"33 czytanki o komunikacji, czyli jak być dobrym lekarzem i nie zwariować" to napisane z werwą, swadą, humorem i dystansem do otaczających nas problemów historie z codziennego życia lekarzy i pacjentów, pozwalające szerzej spojrzeć na kontekst komunikacji lekarz-pacjent. Autor, wczuwając się w stany i bolączki lekarzy, pokazuje, jak reagować w sytuacjach trudnych, konfliktowych, niejednoznacznych. Zmieniając perspektywę widzenia, dzięki znakomitej narracji sprawia, że to, co smutne, zaczynamy postrzegać jako wesołe, a to, co beznadziejne, staje się nagle możliwe do rozwiązania. Autor nie ukrywa swojej sympatii do lekarzy i szacunku do ich ciężkiej pracy, niejednokrotnie stając w ich obronie.
Książka kierowana jest nie tylko dla lekarzy różnych specjalności, lecz także dla środowiska pielęgniarskiego, farmaceutów i studentów kierunków medycznych oraz dla tych wszystkich, którzy chcą spojrzeć na pracę lekarza z innej niż pozycja pacjenta perspektywy i zrozumieć to, że lekarz też jest człowiekiem.
W "Praktycznym podręczniku psychoonkologii dzieci i nastolatków" staraliśmy się pokazać, jak ważne jest traktowanie chorego dziecka i jego członków rodziny oraz opiekunów jako nierozerwalnego systemu, który wymaga pomocy. W poszczególnych rozdziałach przedstawiono niezbędne informacje i praktyczne "podpowiedzi" pomocy psychologicznej/ psychoonkologicznej.
Zależało mi, aby ta książka była pomocna lekarzom, pielęgniarkom, rodzinie, opiekunom w towarzyszeniu choremu dziecku na wszystkich etapach walki z chorobą.
fragment Wstępu od Redaktora
Przewodnik jest dokumentacją doświadczeń chorowania i zdrowienia pacjentów poddanych zabiegom kardiologii interwencyjnej oraz elektroterapii serca, w tym najczęściej stosowanej obecnie metodzie: ablacji podłoża arytmii serca.
Czasem arytmia wywołuje objawy trudne do rozpoznania, niestandardowe, których istnienia nie podejrzewają lekarze praktycy ani naukowcy. Dlatego te opowieści są warte poznania, choć mogą się wydawać niewiarygodne.
Od autora
Tytuł publikacji nawiązuje do zastosowanej do jej napisania metody, polegającej na omawianiu konkretnych przedmiotów i konkretnych zagadnień. Książka opowiada o sprawach, dla których punktem wyjścia były eksponaty z krakowskiego Muzeum Farmacji – jednego z największych i najbardziej znanych muzeów tego typu na świecie. Kryterium wyboru eksponatów był stopień ich obciążenia zagadnieniami historycznymi, tak aby wszystkie razem poruszały większość klasycznych zagadnień historii farmacji – takich na przykład jak lekoznawstwo antyczne i średniowieczne, eksperymenty alchemiczne i próby aplikacji ich efektów w lecznictwie, pierwsze europejskie farmakopee, początki chemioterapii czy farmacja w literaturze i sztuce. Jak napisał w zamieszczonej na 4. stronie okładki notce prof. Andrzej Śródka, lektura książki, „dzięki szerokiej wiedzy Autora i umiejętności jej przekazania, staje się fascynującą podróżą po dziejach europejskiej farmacji i europejskiego aptekarstwa”. Jej walory poznawcze i estetyczne podkreśla atrakcyjna szata graficzna i liczne barwne ilustracje.
Stwierdzić należy, iż rozprawa Rafała Kubiaka dotyczy zagadnień ważnych społecznie i ? z punktu widzenia ocen prawnych ? istotnych, choć leżących z reguły na uboczu zainteresowań piśmiennictwa z zakresu prawa karnego. (...) Praca R. Kubiaka zainteresować powinna przede wszystkim osoby zajmujące się praktyką związaną z wykonywaniem zabiegów kosmetycznych. Dla tej grupy czytelników szczególnie użyteczne będą obszerne części rozprawy, w których wnikliwie i szczegółowo analizuje się przesłanki legalności działań podejmowanych w celach kosmetycznych, a zwłaszcza ? znaczenie i warunki skuteczności zgody osoby poddającej się zabiegowi. Z punktu widzenia czytelnika zajmującego się zagadnieniami teoretycznymi prawa karnego szczególnie interesujące wydają się rozważania Autora dotyczące uzasadnienia braku cechy znamienności czynów powodujących uszkodzenie ciała a stanowiących podjęte za zgodą uprawnionego i wykonane lege artis zabiegi kosmetyczne. W rozprawie stwierdza się, iż tego rodzaju ingerencje nie stanowią przekroczenia leżącej u podstaw odpowiednich przepisów karnych normy postępowania (sankcjonowanej). Działania te nie wypełniają zatem znamion nie tylko typów czynów polegających na naruszeniu nietykalności cielesnej, lecz także na spowodowaniu uszkodzenia ciała. Niezależnie od tego, czy podniesione w pracy argumenty przekonają czytelnika, niewątpliwie skłaniają one do poddania rewizji przyjmowanych w piśmiennictwie zapatrywań i stanowią istotny impuls do nowych przemyśleń i dyskusji w tym zakresie.
