Większość nastolatków czuje presję nierealnych standardów wyznaczanych przez kulturę, media, rówieśników, rodziców, szkołę. Chociaż dobrze jest dążyć do tego, by stawać się coraz lepszym, to łatwo zatracić w tym procesie siebie i swoje marzenia.Chcąc być lubiane i akceptowane, nastolatki często dostosowują się do oczekiwań innych ludzi, nawet jeśli te nie są zgodne z ich przekonaniami. Aby zyskać aprobatę rówieśników, rezygnują z tego, co dla nich ważne, i obawiają się wyrażać własne opinie, stając się podatne na różne wpływy. W tym trudnym okresie nie pomagają też rodzice, którzy często decydują za swoje dzieci, jakie pasje mają rozwijać, na jakie zajęcia dodatkowe uczęszczać, do jakiej szkoły iść. To wszystko wywołuje w młodych ludziach wrażenie, że życie siłą pcha ich w różnych kierunkach, ale żaden nie jest tym, w którym oni chcieliby podążać.Jest to trudny czas poszukiwania własnej tożsamości, poznawania swoich możliwości i ograniczeń, ale również czas wielkich marzeń i zmian.Ten przystępnie napisany, ilustrowany poradnik podpowie nastolatkom, jak poradzić sobie z wyzwaniami okresu dojrzewania i jednocześnie stać się osobą, jaką chce się być. Jak nie zgubić własnej drogi, nie zapomnieć, kim się jest i co się kocha, oraz dążyć ku temu. Autorzy wyjaśniają, jak ważne jest podejmowanie ryzyka, szukanie nowych rozwiązań, pielęgnowanie pasji, nawiązywanie przyjaźni, posiadanie ideałów i odkrywanie budzącego podziw świata.Dzięki technikom zaczerpniętym z terapii akceptacji i zaangażowania oraz psychologii pozytywnej młodzi czytelnicy odkryją skuteczne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami, zwiększą elastyczność psychologiczną, a także przygotują się do tego, by wziąć swój los we własne ręce i stawić czoło życiowym wyzwaniom. Dostrzegą istniejące w każdej chwili nieskończone możliwości rozwoju, zmiany, angażowania się w działania zgodne z własnymi wartościami i stawania tym, kim pragnie się stać.
Nowe, zaktualizowane i rozszerzone wydanie cenionej publikacji!W nowym wydaniu Diagnozy psychoanalitycznej Nancy McWilliams przeszła samą siebie. Pierwsza edycja zasłużenie uważana za klasyk była integracyjnym majstersztykiem, a druga jest jeszcze lepsza. [] Jest to jednocześnie niezbędne źródło wiedzy dla początkujących terapeutów oraz cenne narzędzie dydaktyczne i obszerne źródło wskazówek dla doświadczonych klinicystów.dr David J. WallinW książce w przystępny sposób przedstawiono psychoanalityczną teorię osobowości i jej implikacje praktyczne. Autorka omawia główne typy charakteru i tłumaczy, jak poznanie indywidualnej struktury osobowości pacjenta powinno kształtować uwagę terapeuty i styl interwencji terapeutycznej. Opis uzupełnia licznymi przykładami z własnej praktyki klinicznej. Podręcznik stanowi nieocenione źródło wiedzy zarówno dla profesjonalistów, jak i dla studentów. Uzupełnione i zaktualizowane wydanie odzwierciedla rozwój badań z zakresu psychoanalizy.Jest to książka dla wszystkich klinicystów, którzy chcą dogłębnie zrozumieć swoich klientów oraz pomóc im wieść bogatsze i bardziej autentyczne życie. Nancy McWilliams syntetyzuje stuletnią wiedzę kliniczną, oferując ją w formie przystępnej i użytecznej dla terapeutów o dowolnej teoretycznej perswazji. Pierwsze wydanie Diagnozy psychoanalitycznej zyskało status klasyka, drugie jest wyjątkowo przejrzyste i mistrzowskie.dr Jonathan ShedlerDepartment of Psychiatry, University of Colorado School of Medicine
