Niniejsza publikacja jest próbą zachowania w pamięci działalności i twórczości Profesora Kazimierza Doktóra przez część środowiska socjologów i specjalistów zarządzania, w szczególności Jego kolegów, przyjaciół i współpracowników. Przesłanie to określiło charakter książki, wyrażony w jej tytule: Profesor Kazimierz Doktór. Życie i działalność (1935–2016). Publikacja zawiera biograficzne i naukowe aspekty życia i działalności Profesora.
W początkowej części pracy zamieszczony został autoportret Uczonego. Obok niego umieszczony został zarys życiorysu zawodowego Profesora, opracowany na podstawie dotychczasowych źródeł pisanych oraz przekazów ustnych, w tym przekazanych przez Rodzinę i najbliższych współpracowników.
Dalej zamieszczono migawki z życia Profesora. Są to przede wszystkim zdjęcia i dokumenty ze zbiorów rodzinnych Państwa Doktór. Część biograficzną uzupełniają wspomnienia współpracowników i kolegów, szerzej pokazujące Czytelnikom sylwetkę Uczonego, wiele faktów z Jego życia zawodowego i osobistego.
W części naukowej zostały zamieszczone artykuły o różnym charakterze, aczkolwiek odnoszące się do działalności naukowej Profesora, a także podejmujące próbę oceny Jego dorobku. Wyrazić należy przy tym nadzieję, iż w przyszłości, podjęta zostanie bardziej głęboka analiza dorobku naukowego Profesora Kazimierza Doktóra.
Po dyskusji, redaktorzy zamieszczają także dwa artykuły Profesora poświęcone przemianom społeczno-ekonomicznym, jakie zachodziły w pierwszych latach transformacji systemowej w Polsce. Chodzi o pokazanie, szczególnie tym Czytelnikom, którzy z Jego pracami nie mieli bliższego kontaktu, zdolności obserwacyjnych Profesora i zaangażowania w zachodzące w kraju przemiany początku lat 90.
Część naukową kończy rozdział poświęcony dorobkowi naukowemu Uczonego.
Bogactwo treści i aktualność poruszanej tematyki sprawiają, że publikacja inspiruje do kolejnych poszukiwań badawczych w zakresie nowych wyzwań stojących przed pedagogiką i profilaktyką społeczną. Książka odznacza się wielkimi walorami naukowymi i zasługuje w pełni na przedstawienie zawartych w niej treści możliwie najszerszemu gronu specjalistów z zakresu pedagogiki i profilaktyki społecznej. Szczególna wartość recenzowanej pracy zawiera się w umiejętnym połączeniu treści dotyczących problematyki teoretycznej i działań w zakresie praktyki. Bez wątpienia książka stanowi inspirację dla nowych obszarów badawczych w szeroko pojętej rzeczywistości kształcenia i wychowania młodego pokolenia, zwłaszcza w aspekcie czynników stymulujących prawidłowy rozwój i czynników zagrażających temu rozwojowi.
prof. zw. dr hab. Jadwiga Stawnicka
Otaczająca nas rzeczywistość pełna jest zagrożeń i niebezpieczeństw. Czyhają one przede wszystkim na dzieci i młodzież, choć i my, dorośli, dajemy się często im zwieść i osaczyć. Książka, którą przygotowali specjaliści wielu dziedzin i dyscyplin naukowych, w przystępny sposób i podparty rzetelną kwerendą dokumentów, raportów i badań, porusza najbardziej aktualne problemy i zagrożenia współczesności. Od tych płynących z cyfrowego świata – którym zachwyca się cała społeczność i bez którego nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania – przez chemiczne uzależnienia zbierające coraz większe żniwo w postaci przedwczesnych zgonów, po nowe, wciąż akceptowane społecznie uzależnienia, takie jak pracoholizm czy ryzykowne zachowania seksualne młodych. Publikacja zawiera diagnozę i sięga do przyczyn tego rodzaju zachowań czy zaburzeń, by w ostatniej części skupić się na nieco chyba zapomnianych wątkach i zagadnieniach, takich jak godność i sumienie człowieka, świat wartości czy rola rodziny i Kościoła katolickiego w profilaktyce i uzdrawianiu zaburzeń i patologii społecznych. Powinni sięgnąć po nią także ci, którzy w procesach pedagogicznych uczestniczą czy je tworzą, oraz ci, którzy zajmują się zawodowo profilaktyką społeczną i zaburzeniami społecznymi, także tymi najnowszymi, które doczekały się wreszcie nowej klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – DSM-5.
