Upokarzany przez otoczenie nastolatek otrzymuje anonimowy prezent w postaci tajemniczej książki. Chcąc poznać jej pochodzenie, uczestniczy w zgromadzeniu entuzjastów bezimiennego autora. Dramat odgrywający się w domu bohatera oraz zamiłowanie nowymi ideami pchają go w sidła o wiele bardziej niebezpieczne od tych, które dobrze zna. Czy zdoła się przez nie przedrzeć?
„Diamentowy Cierń” to fascynujący thriller psychologiczny ? dramatyczna opowieść o poszukiwaniu siebie w społeczeństwie, które staje się coraz bardziej niepojęte. Zmiany następują szybko i trudno jest za nimi nadążyć, zwłaszcza jeśli odstaje się od stada...
W tężejącym od gorąca powietrzu nad słonecznym Adriatykiem dopełnia się pustelnicza tęsknota. Inni żyją rzeczywistością, a samotna jaźń żyje wyobrażeniem o eterycznej Czarnowłosej, którą widzi na przedłużeniu swoich powiek i którą przenika nieistniejącym dotykiem, obłaskawiając czule jej kontur w niezaspokojonych lędźwiach. Jej nieobecność w jego zmysłach karmi wciąż podsycane niespełnienie. Nie przynosi ulgi wyobrażona, a jednocześnie tak bardzo realna podróż po wymagających bałkańskich drogach. Nie ułatwia wędrówki lęk, który w końcu udaje się pokonać w górzystej i trudno dostępnej Bośni.
Główna bohaterka, doktor Sylvia, prowadzi badania nad szczepionką, która ma powstrzymać rozszerzającą się w niesamowitym tempie epidemię. Jej mąż Viktor, naukowiec i postawiony wysoko w hierarchii wojskowy, także ma plan zapobieżenia zbliżającej się zagładzie ludzkości, ale ukrywa go w tajemnicy przed rodziną. Ich dorosła córka Zu próbuje odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości. Wszystkimi targają emocje, z którymi muszą sobie radzić w obliczu nadchodzącej katastrofy. Jaki los spotka ludzkość? Czy uda się powstrzymać epidemię i wrócić do normalności?
Tak wygląda współczesny świat, pełen strachu i niepewności. A jak będzie wyglądać przyszłość...?
nie odkładaj nic na jutro, bo jutra może już nie być
Rozwód jest wynikiem. Nie staje się sam i potrzebuje wsparcia oraz zaangażowania wielu osób. Każdy szuka swojego nowego miejsca, szuka najlepszego miejsca i w tym porządkowaniu społecznym gubimy kontemplację życia. Stajemy do życiowych zadań związanych z udowadnianiem, że jesteśmy dobrzy, lepsi. Lepsze życie czeka na kogoś, kto kocha, jest potrzebny, jest gotowy do roli, którą gra. Zamiana ról związana z rozwodem wymaga przystosowania się. Bezpieczeństwo związane z przeczuciem, że nigdy nic się nie zmieni, nie jest już oczywiste. Trud i obciążenie są dla wszystkich większe.
W przygotowaniu książeczka Małżeństwo oraz Wolność i kobieta.
Florencka Galeria Uffizi to dzisiaj jedno z najważniejszych europejskich muzeów sztuki dawnej. W jej kolekcji znajdują się arcydzieła Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Tycjana i Caravaggia. Od Giotta do Caravaggia. Spacer po Galerii Uffizi wprowadza czytelnika w świat malarstwa nowożytnego, opowiadając historię dziesięciu obrazów z kolekcji galerii. Giotto i realizm późnego średniowiecza, perspektywa i iluzja, losy artystów szukających przestrzeni rozwoju własnej twórczości – te i inne tematy znajdziecie na stronach tej książki. Jest to podróż po historii malarstwa włoskiego oraz wprowadzenie do kolekcji Galerii Uffizi. Obowiązkowa lektura zarówno dla tych, którzy chcą przygotować się do wizyty, jak i dla wszystkich miłośników sztuki.