Nieleczone zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne może bardzo negatywnie wpływać na funkcjonowanie dziecka i zdolność rodziny do radzenia sobie z codziennością. Wywołuje lęk, bywa źródłem znacznego cierpienia i obniża jakość życia. Autorzy w przystępny sposób wyjaśniają, czym cechuje się to zaburzenie, na czym polega proponowana terapia i jak przebiegają poszczególne sesje. Pacjent i jego rodzice uczą się bardziej unormowanych wzorców wzajemnych interakcji i codziennego funkcjonowania. Otrzymują wskazówki, jak wykorzystywać rutynowe działania i przyzwyczajenia niemające związku z zaburzeniem, aby reakcja na terapię była jak najtrwalsza, a ryzyko nawrotu – jak najmniejsze. Poradnik służy do utrwalania i powtarzania informacji uzyskanych podczas spotkań z terapeutą. Zawiera wszystkie materiały niezbędne do wykonywania zadań domowych, w tym formularze do notowania przebiegu ekspozycji z wykresami do śledzenia zmian poziomu lęku oraz formularze samoobserwacji do monitorowania obsesji i kompulsji. Poradnik stanowi uzupełnienie podręcznika poznawczo-behawioralnej terapii zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego u dzieci w wieku 8–17 lat.
Co zrobić, gdy nasze dziecko na odmowę kupna zabawki reaguje wybuchem niepohamowanej złości? Lub gdy jest gotowe zrobić dosłownie wszytko, aby uniknąć odrabiania lekcji i sprzątania po sobie, a na nasze prośby i nalegania za każdym razem odpowiada: "Zaraz"? Jak postąpić ma nauczyciel, gdy uczniowie spóźniają się na lekcje, a kiedy już się na nich pojawią - rozmawiają, wysyłają SMS-y lub używają wulgarnego języka? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziemy właśnie w tej książce. Autorzy, korzystając ze swego wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi, przedstawiają Czytelnikowi proste, a zarazem skuteczne, metody poradzenia sobie z trudnymi zachowaniami.
Pierwsze polskie wydanie jednego z najskuteczniejszych programów terapii zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego
Doskonały przewodnik dla klinicystów pracujących z osobami cierpiącymi na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, prezentujący program terapii ekspozycji i powstrzymania reakcji oparty na teoretycznych i praktycznych zasadach terapii poznawczo-behawioralnej.
Autorki, po wprowadzeniu teoretycznym oraz przedstawieniu tła historycznego i wyników przeprowadzonych badań potwierdzających skuteczność opisywanej metody, szczegółowo wyjaśniają, jak planować i prowadzić terapię. Prezentują pełen opis programu składającego się z pięciu głównych komponentów: ekspozycji in vivo , ekspozycji wyobrażeniowych, technik powstrzymania reakcji, przetwarzania i wizyt domowych, z których każdy został zilustrowany licznymi przykładami. Podczas sesji pacjent poddawany jest działaniu bodźców (realnych lub wyobrażonych), które wywołują u niego natrętne myśli i kompulsje. Ekspozycje są stopniowane w taki sposób, aby z czasem uświadomił sobie, że to, czego się obawia, wcale nie musi się wydarzyć, jeśli nie ucieknie się do podejmowanych dotąd rytuałów. Terapia obejmuje techniki ekspozycji i powstrzymania reakcji stosowane zarówno pod nadzorem terapeuty, jak i samodzielnie przez pacjenta w domu.
Na program terapii składają się w większości praktyczne ćwiczenia wykonywane podczas sesji i w ramach zadania domowego. Polegają one na realizacji coraz trudniejszych – w miarę postępów leczenia – ekspozycji. Podręcznik zawiera wszystkie formularze wykorzystywane przez terapeutę i pacjenta w trakcie terapii. Jego uzupełnieniem jest poradnik dla pacjenta zawierający gotowe formularze zadań domowych.
