Opracowanie wykładów wygłoszonych w trakcie 16. Katowickiego Seminarium, które odbyło się 27-29 października 2016 roku. W poszczególnych rozdziałach przedstawiono wiele nowości w zakresie nefrologii, hipertensjologii i transplantologii. Publikacje są przydatne w działalności lekarskiej i stanowią również wartościowy materiał pomocniczy do egzaminów specjalizacyjnych oraz w działalności naukowej.
Opracowanie wykładów wygłoszonych podczas 13. Katowickiego Seminarium, które odbyło się 21-23 listopada 2013 roku. Mamy wielką nadzieję, że wiadomości przekazane w tym podręczniku będą przydatne w działalności lekarskiej przy łóżku chorego, jak również wartościowymi materiałami pomocniczymi do egzaminów specjalizacyjnych nie tylko z nefrologii, hipertensjologii, ale również z chorób wewnętrznych i innych dziedzin pokrewnych. Jesteśmy przekonani, że mogą one być również wartościowymi materiałami przydatnymi w działalności naukowej - prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek, prof. dr hab. n. med. Franciszek Kokot.
Autorka omawia przyczyny kryzysu tradycyjnej odpowiedzialności cywilnej w sprawach medycznych i towarzyszącego jej ubezpieczenia OC, a także podejmowane w różnych państwach próby systemowego rozwiązania problemu. Przedstawiając modele obowiązujące w krajach europejskich, w Nowej Zelandii i USA, autorka - co zasługuje na szczególne podkreślenie - zachowała jednolity schemat ich prezentacji (organizacja systemu opieki zdrowotnej; odpowiedzialność za szkodę medyczną; ubezpieczenia OC oraz model pozasądowej kompensacji), co znakomicie ułatwia kompleksowe porównanie systemów, dostrzeżenie wad i zalet każdego z nich. () Zderzenie wiedzy teoretycznej (obejmującej także obce systemy prawne) z doświadczeniem wyniesionym z praktyki pozwoliło Autorce na rzetelne porównanie różnych rozwiązań prawnych i sformułowanie cennych postulatów de lege ferenda. W konsekwencji powstała monografia niezwykle dojrzała i cenna z punktu widzenia rozwoju prawa polskiego w społecznie wrażliwej dziedzinie kompensacji szkód medycznych.
W ciągu ostatnich kilku lat w leczeniu nadciśnienia tętniczego wyodrębnił się niezwykle ciekawy kierunek zabiegowego leczenia nadciśnienia pierwotnego, na obecnym wczesnym jeszcze etapie zarezerwowany dla grupy chorych z opornym nadciśnieniem tętniczym. Spośród rozwijających się metod należy wymienić zabieg denerwacji nerek oraz stymulacji baroreceptorów zatoki szyjnej. Warto ponadto podkreślić istotny postęp w diagnostyce i leczeniu wtórnych postaci nadciśnienia tętniczego zwłaszcza pierwotnego hiperaldosteronizmu, guza chromochłonnego czy nadciśnienia wywołanego zwężeniem tętnicy nerkowej. Dzięki rozwojowi badań genetycznych, molekularnych i biochemicznych oraz analizie dużych, międzynarodowych rejestrów zmianom uległo rozumienie podłoża, rozwoju i przebiegu klinicznego wspomnianych postaci wtórnego nadciśnienia tętniczego i podejście do tych zagadnień. Znacząco wzrosła ranga niektórych dotychczas nie w pełni docenianych zagadnień związanych z nadciśnieniem tętniczym. Dotyczy to na przykład problematyki opornego nadciśnienia tętniczego, obturacyjnego bezdechu sennego czy zaburzeń nastroju, rozpatrywanych pod kątem oddziaływania na przebieg kliniczny i skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego. Dlatego też zgodnie z zamierzeniem Autorów książka zawiera wybrane zagadnienia dotyczące diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego, które mają istotne przeniesienie do współczesnej wiedzy o nadciśnieniu tętniczym oraz do codziennej praktyki lekarskiej.
W poszczególnych rozdziałach przedstawiono wiele nowości w zakresie nefrologii, hipertensjologii i transplantologii. Publikacje są przydatne w działalności lekarskiej i stanowią również wartościowy materiał pomocniczy do egzaminów specjalizacyjnych oraz w działalności naukowej.