Agata Anna Chrzanowska – historyczka sztuki i italianistka, absolwentka Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora na Durham University w Wielkiej Brytanii. W swoich badaniach skupia się na sztuce renesansowej Florencji. Współpracowała z licznymi instytutami badawczymi i instytucjami kultury, takimi jak Peggy Guggenheim Collection w Wenecji czy Kunsthistorisches Institut in Florenz – Max-Planck-Institut. Obecnie wykłada historię sztuki na British Institute of Florence, kontynuuje badania nad malarstwem XV wieku oraz zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce.
Natura jest mądra. Ta prastara siła kontrolująca życie i śmierć istniała na długo przed ludźmi i istnieć będzie długo po nich. To ona wiąże ze sobą wszystko, co istnieje. Miłość, pożądanie czy zwyczajne współwystępowanie, ale czasem również gniew czy wręcz czystą nienawiść. Gdy spotkały się dwa światy, miłość i magia stały się jednym. Naga Zieleń to barwna opowieść o tym, jak splotły się losy pisarza fantastyki i tajemniczej nieznajomej. Niebiańsko pięknej, zagubionej i naiwnej. Ciekawej nowego świata i całkowicie nieświadomej tego, że postawiono ją przed piekielnie trudnym zadaniem. Jednak świat, z którego przybyła, podążał za nią krok w krok i z coraz większą determinacją żądał efektów. Dostała jedynie siedem nocy. Siedem nocy na odnalezienie celu, siedem nocy na odnalezienie sensu, siedem nocy na odnalezienie miłości, na odnalezienie siebie.
Świat ludzi czy mitycznych stworzeń… Co za różnica? Do miłości, seksu i zabijania zawsze znajdą się chętni…
John Grand jest właścicielem firmy posiadającej sieć luksusowych hoteli na różnych kontynentach. Przyjeżdża do Gdańska, gdzie zamierza postawić kolejny. W interesach jest bezwzględny. Poleca usunąć z zakupionej działki pod budowę hotelu wynajmującą lokal projektantkę mody Betty Lang, choć ta jest na skraju bankructwa. Spotyka się z dawną sympatią Alice Preis i nawiązuje z nią romans, chociaż pozostawił w Nowym Jorku swoją dziewczynę Ewę Thomson.
Adam Green z konkurencyjnej firmy hotelarskiej grozi Johnemu skandalem finansowym, chcąc zmusić jego firmę do wycofania się z inwestycji w tym mieście, lecz ten nie daje się zastraszyć. Tymczasem media amerykańskie ujawniają szereg nieprzyjemnych incydentów w hotelach Super Grand na terenie USA, które nagłośnione w znacznym stopniu obniżają prestiż firmy. Jest to starannie zaplanowana akcja Adama Greena zmierzająca do wyeliminowania konkurencyjnej firmy.
Na tym jednak się nie kończy. Adam Green zleca płatnym mordercom zabójstwo Alice Preis i obciążenie tym Johna Granda przez podrzucenie fałszywych dowodów. W jego apartamencie hotelowym znaleziono podrzuconą przez sprawców broń, z której zastrzelono Alice Preis. Od tej pory John ukrywa się przed policją bojąc się, że zostanie niesłusznie oskarżony. W końcu zostaje zatrzymany i aresztowany pod zarzutem zabójstwa.
W tej książce znajdziesz: przewodnik krok po kroku, jak walczyć z bulimią i napadowym objadaniem; konkretne, praktyczne wskazówki dla chorych oparte na wieloletnim doświadczeniu autorów; historie osób, które dzięki opisanym w książce metodom, pokonały zaburzenia odżywiania.
Książka Pokonać bulimię i zespół napadowego objadania oparta jest na badaniach naukowych i już od ponad 20 lat prowadzi czytelników krok po kroku przez proces wychodzenia z zaburzeń odżywiania. Przystępny język, inspirujące historie chorych oraz sugestywne ilustracje zachęcają, dają nadzieję i otwierają nowe perspektywy przed wszystkimi czytelnikami. Lekarze psychiatrzy Ulrike Schmidt oraz Janet Treasure to uznane na świecie badaczki i autorytety w dziedzinie zaburzeń odżywiania, natomiast June Alexander, kiedyś chorująca na anoreksję i bulimię, to znana pisarka propagująca na całym świecie wiedzę na temat zaburzeń odżywiania.