Jak nakłonić kogoś do zmiany sposobu postępowania?Jak zachęcić innych ludzi do zmiany decyzji?Jak sprawić, by takiej zmiany zapragnęli?Jak obronić się przed ich wpływem na nasze decyzje? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, sięgnij po bestseller światowej sławy psychologa społecznego. Znajdziesz tu przejrzysty opis mechanizmów, dzięki którym ludziom udaje się przekonać innych do swoich racji. Robert Cialdini w niezwykle zajmujący sposób tłumaczy tajniki postępowania człowieka. Wyjaśnia nie tylko, jak skutecznie wpływać na ludzi, ale także jak obronić się przed niepożądanym wpływem. Opierając się na własnym doświadczeniu, wieloletniej praktyce oraz udokumentowanych wynikach badań psychologicznych, opisuje fascynujący świat ludzkich zachowań. Książka jest niezwykle przydatna dla psychologów, menedżerów, trenerów, specjalistów od sprzedaży i marketingu. Przyda się jednak każdemu, kto chce wpływać na innych lub obronić się przed manipulacją. "Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka zyskała sobie ogromną popularność nie tylko wśród psychologów, ale także specjalistów od marketingu i wśród szerokiej publiczności. Została przetłumaczona na 26 języków i sprzedana w milionach egzemplarzy, zaś anglojęzyczny jej oryginał był cytowany ponad 3 tysiące razy. Przyczyną niezwykłej popularności tej pracy jest nie tylko fakt, że odkrywa ona czytelnikowi dość proste mechanizmy psychiczne odpowiedzialne za złożone i nieraz trudne do zrozumienia przypadki ludzkiego postępowania. Niepoślednią przyczyną jest też niezwykły dar jasnej i angażującej odbiorcę komunikacji Robert Cialdini potrafi wyjaśniać złożone zjawiska w sposób powszechnie zrozumiały i fascynujący. Zarówno kiedy pisze, czego świadectwem omawiana książka, jak i kiedy mówi, czego świadectwem są jego kilkakrotne wystąpienia w murach Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. prof. Bogdan Wojciszke
Podręcznik prezentuje badania z zakresu psychologii opisane przez najwybitniejszych psychologów polskich, wykładających na najlepszych uczelniach wyższych w kraju. Psychologia to jedna z wiodących nauk społecznych, wpływająca zarówno na codzienne życie ludzi, jak i całych społeczności i kultur. Jest w związku z tym także jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin. Dotychczas poznawaliście ją Państwo dzięki znakomitej trzytomowej "Psychologii", pod redakcją naukową profesora Jana Strelaua, która jest podstawą nauczania psychologii na wszystkich polskich uczelniach. Teraz otrzymacie Państwo zupełnie odmienny rewelacyjny podręcznik, który doskonale zapozna Państwa z wiedzą psychologiczną, pokazując jednocześnie, w jakich kierunkach rozwinęły się poszczególne subdyscypliny psychologii.
PRZEDSPRZEDAŻ! Premiera 24.05.2023!PRODUKT ZOSTANIE WYSŁANY NAJWCZEŚNIEJ W DNIU PREMIERY.DATA PREMIERY MOŻE ULEC ZMIANIE!Podręcznik prezentuje badania z zakresu psychologii opisane przez najwybitniejszych psychologów polskich, wykładających na najlepszych uczelniach wyższych w kraju. Psychologia to jedna z wiodących nauk społecznych, wpływająca zarówno na codzienne życie ludzi, jak i całych społeczności i kultur. Jest w związku z tym także jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin. Dotychczas poznawaliście ją Państwo dzięki znakomitej trzytomowej Psychologii pod redakcją naukową profesora Jana Strelaua, która jest podstawą nauczania psychologii na wszystkich polskich uczelniach. Teraz otrzymacie Państwo zupełnie odmienny rewelacyjny podręcznik, który doskonale zapozna Państwa z wiedzą psychologiczną, pokazując jednocześnie, w jakich kierunkach rozwinęły się poszczególne subdyscypliny psychologii.
