Znany publicysta pokazuje, jak krzyż - z symbolu upokorzenia w czasach przedchrześcijańskich - stał się źródłem życia i zbawienia przez śmierć Chrystusa. Przypomina również historię europejskich reżimów, które rozpoczynały swoją działalność od "zdejmowania krzyży".
Autor nie przywdziewa maski wyniosłego moralisty, który z wysokości "ubogaca" owieczki swym słowem. On woli mówić do bliźniego mową ludzką, bezpośrednią i piękną. Bez patosu, lecz konkretnie. A to dlatego, że doskonale zna ludzi: ich lęki, fascynacje, marzenia, porażki, także radości i niespełnienia ich duchowych poszukiwań. Przekonuje, że współczesny człowiek, z całą jego wielkością i mizerią, z jego marzeniami i upadkami, został już opisany. Że księgą prawdy o nim jest Ewangeliaże na jego cierpienia odpowiadał już swoim współczesnym Jezus Chrystus, Ten, który miał słowa życia wiecznego.
Autor podejmuje następujące zagadnienia:
- chrześcijańska wizja stworzenia;
- stworzenie człowieka
- sposoby istnienia materii
- sakramenty a życie kosmosu
Wykląć ewolucję, czy ochrzcić? Książka amerykańskiej franciszkanki wypowiada się wyraźnie za tym drugim rozwiązaniem. Choć jest krytyczna wobec nadużywania teorii ewolucji przez materialistyczny naturalizm, nie podważa jej wartości naukowej. Uważa, że ewolucja jest skutkiem Bożego planu co do świata. Wspaniałość wszechświata materialnego pozwala lepiej ogarnąć wielkość Chrystusa jako Pana świata, pogłębić duchowość chrześcijańską, a także zrozumieć miejsce człowieka w złożonym świecie. Takie spojrzenie pomocne jest dla dialogu wiary i nauki.
Niewielka książka stanowiąca komentarz do Dziejów Apostolskich. Jak zwykle u tej autorki zawiera odniesienia do współczesnej sytuacji świata, Kościoła i pojedynczych wiernych, rzucając na nie wiele światła. Lektura pozwala na głębsze odczytanie treści księgi Dziejów Apostolskich, tak ważnej dla poznania początków Kościoła.
Prosty język, liczne treści kerygmatyczne, odniesienia do współczesności ? jak zwykle u tej Autorki; rzuca światło na współczesną sytuację Kościoła i świata. Skłania do zastanowienia nad naszym stosunkiem do wielu spraw ważnych dla naszego życia.
Odbiorca - Każdy, zwłaszcza ci, których interesują początki Kościoła i jego sytuacja w świecie współczesnym.
?Chrześcijanin penitent, który nie wie, co to grzech, i chrześcijanin kapłan, który nie wie, jak przedstawić dobrą nowinę o przebaczeniu? ? tak można by krótko przedstawić obecny kryzys moralności.
? Kim jest człowiek?
? Biologia, psychologia, socjologia, antropologia kulturalna, a ostatnio coraz częściej genetyka ? przedstawiciele wszystkich tych dziedzin wysuwają swoje hipotezy.
? Czym jest ciało i jak należy do niego podchodzić?
Człowiek, poszatkowany i sprowadzony do wymiarów poszczególnych nauk, został wręcz zdemolowany. Nie jest już w stanie poznać nie tylko Boga, ale i samego siebie
? Czym jest dobro i czym jest zło?
Każda interpretacja może być prawdziwa, ale żadna nie może pretendować do bycia prawdą. Wszystko jest względne.
Jak w takiej sytuacji znaleźć drogę do konfesjonału i sens spowiedzi? Od czego zacząć??
Wspomniałem znajomemu księdzu, że poznałem kilku studentów, którzy zawsze noszą przy sobie Nowy Testament i najwyraźniej świetnie go znają. Słysząc to, rzucił: «Ach tak, są pewnie z Opus Dei». Opus Dei – znałem łacinę na tyle, by wiedzieć, że to znaczy «dzieło Boże».” Czym jest Opus Dei? Scott Hahn odsłania przed czytelnikiem tajemnicę tej intrygującej instytucji.
