Mamy głos! My również jesteśmy Kościołem i jesteśmy za niego odpowiedzialni!Coraz więcej osób ma wrażenie pogłębiającego się kryzysu w Kościele. Skandale związane w ukrywaniem przypadków pedofilii, zadziwiające wypowiedzi części hierarchów i niezrozumiałe polityczne sojusze sprawiają, że wielu świeckich nie czuje się dobrze w Kościele. Jednocześnie - w momencie przyznania się do bycia katolikiem przed niewierzącymi - coraz częściej słyszą słowa współczucia lub szyderstwa. Głos Kościoła został sprowadzony do głosu biskupów i księży, z którym to głosem, czy też samym jego tonem, coraz trudniej się utożsamić. A przecież Kościół to nie tylko duchowni, to również świeccy, którzy robią w nim rzeczy zupełnie niezwykłe. Ważne, by ich głos był słyszalny, by mieli możliwość głośnego zakomunikowania, co ich boli i co chcieliby zmienić.Wśród autorów tej książki są dziennikarze i teologowie, działacze i ewangelizatorzy. Kobiety i mężczyźni. Przedstawiciele tzw. lewej i prawej strony - po prostu Kościół.Usłyszcie ich głos:Ewa Kiedio, Maria Miduch, Zuzanna Radzik, Marta Titaniec, Dawid Gospodarek, Marcin Kędzierski, Tomasz Krzyżak, Tomasz Terlikowski, Marcin Zieliński, Piotr Żyłka
Deus absconditus – Deus revelatus
W religiach monoteistycznych Bóg jest nie tylko Bogiem objawiającym się (Deus revelatus), lecz także Bogiem ukrytym (Deus absconditus). Bez pierwszego z tych przymiotów religijna relacja z Bogiem nie byłaby w ogóle możliwa, bez drugiego – trudno mówić o podstawowej właściwości Boga, jaką jest transcendencja, czyli radykalne przekraczanie świata i ludzkiego poznania. Autorzy serii poruszają problemy związane z poznawczą niedostępnością Boga, szukając jednocześnie ich rozwiązania.
„Milczące Niebiosa to największa tajemnica naszej egzystencji” (Robert Anderson).
Teistyczne pojęcie Boga – pojęcie Boga osobowego, wszechmocnego i miłującego – pociąga za sobą uznanie, że taki Bóg będzie skutecznie otwarty na pozytywne i znaczące relacje z ludźmi, co uniemożliwi występowanie w świecie tzw. niewiary bez oporu, czyli niewiary w Boga u tych osób, które nie są na nią zamknięte. Skoro jednak taka niewiara w świecie występuje, teistycznie pojęty Bóg nie może istnieć. Tak brzmi ateistyczny argument „z ukrycia” opracowany przez Johna L. Schellenberga.
Książka ks. Marka Dobrzenieckiego stanowi jedyną w literaturze polskiej – i unikalną w literaturze światowej – pełną i szczegółową monografię na temat aktualnych dyskusji toczących się wokół powyższego argumentu. Praca dostarcza bogatego materiału erudycyjnego, przede wszystkim z zakresu współczesnej analitycznej filozofii religii i teologii chrześcijańskiej, a także proponuje oryginalne rozwiązanie problemu. Napisana została typowym dla filozofii anglosaskiej jasnym i precyzyjnym stylem, z dużą dbałością o ścisłość argumentowania, a zarazem bezpośrednim i żywym językiem, co sprawia, że może być czytana nie tylko przez specjalistów, ale także przez wszystkich – przygotowanych intelektualnie – ludzi wierzących, wątpiących i poszukujących.
prof. dr hab. Jacek Wojtysiak (KUL)
Rozprawa została doskonale skomponowana, ujęta w eleganckim stylu, z maestrią myślową i precyzją pojęciową. Nieobce są jej autorowi emocje polemiczne. Tego rodzaju krytycyzm nie jest cechą często spotykaną w polskich środowiskach naukowych.
ks. prof. dr hab. Jan Sochoń (UKSW)
Pokochałam wroga
Pierwszy tom sagi rodziny Petrycych zachwyca intrygującą fabułą, autentycznością moralnych dylematów i wiernym oddaniem realiów okupowanej Polski. Podobne historie pisało samo życie - na ich ślady Autorka, dziennikarka i historyk, natrafiła w Krakowie i w Monachium, miastach, z którymi związana jest od lat.