dr hab. prof. UKSW ks. Krzysztof Stępniak
Problematyka podjęta przez Autorkę […] wydaje się niezwykle ważna we współczesnej kulturze konwergencji, w której przecinają się media, kanały dystrybucji i produkcji treści, a więc także i ich konsumenci, producenci i prosumenci. Relatywnie łatwy dostęp do mediów społecznościowych oraz ogromna oferta mediów tradycyjnych […] sprawiają, że wzrasta liczba osób, które korzystają z tzw. poradnictwa medialnego. […] Publikacja jest istotnym i atrakcyjnym źródłem informacji dla studentów i badaczy, zwłaszcza zainteresowanych
prasoznawstwem, medioznawstwem oraz współczesną socjologią mediów”.
Z recenzji prof. zw. dr hab. Agnieszki Ogonowskiej
Instytut Filologii Polskiej, Katedra Mediów i Badań Kulturowych
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Praca dr Olgi Dąbrowskiej-Cendrowskiej pojawiła się w momencie, gdy nasz kraj ma już rozwinięty system medialny, w którym nie tylko media tradycyjne (prasa, radio telewizja) pełnią od dawna m.in. funkcję poradnikową, ale ta ostatnia przeszła już w znacznym (jak się okazuje) stopniu do tego, co nazywamy mediami internetowymi. Autorka próbuje całościowo, ilościowo i jakościowo ogarnąć te zmiany, przyglądając się jednym (starym) i drugim (nowym czy nowym nowym) mediom. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu badawczym, w pełni podołała temu zadaniu […]. Uzyskujemy tym samym obraz zmian ilościowych wzbogacony o jakościowe analizy reprezentatywnych dla nich mediów. Cennym uzupełnieniem tego studium […] jest sondaż opinii ukazujący stronę subiektywną, stan świadomości konsumentek w zakresie możliwości korzystania z tych porad medialnych.
Z recenzji dr. hab. Ryszarda Filasa
Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej
Uniwersytet Jagielloński
Pracę tę wyróżnia – od innych prac na temat narkotyków – umiejętne wszczepienie naukowych kwestii w popularny charakter książki, wyjątkowość układu i wizualizacja treści, klarowność i jasność językowa, liczne przykłady praktycznego zastosowania proponowanych rozwiązań oraz profesjonalizm (naukowy i praktyczny) Autorów.
dr hab. prof. AJD Irena Motow, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
W tym roku mija osiemnaście lat od premiery filmu Requiem for a dream, z przejmującą muzyką Clinta Mansella. Historia destrukcyjnej siły narkotyków zaczyna się od pojedynczych dźwięków ostrzegawczych, powoli narasta, by w finale przyoblec formę wielkiej symfonii rozpaczy. W śmiertelnej pustce ginie sens życia, radość i szczęście. Ten obraz upadku człowieka stanowi nie tylko ostrzeżenie, ale i przejmującą diagnozę życia współczesnych ludzi. A właściwie „ucieczki od życia”. Dobrze zatem, iż pojawiło się opracowanie Narkotyki i dopalacze. Co powinni wiedzieć rodzice i nauczyciele?, skierowane do szerokiego kręgu odbiorców. W świecie destrukcji, duchowego chaosu i nicości, do której zdąża nihilistyczny narcyz XXI wieku, odzyskajmy siłę duchową, cnotę dzielności i męstwa, bez jakich niemożliwa jest obrona wartości moralnych, stanowiących fundament świata zachodniego.
