„Łamigłówki logopedyczne z głoską r” to zbiór blisko dziewięćdziesięciu różnorodnych pod względem treści i formy zadań (np. krzyżówek, wykreślanek, labiryntów, szyfrówek) do wykorzystania w pracy z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat, które mają trudności z realizacją głoski r. Rozrywki umysłowe są jedną z najatrakcyjniejszych form pracy z dzieckiem. Korzystają z nich chętnie nie tylko nauczyciele i terapeuci, ale również rodzice. Utrwalanie ćwiczonego materiału językowego w formie zabawy jest ponadto najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie trwałych efektów i utrzymanie motywacji dziecka do dalszego wysiłku. Celem łamigłówek jest:
uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej,
rozwijanie percepcji słuchowej,
angażowanie percepcji wzrokowej,
doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
poszerzanie zasobów językowych,
osiąganie lepszych efektów terapeutycznych,
dostarczenie radości z samodzielnie wykonywanych zadań.
Opracowany materiał przeznaczony jest dla logopedów, nauczycieli oraz rodziców pracujących z dziećmi, które mają wadę wymowy w zakresie głoski r.
Jest to druga książka z serii dotyczącej terapii logopedycznej głosek szeregu szumiącego. Ćwiczenia w niej zawarte opierają się na treści ciekawych wierszyków przedstawiających sympatycznych bohaterów: Żabkę Rzekotkę, Grzebiuszkę, pana Ambrożego, żołnierzyka Andrzeja, małego Żuczka i wielu innych. Zadania te wspomagają utrwalanie wymowy głoski ż (rz), a przy okazji bawią i usprawniają takie sfery rozwoju dziecka, jak grafomotoryka czy pamięć.Wielką zaletą książeczki jest jej szata graficzna - inna niż w większości pozycji logopedycznych. Ilustracje przykuwają uwagę, są przy tym bardzo ważnym elementem ćwiczenia, ponieważ dzięki nim z książką mogą pracować małe dzieci, nieumiejące jeszcze czytać. Dzięki interesującym rysunkom pozycja ta sprawdzi się doskonale jako uatrakcyjnienie zajęć logopedycznych, a rodzicom pozwoli w ciekawy sposób poprowadzić terapię w domu.
Materiały opracowano z myślą o terapii osób dotkniętych afazją, czyli częściową lub całkowitą utratą zdolności posługiwania się językiem. W czasie pracy z pacjentem najczęściej trenuje się słownictwo z różnych kręgów tematycznych. Przedstawiana książka pomaga przywrócić umiejętność posługiwania się nazwami części ciała. Składa się ze zbioru kolorowych zdjęć podpisanych za pomocą niedokończonych zdań, które pacjent uzupełnia, wymawiając nazwy części ciała. Publikacja ma służyć zarówno specjalistom, jak i bliskim pacjenta, których pomoc i wsparcie są niezwykle istotne dla powodzenia terapii.
Publikacja ta powstała z myślą przede wszystkim o osobach dorosłych dotkniętych afazją, czyli częściową lub całkowitą utratą zdolności posługiwania się mową. Książka składa się ze zbioru kolorowych zdjęć podpisanych za pomocą niedokończonych zdań, które pacjent uzupełnia, wymawiając nazwy ubrań. Wybrano takie fotografie, na których ubrania przedstawiono w różnych kontekstach sytuacyjnych. Dzięki temu pacjent nie tylko uczy się nowych słów i wielokrotnie je powtarza, ale poznaje także rozmaite okoliczności ich użycia. W książce zróżnicowano poziom trudności poleceń po to, by materiały można było wykorzystać w terapii różnego rodzaju i stopnia zaburzeń afatycznych.
Zeszyt ten został przygotowany z myślą o dzieciach z trudnościami w pisaniu. Służy do doskonalenia sztuki kształtnego i płynnego pisania. Wyraźnie zaznaczona liniatura ułatwia kreślenie liter i wyrazów - dzięki niej dziecku łatwiej zorientować się, w których liniach powinno pisać.
Ćwiczenia zawarte w niniejszej książce przeznaczone są dla dzieci, które mają trudności z prawidłową wymową głoski r. Wszystkie zadania zostały opracowane według zasady „wyraz w wyrazie” – opierają się na parach wyrazów, w których jeden jest zawarty w drugim, zarówno na początku, np. krewetka – krew; w środku, np. strona – tron; jak i na końcu, np. prasa – rasa. Dziecko ćwiczy więc również percepcję wzrokową i koncentrację uwagi.
