Autor - współczesny znawca i popularyzator Biblii.
Wydawane dzieła są obszerne i komponują się w pewną całość przybliżającą orędzie ksiąg biblijnych rzadziej komentowanych, lecz bardzo ważnych dla całościowego poznania i zrozumienia Pisma Świętego.
Okultyzm jest zakazany i zwalczany jako przejaw satanizmu nie tylko przez kościoły chrześcijańskie, ale też przez wiele innych religii.
Okultyzm zajmuje się mocami nadnaturalnymi, z którymi mają do czynienia religie, ale przyjmuje wobec nich postawę poznawczą, a w praktyce oddziałuje na nie przez ludzką wolę (magia).
Tajemne moce badane przez okultyzm są dziś przedmiotem stale rosnącego zainteresowania.
Czy z pozoru niewinne zabawy w magię są zagrożeniem dla człowieka?
? Krótka historia okultyzmu.
? Praktyki okultystyczne i ich niebezpieczeństwa.
? Jak uwolnić się z sideł sekty?
? Modlitwy i ćwiczenia duchowe w walce z szatanem.
Książka jest zapisem rozważań nad problemami, które wciąż są aktualne: Czy Pan Bóg zbankrutuje? Czy Jezus jest mitem? Od małpy czy od Boga? - problem ewolucji na właściwym miejscu. Chrystus Zmartwychwstał - i co z tego? Czy religię wymyślili ludzie? Co przyroda mówi o Bogu?
Fragment książki
Czy Pan Bóg bankrutuje?
Pytanie postawione w tytule tego rozważania jest prowokacyjne. Można je jednak tak sformułować w obliczu obserwowanego wycofywania myśli o Bogu z życia ludzkiego i filozoficznych twierdzeń o śmierci Boga. Czy rzeczywiście w dzisiejszym świecie nie ma miejsca dla Boga, czy jest On niepotrzebny i może odejść?
Obserwujemy postęp nauki i techniki. Człowiek coraz więcej potrafi sobie wytłumaczyć i coraz bardziej sobie wystarcza. Dlatego zachłysnął się swoją wiedzą i swoją mocą. Czasem wręcz uważa, że Bóg nie jest mu potrzebny ani do tłumaczenia świata, ani do obrony przed niebezpieczeństwami.
Tymczasem rozwój nauki obalił niesłuszne mniemanie o poznawalności całego świata. Okazuje się, że świat stanowi niezgłębioną tajemnicę, a rozum, stale ją odkrywając, nie potrafi jej przeniknąć do końca. Pod koniec XIX wieku ludzie mniemali, że ich obraz świata jest doskonały i poznanie wszystkich tajników jest tylko kwestią czasu. Odkrycia Alberta Einsteina przekonały nas, że ten XIX-wieczny obraz świata nie był ostateczny, co więcej, dziś wiadomo, że każdy obraz stworzony przez naukę jest tylko kolejnym przybliżeniem, ale nie oddaje całej rzeczywistości. Twierdzenie Kurta Godła w matematyce i zasada nieokreśloności Wernera K. Heisenberga w fizyce są naukowymi stwierdzeniami niezdolności ludzkiego rozumu do przeniknięcia całej tajemnicy świata przyrody.
Równocześnie postęp techniki doprowadza ludzkość do groźby zagłady, samounicestwienia. Okazuje się, że człowiekowi przede wszystkim potrzebna jest moralność, której brak - przy dzisiejszych możliwościach technicznych - czyni człowieka groźnym dla siebie samego.
A zatem ani nauka, ani technika nie potrafią zastąpić Boga. Poznanie istnienia głębokiej tajemnicy rzeczywistości i złożoności mechanizmu, jaki stanowi ten świat, pokazuje coraz lepiej wielkość Boga, który przenika tę tajemnicę i stworzył ten mechanizm. Człowiek potrzebuje Boga także jako oparcia dla zasad moralnych, które w dzisiejszym świecie są tak konieczne.
