(...). Myśli zawarte w tekstach tej publikacji mogą być zachętą i służyć pomocą zarówno autorom tekstów i melodii kompozycji liturgicznych, by tworzyli nowe pieśni pełne ducha, jak też kierownikom odpowiedzialnym za stronę muzyczną liturgii, by troszczyli się o repertuar śpiewów zgodnych z powagą świętych obrzędów. W tym celu autor kreśli granice między pieśniami i piosenkami, a twórcom tekstów doradza, jaka powinna być ich struktura, by jako pieśni nadawały się do wspólnotowego wykonywania. Niech ta praca przyczyni się do większej chwały Bożej i pożytku uczestników liturgii!Ze wstępu
Biblia nie jest jedną książką, ale całą biblioteką, która pomimo zasadniczego skupienia się na kwestiach teologicznych ukazuje nam również realia historyczne, kulturowe, ekonomiczne, społeczne czy przyrodnicze właściwe dla czasu powstania poszczególnych ksiąg. Na jej kartach natrafiamy także na liczne nazwy miejsc biblijnych. Kryją się pod nimi m.in. góry i wzgórza, źródła i rzeki, żyzne doliny i niegościnne pustynie, kraje, krainy oraz wpisane w biblijny krajobraz większe lub mniejsze ludzkie osady – starożytne metropolie, gwarne miasta, warowne twierdze, wsie i przysiółki. Większość z nich przywoływana jest w kontekście wydarzeń rozgrywających się na terytorium położonym na przejściu pomiędzy Afryką i Azją, pomiędzy wybrzeżem Morza Śródziemnego a pustyniami Półwyspu Arabskiego, które powszechnie przyjęło się nazywać Ziemią Świętą. Jednak sceną dla biblijnej historii zbawienia obok wspomnianego terenu były także inne krainy i kraje, np. Egipt (por. Rdz 45, 9-10), imperia powstające w dorzeczu Tygrysu i Eufratu (por. Ps 137, 1), a także odległe i tajemniczo dla nas brzmiące nazwy miast i obszarów, z którymi utrzymywano kontakty handlowe tj. Ofir, Tarszisz lub Kue (por. 1 Krl 10, 11.22.29). Stąd też bierze się biblijna wielość wzmianek o różnych miejscach, a znaczenie ich nazw oraz dokładna lokalizacja nie zawsze są w pełni możliwe do określenia i niejednokrotnie pozostają w sferze przypuszczeń. Nierzadko terminy te oznaczają jednocześnie miejsce i osobę, jak np. w przypadku Dan – miasta na północy Izraela (Joz 19, 47; Sdz 20, 1) oraz imienia jednego z synów patriarchy Jakuba (Rdz 30, 6; 49, 16-17). Co więcej, niektóre z tych miejsc miały w poszczególnych okresach historycznych różne nazwy, jak np. Akko, miasto przydzielone pokoleniu Asera (Sdz 1, 31), które w późniejszym czasie nosi nazwę Ptolemaida (por 1 Mch 10, 1; Dz 21, 7), a obecnie jest to Akka.
W związku z powyższym trafiający do rąk Czytelnika Leksykon wszystkich miejsc biblijnych autorstwa Piusa Czesława Bosaka to bardzo interesująca i niezwykle pomocna pozycja o miejscach, z którymi – dzięki Biblii – od ponad dwóch tysięcy lat zapoznają się kolejne już pokolenia. Uszeregowane w porządku alfabetycznym hasła pozwalają nie tylko zlokalizować, ale także odtworzyć i lepiej zrozumieć wydarzenia opisane w poszczególnych księgach Pisma Świętego.