Pokonać bulimię i zespół napadowego objadania stanowi cenne narzędzie dla chorych, ich rodzin oraz pracowników ochrony zdrowia i opiekunów. Książka polecana jest również przez Poradnię Zaburzeń Odżywiania, która działa w ramach Centrum Terapii Dialog.
Wierzę, że ta książka da nadzieję na wyzdrowienie osobom, które cierpią na zaburzenia odżywiania. Zachęci je do podjęcia próby wejścia na drogę ku zdrowiu, gdzie każdy krok, mimo różnych przeszkód, prowadzi do uwolnienia się od ograniczeń, które niosą ze sobą bulimia i napadowe objadanie, Michał Feldman, lekarz psychiatra Poradnia Dysmorfofobii, Centrum Terapii Dialog.
W tej książce nie ma zbędnego zdania. Praca z poradnikiem może pomóc pacjentom zrozumieć siebie i czuć się lepiej we własnym ciele, dr n. med. Anna Zielińska-Wieniawska, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, Poradnia Zaburzeń Odżywiania, Centrum Terapii Dialog
Wreszcie mogę polecać moim pacjentom książkę Pokonać bulimię… Poradnik w lekkostrawny sposób przedstawia drogę od diagnozy do wyleczenia. Jest cennym źródłem wiedzy dla osób chorujących, ich bliskich, lekarzy, terapeutów, dietetyków i wszystkich zainteresowanych tematyką odżywiania, Aneta Michalska, lekarz psychiatra, Poradnia Zaburzeń Odżywiania, Centrum Terapii Dialog.
MARCEL to książka dla wszystkich z poczuciem humoru, zastrzyk dobrej energii i odrobina magii. To porywająca podróż w doborowym towarzystwie, które wcale takie doborowe na początku się nie wydaje. Otwórz i daj się porwać.
Kay McKnight – urodzona w Polsce w 1980 roku, aktualnie mieszka w Anglii, ale uważa się za obywatelkę świata. Jej pasją są podróże, książki i muzyka. Kocha życie, zwierzęta i ludzi otwartych oraz szczerych. Mama najwspanialszej córki i partnerka najwspanialszego faceta.
Marcel to jej debiut literacki i test na to, czy marzenia się spełniają, nawet po czterdziestce.
Jolanta Szulakowska proponuje zestawienie ze sobą dwójki wybitnych twórców reprezentujących najważniejsze pokolenia 2. Połowy XX wieku nie tylko w śląskiej, ale i polskiej i światowej muzyce. Melanż nieoczywisty, lecz jak się okazuje dający pole dla niezwykle interesującej i bogatej we wnioski refleksji. W twórczości Wojciecha Kilara i Aleksandra Lasonia Autorka znajduje elementy wspólne i odrębne, ukazując je na tle kultury dzisiejszej, odnosząc je także do wątków aktualnych odwiecznie. Godna uwagi lektura i cenny wkład w dyskurs o muzyce naszych czasów. Z recenzji Aleksandra Nowaka dr. hab. prof. AM w Katowicach
Jolanta Szulakowska (1952), pracownik Akademii Muzycznej w Katowicach, studia z zakresu teorii muzyki ukończyła w PWSM w Katowicach w 1976 r. (obecnie Akademia Muzyczna), w latach 1979-2004 pracowała w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w 1985 r. uzyskała doktorat (Instytut Sztuki PAN), a w 1997 r. w tej samej instytucji – habilitację nt. śląskiej kultury muzycznej okresu przedwojennego. Otrzymała stypendium rządu francuskiego w Paryżu (Biblioteka Narodowa, konsultacje u prof. François Lesure’a) w latach 1984 i 1991. Jest autorką 13 książek z dziedziny muzykologii oraz około 120 artykułów naukowych opublikowanych w Polsce, Niemczech i Czechach, w tym pierwszej polskiej rozprawy o twórczości francuskiego kompozytora Francisa Poulenca (2000).
