Lata 30. XX w., Londyn, Ocean Indyjski, Wyspy Andamańskie. Szef najemnej szajki szpiegowskiej znanej jako Koncern B, Magnus von Berndorf, przyjmuje zlecenie od obcego wywiadu na zdobycie lub zniszczenie tajemniczych akt N. Flota brytyjska wywozi je na podwodnym krążowniku UC-143 w nieznane miejsce i bardzo mało osób wie o tej przesyłce. Jeden z agentów von Bendorfa, pułkownik Hintz, mistrz charakteryzacji, podszywa się pod marynarza Morrera. Jednocześnie innego marynarza zastępuje Neon z Secret Five, tajemnej organizacji działającej jak kontrwywiad brytyjski. Jaki będzie efekt zmagań tych dwóch szpiegów?
Przedwojenny mistrz polskiej prozy fantastycznej w kolejnych opowiadaniach przekonuje, że świat nie ogranicza się do materialnej rzeczywistości.Poza nim istnieje niedostępny i nieznany dla większości inny wymiar, dziedzina wytworów myśli, odczuć i wyobraźni. Zauważają je tylko nieliczni, ich realność odczuwają szczególnie wrażliwi: pisarze, poeci lub... szaleńcy. Czy zafascynowani tym, co nieuchwytne, zanurzający się w niesamowitym nastroju mrocznych miejsc i opuszczonych domów sami tworzą swymi myślami prześladujące ich zjawy czy też wtedy dopiero je dostrzegają? A może fascynacja jedynie wzmaga wówczas ich wyobraźnię? Tajemnicze zdarzenia, jakie stają się udziałem bohaterów, odsłaniają niesamowite fragmenty rzeczywistości skrywającej się tuż obok codziennego świata zmysłów.""Na wzgórzu róż"" to zbiór opowiadań autorstwa Stefana Grabińskiego opublikowany w 1919 roku. Dla każdej z krótkich historii tłem jest zwykła scenka z codziennego życia.Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest przesiąknięta pewnym niepokojem - Grabiński chętnie korzysta z takich wątków jak samobójcza śmierć, proroctwa i przeczucia, sobowtóry czy choroby psychiczne. Dzięki takim zabiegom nazywany jest ""polskim Edgarem Allanem Poem"", był najpopularniejszym przedstawicielem nurtu fantastyki grozy w Polsce. Zasłynął jako autor mrocznych powieści i noweli, jego bohaterowie konfrontują się nie tylko z tajemniczym światem mar i demonów, lecz także z dwudziestowiecznym światem uwikłanym w nadzieje i niepokoje związane z rozwojem cywilizacyjnym.
XVI-wieczna Francja, dwór króla Henryka II. Szesnastoletnia panna de Chartes przybywa po raz pierwszy na dwór królewski. Ze względu na swoją wyjątkową urodę od razu budzi zainteresowanie hrabiego i księcia.Chociaż nie odwzajemnia uczuć ani jednego, ani drugiego, decyduje się ostatecznie na małżeństwo z księciem. Przyrzeka matce, że dochowa wierności mężowi, którego nie kocha. Problem pojawia się później, gdy dziewczyna zakochuje się - z wzajemnością - w innym księciu, mającym opinię uwodziciela. Czy księżna dochowa wierności małżeńskiej i spełni obietnicę daną matce?""Księżna de Cleves"" to powieść autorstwa Marii de La Fayette. Dzieło zostało opublikowane po raz pierwszy anonimowo w 1678 roku. Uchodzi za pierwszą powieść nowoczesną w historii literatury francuskiej. Łączy rzeczywistość fikcyjną z fabularną. Utwór został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez czytelników, do dzisiaj jest jedną z ważniejszych lektur francuskich.
Kapitan Patrycjusz Belval, kaleka wojenny, udaremnia próbę porwania pielęgniarki znanej pod pseudonimem Mateczki Koralii. Zakochany w młodej kobiecie wkrótce odkrywa, że jest ona mężatką. Niebawem jej mąż jest torturowany przez swoich wspólników, a następnie sekretarz znajduje jego martwe ciało. Zbrodnia jest powiązana ze spiskiem mającym na celu opróżnienie Francji z jej rezerw złota w czasie pierwszej wojny światowej. Jednocześnie Belval i Koralia odkrywają, że mają dwie pasujące do siebie części ametystu, a w jednym z albumów ich zdjęcia są zestawione razem. Jaka tajemnica łączy tych dwoje ludzi? Belval przez swego podwładnego wzywa na pomoc Arsne Lupina, który według powszechnego mniemania nie żyje.