dr inż. Anna Maria Wajda (biblistka)
Tytułowa postać, niniejszego opracowania może stanowić idealny wzór do naśladowania dla współczesnego człowieka. Ks. Abp Jan Cieplak był osobą, którego charakteryzowała niezwykle bogata duchowość, jasny umysł, rozległa wiedza, głęboki humanizm, ofiarny i bezinteresowny patriotyzm. Był człowiekiem niespożytej siły woli i wielkodusznego charakteru. Wszystko kim był i co sobą prezentował oddał na służbę Kościoła, Ojczyzny i człowieka, służąc najwyższym wartościom dobra, prawdy i piękna, żyjąc na co dzień ideałami osobistej świętości. Pomimo ogromu przeciwności i prześladowań był niezłomnym świadkiem wiary i wierności swoim najwyższym ideałom. Łączył przy tym pogodę ducha, otwartość z urokiem osobistym, który pomagał mu w bezpośrednich licznych kontaktach ze wszystkimi, którzy korzystali z jego posługi. Był postacią z jednej strony niezwykłą, nieugiętą, z drugiej zaś, ze względu na swoją wielkoduszność, dobroć, otwartość i miłość bliską każdemu. Jego osoba jest symbolem prześladowania i męczeństwa Kościoła katolickiego, duchowieństwa i wiernych w Rosji zarówno pod rządami carów jak i bolszewików.
Kult świętych, a w szczególności Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa Chrystusa, jest integralną częścią liturgii Kościoła katolickiego. W przedstawianych nam postaciach Kościół wskazuje na wzory postępowania, a także wzywa tych, którzy przeszli przez życie przed nami i o których zbawieniu zaświadczył przez beatyfikację lub kanonizację, aby byli naszymi patronami i orędownikami przed tronem Boga.Nasze rozważania mają nam te postaci przybliżyć oraz wskazać problemy, jakie w oparciu o przytoczone przykłady wiążą się z naszym życiem. Przedstawiony tu zbiór rozważań powstał w ramach przygotowywania materiałów duszpasterskich. Nie charakteryzuje się jakimś planem. O niektórych świętych wiele nie mówi a innymi postaciami zajmuje się wielokrotnie, można jednak przypuszczać, że posłuży pomocą w drodze za pośrednictwem świętych do Boga.
Publikacja w sposób bardzo ciekawy ukazuje fascynację życiem małej Helenki. Ta niezwykła bohaterka z radością poznaje świat i zbiera doświadczenia, jakimi w przyszłości będzie dysponować. Jest przy tym szczera, pełna prostoty i niezwykłego zaangażowania we wszystko co robi. Helenka zwraca się do Jezusa jak do swojego najlepszego przyjaciela i powiernika. Tej ogromnej umiejętności uczy nie tylko dzieci ale i dorosłego czytelnika.
Ciekawe, pięknie wykonane ilustracje pobudzają wyobraźnię dziecka i umożliwiają poznawanie świata w czasach, w jakich żyła Helenka Kowalska.
Wydanie książki w wersji dwujęzycznej, polsko-angielskiej, której teksty można łatwo skonfrontować, daje szansę na rozwijanie języka angielskiego, a odbiorcom, którzy posługują się tym językiem na co dzień umożliwi poznanie życia Faustyny Kowalskiej jako małej dziewczynki. Książka jest szansą na wydobycie z serca dziecka pokładów dobra i miłości, które wyzwolone w dzieciństwie stanowią bazę na udane życie w dorosłości.
Przekład: ks. dr Leszek Łysień
Der Erkenntnis Grundlage Krakauer Geschichte und Kultur, Bekanntheit Legenden von diese außerordentlich Stadt bildet. Eben sie geheimnisvolle Geistesverfassung und einzigartige Atmosphäre schaffen. In dem Buch kann man allgemein beliebteste finden, zum Beispiel von Drache auf dem Wawel, Pferdchen genannt Steckenpferdreiter, zwei Türme der Marienkirche oder Glocke genannte „Zygmunt“. Gleich anregenden auch sind Legenden von Tauben von Krakauer Marktplatz, Turmwächter von Marienturm oder Czakram auf Wawelberg. Für allen, die Krakau besuchen, äußerst anregende und höchst interesantes Lektüre werden. Es ist Buch für Erwachsene, Jugend und Kinder. Ein leicht lesbares bilderreich und märchenhaft Sprache, Krakau kennenlernen, sein Geschichte und Kultur erlaubt.
"Wer Krakauere Legenden nicht durchlas, der nach Krakau nicht einkehrt nochmals."
Legendy Krakowskie.