Ponad 50 ćwiczeń, które pomogą: zrozumieć uczucia, zachować spokój, radzić sobie z silnymi emocjami. Każdy z nas miewa gorsze dni i czasami się gniewa. Nie ma w tym nic złego wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Tak naprawdę znaczenie ma to, czy nie przejmują one nad nami kontroli, a także sposób, w jaki je wyrażamy. Książka Oswoić potwora gniewu zawiera ponad pięćdziesiąt wesołych ćwiczeń, które pomagają dzieciom zrozumieć gniew, zaakceptować to uczucie i się z nim uporać. Autorka zabierze twoje dziecko w podróż, podczas której ono: wypróbuje różne sposoby radzenia sobie z gniewem, wykonując fantastyczne ćwiczenia oparte między innymi na rysowaniu, myśleniu czy pracy z własnym ciałem; dowie się, jak inne dzieci przeżywają gniew i radzą sobie z takimi samymi uczuciami, jakich ono doświadcza; odkryje wskazówki, po których rozpozna, kiedy w jego ciele pojawia się gniew, co jest jego przyczyną i jak może go wyładować w bezpieczny sposób. Ćwiczenia opisane w książce zostały zaczerpnięte z terapii opartych na dowodach naukowych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, praktyka uważności, EMDR czy terapia zabawą. Pomogą one dziecku zrozumieć, że odczuwany przez nie gniew nie jest zły i co może zrobić, by zapanować nad tym uczuciem, zamiast pozwalać, by to potwór gniewu przejmował nad nim władzę.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to przewlekła choroba wpływającą nacodzienne funkcjonowanie i jakość życia. Książka ta to doskonały poradnik, który został napisany z myślą o osobach, które pragną uzyskać kontrolę nad swoimi obsesyjnymi myślami i kompulsywnymi rytuałami za pomocą terapii, którejskuteczność została potwierdzona klinicznie. Autorki w przystępny sposóbwyjaśniają, czym cechuje się zaburzenie OCD, jakie są przyczyny i jak sobieradzić z objawami. Opisują, najskuteczniejszy w przypadku tego rodzajuzaburzenia, program terapii ekspozycji i powstrzymywania reakcji w tym jegocele, strategie oraz opis poszczególnych sesji. Poradnik dla pacjenta,stanowiący uzupełnienie Podręcznika terapeuty, zawiera wszystkie formularzewykorzystywane podczas sesji, także te do wykonywania zadań domowych. Formularze te służą do tworzenia hierarchii ekspozycji, codziennego monitorowania rytuałów, przeprowadzania ekspozycji in vivo i ekspozycji wyobrażeniowej oraz prowadzenia zapisu samodzielnych ekspozycji in vivo w ramach pracy domowej. Są niezbędne do zapisywania codziennych zmagań z powstrzymywaniem rytuałów, notowania obserwacji podczas wykonywania zadań domowych oraz utrwalania tego, czego pacjenci dowiedzieli się podczas spotkania z terapeutą. Publikacja stanowi źródło rzetelnych informacji, które są istotnym wsparciem dla osób korzystających z terapii poprzez podtrzymywanie ich działań pomiędzy sesjami.
