Quo vadis - powieść z czasów Nerona – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza. Publikowana najpierw w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” (lata 1895–1896) i – z minimalnym opóźnieniem w stosunku do „Gazety” – także w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Wkrótce powieść została wydana w formie druku zwartego, jej premiera odbyła się w Krakowie, w 1896 roku. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Pełny tekst powieści Quo vadis znajduje się w rękopisie Biblioteki Narodowej, a we wrocławskim Ossolineum znajduje się 39 luźnych kart pierwszego szkicu powieści[1]. Rękopis BN został zakupiony od spadkobierców Leopolda Kronenberga. Karty znajdujące się w zbiorach Ossolineum pochodzą ze zbiorów rodziny pisarza z Oblęgorka.
Henryk Sienkiewicz dostał Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Quo vadis jest jednym z najbardziej znanych dzieł autora, dlatego częstym błędem jest uznawanie, że nagrodą Nobla została przyznana właśnie za to dzieło. W istocie w 1905 roku Sienkiewicz otrzymał ją za wybitne osiągnięcia pisarskie w literaturze epickiej[2].
Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanej również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa. Ilustracje do powieści wykonali m.in. znani malarze Piotr Stachiewicz i Jan Styka.
W 1894 roku powstały pierwsze rozdziały Quo vadis, które ukazały się drukiem od marca 1895 roku w warszawskiej „Gazecie Polskiej”, krakowskim „Czasie” oraz „Dzienniku Poznańskim” (do lutego 1896 roku). Wydanie książkowe pojawiło się niedługo później i zrobiło zawrotną karierę w całej Europie. Książka do dziś cieszy się wyjątkową popularnością, została przetłumaczona na 57 języków, w tym na arabski czy japoński, a także esperanto i opublikowana w ponad 70 krajach[6]. Quo vadis wielokrotnie adaptowano i wystawiano na deskach teatrów, ukazała się opera oparta na motywach powieści, a w 1913 roku dzieło zostało po raz pierwszy sfilmowane, a później było ekranizowane jeszcze kilkakrotnie.
W 2016 Sienkiewiczowską powieść odczytywano publicznie podczas akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej – Narodowe Czytanie Quo vadis. Z tej okazji 3 września rękopis powieści opuścił na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej i można go było oglądać w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej.
Dekameron znaczy dziesięć dni. Dzieło Giovanniego Boccaccia tak właśnie zostało podzielone: na dziesięć dni, podczas których dziesięcioro mieszkańców Florencji (siedem dam i trzech kawalerów), którzy z obawy przed szerzącą się zarazą opuścili miasto, przedstawia kolejno swoje opowieści na zadany temat.Wszystko razem tworzy zbiór stu nowel, a kompozycja całości przypomina Baśnie z tysiąca i jednej nocy. Cudowności i baśniowych motywów jest tu jednakże niewiele, wiele za to mówią te historie o kulturze i obyczajach renesansowych Włoch. Dominującym tematem jest miłość we wszelkich swych odcieniach od najwyższej wzniosłości do najbardziej cielesnego erotyzmu, niegardzącego niekiedy sprośnymi akcentami buffo. Autor ze swobodą krytykuje nadużycia kleru, nawiązuje też do ostrych podziałów na stronnictwa propapieskich gwelfów i procesarskich gibelinów, które antagonizowały poszczególne miasta i regiony włoskie przez kilka stuleci, począwszy od XII w. Nic dziwnego, że wydane w 1470 roku dzieło (znane wcześniej prawdopodobnie w odpisach i we fragmentach), w XVI w. znalazło się na indeksie ksiąg zakazanych.W czasach Boccaccia, znajomego Petrarki i przyjaciela Dantego, twórczość prozatorska była niżej ceniona niż poetycka, jednak dziś autor Dekameronu ceniony jest przede wszystkim jako twórca modelu nowożytnej noweli i obrońca głęboko humanistycznej zasady, by ludzkie rzeczy mierzyć ludzką miarą.
Dekameron (Il Decamerone, z greki deka hemeron, dziesięć dni) – dzieło literackie Giovanniego Boccaccia, napisane w języku włoskim prawdopodobnie w latach 1350–1353, a po raz pierwszy wydane drukiem ok. 1470 roku. W 1559 r. Dekameron umieszczono w indeksie ksiąg zakazanych.