Ryszard Dębski
dr hab., prof. UŁ
„Nie trafia mi się, proszę pana, ta sytuacja codziennie”
Ewa Błaszczyk
Czasem śmieszne, czasem trudne rozmowy o zdrowiu, o życiu – tak można podsumować opowieści wyjątkowych rozmówców Justyny Tomskiej zawarte w zbiorze „Okiem pacjenta”.
Wybitni artyści mówią o swoim dzieciństwie, twórczych poszukiwaniach oraz ważnych zdarzeniach, które ukształtowały ich los. Opowiadają także o różnych doświadczeniach choroby, która dotknęła ich lub osoby im bliskie. Okazuje się, że choroba, oprócz dramatycznego oblicza, ma również oblicze heroiczne, a czasami bywa, że zabawne.
Chyba po raz pierwszy rodzice niemowląt i terapeuci otrzymują lekką w formie, zabawną i - co najważniejsze - rozwijającą kreatywność propozycję usprawniania umiejętności komunikacyjnych niemowlęcia.
Autorka krok po kroku, w zgodzie z ontogenetycznym rozwojem języka, uczy rodziców wspierania rozwoju mowy dziecka i podpowiada im i terapeutom, jak łączyć rozwój ruchu, mowy i ciekawości dziecka: "co dalej?".
Fragment recenzji
Czy nie zdarzyło nam się pomyśleć, iż dobrze byłoby mieć pod ręką pomoc i wskazówkę w rozwiązaniu zagadki, jaką stanowi każdy chory? Wsparcie w znalezieniu drogi wyjścia z niepewności, której nieraz doświadczamy? Książeczkę, jaką można by włożyć do kieszeni fartucha lekarskiego, nie rozstawać się z nią na dyżurze, w gabinecie i podczas wizyty domowej. Z tą myślą powstało nasze kompendium.
Podręcznik przeznaczony dla lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i w dziedzinach wywodzących się z interny, lekarzy specjalistów, lekarzy rodzinnych pragnących pogłębić swoją wiedzę oraz studentów medycyny.
Zawiera informacje na temat chorób układów: krążenia, oddechowego, pokarmowego, wewnątrzwydzielniczego, moczowego, krwiotwórczego oraz: chorób reumatycznych, chorób alergicznych, wybranych chorób układu nerwowego, chorób zakaźnych, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej, zatruć i zaburzeń odżywiania. Obejmuje także podstawowe zagadnienia onkologii klinicznej, opieki paliatywnej, medycyny podróży oraz metodologii EBM.
Uwzględniono najnowsze wytyczne (2022, 2023) dotyczące m.in. następujących zagadnień:
dyslipidemie
zapalenie mięśnia sercowego
komorowe zaburzenia rytmu
pierwotne nadciśnienie tętnicze
nadciśnienie płucne
konsultacje kardiologiczne przed operacjami pozasercowymi
choroby aorty i tętnic kończyn dolnych
choroby żył obwodowych
przewlekła obturacyjna choroba płuc
celiakia
hemochromatoza
krwawienie z przewodu pokarmowego
niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby
polekowe uszkodzenie wątroby
wrzodziejące zapalenie jelita grubego
zakażenie Helicobacter pylori
choroby tarczycy
choroby jąder
cukrzyca
otyłość
ostra białaczka szpikowa
czerwienica prawdziwa
reumatoidalne zapalenie stawów
spondyloartropatie
zapalenie naczyń
osteoporoza
choroby stawów wywoływane przez kryształy
COVID-19
immunoprofilaktyka chorób zakaźnych u dorosłych
zapobieganie chorobom zakaźnym w podróży
Podręcznik przeznaczony dla lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i w dziedzinach wywodzących się z interny, lekarzy specjalistów, lekarzy rodzinnych pragnących pogłębić swoją wiedzę oraz studentów medycyny.Zawiera informacje na temat chorób układów: krążenia, oddechowego, pokarmowego, wewnątrzwydzielniczego, moczowego, krwiotwórczego oraz: chorób reumatycznych, chorób alergicznych, wybranych chorób układu nerwowego, chorób zakaźnych, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej, zatruć i zaburzeń odżywiania. Obejmuje także podstawowe zagadnienia onkologii klinicznej, opieki paliatywnej, medycyny podróży oraz metodologii EBM.Uwzględniono najnowsze wytyczne (2022, 2023) dotyczące