Poczęcie, a potem oczekiwanie na narodziny dziecka i pierwsze miesiące z nowym członkiem rodziny to szczególny czas. Wiedza psychologiczna i praktyczne wskazówki oraz wsparcie modlitewne mogą pomóc przeżyć go jak najbardziej owocnie dla matki, ojca i całej rodziny.
Księga Rut powinna być zawsze otwarta dla nas, by pomóc nam z wiarą odczytywać wydarzenia naszego życia. W planach swej Opatrzności Pan wciąż wybiera kogoś, by uczynić z niego narzędzie zbawienia wszystkich. Jego wybory stanowią wyraz miłości, przede wszystkim do tych najmniejszych.
Bycie gotowym do dania samego siebie - oto podstawowa gotowość potrzebna każdemu z nas, by różne posługi przynosiły owoce dla dobra wszystkich. Jedynie poprzez dar czyniony z siebie buduje się prawdziwą rodzinę Pana, ścisły krąg. Aby się w nim znaleźć, wystarczy - płynące z miłości - wierność i posłuszeństwo woli Boga.
Modlitwa do Anioła Stróża jest jedną z pierwszych modlitw, jakiej uczą się dzieci. I nie bez powodu. Każdy człowiek już w chwili narodzin otrzymuje tego Bożego opiekuna, aby zawsze przy nim trwał - rano i wieczorem, w ciągu dnia i nocą, aby strzegł ludzkiego ciała i duszy, kroczących w stronę "żywota wiecznego".
Prezentowany zbiór modlitw pomoże nam lepiej zrozumieć działanie i naturę aniołów.
Książka pod różnym kątem przedstawia obraz życia pustelników. W pierwszej części oddaje głos ludziom, którzy wybrali tę formę życia duchowego, ukazuje motywy, które doprowadziły do decyzji podjęcia takiego życia oraz ich codzienność. Część druga ukazuje rozwój tej formy życia duchowego na przestrzeni wieków oraz interpretację tekstu na temat pustelników z Katechizmu Kościoła Katolickiego.
1. Pokazanie życia eremitów tak, jak wygląda ono w praktyce
2. Rys historyczny tej formy duchowości
Czytelnik zainteresowany duchowością, historią eremityzmu i życiem codziennym pustelników.
Rekolekcje mają umożliwić nam czerpanie z nich pomocy w zastanawianiu się nad sensem swojego życia oraz wielką miłością Boga, który wzywa nas do siebie. Uświadomienie sobie tych podstawowych prawd powinno nas skłonić do odpowiedzi na pytanie, jak w codziennym życiu świadczyć o wielkich sprawach, w których uczestniczymy.
Autor bada język źródeł patrystycznych i wschodnich, w których czasy ostateczne przedstawiono jako nowe stworzenie, spotkanie działania Bożego z dojrzewaniem świata, gdzie historia nie jest tylko materią sądu, lecz także "budulcem", z którego powstanie nowa Jerozolima.
Zazwyczaj śmierć jest tematem, którym nie mamy ochoty się zajmować. Wolimy go unikać, żeby nie rzucał cienia na nasze życie. W książce "Po drugiej stronie lustra" Nouwen pokazuje jednak, że świadomość naszej śmiertelności może w rzeczywistości wzbogacić nasze życie. Sam fakt krótkości życia przypomina o tym, jak ważna jest każda chwila.
Opowiadania, szkice, myśli i refleksje spisane w wolnych chwilach na misjach w Tanzanii, w Afryce Wschodniej. To, co spotykałem na co dzień, co przynosił czas (.) przelewałem na papier. Z dnia na dzień, z roku na rok wszystko ""ich"" stawało się ""moim"". Nauczyłem się być zadowolony z tego, co mam, a miałem niewiele. Przyzwyczajałem się do codziennego, afrykańskiego życia. Poznawałem zwyczaje, uczyłem się mądrości starców, poddawałem się praworządności ludu, przyswajałem ich mentalność, wrastałem w ich kulturę. Jadałem ręką ze wspólnej misy ugotowane sorgo, piłem wodę z rzek, zażywałem wywarów z ziół, gdy powaliła mnie malaria, słuchałem uważnie czarownika, który ostrzegał mnie przed złym człowiekiem, asystowałem przy obrzezaniu chłopców w czasie rytuału inicjacji, ogłaszałem śmierć najbliższych dziesiątkowanych przez cholerę, godziłem powaśnione strony, płakałem nad śmiercią dzieci umierających z głodu, stawałem bezradny wobec ukąszonych przez węża, żegnałem odchodzących na zawsze do buszu, którzy zostali pożarci przez lwy. Powoli stawałem się jednym z nich jako ""Biały Murzyn""
Nie ma kryzysu powołań, gdyż Bóg, który powołuje, nie jest nigdy w kryzysie. Kryzys mogą przeżywać jedynie ci, którzy są powołani. Dzieje się tak wtedy, gdy nie przyjmują od Boga daru bogatego człowieczeństwa i zaproszenia do świętości, czyli do życia w sposób błogosławiony.
