Emerytowany komisarz Ireneusz Waróg w podzbąszyńskich Jemierzycach zdemaskował sprawczynię dwóch zbrodni. Ale w jego życiu zdarzyło się tam coś o wiele ważniejszego: nawiązał gorący romans z ekscytującą kobietą. Wewnętrzną próbę sił, pomiędzy pragnieniem ucieczki a miłością, wygrywa Miłość, oczywiście! Pozostaje zatem przy emanującej magiczną siłą przyciągania Irenie (ach, te jej oczy). Czy parę czekają same szczęśliwe dni? Niestety, nie! Nad kobietą po przejściach i mężczyzną z przeszłością niczym miecz Damoklesa wisi śmiertelne niebezpieczeństwo, bowiem ktoś pała groźbą odwetu. Osoba ta zupełnie ignoruje fakty, w chorej zawziętości gotowa jest poświęcić życie, byle posmakować smaku zemsty. Niestety, ostentacyjnie nienawistne spojrzenia i demoniczne uśmiechy nie wystarczą do podjęcia przeciw niej kroków prawnych, a dzięki cwaniactwu nie zostawia czytelnych śladów swych nikczemnych knowań. Waróg (lekceważony przez przedstawicieli prawa) prowadzi zatem własne śledztwo, powoli gromadzi ślady, które układa w coraz logiczniejszą całość. Tymczasem życie bohaterów komplikują też zmory przeszłości: konfl ikty rodzinne, zawiść rozczarowanej eksżony...Kontynuacja lubianej przez czytelników książki Sekret włoskiego orzecha.
177 opuszczonych miejsc województwa łódzkiegoPrzewodnik poprowadzi Cię do miejsc, których się nie zwiedza i się nie opisuje. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry hitlerowskie, dziwne pomniki, zabytki techniki.Ze wstępu:W województwie łódzkim, jeśli chodzi o zniszczone budowle, dominują niewielkie dworki (szczególnie północna i wschodnia część województwa) lub pałace (zachodnia część województwa). Bardzo mało jest fortyfikacji: właściwie jedynie bunkry w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i linia Warty, a poza tym pojedyncze przypadki. Zachowało się trochę ruin kościołów i dawnych siedzib szlacheckich z XV i XVI w., o których mało kto wie. Poza tym łódzkie stoi fabrykami (wiele opuszczonych), nie tylko tymi znajdującymi się w Łodzi. Atrakcyjne do zwiedzania są dawne wille fabrykantów, jak także dawne pozostałości kulturowe: cmentarze ewangelickie i żydowskie.
Wola - dzielnica kontrastów, szklanych domów i rozpadających się kamienic. Podobno najniebezpieczniejsza w Warszawie. Dzięki bliskości centrum jest nie tylko łatwo dostępna, ale również pełna historii i ciekawostek. W tym tomie zajmujemy się Wolą wielkomiejską, ta najbliżej Śródmieścia, tą najbardziej doświadczoną przez los. A zatem, przejdziemy się przez tereny getta, wzdłuż jego zachodniej granicy, wyłuskując z powojennej zabudowy to, co dało radę przetrwać dwa powstania, odbudowę miasta i zakusy deweloperów. Zagłębiamy się również w Dziki Zachód, czyli Mirów - dziki zachód bez kowbojów i Indian, ale z resztkami starej zabudowy, niszczejącymi pośród bloków i biurowców. Opowiemy tu sobie również o wielu zdarzeniach i ludziach powstania warszawskiego, spróbujemy zrozumieć przedwojenną specyfikację tego miejsca. Zajrzymy także na Powązki - ale nie na cmentarz, tylko to, co jest poza jego murami: stare fabryki, muzułmański cmentarz z XIX wieku, osiedle budowniczych metra i wiele innych, mało uczęszczanych punktów na miejskim planie. Na koniec przespacerujemy się po warszawskim Manhattanie, czyli po Czystem, a przynajmniej po jego połowie. Tu, pośród nowoczesnych biurowców przycupnęły resztki socjalistycznych gigantów przemysłowych, tramwajarskie imperium, czy też idealistyczne osiedle Wawelbergów. Wola to dzielnica, która zmienia się w zastraszającym tempie i wkrótce może się okazać, że nie ma tu już czego szukać, dlatego chodźmy na wycieczkę.