Jest to książka dla każdego, kto chciałby spojrzeć na kapłaństwo w świetle Słowa Bożego, niezależnie od tego, czy sam jest duchownym, czy osobą ...... świecką lub konsekrowaną. Można tę książkę potraktować jako materiał do przemyśleń, refleksji, osobistej modlitwy czy medytacji. Zasadniczy zrąb tej książki stanowią konferencje, wprowadzenia do medytacji oraz homilie, wygłoszone do grupy młodych ludzi, którzy właśnie przygotowywali się do święceń prezbiteratu. Wszystkie teksty są na wskroś biblijne, bo opierają się na tekstach z Pisma Świętego.
Słowo „kryzys” należy do pojęć, które weszły do powszechnego użytku w burzliwym okresie przed trzydziestoma laty. Odtąd nie ustają dyskusje o kryzysie wiary, małżeństwa i życia, a zwłaszcza o kryzysie Kościoła, chrześcijaństwa i kultury. Sytuacja ta doprowadziła do ogromnej zmiany w sferze duszpasterskiej. Nie poszukuje się już spowiednika, lecz psychologa lub duchowego przewodnika. Na pierwszym planie nie figuruje wina, lecz pytanie: jak poradzić sobie z samym sobą i z otaczającym światem? To już nie nakaz, który jak kiedyś skłania ludzi do pójścia do spowiedzi, lecz wewnętrzna konieczność prowadząca dzisiaj do poradni lub do kompetentnej i godnej zaufania osoby.
?Twój wzrok pełen miłości spoczął na mnie,
I słuchasz moich cichych słów,
I przepełniasz moje serce pokojem?.
Edyta Stein
?Chodzi o to, żeby w końcu wygospodarować sobie cichy kącik, w którym będzie można obcować z Bogiem tak, jakby poza Nim nic w ogóle nie istniało, i to codziennie? ? pisze Edyta Stein. Z pewnością odwołuje się do własnych doświadczeń, które jednak można uogólnić.
Cichy kącik, w którym można obcować z Bogiem tak, jakby poza Nim nic w ogóle nie istniało, może wyglądać bardzo różnie. Dla kogoś jest nim powszechnie znany ołtarzyk domowy podobny do tych, jakie wciąż jeszcze spotyka się w starych domach na wsi. Dla kogoś drugiego to kącik modlitewny. Jeszcze ktoś inny znajduje spokojne miejsce na łonie przyrody, gdzie może się wycofać, aby być sam na sam z Bogiem, aby odetchnąć w Jego bliskości. Jednak ważniejsze od tych warunków zewnętrznych jest to, abyśmy odkryli ?cichy kącik? w sobie i tam obcowali z Bogiem tak, jakby poza Nim nic nie istniało. Pośpiech i szybkie tempo życia codziennego sprawiają, że wielu ludzi zapomina o odpoczynku. Jest on jednak niezbędny, aby znów nabrać sił. Dlatego Wunibald Müller zachęca do świadomego wypoczywania przy Bogu w ciągu dnia.
Na ten wypoczynek z Bogiem musimy świadomie znaleźć czas, który nie jest czasem zmarnowanym, lecz nadaje codzienności nowy wymiar. W ten sposób życie powraca do pierwotnej prostoty.
Autor - współczesny znawca i popularyzator Biblii.
Wydawane dzieła są obszerne i komponują się w pewną całość przybliżającą orędzie ksiąg biblijnych rzadziej komentowanych, lecz bardzo ważnych dla całościowego poznania i zrozumienia Pisma Świętego.
Nacisk na minimalizowanie kosztów i maksymalizowanie zysków w wielu przedsiębiorstwach tworzy atmosferę długotrwałej niepewności. Presji sukcesu ulega przede wszystkim kadra zarządzająca firm. Friedrich Assländer oraz Anselm Grün od dawna rozumieją potrzeby osób zajmujących w przedsiębiorstwach odpowiedzialne stanowiska. Niniejsza książka adresowana jest do kobiet i mężczyzn, którzy chcieliby w codziennej praktyce zawodowej postępować zgodnie z chrześcijańskimi cnotami. W swojej wspólnej książce jej autorzy łączą wiedzę wyniesioną z praktyki wiedzę ze skarbca doświadczeń doradcy przedsiębiorstw z duchowymi rozwiązaniami teologa, mnicha i klasztornego ekonoma. Pokazują, jak w dzisiejszych czasach można kierować i zarządzać, nie tracąc przy tym z oczu jednostki. Liczne praktyczne testy kontrolne i ćwiczenia pomagają ujrzeć siebie w nowym świetle i w codziennej praktyce zawodowej stosować tak ważne cechy, jak lojalność, uwagę i panowanie nad sobą. Książka, która buduje filozofię zarządzania opartą na wartościach duchowych
Okultyzm jest zakazany i zwalczany jako przejaw satanizmu nie tylko przez kościoły chrześcijańskie, ale też przez wiele innych religii.