Podstawą poznania historii i kultury Krakowa jest znajomość legend o tym niezwykłym mieście. To one tworzą magiczny klimat i niepowtarzalną atmosferę Krakowa. W książce można znaleźć najpopularniejsze z nich, takie jak ta o smoku wawelskim, Lajkoniku, o dwóch wieżach Kościoła Mariackiego czy dzwonie Zygmunta. Równie interesujące są też legendy o gołębiach z krakowskiego rynku, hejnaliście z wieży mariackiej czy czakramie wawelskim. Dla wszystkich odwiedzających Kraków stają się niezwykle interesującą i pasjonującą lekturą. To książka dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Napisana barwnym i baśniowym językiem, pozwala poznać Kraków, jego historię i kulturę.
"Kto legend krakowskich nie przeczyta, ten do Krakowa ponownie nie zawita” :)
On ne peut pas connaître l’histoire et la culture de Cracovie, cette ville exceptionnelle, sans connaître ses légendes. Ce sont celles qui forment un climat merveilleux et une ambiance irrésistible a Cracovie. Dans ce petit livre on peut trouver les plus connues d’entre elles, notamment: celle du dragon du Wawel, du Lajkonik, des deux tours de l’église Notre-Dame, ou bien de la cloche de Sigismond. Aussi intéressantes sont celles des pigeons de la Place du Marché, du clairon de la Tour de l’église de Notre-Dame ou celle du cakram de Wawel. Ce livre va devenir pour tous les visiteurs de Cracovie, une lecture particulierement intéressante et passionante. C’est un livre pour tous: les adultes, les jeunes et les enfants. Etant écrit avec une langue pittoresque et fabuleuse, il permet de connaître l’histoire et la culture de Cracovie.
"Qui ne lira pas les légendes de Cracovie, ne visitera plus cette belle ville" :)
Wydawnictwo Petrus wydaje już pod tytułem Homilie Loretańskie kolejne tomiki homilii, jakie wygłaszam w czasie coniedzielnych Mszy świętych, odprawianych w Kaplicy Loretańskiej przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Oprócz tych wypowiedzi istnieje w nagraniach wiele innych, wypowiadanych w różnych miejscach i przy różnych okolicznościach. Ponieważ zawierają one także autorskie przemyślenia, wydaje się, że równolegle do poprzednio wspomnianych będą z przyjemnością przyjęte przez Czcigodnych Czytelników i dlatego postanowiłem je również publikować, stwarzając drugą serię, której nadałem tytuł Homilie okolicznościowe.
Od Autora
Legendy o Krakowie w języku angielskim.
To get to know the history and culture of Krakow is to familiarize yourself with the legends of this extraordinary city. These tales greatly contribute to the unique and magical atmosphere of Krakow. In this book you will find the most popular stories, including the tales of the Dragon of Wawel, the Lajkonik, the two towers of St. Mary’s Church or the Sigismund Bell. Equally gripping are the legends of the doves from Krakow’s market square, the St. Mary’s Church bugler or the chakra of Krakow. All those visiting Krakow should acquaint themselves with this exceptionally intriguing and fascinating work. This is a book for grownups, for young adults and for children. Written in colorful, fairy tale-like language, it lets us explore Krakow, its history and culture.
“Read the legends of Wawel Hill, or return here you never will” :)
Legendy Krakowskie.
Podstawą poznania historii i kultury Krakowa jest znajomość legend o tym niezwykłym mieście. To one tworzą magiczny klimat i niepowtarzalną atmosferę Krakowa. W książce można znaleźć najpopularniejsze z nich, takie jak ta o smoku wawelskim, Lajkoniku, o dwóch wieżach Kościoła Mariackiego czy dzwonie Zygmunta. Równie interesujące są też legendy o gołębiach z krakowskiego rynku, hejnaliście z wieży mariackiej czy czakramie wawelskim. Dla wszystkich odwiedzających Kraków stają się niezwykle interesującą i pasjonującą lekturą. To książka dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Napisana barwnym i baśniowym językiem, pozwala poznać Kraków, jego historię i kulturę.