ks. dr hab. prof. WSH Stefan Radziszewski, Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu
Publikacja mówi nam wiele o faktycznej kondycji współczesnej młodzieży polskiej, a tym samym polskiego społeczeństwa, a także daje trafną diagnozę problemów narkomanii w Polsce. Można ją polecić każdemu, kto zajmuje się (albo chce się zajmować) procesami socjalizacyjnymi i wychowawczymi nadchodzących pokoleń. Należy mieć nadzieje, że publikacja znajdzie poczesne miejsce w polskiej literaturze naukowej i praktycznej, ze względu na jej rzetelność naukową i świetną formę opracowania. Na uwagę zasługuje także wypracowana przez zespół prof. M. Jędrzejko nowa metoda badań, którą określam jako „socjologiczną metodę operacyjną”.
dr hab. prof. PRz Eugeniusz Moczuk, Politechnika Rzeszowska
Rynek medialny Szwecji znajduje się w sytuacji, gdzie dotychczasowy poziom rozwoju społeczeństwa obywatelskiego jest zaawansowany, natomiast system medialny sygnalizuje nowe trendy i kierunki przeobrażeń. Należy to naukowo śledzić oraz diagnozować. Takiego ambitnego zadania podjęła się autorka i zrealizowała je w twórczy oraz wnoszący wiele nowych ustaleń sposób. Ten cel podjętej rozprawy należy ocenić bardzo wysoko, bowiem wnosi on istotne ustalenia, które mogą być zaaplikowane w praktycznym wymiarze działania instytucji medialnych oraz instytucji władzy publicznej w naszym kraju. Zadanie to zrealizowane zostało przez autorkę w sposób wysoce poprawny i znalazło to wyraz w wysokiej jakości i rzetelności dokonanych ustaleń dotyczących niełatwego w realizacji tematu oraz wnioskowania z zebranych informacji.
Dr hab. Teresa Sasińska-Klas, Uniwersytet Jagielloński
Rozwój technologii informacyjnych zwiększył znacznie możliwości badawcze i innowacyjne w zakresie Nauk o Mediach. Zaowocowały one osiągnięciami w zakresie cyfryzacji, komunikacji i mediów. Dostęp do przekazu medialnego na szeroką skalę, niezależnie od czasu i miejsca, wpłynął na zaangażowanie młodych ludzi w zgłębianie tajników nowych mediów. Wiąże się to również z zapotrzebowaniem rynku pracy na kompetencje specjalistów w tej dziedzinie.
Zasadność konwergencji technologii informacyjnych i mediów spowodowała powołanie kierunku studiów – Logistyka Mediów na Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci tego kierunku rozwijają swoją wiedzę i umiejętności w zakresie zastosowania nowoczesnych technologii w mediach, praktycznego ich wykorzystania, a także zarządzania przedsiębiorstwami medialnymi. Zwieńczeniem studiów są prace dyplomowe. Dokumentują one obszar zainteresowań absolwentów, ich dociekliwość badawczą oraz umiejętności pisarskie. Ogólnie – dorosłość zawodową.
Niniejsza publikacja stanowi zbiór, wybranych spośród najlepszych prac dyplomowych, które powstały na Logistyce w roku akademickim 2015/2016. Opiekę merytoryczną nad pracami licencjackimi pełnili pracownicy Katedry Technologii Informacyjnych Mediów oraz współpracownicy. Zaprezentowane prace to efekt odbytych seminariów dyplomowych, dyskusji, sporów, wymiany doświadczeń. Cechuje je merytoryczny język, właściwy układ, odpowiednio sformułowana hipoteza, która została potwierdzona za pomocą dopracowanej metodologii. Wykorzystana literatura, zarówno polska jak i obcojęzyczna, dobrana przez Autorów prac, jest aktualna oraz zgodna z prezentowanymi tematami. Przypisy oraz spisy form graficznych użyte w tekstach publikacji są odpowiednie do poziomu prac. Zawarte w niniejszej publikacji opracowania zawierają wartościowe i aktualne informacje niezbędne każdemu studentowi Logistyki. Ponadto stanowią przykłady prac dyplomowych.