Okultyzm zajmuje się mocami nadnaturalnymi, z którymi mają do czynienia religie, ale przyjmuje wobec nich postawę poznawczą, a w praktyce oddziałuje na nie przez ludzką wolę (magia).
Tajemne moce badane przez okultyzm są dziś przedmiotem stale rosnącego zainteresowania.
Czy z pozoru niewinne zabawy w magię są zagrożeniem dla człowieka?
? Krótka historia okultyzmu.
? Praktyki okultystyczne i ich niebezpieczeństwa.
? Jak uwolnić się z sideł sekty?
? Modlitwy i ćwiczenia duchowe w walce z szatanem.
Książka jest zapisem rozważań nad problemami, które wciąż są aktualne: Czy Pan Bóg zbankrutuje? Czy Jezus jest mitem? Od małpy czy od Boga? - problem ewolucji na właściwym miejscu. Chrystus Zmartwychwstał - i co z tego? Czy religię wymyślili ludzie? Co przyroda mówi o Bogu?
Fragment książki
Czy Pan Bóg bankrutuje?
Pytanie postawione w tytule tego rozważania jest prowokacyjne. Można je jednak tak sformułować w obliczu obserwowanego wycofywania myśli o Bogu z życia ludzkiego i filozoficznych twierdzeń o śmierci Boga. Czy rzeczywiście w dzisiejszym świecie nie ma miejsca dla Boga, czy jest On niepotrzebny i może odejść?
Obserwujemy postęp nauki i techniki. Człowiek coraz więcej potrafi sobie wytłumaczyć i coraz bardziej sobie wystarcza. Dlatego zachłysnął się swoją wiedzą i swoją mocą. Czasem wręcz uważa, że Bóg nie jest mu potrzebny ani do tłumaczenia świata, ani do obrony przed niebezpieczeństwami.
Tymczasem rozwój nauki obalił niesłuszne mniemanie o poznawalności całego świata. Okazuje się, że świat stanowi niezgłębioną tajemnicę, a rozum, stale ją odkrywając, nie potrafi jej przeniknąć do końca. Pod koniec XIX wieku ludzie mniemali, że ich obraz świata jest doskonały i poznanie wszystkich tajników jest tylko kwestią czasu. Odkrycia Alberta Einsteina przekonały nas, że ten XIX-wieczny obraz świata nie był ostateczny, co więcej, dziś wiadomo, że każdy obraz stworzony przez naukę jest tylko kolejnym przybliżeniem, ale nie oddaje całej rzeczywistości. Twierdzenie Kurta Godła w matematyce i zasada nieokreśloności Wernera K. Heisenberga w fizyce są naukowymi stwierdzeniami niezdolności ludzkiego rozumu do przeniknięcia całej tajemnicy świata przyrody.
Równocześnie postęp techniki doprowadza ludzkość do groźby zagłady, samounicestwienia. Okazuje się, że człowiekowi przede wszystkim potrzebna jest moralność, której brak - przy dzisiejszych możliwościach technicznych - czyni człowieka groźnym dla siebie samego.
A zatem ani nauka, ani technika nie potrafią zastąpić Boga. Poznanie istnienia głębokiej tajemnicy rzeczywistości i złożoności mechanizmu, jaki stanowi ten świat, pokazuje coraz lepiej wielkość Boga, który przenika tę tajemnicę i stworzył ten mechanizm. Człowiek potrzebuje Boga także jako oparcia dla zasad moralnych, które w dzisiejszym świecie są tak konieczne.
Dlatego pragniemy poznawać Boga i temu będą służyć nasze rozważania. Na temat katechizacji mówił kardynał Karol Wojtyła w Kalwarii 5 czerwca 1977 roku:
Nie można się zadowolić jakimś elementarnym nauczaniem, jakąś podstawową tylko katechizacją. Gdybyśmy się tym zadowolili, skazalibyśmy się na tzw. wtórny analfabetyzm religijny, który, niestety, dzisiaj w szerokich kręgach chrześcijan, mało odpowiedzialnych, pojawia się. Nauczanie musi iść w parze z różnymi stopniami i kierunkami wykształcenia. Dlatego Kościół święty prowadzi katechizację nie tylko dzieci i nie tylko młodzieży, nie tylko dorosłych, ale również prowadzi katechizację o różnych profilach.