90 opuszczonych miejsc województwa warmińsko-mazurskiego:część środkowaObejmuje powiaty: kętrzyński (mnóstwo zapomnianych miejsca!), giżycki i mrągowski.Przewodnik poprowadzi Cię do miejsc, których się nie zwiedza i się nie opisuje. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry hitlerowskie, dziwne pomniki, zabytki techniki.Ze wstępu:Ziemie, na których przez wieki ścierały się obce sobie ludy, a ci, co pozostawali na dłużej, doświadczali licznych najazdów, obfitują w wiele różnorodnych pozostałości i zagadkowych historii. Wiadomo, że zdobywcy zacierali ślady po poprzednikach, a im dłużej władali, tym skuteczniej mogli to robić. Pisali własną wersję historii i wystawiali wiele świadectw swojej obecności. Dzięki temu, gdy tereny przejmowali nowi najeźdźcy, były większe szanse, że gdzieś w zapomnieniu uchowa się więcej pamiątek po nich.Niszczenie pamiątek po poprzednikach odbywało się na dwa sposoby. Oddolnie, gdy ludzie mieli uraz do narodowości wcześniej mieszkającej na tych terenach lub zwyczajnie rozbierali coś, aby wybudować to, co akurat było im potrzebne. Drugie niszczenie wiązało się z ideologią narzucaną przez władzę, która ustawami i nakazami oficjalnie niszczyła pamiątki i przy okazji wpajała ludziom ideologię nienawiści.Z tych względów tereny Prus wschodnich, których częścią są Warmia i Mazury, posiadają tak wiele pozostałości materialnych i ciekawych historii owianych mgiełką tajemnicy. A jak wiadomo, to, co najbardziej przyciąga ludzi, to zagadki i skarby. Tak naprawdę każde miejsce ma swoją niezwykłą historię, tylko brak jest świadków i zapisów mogących uchylić rąbka ich tajemnic.
Dziesięciometrowej średnicy meteoryt uderza w kompleks wypoczynkowy niedaleko meksykańskiego miasta Ciudad Juarez, gdzie na wakacjach przebywa słynny archeolog Tim Mayer. W promieniu kilku kilometrów od katastrofy uszkodzeniu ulegają wszystkie urządzenie elektryczne. W tym samym czasie z podziemnej bazy wojskowej, gdzie prowadzone są podejrzane eksperymenty na dzieciach, ucieka cudowny chłopiec Jan Matjas oraz jego opiekun Juan Barker. Wojsko i siły rządowe Meksyku szczelnym kordonem otaczają miejsce upadku meteorytu, a jego ofiary obejmują kwarantanną. Do całego galimatiasu dołączają jeszcze dwa konkurujące ze sobą gangi handlarzy narkotyków oraz agenci CIA, którzy za wszelką cenę pragną zdobyć kosmiczny kamień. Rozpoczyna się wyścig z czasem i walka o przetrwanie.A największą tajemnicą pozostaje pytanie, dlaczego dwadzieścia pięć lat temu dokładnie w to samo miejsce uderzył identyczny meteoryt?Nieprawdopodobny rollercoaster akcji, przygody, tajemnicy, emocji i sensacji. A rozwiązania zagadki nie wymyśliłby sam mistrz suspensu Alfred Hitchcock.
Zakopane każdym dniem pisze swoją historię. Stając się zimową stolicą Polski, wzięło na swoje barki obowiązek udzielenia gościny milionom turystów. Powstają, tak jak w poprzednich latach, kolejne hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe i prywatne wille. Zakopane żyje, odwiedzane przez turystów nie tylko z Polski, i z pewnością zasługuje na naszą uwagę, do czego z pewnością przyda się ten spacerownik.