Z Wprowadzenia
Wojownicy Kanaan, fantazja historyczna, jest szóstą powieścią Zeeva Barana. Fabuła trwa od wieków, wszędzie gdzie zjawiają się mistyczni ludzie Kanaan. Niełatwo ich rozpoznać, a czasem oni sami nie są świadomi swoich telepatycznych energii. Tym razem intryga zaczyna się i toczy wokół tajemniczych bazaltowych kręgów na Wzgórzach Golan, Rujm el Hiri. Różnobarwna grupa Wojowników Kanaan spełnia swoje wyzwania na rzecz godności człowieka podczas wiecznych wojen, konfliktów i zatargów rasy ludzkiej.
Dziś kobiety odnajdują się w zawodach, które kiedyś zarezerwowane były wyłącznie dla mężczyzn. Zniesienie barier prawnych, w tym znaczeniu zrównanie praw i zasad pełnienia służby przez kobiety i mężczyzn, nie wyeliminowało wszystkich problemów, z którymi kobiety muszą się zmierzyć, decydując się na służbę w jednostkach zdominowanych przez mężczyzn.
Oddawana do rąk Czytelników książka podejmuje temat pozycji i roli kobiet w polskich służbach mundurowych, w kontekście ich działalności, podejmowanych inicjatyw, pełnionych ról i funkcji, powierzanych im zadań, wyzwań oraz trudności, z jakimi borykają się w codziennej pracy.
Prezentowana książka dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich przedstawia aspekty teoretyczne i historyczne. Druga część skupia się na funkcjonariuszkach służb mundurowych w badaniach naukowych. Trzecia część przedstawia perspektywę funkcjonariuszek różnych formacji mundurowych w Polsce.
Ze Wstępu dr Eweliny Waśko-Owsiejczuk
W recenzowanej książce został podjęty naukowo ważny, ale i interesujący problem społeczny, jakim jest aktywność zawodowa kobiet w grupach dyspozycyjnych polskiego społeczeństwa w kontekście pełnionych ról, napotykanych wyzwań i barier. Wśród Autorek i Autorów tekstów są przedstawiciele różnych ośrodków akademickich w Polsce oraz członkinie grup dyspozycyjnych systemu bezpieczeństwa państwa. Zakres podjętych zagadnień jest szeroki; od ujęcia teoretycznego i historycznego, gdzie ukazano ewolucję roli zawodowej kobiet w poszczególnych grupach dyspozycyjnych (…).
W recenzowanej książce przedstawiono wyniki badań własnych Autorek, które w swych analizach poruszają kwestie mobbingu, seksizmu i innych patologii w systemie bezpieczeństwa państwa, w tym bariery i wyzwania w służbie funkcjonariuszek na wyższych stanowiskach stratyfikacyjnych grup dyspozycyjnych.
Z recenzji prof. dr. hab. Jana Maciejewskiego
Przedstawiona pozycja to kolejna, jakże udana publikacja z serii dotyczącej problemów narkomanii autorstwa uznanych badaczy problematyki przestępczości, zaburzeń i uzależnień. Koordynujący serię, wybitny znawca tematyki uzależnień, z ogromną determinacją, systematycznie prowadzi badania empiryczne i prezentuje problematykę narkotykową, dopalaczy, przestępczości narkotykowej jako jednych z największych zagrożeń. Kolejna praca pod względem struktury przemyślana. Dobór tematyki i sposób prezentowania zasługują na wysoką ocenę. Praca zawiera bardzo duże walory poznawcze, napisana została bardzo czytelnym językiem.