„Kto legend krakowskich nie przeczyta, ten do Krakowa ponownie nie zawita” :)
La base della conoscenza della storia e della cultura di Cracovia e di conoscere le leggende di questa straordinaria citta. Loro creano un'atmosfera del tutto unica di Cracovia. Nel libro si possono trovare quelle piu popolari, come ad esempio quella del drago di Wawel, di Lajkonik, delle due torri della Chiesa di Santa Maria (Mariacki) e della campana di Zygmunt. Altrettanto interessanti sono anche le leggende dei piccioni, del trombettista sulla torre della chiesa e del chakra di Wawel. Per tutti i visitatori di Cracovia sono una lettura molto interessante e affascinante. Questo e un libro per adulti, adolescenti e bambini. Scritto con un linguaggio colorato e fiabesco, permette di conoscere la storia e la cultura di Cracovia. Chi non legge le leggende di Cracovia, a Cracovia non tornera piu." :)
Legendy Krakowskie.
Podstawą poznania historii i kultury Krakowa jest znajomość legend o tym niezwykłym mieście. To one tworzą magiczny klimat i niepowtarzalną atmosferę Krakowa. W książce można znaleźć najpopularniejsze z nich, takie jak ta o smoku wawelskim, Lajkoniku, o dwóch wieżach Kościoła Mariackiego czy dzwonie Zygmunta. Równie interesujące są też legendy o gołębiach z krakowskiego rynku, hejnaliście z wieży mariackiej czy czakramie wawelskim. Dla wszystkich odwiedzających Kraków stają się niezwykle interesującą i pasjonującą lekturą. To książka dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Napisana barwnym i baśniowym językiem, pozwala poznać Kraków, jego historię i kulturę.
„Kto legend krakowskich nie przeczyta, ten do Krakowa ponownie nie zawita” :)
Nowa ewangelizacja, do której zachęcał św. Jan Paweł II. Nowy język, nowa narracja, nowe paradygmaty papieża Franciszka. Odwieczna nowość Ewangelii.Piękna i niezwykła opowieść o Jezusie, który urodził się i żyje w XXI wieku w Warszawie. Co mówi na rozmaite zachowania ludzi? Jak odnalazł się w dzisiejszej rzeczywistości? Jakie jest Jego życie i jaka jest Jego działalność? Na ile jest popularny wśród ludzi a na ile jest dziwakiem, odmieńcem, rewolucjonistą czy celebrytą?Można pójść dalej i zastanawić się - przed sięgnięciem po książkę - jak odbierano by Jego cuda i nauczanie o liliach polnych i ptakach niebieskich, gdyby żył dziś, pośród nas; jako jeden z nas? Co by powiedziano o Kazaniu na Górze z Jego błogosławieni miłosierni i na ile poważnie byłaby przyjmowana Jego nauka o miłości nieprzyjaciół?Zapraszamy, by na nowo odczytać sedno przesłania Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie.
Kraków to fascynujące miasto o ponad tysiącletniej historii pełnej magicznych wydarzeń. Serce Polski i jedno z najstarszych i najważniejszych dla dziedzictwa kulturowego Europy miast oraz z najczęściej odwiedzanych przez turystów na świecie. Kto jednak nie pozna i nie zrozumie duszy Krakowa zanurzonej w mroku tajemniczych epizodów ten nie pojmie źródeł jego obecnego fenomenu i sukcesu. Kto je pozna i zanurzy się we mgle sekretnych historii, ten z pewnością będzie wracał na krakowskie ulice i spędzi na nich niepowtarzalne chwile. Podstawą poznania historii i kultury Krakowa jest znajomość legend o tym niezwykłym mieście. To one tworzą magiczny klimat i niepowtarzalną atmosferę Krakowa. W książce można znaleźć najpopularniejsze z nich, takie jak ta o smoku wawelskim, Lajkoniku, o dwóch wieżach Kościoła Mariackiego czy dzwonie Zygmunta. Równie interesujące są też legendy o gołębiach z krakowskiego rynku, hejnaliście z wieży mariackiej czy czakramie wawelskim. Dla wszystkich odwiedzających Kraków stają się niezwykle interesującą i pasjonującą lekturą. To książka dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Napisana barwnym i baśniowym językiem, pozwala poznać Kraków, jego historię i kulturę. Kto legend krakowskich nie przeczyta, ten do Krakowa ponownie nie zawita""
Według raportu Rady Praw Człowieka ONZ z pierwszej dekady naszego wieku, pomimo tego, że świat jest coraz bogatszy, liczba głodujących wzrosła o ponad 11 milionów. Co 5 sekund z powodu niedożywienia i chorób umiera jedno dziecko. Dziennie liczba ofiar biedy sięga 70 tysięcy ludzi.