W Europie – a w pewnym stopniu również w Polsce – odnotowujemy obecnie kryzys powołanych i to nie tylko w odniesieniu do tych, którzy są powołani do kapłaństwa czy życia zakonnego, ale także w odniesieniu do tych, którym Bóg proponuje małżeństwo i rodzinę. Coraz więcej jest szlachetnych dziewcząt, które marzą o założeniu rodziny, ale nie znajdują odpowiednio dojrzałych kandydatów na mężów. Fakt ten nie oznacza, że Bóg „zapomniał” powołać do małżeństwa odpowiednią liczbę młodych mężczyzn, lecz że niektórzy z nich – z własnej winy czy też z winy innych ludzi – do małżeństwa nie dorośli.
Adresatem niniejszej publikacji nie są jedynie księża, osoby konsekrowane czy katecheci świeccy. Książka ta adresowana jest także do rodziców, nauczycieli, animatorów formacyjnych grup młodzieżowych, a także do wszystkich innych dorosłych, którzy pragną pomagać dzieciom i młodzieży w dorastaniu do miary otrzymanego powołania. Adresatem tej książki są również ludzie młodzi, zwłaszcza licealiści i studenci, którzy szukają sposobu na dorosłe życie i którzy już przeczuwają, że człowiek jest powołany do czegoś bardziej fascynującego niż do wygodnego ułożenia sobie życia na najbliższe kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.
Książka znakomicie wprowadza w świat Starego Testamentu, pozwalając nawet przypadkowemu czytelnikowi, który jeszcze nie nabył głębszej zażyłości ze Słowem Bożym, prześledzić główne idee zawarte na kartach ksiąg będących wspólnym dziedzictwem tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej. Jest to rodzaj przewodnika po tym świecie, który często jest przeciętnemu katolikowi zupełnie nieznany albo też bywa przez niego błędnie rozumiany. Lektura tej książki pozwoli każdemu nie tylko odkryć piękno Pism żydowskich, ale również nie czuć się zagubionym wobec pytań i wątpliwości, jakie rodzą się czasami przy czytaniu pewnych stronic Starego Testamentu.
Często jesteśmy proszeni, by uzasadnić nadzieję, którą w sobie nosimy, by wyjaśnić swoją katolicką wiarę. W swojej książce Scott Hahn przedstawia to wyjaśnienie w sposób jasny, przekonujący i zajmujący, odpowiadając na pytania, które najczęściej stawiane są w odniesieniu do nauczania Kościoła. Jego książka to obowiązkowa lektura dla tych katolików, którzy chcą umieć wyjaśniać wiarę, którą żywią i pielęgnują. Praca Hahna ma ogromną wartość. Niniejsza książka rozwiązuje tajemnice, wyjaśnia nieporozumienia i dostarcza przemyślanych i bezpośrednich odpowiedzi na popularne zarzuty pod adresem wiary katolickiej.
Uzdrawiająca moc życia duchowego
Doskonały poradnik dla wszystkich, którzy boją się chorować.
Autorzy książki są przekonani, że choroba:
- może stać się ważnym źródłem samopoznania
- może odzwierciedlać naszą sytuację wewnętrzną
- może otworzyć oczy na przwdziwe potrzeby drugiej osoby
- jest stanem, poprzez który wyraża się nasza dusza
Fragment książki
WSTĘP
Medycyna akademicka doszła dziś do granicy. Z maksymalnym wykorzystaniem nowych technologii zwalcza choroby, które pojawiają się wciąż na nowo, ale jednocześnie okazuje się, że człowiek nie jest przez to zdrowszy. Wprawdzie była w stanie okiełznać wiele chorób z dawnych czasów, przede wszystkim zakaźnych, ale pojawiają się nowe, które najwyraźniej zależą od naszego nastawienia do życia i rozumienia medycyny. Wszyscy ludzie myślący w sposób odpowiedzialny zdają sobie dzisiaj sprawę z granic naszego systemu opieki zdrowotnej. Społeczeństwo ledwie jest w stanie finansować opiekę zdrowotną. Partie starają się obniżyć koszty, ale najwyraźniej nie radzą sobie z problemem zdrowia. Są bezczynne wobec konsumpcyjnego myślenia w dziedzinie medycyny. Nie do wyplenienia wydaje się stanowisko, że dzięki większemu wykorzystaniu nowych technologii i przy pomocy lepszych lekarstw można osiągnąć lepsze zdrowie. Odpowiedzialność za zdrowie spycha się na lekarzy i naukowców, zamiast samemu starać się prowadzić zdrowy tryb życia. W ten sposób każdego roku miliardy z publicznych pieniędzy marnują się przez zły tryb życia, przez nadmiar jedzenia i niedobór ruchu, przez nikotynę i alkohol, przez tabletki i narkotyki, przez nadmierne oczekiwania wobec życia i przez iluzję, że zdrowie można osiągnąć przy pomocy technologii oraz że marny prawo być zdrowi.