m.in. następujących zagadnień:dyslipidemiezapalenie mięśnia sercowegokomorowe zaburzenia rytmupierwotne nadciśnienie tętniczenadciśnienie płucnekonsultacje kardiologiczne przed operacjami pozasercowymichoroby aorty i tętnic kończyn dolnychchoroby żył obwodowychprzewlekła obturacyjna choroba płucceliakiahemochromatozakrwawienie z przewodu pokarmowegoniealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątrobypolekowe uszkodzenie wątrobywrzodziejące zapalenie jelita grubegozakażenie Helicobacter pylorichoroby tarczycychoroby jądercukrzycaotyłośćostra białaczka szpikowaczerwienica prawdziwareumatoidalne zapalenie stawówspondyloartropatiezapalenie naczyńosteoporozachoroby stawów wywoływane przez kryształyCOVID-19immunoprofilaktyka chorób zakaźnych u dorosłychzapobieganie chorobom zakaźnym w podróży
Podręcznik ma na celu poszerzenie wiedzy na temat uwarunkowań psychologicznych choroby, a także wskazuje sposoby udzielania pomocy psychologicznej choremu, pokazuje, jak rozwiązywać konkretne sytuacje między chorym a rodziną, chorym - lekarzem, psychologiem/psychoonkologiem i innymi członkami personelu medycznego. Taka praca to niezwykle trudne i obciążające zadanie. Dlatego też oprócz rozdziałów omawiających pracę z pacjentem zamieszczono też rozdział o tym, jak członkowie personelu medycznego mogą zadbać o siebie lub jakie podjąć działania własne, aby uniknąć zespołu wypalenia zawodowego.
Omówienie najważniejszych zagadnień związanych z praktycznymi zasadami diagnostyki oraz leczenia nadciśnienia tętniczego i zaburzeń lipidowych. Monografia składa się z dwóch części: diagnostyki i leczenia. W pierwszej części przedstawiono m.in. dane epidemiologiczne dotyczące rozpowszechnienia nadciśnienia tętniczego i zaburzeń lipidowych, metody oceny pomiaru ciśnienia tętniczego wraz z zasadami ich interpretacji czy ocenę badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Warto zwrócić uwagę, że książka uwzględnia najnowsze wytyczne dotyczące oceny ryzyka sercowo-naczyniowego. W części poświęconej terapii oparto się na aktualnych wytycznych towarzystw naukowych. Rozdziały poświęcone leczeniu bardzo dokładnie omawiają zasady postępowania farmakologicznego i niefarmakologicznego w poszczególnych sytuacjach klinicznych w tym w ciąży, po udarze czy w chorobach nowotworowych. Uwzględniono także w książce zupełnie nową sytuację jaką jest pandemia COVID-19. Książka stanowi bardzo praktyczny przewodnik diagnostyki oraz leczenia oparty w dużej części o tabele, schematy czy wyróżnione w ramkach najważniejsze informacje. Monografia skierowana jest do bardzo szerokiego grona lekarzy szczególnie internistów, lekarzy rodzinnych, diabetologów, czy kardiologów.
Głównym celem monografii jest przedstawienie roli antagonistów receptora angiotesyny II w terapii nadciśnienia tętniczego w świetle aktualych wytycznych oraz miejsca w terapii nadciśnienia tętniczego i chorób współistniejących jednego z przedstawicieli tej grupy lektów - olmesartanu. Omówiono w niej w zarysie budowę układu renina-angiotensyna-aldosteron oraz ogólne zasady terapii nadciśnienia tętniczego na podstawie zaleceń ogłoszonych w 2018 i 2019 r.
Pełne opracowanie wybranych wykładów wygłoszonych w trakcie 11. Katowickiego Seminarium, które odbyło się w dniach 24-26 listopada 2011 r. W całości 11-tomowy zbiór obejmuje omówienie najnowszych osiągnięć w zakresie nefrologii i nadciśnienia tętniczego, których byliśmy świadkami w początkach XXI wieku. Publikacje są przydatne w działalności lekarskiej przy łóżku chorego i stanowią również wartościowy materiał pomocniczy do egzaminów specjalizacyjnych nie tylko z nefrologii i hipertensjologii, ale także chorób wewnętrznych i innych dziedzin pokrewnych.