Bezimienni
W drugiej części sagi rodu Petrycych Autorka ponownie zaprasza w niesamowitą podróż ulicami wojennego Krakowa, który skrywa o wiele więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać.
Teczka
Kolejna odsłona dziejów rodziny Petrycych ukazuje mroczną powojenną rzeczywistość i działania władz, które nie dawały człowiekowi możliwości wyboru. Opowiada o złamanych życiorysach, nieuleczonych ranach i sytuacjach, w których nawet miłość mogła okazać się fałszywym drogowskazem.
Próba miłości
W czwartej części bestsellerowej sagi rodu Petrycych Autorka w mistrzowski sposób opisuje, jak budowane przez lata szczęście rozpada się w jednej chwili przez ślepe zrządzenie losu. Najtrudniejsze wydarzenia przychodzą niespodziewanie. I odmieniają nas na zawsze.
Imię wroga
Ostatnia część cieszącej się niezwykłą popularnością sagi. W wyjątkowy sposób przeplatają się w niej skomplikowane rodzinne losy, miłość i wielka, często budząca kontrowersje historia. Jak zakończy się ta trzymająca w napięciu opowieść?
50 000 sprzedanych egzemplarzy!
Letni numer Życia Duchowego zatytułowaliśmy Sumienie sumienia, ponieważ zależy nam na refleksji nie tyle nad sumieniem, co nad czynnikami, które formują sumienie. Ten temat rodzi się z poczucia bezradności wobec ludzi tak mocno przeświadczonych o swojej racji, że ich sumienie przestaje być głosem krytycznie oceniającym ich wybory, a staje się wręcz przyklaskującym klakierem. Stąd pytanie, co i jak powinno budzić nasze sumienia.W artykule otwierającym numer ks. Przemysław Marek Szewczyk, pisząc o biblijnej koncepcji sumienia, podkreśla, że fundamentalne dla niej jest poszukiwanie najgłębszego ja, w którym każdy z nas słyszy głos Boga i odkrywa zdolność rozpoznania prawdy o dobru i złu.O sumieniu jako głosie Boga w duszy pisze też ks. Grzegorz Strzelczyk, zastanawiając się: Czy jesteśmy bliżej prawdy, gdy w Bogu upatrujemy bezpośredniego inspiratora owego wewnętrznego osądu [], czy też raczej powinniśmy mówić o pewnej czysto ludzkiej zdolności, która Boża jest o tyle tylko, że Bóg ją stworzył jako jeden z elementów człowieczeństwa?.Wacław Oszajca SJ w artykule pt. Gdyby nas piękniej kuszono przypatruje się sumienności sumienia kilku postaci Nowego Testamentu, które odegrały znaczącą rolę w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym i religijnym ówczesnego społeczeństwa i takąż samą odgrywają dzisiaj. A wszystko, jak zawsze w esejach tego Autora, z poezją w tle.
Uchyl drzwi, za którymi czeka BógCzy wiesz, jak brzmią pierwsze słowa, które wypowiada Bóg do człowieka w Księdze Apokalipsy? Przestań się lękać! (Ap 1,17). Bóg wie, że różnie możemy patrzeć na tajemnicze objawienie, jakie otrzymał Jan. On przewiduje naszą reakcję. Nie bój się! to przesłanie dotyczące wszystkiego, co zostało zawarte w Apokalipsie. Mamy wybór: możemy zaufać sobie, swojemu ograniczonemu poznaniu i pogrążyć się w strachu albo zaufać Temu, który widzi lepiej.Ta książka powstała z myślą o wszystkich, którzy z lękiem czytają Apokalipsę, po to by dostrzegli, że jest ona opowieścią o wielkim miłosierdziu. Kluczem do drzwi, za którymi czeka niepojęty, kochający Bóg.Apokalipsa to historia o życiu nie o śmierci. O życiu! I to nie byle jakim, bo o życiu wiecznym.Maria Miduch dr teologii, mgr teologii, mgr studiów bliskowschodnich, wykładowca języka hebrajskiego i Starego Testamentu. Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich, zaangażowana w inicjatywę TJCII Polska. Zakochana w podróżach szczególnie tych do Ziemi Świętej.