Jest to zbiór 100 nowel, które w ciągu 10 dni w roku 1348 opowiada sobie dla zabicia czasu grupa 10 szlachetnie urodzonych florentyńczyków (7 pań i 3 młodzieńców), którzy schronili się przed zarazą (epidemią dżumy) w okolicach Florencji. Każdy dzień miał swój temat zadany przez kolejno wybieranego „króla” lub „królową”. Nowele stanowią opis obyczajów w epoce włoskiego Renesansu, dając wyraz z jednej strony bujnemu życiu, pełnemu miłości, przygód erotycznych i ludzkiej zmysłowości, z drugiej zaś strony wyrażając podziw dla inteligencji, sprawności umysłu ludzkiego, bystrości i sprytu. Głównym motywem opowiadań jest szeroko interpretowane pojęcie miłości (największej z potęg): miłość małżeńska - pozamałżeńska, zmysłowa - platoniczna, tragiczna - idylliczna. Bohaterowie Dekameronu reprezentują wszystkie grupy społeczne. Są tu królowie i książęta na równi ze służbą, urzędnicy, sędziowie, kupcy, rycerze, ludzie marginesu, jest także zakochany filozof, a także postacie dobrze znane w XIV-wiecznej Florencji. Prawda historyczna jest natomiast traktowana z przymrużeniem oka. Pod względem kompozycji utwór nawiązuje do Księgi tysiąca i jednej nocy, opowiadania zachowują swoją autonomię, ale komponują się w całość. Czas mierzony jest według liczby 7 (oznaczającą porządek boski), florentyńczycy dzielą go w następujący sposób: 4 dni na opowiadania, 3 dni na modlitwę. Układ 4:3 pokazuje zwrot ku doczesności, ale stałą pamięć o Bogu. W poszczególnych nowelach autor skupia na ogół akcję wokół jednego tylko motywu – często umieszczonego w tytule, pojawiającego się potem w każdej fabule. Opisy i komentarze są bardzo zredukowane. Boccaccio odwołał się do takich gatunków, jak baśń, przypowieść, romans rycerski, bajka, mit. Nadał im jednak w miarę jednolity kształt, udoskonalił konstrukcję, snując opowieść bez dygresji i dłużyzn, skupiając całą uwagę na jednym wątku, zaskakując słuchaczy niespodziewanymi zwrotami akcji i efektowną pointą[1]. Zbiór rozpoczynają opowiadania o ludzkich przywarach, takich jak głupota, skąpstwo, rozpusta, obłuda. Dzień drugi przynosi najbardziej nieprawdopodobne historie, w których szczęśliwe zakończenie graniczy zwykle z cudem.
Dzień trzeci poświęcony został miłosnym awanturom mnichów, pustelników i zakonnic. Niewątpliwie najbardziej pikantną nowelą tej części jest Diabeł i piekło.
Czwartego dnia opowiadane są historie, które skończyły się nieszczęśliwie. Piątego dnia słyszymy o romansach i flirtach, które zaczynały się często miłością bez wzajemności, a kończyły małżeństwem. Do tej części należy mistrzowska nowela pt. Sokół. Jej tytuł dał nazwę teorii budowy klasycznej noweli (teoria sokoła)[2].
Część szóstą wypełniają najkrótsze i najdowcipniejsze anegdoty nawiązujące do tradycji średniowiecznych historyjek zwanych novellino.
W siódmej części tematem wiodącym stają się zdrady małżeńskie, prowokowane zwykle przez kobiety.
Ósmego dnia narratorzy dyskutują m.in. o miłości i pieniądzach. Dziewiątego dnia dochodzą zaś do wniosku, że czasem warto wyrzec się miłości.
Po dwóch tygodniach pobytu w podmiejskiej willi bohaterowie wracają do Florencji, gdzie prawdopodobnie szaleje jeszcze dżuma. Dalsze losy dziesięciorga narratorów nie są jednak opisane. Rozchodzą się oni jak widzowie po zakończonym seansie, każdy w swoją stronę.
Akcaja powieści dzieje się w czasach póżnego średniowiecza. Według słów autora, jest to obraz piętnastowiecznego Paryża i całego piętnastego wieku przez pryzmat tego miasta. Fabułą powieście jest wątek miłosny archidiakona Klaudiusza Frollo i pięknej Cyganki Esmeraldy.Bohaterem powieści jest Quasimodo - król karnakwału roku 1482 i zabójca w afekcie swojego opiekuna Klaudiusza Frollo, uosobienie brzydoty i dobroci serca
Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu (fr. Notre-Dame de Paris), to powieść Wiktora Hugo znana w Polsce również pod tytułem Dzwonnik z Notre-Dame.
Akcja powieści dzieje się w czasach późnego średniowiecza. Według słów autora, jest to „obraz piętnastowiecznego Paryża i całego piętnastego wieku przez pryzmat tego miasta”.
Fabułą powieści jest wątek miłosny archidiakona Klaudiusza Frollo do pięknej Cyganki Esmeraldy.
Bohaterem powieści jest Quasimodo - król karnawału roku 1482 i zabójca w afekcie swego opiekuna Klaudiusza Frollo, uosobienie brzydoty i dobroci serca.