Warszawa, lata 30. XX w. Niejaka Lenka Okońska, młoda dziewczyna wydana za zasuszonego oschłego starszego mężczyznę, wydaje więcej pieniędzy na stroje, niż mąż jej przeznacza. Fałszuje więc weksle, które następnie skupuje niejaka Helmanowa, o której mówi się na mieście, że prowadzi tajny dom schadzek. Ta namawia Lenkę do zostania kokotą, w zamian za anulowanie części należności. Jednocześnie brat Lenki ratuje z opresji skromną studentkę, Hankę Giniewską. Jakie jest jego zdziwienie, kiedy Hanka również wieczorami wymyka się do domu schadzek na ulicy Koszykowej. Jak potoczą się dalsze losy bohaterów? 93. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy W domu schadzek Fragment książki:- Więc pani mi proponuje? - przerwała z oburzeniem te wywody Lenka, pojmując obecnie, czemu brat nazwał firmę Helwira domem schadzek. - Pani proponuje...- To samo uczynić, co czyniły tamte panie - odrzekła Helmanowa spokojnie.- Jak pani śmie?- Szuka pani wyjścia, oto jedyne wyjście! Innego się nie znajdzie! Lenka porwała się ze swego miejsca.- Ależ to hańba! Wykrzyknik nie uczynił na Helmanowej żadnego wrażenia. Wzruszyła ramionami. Tymczasem Lenka oburzała się coraz bardziej.- Pani zapomina... Jestem przyzwoitą kobietą...Coś na kształt wewnętrznego śmiechu wstrząsnęło obfitym biustem szefowej, choć twarz pozostała nieruchoma. Każda z niewiast, która przechodziła u niej podobną przeprawę, nie omieszkiwała podkreślać, iż jest przyzwoitą kobietą. A później... Później prosiły się same, skamlały niemal o złotodajne ,,okazje"".
Warszawa, lata 30. XX w. Ciąg dalszy Półświatka. Elwira Helmanowa zastawia sieci na Freda i Lenkę organizując prowokację w swoim salonie mód.Wstrząśnięta sceną Hanka ucieka od matki i Freda i trafia w ręce stręczycieli najgorszego sortu. Czy uda się jej wymknąć z praskiej meliny? Jak potoczą się dalsze losy Lenki, która chce zerwać z Horwitzem? I wreszcie, co dalej z salonem mód Helwira? Chwilowo Helmanowa jest górą po dokonanej intrydze, ale ma wielu przeciwników...94. tom Kryminałów przedwojennej WarszawyWdomu schadzekFragment książki:Zaśmiała się ironicznie.Ty możesz zrobić jak ci się podoba, ja nigdy się nie cofam! Powiedziałam, że biżuteria starej musi być moja, to znaczy poprawiła się nasza, i tę biżuterię zdobędę! A ty siedź cicho i nie wtrącaj się! Ma ona rację, żeś głupi!O, chętnie odegram rolę, jaką mi przeznacza. Już dzwoń do niej, że się zgadzam... Lecz pożytek nieco większy wyciągnę... Pięćset złotych dla mniefrajer!Więc ty?Bądź spokojny, otrzymasz swoje... Grubo więcej niż liczysz... Jeszcześ nie pojął? Najprzód przeniknę, co właściwie kant Helmanowej znaczy i pewnie mi się to przyda... Ale najważniejsze: nareszcie znajdę się w jej mieszkaniu! Tyś tam łaził miesiącami i nic nie wskórałeś, mnie jeden wieczór wystarczy! Teraz o nic się nie pytaj, bo nie odpowiem!
Każdy o czymś śni i każdy ma czasem koszmary. Ale tutaj, zaczyna się horror na jawie, z którego nie sposób się wybudzić, a rzeczywistość zlewa się, niczym cieknąca z sufitu krew. Każdy z tych dzieciaków coś ukrywa, każdy przed czymś ucieka, ale im szybciej biegnie, tym poważniejsze stają się ich problemy. Ktoś swietnie rozumie problemy tych dzieciaków, które wyjechały na wakacje w sam środek głuszy. Jakie konsekwencje przyniesie zatajanie prawdy? Czy małomiasteczkowemu policjantowi, uda się rozwiązać trapiący miasto problem, przy tym samemu rozliczając się z przeszłością?