Podręcznik przeznaczony dla lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i w dziedzinach wywodzących się z interny, lekarzy specjalistów, lekarzy rodzinnych pragnących pogłębić swoją wiedzę oraz studentów medycyny. Zawiera informacje na temat chorób układów: krążenia, oddechowego, pokarmowego, wewnątrzwydzielniczego, moczowego, krwiotwórczego oraz: chorób reumatycznych, chorób alergicznych, wybranych chorób układu nerwowego, chorób zakaźnych, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo!-zasadowej, zatruć i zaburzeń odżywiania. Obejmuje także podstawowe zagadnienia onkologii klinicznej, opieki paliatywnej, medycyny podróży oraz metodologii EBM. Uwzględniono najnowsze wytyczne (2021, 2022) dotyczące m.in. następujących zagadnień: ocena ryzyka sercowo-naczyniowego dyslipidemie zapalenie mięśnia sercowego niewydolność serca wady serca komorowe zaburzenia rytmu serca zaburzenia przewodzenia choroba Takayasu olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic omdlenia badania czynnościowe układu oddechowego astma gruźlica choroba refluksowa przełyku pierwotne zapalenie dróg żółciowych rak wątrobowokomórkowy akromegalia zespół Cushinga choroby tarczycy choroby przytarczyc cukrzyca choroby kłębuszków nerkowych niedokrwistość z niedoboru żelaza stany nadkrzepliwości toczeń rumieniowaty układowy łuszczycowe zapalenie stawów reumatoidalne zapalenie stawów ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń COVID-19 i inne choroby zakaźne
W poszczególnych rozdziałach przedstawiono wiele nowości w zakresie nefrologii, hipertensjologii i transplantologii. Publikacje są przydatne w działalności lekarskiej i stanowią również wartościowy materiał pomocniczy do egzaminów specjalizacyjnych oraz w działalności naukowej.
Opracowanie wykładów wygłoszonych w trakcie 14. Katowickiego Seminarium, które odbyło się 27-29 listopada 2014 r. Wiadomości przekazane w tym podręczniku będą przydatne zarówno w codziennej działalności lekarskiej, jak również będą stanowić wartościowy materiał pomocniczy do egzaminów specjalizacyjnych nie tylko z nefrologii, hipertensjologii, ale również z chorób wewnętrznych i innych dziedzin pokrewnych.
Opracowanie wykładów wygłoszonych w trakcie 16. Katowickiego Seminarium, które odbyło się 27-29 października 2016 roku. W poszczególnych rozdziałach przedstawiono wiele nowości w zakresie nefrologii, hipertensjologii i transplantologii. Publikacje są przydatne w działalności lekarskiej i stanowią również wartościowy materiał pomocniczy do egzaminów specjalizacyjnych oraz w działalności naukowej.
Opracowanie wykładów wygłoszonych podczas 13. Katowickiego Seminarium, które odbyło się 21-23 listopada 2013 roku. Mamy wielką nadzieję, że wiadomości przekazane w tym podręczniku będą przydatne w działalności lekarskiej przy łóżku chorego, jak również wartościowymi materiałami pomocniczymi do egzaminów specjalizacyjnych nie tylko z nefrologii, hipertensjologii, ale również z chorób wewnętrznych i innych dziedzin pokrewnych. Jesteśmy przekonani, że mogą one być również wartościowymi materiałami przydatnymi w działalności naukowej - prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek, prof. dr hab. n. med. Franciszek Kokot.
Autorka omawia przyczyny kryzysu tradycyjnej odpowiedzialności cywilnej w sprawach medycznych i towarzyszącego jej ubezpieczenia OC, a także podejmowane w różnych państwach próby systemowego rozwiązania problemu. Przedstawiając modele obowiązujące w krajach europejskich, w Nowej Zelandii i USA, autorka - co zasługuje na szczególne podkreślenie - zachowała jednolity schemat ich prezentacji (organizacja systemu opieki zdrowotnej; odpowiedzialność za szkodę medyczną; ubezpieczenia OC oraz model pozasądowej kompensacji), co znakomicie ułatwia kompleksowe porównanie systemów, dostrzeżenie wad i zalet każdego z nich. () Zderzenie wiedzy teoretycznej (obejmującej także obce systemy prawne) z doświadczeniem wyniesionym z praktyki pozwoliło Autorce na rzetelne porównanie różnych rozwiązań prawnych i sformułowanie cennych postulatów de lege ferenda. W konsekwencji powstała monografia niezwykle dojrzała i cenna z punktu widzenia rozwoju prawa polskiego w społecznie wrażliwej dziedzinie kompensacji szkód medycznych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?