Imię „Quasimodo” nawiązuje do nazwy święta w kalendarzu chrześcijańskim, zwanego Quasimodo, a wypadającego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy (lub w oktawę Wielkanocy). Właśnie wtedy 4-letni Quasimodo, porzucony przez rodziców, został odnaleziony pod bramą Katedry przez Klaudiusza Frollo.
Quasimodo wyrósł na niekształtnego olbrzyma. Nos miał czworoboczny, lewe oko malutkie, krzaczastą brew, oko prawe przykryte ogromną brodawką, popękane wargi i kieł z nich wystający, zęby krzywe i wyszczerbione, rozdwojony podbródek. Miał olbrzymią głowę ze zjeżonymi rudymi włosami, ogromny garb pomiędzy łopatkami i mniejszy garb na piersi, przedziwnie poskręcane nogi, ogromne stopy i ręce. Wyraz jego twarzy przy tym był mieszaniną złośliwości, zdziwienia i smutku, a mimo pokraczności sprawiał wrażenie niesłychanie silnego, zwinnego i odważnego. Ludność Paryża wierzyła, że utrzymywał konszachty z diabłem, a spotkanie z nim ciężarnej kobiety mogło sprawić, że ta urodzi potwora.
Postać Quasimodo dzięki licznym adaptacjom teatralnym, baletowym, musicalowym rozsławiła powieść i samego autora, Wiktora Hugo. Jednak adaptacje często odchodzą od oryginału Hugo, przez co gubią ideę i tragizm dzieła.
Warto więc sięgnąć do oryginału, powieści wydanej w 1831 roku, wspaniale poruszającej problemy wielkiej miłości dwojga ludzi, mezaliansu, pożądania i braku tolerancji, która często prowadzi do tragedii.
Pierwszy polski przekład autorstwa Józefa Tokarzewicza pt. Katedra Najświętszéj Panny Paryzkiéj (Notre-Dame-de-Paris) został wydany w roku 1876.
Zapraszam do lektury.
O autorze: Wiktor Hugo (ur. 26 lutego1802 w Besançon, zm. 22 maja 1885 w Paryżu) - francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk. Jeden z najważniejszych twórców literatury francuskiej i czołowy przedstawiciel romantyzmu francuskiego.
Autor poezji, dramatów wierszem i prozą oraz powieści, jak również listów i przemówień politycznych. Do jego najważniejszych dzieł należą powieści Nędznicy i Katedra Marii Panny w Paryżu, dramat Hernani oraz jedyna we francuskiej literaturze epopeja Legenda wieków.
Był członkiem Akademii Francuskiej, deputowanym do Konstytuanty, a następnie Zgromadzenia Narodowego. Wspierał rewolucję lipcową w 1830 roku, brał udział w rewolucji lutowej w 1848 roku, a z powodu przekonań politycznych przez 19 lat (1851–1870) przebywał na dobrowolnym wygnaniu poza granicami Francji jako przeciwnik II Cesarstwa. Po upadku Napoleona III w roku 1870 wrócił do Francji, zasiadał w Senacie III Republiki. Zmarł na zapalenie płuc i został pochowany w paryskim Panteonie.
Przygody Dobrawy autorstwa Róży Ossowskiej to powieść dla młodzieży. A jak wiemy, tego typu literatury nigdy dość. Autorka wskazuje nastolatkom, a może bardziej dorosłym, że w dobie informatyzacji życia codziennego przejście z dzieciństwa ku dorosłości dokonuje się poprzez zmiany w rozwoju psychicznym na każdym etapie życia młodego człowieka i że są one inne u każdego dziecka. Młodzi ludzie mają dzisiaj możliwość korzystania z niesamowitej wprost siły mediów, co wraz z bogatą, rozbudzoną wyobrażnią pozwala przeżywać wręcz niewiarygodne przygody. Bohaterka powieści, Dobrawa, zmaga się z typowymi “nastoletnimi” rozterkami. Każda z nich jest ważna, tak jak w dorastaniu ważny jest każdy szczegół, którego nie wolno przegapić ani przemilczeć. Tak też jest z Dobrawą, która stara się być dzielna i niezależna, ale też podejmuje decyzje, których czasami dorośli nie rozumieją i wynikają z tego kłopoty… Zapraszam do lektury tej niezwykle ciepłej opowieści.
Biogram autorki.
Róża Ossowska urodziła się w 8 marca 1955 roku w Wąsoszu, gdzie obecnie mieszka. Ukończyła Policealne Studium Finansowe we Wrocławiu i rozpoczęła pracę w administracji państwowej. Od zawsze interesowała się literaturą, a zwłaszcza poezją. Swoją twórczość długo chowała do szuflady, aż odważyła się zaprezentować swoje wiersze na facebooku. Jest współautorką charytatywnej antologii Puzzle życia - odsłona 3, którą wydało Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu. Wiersze Autorki ukazały się również w antologiach poetów współczesnych Wydawnictwa Astrum: Modlitwy, Zanim zabierze nas wiatr, Humor i satyra, Wiersze dla dzieci, Miłość niejedno ma imię, a w roku 2018 został wydany tomik poetycki Przebudzenie.