W książce znajduje się 101 rymowanych zagadek o przyrodzie i środowisku, w którym żyjemy, m.in.: o porach roku i ciałach niebieskich, zjawiskach i klęskach przyrodniczych, wodach i lądach, wybranych drzewach i kwiatach. Przy każdej zagadce znajduje się duże, kolorowe zdjęcie, dzięki któremu dziecko może sprawdzić, czy poprawnie odpowiedziało na zagadkę, a także dowiedzieć się, jak wygląda dany element przyrody. Jeśli będzie miało wątpliwości, sprawdzi odpowiedź na końcu książki.
Prezentowana publikacja to zbiór zabaw terapeutycznych dla dzieci (np. dla dzieci z autyzmem). Może ona być pomocna dla nauczycieli i terapeutów, a także rodziców, którzy chcą w interesujący i zarazem pożyteczny sposób spędzać czas ze swoim dzieckiem.
Książka podzielona jest na rozdziały zgodnie z charakterem proponowanych zabaw. Znajdują się tu gry i zabawy: ruchowe, manipulacyjne i konstrukcyjne, plastyczno-techniczne, muzyczno-rytmiczne, tematyczne i edukacyjne.
Przy każdej zabawie znajdują się informacje o potrzebnych rekwizytach oraz sposobie przeprowadzenia aktywności. Dodatkowo zamieszczono wskazówki, o jakie jej elementy należy szczególnie zadbać, aby zabawa miała charakter terapeutyczny, a także propozycje modyfikacji zabawy, aby była ona dostosowana do możliwości dziecka i cały czas dla niego ciekawa.
W książce znajdują się opisy najważniejszych teorii psychomotorycznych oraz przykłady ich praktycznego zastosowania.
Psychomotoryka zajmuje się zależnością pomiędzy ruchem a uczeniem się. Aktywuje procesy motywacyjne, dzięki którym pokonujemy wyzwania codzienności. Pozwala: nauczyć się oceniać samego siebie, zdobyć pewność siebie, dodawać drugiej osobie pewności siebie, nauczyć się pomagać innym, nauczyć się pokonywać trudności w pracy zespołowej, cieszyć się sukcesami w grupie, poznawać świat poprzez zabawę.
Program terapeutyczny Wędrówka Języczka-Podróżniczka w świat mowy został opracowany z myślą o dzieciach dwu- i trzyletnich. Jest to zbiór trzydziestu scenariuszy, które mogą być realizowane jako cykl ćwiczeń systematycznie prowadzonych w czasie grupowych zajęć logopedycznych lub jako pojedyncze zabawy, mogą też być wykorzystywane do indywidualnej pracy rodzica z dzieckiem.Głównym celem programu jest stymulacja rozwoju mowy dzieci poprzez harmonijne rozwijanie innych funkcji psychicznych: spostrzegawczości, pamięci, wyobraźni, uwagi. Ćwiczenia stymulujące rozwój mowy wzbogacają czynny i bierny słownik dziecka, usprawniają pracę aparatu artykulacyjnego, oddechowego, fonacyjnego oraz pobudzają do komunikacji werbalnej. Dzieci uczą się także budowania pierwszych relacji społecznych.Zawarte w programie ćwiczenia mają charakter zabawy, tematyka zajęć nawiązuje do najbliższego otoczenia maluchów - koncentruje się wokół domu, rodziny, zabawek, zwierząt domowych, poznawania własnego ciała. W scenariuszach zaproponowano wiele zabaw ruchowych w formie ćwiczeń logorytmicznych, kształcących orientację w schemacie własnego ciała, poczucie rytmu oraz koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. Opracowano także zabawy manualne, takie jak: ugniatanie modeliny, zbieranie ryżu, malowanie farbami (całą dłonią lub palcami), wydzieranie papieru, przyklejanie, kolorowanie na dużych kartkach papieru, wycinanie. Ćwiczeniom praksji oralnej towarzyszą masaże: masaż Shantala, który pozwala na wyrównanie napięcia mięśniowego w obrębie twarzy, masaż stóp i rąk, masaż aktywizujący pracę języka oraz masaż przygotowujący dziecko do mówienia.
W książce znajdują się opisy różnorodnych zabawy podzielonych według pór roku, możliwych do wykorzystania w każdych okolicznościach, z każdą grupą wiekową dzieci o różnym potencjale, możliwościach i potrzebach. Zabawy te uwzględniają rozmaite aktywności: ruchową, rytmiczno-muzyczną, językową, dramową, plastyczną i inne. Mają rozwijać logiczne i kreatywne myślenie, wyobraźnię, poczucie rytmu, doskonalić płynność ruchu i sprawność fizyczną, wspierać koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę ręki, wyzwalać potrzebę tworzenia, a także rozwijać dziecko w sferze społecznej, emocjonalnej i integracyjnej. Mają też doskonalić umiejętność pracy w zespole.
