Ekonomia społeczna zajmuje się zasadami, prawidłowościami i nieprawidłowościami podziału tej części dochodu narodowego, która przypada ludności. Odnosi się to do indywidualnych potrzeb oraz do potrzeb wspólnych, jak oświaty, nauki czy zdrowia. Ekonomia społeczna omawia zjawiska ekonomiczne z punktu widzenia przyczyniania się do dobrobytu indywidualnego i społecznego oraz wpływu na sprawność gospodarowania.
Filip Wolański zajął się problematyką ważną w badaniach nad dziejami kaznodziejstwa – udziałem bernardynów w staropolskim systemie komunikacji społecznej u schyłku czasów saskich. Praca twórczo wpisuje się w dociekania poświęcone kształtowaniu wyobrażeń i postaw naszych antenatów, wzbogacając wiedzę o ważnej sferze dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Stanowi ona owoc wieloletnich źródłowych studiów nad podjętą tematyką, niedocenioną dotąd w historiografii. Autor pieczołowicie wypełnia swą rozprawą tę lukę badawczą.
Z recenzji dr. hab. Kazimierza Puchowskiego, prof. UG
Dobra żona ? powiedział prezydent Grover Cleveland ? to taka kobieta, która kocha swojego męża i swój kraj, ale nie pragnie rządzić ani jednym, ani drugim?. Żona prezydenta, Pierwsza Dama Ameryki, jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kobiet w Stanach Zjednoczonych. Mimo to niewiele żon prezydentów dzięki własnej pracy i osiągnięciom znalazło trwałe miejsce w historii USA. Mówi się żartobliwie, ale w znacznym stopniu słusznie, że pozycja żony prezydenta jest najwyższym, nieobieralnym, niepłatnym stanowiskiem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.
Ze Wstępu
W swojej pracy Wojciech Peszyński podjął interesującą próbę charakterystyki i oceny działań reklamowych realizowanych przez polskie podmioty rywalizacji politycznej w trakcie parlamentarnych kampanii wyborczych. Z perspektywy polskiej refleksji naukowej nad komunikowaniem politycznym, zaskakująco ubogiej w znaczące opracowania na temat reklamy politycznej, podjęcie tej tematyki badawczej przez Autora zasługuje na szczególne wyróżnienie. Należy podkreślić dobre przygotowanie merytoryczne, widoczne zarówno w części teoretycznej, jak i empirycznej pracy. W kompetentny naukowo sposób przedstawiono kluczowe zagadnienia z zakresu teorii marketingu politycznego odnoszące się do reklamy politycznej; w równie rzetelny sposób dokonano analizy materiałów reklamowych z polskich kampanii wyborczych, trafnie wskazując ewolucję koncepcji formatowania telewizyjnych przekazów reklamowych w praktyce politycznej.
Z recenzji prof. dr. hab. Mariusza Kolczyńskiego
W oparciu o badania reprezentatywnej populacji więźniów Autor wnioskuje: ?Wychowawcza funkcja kapelana więziennego odgrywa ważną rolę w autoregulacji zachowań osób pozbawionych wolności, którą można zdefiniować jako zdolność do modyfikowania własnego postępowania?. [...]
Praca ma charakter interdyscyplinarny. Tkwi głęboko w pedagogice resocjalizacji penitencjarnej, wkracza jednak i w takie dziedziny nauki, jak: psychologia, socjologia, kryminologia, pedagogika rodziny, teologia pastoralna i psychologia pastoralna.
Z recenzji wydawniczej
ks. prof. zw. dr. hab. Jana Śledzianowskiego
Książka porusza problem obecności muzyki rockowej w świadomości współczesnej młodzieży gimnazjalnej ujętej w trzech obserwowalnych wymiarach, takich jak: preferencje muzyczne, percepcja muzyki rockowej oraz wiedza na jej temat. Zawarte w monografii wyniki badań ujawniają dużą skalę zainteresowania rockiem (zwłaszcza jego współczesnymi trendami), a także wielorakie funkcje tej muzyki w życiu młodzieży, które czynią ją istotnym elementem zaspokajania potrzeb rozwojowych i kulturowych. Pozycja stanowi jednocześnie próbę wyłonienia walorów edukacyjnych muzyki popularnej (rockowej). Jest ona skierowana nie tylko do osób zajmujących się edukacją muzyczną na szczeblu teoretycznym i praktycznym, zainteresowanych wdrażaniem do programów nauczania treści dotyczących współczesnej muzyki popularnej, ale także do szerszego grona pedagogów oraz nauczycieli zorientowanych na permanentną aktualizację wiedzy o kulturze muzycznej uczniów i wykorzystujących w pracy dydaktycznej różne aspekty szeroko pojętej edukacji nieformalnej.