Wszechświat, w którym istniejemy i żyjemy, jest jedną całością, jednym największym i najpotężniejszym żywym organizmem. Wszystko jest w nim ze sobą połączone i wzajemnie fizycznie na siebie wpływa. W tak zespolonej całości wszelkie wydarzenia nieuchronnie muszą przebiegać w taki, a nie inny sposób. Choć z tego powodu nie mamy na nic żadnego wpływu, w zamian nasze życie jest potęgą, gdyż zawsze wynika z pełnej wspólnoty działań wszystkiego. Według tych samych mechanizmów nieuchronnie gromadzona jest nasza wiedza. Dzięki niej możliwe było udzielenie między innymi odpowiedzi na następujące niezwykle istotne pytania: Kim jesteśmy i jaką funkcję pełnimy w naturze? W jakiej formie istnieje nasze ziemskie życie, a jakie po śmierci ciała oraz co nas dalej czeka? Dlaczego istnieją choroby, ból, cierpienia, nieszczęścia, klęski, wojny, czyli wszelkie życiowe destrukcje? Czy możliwe jest ich przerwanie i wyzwolenie się z nich? Jaki jest w tym wszystkim sens ludzkiego życia?
Każdy rozdział książki jest podzielony na dwie części, które są ze sobą połączone, stanowiąc zaplanowane uzupełnienie i pewną spójność.
Pierwsza część każdego rozdziału książki pełni rolę poradnikową. Są w niej zawarte metody i narzędzia, które będą miały duży wpływ na jakość twojego życia, jeśli tylko będziesz chciał je zastosować. Uświadomisz sobie dzięki nim, że to, co ci się zdarza w życiu, nie jest dziełem przypadku. Dostrzeżesz również, jaki wpływ na twoją ewolucję mają podejmowane przez ciebie decyzje, i jak wielki masz potencjał w tworzeniu swojego życia. I ostatecznie uzmysłowisz sobie, że wystarczy przeorientować myśli, zacząć kierować się intuicją, zmienić swoje nawyki oraz działanie, aby móc spełniać marzenia.
Druga część rozdziału to osobiste relacje z sytuacji, które wydarzyły się w życiu autora. Autorowi przydarzyła się genetyczna choroba powodująca zaniki mięśni o nazwie miopatia, która miała wpływ na jego życie od początku dzieciństwa.
Opisane historie pokażą ci chwile dzieciństwa i dorosłego życia autora. Poznasz jego dawne przekonania, kompleksy oraz decyzje, jakie wówczas podejmował. Powie ci, jakich doznał niepowodzeń, a jakich zwycięstw. Przedstawi ci osoby, dzięki którym zyskał ważne życiowe doświadczenie oraz podpowie ci, jakie w życiu są według niego najważniejsze wartości. Opisane historie są emocjonujące, z elementami dramaturgii i komedii - nie pozostaniesz obojętny po ich przeczytaniu.
Co możesz zyskać po przeczytaniu książki?
- poczujesz większą wdzięczność, radość i współczucie,
- dowiesz się co daje pasja i głęboka wiara,
- zyskasz większą równowagę,
- docenisz sens ustalenia celu życia,
- dowiesz się co otrzymasz dzięki pełnej akceptacji każdej problematycznej sytuacji oraz akceptacji siebie,
- utwierdzisz się w przekonaniu ile złego wyrządza strach, a co zyskujesz zastępując go miłością,
- możesz wskoczyć na większe obroty,
- bardziej docenisz życie,
- znajdziesz odpowiedź na niejedno pytanie,
- poczujesz miłość do życia,
- poszerzysz umysł,
- poczujesz chęć zmiany,
- zaczniesz kontrolować myśli i usuwać chwasty z głowy,
- poznasz autora metody zmiany życia,
- poznasz autora historię i jego intencję.