Diagnoza: cukrzyca. Dlaczego ja? Dlaczego moje dziecko?... Nie myślcie teraz o tym! Wasze dziecko potrzebuje wyjaśnień i pomocy. Od tej pory jesteście przewodnikami Waszych pociech, a przewodnicy nie patrzą wstecz – kierują się do przodu. Ten poradnik pomoże Wam w podejmowaniu pierwszych decyzji: od wyboru glukometru, po przygotowania na wakacje. Dowiecie się, jak „działa” cukrzyca, jak potoczy się Wasze życie po jej zdiagnozowaniu, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach i co gotować Waszym pociechom. Znajdziecie tutaj mnóstwo dokładnych przepisów kulinarnych, adresy działających stowarzyszeń pomocy cukrzykom oraz podstawowe informacje o cukrzycy, podane w przystępny sposób. Przestańcie się bać – bądźcie podporą dla swoich dzieci.
Miażdżyca, postrach XXI wieku, to nie tylko, jak się powszechnie sądzi, choroba naczyń wieńcowych otaczających serce, ale dosłownie wszystkich tętnic w naszym organizmie! Najczęściej i najszybciej atakuje naczynia mózgu, serca, nerek, kończyn dolnych. Na jej rozwój największy wpływ wywiera palenie papierosów, mała aktywność fizyczna, stres, nadwaga, a przede wszystkim niezdrowe odżywianie. Zmieniając złe nawyki żywieniowe, dość łatwo możemy zapobiec miażdżycy i związanym z nią chorobom, takim jak: zawał serca, udar mózgu czy silne bóle nóg. Bardzo duże znaczenie, zarówno profilaktyczne, jak i lecznicze, ma właściwa, niskotłuszczowa i niskocholesterolowa, dieta. Dlaczego i jaką dietę stosować w miażdżycy, co można jeść, a jakich produktów należy unikać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w doskonałym poradniku Barbary Jakimowicz-Klein. Autorka książki zapewnia, że przygotowanie odpowiednio skomponowanych posiłków nie jest zadaniem ponad siły. Konsekwencja i wypełnianie zaleceń dietetyków gwarantują poprawę i zażegnanie niebezpieczeństwa. Pamiętajmy, że nasze zdrowie zależy od nas samych! A profilaktyka jest zawsze tańsza i przyjemniejsza niż leczenie.
Mam cukrzycę! Jak teraz będzie wyglądało moje życie!? Nie ulegajmy panice. Życie cukrzyka nie musi zmienić się nie do poznania, jeśli będzie on prawidłowo leczony, zastosuje się do zaleceń diabetologa i będzie posiadał wiedzę na temat swojej choroby. Ten poradnik pozwoli nie tylko poznać historię cukrzycy, jej przyczyny, sposoby rozpoznawania i zapobiegania jej powstaniu, ale także uświadomi nam, jak ważne są regularne badania, wizyty u lekarza i samokontrola. Podpowie też, jak radzić sobie z cukrzycą w małżeństwie, w życiu rodzinnym i zawodowym, w okresie ciąży, a nawet w podróży.Książka zawiera także informacje o akcesoriach dla diabetyków, o tradycyjnych i nowoczesnych metodach leczenia cukrzycy oraz o innych odkryciach, które mogą w przyszłości zrewolucjonizować leczenie tej choroby.
Drogi Czytelniku, trzymasz w ręce tomik MODLITWY. EDYCJA PIĄTA wydany w cyklicznej serii antologii poetów współczesnych Wydawnictwa Astrum. Skoro modlitwa jest komunikacją między człowiekiem a Bogiem, to nie ma piękniejszej rozmowy z nim. Modlić się do Stwórcy o pośrednictwo świętych, aniołów, bliskich, którzy odeszli i wierzymy, że są w niebie, możemy nie tylko prozą, ale i za pomocą strof wiersza. Modlitwa w poezji znana jest od zarania dziejów, od czasów przepięknych psalmów biblijnych, lamentów do Boga, czy Pieśni nad Pieśniami króla Salomona. Uważa się, że życie poety poprzez jego wyostrzoną wrażliwość na otaczający świat jest niezwykle trudne. Godząc się na to, niejako z przymusu, że cierpienie jest nieodłączną częścią naszego bytu, modlitwa, prośba, skarga, żal czy dziękczynienie wyrażone strofą gasi w nas złe emocje jeszcze bardziej niż modlitwa wyrażona prozą. Czy tak jest? Nie wiem. Ale można przyjąć, że poezja religijna jest niezwykle miła Bogu i tym do których w strofach się zwracamy. Wierzymy, że modlitwa jest lekarstwem na naszą chorą duszę, a modlitwa w wierszu jest bezpośrednim połączeniem z niebem. W zależności od nastroju, emocji, samopoczucia są to wiersze radosne, pełne afirmacji życia, ale są też wiersze smutne, rozdarte i bolesne, poruszające najczulsze struny ludzkiej osobowości.