Żyjemy w czasach, gdzie dla wielu ludzi zgorszeniem jest upominanie się o prawa biednych. Wystarczy wspomnieć o wydanej w Holandii kontrowersyjnej wersji Biblii. Fragmenty, dotyczące głównie biedy, sprawiedliwości czy dóbr materialnych poddano weryfikacji i manipulacji. Zastosowano tzw. skróty z Dekalogu, Proroka Izajasza, Księgi Przysłów i Chrystusowych błogosławieństw. Usunięto radykalne wymagania Chrystusowego Kazania na Górze, ponieważ uznano je za zbyt wymagające. Chrystusowe pouczenia o pieniądzach potraktowano jako zbyt naiwne, gdyż Jezus nie studiował ekonomii.
Książka ukazuje biedę nie tylko jako zjawisko społeczne, ale jako osobiste dramaty ludzi, którzy z różnych powodów należą do peryferyjnego mrowiska, skazanego w perspektywie czasu na śmierć. To książka o tych, którzy nic nie mają, nic nie mogą i nic nie znaczą tylko dlatego, że są biedni. Ale to książka też dla tych, którzy wiele mają, wiele znaczą i wiele mogą... Publikacja jest niezwykła. Ukazuje biedę z wielu perspektyw i punktów widzenia; jest wołaniem o większą świadomość i wrażliwość na biedę ludzką bez względu na wyznanie, kolor skóry i narodowość. Uwrażliwia na biedę i krzywdę społeczną, tą materialną, ale i duchową.
Od Redakcji
Legendy Krakowskie.
Kraków to fascynujące miasto o ponad tysiącletniej historii pełnej magicznych wydarzeń. Serce Polski i jedno z najstarszych i najważniejszych dla dziedzictwa kulturowego Europy miast oraz z najczęściej odwiedzanych przez turystów na świecie. Kto jednak nie pozna i nie zrozumie duszy Krakowa zanurzonej w mroku tajemniczych epizodów ten nie pojmie źródeł jego obecnego fenomenu i sukcesu. Kto je pozna i zanurzy się we mgle sekretnych historii, ten z pewnością będzie wracał na krakowskie ulice i spędzi na nich niepowtarzalne chwile.
* * * * *
Podstawą poznania historii i kultury Krakowa jest znajomość legend o tym niezwykłym mieście. To one tworzą magiczny klimat i niepowtarzalną atmosferę Krakowa. W książce można znaleźć najpopularniejsze z nich, takie jak ta o smoku wawelskim, Lajkoniku, o dwóch wieżach Kościoła Mariackiego czy dzwonie Zygmunta. Równie interesujące są też legendy o gołębiach z krakowskiego rynku, hejnaliście z wieży mariackiej czy czakramie wawelskim. Dla wszystkich odwiedzających Kraków stają się niezwykle interesującą i pasjonującą lekturą. To książka dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Napisana barwnym i baśniowym językiem, pozwala poznać Kraków, jego historię i kulturę.
„Kto legend krakowskich nie przeczyta, ten do Krakowa ponownie nie zawita" :)
Książka przedstawia relacje między dwiema wielkimi religiami – chrześcijaństwem oraz islamem. Autor odszedł od tradycyjnego sposobu ich opisywania. Pokazał jak konflikty i współdziałanie chrześcijan z muzułmanami wpływały na relacje wewnątrz każdej z tych religii, na wzajemne odniesienia pomiędzy różnymi grupami chrześcijan i wyznawców islamu. Omówił nie tylko relacje z islamem katolików i protestantów, ale też prawosławnych oraz wyznawców kościołów wschodnich, m.in. koptów, nestorian, którzy w średniowieczu mieli największą organizację kościelną świata, a dziś są niemal zapomniani. Autor demaskuje liczne mity, jakie narosły wokół tych problemów. Jednym z nich jest przekonanie o nieustannych konfliktach między chrześcijanami i muzułmanami. Rzeczywiście, było ich wiele. Ale tak chrześcijanie jak i muzułmanie z o wiele większym zapałem zwalczali własnych „heretyków” niż „pogan”, a jednocześnie wiele nawzajem zapożyczali od siebie, inspirowali się w zakresie kultury, wojskowości i in. Autor starał się nie ulec wpływom czy to chrześcijańskiego, czy muzułmańskiego punktu widzenia. Pokazał, jak wyznawcy obu religii czasem w walce, a częściej we współdziałaniu zmieniali świat, pracowali nad jego zespoleniem, tworzyli przesłanki tego, co dziś nazywamy globalizacją.