DR HAB., PROF. WSB MAREK WALANCIK
Każdy podjęty w opracowaniu problem jest przedstawiony w sposób nie tylko profesjonalny i na wysokim poziomie naukowym, ale również został opisany zrozumiałym i komunikatywnym językiem. Opracowanie wpisuje się w cykl wyjątkowo ważnych, niecodziennych i niezwykle przydatnych materiałów, przede wszystkim dla mądrych pedagogów, którzy będą nie tylko chętnie, ale też z ogromnym zaangażowaniem, wdrażali w czyn zaproponowane w nim rozwiązania. Niniejszym rekomenduję publikację jako ważne opracowanie z zakresu diagnozy problematyki narkotykowej.
DR HAB., PROF. UJK TADEUSZ SAKOWICZ
Zagadnienie dyskryminacji może być rozpatrywane na różnych płaszczyznach, np. prawnej, ekonomicznej, socjologicznej, psychologicznej, a nawet statystycznej. Ocenę tego zjawiska dodatkowo utrudnia fakt, że występuje wiele dyskryminacji o różnym charakterze, dotyczących określonej kategorii podmiotów. Dyskryminacja, jako zjawisko negatywne w stosunkach pracy, znajduje bezpośrednie przełożenie zarówno na jakość życia pracowników i ich rodzin, jak i sytuację ekonomiczną pracodawcy. Ta natomiast przejawia się w zwiększonych kosztach pracy, gdyż pracodawca ponosi dodatkowe wydatki związane z konfliktami pracowniczymi wywołanymi zróżnicowanym traktowaniem poszczególnych pracowników, co nie zawsze jest uzasadnione.
„Temat o tak rozległych implikacjach i społecznych uwarunkowaniach należy ocenić wysoko. Zaplanowane w pracy analizy uznać z powodzeniem można za krok istotny w pomnażaniu wiedzy we wskazanych obszarach badawczych, umożliwiający ukazanie przedmiotowej problematyki w jej złożoności i wskazujący na potrzebę poznawania relacji zachodzących pomiędzy sferą organizacji życia społecznego i prawem. Przedmiotowa materia stanowi interesujące studium dające pole do czynienia refleksji nad doskonaleniem form prawnych służących osiąganiu określonych celów społecznych, ale także gospodarczych – bo właściwie uformowane relacje społeczne przynoszą bardzo wymierne korzyści także w tym zakresie”.
prof. nadzw. dr hab. Mirosław Włodarczyk
Dzieło (tego słowa nie używam na wyrost) "Rynek mediów w Polsce. Zmiany pod wpływem nowych technologii cyfrowych" to bardzo ambitna próba utworzenia swoistego kompendium wiedzy na temat szeroko pojmowanych skutków cyfryzacji dla branży medialnej. Biorąc pod uwagę, że branża ta (obok programowania) jest jedną z pierwszych, która uległa pełnej cyfryzacji, poruszone zagadnienie ma znacznie szersze implikacje, obejmujące efekty szybko postępującej cyfryzacji całej gospodarki (...).
Połączenie bardzo udanego syntetycznego przeglądu teoretycznych i praktycznych implikacji cyfryzacji mediów dla Polski sprawia, że dzieło jest jednocześnie interesujące z punktu widzenia świata nauki, dydaktyki (studenci) i biznesu medialnego. Zawiera też liczne wątki dotyczące regulacji cyfrowych mediów interesujące dla ustawodawców i polityków oraz administracji państwowej".