Dlatego pragniemy poznawać Boga i temu będą służyć nasze rozważania. Na temat katechizacji mówił kardynał Karol Wojtyła w Kalwarii 5 czerwca 1977 roku:
Nie można się zadowolić jakimś elementarnym nauczaniem, jakąś podstawową tylko katechizacją. Gdybyśmy się tym zadowolili, skazalibyśmy się na tzw. wtórny analfabetyzm religijny, który, niestety, dzisiaj w szerokich kręgach chrześcijan, mało odpowiedzialnych, pojawia się. Nauczanie musi iść w parze z różnymi stopniami i kierunkami wykształcenia. Dlatego Kościół święty prowadzi katechizację nie tylko dzieci i nie tylko młodzieży, nie tylko dorosłych, ale również prowadzi katechizację o różnych profilach.
Katecheza jest zadaniem całego Kościoła: duszpasterzy, sióstr zakonnych, które nam bardzo pomagają, ale także i rodziców, i świeckich. Trzeba nam, zwłaszcza w czasach, w których żyjemy, jeżeli mamy być wierni temu, co nam Pan Jezus powiedział, rozstając się z nami, temu, na czym oparł posłannictwo Kościoła - jeżeli temu mamy być wierni, trzeba nam sprawę katechezy, katechizacji przyjąć jako sprawę powszechną, która wszystkich nas zobowiązuje i do której wszyscy na swój sposób musimy przykładać ręce.
Trzeba, ażeby w parze z katechizacją dzieci i młodzieży szła katechizacja dorosłych.
O Bogu i człowiekuSpis treści
Czy Pan Bóg bankrutuje? 7
„Niebo w płomieniach" 9
Może Jezus jest mitem? - Co to jest mit? 12
Pismo Święte a Mity 15
„Kamienie wołać będą" 19
Jeżeli Jezus nie jest mitem, to co ma nam do powiedzenia? 22
Religia krzyża a sens życia 25
Krzyż a moralność człowieka 28
Krzyż a porządek społeczny 32
Czy Kościół jest ogranizacją? 36
Problem historii Kościoła 39
Papieże XX wieku 44
„Wszystkie drogi Kościoła prowadzą do człowieka" 49
„Człowiek istota nieznana" 54
Od małpy czy od Boga? 57
Problem ewolucji na właściwym miejscu 60
Skończmy z przeciwstawianiem nauki i religii 65
Horyzonty ewolucji 70
Krzyż Chrystusa moim znakiem 73
Chrystus zmartwychwstał - co z tego wynika? 77
Ciało człowieka, które ma zmartwychwstać 80
Nas dwoje i to trzecie 84
Otwarcie się na dar życia 88
Czy religię wymyślili ludzie? 92
CO TO JEST RELIGIA? 97
Rozwój religii na świecie 101
Jestem świadkiem Chrystusa 105
Istotne cechy rodziny 108
Sakrament małżeństwa 111
Etyka małżeńska 115
Małżeństwo drogą do doskonałości 118
Cały świat mówi o Bogu 121
Wiara i niewiara uczonych 125
Kosmologia i jej głos 130
Myślenie filozoficzne 133
Z rozwoju myśli filozoficznej 136
Chrześcijaństwo a filozofia 139
Święty Justyn 142
Święty Augustyn 146
Święty Anzelm 150
Wprowadzenie w myśl św. Tomasza z Akwinu 153
Ontologiczne składniki bytu 157
Ku samoistnemu istnieniu 160
Pierwsza droga św. Tomasza 163
Druga i trzecia droga św. Tomasza 166
Czwarta i piąta droga św. Tomasza 168
Degradacja pojęcia Boga 170
Przyroda mówi o Bogu 173
Problem cybernetyki 175
"Ludzie młodzi, w wieku średnim i starsi troszczą się o innych, którzy potrzebują opieki: o dzieci, starzejących się i chorych rodziców oraz niepełnosprawnych małżonków.
Ciężar tej opieki jest ogromny. Często jesteśmy tak przytłoczeni, że nawet nie przychodzi nam do głowy myśl, żeby szukać pomocy.