W poszczególnych rozdziałach przedstawiono wiele nowości w zakresie nefrologii, hipertensjologii i transplantologii. Publikacje są przydatne w działalności lekarskiej i stanowią również wartościowy materiał pomocniczy do egzaminów specjalizacyjnych oraz w działalności naukowej.
Czy nie zdarzyło nam się pomyśleć, iż dobrze byłoby mieć pod ręką pomoc i wskazówkę w rozwiązaniu zagadki, jaką stanowi każdy chory? Wsparcie w znalezieniu drogi wyjścia z niepewności, której nieraz doświadczamy? Książeczkę, jaką można by włożyć do kieszeni fartucha lekarskiego, nie rozstawać się z nią na dyżurze, w gabinecie i podczas wizyty domowej. Z tą myślą powstało nasze kompendium.
Podręcznik przeznaczony dla lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i w dziedzinach wywodzących się z interny, lekarzy specjalistów, lekarzy rodzinnych pragnących pogłębić swoją wiedzę oraz studentów medycyny.
Zawiera informacje na temat chorób układów: krążenia, oddechowego, pokarmowego, wewnątrzwydzielniczego, moczowego, krwiotwórczego oraz: chorób reumatycznych, chorób alergicznych, wybranych chorób układu nerwowego, chorób zakaźnych, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej, zatruć i zaburzeń odżywiania. Obejmuje także podstawowe zagadnienia onkologii klinicznej, opieki paliatywnej, medycyny podróży oraz metodologii EBM.
Uwzględniono najnowsze wytyczne (2021, 2022) dotyczące m.in. następujących zagadnień:
ocena ryzyka sercowo-naczyniowego
dyslipidemie
zapalenie mięśnia sercowego
niewydolność serca
wady serca
komorowe zaburzenia rytmu serca
zaburzenia przewodzenia
choroba Takayasu
olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic
omdlenia
badania czynnościowe układu oddechowego
astma
gruźlica
choroba refluksowa przełyku
pierwotne zapalenie dróg żółciowych
rak wątrobowokomórkowy
akromegalia
zespół Cushinga
choroby tarczycy
choroby przytarczyc
cukrzyca
choroby kłębuszków nerkowych
niedokrwistość z niedoboru żelaza
stany nadkrzepliwości
toczeń rumieniowaty układowy
łuszczycowe zapalenie stawów
reumatoidalne zapalenie stawów
ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń
COVID-19 i inne choroby zakaźne
Podręcznik Podstawy chirurgii adresowany jest przede wszystkim do osób specjalizujących się w chirurgii ogólnej oraz przygotowujących się do egzaminów specjalizacyjnych z innych dziedzin zabiegowych, jak również studentów medycyny zainteresowanych chirurgią, a także lekarzy specjalistów pragnących usystematyzować swoją wiedzę.
Trzecie wydanie Podstaw chirurgii stanowi przykład nowoczesnego podejścia do treści i sposobu jej przekazania. Przyjazny Czytelnikowi, logiczny układ poszczególnych rozdziałów, wypunktowanie najważniejszych wiadomości oraz liczne przejrzyste schematy, tabele, kolorowe rysunki i zdjęcia powinny ułatwić przyswajanie wiedzy.
Dwutomowy podręcznik, zawierający 49 rozdziałów i liczący prawie 2700 stron, stwarza możliwość zdobycia wiedzy z zakresu nauk podstawowych przydatnych w chirurgii (np. gospodarka wodno-elektrolitowa, genetyka kliniczna), a także z poszczególnych dziedzin specjalistycznych (np. chirurgia naczyniowa, neurochirurgia, traumatologia).
W trzecim wydaniu podręcznika 19 rozdziałów zostało napisanych od nowa, pozostałe natomiast zostały zaktualizowane lub w istotny sposób zmienione.