Dla rodzin, które decydują się oddać bliską sobie osobę do domu pomocy społecznej, jest to ogromnym obciążeniem psychicznym, etycznym i moralnym. Jeszcze kilka lat temu w Polsce przeważały rodziny wielopokoleniowe. Młodsze pokolenie opiekowało się starszym, jeśli wymagało ono pomocy. Nawet, gdy czynności wykonywane przy seniorze przekraczały możliwości rodziny, nie była ona gotowa oddać go do placówki opieki długoterminowej. Czasy się zmieniają. Wielu młodych ludzi wyjeżdża w mniej lub bardziej odległe zakątki świata. Spora grupa przestaje utrzymywać kontakty z rodzicami lub ogranicza je do rozmów telefonicznych. Osoby młode mają dziś łatwiejszy dostęp do mieszkań, co sprawia, że pokolenia rozwarstwiają się. Dzieci odchodzą na swoje, rodzice zostają sami. Zubożałe kontakty seniorów z dziećmi czy wnukami powodują niezauważanie przez nich oznak złego funkcjonowania. Widać je dopiero, kiedy symptomy są bardzo wyraźne i często jest już za późno na podjęcie leczenia, rehabilitacji czy wsparcie społecznego lub opiekuńczego.
Domy pomocy społecznej są instytucjami, które powstały, aby wyjść na przeciw potrzebom starzejącego się społeczeństwa.
Dzieci stają przed ogromnym dylematem wyboru sposobu opieki nad ojcem czy matką. Wahają się w podjęciu decyzji o umieszczeniu seniora w domu opieki długoterminowej. Boją się konsekwencji w postaci osądu społecznego. Mimo wielkich zmian w życiu dzisiejszych młodych ludzi, wciąż istnieje pogląd, że oddanie rodziców do instytucji, to dowód braku szacunku, lekceważenie, odtrącenie.
Instytucje te powstały jednak po to, aby mogły tu zamieszkać osoby chore, stare, z niepełnosprawnościami. Nie jest wstydem oddać osobę bliską, w celu zagwarantowania jej profesjonalnej opieki. Wstydem jest zostawienie osoby niesamodzielnej bez opieki. Nie jest wstydem prosić o pomoc, wstydem jest narazić osobę bliską na zaniedbanie, często z powodu braku sił do opieki nad nią.
Osoby starsze powinny zostać pod opieką kochającej je rodziny tak długo, jak tylko jest to możliwe. Jeżeli jednak opieka miałaby być zbyt obciążająca, powierzona jednemu opiekunowi, ograniczałaby jego sprawność, zdrowie, niezależność, właściwym rozwiązaniem będzie dom pomocy. Nie można dopuścić do sytuacji, żeby osoba pomagająca przez swoje całkowite zaangażowanie, sama stała się zależną od pomocy innych.
Ryszard, zakochany w swojej żonie, wiedząc, ze ona również bardzo go kocha, cieszył się na spotkanie z rodzicami. Miał nadzieję, że ojciec zmieni zdanie i powita dziewczynę w domu rodzinnym. Podróż trwała długo. Gdy przybyli na miejsce, na dworze czekały na nich lady Eryka oraz młoda gospodyni pani Braidwood, żona syna zarządcy Kasztanowego Dworu. Ojca nie było na zewnątrz, może nie chciał się przeziębić. Przy głównej bramie czekał Edward, jednak smutny i zatroskany. Niedawno stracił żonę i odebrano mu syna. Przywitał kiwnięciem głowy swojego brata i jego małżonkę. Nimfodora poczuła niewielki smutek na widok tak zatroskanej i smutnej twarzy. Z pewnością postara się go pocieszyć swym cudnym śpiewem i grą na fortepianie. Dziewczyna chciała wprowadzić rozrywkę do domu Blackberrych, gdyż Ryszard opowiadał, że muzyka ucichła i nie miał kto grać na instrumentach ani śpiewać miłosnych ballad czy radosnych pieśni.
„(…) Odkąd pamiętam, zawsze interesowałem się przyrodą, biologią… W ciągu kilkudziesięciu lat miałem okazję doświadczyć dojrzewania świadomości ekologicznej w społeczeństwie, poczynając od urzędowego nakazu totalnego tępienia niektórych gatunków roślin uznanych za uciążliwe chwasty, do zarządzeń wydawanych w ostatnich latach przez samorządy o zakładaniu tak zwanych łąk kwietnych w miastach. W Kościele posoborowym natomiast zwyciężyło przekonanie, że aktywność ludzka wywołująca negatywne skutki dla środowiska nie może być rozumiana jako realizacja Bożego wezwania do czynienia sobie ziemi poddanej. Takie działania o charakterze destrukcyjnym wyczerpują materię grzechu ekologicznego.