„Wierszyki do rysowania” to atrakcyjna propozycja dla najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają naukę rysowania lub już doskonalą tę sztukę. W książeczce znajdują się krótkie, proste wierszyki zawierające podpowiedzi, jak łatwo narysować znane dziecku przedmioty (np. misia, parasol, łopatkę), zwierzątka (np. biedronkę, jeża, motylka), rośliny (np. muchomora, drzewo, jarzębinę), pojazdy (np. auto, samolot, łódkę), owoce i warzywa (np. banana, wiśnie, marchewkę) i inne elementy z najbliższego otoczenia. Przy każdej rymowance przedstawiono schematycznie kolejne etapy powstawania rysunku. Obrazki składają się z prostych figur i kształtów: kropek, kresek, kół, kwadratów, prostokątów, trójkątów.
Z wierszykami można bawić się na wiele sposobów. Na początku dziecko powinno tylko słuchać rymowanek czytanych przez dorosłego i uważnie śledzić kolejne etapy powstawania ilustracji albo wodzić po nich palcem. Następnie maluch może już samodzielnie lub przy pomocy dorosłego kreślić i kolorować obrazki zgodnie z rymowaną instrukcją czytaną przez opiekuna. Wierszyki są na tyle krótkie i nieskomplikowane, że z czasem dziecko prawdopodobnie zapamięta swoje ulubione i będzie chętnie rysowało opisane w nich elementy.
„Rysowanie wierszyków” sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka, służy doskonaleniu koncentracji uwagi, pamięci i spostrzegania, usprawnia koordynację słuchowo-ruchową i wzrokowo-ruchową malucha, kształci motorykę ręki. Rysunkowe zabawy z wierszykami pobudzają wyobraźnię, zachęcają do kreatywności, a ponad wszystko sprawiają ogromną radość – i dziecku, i jego rodzicom.
Wcześniak to każde dziecko urodzone przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. [?] Na samym początku życia, zwłaszcza gdy poród nastąpił przed 32. tygodniem ciąży, musi pokonać długą drogę, "walcząc" o swoje zdrowie, a nawet życie, oraz podejmować heroiczny wysiłek, by dostosować się do nowego otoczenia. [?] Przedwczesne narodziny to również ?narodziny? rodziców, którzy muszą radzić sobie z wieloma zadaniami związanymi z wcześniactwem: zarówno medycznymi, opiekuńczymi, jak i emocjonalnymi.
Ze Wstępu
W książce zostały przedstawione zarówno medyczne, jak i psychologiczne konsekwencje przedwczesnego porodu, z którymi borykają się dziecko i jego rodzice. Autorka opisuje wyniki badań dotyczących późniejszego funkcjonowania dziecka oraz przedstawia sposoby wspierania tak rozwoju dziecka, jak i kondycji jego najbliższych.
Wierszyki i zabawy z tej książki powstały z myślą o przedszkolakach, uczniach najmłodszych klas, a także nieco starszych dzieciach, które mają szczególne potrzeby edukacyjne wynikające z różnych form niepełnosprawności. Podczas zabawy z rymowankami dzieci ćwiczą przede wszystkim koordynację ruchową. Ponadto rozwijają uwagę i pamięć słuchową. Kształtują poczucie rytmu, poznają nowe wyrazy oraz ich rymy. Uczą się bawić słowami, a także rozwijają poczucie humoru.Rymowanki i zabawy podzielono na pięć grup: wierszyki ilustrowane ruchem, wierszyki z rytmicznymi ruchami i gestami, z zabawami w kole, z zabawami paluszkowymi, wierszyki wyliczanki.
UniLogo 3 to zestaw 470 wyrazów w obrazkach, kart pracy i tekstów (wierszy, zagadek itp.) przeznaczonych do terapii logopedycznej rotacyzmu.Teczka Wyrazy w obrazkach zawiera 470 ilustracji przedmiotów, w których nazwie występuje głoska /r/, wraz z podpisami. Karty są przygotowane tak, by po pocięciu na jednej stronie znajdował się obrazek, a na drugiej podpisy do niego. Karty można też powielić tak, by obrazki i podpisy były osobno. W teczce znajdują się również materiały do badania słuchu fonemowego - są 24 karty z ilustracjami par przedmiotów pomocne w próbie zdiagnozowania przyczyn rotacyzmu i określenia jego rodzaju.