XX tom "Postępów w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym" zawiera opracowania wybranych wykładów wygłoszonych podczas 20. Katowickiego Seminarium - Postępy w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym. W jubileuszowym tomie znajduje się także wspaniałe podsumowanie 20 lat Katowickich Seminariów, przygotowane i wzbogacone licznymi zdjęciami. Wśród licznych opracowań znajdą Państwo m.in. najbardziej aktualne zagadnienia związane z pandemią SARS-CoV-2 w odniesieniu do ryzyka wystąpienia powikłań ze strony nerek oraz rokowania u chorych leczonych dializami. Inne poruszone tematy to: postępy w leczeniu toczniowego zapalenia nerek, nowe wytyczne dotyczące przetok tętniczo żylnych u chorych leczonych powtarzanymi hemodializami, nefropatia IgA - nowe aspekty patogenetyczne i lecznicze czy rytuksymab w leczeniu pierwotnych i wtórnych kłębuszkowych zapaleń nerek.W kolorach jesieni >>
Podwyższone ciśnienie tętnicze należy do najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, dlatego właściwa ocena wysokości ciśnienia tętniczego odgrywa istotną rolę w prewencji chorób układu krążenia. Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować szybki rozwój metod pomiaru ciśnienia tętniczego. Pomiary wykonywane poza gabinetem lekarskim przewyższają pod wieloma względami gabinetowe pomiary ciśnienia tętniczego. Cechuje je lepsza korelacja z ryzykiem sercowo-naczyniowym, a także dokładniej oceniają skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego niż pomiary w gabinecie. W rozdziałach oddawanej do rąk Czytelników monografii przedstawiono zasady wykonywania pomiarów ciśnienia tętniczego poza gabinetem lekarskim oraz wiele sytuacji klinicznych, w których takie pomiary zajmują istotne, poparte dowodami z badań miejsce. Przedstawiono też przypadki kliniczne, w których decyzje diagnostyczne i terapeutyczne podejmowano na podstawie wyników pomiarów ciśnienia tętniczego poza gabinetem lekarskim. Dziś, zwłaszcza w obliczu szybkiej informatyzacji i digitalizacji medycyny, którą przyspieszyła pandemia COVID-19, nie uda się uciec przed pomiarami poza gabinetem lekarskim. Wręcz przeciwnie ? wprowadzenie na rynek mankietowych i bezmankietowych nadgarstkowych urządzeń osobistych pozwalających na ocenę ciśnienia tętniczego wielokrotnie w ciągu dni i miesięcy otwiera nowe, fascynujące możliwości pomiarów ciśnienia tętniczego. Zmierzch pomiarów gabinetowych jest już faktem, trzeba nauczyć się rozsądnie i pragmatycznie wykorzystywać pomiary poza gabinetem lekarskim, tak by jak najefektywniej zmniejszać u naszych pacjentów ryzyko sercowo-naczyniowe. Oddając w Państwa ręce tę monografię, mamy nadzieję, że okaże się przydatna w codziennej praktyce lekarzy wielu specjalności, między innymi lekarzy rodzinnych, kardiologów, internistów i hipertensjologów.
Omówienie najważniejszych zagadnień związanych z praktycznymi zasadami diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. W pierwszej części przedstawiono zarówno różne metody oceny pomiaru ciśnienia tętniczego i zasady ich interpretacji, jak i kolejne etapy diagnostyki biochemicznej oraz obrazowej chorego na nadciśnienie tętnicze, stanowiące podstawę do potwierdzenia pierwotnego charakteru nadciśnienia tętniczego i wykluczenia jego wtórnych postaci. W części dotyczącej terapii nadciśnienia tętniczego oparto się na współczesnych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2019 r. oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego z 2019 r., przedstawiających obowiązujące zasady postępowania w różnych stopniach zaawansowania nadciśnienia tętniczego i sytuacjach klinicznych.
Podręcznik przydatny w codziennej praktyce klinicznej neurologa w ambulatorium, na oddziale, na izbie przyjęć. Pomocny w pracy neurofizjologa, analizującego zapisy elektroencefalograficzne, specjalisty na oddziale intensywnej terapii, psychiatry, psychologa. W przystępny i praktyczny sposób przedstawia przypadki kliniczne pacjentów z padaczką, zaburzeniami świadomości, pamięci, objawami napadowymi, wymagającymi różnicowania z padaczką. Opisy przypadków klinicznych ilustrowane są fragmentami zapisów elektroencefalograficznych, obrazów rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Zwięzłe opisy objawów klinicznych, wykonanych badań dodatkowych, diagnostyki różnicowej oraz możliwości terapeutycznych zainteresują lekarzy bez względu na staż i miejsce pracy.