Obok medycyny akademickiej istnieje dzisiaj wiele innych sposobów leczenia chorób: psychoterapia i najróżniejsze techniki psychologiczne, homeopatia, głodówki i zdrowe odżywianie, medycyna holistyczna i różnorodne oferty leczenia duszy itd. Niektórzy przedstawiciele medycyny holistycznej sięgają do takiego modelu medycyny, który ma swoje źródła w starożytności, ponieważ na początku medycyna nie skupiała się jedynie na leczeniu chorób, lecz była również sztuką zdrowego życia. W starożytności najważniejszą dziedziną medycyny była dietetyka, nauka o zdrowym życiu.3 Do sztuki zdrowego życia należało właściwe obchodzenie się ze światłem i powietrzem, z jedzeniem i piciem, ruchem i odpoczynkiem, snem i czuwaniem, wydzielaniem i wydalaniem, emocjami (affectus animi) oraz z uczuciami i namiętnościami. Medycyna była pierwotnie także działaniem religijnym. Lekarze byli zobowiązani Asklepiosowi, bogowi sztuki lekarskiej. W opinii lekarzy antycznych cała moc uzdrawiania pochodziła od boga. Do zdrowego trybu życia należało także oddawanie czci bogom, właściwy stosunek i stwórcy świata. Kościół w zbyt dużym stopniu zostawił ciało medycynie. Troszczył się prawie wyłącznie o zbawienie duszy, a nie o zdrowie ciała i duszy. Zbawienie duszy było widziane tylko nonadnaturalnie. Dlatego zaniedbano naturalne reguły zdrowego trybu życia. Lecz nie zawsze tak było. We wczesnym Kościele Klemens z Aleksandrii opisuje Jezusa jako prawdziwego pedagoga, wychowawcę, który uczy nas sztuki zdrowego życia. Reguły zakonne z IV-VI wieku były próbą stworzenia ram, dzięki którym mnisi mogli żyć zdrowi na ciele i duszy. Wyróżnia się tu reguła Benedykta - przez swoje discretio, czyli mądre umiarkowanie, które każdemu obszarowi życia człowieka daje tyle miejsca, ile mu się należy. To, co medycyna antyczna uważała za zdrowy tryb życia, miało wpływ na regułę Benedykta. W średniowieczu przede wszystkim Albert Wielki i Hildegarda z Bingen reprezentują tradycję życia duchowego, które utrzymuje w zdrowiu duszę i ciało. Oboje zajmowali się dietetyką w ramach swoich nauk religijnych. Dietetyka jest częścią ascetyki, nauki o życiu duchowym. A dietetyczne reguły życia łączą się z drogą ćwiczeń ascezy, która chce prowadzić do większej wolności i zdrowia.
Ta choroba zmierza ku życiuSpis treści
PRZEDMOWA DO NOWEGO WYDANIA 5
PRZEDMOWA DO PIERWSZEGO WYDANIA 13
WSTĘP 15
I. CHOROBA JAKO SYMBOL 19
1. Choroba jako obraz duszy 20
2. Choroba jako szansa 33
II. DIETETYKA - NAUKA o ZDROWYM ŻYCIU 46
III. PODSTAWY TERAPEUTYCZNEJ DUCHOWOŚCI — 71
IV. KRYTERIA ZDROWEJ DUCHOWOŚCI 92
Mistagogiczna, nie moralizująca 92
Wyzwalająca, nie obciążająca 96
Łącząca, nie dzieląca 102
W związku ze światem, nie w oderwaniu
od świata 105
Szukanie Boga, a nie uczucia 108
Całościowo, nie jednostronnie 113
Z pokorą i bez dumy 116
ZAKOŃCZENIE 121
Książka zawiera osobiste przemyślenia nad ostatnim przesłaniem Papieża, w których autor stara się ukazać głębię, różnorodność i wewnętrzny związek z nauczaniem Ojca Świętego oraz wielką duchową wartość słów i jego Testamentu.
