Albowiem miłość Chrystusa przynagla nas, pomnych na to, że skoro Jeden umarł za wszystkich, to wszyscy pomarli. A właśnie za wszystkich umarł po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał (2 Kor 5,14-15).Jeśli kogoś przynagla miłość Chrystusa – to właśnie matki! Pozwala im to odkryć w sobie ze zdumieniem niewiarygodny potencjał i wręcz nieograniczone możliwości uszczęśliwiającego dawania siebie. Właśnie o tym jest ta książka, która po prostu trzeba przeczytać, by na nowo odkryć niezwykłą godność człowieczeństwa. Nie zwlekajmy!Ks. Kazimierz Skwierawski
Człowiek składa się z dwóch wymiarów: zmysłowego i duchowego. Część zmysłowa jest niejako zewnętrzna, w porównaniu z częścią duchową. Nasze zmysły są jak okna, poprzez które stykamy się ze światem zmysłowym: z ludźmi, rzeczami, sytuacjami, zdarzeniami... Zmysłowość jest wartościowa i dobra, jeżeli korzystamy z niej w sposób właściwy i wolny. Może stać się pułapką, jeżeli przesłoni inne wartości, szczególnie duchowe. Zmysły, ciało nie są zagrożeniem, od którego trzeba uciekać, ale środkiem do dotykania najgłębszych warstw naszego "ja". To, co odbieramy fizycznymi zmysłami jest tymczasowe, to czego nie widzimy ludzkimi oczami, pochodzi z duchowej rzeczywistości i jest wieczne, wszak nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy, zadawala i nasyca duszę.
W niezwykle ciekawy sposób przedstawione życie kobiet, które straciły swoich mężów. W książce możemy poczytać o losach wdów przedstawionych na kartach Biblii, jak układało się ich życie po stracie męża, jakie panowały zwyczaje, do kogo przynależała wdowa, co mogła uczynić bezdzietna, a co ta, która posiadała dzieci. Poznajemy również losy świętych wdów, które zostały wyniesione na ołtarze, np. św. Helena, św. Jadwiga Śląska, św. Zofia. Ostatnia część książki to prywatny pamiętnik kobiety, która po śmierci swojego męża zdecydowała się sporządzać osobiste zapiski, by lepiej zrozumieć siebie. Autorka pamiętnika zdecydowała się go udostępnić innym, by dać nadzieję kobietom, które utraciły radość życia po śmierci męża.
Małżeństwo było pierwotnie monogamiczne. Jako pierwszy dwie żony pojął kainita Lamek. Małżeństwo Noego i jego synów, jak również Hioba i Mojżesza było monogamiczne. Wiadomo jednak, że niektórzy sprawiedliwi mężowie mieli po dwie żony jednocześnie, jak patriarcha Jakub, Elkan, Dawid. Nawet Abraham miał dwie żony, jedną Sarę jako pierwszorzędną, drugą Agar, drugorzędną. Prawo Mojżeszowe przyjmowało milcząco wielożeństwo jako dozwolone, ale jednożeństwo uchodziło za właściwą formę małżeństwa. Wraz z upływem czasu nastąpiła ewolucja rodziny związana z przejściem od życia koczowniczego do osiadłego, a potem rozwojem życia miejskiego. Rodzina, która była pierwotnie samowystarczalna, przestała nią być z chwilą wzrostu wymagań co do dobrobytu materialnego, a rozwój rzemiosła doprowadził do specjalizacji zawodów. Szukając w Piśmie Świętym pouczeń dla współczesnej rodziny, należy pamiętać, że życie rodzinne w czasach biblijnych było odzwierciedleniem kultury zupełnie innej niż nasza. W Biblii znajdziemy raczej zasady niż konkretne rozwiązania.
Dzieci z natury są szalenie ciekawe świata i wielokrotnie potrafią zawstydzić dorosłych swoimi pytaniami. Dziecięce pytanie potrafić być prawdziwym wyzwaniem i niezłą łamigłówką. Nie powinno się jednak ignorować pytań małego człowieka. Dzięki nim poznaje on świat, zdobywa wiedzę, rozwija swoją osobowość.Rozmowy babci z wnukami to wyjątkowa książka, która powstała jako pokłosie rozmów prowadzonych przez Autorkę z własnymi wnukami. Pytania stawiane Babci dotyczą codziennego życia, świata wiary i moralności.