Zapraszamy do lektury!
Antologia poetów współczesnych MODLITWY. EDYCJA PIĄTA – tu swoje wiersze, wrażliwość oraz osobowość prezentują: Mariola Buczkowska, Mariusz Maciej Jackiewicz-Borowczak, Helena Gracka, Agnieszka Sylwia Jędraszek, Anna Mieczkowska, Irena Szymańska, Krzysztof Jerzy Drozd, Danuta Stefanowska, Anna łukasik-Widz, Małgorzata Skałbania
Stron 126
w tym stron kolorowych wkładek na kredzie- biogramy autorów ze zdjęciem.
Jak się pozbyć uciążliwych bólów stawów, mięśni i kręgosłupa? Co robić, by sprawnie się poruszać do późnej starości? Reumatyzm, bo o nim mowa, to bardzo ogólne, potoczne pojęcie, które dotyczy wielu zmian i przewlekłych chorób układu ruchu. Schorzenia reumatyczne są najczęstszą przyczyną ciągłego, ostrego bólu i niepełnosprawności. Nieleczone powodują bardzo niebezpieczne powikłania, a także mogą doprowadzić do chorób serca i nerek. Dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak zapobiegać dolegliwościom reumatycznym i łagodzić ich objawy? Oprócz leczenia farmakologicznego i rehabilitacji ważne miejsce zajmuje odpowiednio skomponowana dieta podpowiada Barbara Jakimowicz-Klein. W swoim poradniku przedstawia podstawową wiedzę na temat schorzeń wchodzących w zakres chorób reumatycznych i sposobów ich leczenia, a przede wszystkim skupia się na zaleceniach dietetycznych w wypadku ich wystąpienia. Wskazuje na produkty żywnościowe, które powinny być eliminowane z jadłospisu oraz te będące nieodłącznym elementem diety przeciwreumatycznej wszystko to w przepisach nie tylko na smaczne, ale i zdrowe potrawy! Z pewnością warto zajrzeć do tej książki!
Kamienie szlachetne swą wielobarwnością i cudownym blaskiem zawsze fascynowały ludzi. Są niepowtarzalne wskutek swej czystości i piękna, a także dzięki twardości i sile promieniowania.Z niniejszej książki dowiecie się o magicznej i leczniczej mocy kamieni szlachetnych, czyli jakie kamienie (w zależności od osobowości i znaku zodiaku) chronią przed złem, nieszczęściami i chorobami oraz przynoszą szczęście ich posiadaczom. I tak np. opal to symbol nadziei i czystości, kamień księżycowy odsłania przyszłość, ametyst zapewnia powodzenie w miłości i interesach, akwamaryn odsuwa wszelkie niebezpieczeństwa. Jeśli mocno uwierzycie w magiczną siłę i energię tkwiącą w kamieniach szlachetnych, to w ten sposób ją uwolnicie i na pewno dobrze spożytkujecie. Pomoże Wam w tym Magia kamieni szlachetnych.
Drogi Czytelniku, trzymasz w ręce tomik MODLITWY.EDYCJA TRZECIA wydany w cyklicznej serii antologii poetów współczesnych Wydawnictwa Astrum. Skoro modlitwa jest komunikacją między człowiekiem a Bogiem, to nie ma piękniejszej rozmowy z nim. Modlić się do Stwórcy o pośrednictwo świętych, aniołów, bliskich, którzy odeszli i wierzymy, że są w niebie, możemy nie tylko prozą, ale i za pomocą strof wiersza.Modlitwa w poezji znana jest od zarania dziejów, od czasów przepięknych psalmów biblijnych, lamentów do Boga, czy Pieśni nad Pieśniami króla Salomona. Uważa się, że życie poety poprzez jego wyostrzoną wrażliwość na otaczający świat jest niezwykle trudne.Godząc się na to, niejako z przymusu, że cierpienie jest nieodłączną częścią naszego bytu, modlitwa, prośba, skarga, żal, dziękczynienie wyrażone strofą gasi w nas złe emocje jeszcze bardziej niż modlitwa wyrażona prozą. Czy tak jest? Nie wiem. Ale można przyjąć, że poezja religijna jest niezwykle miła Bogu i tym do których w strofach się zwracamy. Wierzymy, że modlitwa jest lekarstwem na naszą chorą duszę, a modlitwa w wierszu jest bezpośrednim połączeniem z niebem. W zależności od nastroju, emocji, samopoczucia są to wiersze radosne, pełne afirmacji życia, ale są też wiersze smutne, rozdarte i bolesne, poruszające najczulsze struny ludzkiej osobowości.