Po wielkim sukcesie Wywierania wpływu na ludzi Robert B. Cialdini - światowej sławy autorytet w dziedzinie psychologii społecznej - postanowił zaspokoić głód wiedzy wszystkich czytelników, którzy chcą nie tylko znaleźć sposób, aby obronić się przed perswazją, lecz przede wszystkim dowiedzieć się, jak skuteczniej wykorzystać techniki wpływu społecznego do osiągnięcia swoich celów. Zaproponowane przez autora reguły wywierania wpływu od lat są uważane za podstawowe zasady gwarantujące sukces w zakresie oddziaływania na innych. Niniejsza książka rozszerza i uzupełnia dotychczasową wiedzę. ARTYKUŁY I RECENZJEWywiad z Autorem - Psychologia-spoleczna.plSiódma regułaTajemnicza pierwotna siła - OnetPotęga subtelnych oddziaływań - dr Jarosław Kulbat SWPSRobert Cialdini wyjaśnia na czym polega preswazja - polskie napisyWywiad z Autorem - projekt Można! SWPS - A.TucholskiRadio Gdańsk - rozmowa z prof. Bogdanem WojciszkeMała PsychologiaPsychologia Życia Codziennego
Uczucia są czymś naturalnym. Gdy jesteśmy świadomi tego, co czujemy, i potrafimy to w odpowiedni sposób wyrażać, życie nabiera głębi, a relacje z innymi ludźmi - pełni. Jeśli jednak ignorujemy uczucia bądź się ich boimy, zaczynają się kłopoty. Nawet najbardziej rozwinięty intelekt nie zastąpi inteligencji emocjonalnej. Seria bajek o uczuciach ma na celu wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka. Opowieści są pomyślane tak, by uczyły rozpoznawania, akceptowania i właściwego okazywania uczuć. Są adresowane głównie do dzieci w wieku 5-9 lat, ale także dorosłym przyniosą użyteczną wiedzę na ten temat. Smutek i zaklęte miasto opowiada o fatalnych konsekwencjach unikania smutku za wszelką cenę, a także o tym, jak uczucie to może zawładnąć naszym życiem. Książka zawiera ,,Instrukcję obsługi smutku", w przystępny sposób przedstawiającą praktyczne sposoby radzenia sobie z tym uczuciem, a także wiele zabaw i ćwiczeń pomagających lepiej je poznać, również w kontekście innych emocji. Ta ostatnia część będzie przydatna zarówno dla rodziców, jak i osób pracujących z dziećmi. Kolejne bajki z serii przedstawiają złość, strach, zazdrość, wstyd i radość. Warto zapoznać się również z nimi, gdyż wszystkie uczucia są ze sobą powiązane i tylko znajomość wszystkich pozwala nam korzystać w pełni z własnych możliwości.
* Czy każdy z nas może odkryć w sobie psychopatę?
* Co sprawia, że w człowieku budzą się niebezpieczne instynkty?
* Czy można być psychopatą i o tym nie wiedzieć?
W fascynujący świat psychopatii zabiera nas ceniony amerykański psychiatra i neurobiolog. James Fallon, badając mózgi psychopatycznych morderców, ku swojemu zdziwieniu odkrył, że jego własny mózg wykazuje zmiany charakterystyczne dla tej grupy osób. Co więcej, dowiedział się, że kilku jego przodków w linii męskiej było mordercami, a przynajmniej podejrzewano ich o dokonanie zbrodni. Fakt ten nie tylko zakłócił życie osobiste i zawodowe Fallona, ale sprawił, że zakwestionował on własną tożsamość. Jeżeli chcecie przeczytać popularnonaukową książkę, która zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące biologicznych teorii zaburzenia osobowości typu psychopatycznego (wiem, że ani DSM, ani ICD nie zawiera terminu „psychopatia”, James Fallon też o tym pisze) to „Mózg Psychopaty” Jamesa Fallona będzie dobrą lekturą. Jan Gołębiowski profiler, psycholog kryminalny, biegły sądowy założyciel Centrum Psychologii Kryminalnej