Publikacja dotyczy bardzo aktualnego zagadnienia w transplantologii klinicznej i doskonale wypełnia istniejącą lukę w zakresie wiedzy socjologicznej na temat tzw. przeszczepów rodzinnych. Wyniki dokonanych przez Autorkę analiz stanowią podstawę zarówno do dalszych badań, jak również postępowania praktycznego, np. przeprowadzenia odpowiednich szkoleń wśród lekarzy pracujących w stacjach dializ i przygotowujących chorych do transplantacji. Uzyskane przez Autorkę wyniki mogą również w dużej mierze tłumaczyć, dlaczego w Polsce istnieje tak mały udział transplantacji rodzinnych w całej puli chorych poddanych tej formie leczenia nerkozastępczego.
Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Więcka, Katedra i Klinika Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Fabuła książki osnuta na prawdziwych zdarzeniach, które mogły zaistnieć, wpleciona jest w historię hermetyzmu znalezioną w zapiskach bohatera książki, przeżywaną i dyskutowaną przez jego rodzinę i przyjaciół. Dyskutantami są ludzie wykształceni o najrozmaitszych poglądach i różnych zawodach.
Niniejszą monografię przeznaczamy dla lekarzy pediatrów, studentów medycyny oraz wszystkich, którzy interesują się zagadnieniami żywienia naturalnego dzieci. Książka zawiera 11 rozdziałów, w których omówiono zagadnienia historyczne związane z karmieniem piersią ? poprzez problematykę psychologiczną aż po niepowodzenia w tym sposobie żywienia.
Fragment Wstępu
Zamieszkującego stary jacht Fabera odwiedza dziewczyna zjawa. Spotkanie staje się pretekstem do uruchomienia machiny wspomnień. Są w nich obrazy przedwojennej Gdyni, pierwsza fizyczna fascynacja bohatera, obóz koncentracyjny, największa miłość oraz inne epizody z jego życia. Pewnego dnia gość ujawnia swą cielesną postać. Między bohaterami rodzi się uczucie...
Faber to nietypowa powieść o konstrukcji szufladkowej, która wymaga od Czytelnika pewnej koncentracji. Tekst został napisany z pomysłem i konsekwentnie zrealizowany. Na skutek celowego mieszania miejsc, czasu, a nawet gatunków, uzyskano tajemniczy, rozchwiany i piękny klimat, podobny do tego z najlepszych utworów latynoamerykańskich. Obecność głównego bohatera w zasadzie w tle pozwala łączyć odległe zdarzenia w jedno ujęcie pamięciowe.
Marek Wawrzkiewicz
Prezes Związku Literatów Polskich
Oddana do rąk Czytelnika publikacja zawiera opracowania na temat izolacji penitencjarnej w perspektywie pejoratywnej oraz melioratywnej. Różnorodna tematyka, jakiej podjęli się autorzy, jest opisem i analizą różnych form aktywności więźniów. Zamysłem było ukazanie negatywnych aspektów uwięzienia oraz pozytywnych wymiarów (efektów) resocjalizacji. W pracy znajdziemy głos teoretyków, praktyków oraz studentów pedagogiki resocjalizacyjnej, co umożliwia wszechstronne podejście do zjawiska kary pozbawienia wolności oraz skazanego na nią człowieka.
Mariusz Snopek
Człowiek każdego czasu odczuwa z jednej strony potrzebę i głód nieskończoności i świętości, a z drugiej zaś - swoiste nienasycenie. Zwarcie lub symbioza tych dwu postaw zależy przede wszystkim od kondycji człowieka i jego natury i duchowości. Interdyscyplinarny dialog Kościoła i świata sztuki jest pewnym procesem, czymś ustawicznym i choć przybierał różne fazy, a nawet ulegał osłabieniu, to trwać będzie zawsze. Wymaga jednak wysiłku intelektualnego i artystycznego każdej ze stron, w poszukiwaniu głębi prawdy i kunsztu piękna.