W swoim najnowszym dziele Gianfranco Ravasi proponuje czytelnikowi długą i pasjonującą podróż poprzez historię duszy: zaczyna od starożytnych filozofów, a kończy na rozważaniach na temat współczesnego ujęcia duszy „neuronowej”. Niewątpliwa erudycja autora i mnóstwo cytatów z dzieł najwybitniejszych myślicieli czynią z tego dzieła lekturę pasjonującą. Ravasi zaprasza bowiem do kontemplowania duszy z bliska, do powrotu do źródeł doświadczeń duchowych. Pokazuje duszę badaną przez filozofów, przedstawianą w literaturze i sztuce, wyznawaną na rozmaite sposoby w różnych wierzeniach, szukając potwierdzenia na nowo znaków jej obecności i ukazując osiągnięcia wielu „poszukiwaczy duszy” wypełniających historię ludzkości. Przede wszystkim zaś przekonuje, że nawet jeśli dusza wydaje się dziś nieco zapomniana i staje się czymś w rodzaju „obecności nieobecnej”, to w ciągu wieków dominowała we wszystkich kulturach i głęboko przeniknęła wszelkie religie.
Zarządzanie w stylu Pawła Apostoła jest specyficznym poradnikiem dla osób pragnących nauczyć się dobrze kierować własnym życiem. Ks. Roman Pindel odwołuje się do przykładu Pawła Apostoła, by pokazać, jak mądrze i odpowiedzialnie kształtować swoje życie, łącząc umiejętności zarządzania z inspiracją religijną. Książka zawiera wiele praktycznych wskazówek na temat radzenia sobie z planowaniem celów życiowych. Autor uczy krok po kroku, w jaki sposób ustalać życiowe priorytety, jak dbać o osobisty rozwój, jak korygować własne błędy.
Ks. Pindel podaje kilka prostych ćwiczeń, które prowadzą czytelnika do właściwej oceny swego działania w świetle misji życiowej. Można po ich wykonaniu ustalić, na ile nasze codzienne życie jest zgodne z deklarowanymi wartościami, a co koniecznie należy zmienić.
Zbiór psalmów stał się uprzywilejowanym tekstem mesjańskiej i liturgicznej modlitwy chrześcijaństwa. XVIII-wieczny komentator, Calmet, porównał Psałterz do barwnego gobelinu o wyraźnie zarysowanych i wyznaczonych obszarach, które nazwano później ?gatunkami literackimi". Psalmy bez wątpienia są piekną modlitwą. W postaci hymnów, które - o nic nie prosząc - wysławiają jedynie Boga ?z powodu Jego wielkiej chwały" przeplatają się często z okrzykiem skargi, bólu, rozdarcia wewnętrznego i innych stanów duchowych ludzi...
Aby poznać ten ?mikrokosmos", konieczna jest poważna praca badawcza, gdyż psalmy, poza tym że są utworami mistycznymi i teologicznymi, często są również pieśniami o wysokiej wartości poetyckiej, pełnymi błyskotliwych symboli, zbudowanymi z żywych i złożonych wyrażeń literackich, naznaczonymi przez różne czasy, w których powstawały. Po stuleciach badań egzegetycznych, które wytwarzały coraz bardziej wyrafinowane narzędzia analityczne, z coraz większym powodzeniem odkrywamy skarby ukryte w tych pieśniach.
W dziele tym Gainfranco Ravasi chce właśnie dokonać bilansu tych badań, ukazując całe światło, jakie zostało rzucone na 150 zdumiewających utworów Psałterza. Jednocześnie jednak, omawiając również najnowsze kierunki badawcze, porusza się nowymi ścieżkami. Po stuleciach badań egzegetycznych, które wytwarzały coraz bardziej wyrafinowane narzędzia analityczne, z coraz większym powodzeniem autor odsłania skarby ukryte w tych pieśniach. Psalm 73 to historia pewnej duszy pokazana od kryzysu do światła. Psalm 85 jest pieśnią pełną pokoju, Ps 90 - elegią o ludzkiej przemijalności, Ps 103 - wspaniałym ?błogosławieństwem". Bogactwo kolejnych wersetów biblijnych modlitw psalmicznych Ravasi ukazuje poprzez wnikliwą analizę tak literacką, jak i egzegetyczną.
Bardzo ważna publikacja w rozwoju religijnym i intelektualnym człowieka. Najlepszy wstęp do Pisma Świętego i bardzo czytelne i przejrzyste wprowadzenie w ?tajniki? Biblii.