prof. dr hab. Bohdan Jung, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Pomysł na przygotowanie do druku siedemnastowiecznego przewodnika ""Delicje ziemie włoskiej"" należy uznać za przedsięwzięcie bardzo ważne i cenne dla historii języka polskiego oraz szeroko pojętej kultury polskiej. Na uwagę zasługuje przemyślana struktura współczesnej edycji średniopolskiego tekstu [...]. Autorzy odrębnych studiów - bo tak należy potraktować poszczególne części wstępu pieczołowicie i ze znawstwem wprowadzają nas w atmosferę kulturowo-językową tamtej epoki.Z recenzji dr hab. Urszuli Sokólskiej, prof. UwB
Książka pomyślana jest jako komplementarny wykład podstaw nauk politycznych i wiedzy o społeczeństwie.Jest adresowana do:- studentów studiów I i II stopnia kierunków politologicznych i pokrewnych;- studentów studiów uzupełniających i słuchaczy studiów podyplomowych w zakresie szeroko rozumianych nauk społecznych;- nauczycieli wiedzy o społeczeństwie oraz przedmiotów pokrewnych;- uczniów szkół średnich.Szczególnie cenną pomocą może stać się dla uczestników Olimpiady Wiezy o Polsce i Świecie Współczesnym oraz Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej.Tom 3 - System rządów w Polsce
Cenzura w PRL to temat badawczy, który – z jednej strony – ma bogatą literaturę przedmiotu, z drugiej – zasługuje na dalsze, liczne analizy i rozpoznania. Zważywszy na obszerny, niezbadany do końca materiał dokumentacyjny pozostały po działalności Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk oraz podległych mu jednostek terenowych wiele jest jeszcze zjawisk zasługujących na wydobycie z archiwalnych czeluści. Prezentowany tom próbuje w pewnym stopniu wypełnić istniejące luki badawcze, stając się kolejną ważną pozycją w bibliografii o cenzurze. Na uwagę zasługuje różnorodność perspektyw: obok artykułów stricte naukowych, będących analizą dokumentów czy próbą syntezy szczegółowych zagadnień z punktu widzenia historyka, literaturoznawcy bądź prasoznawcy (cenzura wobec pisarzy, ingerencje w prasie krajowej i regionalnej, także wobec muzyki, filmu czy fotografii), swoje miejsce znalazły zapisy dyskusji z udziałem osób, którym cenzura nie tylko kształtowała biografię literacką, ale także głęboko naznaczyła osobisty los.
Z recenzji dr hab. Marzeny Woźniak-Łabieniec, prof. UŁ
Niniejszy tom zawiera artykuły z zakresu funkcjonowania cenzury instytucjonalnej w powojennej Polsce. Redaktorzy książki przyjęli za przedmiot rozważań zróżnicowaną tematykę, uwzględniającą zarówno obszerny okres historyczny (od powstania Centralnego Biura Kontroli Prasy przekształconego w listopadzie 1945 r. w Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, aż do likwidacji instytucji w 1990 r.), jak i rozległy obszar problemowy – badanie wpływu ingerencji cenzorskich w mediach (prasie, radiu, telewizji), a także w działalności naukowej i literackiej. Redaktorzy tomu mają nadzieję, że przyczyni się on do lepszego rozpoznania form funkcjonowania cenzury w Polsce przed 1990 r. oraz pomoże dostrzec także współczesne zagrożenia wolności słowa. Nie ma już dzisiaj państwowej cenzury, ale nadal w publicznym przekazie często stosowane są manipulacja oraz kłamliwa, stronnicza selekcja informacji.
Ze Wstępu
Poland has been building its market economy for slightly more than a quarter of a century and has been a member of the European Union for thirteen years. Currently, Poland can feel the results of the international crisis, but with some delay compared to the other European countries. Despite its stable economic development and relatively low unemployment, a deterioration in the quality of labour relations is noticeable, and what is more Poland recorded a rapid increase in such forms of atypical employment and fixed-term employment, reaching the highest levels among the EU countries. The result of the crisis in Poland was accompanied by the crisis of social dialogue institutions. In effect of this crisis the new Social Dialogue Council was created with the aim to enable tripartite dialogue in view of new challenges. The International Labour Organization came as an inspiration for many countries and the ILO Decent Work Agenda became a point of reference for the crisis. New challenges of social and economic development require sound public management with participation of social partners, trade unions and employers’ organisations.