Dzięki pasji i zaangażowaniu Tomasza Krajewskiego powstała książka o historii Włocławskiego Klubu Wodniaków PTTK. Autor w bardzo wnikliwy sposób przedstawia burzliwe dzieje włocławskich wodniaków, począwszy od lat 30. ubiegłego wieku aż po czasy współczesne. Klub to ludzie, który go tworzą, a nawiązane relacje i przyjaźnie są na wagę złota. Życie każdej rodziny obfituje we wspomnienia, a Klub jest w pewnym sensie taką wodniacką, szeroką jeśli chodzi o ilość członków, rodziną. Warto zapoznać się z tą pozycją. Może skłoni Was do spisania swojej własnej kajakowej historii
Zapraszamy do wędrówek po Beskidzie Sądeckim. W tym przewodniku przygotowaliśmy 25 propozycji wycieczek po tym paśmie. Znajdują się tu zarówno trasy z punktu A do B, jak i trasy okrężne. Długość urozmaicona: od takich na 2-3 godziny po całodniowe przejścia, do których Sądecki nadaje się, jak mało które góry w Polsce. Przy każdej trasie podaliśmy również wysokość podejścia, jak także punkty GOT, które znacząco ułatwiają obliczanie trudów wędrówki w polskich górach. Dodatkowo zamieściliśmy również opis szlaku kajakowego na Popradzie.
Po wyznaniu Gastona Sauveranda don Luis Perenna próbuje się wydostać z tajnych przejść w swoim domu. Dochodzi on do wniosku, że prawdziwym inicjatorem zbrodni nie jest Sauverand, tylko ktoś zupełnie inny, który podtyka poszlaki, żeby pogrążyć niewinne osoby z rodu Roussel. Jaką tajemnicę skrywa Florentyna? Czy don Luis przekona jeszcze raz prefekta do swoich racji, czy zostanie osadzony w więzieniu? Raz po raz poszlaki wskazują na niego, ponieważ według opinii publicznej to on jest beneficjentem śmierci kolejnych osób dziedziczących spadek. Czy uda mu się rozwikłać tę niesamowicie zagmatwaną historię?
Jedna z najlepszych powieści z Arsne Lupin, napisana tuż przed I wojną światową i wydana w języku angielskim w 1914 r., a dopiero w 1921 r. w zmienionej wersji pojawiła się w języku francuskim.Arsne Lupin jest powszechnie uważany za zmarłego. Zginął w wyniku pożaru razem z hrabiną Kesselbach. Tymczasem u prefekta w Paryżu pojawia się tajemniczy don Luis Perenna, Hiszpan z pochodzenia, przyjaciel zmarłego niedawno Kosmy Morningtona, który zostawił gigantyczny majątek wart 400 milionów franków. Z tego do odziedziczenia przez rodzinę jest połowa. Problem w tym, że zmarły nie miał dzieci, a nie ma także żadnych kontaktów z innymi członkami dziedziczącej rodziny Roussel. W przypadku ich nie znalezienia, 200 milionów franków przypadnie... don Luis Perennie. Tymczasem rodzina odnajduje się, jednak jej dwaj przedstawiciele mają umrzeć w ciągu doby... Informację o tym przynosi prefektowi inspektor Verot, który sam wkrótce umiera otruty trucizną.
Inspektor policji w Tychach, Igor Niedźwiecki, bada sprawę śmierci młodej kobiety. Wszystko wskazuje na to, że pijany kierowca potrącił dziewczynę i zbiegł z miejsca wypadku. Jednak od samego początku coś jest nie tak. Nie tylko tożsamość sprawcy jest nieznana, nie wiadomo również kim była ofiara. Przeciągające się śledztwo staje się kłopotliwe dla miejscowej policji. To również trudny czas dla Niedźwieckiego. Jest świeżo po rozwodzie, rzuca palenie, ma fatalne relacje z ojcem i czuje się kompletnie rozbity. Problemy osobiste schodzą na dalszy plan, gdy inspektor odkrywa, kto był feralnym kierowcą. A kiedy śledztwo wydaje się zmierzać do końca, w pobliskim jeziorze policja znajduje zwłoki kobiety. Niedźwiecki odkrywa, że te z pozoru niepowiązane zdarzenia, mają ze sobą wiele wspólnego, a on musi zmierzyć się z zupełnie nowym rodzajem przestępstwa.
Historia wilka imieniem Błyskawica, który próbuje żyć w surowej zimie na Alasce. W Błyskawicy drzemie krew psów, więc początkowo nie przynależy on do żadnego stada. Dopiero po wygranej walce z Baloo staje się przywódcą gromady wilków. Warunki życia na barren w północnej Ameryce są jednak bardzo ciężkie i wiele wilków umiera z głodu. Zagrożenia czyhają na każdym kroku: mróz, brak pożywienia, powodzie, ludzie oraz niedźwiedź polarny Wapusk. Błyskawica zaprzyjaźnia się z leśnym wilkiem Mistykiem, a następnie z wilczycą Muszką i mastiffem Trezorem. Jakie będą ich dalsze losy?
