Reprint oryginału z 1906 r na temat pisma runicznego i pomników słowiańskich. Bardzo ciekawa pozycja dla tych wszystkich, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę o historię run słowiańskich ich znaczenie oraz wyjaśnienie symboli. Jest to również podręcznik do nauki symboli, liter i znaków runicznych używanych m.in. przy pomnikach polskich, czeskich i rosyjskich. Znajdują się tu również informacje dotyczące kamieni mikorzyńskich- dwóch kamieniach z wyrytymi symbolami domniemanych bóstw.
Wybór wierszy: Na fujarce; Sposób na laleczkę; Na polu; Co ja wyczytam w książeczce To tylko kilka wybranych wierszyków Marii Konopnickiej. Reprint oryginału wydanego w Warszawie w 1891 roku przez Nakładem Michała Arcta.
Reprint pierwszego wydania książki z 1893 r.
"Proste dania naszych babć a jest ich ponad trzy tysiące. Gotowe receptury, sprawdzone przepisy i porady na temat prowadzenia domu i przygotowania spiżarni - wspaniały prezent mam dla swoich córek."
I właśnie tym Młodym Gospodyniom autorka, Maria Marciszewska, w przedmowie dedykuje swoją książkę.
Aromatyczne zupy, soczyste mięsiwa, leguminy, dania z ryb i dzikiego ptactwa, przepisy na domowy wyrób wędlin, konfitur czy staropolskich nalewek oraz sposoby przygotowania tych dań stanowią o wartości tej pozycji wydawniczej.
Radzimy więc nie przystępować do lektury z pustym żołądkiem…
Pierwszy tom z cyklu czterech tytułów, które sukcesywnie będą przez nas wznawiane. Napisane przez Łukasza Gołębiowskiego (1773-1849) jednego z pierwszych polskich etnografów (badacz tzw. starożytności słowiańskich oraz zwyczajów i obyczajów ludu polskiego), powstaniec kościuszkowski, historyk, bibliotekarz, tłumacz, pamiętnikarz i opiekun zbiorów Biblioteki Poryckiej, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk.Warszawskie lata Gołębiowskiego (18231831) były najbardziej intensywnym okresem jego pracy naukowej. Opracował wówczas i wydał m.in. pierwszy przegląd historiografii polskiej O dziejopisach Polski, ich duchu, zaletach i wadach (1826), a także jedną z pierwszych książek o historii Warszawy, z opisem jej zabytków i przewodnikiem po mieście Opisanie historyczno-statystyczne miasta Warszawy (1826), a wreszcie pierwszą pracę etnograficzną w Polsce, pt. Gry i zabawy różnych stanów w kraju całym, lub niektórych tylko prowincyach (1831) oraz Ubiory w Polszcze od najdawniejszych czasów aż do chwil obecnych (1830).Około roku 1831 pełnił funkcję bibliotekarza Biblioteki Publicznej w Warszawie, z obowiązkiem wykładania bibliografii na miejscowym Uniwersytecie. Po upadku powstania listopadowego został zwolniony (marzec 1833) przez władze carskie ze stanowiska sekretarza Towarzystwa Przyjaciół Nauk (za ukrycie funduszy Towarzystwa przed konfiskatą rosyjską). Wkrótce potem nabył niewielką kolonię wiejską Kaźmierówka (koło Hrubieszowa), gdzie się przeprowadził.Prezentowana książka Domy i dwory, przy tym opisanie apteczki, kuchni, stołów, uczt, biesiad, trunków i pijatyki; łóżek, pościeli, ogrodów, powozów i koni; błaznów, karłów, wszelkich zwyczajów dworskich i różnych obyczajowych szczegółów, Warszawa 1830 to pierwszy tom z cyklu czterech tytułów.
Książka opatrzona jest dwustronicowym wstępem napisanym przez autora. Tom pierwszy zawiera 383 strony. Tom drugi to tylko 192 strony, ponieważ śmierć autora zatrzymała pracę przy encyklopedii na literze ""L"". Oba tomy wydane są w jednym woluminie. Praca ta jest alfabetycznym spisem licznych i wspaniałych przykładów budownictwa drewnianego w dawnej Polsce "" na jej kartach prezentowane są obiekty z Podlasia, Mazowsza, Litwy, Żmudzi, z pogranicza Podola i Wołoszczyzny, z Galicji, z Czerwonej Rusi, Poznańskiego, Grodzieńszczyzny i innych regionów. Autor opisuje także nieistniejące już obiekty z terenów Litwy, Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Ukrainy, Żmudzi, Ziemi Sandomierskiej, Opatowskiej, Radomskiej itd. Z. Gloger przedstawia w swojej książce dawne cerkwie drewniane, stare domy, chaty, dwory szlacheckie, pałace, stare pomniki przyrody, dzwonnice, kościoły, lamusy, krzesła, krzyże, kufry etc. Łącznie księga zawiera około 550 zdjęć, rysunków i rycin (m.in. świetne rysunki Z. Glogera oraz ryciny wg Jana Matejki). Jest to praca o wyjątkowej wartości naukowej (etnograficznej i historycznej) z uwagi na fakt, iż większość prezentowanych obiektów nie przetrwała do naszych czasów.