Jacek P. Męcina
The reviewed book addresses a very wide range of problems related to labour relations and the labour market in Poland, presenting the experience of social dialogue in these areas as methods of solving such problems in everyday and crisis conditions. The publication is a comprehensive elaboration of labour law and labour market issues, taking into account the role of social dialogue, which should comply with the legal regulations of the ILO and the EU, and finally Polish legislation to be an important element of public policy management. In addition to interesting theoretical considerations, professor J. Męcina undertakes a number of practical issues, easily moving from institutional issues to public management. An advantage of this work is the presentation of statistical summaries and review of legislation in a broader international and the European context. This allows us to understand the distance that Poland has travelled since 1989, with opportunities, but also threats, which social dialogue allows to mitigate.
Prof. dr hab. Marek Pliszkiewicz
W monografii podjęto próbę przedstawienia problemu terroryzmu oraz walki z nim zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej, w złożonej i dynamicznej rzeczywistości XXI wieku. Autorzy poszczególnych rozdziałów wpisują się w nurt najnowszych dyskusji naukowych dotyczących opisywanego zjawiska.
[…] W mojej ocenie zaletą recenzowanej pracy jest połączenie różnych punktów widzenia na zjawisko terroryzmu i jego wpływu na bezpieczeństwo społeczne we współczesnym świecie. Mamy tu odniesienia zarówno do jednostki, małej społeczności, państwa jako instytucji, a także środowiska międzynarodowego. Autorzy poszczególnych części opracowania nie ograniczają się wyłącznie do opisu zjawiska, ale przedstawiają własne, autorskie ujęcie tematu”.
Z recenzji dr hab. Sławomira Zalewskiego prof. nzw. – Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Uważam, że zaletą tej pracy jest połączenie różnych punktów widzenia na zjawisko terroryzmu i jego wpływu na bezpieczeństwo społeczne we współczesnym świecie. Myślę, że ważną rzeczą jest pokazanie na rynku polskim rozwiązań stosowanych w Rosji i Kazachstanie, co może pomóc i służyć w prowadzeniu badań porównawczych.
Z recenzji prof. Aleksieja Gawrilenkowa – Państwowy Uniwersytet w Smoleńsku
Tom 32. serii „Media początku XXI wieku” wydawanej we współpracy z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Autorzy monografii dostrzegli i zaprezentowali złożoność zjawiska memu internetowego jako formy przekazu. Dzięki temu publikacja ma charakter interdyscyplinarny. Odnajdziemy w niej teksty prezentujące analizy i refleksje podjęte z perspektywy kulturoznawczej, antropologicznej, semiotycznej, medioznawczej, politologicznej czy komunikologicznej. Ta dywersyfikacja ujęć nie odbiera jednak książce spójności. Autorzy przyjmują założenie o dużym znaczeniu memów internetowych w poszerzaniu pola debaty publicznej, negocjowaniu znaczeń i konstruowaniu tożsamości grupowych. Publikacja jest interesująca poznawczo, ważna i aktualna. Istotnie uzupełnia istniejącą literaturę przedmiotu.
dr hab. Michał Zaremba, Uniwersytet Warszawski
Należy docenić wysiłek autorów i redaktorów, którzy podjęli się zadania uchwycenia i naukowej refleksji nad zjawiskiem tak ulotnym, jak internetowe memy. W dobie powszechnej i cyfrowej nietrwałości, ulotności i tymczasowości naukowcy nie mogą spać spokojnie. Stąd też trzeba się cieszyć, że twórcy recenzowanej publikacji zdecydowali się wyruszyć na cyfrowe łowy, by gdzieś na pograniczach kształtującej swój obszar badawczy młodej dyscypliny naukowej, jaką są nauki o mediach, szukać i wyjaśniać kulturowe mechanizmy, rządzące rodzeniem się memów, ich ewolucją oraz odchodzeniem w cyfrową niepamięć. Cieszy zatem fakt, że ów metodologiczny rekonesans, jakiego podjęli się autorzy i redaktorzy, jest tak owocny. Pozwala on bowiem z całym przekonaniem włączyć obszar memetyki w pole badawcze nauk o mediach.