102 zagadki ultrasonograficzne 102 zagadki ultrasonograficzne autorstwa prof. Andrzeja Smereczyńskiego to zbiór opisów przypadków, w których badanie ultrasonograficzne stanowiło istotny element umożliwiający prawidłowe rozpoznanie choroby. Opisywane zagadnienia prezentowane są w formie zagadek i odpowiedzi, uwzględniających zarówno opis przypadku i jego prawidłowe rozpoznanie kliniczne, jak też bogatą diagnostykę różnicową opartą na wiedzy anatomicznej, epidemiologicznej i klinicznej. Publikacja ma dzięki temu nie tylko wartość poznawczą, ale również może odgrywać dużą rolę w nauczaniu ultrasonografii jako dyscypliny medycznej. Jak bowiem pisze we wstępie autor, wybitny specjalista z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej: Zalety USG są powszechnie znane, często jest ona pierwszą metodą diagnostyczną przy podejrzeniu różnych patologii. Nie ma drugiej metody o tak szerokim spektrum możliwości eksploracji ciała ludzkiego (). Największą słabością USG jest nieprofesjonalny lekarz, a nie jakość aparatury. Książka przeznaczona jest dla lekarzy wszystkich specjalności wykonujących badania USG jak i stawiających dopiero pierwsze kroki jako ultrasonografiści.
Endometrium to mały, ale niezwykle interesujący i ważny dla rozrodczości fragment kobiecej anatomii. Nieprawidłowa czynność tej warstwy macicy pozostaje istotną przyczyną niepowodzeń implantacji, nawracających utrat ciąży i innych patologii odpowiedzialnych za problemy z płodnością. Zdolność regeneracyjna endometrium zależy od odpowiedniej populacji komórek macierzystych występujących w tej tkance i jest jednym z czynników decydujących o pomyślnym zajściu w ciążę i jej rozwiązaniu. Mimo znacznego postępu, jaki dokonał się w medycynie rozrodu, dotychczas słabo poznano mechanizmy zaburzeń czynności endometrium, szczególnie w odniesieniu do okresowej regeneracji warstwy czynnościowej. Stąd też zrozumienie biologicznych uwarunkowań receptywności błony śluzowej macicy staje się kluczowe dla opracowania możliwie najskuteczniejszych strategii leczenia kobiecej niepłodności. Prawidłowe funkcjonowanie endometrium stanowi między innymi wynik złożonej interakcji między macicą a osią podwzgórzeprzysadkajajnik. Endometrium jest wrażliwym celem dla steroidowych hormonów płciowych, szybko modyfikującym cechy strukturalne, zarówno pod wpływem hormonów endogennych, jak i podawanych w celach anty-koncepcji, stymulacji jajeczkowania, w ramach menopauzalnej terapii hormonalnej czy leczenia przeciwnowotworowego. Zrozumienie zmian zachodzących w endometrium pod wpływem wymienionych terapii ma istotne znaczenie dla ginekologów. Ważna jest również znajomość zmian patologicznych zlokalizowanych w endometrium czy macicy, ich rozpoznawanie oraz leczenie w różnych okresach życia kobiety. Stymulacja estrogenowa niezrównoważona progesteronem przyczynia się do wystąpienia rozrostu, krwawień i neoplazji. W przebiegu endometriozy rozwija się natomiast oporność na progesteron; ze względu na związek tego stanu z niepłodnością, w prezentowanej książce zostało również uwzględnione postępowanie diagnostyczne i leczenie w takich przypadkach. Moim zamiarem było przekazanie ginekologom, szczególnie zajmującym się rozrodczością, informacji na temat budowy histologicznej endometrium, jego wrażliwości na hormony płciowe, receptywności, przebiegu dialogu z zagnieżdżającym się zarodkiem, a także nieprawidłowości wymagających właściwego rozpoznania i leczenia.
Czy nie zdarzyło nam się pomyśleć, iż dobrze byłoby mieć pod ręką pomoc i wskazówkę w rozwiązaniu zagadki, jaką stanowi każdy chory? Wsparcie w znalezieniu drogi wyjścia z niepewności, której nieraz doświadczamy? Książeczkę, jaką można by włożyć do kieszeni fartucha lekarskiego, nie rozstawać się z nią na dyżurze, w gabinecie i podczas wizyty domowej. Z tą myślą powstało nasze kompendium.