Niepowtarzalna seria książek Benedykta XVI Odkryj bogactwo myśli i wiary Josepha Ratzingera. Poznaj poruszające refleksje i wnikliwe diagnozy jednego z najwybitniejszych teologów naszych czasów.
W tym unikatowym zbiorze papież odpowiada na pytania nurtujące każdego wierzącego i dotyka tematów fundamentalnych, miedzy innymi:
Jaka jest rola rozumu w życiu wiary? Na czym polega misja Kościoła w dzisiejszym świecie? Jaka jest prawda o przeznaczeniu człowieka? Czy kryzys wiary widoczny w społeczeństwach Zachodu jest zapowiedzią odnowy? Jak pojąć fakt, że Bóg stanął przed człowiekiem jako bezbronne Dziecko? Dlaczego zmartwychwstanie Jezusa przeobraziło cały wszechświat? Czym są wolność, kościelna wspólnota i jak zaspokajać w sobie głód Boga? Seria książek Benedykta XVI przybliża nas do zrozumienia tajemnic wiary i kondycji współczesnego świata.
Ratzinger mocno stąpa po ziemi, a jego myśl jest zakorzeniona w konkrecie chwili. Ujawnia się on jako prawdziwy teolog, którego zadaniem jest nie tylko kontemplacja rzeczywistości wiecznej, ale też mądre i głębokie widzenie obecnego stanu rzeczy.
ks. prof. Robert J. Woźniak
Wolność, jeśli nie ma nas doprowadzić do kłamstwa i samozniszczenia, musi być zorientowana na prawdę, czyli na to, czym rzeczywiście jesteśmy.Jak uporządkować podzielony świat?Jedną z cech charakterystycznych współczesnego myślenia jest postrzeganie kluczowych pojęć jako oderwanych od siebie. Ta fragmentaryczność w dużej mierze dotyczy prawdy oraz wolności. Wskutek tego operuje się wieloma prawdami, a wolność utożsamia się wyłącznie z osobistą chęcią do podejmowania działań. Tak widziany świat staje się rozmyty, przez co trudno się w nim odnaleźć.Joseph Ratzinger proponuje inne myślenie. Nie odrywa od siebie prawdy, wolności, wiary, tolerancji i rozumu. Czyni wręcz przeciwnie wskazuje na ich integralność. Dowodzi przy tym, że takie postrzeganie owych pojęć pozwala odzyskać człowiekowi spójność myślenia i dzięki temu żyć w sposób bardziej pełny.W teologii Ratzingera wiara jest racjonalna, racjonalność wierząca, wolność żyje prawdą, a rozum szukający prawdy staje się wolny i spontanicznie twórczy. W życiu chodzi o wiarę i o rozum, i o prawdę, i o wolność. W życiu chodzi o to wszystko, bo w nim najważniejsza jest miłość, która nie istnieje bez prawdy i wolności.ks. prof. Robert J. Woźniak
ZBAWIENIE ZACZYNA SIĘ DZISIAJPytanie o to, jak będzie wyglądała przyszłość po śmierci, jest jednym z odwiecznych pytań ludzkości. Co czeka nas po życiu ziemskim? Jakie obrazy kryją się pod nazwą rzeczy ostateczne?Gisbert Greshake, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów, udziela tutaj nieoczywistej odpowiedzi. Podążając za myślą św. Ignacego Loyoli, odkrywa, że sprawy eschatologiczne nie są obszarem, który należy tylko zgłębiać intelektualnie. Autor Ćwiczeń duchowych pokazuje, że rzeczy ostateczne trzeba czynić tu i teraz. Każdy wierzący jest powołany do eschatologicznej praxis do tego, aby poprzez swoje działanie brać udział w urzeczywistnianiu się królestwa Bożego. Ostatecznym celem jest bowiem ujawnienie się chwały Boga w świecie.Nadzieja chrześcijańska nie polega jedynie na cierpliwym oczekiwaniu, lecz także na niecierpliwym wyruszaniu-w-drogę na spotkanie spodziewanej przyszłości. Człowiek otrzymuje tę przyszłość nie tylko jako dar, lecz także jako zadanie do wykonania.Gisbert Greshake (ur. 1933) duszpasterz, wykładowca teologii dogmatycznej w Wiedniu i we Fryburgu Bryzgowijskim. Autor licznych publikacji dotyczących przede wszystkim duchowości pustyni.
