. Kilkaset. Alosza Awdiejew zbiera kawały od 40 lat. Mógł w tym czasie wiele osiągnąć, np. zostać prezydentem Rosji, szefem FIFA, a może nawet rektorem UJ, a poświęcił się żartom (czasami jeszcze koncertuje). Nie zmarnujmy jego ciężkiej pracy. Pośmiejmy się trochę.
Pigułki rozweselające. Zabawne powiedzonka ratujące przed smutkiem
Ta książka opowie o tym, jak przetrwać niewielkim kosztem i mieć się całkiem dobrze. Bo co jak co, ale Alosza wie, co mówi, w końcu nieraz mówił to ze sceny. Składniki: zdania rozśmieszające, myśli zastanawiające, kwas 0%, humor 100%, bez konserwantów. Może zawierać śladowe ilości sarkazmu i ironii.
Śmiechowirus. Porady i zmyślenia towarzyszące
?To nie tylko zbiór felietonów kultowego artysty, ale również napisany w humorystyczny sposób poradnik, a właściwie antyporadnik (a może i to, i to?). W każdym razie artysta komentuje naszą rzeczywistość w sposób czasem złośliwy, czasem dobroduszny, ale zawsze dowcipny. Używa do tego celu także kawałów i niezwykle celnych aforyzmów.
Aby poznać Afrykanina, nie wystarczy wraz z nim słuchać rytmicznej muzyki bębnów czy podziwiać geometryczne ozdoby jego chat, na safari podglądać dziką przyrodę i zachwycać się pięknem zachodów słońca nad Zambią. Trzeba poznać chór duchów, które rządzą jego światem - rodzimych, chrześcijańskich, islamskich, obecnych w wielu synkretycznych religiach i sektach. To dla tych duchów on żyje, pracuje, na nie oczekuje i im powierza swój los. Także ten, który wynika ze spotkania z nami - białymi, ciągle traktującymi afrykański kontynent jako terra incognita.Na stronach tej książki poszukiwałem związku rodzimych wierzeń z religiami monoteistycznymi, starałem się pokazać skomplikowaną różnorodność i kondycję afrykańskich wierzeń, które co prawda zmieniają się, ale nie uległy zniszczeniu czy zapomnieniu. Wprost przeciwnie: w trudnych sytuacjach życiowych znakomita większość Afrykanów - przyznając się do chrześcijaństwa lub islamu - sięga do własnych tradycji kulturowych częściej, niż to by się mogło wydawać. Pełne nawrócenie bowiem jest procesem długotrwałym, rozkładającym się na wiele pokoleń, wymagającym od propagatorów nowej wiary cierpliwości, delikatności i zrozumienia dla inności ludów Czarnego Lądu, a tych cech - jak pokazuje historia chrystianizacji - czasem brakowało.ks. Andrzej Zwoliński
Franciszek Ksawery - współzałożyciel zakonu jezuitów, jeden z największych misjonarzy Kościoła, człowiek wielkiego serca: pokorny, a jednocześnie szaleńczo owładnięty pragnieniem, pozyskania całego świata dla Chrystusa. Zmarł mając zaledwie 46 lat, nie doczekawszy realizacji największego swego marzenia: rozpoczęcia ewangelizacji Chin.
Tematyka eschatologiczna pasjonuje nie tylko teologów. Wielowiekowa tradycja ukształtowała powszechne wyobrażenia na temat paruzji Chrystusa, wskrzeszenia umarłych, sądu ostatecznego, sądu jednostkowego po śmierci, życia pozagrobowego w niebie, piekle lub czyśćcu. Czy jednak są one prawdziwe? Czy mają uzasadnienie w Piśmie Świętym? Oddawana do rąk Czytelników książka to ukazująca się już po śmierci Autora poszerzona i zaktualizowana wersja pozycji sprzed niemal dwudziestu lat. Wybitny biblista, znany przede wszystkim jako redaktor naukowy Biblii Tysiąclecia, poddaje w niej wnikliwej analizie teksty biblijne traktujące o rzeczach ostatecznych, odwołując się wielokrotnie do języka oryginału. Powstało w ten sposób obszerne kompendium wiedzy na ten temat, które może pełnić rolę podręcznika dla studentów teologii. Książkę uzupełnia aktualna bibliografia.
Pismo Święte zawiera liczne zalecenia moralne, na których opiera się etyka chrześcijańska. Są one dość rozmaite pod względem formy i treści. Stoi jednak za nimi spoisty system zasad, który można zestawić z innymi systemami moralnymi. Etyka Biblii odwołuje się do teologicznej wizji Boga i człowieka. Składa się na nią uzasadnienie moralności, uporządkowany system norm i zaleceń oraz oczywiście rozstrzygnięcia w konkretnych sferach życia, jak małżeństwo czy stosunek do dóbr materialnych. Książka ta przedstawia więc system myślowy stojący za wypowiedziami Biblii na tematy moralne. Dotyczy tematu wspólnego dla teologii chrześcijańskiej i dla dziejów filozofii.
Kolejna pozycja z serii Myśl Teologiczna jest cennym podręcznikiem liturgiki, przeznaczonym zwłaszcza dla wykładowców i studentów duchownych, ale dostępnym także dla zaangażowanych osób świeckich, interesujących się głębiej liturgią Kościołów chrześcijańskich. Zawiera historię liturgii chrześcijańskiej od początku do dziś oraz niezwykle cenne patrystyczne i liturgiczne komentarze jej ewolucji i kolejnych form. Książka zawiera indeksy imienne i rzeczowe.
Proponowane rozważania mają przede wszystkim służyć jako zachęta do pogłębienia osobistej refleksji nad tekstami ewangelicznymi, pomoc w przygotowaniu do przeżywania Mszy świętej, a także jako materiał do przedłużonej modlitwy osobistej na cały tydzień. Każde rozważanie podzielone jest na dwa, trzy lub cztery fragmenty, które mają zaakcentować najważniejsze punkty medytacji. Teksty te mogą być również źródłem inspiracji dla księży przygotowujących niedzielne homilie.Leszek Gęsiak SJ, ze Słowa wstępnego
Książka Johna Callanana, irlandzkiego jezuity, skierowana jest do tych, którzy szukają kontaktu z Bogiem, kierując się wskazówkami Tony`ego de Mello. Poszczególne rozdziały zawierają medytacje oparte na tekstach ewangelicznych. Podstawą tych medytacji są przemyślenia i refleksje ojca de Mello. Całość poprzedza wstęp informujący m. in. o zastrzeżeniach watykańskiej Kongregacji Wiary, odnoszących się szczególnie do ostatnich książek o. De Mello. Autor wyraźnie staje po stronie nieżyjącego już amerykańskiego jezuity, pokazuje aktualność i żywotność jego myśli. Po tę ciekawą i pożyteczną książkę sięgną zapewne ludzie młodzi, których zainteresują nowe, dalekie od utartych szablonów, sposoby modlitwy, a także i starsi, szukający skutecznego lekarstwa na osobiste problemy i trudności.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?