– Zadbaj o możliwość wyjścia
– Naucz się mówić ,,nie”
– Zaakceptuj wszystkie swoje uczucia
– Ustal swoje tempo
– Oczekuj ukrytych błogosławieństw
– Znajdź ,,towarzyszy podróży”
– Zdobywaj wiedzę
– Bądź dobry dla siebie
– Pamiętaj, że śmiech to zdrowie
O książkach z serii Bóg wie, że…
Poprzez opowiadane historie pełne oryginalnych myśli, spostrzeżeń i praktycznych wskazówek każdy tytuł w tej serii przedstawia klarowność, pocieszenie i zachętę, gdy poruszamy się po zakrętach życiowej wędrówki.
"
"Tematami książki są konkretne wartości, realne, przeżywane przeze mnie z miłością, ze świadomością, w pełnej wolności...
Dzięki tym wartościom, mogę powiedzieć, że żyłem naprawdę, byłem i jestem jeszcze żywy... pomimo że żyję pośród kultury śmierci, braku miłości, nieświadomości, braku wzrastania psychoduchowego.
Teraz zrozumiałem, że te wartości były fundamentem mojego istnienia; w chwilach gdy ich brakowało, gdy je odrzucałem, żyłem w znudzeniu, szarości, apatii, leniwie, poddając się społecznemu konformizmowi. Tyle tylko, że starałem się jakoś przetrwać, w głębi serca oczekując kresu mojego życia; przeżywając życie jako coś, co mnie przytłacza, wywołuje niepokój, co jest bolesne i niesprawiedliwe, nie ma sensu... od czego mogła mnie uwolnić tylko moja fizyczna śmierć.
Myliłem się i powiem wam, dlaczego.
Tę książkę napisałem także dlatego, aby moi czytelnicy mogli znaleźć, jak i w innych moich publikacjach, nadzieję, siłę i energię. Aby dzięki czytanym stronom mogli odmienić swoje istnienie, porzucić szarość i dostrzec kolory, odrzucić znudzenie i wybrać intensywne życie, przejść od marności do boskości!
Tylko w taki sposób warto żyć!
(ze Wstępu)
"
W literaturze światowej są liczne opracowania dotyczące znaczenia ołtarza w różnych religiach przedchrześcijańskich, w Biblii oraz w Kościołach i wspólnotach chrześcijańskich. Dla polskiego czytelnika, nawet teologa, a także duszpasterza, są one jednak mało dostępne, a często ze względu na zbyt specjalistyczne ujęcie poruszanych w nim zagadnień, zbyt trudne w odbiorze. Dlatego książka znanego teologa liturgisty ks. prof. Bogusława Nadolskiego (właściwy tytuł) jest bardzo potrzebna i pożyteczna dla teologów i duszpasterzy, projektantów i budowniczych nowych kościołów oraz dla tych wszystkich, którzy gromadzą się na wspólną modlitwę w kościołach, by lepiej rozumieli symbole i funkcję ołtarza.
W oryginalnym eleganckim etui znajduje się album w twardej oprawie, zawierający bogato ilustrowane opowiadanie o przygotowaniu do tego wyjątkowego dnia. Bohaterowie opowiadania – 9-letni Mela i Jędrek – pokazują, jak zostać przyjacielem Jezusa.
– Długopis w prezencie!
W albumie znajduje się miejsce na:
– pamiątkowe zdjęcie,
– ważne zapisy,
– listę gości oraz gratulacje.
Oryginalne pudełko można wykorzystać do przechowywania pamiątek z tego uroczystego dnia.