Osoby zmagające się z zaburzeniami emocjonalnymi odczuwają silne, niechciane, przytłaczające emocje, które uniemożliwiają im osiąganie ważnych celów życiowych i obniżają komfort życia. Negatywnie odbierają własneprzeżycia, doświadczają dyskomfortu wywołanego przez powiązane z nimi doznaniafizyczne, są dla siebie bardzo surowe. Intensywnie odczuwają lęk, smutek, złość czy poczucie winy. W celu uniknięcia trudnych przeżyć podejmują działania, które chwilowo poprawiają samopoczucie, lecz na dłuższą metę prowadzą do nasilenia przykrych odczuć. Często cierpią też na zaburzenia współistniejące. Program terapeutyczny opisany w niniejszej książce jest przeznaczony dla osób dotkniętych zaburzeniami emocjonalnymi, takimi jak zaburzenie paniczne, fobia społeczna, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie stresowe pourazowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne oraz depresja. Pomaga lepiej zrozumieć odczuwane emocje i rozpoznać działania podejmowane w reakcji na nie. Zmierza do zmiany nawyków związanych z regulacją emocji, aby zmniejszyć intensywność i częstotliwość narzucających się, przytłaczających doświadczeń emocjonalnych. Uczy, że emocje – nawet te trudne i niewygodne – pełnią ważną funkcję, dlatego tak istotna jest ich akceptacja, pozwalająca zapanować nad odruchową reakcją, aby reagować skuteczniej. Cele programu terapeutycznego obejmują: lepsze zrozumienie własnych przeżyć emocjonalnych, dopuszczanie do siebie emocji oraz ich akceptowanie, podważanie automatycznych myśli i rozwijanie elastyczności poznawczej, wyeliminowanie emocjonalnego reagowania, oswojenie się z doznaniami fizycznymi wpływającymi na sposób przeżywania emocji, zwalczenie negatywnych, unikowych reakcji, reagowanie na emocje w konstruktywny sposób. Niniejszy poradnik – stanowiący uzupełnienie podręcznika terapeuty – służy do powtarzania i utrwalania informacji uzyskanych podczas sesji. Zawiera wszystkie materiały niezbędne do wykonywania zadań wyznaczonych przez terapeutę. Jest źródłem rzetelnej wiedzy dla osób uczestniczących w terapii, wspierając ich działania między sesjami. Uwzględniono w nim także wskazówki dotyczące zapobiegania nawrotom zaburzenia.
Gdy zadajemy pytanie: "czym jest miłość?", większość osób ma problem z podaniem dokładnej definicji tego uczucia. Wszyscy są jednak przekonani o jego wyjątkowości oraz o tym, że często powoduje wielką rewolucję w życiu. Jak wygląda psychologiczna strona miłości? Odpowiedzią na to pytanie jest doceniona przez czytelników "Psychologia miłości", uznawana za jedną z najlepszych książek poruszających tematykę miłości. Jej autorem jest psycholog, Bogdan Wojciszke, który wprowadza nas do świata, gdzie miłość próbuje się ująć z perspektywy społecznej, a więc poprzez mechanizmy, działania, zachowania, emocje i myśli, jakie jej towarzyszą. To również przekrój zmian i faz, przez które miłość przechodzi wraz z upływem czasu. Niektóre z pojawiających się tu opinii mogą zaskoczyć Czytelników. Przedstawione teorie oparte są na badaniach, w których pod uwagę brana jest między innymi płeć - nie od dziś przecież wiadomo, że kobiety i mężczyźni różnią się sposobem odczuwania, komunikowania emocji, a nawet oczekiwaniami w stosunku do relacji. Odmienność wynikać może także ze względów kulturowych, które dyktują pewne zachowania i ugruntowują je w tradycji danego kraju bądź regionu świata. Oznacza to, że w książce zaprezentowano stricte naukową postawę wobec miłości, rozprawiającą się z pewnymi stereotypami i wychodzącą poza romantyczny schemat. Pozostawia również nadzieję tym, którzy zastanawiają się, czy możliwe jest przełamywanie pewnych ograniczeń oraz praca nad sobą, by ostatecznie móc stworzyć wartościowy związek. Bogdan Wojciszke jest psychologiem, terapeutą, wykładowcą akademickim oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk. W centrum jego zainteresowań znajdują się psychologia osobowości i psychologia społeczna, a jego zasługi w tej materii zostały docenione nie tylko przez czytelników i znawców - autor został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Doskonała lektura dla każdego, kto chciałby zrozumieć, skąd się biorą nasze wzorce emocji, myśli i