Katecheza jest zadaniem całego Kościoła: duszpasterzy, sióstr zakonnych, które nam bardzo pomagają, ale także i rodziców, i świeckich. Trzeba nam, zwłaszcza w czasach, w których żyjemy, jeżeli mamy być wierni temu, co nam Pan Jezus powiedział, rozstając się z nami, temu, na czym oparł posłannictwo Kościoła - jeżeli temu mamy być wierni, trzeba nam sprawę katechezy, katechizacji przyjąć jako sprawę powszechną, która wszystkich nas zobowiązuje i do której wszyscy na swój sposób musimy przykładać ręce.
Trzeba, ażeby w parze z katechizacją dzieci i młodzieży szła katechizacja dorosłych.
O Bogu i człowiekuSpis treści
Czy Pan Bóg bankrutuje? 7
„Niebo w płomieniach" 9
Może Jezus jest mitem? - Co to jest mit? 12
Pismo Święte a Mity 15
„Kamienie wołać będą" 19
Jeżeli Jezus nie jest mitem, to co ma nam do powiedzenia? 22
Religia krzyża a sens życia 25
Krzyż a moralność człowieka 28
Krzyż a porządek społeczny 32
Czy Kościół jest ogranizacją? 36
Problem historii Kościoła 39
Papieże XX wieku 44
„Wszystkie drogi Kościoła prowadzą do człowieka" 49
„Człowiek istota nieznana" 54
Od małpy czy od Boga? 57
Problem ewolucji na właściwym miejscu 60
Skończmy z przeciwstawianiem nauki i religii 65
Horyzonty ewolucji 70
Krzyż Chrystusa moim znakiem 73
Chrystus zmartwychwstał - co z tego wynika? 77
Ciało człowieka, które ma zmartwychwstać 80
Nas dwoje i to trzecie 84
Otwarcie się na dar życia 88
Czy religię wymyślili ludzie? 92
CO TO JEST RELIGIA? 97
Rozwój religii na świecie 101
Jestem świadkiem Chrystusa 105
Istotne cechy rodziny 108
Sakrament małżeństwa 111
Etyka małżeńska 115
Małżeństwo drogą do doskonałości 118
Cały świat mówi o Bogu 121
Wiara i niewiara uczonych 125
Kosmologia i jej głos 130
Myślenie filozoficzne 133
Z rozwoju myśli filozoficznej 136
Chrześcijaństwo a filozofia 139
Święty Justyn 142
Święty Augustyn 146
Święty Anzelm 150
Wprowadzenie w myśl św. Tomasza z Akwinu 153
Ontologiczne składniki bytu 157
Ku samoistnemu istnieniu 160
Pierwsza droga św. Tomasza 163
Druga i trzecia droga św. Tomasza 166
Czwarta i piąta droga św. Tomasza 168
Degradacja pojęcia Boga 170
Przyroda mówi o Bogu 173
Problem cybernetyki 175
"Ludzie młodzi, w wieku średnim i starsi troszczą się o innych, którzy potrzebują opieki: o dzieci, starzejących się i chorych rodziców oraz niepełnosprawnych małżonków.
Ciężar tej opieki jest ogromny. Często jesteśmy tak przytłoczeni, że nawet nie przychodzi nam do głowy myśl, żeby szukać pomocy.
– Zadbaj o możliwość wyjścia
– Naucz się mówić ,,nie”
– Zaakceptuj wszystkie swoje uczucia
– Ustal swoje tempo
– Oczekuj ukrytych błogosławieństw
– Znajdź ,,towarzyszy podróży”
– Zdobywaj wiedzę
– Bądź dobry dla siebie
– Pamiętaj, że śmiech to zdrowie
O książkach z serii Bóg wie, że…
Poprzez opowiadane historie pełne oryginalnych myśli, spostrzeżeń i praktycznych wskazówek każdy tytuł w tej serii przedstawia klarowność, pocieszenie i zachętę, gdy poruszamy się po zakrętach życiowej wędrówki.