Doświadczenie, które nas połączyło Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie się! Jam zwyciężył śmierć” (por. J 16,33).
Papież Franciszek
Rok 2020 zapisze się w historii jako szczególny i będzie się kojarzył przede wszystkim z jednym wydarzeniem – wybuchem pandemii. Koronawirus zamknął nas w domach, przyczynił się do śmierci setek tysięcy ludzi, spowodował milionowe straty w wielu przedsiębiorstwach i zdezorganizował życie codzienne. Ale to tylko jedna strona medalu.
Autorzy artykułów umieszczonych w tej książce – . kard. Walter Kasper, George Augustin SAC oraz ks. Tomáš Halík – pokazują bardziej optymistyczną perspektywę. Według niej pandemia nie tylko spowodowała różnorakie ograniczenia, ale też dała nam nowe możliwości. Staliśmy się bardziej empatyczni, odpowiedzialni i solidarni. Zaczęliśmy dbać o relacje i lepiej rozumieć potrzeby swoje oraz innych. Po okresie zamknięcia kościołów odkryliśmy też na nowo wartość Eucharystii.
Jestem przekonany, że post od sakramentów był wezwaniem do tego, byśmy powstrzymanie się od stołu Chrystusowego połączyli z żarliwą tęsknotą za sakramentalną wspólnotą z innymi chrześcijanami.
ks. Tomáš Halík
Utrata dziecka nienarodzonego to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie może spotkać rodziców. Często oprócz bólu związanego ze stratą kogoś, kogo już zdążyli pokochać, doświadczają braku zrozumienia. Nieraz brakuje im wsparcia najbliższych, a także osób, które powinny udzielić im fachowej opieki medycznej i duszpasterskiej personeluszpitalnego oraz księży.Książka jest przeznaczona zarówno dla osób po stracie, jak i dla tych, którzy pomagają im przebyć to trudne doświadczenie. Stanowi połączenie świadectw rodziców oraz głosów specjalistów w dziedzinie teologii, psychologii i prawa. Przełamują oni tabu panujące wokół tematu utraty dziecka i odpowiadają . na takie pytania:W jaki sposób przywrócić nadzieję rodzicom po stracie i jak z nimi dobrze rozmawiać?Jak towarzyszyć im w żałobie?Do jakich miejsc oferujących profesjonalną pomoc psychologiczną można ich kierować?Jak zgodnie z prawem powinna wyglądać opieka szpitalna nad matką?Jak wyglądają procedury konieczne do uzyskania prawa do urlopu i zasiłku?Jak według przepisów liturgicznych powinien wyglądać pochówek dziecka utraconego?ks. Krzysztof Porosło doktor teologii dogmatycznej, archidiecezjalny duszpasterz akademicki oraz wykładowca na UPJP2 w Krakowie. Prowadzi stronę . Autor kilkunastu książek poświęconych przede wszystkim zagadnieniom liturgicznym. W Wydawnictwie WAM wydał . Świętą codzienność i Zobaczyć Boga.
Czy Polska jest ziemią bez proroków? Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.
Czy biskupi się ze sobą kłócą? Ile nas kosztuje brak odwagi w życiu społecznym? Czy polscy hierarchowie myślą o przyszłości? Dlaczego coraz mniej ufamy Kościołowi? Czy biskupi pouczają polityków? Ta książka łączy w sobie publiczną spowiedź z wołaniem o większą wrażliwość społeczną polskiego Kościoła.