zachowań, a także metody ich zmiany. Arnoud Arntz profesor psychologii klinicznej, Uniwersytet Amsterdamski Czy jesteś osobą szczególnie krytyczną wobec siebie? A może bardzo surową i wymagającą w stosunku do najbliższych? Nie potrafisz samodzielnie podejmować decyzji, czujesz się osamotniony i trudno ci mówić o swoich potrzebach? A może wprost przeciwnie ? jesteś zbyt pewny siebie, nadmiernie kontrolujesz otoczenie i za wszelką cenę chcesz być w centrum uwagi? Kształtują nas nasze doświadczenia, zwłaszcza te z dzieciństwa. Czasem niesiemy z sobą przez życie przyjemne wspomnienia, a czasem bagaż przykrych i bolesnych przeżyć, które nas przytłaczają. Wówczas zamiast cieszyć się chwilą obecną, wpadamy w emocjonalne pułapki i nieświadomie sięgamy po utarte strategie działania, które kiedyś nas chroniły, a teraz zamykają w zaklętym kręgu cierpienia i braku satysfakcji z życia. Dzięki tej książce wyzwolisz się spod zgubnego wpływu swoich doświadczeń ? zrozumiesz i przezwyciężysz negatywne wzorce myślenia oraz powiązane z nimi emocje i zachowania. Poradnik, oparty na zasadach terapii schematów ? podejścia o udowodnionej wysokiej skuteczności ? jest źródłem praktycznej wiedzy i narzędzi, które pomogą ci: ? odkryć, jak niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa wpływają na twoje obecne życie, ? zidentyfikować odruchowe strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach, ? wypracować zdrowe sposoby dbania o siebie i zaspokajania swoich potrzeb, ? rozwinąć umiejętności potrzebne, by odpowiednio reagować na wyzwania i problemy emocjonalne. Przedstawione w książce techniki i przykłady pomogą ci przerwać autodestrukcyjne błędne koła i utorują drogę do szczęśliwszego życia. Stań się Zdrowym Dorosłym, który potrafi odpowiednio zadbać o siebie i swoje potrzeby! Przychodzimy na świat bezbronni i zdani na innych. Potrzebujemy kogoś, kto odpowie na nasze potrzeby i pozwoli doświadczyć bezpieczeństwa, troski i miłości. Każde takie doświadczenie to kapitał na przyszłość. Każde nadużycie czy zaniedbanie to zaciągnięty dług, który przyjdzie kiedyś spłacić. Autorki niniejszej książki zabierają czytelnika w podróż pozwalającą lepiej zrozumieć braki z dzieciństwa oraz ich konsekwencje w dorosłości. Oferują też sprawdzone, praktyczne narzędzia pozwalające wyleczyć stare rany i dzięki temu żyć zdrowo, realizując się oraz tworząc zdrowe relacje w obecnym życiu. Przemysław Mućko autor bloga Psychowiedza, współzałożyciel Centrum Terapii Schematu ?Integral? Z niecierpliwością czekałam na polskie wydanie ?Emocjonalnych pułapek przeszłości? i będę często sięgać po tę książkę. W mojej pracy terapeuty i superwizora terapii schematu brakowało mi właśnie poradnika, który pomógłby w rozpoznawaniu i zmianie nie tylko negatywnych schematów, ale też trybów działania powodujących cierpienie nasze lub bliskich nam osób. Dzięki przejrzystemu językowi i ogromnej liczbie praktycznych przykładów oraz ćwiczeń książka może wesprzeć każdego czytelnika w samodzielnej pracy nad sobą, jak również wzbogacić arsenał technik pomocy wszystkich terapeutów schematu. Małgorzata Bielak certyfikowany terapeuta i superwizor terapii schematu oraz terapii poznawczo-behawioralnej Książka ?Emocjonalne pułapki przeszłości? przyda się zarówno w procesie samodzielnego przezwyciężania trudności psychicznych, jak i jako uzupełnienie pracy z psychoterapeutą. W zrozumiały, zwięzły, a czasem zabawny sposób wytłumaczono w niej podstawowe pojęcia terapii schematu. Autorki pomagają dobrze pojąć tryby powodujące emocjonalne cierpienie i skutecznie zaplanować ich zmianę. Klarownie przedstawiają też różnorodne techniki, których zastosowanie może ułatwić czytelnikowi realizowanie własnych celów i wartości. Jędrzej Kosewski certyfikowany terapeuta i superwizor terapii schematu.