"
"Tematami książki są konkretne wartości, realne, przeżywane przeze mnie z miłością, ze świadomością, w pełnej wolności...
Dzięki tym wartościom, mogę powiedzieć, że żyłem naprawdę, byłem i jestem jeszcze żywy... pomimo że żyję pośród kultury śmierci, braku miłości, nieświadomości, braku wzrastania psychoduchowego.
Teraz zrozumiałem, że te wartości były fundamentem mojego istnienia; w chwilach gdy ich brakowało, gdy je odrzucałem, żyłem w znudzeniu, szarości, apatii, leniwie, poddając się społecznemu konformizmowi. Tyle tylko, że starałem się jakoś przetrwać, w głębi serca oczekując kresu mojego życia; przeżywając życie jako coś, co mnie przytłacza, wywołuje niepokój, co jest bolesne i niesprawiedliwe, nie ma sensu... od czego mogła mnie uwolnić tylko moja fizyczna śmierć.
Myliłem się i powiem wam, dlaczego.
Tę książkę napisałem także dlatego, aby moi czytelnicy mogli znaleźć, jak i w innych moich publikacjach, nadzieję, siłę i energię. Aby dzięki czytanym stronom mogli odmienić swoje istnienie, porzucić szarość i dostrzec kolory, odrzucić znudzenie i wybrać intensywne życie, przejść od marności do boskości!
Tylko w taki sposób warto żyć!
(ze Wstępu)
"
W literaturze światowej są liczne opracowania dotyczące znaczenia ołtarza w różnych religiach przedchrześcijańskich, w Biblii oraz w Kościołach i wspólnotach chrześcijańskich. Dla polskiego czytelnika, nawet teologa, a także duszpasterza, są one jednak mało dostępne, a często ze względu na zbyt specjalistyczne ujęcie poruszanych w nim zagadnień, zbyt trudne w odbiorze. Dlatego książka znanego teologa liturgisty ks. prof. Bogusława Nadolskiego (właściwy tytuł) jest bardzo potrzebna i pożyteczna dla teologów i duszpasterzy, projektantów i budowniczych nowych kościołów oraz dla tych wszystkich, którzy gromadzą się na wspólną modlitwę w kościołach, by lepiej rozumieli symbole i funkcję ołtarza.
W oryginalnym eleganckim etui znajduje się album w twardej oprawie, zawierający bogato ilustrowane opowiadanie o przygotowaniu do tego wyjątkowego dnia. Bohaterowie opowiadania – 9-letni Mela i Jędrek – pokazują, jak zostać przyjacielem Jezusa.
– Długopis w prezencie!
W albumie znajduje się miejsce na:
– pamiątkowe zdjęcie,
– ważne zapisy,
– listę gości oraz gratulacje.
Oryginalne pudełko można wykorzystać do przechowywania pamiątek z tego uroczystego dnia.
Jeszcze kilka lat temu wybierający kremację byli uważani zasadniczo za wrogów Kościoła, a samo spopielenie zwłok stanowiło najwyższy wyraz tej wrogości. Obecnie górę wzięły racje publiczne lub prywatnego pożytku, a rozporządzenia Kościoła nie sprzeciwiają się kremacji, jeśli osoba wyraziła wolę bycia poddaną kremacji.
- rozwój i ewolucja problemu spopielania zwłok
- wypowiedzi Ojców Kościoła i papieży na temat kremacji
- przedstawienie norm Kościoła dotyczących obrzędu pogrzebu tych, którzy wybrali kremację
- omówienie jedynego przypadku kremacji, który opisano w Biblii, a któremu nie poświęcono żadnego opracowania
- przedstawienie prawodawstwa wybranych krajów, w których zalegalizowano kremację
- prezentacja norm prawodawstwa kościelnego i cywilnego.
Książka pod różnym kątem przedstawia obraz życia pustelników. W pierwszej części oddaje głos ludziom, którzy wybrali tę formę życia duchowego, ukazuje motywy, które doprowadziły do decyzji podjęcia takiego życia oraz ich codzienność. Część druga ukazuje rozwój tej formy życia duchowego na przestrzeni wieków oraz interpretację tekstu na temat pustelników z Katechizmu Kościoła Katolickiego.
1. Pokazanie życia eremitów tak, jak wygląda ono w praktyce
2. Rys historyczny tej formy duchowości
Czytelnik zainteresowany duchowością, historią eremityzmu i życiem codziennym pustelników.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?