Na książkę składają się artykuły dotyczące teraźniejszości i przyszłości Kościoła, między innymi:
1. Europa w misyjnej działalności Kościoła (ks. Jarosław Różański OMI)
2. Nurty współczesnej cywilizacji zachodniej a rzeczywistość religii chrześcijańskiej (Krzysztof Wroński)
3. Reewangelizacja skutecznym antidotum w duszpasterstwie Europy Zachodniej (ks. Marian Zając)
4. Praca duszpasterska salwatorianów w krajach Europy Zachodniej: teraźniejszość i przyszłość (ks. Józef Tarnówka SDS)
5. Zdobyć się na odwagę bycia dobrym (ks. Bogdan Giemza SDS)
Jeszcze kilka lat temu wybierający kremację byli uważani zasadniczo za wrogów Kościoła, a samo spopielenie zwłok stanowiło najwyższy wyraz tej wrogości. Obecnie górę wzięły racje publiczne lub prywatnego pożytku, a rozporządzenia Kościoła nie sprzeciwiają się kremacji, jeśli osoba wyraziła wolę bycia poddaną kremacji.
- rozwój i ewolucja problemu spopielania zwłok
- wypowiedzi Ojców Kościoła i papieży na temat kremacji
- przedstawienie norm Kościoła dotyczących obrzędu pogrzebu tych, którzy wybrali kremację
- omówienie jedynego przypadku kremacji, który opisano w Biblii, a któremu nie poświęcono żadnego opracowania
- przedstawienie prawodawstwa wybranych krajów, w których zalegalizowano kremację
- prezentacja norm prawodawstwa kościelnego i cywilnego.
Człowiek nieustannie zmaga się ze swymi słabościami i przyzwyczajeniami, doświadcza cierpienia i choroby, miłości i opuszczenia, zbliżając się do granicy pomiędzy tym a tamtym światem. Życie polega bowiem na podążaniu za Jezusem, ciągłym podejmowaniu walki z własnym egoizmem i wygodnictwem. Jest przechodzeniem między stacjami Drogi Krzyżowej, które wyznaczają drogę do zjednoczenia z Jezusem przy pustym grobie.
Któż nie doznał chwil wielkich i małych zranień ? ran ciała lub serca? Być może cierpienia zostały częściowo oswojone, pamięć o nich przypomina jednak, że nieszczęście zawsze czyha gdzieś w pobliżu. Dzisiejsze cierpienia nie pozwalają zdać się biernie na obietnice radosnego jutra. Czyżbyśmy byli skazani na nieszczęście? Na bycie ?wiecznie nieszczęśliwymi??
Autor książki stara się przekonać czytelnika, że szczęście nie jest możliwe, jeśli nie włączymy cierpienia jako odbiorcy wszelkiego istnienia i całego ludzkiego życia, jeśli nie przyjmiemy cierpienia jako spotkania, które wyznacza nam szczęście. Przypomina nam piękną prawdę, że ?szczęście nigdy nie bierze się znikąd?.
Książka zaprasza nas do rozważań nad tym, co Słowo Boże mówi nam o Maryi, o Jej związku z Jezusem od Zwiastowania aż po Krzyż.
Czytamy w niej o historii miłosiernej czułości Boga, który nieustannie pragnie zjednoczenia z człowiekiem, aby go zbawić. Odnajdziemy w książce to wszystko, co w Ewangeliach jest fundamentem, na którym opiera się wiara i dogmaty dotyczące Matki Bożej.
Dzięki tej lekturze odkrywamy to, czego Bóg przez Maryję pragnie w nas dokonać: chce nauczyć nas, byśmy przeżywali nasze życie jako pielgrzymkę w wierze, jako wyruszenie w drogę ku nieznanemu, mając Słowo Boże za jedyne oparcie; zachęcić nas do pokochania naszego życia, na którym spoczywa Boże wezwanie. Bóg pragnie nauczyć nas, byśmy przeżywali nasze życie w radości wiary i w pewności, że każde „tak” wypowiedziane w wierze, przybliża nas do chwili „olśniewającego spotkania”, bez względu na to, czy odbędzie się ono w świetle dnia, czy też w mrokach nocy. Duch Święty uczy nas także jak mamy stać się w pełni wolnymi, wyzwolonymi ze wszystkich naszych lęków, a w szczególności z tego ukrytego lęku przed Bogiem, który tak często nas paraliżuje na drogach naszych duchowych poszukiwań.