Pierwsza tak obszerna publikacja, dotycząca życia po śmierci i końca świata. Jedno z najlepszych opracowań napisanych w języku polskim. W hasłach, traktowanych dość obszernie i wyczerpująco zawarte zostały wszystkie najważniejsze pojęcia dotyczące końca świata i spraw eschatologicznych, jak i znaków mu towarzyszących.W dziele znajduje się też wiele haseł okołotematycznych z zakresu filozofii, teologii, fizyki, astronomii, biologii, medycyny, socjologii i wielu innych....Opracowane hasła podejmują tematykę końca świata w sposób jasny i przejrzysty, chociaż są dość obszerne, jednak bez zbędnego aparatu naukowego. Po każdym z nich podano bibliografię.
Komunikacja społeczna według Benedykta XVI” to obszerna antologia tekstów Benedykta XVI na temat komunikacji, mediów oraz dziennikarstwa. Poprzez tę książkę poznajemy osobę papieża, wielkiego teologa przełomu wieków, z innej, dotąd mało znanej strony. Postrzegany jako papież stroniący od mediów wiele miał o nich do powiedzenia. Podejmuje temat komunikacji przez pryzmat człowieka, ale także Boga, co daje na nową i pełniejszą perspektywę, bardziej humanistyczną.
Komunikacja społeczna według Benedykta XVI”, obszerna i znakomicie zredagowana antologia wypowiedzi poprzedniego papieża dowodzi, iż śledził on uważnie procesy zachodzące w kulturze naszego wieku oraz potrafił je mądrze i odważnie komentować, a jeśli były tego warte – wspierać swym autorytetem. Mimo jasności i precyzji, myśli i poglądy Benedykta XVI nastręczają pewne trudności przy próbach prezentacji ze względu na ich okazjonalny charakter i konieczność uwzględniania szerokich kontekstów (a nie zawsze jest to w pełni możliwe). Trzeba zatem wystrzegać się zarówno wmówień i nadinterpretacji, jak i braku należytej uwagi i pomijania rzeczy istotnych. Na szczęście ilość, różnorodność, bogactwo tekstów uwzględnionych przez redaktorów antologii redukuje znacząco ryzyko mimowolnych interpretacyjnych nadużyć i wynikających z nieuwagi lub ignorancji przeoczeń i przemilczeń.
prof. dr hab. Jerzy Jastrzębski
Zaletą tej publikacji jest zebranie w jednym tomie nauczania Benedykta XVI na temat komunikacji społecznej w różnych jej aspektach. Jestem przekonana, że publikacja spotka się z zainteresowaniem teologów, medioznawców i wszystkich zainteresowanych nauczaniem papieża Benedykta XVI oraz współczesną doktryną medialną Kościoła katolickiego. Dlatego też, z pełnym przekonaniem, oceniam tę publikację jako bardzo dobrą i rekomenduję jej szybkie wydanie.
prof. nadzw. dr hab. Katarzyyna Pokorna - Ignatowicz
Tom wypowiedzi Benedykta XVI jest niezwykle cennym materiałem źródłowym tak dla medioznawców katolickich, jak i świeckich. (...). Książka powinna znaleźć się w bibliotekach uczelnianych instytutów teologii, dziennikarstwa, nauk o mediach i pokrewnych.
prof. dr. hab. Tomasz Goban-Klas
To antologia tekstów Benedykta XVI na temat komunikacji, mediów oraz dziennikarstwa. Poprzez tę książkę poznajemy osobę papieża, wielkiego teologa przełomu wieków, z innej, dotąd mało znanej strony. Postrzegany jako papież stroniący od mediów wiele miał o nich do powiedzenia.