Burzliwy rozwój technologii komputerowych, a zwłaszcza wprowadzenie do pracowni komputerów osobistych w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przyczyniło się do znacznego ożywienia badań, na przykład dendrochronologicznych. Natomiast otwarcie na świat ułatwiło kontakty międzynarodowe, wyjazdy na konferencje, staże i tym podobne oraz – dzięki publikacjom w renomowanych czasopismach – włączenie się do międzynarodowego obiegu informacji naukowej (…)”.
Andrzej Zielski – emerytowany nauczyciel akademicki, biolog, urodził się w Brodnicy
(województwo kujawsko-pomorskie). Pracował na macierzystej uczelni UMK w Toruniu
i AGH w Krakowie. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym
podręcznika akademickiego „Dendrohronologia”. Autor książki wspomnieniowej
„Ni pójdź, ni daj” (Rozpisani.pl 2019). Książkę „Idzie się” dedykuję wszystkim, z którymi wędrowałem różnymi drogami i ścieżkami, zwłaszcza miłośnikom przyrody.
Na krajowym rynku sztuki i antyków nie ma czym handlować. Towar na aukcje dostarczają kolekcjonerzy. Z Argentyny przywożą obrazy Chełmońskiego, dzieła Fangora odnajdują w USA, a polskie zabytkowe monety w Rosji.
Janusz Miliszkiewicz jako dziennikarz pisuje o inwestycjach na rynku sztuki. Temat zarabiania na sztuce lub antykach obecny jest w całej książce. Czytamy, jak dla zarobku odnaleźć w świecie zaginione obrazy, np. Chełmońskiego lub Fangora, jak omijać falsyfikaty i inne zagrożenia.
Miliszkiewicz napisał wspomnienia zawodowe i rodzinne. Przypomina różne swoje kampanie prasowe. W pierwszych latach 90. jako publicysta „Playboya” walczył z Kościołem o świeckie państwo, o prawa obywatelskie kobiet. Uliczne protesty kobiet czynią książkę wyjątkowo aktualną. W 1996 roku w pionierskim artykule opisał w „Playboyu” o. Tadeusza Rydzyka.
Autor ujawnia, jak działał we francuskiej masonerii. Opisuje poplątane losy rodziny. Ma 65 lat i 20-letniego prawnuka (!), którego odkrył na dalekim Kaukazie.
Miliszkiewicz wydał wcześniej m.in. bestseller „Kolekcja Porczyńskich – genialne oszustwo?” (współautor Mieczysław Morka) oraz „Polskie gniazda rodzinne”.
Fascynująca, pełna wzruszeń i niespodziewanych zwrotów akcji powieść o miłości, zdradzie, zazdrości
i poświeceniu. Brwinów lata 30. XX w. Dwie siostry, pochodzące z arystokratycznego rodu, zakochują się w jednym mężczyźnie. Kiedy wybucha wojna i jedna z sióstr, Mania, zostaje uznana za zmarłą, druga, Helena, staje z ukochanym na ślubnym kobiercu. Okazuje się, że i jej nie dane będzie wypowiedzieć sakramentalnego ,,tak”. Wprost spod ołtarza gestapo wyprowadza ją do bram piekieł. Więzienie na Pawiaku to dopiero początek. Helena, posiadająca niemieckie korzenie, trafia do Lebensborn, fabryki ludzi doskonałych. Tam, zdławiona przez okrutny nazistowski system, przeznaczona zostanie do urodzenia wartościowej krwi Aryjczyka. Jednak los stawia na jej drodze Hansa, szlachetnego człowieka, ubranego w mundur wroga. Wbrew logice serca tych dwojga zaczynają szybciej bić na swój widok. Czy jest możliwe zbudowanie uczucia w takim miejscu i czasie? Jak potoczą się losy Heleny? Czy powrót przedwojennego narzeczonego przekreśli jej uczucie do Hansa? A może powojenne lata obnażą skrywane dotąd rodzinne tajemnice?