Jedną z najważniejszych podróży jest podróż w nasze życie. Zdarza się, że w tej podróży najważniejszym staje się znalezienie prawdziwej miłości. Często pomaga temu wiara, że ta miłość jest tuż-tuż za progiem. Jeśli jej nie znajdujemy, bywa, że nasza dusza, zwłaszcza dusza poety, zaczyna wołać, modlić się o tę wielką, prawdziwą miłość. Któż z nas nie modlił się wielokrotnie o miłość wyjątkową, miłość szczęśliwą, miłość na zawsze? I niekoniecznie chodzi wyłącznie o miłość do partnera czy partnerki. W Antologii poetów współczesnych. Modlitwa o miłość znajdują się wiersze o rożnych odcieniach, także o miłości do bliskich, którzy już odeszli. Są też wiersze o miłości do kwiatów, otoczenia, przyrody, pór roku. Bo miłość różne ma imię. W zależności od nastroju, emocji, samopoczucia są to wiersze radosne, pełne afirmacji życia i miłości, ale są też wiersze smutne, rozdarte i bolesne, poruszające najczulsze struny ludzkiej osobowości. Zapraszam do lektury!
W rozmowach czy w sporach często słyszymy: Nie daj się! Bądź asertywny!.Cóż to jest ta asertywność? Otóż jest to umiejętność, dzięki której ludzie w sposób prosty i bezpośredni wyrażają swoje emocje, myśli, przekonania, nie odczuwając przy tym wewnętrznego dyskomfortu i nie okazując pogardy dla rozmówców.Antoni Benedikt pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, autor wielu książek z dziedziny komunikowania werbalnego i niewerbalnego, w swojej książce Asertywność. Skuteczna komunikacja w biznesie zajmuje się nie tylko podstawami asertywności, ale także zastosowaniem jej w procesie szeroko pojętej komunikacji międzyludzkiej w domu, w firmie, w biznesie. Skuteczna asertywność wymaga ciągłego treningu, niezwykle przydatnego dla osób, których praca wymaga dobrej prezencji, komunikatywności, refleksu sytuacyjnego oraz umiejętności skutecznego wywierania wpływu na innych słowem dla osób, które pracują w kontakcie z innymi ludźmi, czyli menedżerów, kierowników działu sprzedaży, pracowników socjalnych, nauczycieli i wielu innych.Książka, oprócz teorii, pełna jest przykładów zastosowania skutecznej asertywności w praktyce. Jeśli chcesz odnosić sukcesy w życiu i w biznesie naucz się być asertywnym! I o tym właśnie jest ta książka. Miłej lektury!
Maciej Ługowski jest związany z lotnictwem od 25 lat. Zajmuje się technologią cywilnych i wojskowych statków powietrznych, specjalizując się przede wszystkim w napędach lotniczych. Od 2010 roku publikuje w czasopismach branżowych, takich jak: „Lotnictwo”, „Aeroplan”, „Aero”, „Armia” i „Wirtualna Polska”. Napisał blisko siedemdziesiąt artykułów i monografii na temat samolotów oraz napędów lotniczych. Z wykształcenia jest inżynierem - absolwentem Master of Managment w Kanadzie. Pracował na stanowiskach menedżerskich i konsultacyjnych w korporacjach produkujących nowoczesne silniki lotnicze, m.in. w Pratt&Whitney Canada. „Bez prawa powrotu” to jego debiut literacki.
Stron: 252
Recenzja: Książka pokazuje jak w dzisiejszych czasach, możliwe jest wywołanie konfliktu na skalę międzynarodową przy użyciu laptopa i internetu. Oczywiście jest to duże uproszczenie ale prawdziwe, bo jak zawsze, to człowiek jest słabym ogniwem w całym systemie, który de facto sam stworzył. Wciągająca opowieść, opisująca jak jeden mężczyzna, z pozoru szary obywatel, wmieszany w globalną intrygę, mający wyspecjalizowaną wiedzę, może stać się bronią, tak samo niebezpieczną i rażącą, jak pocisk nuklearny...