Kuchnia polsko-amerykańska - A. J. Kamionka ""Jedyna odpowiednia książka kucharska dla gospodyń polskich w Ameryce. Zawiera tysiące przepisów przyrządzania potraw mięsnych i postnych, a także przepisy pieczenia ciast wszelkiego rodzaju."" Wznowienie na podstawie oryginału z 1917 r, wydanego w Stanach Zjednoczonych. Przepisy zawarte są połączeniem kuchni polskiej i amerykańskiej, a związane jest to z przystosowaniem się polskim imigrantów do odmiennych warunków życia oraz innych, różnorodnych artykułów dostępnych na rynku amerykańskim. ""Kuchnia polsko-amerykańska"" była na ówczesne czasy jednym z pierwszych, o ile nie jedynym podręcznikiem łączącym polską, tradycyjną kuchnię z jakże odmienną kuchnią amerykańską. Zawiera tabelę czasu na gotowanie i pieczenie oraz dodatek zawierający wskazówki dotyczące kwaszenia i solenia jarzyn, oszczędnych potraw, głównie na bazie kartofli.
Reprint oryginału z 1914 roku, na który składa się 5 różnych ksiąg o tematyce myśliwskiej: - ""Myślistwo Ptasze"" - M. Cygańskiego - 1584 r. - ""Myśliwiec"" - T. Bielawskiego - 1595 r. - ""Hippika""- K. Pieniążka - 1607 r. - ""Myślistwo z ogary"" - J. hr. Ostroroga - 1618 r. - ""Gospodarstwo jezdeckie, strzelcze i myśliwcze"" - 1690 r. Przedruk ten jest kompendium wiedzy myśliwskiej z opisami z licznymi rycinami różnych gatunków zwierząt wykorzystywane do polowania oraz tych, na które polowano. Zawarte w książce informacje objaśniają czytelnikowi różne sposoby polowania, hodowli koni, tresury psów i innych związanych z tym tematem.
Naukowe badanie dawnych przesądów, czarów i roślin czarodziejskich, w których Rostafiński wykazał, że owe wierzenia wśród ludu nie są wyobrażeniami, zachowanymi jeszcze z prastarych czasów pogańskich. Wierzenia te zostały zatarte przez chrześcijaństwo i idącą w ślad za nim kulturę. Nastąpiło to w znacznej części w wieku XVI za pomocą popularnej polskiej literatury ludowej, z których Rostafiński wybrał, zebrał i usystematyzował te najciekawsze i zaprezentował w swoim Zielniku Józef Rostafiński (1850-1928); botanik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; członek PAU, pionier polskiej florystyki. Jedna z jego książek, Przewodnik do oznaczania roślin w Polsce dziko rosnących, doczekała się 21 wydań między 1886 i 1979 rokiem.
Główniejsze sceny i postacie z powieści i nowel Sienkiewicza w dwudziestu illustracyach (...). Z wstępem krytycznym Stanisława hr. Tarnowskiego. W części zasadniczej 19 fragmentów dzieł Sienkiewicza z całostronicowymi ilustracjami m.in. J. Brandta, J. Chełmońskiego, A. Kamieńskiego czy J. Kossaka. Album z 20 ilustracjami przedstawiającymi główne sceny i postacie z powieści i nowel Sienkiewicza. Treść właściwa poprzedzona portretem Henryka Sienkiewicza oraz wstępem Stanisława Tarnowskiego.
Praktyczna Kuchnia, czyli podręcznik do przyrządzania potraw i legumin - Róża Makarewicz*Wznowienie na podstawie oryginału z 1910 roku. Prawie 1100 przepisów dań i porad , umożliwiających umiejętne prowadzenie kuchni smacznej i taniej, wedle zasad na długoletnim doświadczeniu opartym. Jak autorka pisze ""same przepisy i tu jak wszędzie pozostaną martwą literą, którą ożywić i należycie zastosować tylko dobra i energiczna gospodyni potrafi.""