Maria Kocot – doktor nauk ekonomicznych, pisarka, poetka, wykładowca Uniwersytetu
Ekonomicznego w Katowicach, szczęśliwa żona i matka trójki dzieci. Mówią o niej ,,współczesny
człowiek renesansu” – interesuje się problemami ekonomii, zafascynowana historią,
rozkochana w literaturze pięknej…
Debiutancką książką Popiół i róże zdobyła serca Czytelników.
Nakład rozszedł się zaledwie w kilka tygodni.
Laureatka prestiżowych, ogólnopolskich konkursów literackich:
Laureatka XXXIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J.I. Kraszewskiego (I miejsce)
Laureatka V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Pod Poetyckim Zawołaniem Rocha Sęczawy” (I miejsce)
Laureatka V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Racibórz prozą zaczarowany 2018” (Wyróżnienie)
Laureatka VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Racibórz prozą zaczarowany 2019” (Wyróżnienie)
Laureatka XVII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej (I miejsce)
Laureatka XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Gniewińskie Pióro” (III miejsce)
Laureatka XXXIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego (Nagroda Specjalna)
Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Ikarowe Strofy” (III miejsce)
Laureatka VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Racibórz prozą zaczarowany 2020” (Wyróżnienie)
Laureatka XIII Ogólnopolskiego konkursu Literackiego ,,O pióro Reymonta” (II miejsce)
Rafał, dojrzały i doświadczony trudną przeszłością lekarz medycyny, wiedzie jednocześnie życie zakonnika w małej wspólnocie klasztornej w sennym miasteczku w Beskidach. Doskwiera mu nie tylko samotność, ale także poczucie wewnętrznego wypalenia i rosnąca niechęć do roszczeniowych pacjentów. Powodem do zmartwień jest także Mira Wilczyńska – młoda konserwatorka zabytków, która staje na jego drodze i nieświadomie porusza skostniałe w umyśle zakonnika schematy. Sytuacja komplikuje się, kiedy w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna cierpiący na chorobę psychiczną. Wkrótce potem ginie mała dziewczynka, a Rafał przypadkiem dokonuje odkrycia, że jeden z mnichów skrywa przed resztą wspólnoty swoje mroczne tajemnice.
To opowieść o tym, że bardzo niewiele rzeczy na tym świecie jest naprawdę takimi, na jakie z pozoru wyglądają. A także o tym, że nasze życie nie jest linią prostą, ale toczy się po okręgach, i dlatego zawsze warto dążyć do zmiany, gdy rzeczywistość zaczyna nas przygniatać.
Książka, którą czytasz, jest życiową przygodą, przygodą naszpikowaną atrakcjami i pełną niezrozumiałych wątków prostujących się dopiero po czasie.
Gdybym napisał, że było mi ciężko, mógłbym Cie zrazić, ale gdybym napisał, że lekko mi idzie, to mógłbym Ci wyrządzić krzywdę. Żeby być szczerym, oznajmię, że dla tekstu, który trzymasz w rękach, straciłem okrągły rok czasu.
Głównymi bohaterami tej prawdziwej historii są Domicela i Wiesław Czerwińscy. Poznali się, zakochali i wzięli ślub w czasie II wojny światowej, podczas ciężkich dni okupacji. Wiesław, zawodowy oficer po „Szkole Orląt” w Dęblinie – tak jak wielu jego kolegów – był członkiem Armii Krajowej i z narażeniem życia prowadził powierzone mu przez dowództwo misje.
Losy małżeństwa byłyby jedną z wielu heroicznych historii Polaków, którym przyszło żyć w tamtych okrutnych czasach, gdyby na ich drodze nie pojawił się Bogdan. Mały żydowski chłopiec zagościł w ich życiu i domu na prawie trzy lata. Bogdan zamieszkał ze swoimi nowymi opiekunami w centrum okupowanej Warszawy i został otoczony opieką niczym ich własne dziecko, w czasie gdy niemiecki terror był straszliwy, a machina śmierci niezwykle skuteczna.
Ryzyko pomagania Żydom i grożące konsekwencje były wielkie, a działalność Wiesława w AK i walka z okupantem niosła za sobą dodatkowe zagrożenie dla całej rodziny. Dla Domiceli i Wiesława był to jedyny słuszny wybór.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?