ks. dr hab. Andrzej Adamski, prof. Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Zestaw autorów monografii jest wyrazem ciągłości pokoleń polskich medioznawców, przy jednoczesnym dostrzeżeniu zróżnicowania, mnogości aspektów oraz multidyscyplinarności badań nad mediami w Polsce. Dla młodych badaczy przekrój wiekowy autorów jest przypomnieniem, że mogą szczycić się swoimi osiągnięciami, gdyż stoją na ramionach olbrzymów. Jednym z nich jest bez wątpienia profesor Tomasz Goban-Klas, któremu w imieniu polskiego środowiska badaczy mediów tę monografię dedykujemy.
ze Wstępu
Publikacja naświetla problemy polityczne, ekonomiczne i etyczne, powstające ze zróżnicowanego traktowania mediów jako narzędzi nie tyle komunikacji społecznej, ile wręcz propagandy. (...) Sama idea książki wykazuje, że polska ,,orkiestra” prasoznawstwa i medioznawstwa – niegdyś kameralna – stała się dużą orkiestrą symfoniczną, wykonującą wszystkie gamy komunikacji. Ku temu w dużej mierze przyczynił się profesor Tomasz Goban-Klas.
Prof. dr Andrius Vaišnys, Ph.D.
Dziekan Wydziału Komunikacji
Uniwersytetu Wileńskiego
Recenzowane opracowanie ma, z dwóch powodów, istotne znaczenie. Po pierwsze, jest kolejnym wartościowym dziełem stanowiącym ważny element kształtowania się nowej dyscypliny naukowej: nauk o bezpieczeństwie. Poszerza ono wydatnie spectrum naszego pojmowania bezpieczeństwa. Odbiega od tradycyjnego podejścia do badanego problemu. Autorzy poszczególnych części opracowania nie ograniczają się do opisu zjawiska, ale przedstawiają własne, autorskie ujęcie tematu. Po drugie, bezpieczeństwo ekologiczne ma specyficzne miejsce i charakter w systemie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Należy zwrócić uwagę, że źródła zagrożeń w przypadku tego rodzaju bezpieczeństwa mają swoje konotacje wewnętrzne i zewnętrzne. Ponadto brak jednolitego stanowiska wobec bezwzględnego dbania o jakość otaczającego nas środowiska. Wielokrotnie stoimy przed dylematem: ekspansywny rozwój gospodarczy czy dbanie o środowisko naturalne. Mamy do czynienia z wartościowym opracowaniem naukowym, o dużym walorze poznawczym.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Andrzeja Misiuka
Koncentrując swoją uwagę na niezwykle aktualnym i ważnym ze względów teoretycznych i praktycznych problemie bezpieczeństwa ekologicznego, autorzy poszczególnych rozdziałów wpisują się dobrze w nurt najnowszych dyskusji naukowych na ten temat, służących nie tylko objaśnianiu istoty i znaczenia bezpieczeństwa ekologicznego, ale także kreowaniu postaw i zachowań sprzyjających ochronie człowieka i świata w obliczu starych i nowych wyzwań i zagrożeń. Na uznanie zasługuje holistyczne i interdyscyplinarne podejście do analizowanych zagadnień, charakterystyczne dla najbardziej ambitnych i najnowszych badań naukowych, również w obszarze nauk o bezpieczeństwie. (…) Wyrażam przekonanie, że monografia spotka się z zainteresowaniem pracowników naukowo-badawczych, studentów na kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz środowisk odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ekologiczne Polski.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Ryszarda Rosy
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?