Panicznie bojąc się konfliktu, udajemy, że go nie ma. I być może to właśnie charakteryzuje nasze środowisko.
Bardzo potrzebujemy dzisiaj misji prorockiej Kościoła.
bp Piotr Jarecki – doktor nauk społecznych, od 2004 r. biskup tytularny Avissa i pomocniczy warszawski. Od grudnia 2004 r. do 2012 r. przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Unii Europejskiej i przedstawiciel KEP w COMECE (Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej).
Tomasz Krzyżak – dziennikarz i publicysta, obecnie szef działu krajowego „Rzeczpospolitej”, współpracownik portalu . W 2019 r. otrzymał Nagrodę Dziennikarską „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Autor książek Nie mam nic do stracenia. Arcybiskup Józef Michalik. Biografia (2015) oraz Wanda Półtawska. Biografia z charakterem (2017).
Poradnik metodyczny „Bóg – nasz Ojciec” dla katechetów klasy 1 szkoły podstawowej stanowi część pakietu edukacyjnego dla klas 1-4 z nowej serii podręczników „Wierzę w Boga” zgodnej z „Podstawą programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce” z 2018 r. Katecheza na tym etapie jest wprowadzeniem w podstawowe treści wiary; ma za zadanie budzić zaufanie do Boga i pragnienie spotkania z Nim podczas modlitwy.
Poradnik zawiera przede wszystkim scenariusze lekcji, w których katecheta znajdzie .: 9 spis pomocy przydatnych w trakcie katechezy, 9 plan każdej katechezy, 9 rozpisane szczegółowo poszczególne punkty planu, 9 wskazówki, jak prowadzić uczniów przez kolejne etapy zajęć, 9 ciekawe opowiadania, 9 w każdej katechezie propozycję zabaw i zajęć ruchowych, 9 modlitwy oraz teksty pieśni i piosenek, 9 sformułowane cele katechetyczne, treści i wymagania zgodne z nową podstawą programową.
Plany wynikowe, kryteria ocen, materiały do druku oraz pomoce multimedialne do katechez zostały zamieszczone w serwisie katechetycznym Wydawnictwa WAM:
W naszej Hurtowni artykułów religijnych i dewocjonaliów Quo vadis, oferujemy Państwu szeroki wybór artykułów przydatnych w każdej kancelarii parafialnej: zaświadczenia, świadectwa chrztu, protokoły przedślubne i wiele innych. Tutaj oferujemy Księgę Intencji Mszalnych w formacie A5. Księga ta ma bardziej kieszonkową formę niż tradycyjne księgi mszalne i z pewnością doskonale sprawdzi się w małych parafiach. Każda stronica zawiera miejsce na 12 krótkich intencji.
Człowiek jest istotą, która nie potrafi żyć bez korzeni. Wykorzeniony usycha, więdnie, obumiera. Zgodnie z wiarą i przekonaniem chrześcijan, ludzkie istnienie zakorzenione jest w Trójcy Świętej, na której obraz każdy z nas został stworzony. Stanie się podobnym do Boga jest największym celem naszego istnienia.
Przypominanie tych prawd sobie i innym staje się naszym pilnym zadaniem, szczególnie dzisiaj, w epoce, która próbuje zredefiniować człowieka, albo nawet wymyślać go na nowo. Jak lekarstwo na zagubione i rozmywające się człowieczeństwo proponuję spojrzenie w głąb intymnego życia Trójcy z perspektywy życia i doświadczenia Jezusa. Celem jest nauczenie się myślenia, wolności, posiadania ciała i uczuć na Jego wzór.