"Reprint oryginału drugiego wydania z 1929 r. z 329 przepisami kuchni powojennej. Autorkę, jak sama pisze, skłoniła do wydania niniejszej książki ""drożyzna produktów po wojnie, brak wielu artykułów, małe, w porównaniu z zarobkami robotników, zarobki inteligencji. Młode, ba nieraz i starsze gosposie muszą się często odwoływać do książki kucharskiej — a książki wszystkie pisane i wydane przed wojną, w czasach wielkiej obfitości i taniości produktów, dają potrawy bardzo smaczne wprawdzie, lecz zupełnie niedostępne ze względu na ilości potrzebnych do ich wykonania produktów i, co zatem idzie, koszt ich przyrządzenia. Nie będzie to uniwersytet dla tych pań, które się na kuchni już znają, lecz zwykła szkoła powszechna dla młodych, niedoświadczonych gospodyń, dająca te wiadomości, jakie każda kucharka posiadać powinna.
Zawiera dodatek ATLAS KULTURY LUDOWEJ W POLSCE Monumentalne dzieło wydane w Krakowie w latach 1929-1939 (drugie wydanie w Warszawie, 1967-1968 w opracowaniu Jadwigi Klimaszewskiej). Dzieło było pierwszym w Europie syntetycznym opracowaniem ludowej kultury dużej grupy etnicznej, a jego publikacja wysunęła etnografię polską na czołową pozycję w europejskim słowianoznawstwie. Tom drugi (cz.1 i 2), zatytułowany Kultura duchowa, opracowane są m.in. takie tematy jak wiedza, kult, wierzenia, magia, wróżby, sztuki plastyczne, muzyka, onomastyka i symbolika. Autor oparł się na rozległej rozproszonej literaturze oraz gruntownych badaniach terenowych jakie prowadził w Polsce, na Białorusi, Polesiu i Ukrainie.
Jaja są nie tylko jednym z najpożywniejszych i najzdrowszych artykułów spożywczych - są również jednym najbardziej niezbędnym, najbardziej rozpowszechnionych. Najłatwiejsze do przyrządzenia, są jednocześnie podstawowym materiałem kuchni wymyślnej i wykwintnej. Jaja są codziennym pożywieniem kilkumiesięcznego dziecka i zgrzybiałego starca. Zjada je codziennie rano i wieczorem pracownica igły, sklepowa i biuralistka, śpiesząca do pracy, gotując je, lub smażąc naprędce na primusie, lub spirytusówce, jak również i smakosz, spożywający je w postaci wykwintnych omelettes souffles z truflami i szparagami w eleganckiej restauracji. To też te pierwszorzędne jadłodajnie mają rozmaite wyborne sposoby przyrządzania potraw z jaj i przy pomocy jaj. Gorzej jest w kuchniach prywatnych, gdzie właśnie znane jest przeważnie tylko stosowanie jaj, jako środka pomocniczego. Samodzielne potrawy z jaj ograniczają się zwykle do jaj na miękko, (prawie zawsze przegotowanych), jaj na twardo (często niedogotowanych), jajecznicy na maśle lub słonince ze szczypiorkiem i do nieudolnie wykonanego omletu z konfiturami.
Reprint oryginału z 1905 r., zawierająca 43 kolorowe ilustracje ptaków i ich jaj żyjących na ziemiach polskich.
Jak sam autor pisze "niniejsza książeczka ma na celu zapoznanie czytelników z najważniejszymi z naszych ptaków pożytecznych."
Książka zawiera nie tylko krótkie opisy ze wskazaniem głównych cech ptaków, po których można poznać dany gatunek, ale również szczegóły obyczajowe oraz stopień pożyteczności każdego z nich. Obok opisanych głównych gatunków ptaków znajdują się również krótkie wzmianki o pokrewnych i pożytecznych ptakach.
W malinowym chruśniaku, Trzy róże, Ballady - Bolesław Leśmian Przedruk trzech tomików na podstawie wyda"" z lat 1920, 1926 i 1937, we wspólnej oprawie. Jest to zbiór poezji miłosnej, z przepięknymi kwiecistymi motywami na okładce i w środku książki. Idealny pomysł na prezent.