Niniejsza książka jest już trzecią z kolei moją pozycją o tematyce starości, cierpienia, odchodzenia do wieczności. Poprzednie dwie zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników, dlatego ośmieliłam się jeszcze napisać kolejną, bo temat jest tego wart. Materiału do napisania tej książki jak i poprzednich dostarczyło mi samo życie. Wiele z opisanych sytuacji i postaci jest prawdziwych.Książkę zaczęłam pisać, współczując koleżance ze studiów, że dotknął ją nowotwór piersi. Zakończyłam ją w sytuacji ciężkiej próby, kiedy u mnie również zdiagnozowano złośliwego guza piersi. Nie pytam, dlaczego ja? To właśnie w takiej sytuacji granicznej ujawniła się moja prawdziwa wiara i zaufanie do Boga. Jest to czas, kiedy człowiek jest bezbronny, boi się wymawiać słowo rak, bo ono onieśmiela.Autorka
Powieść biblijna Barbary Szczepanowicz Dziewiąty dzień miesiąca Aw dobrze oddaje realia opisywanych czasów, osoby i wydarzenia związane z ważnym momentem dziejów świata, judaizmu i chrześcijaństwa. Równocześnie autorka porusza zawsze aktualne problemy moralne. Dzięki lekturze można dostrzec analogie między życiem bogatych klas imperium rzymskiego a współczesną cywilizacją konsumpcyjną. Książka przybliża czytelnikom Pismo Święte, początki Kościoła, pomaga zastanowić się nad sensem życia.
o. Tomasz M. Dąbek OSB
Barbara Szczepanowicz to autorka książek popularno-naukowych o tematyce biblijnej takich jak: Atlas roślin i zwierząt biblijnych; Ziemia Święta. Geografia biblijna; Rośliny biblijne. Ziemia Święta; Kuchnia biblijna, czyli co, jak i kiedy spożywano w czasach biblijnych, jak ucztowano; Kuchnia żydowska – święta, obyczaje i potrawy świąteczne; Zwierzęta i rośliny w życiu świętych oraz jako ich atrybuty; Moda w Biblii; Muzyka i taniec w Biblii; Tajemnice liczb biblijnych; Zdrowie i choroba w świecie Biblii.
Zafascynowana Pismem Świętym przybliża czytelnikom w formie powieści biblijnych również mniej lub bardziej znane postacie ze Starego i Nowego Testamentu jak Ewa, Izaak, Lot, Hiob, król Salomon, Juda Machabeusz, Gedeon, Judasz, Marta, Salome, Eliasz, Amos, Ozeasz, Ezechiel.
Dziewiąty dzień miesiąca Aw to już dwudziesta z kolei powieść tej autorki. Jej tytuł oznacza datę zburzenia świątyni jerozolimskiej, która miała przełomowe znaczenie dla judaizmu i rozwoju chrześcijaństwa.
Ośmieliłam się zmierzyć z bardzo trudnym tematem, nad którym teolodzy i egzegeci pochylają się od wieków. Liczby w Biblii to ryzykowna przygoda. Zdaję sobie w pełni sprawę, że to, co napisałam, nie wyczerpuje tematu, że nie przeniknęłam wszystkich tajemnic i nie udzieliłam odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie można postawić w związku z liczbami w Biblii. Mimo to mam nadzieję, że lektura tej książki pozwoli Czytelnikom poznać bogactwo znaczeniowe liczb biblijnych i przyczyni się do lepszego rozumienia słowa Bożego zawartego na kartach Pisma Świętego.Nie jest to książka stricte naukowa ani dla specjalistów, lecz dla przeciętnego czytelnika Biblii, który chce ją poznać i lepiej zrozumieć. Jeśli sprawi, że Czytelnik niezwracający dotąd większej uwagi na liczby w tekstach biblijnych przyjrzy się im z życzliwym zainteresowaniem cel niniejszej książki zostanie osiągnięty.Autorka
Starość czeka wszystkich, niezależnie od tego, czy zastanawiają się nad nią czy nie. Starość, tak jak życie, bywa różna, bo kowalem swego losu każdy bywa sam. Upływający czas kradnie młodość, przyjaciół… Kiedy umieramy, zostaje po nas jedynie miłość, którą daliśmy innym.
Zachęcam do przeczytania tej książki. Mam nadzieję, że ludzie starsi odkryją dobre strony starości, a młodym posłuży za przykład, jak żyć, aby cieszyć się radością życia niezależnie od wieku.
Książkę tę pomogło mi napisać samo życie. Większość opisanych historii jest prawdziwa, zmieniłam tylko imiona bohaterów. Pragnę zatem podziękować wszystkim, którzy opowiedzieli mi bądź sami opisali zdarzenia ze swego życia i wyrazili zgodę na ujęcie ich w książce. Szczególne podziękowania składam mojej szkolnej koleżance Helenie oraz mężowi, Marianowi, z którym przeżyłam czterdzieści wspaniałych lat. Nie wiem, ile jeszcze nam ich zostało, dlatego od pewnego czasu dziękuję za każdy darowany nam dzień.