Poprzez karty tej książki Maryja przychodzi do nas jak niegdyś do Elżbiety. I co ciekawe, odnosimy wrażenie, czujemy, że „coś w nas porusza się”, w tym, co najgłębiej ukryte w nas samych, w miejscu, które nie utraciło nigdy pamięci o Bogu i oczekuje Go.
Oby ta „książka-rekolekcje” przekazała nam radość z przyjęcia Słowa Życia, radość z tego, że Ono coraz głębiej zamieszkuje w naszym sercu, by wzbudzać w nas pragnienie czynienia „wszystkiego, cokolwiek On nam powie”.
Przytaczamy krótką antologię rozważań Jana Pawła II na temat miłości ludzkiej, wygłaszanych przez Ojca Świętego podczas środowych audiencji ogólnych. Z tych fragmentów, mimo iż są krótkie, wyłania się wielka głębia teologiczno-antropologiczna i duszpasterska. To na niej dwaj autorzy tej książki opierają swoją refleksję. Teksty są wzięte ze zbioru opublikowanego przez Libreria Editrice Vaticana, o tytule Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Odkupienie ciała, a sakramentalność małżeństwa, Citta del Vaticano 1986.
Gdy pod lipą, w rodzinnym klimacie, ludzie wyciągają się po całym dniu pracy w złotawym słońcu wieczoru, wypowiadane wówczas słowa są najbardziej prawdziwe. Chcemy, by ta rodzinna, szczera rozmowa, w której przekazujemy sobie wzajemnie słowa leżące nam na sercu, była „tonem” tego zbioru, zachęcającego w dostępny i prosty sposób do czerpania ważnych treści o silnym znaczeniu egzystencjalnym.
Według biblijnego opowiadania Ewa została stworzona z żebra Adama. Od tego momentu Adam nie może o tym zapomnieć i ciągle szuka swojego żebra. Także Ewa znajduje życie i uspokaja się dopiero u boku tego, z którego została wzięta. Zaczyna się dla tych dwojga droga zbawienia: eros staje się siłą, która pozwala wyjść z siebie, która otwiera na drugiego i nie pozostawia w spokoju, dopóki nie doprowadzi do komunii, do jedności.
Internet, ale także gry komputerowe, film czy muzyka stały się współcześnie doskonałymi narzędziami dla sekt do pozyskania nowych wyznawców.
Książka zawiera dogłębną analizę zjawiska występowania sekt oraz wskazuje na metody uniknięcia ich destrukcyjnego wpływu na współczesnego człowieka.
Autor odsłania przed nami skarby dobrze znanych tekstów z Ewangelii dzieciństwa wg św. Łukasza i Mateusza. W czternastu medytacjach nad ewangelicznymi opisami narodzenia Jezusa uczy nas patrzeć na codzienność z perspektywy Jego zbawczego dzieła, które miało swój początek w ubogiej stajence.
Ks. Pyttlik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bolesna dla cierpiącego człowieka może być nieczułość racjonalnej teologii. Omawiając "grzechy" przyjaciół Hioba, Autor - trochę w stylu poezji Jana Twardowskiego - wrzuca kamyczek do ogródka teologów. Ten fragment jego rozprawy powinien stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich stykających się na co dzień z ludzkim cierpieniem.
Rozważania z lat 2005-2008 przybliżające nauczanie i sylwetkę kardynała Josepha Ratzingera
Komentarze do encyklik Benedykta XVI o miłości i nadziei
Doskonały wykład nauki nowego papieża
Książka ma charakter poradnika. jest przeznaczona do powolnego, refleksyjnego czytania.
Dzięki niej:
* pozbędziesz się nawyków, które powodują, że jesteś spięty;
* polubisz siebie takim, jakim jesteś;
Będziesz się więcej i częściej usmiechał, bawił, głebiej oddychał, zdrowiej wypoczywał i nabierał dystansu do zranień
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?