Rafał Gromnicki,
ekonomista
Recenzja:Powieść współczesna Macieja Ługowskiego p.t. „Bez prawa powrotu” to książka, która opisuje metodę prowokacji i która wydaje się być bardzo prawdopodobna. Prowokacje tego typu, bądź inne, mogą stać się głównym narzędziem w bezwzględnej, politycznej walce, dla której liczą tylko zwycięzcy. Koszty nie mają znaczenia. Autor zaprezentował się jako wysokiej klasy specjalista zagadnień związanych z cywilnymi i wojskowymi statkami powietrznymi. Ponadto jest specjalistą z zakresu produkcji nowoczesnych silników lotniczych, wyposażenia statków powietrznych, łącznie z ich uzbrojeniem. To wszystko utrzymuje czytelnika w napięciu. Niezwykle precyzyjnie i misternie opisane są metody zacierania śladów na poszczególnych etapach operacji, aby nikt i nigdy nie mógł dowiedzieć się o prawdzie. Poszczególni bohaterowie tej książki są również dobrze przygotowani do wykonywania zadań specjalnych, niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, co czynią i czemu ma to tak naprawdę służyć. Inni są cyniczni. Jest jeden opisanych przypadek, że w głównym bohaterze budzi się sumienie. Kiedy uzmysławia sobie to całe zło, wówczas podejmuje z nakazu sumienia decyzję o pozbawieniu sobie życia poprzez zastrzelenie się. Poprzez ten akt rozpaczy próbuje niejako się rozgrzeszyć, choćby przed sobą.
Powyższa powieść zasługuje na szerszą publikację, a w szczególności będzie się cieszyć zainteresowaniem u osób ze znajomością powyższej tematyki.
Dr. inż. Jerzy Leśniak,
Pułkownik w stanie spoczynku
Masaż Shantala, obok rozwoju fizycznego jak i uczuciowego kontaktu z dzieckiem, przyspiesza ogólny rozwój pociechy. Zatem możemy powiedzieć, że rodzice w zasięgu ręki mają lek na dziecięce problemy. Ten lek to umiejętnie stosowany masaż metodą Shantala, którego głównym elementem jest dobry, rodzicielski dotyk.Najlepiej rozwiniętym zmysłem u niemowlęcia jest właśnie dotyk, co autorka, Joanna Kaczara, uświadamia polecając wszechstronny masaż od pierwszych dni po urodzeniu dziecka. Odpowiednio stosowany masaż metodą Shantala potrafi odmienić życie całej rodziny: uspokaja i leczy dzieci, pobudza układ odpornościowy, stymuluje odpowiednio rozwój mięśni i układu kostnego oraz przyspiesza rozwój duchowy pociechy. Badania wskazują, że także uodpornia na stres, a nawet modeluje postawę dziecka. Jednocześnie zaspokaja potrzebę bliskości, pogłębia więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem, spaja rodzinę, co dla prawidłowego rozwoju dziecka jest bezcenne!Joanna Kaczara, prostym i zrozumiałym językiem omawia techniki masażu i zasady wykonywania, z możliwością wzbogacania i uatrakcyjniana jego przebiegu za pomocą piosenek i wierszyków. Autorka stara się zaszczepić w świadomości młodych rodziców to, że umiejętny masaż zdrowego niemowlęcia już od pierwszych dni po urodzeni daje mu lepszy start w życie! Ponadto Autorka podaje podstawowe wiadomości na temat prawidłowego rozwoju niemowlecia oraz porusza kwestie zwiazane z wykorzystaniem masażu w przypadkach szczególnych (kolki, stany goraczkowe, dzieci urodzone przedwcześnie, wady słuchu, wzroku). Dla wygody Czytelnika i jak najlepszej prezentacji tematu książka opatrzona została zdjęciami, które dokładnie prezentują, jak wykonywać dane techniki masażu. Demonstracje masażu autorstwa mgr fizjoterapii Edyty Szczuki nie pozostawia żadnych wątpliwości, jak poprawnie zadbać o swoją pociechę.
Paweł Kukiz przebojem wdarł się do polityki, dając się poznać jako człowiek bezkompromisowy, o czym w ciekawej powieści wydanej w serii Political Fiction pisze autorka Ludwika Preger. Kim jednak naprawdę jest Paweł Kukiz, syn lekarza i działacza kresowego Tadeusza Kukiza?
Pochodzi z Niemodlina i tam założył zespół Piersi, którego był liderem, i z którym wydał dziesięć płyt. Studiował administrację na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim, nie kończąc żadnego z tych kierunków. Jego kariera muzyczna i rozrywkowa to pasmo sukcesów. Kontrowersje w tym czasie wzbudził m.in. antykościelnym utworem „ZCHN zbliża się”, któremu zarzucano obrazę uczuć religijnych. Paweł Kukiz ma na swoim koncie wiele takich kontrowersyjnych zachowań, o czym przeczytać można w książce.
Ciekawość budzi jego aktywność polityczna. W 2009 został redaktorem naczelnym portalu nieobecni.com.pl. W wyborach prezydenckich w 2005 znalazł się w honorowym komitecie poparcia Donalda Tuska. Wspierał też kampanię samorządową Hanny Gronkiewicz-Waltz i parlamentarną Platformy Obywatelskiej.