Zastawie, niewielkie miasteczko w województwie zielonogórskim, przeżyło niedawno tragedię. Z krawędzi tutejszych kamieniołomów rzucił się Leon Domański, dawniej przedsiębiorca, a później bezrobotny i alkoholik. Osierocił on Krzysztofa Domańskiego, który wrócił po studiach do rodzinnej miejscowości i mieszka z ciocią Łucją. Niebawem ma ożenić się z Basią Wirską, choć bardzo lubi się także z młodą lekarką Olą, która leczy czasem jego starą ciotkę. Tymczasem upiory przeszłości powracają. W noc otwarcia winobrania w kamieniołomach ginie miejscowa urzędniczka poczty, siostra tutejszego komendanta milicji, porucznika Groszkowskiego. Tym razem nie było to jednak samobójstwo... Czy nowa sprawa łączy się z tą z przeszłości? Czy może w Zastawiu działa seryjny morderca?
Hrabina Cagliostro opowiada o pierwszych doświadczeniach złodziejskich i miłosnych Arsne'a Lupina. Ukazywała się w odcinkach od końca 1923 do początku 1924 r. w ""Le Journal"".Arsne Lupin, młody kochanek Klaryssy d'tigues, ratuje pewną Józefinę Balsamo, którą ojciec i kuzyn Klaryssy próbowali zabić na rozkaz ich szantażysty Beaumagnana. Ten zaś i dwunastu przyjaciół oskarżają ją, iż ma około 106 lat, ale wygląda na 30, uważają, że jest złodziejką i morderczynią, która zabiła trzech ich towarzyszy. Ponadto Józefina Balsamo ma korzystać z sekretu długiego życia i młodości Cagliostra. Arsne Lupin staje się niejako uzależniony od jej urody. Postanawia współdziałać z rzekomą złodziejką i dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Gra jednak nie toczy się tylko o honor, ale także o znacznie większą i bardziej mierzalną stawkę.
Lata 30. XX w., Londyn, kilka lat po śmierci Edgara Wallace'a. Ralph Crondell jest bezrobotnym doktorem filozofii bez grosza przy duszy. Sprzedawszy jedną z ostatnich książek do antykwariatu, za resztkę pieniędzy udaje się do kawiarni, gdzie spotyka piękną, choć niemłodą kobietę, która zwraca na niego uwagę. Ralph zaczepia ją po wyjściu z lokalu i tak od słowa do słowa zaprasza ona go do siebie na śniadanie. Okazuje się, że kobieta obserwuje go już od ponad dwóch lat... Już po chwili Ralph staje się za jej sprawą agentem obcego wywiadu. Dysponuje teraz gotówką, ale nie jest zadowolony ze swojego wyboru. Wycofać się jednak już nie można...
Podczas włamania do domu posła Daubrecqa dochodzi do przestępstwa, a dwóch wspólników Arsne'a Lupina zostaje zatrzymanych przez policję. Jeden jest winny morderstwa, drugi niewinny, ale obaj zostaną skazani na śmierć. Lupin stara się uwolnić ofiarę pomyłki sądowej, ale walczy z bezwzględnym szantażystą Daubrecq'iem, który posiada tajemniczy dokument pozwalający mu sterować władzami republiki oraz policją. Rozpoczyna się gra między Daubrecqiem a Lupinem, przy czym ten drugi nie zna do końca jej zasad. Jaką rolę w tej historii odegra tajemnicza kobieta o stalowych oczach?
W różnych miejscach Polski działa seryjny morderca. Nieznany jest jego motyw, ani wybór ofiar. Wiadomo tylko, że swoim ofiarom na kilka dni przed egzekucją podrzuca kartę asa trefl. Otrzymawszy kartę przyszłe ofiary wpadają w niezrozumiałą dla innych panikę, jakby znały mordercę. Milicja jest bezradna. Sprawa staje się poważna, gdy po dwóch latach dochodzenia ginie kapitan Krzysztof Kramer. Wszystko wskazuje na to, że był już blisko rozwiązania zagadki. Jego brat dziennikarz Andrzej Kramer i współpracownik Kramera w milicji muszą razem od nowa pochylić się nad tą sprawą.