Omawiana tu problematyka dotyczy zawsze relacji między trzema pojęciami, których zakres i interpretacja są nieostre: człowiek, język, sacrum. Jest to szczególnie ważne właśnie teraz, gdy, bardziej niż kiedykolwiek, następuje zderzenie kultur, cywilizacji i wartości, co jest charakterystycznym przejawem życia współczesnego społeczeństwa, jego samorealizacji w zsekularyzowanym i liberalnym świecie [...] oraz narastającej globalizacji chrześcijaństwa, niezwiązanego z terytorium i pozbawionego centrum.
Fundamentalne pytanie o możliwości sacrum w sztuce dotyczy zarówno przedmiotu intencjonalnego, jak i fenomenu idei sacrum. Innymi słowy, pytamy o metafizykę sacrum, zarówno w przestrzeni kościelnej, jak i w obrazie czy innych doświadczeniach religijnych, które dotykają świata nadprzyrodzonego, a jednocześnie podpadają pod zmysły, pobudzają wyobraźnię oraz pozostają materialnym znakiem rzeczywistości duchowej. Można więc powiedzieć, że dotykamy tu takiej harmonijnej syntezy, która w pełni może być zrozumiana jedynie w świetle teologii."
(fragment Wstępu)
Książka ta jest efektem kilku szalonych decyzji i jednego śmiałego planu. Przede wszystkim jednak jest rezultatem wielomiesięcznej pracy. Powstała na bazie rozprawy doktorskiej, zatytułowanej Wychowanie i szkoła u amiszów starego zakonu. Badania etnopedagogiczne na terenie stanu Pensylwania w USA [...]
Praca wpisuje się w pola problemowe różnych obszarów pedagogiki: socjologia wychowania i pedagogika społeczna (środowisko wychowawcze, relacje między jednostką a społeczeństwem), teoria szkoły (szkoła jako instytucja inna od pozostałych), teoria wychowania (wartości w wychowaniu), pedagogika kultury, pedagogika religii. Starałam się jak najsilniej wyeksponować pedagogiczny potencjał już nieco zapomnianych i niemodnych kategorii jak Ordnung – porządek i Gelassenheit – pokój wewnętrzny, pokój duszy.
To było jak przyznanie się do ostatecznej klęski. W tym jednym prostym zdaniu zawierała się cała rozpacz mojego istnienia, wszystkie nieziszczone marzenia i pogrzebane nadzieje. "Nie wiem, czym jest Miłość..." Esencja mojego poronionego i nieistotnego życia. Bo człowiek, który nigdy nie zaznał, czym jest Miłość, musi uznać swoje życie za nieistotne.
Fragment książki
Zasadniczym celem niniejszej pracy jest próba prześledzenia wszystkich aspektów funkcjonowania mennicy toruńskiej, poczynając od jej lokalizacji, struktury organizacyjnej, a na kwestiach gospodarczych i finansowych kończąc. Dużo miejsca poświęcone zostanie również społecznej stronie działalności tej instytucji, co nierozerwalnie wiązało się z ustaleniem grup społecznych, z których rekrutowali się jej pracownicy. Pośrednio podjęta w niniejszej pracy szczegółowa analiza zaprezentowanych powyżej zagadnień ma również na celu ustalenie zależności czy też wpływu, jaki wywierała na działalność mennicy jej lokalizacja na terenie Starego Miasta Torunia i komturstwa toruńskiego. Autorka niniejszej pracy zdecydowała się także na przedstawienie całej polityki monetarnej państwa zakonnego, w której mennica toruńska miała swój znaczny udział. Dodatkowo, aby jak najdokładniej zaprezentować sposób funkcjonowania tej instytucji, wykorzystano metodę porównawczą. Podstawowym odniesieniem dla tych rozważań była szeroko rozumiana działalność pozostałych znanych mennic krzyżackich w XIV i pierwszej połowie XV w. Porównania te niejednokrotnie zaowocowały wyjaśnieniem dotąd pomijanych bądź rzadko poruszanych problemów badawczych.
Badania dr Agnieszki Olchowskiej-Kotali są pionierską pracą i to na skalę światową, podejmującą próbę analizy roli szeregu czynników społeczno - poznawczych w etiologii stosowania niekonwencjonalnych form terapii.
Jednocześnie badania te ujmują czynniki, które są już stosunkowo dobrze znanymi predyktorami wyboru niekonwencjonalnych metod terapii (zmienne osobowościowe).
Całkowitą nowością jest analiza współwystępujących aspektów racjonalnych i nieracjonalnych determinantów skłonności do korzystania z niekonwencjonalnych metod terapii.
Z recenzji prof. dr hab. Aleksandry Łuszczyńskiej
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?