Krzysztof Marcyński SAC, Małgorzata Laskowska
Książka jest cenną nowością. Autor prowadzi nas ścieżkami w poszukiwaniu Bożych tajemnic. Dzieli się doświadczeniami wyniesionymi z duszpasterstwa oraz wiedzy uzyskanej na seminarium filozofii religii prowadzonym przez ks. kard. Mariana Jaworskiego, zgłębiającym poznanie doświadczenia religijnego. Przemyślenia, wzbogacone wypowiedziami św. Jana Pawła II i uzupełnione niezwykle pięknymi, unikatowymi fotografiami z Ziemi Świętej – tworzą bogaty materiał do refleksji nad najważniejszymi sprawami życia. Przydadzą się też wszystkim wędrującym Szlakami Papieskimi. Przytaczane fragmenty Pisma Świętego, wybrane z tekstów niedzielnych i świątecznych, naświetlone w nowy sposób, przyniosą czytelnikowi radość wewnętrzną i poszerzą jego wiedzę religijną oraz duchową.
Już nawet pobieżna lektura książki Na tropach Ewangelii pozwala odkryć wielkie bogactwo myśli, które tworzą pomost między Ewangelią a życiem współczesnym. Oczywiście jest to także wezwanie do twórczego myślenia!
Ks. Franciszek Ślusarczyk
Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
ks. Stefan Misiniec święcenia kapłańskie przyjął w 1966 roku na Wawelu z rąk abp. Karola Wojtyły. W pracy duszpasterskiej łączył rozwiązywanie ludzkich problemów z zainteresowaniem kulturą z różnych dziedzin i jej wpływem na człowieka. W latach 1980 – 1992, organizował w Krakowie pierwsze Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. W okresie stanu wojennego były one podłożem istnienia i rozwoju niezależnej od władz komunistycznych kultury, wyrastającej z chrześcijańskich inspiracji.
Spotkanie autorskie (Targi Wydawców Katolickich, Warszawa, Zamek Królewski)
Książka przybliża czytelnikowi najpiękniejsze teksty Pisma Świętego na temat miłosierdzia np. Psalm 51 Zmiłuj się nade mną, Księgę Jonasza, Jezusowe przypowieści oraz pouczenia św. Pawła o miłosierdziu jako ważnej zalecie chrześcijanina. Wszystkie teksty są zwięźle i przystępnie wyjaśnione, a tekst został wzbogacony romantycznymi ilustracjami zapomnianego już francuskiego malarza Jamesa Tissota (1836 - 1902). Podróżował on po Ziemi Świętej i w mistrzowski sposób odmalował jej krajobrazy oraz mieszkańców. Jego obrazy uwieczniły zanikający świat dawnego Izraela. Pomagają wczuć się w atmosferę tamtych czasów i środowisko, w którym żył i nauczał Jezus.
Każdy warsztat od czasu do czasu trzeba poddać generalnym porządkom, aby usunąć z niego wszystko to, co pozostało po wykonanych pracach. Podobnie ma się sprawa z warsztatem pisarskim, z którego wynosi się gotowe prace oddawane do publikacji, ale w nim także gromadą się mniej lub bardziej wykorzystane fragmenty, niedokończone opracowania, rozpoczęte tematy, które z różnych powodów nie doczekały się ostatecznego wykończenia.
Wszystkie te mniejsze lub większe całości, a także fragmenty już najprawdopodobniej nie zostaną podjęte w dalszej pracy, gdyż wartki prąd życia przynosi nam coraz to nowe wezwania tematyczne, a wiele tematów traci z czasem swoja aktualność. W tych jednak fragmentach zawierają się pewne przemyślenia, którymi warto byłoby się podzielić.
Taka jest geneza prezentowanej książki, która składa się ze wspomnianych powyżej materiałów, często krótkich i fragmentarycznych, ale z których nadal można jeszcze wyciągnąć pożyteczne myśli, którymi Autor pragnie podzielić się z Czytelnikami.
Opracowanie nie stanowi zwartej całości, stąd w jego tytule umieszczono określenie rozmaitości. Wszystkie łączą się z szeroko pojętą problematyką biblijną i mogą przyczynić się do pełniejszego poznania tej jedynej Księgi, której zawartość treściowa jest niewyczerpana.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?