Jest to książka dla młodzieży i dorosłych, dla wszystkich, których interesuje Biblia. Nie można czytać Biblii bez właściwego "klucza" do niej. Nie można rozumieć Biblii bez dobrego wprowadzenia, które rzuca światło na wiele spraw z Nią związanych, na Jej powstanie, środowisko, rozwój itd.
Książka, która powinna znaleźć się ? obok Biblii ? w każdej biblioteczce domowej. Dzięki niej Pismo Święte staje się jaśniejsze, bardziej zrozumiałe. ?Wprowadzenie?? pozwala lepiej rozumieć sens słów natchnionych, historię i kulturę żydowską, a także sposób myślenia ówczesnych ludzi.
Jeśli sięgniesz po nią zrozumiesz:
1. Dlaczego Jezus nie jest tylko człowiekiem?
2. Co napisali a czego nie napisali Ewangeliści?
3. Dlaczego Dan Brown w książce ?Kod Leonarda da Vinci? nie ma racji??
Ks. Tomasz Jelonek (ur. w roku 1937) jest magistrem matematyki (Uniwersytet Jagielloński) i doktorem habilitowanym z teologii w zakresie teologii biblijnej (Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie), posiada tytuł profesora, jest kierownikiem Katedry Teologii i Informatyki Biblijnej oraz opiekunem Specjalizacji Biblijnej na Wydziale Teologicznym PAT. Przez kilkanaście lat prowadził zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od roku 1972 prowadzi zajęcia z biblistyki. Jego dziedziną badawczą jest Biblia w kulturze świata, w tej dziedzinie zajmuje się także środowiskiem biblijnym, a szczególnie Ziemią Świętą. Wypromował ponad dwustu magistrów, trzydziestu licencjatów i szesnastu doktorów. Opublikował 80 pozycji zwartych, ponad 700 artykułów i około tysiąca materiałów homiletycznych. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
Odpowiedzialność jest najważniejszą cnotą człowieka. Posiadanie jej prowadzi do szczęśliwego życia a jej brak do kompletnej ruiny najpierw własnego wnętrza, a potem innych.
Człowiek bez odpowiedzialności nie jest człowiekiem, ale jego wrakiem. Nie na darmo ?mówi się i pisze? o odpowiedzialności za słowa, które ranią, czyny, które prowadzą do rozpaczy, odpowiedzialności za własne życie, życie drugich, ich szczęście?, odpowiedzialności za? wszystko.
Ta książka chce być przewodnikiem po odpowiedzialności. Jak się jej nauczyć? Jak ją realizować w życiu? Jak być szczęśliwym i uszczęśliwiać innych w imię odpowiedzialności? Bo brak odpowiedzialności jest jak kamień rzucony w wodę. Nigdy nie wiadomo, jakie kręgi zatoczy, kogo zrani i jak wielką krzywdę komuś wyrządzi.
Ikona nie jest zwykłym obrazem a przeobrażoną świętością, pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem. Oto wartościowa książka poświęcona sztuce ikony. Doskonała pomoc w zrozumieniu świętych obrazów, przybliżająca myśl chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Książka omawia zagadnienia:* Ikona a Biblia* Burzliwe dzieje ikony* Rozwój idei ikony w chrześcijaństwie* Teologia świętego obrazu we współczesnej myśli prawosławnej* Święta ikona w Kościele katolickim
To książka o uprawie najważniejszych roślin, opisanych w Biblii: pszenicy, jęczmienia, winorośli, drzewa figowego, granatu, oliwki oraz palmy daktylowej.
Dzięki wyczerpującym opisom każdej z nich oglądamy spieczone słońcem wzgórza winorośli, odpoczywamy w cieniu drzewa figowego, przyglądamy się pracy starożytnych żniwiarzy, poznajemy tajniki pracy piekarzy i ówczesnych „producentów” wina.
Książka, w oparciu o teksty Starego i Nowego Testamentu pokazuje ciężką pracę ówczesnych rolników i sadowników, pokazuje, jak wiele elementów naszej współczesnej wiedzy z zakresu rolnictwa (uprawy roślin) było znanych już w tamtych czasach.
Wiele miejsca Autorka poświęca też symbolice poszczególnych roślin. Odkrywa, jak wielką rolę odgrywała ona w codziennym życiu Izraelitów sprzed 2000 lat.
„(…). Ten bogaty materiał prezentowany w niniejszej publikacji, będzie mógł z pożytkiem służyć zarówno wiedzy botanicznej, jak i poznaniu Biblii oraz kraju, który został nazwany Piątą Ewangelią”
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?