Autorka
Książka prowadzą nas przez wyjątkowo szerokie spektrum zagadnień: drzewo w Biblii, w mitach różnych narodów, kulturze ludowej, legendzie, w sztuce i ikonografii. Osobno omówiono symbolikę drzew i problem ich świętości oraz zamieszczono bogaty przegląd gatunków drzew uznawanych za święte przez różne kręgi kulturowe. Całość rozpoczyna charakterystyka dwu kluczowych dla naszej kultury drzew z rajskiego ogrodu, w którą umiejętnie wpleciono głębsze wątki egzegetyczne. Książka doskonale i w sposób lekki pozwala pogłębić i pełniej zrozumieć ważne aspekty ogólnoludzkiej kultury oraz jej splot z religią we wszystkich kręgach cywilizacyjnych. Dla poszukujących może stać się nieoczekiwanie także dobrą okazją do pogłębiania życia religijnego lub w ogóle odkrywania obecności transcendencji w życiu człowieka. W książce znajdzie dla siebie pokarm smakowity zarówno uczony humanista, przyrodoznawca czy teolog, jak i czytelnik, który po raz pierwszy zdecyduje się zakosztować w tego typu lekturze.prof. dr hab. Zbigniew Mirek
Biblia to największa księga mądrości, pełna praktycznych rad na temat sposobu życia i jego wszystkich aspektów. Ukazuje codzienne życie człowieka, jego początki i śmierć, zdrowie i chorobę. Zawiera również, napisane precyzyjnym językiem, informacje medyczne oraz zalecenia dotyczące zdrowia, diety, odpoczynku i higieny. Pomimo ogromnego postępu w rozwoju medycyny od czasów biblijnych nie straciły one nic ze swej aktualności.Ze Wstępu
Na niewielkim terytorium Izraela rośnie obecnie przeszło 6000 gatunków roślin. Bogactwo flory tego obszaru wynika z położenia na styku Europy, Azji i Afryki oraz przebiegających tu w przeszłości dwóch głównych szlaków handlowych między Egiptem a Mezopotamią: Drogi Morskiej zwanej popularnie Via Maris i Drogi królewskiej.O bogactwie roślin w Ziemi Świętej w czasach biblijnych informuje Biblia, w której przyroda jest obecna począwszy od Księgi Rodzaju, aż po Apokalipsę. Księga Rodzaju opisuje biblijny ogród Eden, miejsce spokoju, szczęścia i harmonii, pełen drzew i pięknych kwiatów. Nie ma piękniejszych miejsc na świecie niż ogrody. Każdy ogród przypomina o tym pierwszy biblijnym, w którym rosło tajemnicze drzewo życia oraz drzewo poznania wiadomości dobrego i złego (Rdz 3,3-6). Obecnie wiele ogrodów botanicznych tworzy kolekcję roślin biblijnych.RECENZJEKsiążka Barbary Szczepanowicz Roślinny biblijne przedstawia rośliny występujące w Piśmie Świętym na podstawie danych biblijnych, tradycji żydowskich i chrześcijańskich oraz wiedzy z zakresu botaniki i wykorzystania roślin w gospodarce i kulturze ludzkiej. Jest to lektura przyjemna i pouczająca, poszerza znajomość Biblii i świata.o. prof. Tomasz M. Dąbek (biblista)
W Biblii jest zarówno wiele fragmentów traktujących o muzyce, jak i tekstów przeznaczonych do śpiewu, jednak muzyka jako taka dla autorów natchnionych nie stanowi przedmiotu szczególnej uwagi i osobnego tematu do rozważań. O śpiewie, grze na instrumentach muzycznych, pieśniach czy też hymnach Biblia mówi niejako mimochodem, przy okazji innych spraw, na marginesie innych tematów. Praktykę muzyczną czasów zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu z dużym trudem można porównać do tego, co rozumie się pod tym pojęciem w czasach nowożytnych. Świat biblijny nie znał określenia sztuki muzycznej w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, dlatego w niniejszej publikacji zachowano dużą ostrożność w interpretowaniu pojęć muzycznych. Jej celem jest jedynie ukazanie muzyki i tańca świata biblijnego na podstawie cytatów z Pisma Świętego, które są dowodem na istnienie praktyki muzycznej i tanecznej zarówno w kulcie Starego i Nowego Testamentu, jak i w życiu codziennym.