Najdokładniejszy przewodnik po rzece Wdzie i jej dopływach, jaki kiedykolwiek powstał: Niezwykle precyzyjne kilometraże tworzone na podstawie pomiarów GPS! Opis wszystkich zabytków nad rzeką Zaznaczone miejsca niebezpieczne Informacje praktyczne: kiedy, jak i czym spływaćW przewodniku opisano ponad 230 km szlaków kajakowych na rzekach: Wda, Trzebiocha, Graniczna, Pilica, Borowa, Prusina.
W skład wyboru opowiadań wchodzą trzy utwory: Młodość, Jądro ciemności i U kresu sił powiązane przede wszystkim czasem powstania. Są to opowieści łączące wątki autobiograficzne autora oraz fikcję literacką, dotyczą życia morskiego, podróży, cywilizacji, zetknięcia obcych kultur, kolonializmu. Po raz pierwszy zostały wydane w 1902 roku. Na język polski zostały przetłumaczone przez Anielę Zagórską, kuzynkę pisarza.Jądro ciemności jest opowiadaniem poruszającym dyskusyjną kwestię kolonializmu, którą Conrad miał okazję poznać empirycznie podczas wizyty w Kongo. Utwór uważany jest za arcydzieło, jedno z ważniejszych w dorobku twórców literatury angielskiej.
John Keith, podejrzany o okrutną zbrodnię, ucieka przed wymiarem sprawiedliwości na daleką północ. Jego tropem podąża oficer Królewskiej Konnej Policji - Derwent Conniston. Łowcę i jego ofiarę łączy nie tylko niesamowity upór i spryt, ale również uderzające podobieństwo fizyczne. Na łożu śmierci oficer proponuje Johnowi, że podaruje mu cały swój dobytek oraz... swoją tożsamość! Czy John podoła zadaniu wyjaśnienia kryminalnej zagadki oczyszczając przy tym swoje dobre imię? Jaką rolę w tej historii pełnią dwie piękne niewiasty? I dlaczego trzeba mieć się na baczności przed Chińczykiem Szan Tungiem?
Rok 1966. Agnieszka Marczak zostaje znaleziona martwa na kanapie w swoim mieszkaniu. Odkręcone kurki z gazem i zamknięte okna wskazują na samobójstwo. Radca prawny Jerzy Wołodko, zwany ""kapitanem"" przekonuje milicję, że mamy tu do czynienia z morderstwem. Wołodko jest pracownikiem Instytutu Kryminalistyki PAN i współpracownikiem milicji przy najtrudniejszych przypadkach zbrodni. Na morderstwo wskazuje fakt, że Agnieszka Marczak była w ciąży z jednym z licznych swoich kochanków. Pewnego wieczora w mieszkaniu kapitana Wołodki gospodarz oraz ceniony psychiatra Leszek Gellert mają jeszcze raz przeanalizować wszystkich podejrzanych. Na pierwszy plan wysuwają się ojciec dziecka Marczakówny, Seweryn Milski oraz dawny szmalcownik i złodziej, a obecnie dozorca kamienicy Paweł Oszczyrko. Jaki będzie rezultat dociekań Wołodki i Gellerta?
Do Polski wraca z emigracji profesor Palewski, który dorobił się w Stanach Zjednoczonych pokaźnego majątku. Tuż po przyjeździe dostaje kartkę z informacją: Teraz, kiedy już jesteś, śmierć cię nie ominie. 11 marca 1937 roku. Nie mogąc sobie przypomnieć tego dnia z przedwojennej przeszłości Palewski prosi o pomoc i ochronę emerytowanego majora milicji Karola Pleśniewicza. Niestety, już kilka dni potem Palewski zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie. Morderca nie pozostawił śladów, nieznane (ale na pewno nietypowe) jest także narzędzie zbrodni. Wśród podejrzanych są dwie kochanki profesora, gospodyni, jego asystent, mąż jednej z kochanek, a także tajemniczy Roman Potter, któremu niegdyś, właśnie w 1937 r. Palewski odebrał narzeczoną.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?