Zeszyt ten zawiera materiał językowy przeznaczony do pracy na końcowym etapie terapii rotacyzmu. Obejmuje trudne artykulacyjnie połączenia głoski /r/ ze spółgłoskami, jej występowanie w wyrazie więcej niż jeden raz oraz z dźwiękami mowy, którymi jest najczęściej substytuowana, czyli /l/ lub /j/. Zadania i ćwiczenia z tego zeszytu pozwalają na użycie wyżej wymienionych zestawień nie tylko w wyrazie, ale także w wyrażeniu dwuwyrazowym, zdaniu i tekście (wierszu). Znajdują się tutaj także zagadki przeznaczone na ten etap postępowania logopedycznego.
W zeszycie znajduje się w sumie 55 kart pracy (32 karty pracy na etap terapii: WYRAZ, 11 kart pracy na etap terapii: WYRAŻENIE DWUWYRAZOWE, 7 kart pracy na etap terapii:ZDANIE, 5 kart pracy i wierszy na etap terapii tekst: WIERSZE I WIERSZYKI) i 50 zagadek przeznaczonych do utrwalania i automatyzacji poprawnej wymowy głoski /r/ po spółgłoskach.
Zbiór obrazków, układanek, labiryntów, gier planszowych, wycinanek przeznaczonych do wykorzystania na następujących etapach terapii logopedycznej: ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia narządów mowy, artykulacyjne oraz trzech pozycjach w wyrazie - nagłosie, śródgłosie, wygłosie. Pomysły zabaw z wykorzystaniem wszystkich ilustracji zostały opisane w przewodniku metodycznym tej części.
uniLOGO 3 – Krok pierwszy – głoska r po spółgłoskach
Materiał językowy znajdujący się w tym zeszycie zawiera głoskę /r/ w następujących połączeniach: /pr/, /br/, /mr/, /tr/, /dr/, /kr/, /gr/, /chr/, /sr/, /zr/, /śr/, /źr/, /szr/, /żr/. Dla każdego z tych połączeń opracowano karty pracy pozwalające na użycie go w wyrazie, wyrażeniu dwuwyrazowym, zdaniu i tekście (wierszu). Znajdują się tu również zagadki, które użyte z wybranymi wyrazami w obrazkach mogą stanowić przyjemną formę utrwalania poprawnej artykulacji głoski /r/ po wyżej wymienionych spółgłoskach. Zadania i ćwiczenia zawarte w tym zeszycie mają na celu nie tylko wspomaganie u dzieci poprawnej artykulacji, ale także stymulowanie i kształtowanie u nich funkcji percepcyjno-motorycznych, integrowanie funkcji wzrokowej i kinestetyczno-ruchowej oraz poszerzanie zasobu słownictwa i wiedzy ogólnej o świecie.
W zeszycie znajduje się w sumie 58 kart pracy (16 kart pracy na etap terapii: WYRAZ, 19 kart na etap terapii: WYRAŻENIE DWUWYRAZOWE, 7 kart pracy na etap terapii: ZDANIE, 16 kart pracy i wierszy na etap terapii tekst: WIERSZE I WIERSZYKI) i 50 zagadek przeznaczonych do utrwalania i automatyzacji poprawnej wymowy głoski /r/ po spółgłoskach.
"Uczę się poprzez ruch" to bogaty w ćwiczenia i zabawy terapeutyczne program mający na celu poprawę funkcjonowania dziecka w obszarze funkcji ruchowych oraz percepcji. Stymulacja procesów sensomotorycznych została przedstawiona tu zgodnie z założeniami teorii integracji sensorycznej (SI) i dodatkowo przyczynia się do usprawniania procesów poznawczych. Zaproponowane przez autorki zadania dają nauczycielowi czy terapeucie swobodę wyboru i umożliwiają dostosowanie się do potrzeb każdego dziecka.
Magdalena Charbicka
oligofrenopedagog, terapeuta integracji sensorycznej II stopnia.
„Emocje i gesty” są drugą częścią cyklu „Uczę się rozumieć innych". W publikacji wykorzystano kilkadziesiąt zdjęć osób wyrażających w różny sposób podstawowe emocje, na przykład radość, smutek czy strach. Każda fotografia umieszczona jest na jednej stronie. Na sąsiedniej stronie znajduje się miniatura zdjęcia oraz pytania, które powinny być użyte w trakcie jej omawiania. Pomoc została tak pomyślana, że po złożeniu publikacji (jak stawia się kalendarz biurowy) można prezentować dziecku tylko zdjęcie.
Pytania i polecenia są pomocą w nauce rozpoznawania, nazywania oraz wskazywania przyczyn pojawienia się różnorodnych stanów emocjonalnych w zależności od kontekstu sytuacyjnego. Książka powstała z myślą o kształtowaniu umiejętności ważnych dla rozwoju społecznego zarówno małych dzieci, jak i osób z zaburzeniami, na przykład ze spektrum autyzmu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?