Maria Ochorowicz-Monatowa to najgłośniejsza polska autorka książek kulinarnych w pierwszej połowie XX wieku, godna następczyni Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Przez dziesięciolecia jej ""Uniwersalna książka kucharska"" służyła w wielu domach. Do dziś jej przepisy inspirują miłośników tradycyjnej polskiej kuchni - smaków zdrowych i domowych. ""Przeszło 2200 skromnych i wytwornych przepisów gospodarskich i kuchennych z uwzględnieniem niezbędnych warunków odpowiedniej diety, codziennej higjeny oraz kuchni jarskiej"".
Główny bohater wierszyków, mały Janek, postanawia wyruszyć w świat. Wędruje przez pola i lasy, przeżywając liczne przygody. Ale nie są to przygody niebezpieczne, tylko takie, które mogą się przytrafić każdemu dziecku z ciekawością poznającemu otoczenie. Janek odkrywa fantastyczny świat przyrody, spotyka na swej drodze zwierzęta i poznaje ich zwyczaje. Na koniec z radością, cały i zdrowy, wraca do czekającej na niego w domu mamy.
Pozwól swemu dziecku wyruszyć w cudowną podróż razem z Jankiem. Rozwijaj jego wyobraźnię…
Wydanie pierwsze ukazało się w 1894 r. Zbiór legend o Matce Boskiej opracowany przez Mariana Gawalewicza (1852-1910). Przygotowanie dzieła poprzedziło kilka lat własnych stara"" autora i korzystania ze ""wskazówek osób z przedmiotem najbardziej obeznanych"", takich jak Eliza Orzeszkowa, Jan Karłowicz, S. Jarzębowski (ze wstępu). Największym atutem książki są wyjątkowej urody ilustracje wykonane w technice heliograwiury wg rysunków Piotra Stachiewicza (1858-1938), do których pozowała żona artysty. Sam autor opracowania napisał o nich: ""Kiedy zobaczyłem pierwsze szkice rzucone na papier, powiał na mnie od razu jakby czar jakiś, wnikający do duszy coraz głębiej, im dłużej się w nie wpatrywałem"". Książka zyskała wielkie uznanie czytelników, a obrazy olejne przygotowane do prezentowanego albumu zachwyciły polską publiczność, wystawiano je wielokrotnie w Warszawie, Krakowie, a także w Wiedniu, gdzie krytyka chwaliła narodowy sposób ilustracji legend. Kartony przygotowane do wydania ich w książce znajdują się obecnie w MN w Krakowie.
Herbarz - Marcin Siennik ""to jest ziół tutecznych, postronnych i zamorskich opisanie Teraz nowo wedle herbarzów dzisiejszego wieku i innych zacnych medyków poprawiony. Przydano Alexego Pedemontana księgi ośmiory o tajemnych a skrytych lekarstwiech"" Obszerny poradnik farmaceutyczno-medyczny. Siennik starał się racjonalnie uporządkować materiał oraz dodał garść wskaza"" farmaceutycznych i lekarskich zaczerpniętych z praktyki jemu współczesnych. Poszczególne części poprzedził przedmowami, aby ułatwić czytelnikowi korzystanie z podanych informacji. Użytkowanie Herbarza ułatwić miały nadto rejestry: wykaz opisanych chorób i wymienionych lekarstw na nie, wykaz nazw ziół w języku polskim, niemieckim i łaci""skim oraz wykaz imion trudnych tak ziół, jak i rzeczy innych do lekarstw należących. Potrzebę przygotowania rejestrów wyjaśniał Siennik nie tylko celem praktycznym, lecz i chęcią propagowania polskiego języka.
Pięknie i subtelnie ilustrowana książka będąca próbą upowszechnienia szczególnego polskiego dziedzictwa kulturowego, jakim jest polski folklor zawarty w rodzimych legendach. Ze względu na fakt, iż jest to wydanie dwujęzyczne (język polski i angielski), zresztą obie wersje cechuje bardzo wysoka kultura słowa, a tłumaczenie oddaje znakomicie nie tylko treść, ale i charakter opowieści, ma szansę trafić tak do dzieci polskich, dzieci polskich emigrantów, ale także za ich pośrednictwem do ich rówieśników w krajach angielskojęzycznych. Co istotne, legendy nie są tu przekazywane w przypadkowym wariancie, ale w takim, który umożliwi młodemu czytelnikowi zapoznać się bliżej z krajem ich pochodzenia, zatem są uzupełnione niezbędnymi informacjami, które konkretnie umiejscawiają, wyjaśniają czym są dane miejsca w historii Polski i przez to czynią opowieści zrozumiałe także poza polskim kontekstem kulturowym.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?