Dwoje trenerów rozwoju osobistego i troje zaginionych na przestrzeni lat, zawsze w walentynki. Gdy ginie bratanica dyrektora Biura Kryminalnego KGP, w Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych tworzy się specjalna grupa dochodzeniowa, do której dołączony zostaje komisarz Eryk Denar - człowiek tyleż ambitny i nieugięty, co niesubordynowany. Kilka lat temu zniknęła jego narzeczona, nie ma śladu do dziś, jednak trauma cały czas ma wpływ na jego życie oraz relacje w zespole, zwłaszcza z przełożonymi. Tymczasem w sieci odbywa się coaching samobójstwa - w realu ludzie spotykają się na kursach realizacji celów, w darknecie celem jest własna śmierć. Denar musi odnaleźć zaginioną Alicję, dowiedzieć się, komu zależy na pozbyciu się go, ale przede wszystkim powstrzymać terrorystę, by kolejne ciało nie uległo fosylizacji (skamienienie) zamurowane w ścianie tunelu Warszawskiej Trasy Średnicowej.
Ochota to bardzo niedoceniana dzielnica - jakże niesłusznie. Pomimo, że turyści często ją po prostu omijają, sądząc, że nie ma tu nic ciekawego, to jednak błąd, bowiem znajdzie się tu sporo historii o zasięgu wręcz krajowym. To relatywnie nowa dzielnica, ale znajdziemy tu XIX-wieczne forty Twierdzy Modlin, to tu opiewany przez Mickiewicza Ordon wstępował na działo, to tu zapadały decyzje w sprawie Powstania Warszawskiego, tu aresztowano generała Grota-Roweckiego, tu Maria Skłodowska-Curie założyła pierwszy Instytut Radowy, tu również hitlerowcy umieścili obóz przejściowy na Zieleniaku. Co poza tym? Urocze, przedwojenne kolonie Staszica i Lubeckiego z całą masą ciekawych i znanych mieszkańców, przepiękne i bogato zdobione kamienice, monumentalne osiedla socjalistyczne, piękne parki oraz Filtry Warszawskie - ewenement na unikalną skalę. Zapraszam więc na spacery poprzez Starą Ochotę, Szczęśliwice i Rakowiec, przez dzielnicę uniwersytecką i dawne pola AGRIL-u, na których dziś, zamiast warzyw i owoców wyrosły bloki. A to przecież tylko czubek góry lodowej, bo ciekawych miejsc i ludzi jest tu dużo więcej!
Warszawa, lata 30. XX w. Aspirant Adam Boniec otrzymuje meldunek o zaginięciu inżyniera Horowicza. Po przyjeździe na miejscu okazuje się, że inżynier został znaleziony... martwy w skrzyni, porąbany siekierą. Skrzynię kazała przynieść rzekomo nowa służąca, po której słuch zaginął. Boniec rozpoczyna niełatwe śledztwo. Wszyscy mieszkańcy domu są podejrzani, w dodatku okazuje się, że mieszka w nim także ukochana aspiranta, panna Mira. Co ciekawe, z niewiadomych powodów utrudnia ona policjantowi śledztwo. Jego przeciwnikiem jest także starszy aspirant Korzęcki, zazdrosny o zagraniczne wykształcenie Bońca i naśmiewający się z jego książkowo-filmowych metod śledczych. Czy młodemu policjantowi uda się rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci?
92. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy
Pierwsze wydanie książkowe!
Fragment książki:
– Proszę, dwudziesty siódmy komisariat policji! Kto mówi? – wyrecytował zwykłą formułkę, nie siadając nawet. – Co? Trzy dni temu wyszedł i dotąd nie wrócił? Hm… Dobrze, proszę mi podać nazwisko tego pana i adres, to przyślę tam wywiadowcę… Słucham, słucham, inżynier Horowicz, zamieszkały przy ulicy Kołowej siedem. Dobrze, zaraz tam kogoś wyślę. Do widzenia – położył słuchawkę na widełkach i wziąwszy kartkę z notatkami z przyjętego przed chwilą meldunku, nałożył kapelusz, i sprawdziwszy z przyzwyczajenia czy rewolwer posiada w tylnej kieszeni spodni, wyszedł z gabinetu. [...] Przechodząc obok kiosku z gazetami, rzucił okiem na tytuł jakiegoś tygodnika sensacyjnego. Tytuł brzmiał dość interesująco i ciekawie. Tematem był jakiś „niewykryty sprawca”. A takie rzeczy zawsze interesowały młodego oficera policji. Sięgnął więc do kieszeni po monetę, gdy poczuł jakiś papier, szeleszczący mu w palcach. Były to zapiski zameldowania o zaginięciu inżyniera Horowicza.