Wyobraź sobie, że masz obok siebie swojego najlepszego przyjaciela. Przyjaciela, który przechodzi trudne chwile, zrobił coś, czego żałuje, stoi w obliczu poważnego wyzwania albo boryka się z jakimiś problemami. Okazujesz mu wyrozumiałość, troskę, współczucie i życzliwość. Starasz się być jego sprzymierzeńcem. Nie krytykujesz, nie oceniasz, jesteś blisko. A teraz wyobraź sobie, że to Ty jesteś swoim najlepszym przyjacielemNa tym właśnie polegasamowspółczucie - to praktyka, dzięki której uczymy się być dobrymi przyjaciółmi dla nas samychw chwilach, gdy tego najbardziej potrzebujemy: gdy czujemy się zagubieni, nieudolni, niedoskonali, bezradni. Dzięki temu potrafimy spojrzeć na samych siebie z akceptacją i życzliwością oraz uznać własną niedoskonałość za coś normalnego. Praktykowanie samowspółczucia zwiększa poczucia własnej wartości i pomaga zwalczyć wewnętrznego krytyka. To podejście stanowi także niezawodne źródło wsparcia nawet wtedy, gdy nasz świat się rozpada: buduje odporność psychiczną, zmniejsza lęk i przygnębienie.Liczne badania nad samowspółczuciem pokazały, jak bardzo jest ono korzystne dla naszego dobrostanu. Ten oparty na nauce zeszyt ćwiczeń pokazuje, krok po kroku, jak uwolnić się od surowych osądów i niemożliwych do spełnienia standardów w celu pielęgnowania dobrego samopoczucia emocjonalnego.
40 ćwiczeń opartych na terapii poznawczo-behawioralnej, terapii ACT oraz uważności.To nieprawda, że dzieci nie mają żadnych zmartwień. Niektóre nie mogą zasnąć z obawy, że w ciemności czai się coś złego. Inne martwią się, że gdy nauczyciel wywoła je do odpowiedzi, zapomną, co mają powiedzieć. Jeszcze inne zadają dorosłym trudne pytania o przyszłość lub boją się, że ich bliskim stanie się coś złego.W rzeczywistości LĘK jest pożyteczną, zdrową emocją. Czasami jednak rośnie tak bardzo, że staje się przytłaczający. Co rodzice mogą zrobić w takiej sytuacji? Instynkt rodzicielski podpowiada nam, że powinniśmy koić i łagodzić każdy ból czy dyskomfort, jakiego doświadcza nasze dziecko. Ale jak robić to umiejętnie, tak aby nie zaszkodzić dziecku?Z pomocą przychodzi nam książka Agnes Selinger, doświadczonej psycholożki klinicznej. Zawiera ona aż 40 ciekawych ćwiczeń opracowanych po to, by pomóc dzieciom w przepracowaniu lęków i zmartwień. Przedstawione w niej strategie bazują na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej, terapii akceptacji i zaangażowania oraz uważności, które są metodami opartymi na dowodach naukowych.Dzięki tej książce twoje dziecko:dowie się, czym jest lęk;zrozumie, że każdy czasem się boi i czymś martwi;nauczy się radzić sobie z lękiem pojawiającym się w różnych sytuacjach w ciągu dnia, przy codziennych, rutynowych czynnościach;osiągnie wewnętrzny spokój;wzmocni samoocenę i wiarę w siebie.
Mądry poradnik, opisujący w jaki sposób najnowsze odkrycia z dziedziny neuropsychologii mogą pomóc w zmianie sposobu myślenia i poprawie jakości życia. Nie jest to kolejna pozycja o pozytywnym myśleniu, lecz książka bazującana fachowej wiedzy i sprawdzonej metodologii
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?