Podręcznik przeznaczony dla lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i w dziedzinach wywodzących się z interny, lekarzy specjalistów, lekarzy rodzinnych pragnących pogłębić swoją wiedzę oraz studentów medycyny.
Zawiera informacje na temat chorób układów: krążenia, oddechowego, pokarmowego, wewnątrzwydzielniczego, moczowego, krwiotwórczego oraz: chorób reumatycznych, chorób alergicznych, wybranych chorób układu nerwowego, chorób zakaźnych, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej, zatruć i zaburzeń odżywiania. Obejmuje także podstawowe zagadnienia onkologii klinicznej, opieki paliatywnej, medycyny podróży oraz metodologii EBM.
Uwzględniono najnowsze wytyczne (2020, 2021) dotyczące m.in. następujących zagadnień:
ostry zespół wieńcowy bez uniesienia odcinka ST
migotanie przedsionków
wrodzone wady serca u dorosłych
nadciśnienie tętnicze
niewydolność serca
żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
zapalenie zatok przynosowych
astma
sarkoidoza
alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych
eozynofilie płucne
badania czynnościowe płuc
zespół jelita drażliwego
uchyłki jelita grubego
polipy i nowotwory jelita grubego
przewlekłe zapalenie trzustki
krwawienie z przewodu pokarmowego
choroby tarczycy
choroby kory nadnerczy
choroby jajników
choroby jąder
cukrzyca
przewlekła choroba nerek
ostre białaczki szpikowe
przewlekła białaczka limfocytowa
zakrzepowa plamica małopłytkowa
choroba von Willebranda
reumatoidalne zapalenie stawów
toczeń rumieniowaty układowy
zapalenia naczyń
COVID-19
choroby przenoszone drogą płciową
immunoprofilaktyka chorób zakaźnych
W poszczególnych rozdziałach przedstawiono wiele nowości w zakresie nefrologii, hipertensjologii i transplantologii. Publikacje są przydatne w działalności lekarskiej i stanowią również wartościowy materiał pomocniczy do egzaminów specjalizacyjnych oraz w działalności naukowej.
Wydawnictwo Medycyna Praktyczna oddaje w ręce czytelników praktyczny przewodnik po ultrasonografii. Głównym celem tej monografii jest upowszechnienie wiedzy i pomoc w zdobyciu umiejętności potrzebnych lekarzom różnych specjalności, zaangażowanym w proces diagnostyczny chorób tarczycy. Zawartość książki jest zdecydowanie szersza niż wskazuje tytuł. W monografii znajdziemy zatem nie tylko omówienie diagnostyki ultrasonograficznej tarczycy, lecz także rozdziały poświęcone wskazaniom do biopsji czy kwalifikacji do zabiegów chirurgicznych. Poszczególne części wzbogacone są o liczne zdjęcia oraz opisy przypadków z przytoczonymi wynikami badań laboratoryjnych bądź z omówieniem zatasowanego leczenia. Połączenie obrazów ultrasonograficznych z danymi klinicznymi zwiększa przydatność książki w codziennej praktyce. Mamy nadzieję, że monografia ułatwi lekarzom niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie, jakim jest ustalenie właściwego rozpoznania u pacjenta.
Diagnostyka i leczenie pacjentów z tą samą jednostką chorobową w wieku 50 i 80 lat może być niejednokrotnie odmienne. Dlaczego? Pacjent w wieku podeszłym często będzie charakteryzował się wielochorobowością, obecnością problemów typowo geriatrycznych, czy innymi oczekiwaniami diagnostyczno - terapeutycznymi. Nie ma na rynku księgarskim wielu pozycji książkowych poświęconych problemom geriatrii, dlatego też każda nowa książka jest bardzo cenna i warta uwagi. Książka, którą oddajemy w ręce lekarzy to kompendium wiedzy dla każdego specjalisty od medycyny rodzinnej po chirurga. Redaktorzy książki wybrali najważniejsze przewlekłe choroby osób dorosłych i dokładnie omówili odrębności postępowania w wieku podeszłym. Druga część książki to natomiast omówienie najważniejszych problemów geriatrycznych, które bardzo często współistnieją z innymi chorobami i wpływają na przebieg choroby osoby w wieku podeszłym. Zwrócenie uwagi na te problemy pomoże lekarzom wszystkich specjalności zrozumieć istotę chorowania osób w podeszłym wieku.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?