U schyłku PRL kapitan milicji Jan Jedyna próbuje rozwikłać sprawę zabójstwa, które zdaje się powiązane z brutalnym mordem sprzed ponad dwudziestu lat. Nieliczne tropy i kolejne trupy prowadzą do tajemniczego szpitala psychiatrycznego, w którym działa Departament Indoktrynacji Wskazanej, mający docelowo pomagać obywatelom pogubionym w socjalistycznym świecie. Rzeczywistość jednak okazuje się dużo bardziej mroczna. Korzenie zła tej kryminalnej historii sięgają znacznie głębiej, niż mogłoby się wydawać, a zasada, że nie ma niewinnych ludzi, są tylko źle przesłuchani, nie zawsze się sprawdza.
„Arsene Lupin, dżentelmen włamywacz” to pierwszy zbiór opowiadań Maurice'a Leblanca opowiadający o przygodach Arsene'a Lupina, wydany 10 czerwca 1907 roku. Zawiera dziewięć historii przedstawiających postać. Każda z nich została opublikowana wcześniej we francuskim magazynie "Je sais tout", przy czym pierwsze opowiadanie „Uwięzienie Arsene’a Lupina” ukazało się 15 lipca 1905 roku. Duże zainteresowanie skłoniło redakcję gazety do namówienia Leblanca do kontynuowania serii.
Ciekawostką jest opowiadanie, w którym pojawia się angielski detektyw Herlock Sholmes (pierwotnie Sherlock Holmes; nazwisko zmienione po protestach Arthura Conan Doyle'a).
Ronald Camberwell zostaje zatrudniony na stanowisku sekretarza na dworze pana Christophera Nicholasa. Niebawem do majątku przybywa tajemniczy człowiek nazywany Dengo, który zachowuje się tak, jakby wszystko należało do niego. Pan Nicholas wychodzi razem z Dengo z dworu, po czym wraca bardzo późno w nocy. Niedługo potem miejscowy leśniczy znajduje zwłoki człowieka, którego rysopis zgadza się z Dengo. Człowiek ten został zabity sztyletem pochodzącym z laski pana Nicholasa. Właściciel majątku zostaje oskarżony o zabójstwo, mimo to za nic nie chce powiedzieć, co robił tamtego wieczoru. Wspomina tylko, że był pijany. Po osadzeniu Nicholasa w areszcie Camberwell oraz były policjant ze Scotland Yardu, inspektor Chaney prowadzą własne śledztwo w celu znalezienia prawdziwego, ich zdaniem, mordercy.
Powieść kryminalna, której akcja rozgrywa się w mrokach pamięci i niepamięci. Odpowiedzi na podstawowe pytania o tożsamość i historię głównej bohaterki pozostają niejasne. Aleksandra cierpi z powodu zaburzeń pamięci, będących konsekwencją wypadku samochodowego, w którym straciła nie tylko najbliższe osoby, ale także poniekąd samą siebie. Chociaż zaczyna skrupulatnie zapisywać swoje życie, powoli ulega złudzeniom i cieniom przeszłości, jednak nie poddaje się toczy walkę o prawdę, mogącą w ostatecznym rozrachunku ocalić jej życie. Historia o samotności i porzuceniu, o braku zaufania, które jeśli nie zostanie przezwyciężone, sprowadzi na główną bohaterkę katastrofę. Czy Aleksandra będzie w stanie zrozumieć zawikłane wątki swoje życia? Czy rozpozna osobę, która pomagając jej tworzyć tożsamość, sprawdza na nią oskarżenie o zbrodnie? W jaki sposób, nie pamiętając wydarzeń minionych dni, może mieć pewność, że jest niewinna?
Noc listopadowa to dramat Stanisława Wyspiańskiego z 1904 roku. Jest to trzeci utwór poety poruszający tematykę powstania listopadowego.Akcja rozgrywa się w czasie pierwszych godzin powstania. W utworze przedstawione są między innymi losy powstańców, napotkane przeszkody czy opór społeczeństwa. Równocześnie autor przedstawia wątek mitologiczny, który stanowi komentarz bądź uzupełnienie do wydarzeń mających miejsce podczas powstania.
Profesor Bradock wysyła swojego pracownika Sidneya Boltona na Maltę z misją zakupu unikalnej zielonej mumii, skradzionej ponad 30 lat temu z Peru. Bolton długo nie wraca, a jego matka ma złowróżbne sny, w których jej syn umarł. W końcu posłańcy przywożą zabitą gwoździami pakę. Jakie jest zdziwienie profesora i innych obecnych przy jej otwarciu, gdy zamiast mumii w pace znajdują martwe ciało Sidneya Boltona. Rozpoczyna się śledztwo w celu wykrycia mordercy i złodzieja. Czy motywem zbrodni mogły być dwa wielkie szmaragdy, które znajdowały się pod bandażami mumii?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?