Spis utworów
1. Jezus jako objawienie Boga i człowieka – 47’51”
2. Myśleć jak Jezus – 54’47”
3. Być wolnym jak Jezus – 51’53”
4. Mieć ciało jak Jezus (1): wszystkie tajemnice zbawienia przechodzą przez ciało – 46’31”
5. Mieć ciało jak Jezus (2): płciowość i oblubieńczość – 54’31”
6. Czuć jak Jezus – 62’49”
Oferujemy Księgę Intencji Mszalnych. Każda stronica zawiera miejsce na jeden dzień intencji. Na jednej stronie moża zmieścić aż 20 intencji. Obok strony niedzielnej, wolna strona na notatki. Układ jasny, przestronny.
Eliasz i Elizeusz – prorocy, którzy służyli ludziom Bohaterowie Ksiąg Królewskich są pełni sprzeczności. Pomagali innym w codziennych trudach, uzdrawiali ich i wskrzeszali umarłych. Jednak pełen gorliwości Eliasz zesłał na wrogie wojska ogień z nieba, zaś Elizeusz, wrażliwy na punkcie swojego wyglądu, pozwolił niedźwiedziom zabić drwiących z niego młodzieńców. Obaj nie zawsze podejmowali właściwe wybory, czasami upadali na duchu (Eliasz cierpiał nawet na depresję), ale ostatecznie dawali się podźwignąć Panu i podążali we wskazanym przez Niego kierunku. Nowa książka o. Biela opowiada o dorastaniu do dojrzałego posługiwania się talentami otrzymanymi od Boga. Autor pokazuje, że prawdziwy rozwój Eliasza i Elizeusza nie polegał na czynieniu coraz bardziej spektakularnych cudów, ale na tym, że mężczyźni otwierali się na „zwykłych” ludzi i służyli im w pełny miłosierdzia sposób. Stanisław Biel SJ – rekolekcjonista i kierownik duchowy, udziela Ćwiczeń duchowych w Częstochowie, wcześniej pełnił funkcję dyrektora Domu Rekolekcyjnego w Zakopanem. Autor książek i artykułów z dziedziny duchowości.
Ćwiczenia duchowe sposób na owocne życie w przyjaźni z Bogiem.Święty Klaudiusz de la Colombire w swoim Dzienniku duchowym często wspominał łaski, jakie otrzymał od Boga, odprawiając rekolekcje metodą św. Ignacego Loyoli. Podobne doświadczenie miało wielu innych świętych, jak św. Franciszek Ksawery, św. Teresa z Lisieux czy św. Faustyna Kowalska. Warto wejść na tę drogę odnowy naszego życia wiary we wspólnocie Kościoła, w którym święci są dla szukających Boga jak gwiazdy prowadzące w nocy pielgrzymów.Fragment wstępuAutor przybliża nam barwną biografię św. Ignacego Loyoli i wprowadza w metodę modlitwy baskijskiego założyciela Towarzystwa Jezusowego. Zagłębiając się w nią, przekonujemy się, że odprawienie Ćwiczeń duchowych to środek do poznania siebie i stania się lepszym dla bliźnich. Nade wszystko jednak jest to okazja do spotkania z żywą miłością Boga.ks. Marek Wójtowicz (ur. 1958 roku w Nowym Sączu) jezuita, doktor teologii, rekolekcjonista, duszpasterz akademicki. Studiował filozofię w Krakowie (19801982), teologię w Warszawie (19821985) i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (19861991). Autor książek Święci z charakterem, Szczęśliwi święci, Uczyć się wiary z Maryją, Spragnieni Nieba, Modlitwy polskich świętych, a także licznych artykułów publikowanych m.in. na stronach internetowych Apostolstwa Modlitwy (ampolska.co) i w Posłańcu Serca Jezusowego.
Prezentowana sesja, nagrana w jezuickim Centrum Duchowości w Częstochowie, podejmuje problem zmagania i walki o wierności Bogu i Jego przykazaniom „pośród milczenia Boga”: osobistych kryzysów wiary; zgorszenia ludzi Kościoła; kontestowania religii w mediach; krwawego prześladowania chrześcijan.
Józef Augustyn SJ obrazuje swoje rozważania: powieścią o męczennikach japońskich z XVII wieku „Milczenie” Shusaku Endo; poematem Dietrich Baonhoeffera „Stacje na drodze do wolności” oraz ikoną św. Anny z Faras z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?