Skąd pochodzi nazwa ""Ziemia Święta""? Gdzie dokładnie się znajduje? Jakie krainy historyczno-geograficznych wchodzą w jej skład? To zaledwie kilka z kilkuset pytań, na które odpowiada książka Barbary Szczepanowicz o geografii biblijnej. Jak się okazuje, Ziemia Święta to fascynującaprzestrzeń. Pełna gór, wzgórz, jaskiń, pustyń, o specyficznym klimacie, glebach, budowie geologicznej, źródłach, rzekach, potokach, florze czy faunie. Dzięki tej książce - bogato ilustrowanej - będziemy mogli zlokalizować określone miejsca, a przez to lepiej zrozumieć teksty biblijne. A właściwa orientacja w terenie to klucz do zrozumienia wielu wydarzeń sprzed wieków. I do adekwatnej ich interpretacji. Książka ukazuje się w 150 rocznicę wydania pierwszej w języku polskim publikacji na temat geografii Ziemi Świętej autorstwa Wincentego Pola BARBARA SZCZEPANOWICZ - od wielu lat interesuje się problematyką przyrody Ziemi Świętej. Opublikowała ponad pięćdziesięciu artykułów w kwartalniku ""Ziemia Święta"". Jest autorką lub współautorką kilku książek popularno-naukowych związanych z tematyką biblijną jak: ""Atlas roślin biblijnych"", ""Atlas zwierząt biblijnych"", ""Atlas kamieni szlachetnych i ozdobnych w Biblii"", ""Kuchnia biblijna"", ""Kuchnia żydowska"", ""Moda w Biblii"", ""Chemia w Biblii"", ""Zwierzęta i rośliny w życiu świętych oraz jako ich atrybuty"". W przygotowaniu do druku jest ""Muzyka i taniec w Biblii"". Pisze też powieści biblijne.
Na niewielkim terytorium Izraela rośnie obecnie przeszło 6000 gatunków roślin. Bogactwo flory tego obszaru wynika z położenia na styku Europy, Azji i Afryki oraz przebiegających tu w przeszłości dwóch głównych szlaków handlowych między Egiptem a Mezopotamią: Drogi Morskiej zwanej popularnie Via Maris i Drogi królewskiej.
O bogactwie roślin w Ziemi Świętej w czasach biblijnych informuje Biblia, w której przyroda jest obecna począwszy od Księgi Rodzaju, aż po Apokalipsę. Księga Rodzaju opisuje biblijny ogród Eden, miejsce spokoju, szczęścia i harmonii, pełen drzew i pięknych kwiatów. Nie ma piękniejszych miejsc na świecie niż ogrody. Każdy ogród przypomina o tym pierwszy biblijnym, w którym rosło tajemnicze drzewo życia oraz drzewo poznania wiadomości dobrego i złego (Rdz 3,3-6). Obecnie wiele ogrodów botanicznych tworzy kolekcję roślin biblijnych.
Cenobita to żywa opowieść o mnichu, który przeżył kilka zamachów na swoje życie, stanął oko w oko z diabłem, czynił cuda i zachował w tym wszystkim głęboki szacunek do swoich ludzkich przeciwników. Człowieku, który został niewątpliwie wybrany przez Boga po to, aby w mrokach wczesnego średniowiecza nieść Dobrą Nowinę. Prawodawcy, który zostawił światu duchową regułę, która nadaje rytm i sens życia niezliczonym zakonnikom już prawie 1500 lat.
Ta fascynująca powieść mogłaby być powieścią fantasy, jednak ma nad takimi powieściami jedną przewagę - opisuje wydarzenia, które wieki temu zdarzyły się św. Benedyktowi z Nursji naprawdę!
Kuchnia biblijna to nie tylko jedzenie – to mapa przeszłości, opowieść o religii, historii, kulturze i życiu rodzinnym, niezapomniana podróż także duchowa jak i kulinarna, po kartach Starego i Nowego Testamentu. Biblia to nie książka kucharska z przepisami, lecz skarbnica wiedzy o tym, co jedli i pili ludzie różnych stanów w czasach biblijnych, jak przyrządzali pożywienie, jak świętowali, ucztowali i przyjmowali gości, co jedli ludzie prości, co znajdowało się na królewskich stołach i wiele ciekawych rzeczy związanych z biblijną i żydowską tradycją.
Wyszukiwanie legend o świętych i ich cudownym związku ze światem zwierząt oraz roślin był dla autorki interesującym i budującym zajęciem, a zarazem wielką przyjemnością. Dzięki temu poznała wielu nieznanych jej dotychczas świętych i nauczyła się rozpoznawać ich po atrybutach, z którymi są często przedstawiani na obrazach czy w formie rzeźb. Swymi odkryciami dzieli się na kartach tej publikacji.
Barbara Szczepanowicz od lat omawia różne elementy biblijnych realiów. Tym razem zajęła się ubiorem i dodatkami do niego. Rozmyślaniom nad tekstem Pisma Świętego pomaga wyobrażenie sobie występujących w nim osób. Można niejako samemu brać udział w tym, o czym się czyta, stanąć obok ówczesnych ludzi, patrzeć na nich i słuchać ich słów. Jest to łatwiejsze, jeśli przeczyta się dobrą książkę, omawiającą w przystępny sposób ówczesny strój i towarzyszące mu dodatki oraz ozdoby.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?