Jego zaangażowanie w działalność polityczną nabierało rozmachu. W lutym 2015 zapowiedział swój udział w wyborach na prezydenta RP, przegrał. Prezydentem został Andrzej Duda. Z kolei jego formacja Kukiz'15 jesienią 2015 roku wystartowała do wyborów parlamentarnych. Osiągnęła niezły wynik i dostała się do Sejmu RP, a on sam został posłem i liderem tego ugrupowania. Co z tego wyniknie i kim naprawdę będzie poseł Paweł Kukiz przeczytasz w tej książce.
Zachęcam do lektury.
Stron 168
Takiej powieści Czytelniku dawno nie czytałeś. Powieść Dusza i kropki Barbary Marii Laskowskiej, to nie są słodkie kluchy. To ostry jak brzytwa opis otaczającej nas rzeczywistości tu i teraz. Brutalna, oparta na własnych przeżyciach prawda. „Bo w Macieju taka dusza, jak zagrają, to się rusza” - to dlaczego nie grają? Takie myśli krążyły jej po głowie i o niczym innym nie mogła myśleć. Jej matka szalała: szlochała, rzucała się na trumnę, krzyczała - oj tatusiu, tatusiu.
A Ona pragnęła tylko, by ukochany dziadek wstał i nakrzyczał na matkę i może nawet pasem po pupie przyłożył. Nienawidziła matki z całych sił. Wolałaby, by to matka była w trumnie.” Przytoczony początek powieści, to jak trzęsienie ziemi. Autorka niczym mistrz dreszczowców Alfred Hitchcock pokazuje naszą drugą, złą, mroczną osobowość. Także czerń tych, których kochaliśmy, a przynajmniej kochać powinniśmy. Zapraszam do lektury tej niezwykle ciekawej książki.
Barbara Jakomowicz Klein w książce DIETA DLA MÓZGU stara się odpowiedzieć na pytania: czy istnieje ścisły związek między tym co jemy, a wydolnością i możliwością zahamowania procesów starzenia się naszego mózgu? Czy można pomóc w utrzymaniu zdolności umysłowych poprzez dostarczanie organizmowi właściwych witamin i składników mineralnych? Czy stosowanie odpowiedniej diety wpływa na sprawność naszego umysłu? Ludzki umysł bywa niedoskonały, często zawodzi. Warto więc czasem popracować nad jego kondycją. Sposobów na poprawienie koncentracji i usprawnienie procesów myślowych są tysiące. W swojej książce autorka w formie pytań i odpowiedzi przystępnie opisała funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, przybliżyła pojęcia, takie jak pamięć, inteligencja, a także - co najważniejsze - przedstawiła wpływ diety na sprawność umysłu. Tak, tak! Problemy z koncentracją, nieumiejętność skupienia się, kłopoty ze snem, przygnębienie, a nawet stany depresyjne mogą być skutkami złego odżywiania się. Co więc zrobić, żeby poprawić kondycję własnego umysłu? Co jeść, aby usprawnić procesy myślowe i uniknąć apatii, zmęczenia oraz zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego? Czym przyprawiać dania, żeby polepszyć własne samopoczucie i ustrzec się ,,zapominalstwa""? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdują się na kartach tej książki. Koniecznie do niej sięgnij!
Dlaczego warto mieć "Dietę dla wątroby" w swojej ofercie: Sprecyzowane porady: Książka oferuje jasne i praktyczne wskazówki dla osób z problemami wątroby, kobiet w ciąży zdiagnozowanych z chorobami wątroby oraz wszystkich, którzy potrzebują diety wspierającej zdrowie tego narządu. Przepisy przyjazne użytkownikowi: Czytelnicy znajdą w książce przepisy na smaczne i łatwe do przygotowania potrawy, które przestrzegają zasad diety wątrobowej, nie rezygnując przy tym z przyjemności jedzenia. Holistyczne podejście: Książka podkreśla związek między zdrowiem fizycznym a psychicznym, dostarczając czytelnikom wszechstronnego zrozumienia, jak dieta może wpłynąć na ogólne samopoczucie. Fragment książki: Wątroba jest największym narządem w naszym ciele: waży około 1,5 kg. Posiada setki funkcji, które spełnia codziennie w naszym ciele. Przede wszystkim, do wątroby przenoszona jest krew przepływająca przez nasze ciało, gdzie jest filtrowana i oczyszczana z trucizn. Wątroba neutralizuje toksyny z alkoholu, używek, leków, przekształca amoniak w mocznik i magazynuje toksyczne substancje. Wątroba odpowiada również za metabolizm węglowodanów, magazynowanie glikogenu, witamin i minerałów. Bierze udział w termoregulacji ciała, produkcji białek osocza i wspomaga odporność u noworodków i dzieci.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?