Seria dwujęzycznych książek Historia chińskiej cywilizacji zjedna sobie czytelników dzięki ciekawym i inspirującym historycznym faktom i historiom, opowiadanym w sposób żywy i prosty, ale jednocześnie prowokujących do myślenia. Wiele kolorowych ilustracji zawartych w całej serii pozwoli czytelnikowi lepiej zrozumieć te fakty i opowieści, które nie tylko przedstawiają historię, ale także pozwalają wyciągać z niej wnioski na przyszłość, a tym samym przybliżają czytelnika jeszcze bardziej do historii.
Zapewne tak jak długo interesuje nas fenomen narodzin człowieka, tak też fascynuje nas od pokoleń zagadnienie śmierci. W historii pojawiała się ona w różnych kontekstach kulturowych. Można założyć tezę, że miarą poziomu cywilizacyjnego był stosunek człowieka do śmierci. [...] Obrzędy związane z tradycją chowania zmarłych bardzo mocno związane są z przekonaniem, że życie na ziemi jest tylko etapem istnienia człowieka. [...] U wielu ludów i kultur pamięć była sposobem na przedłużenie ziemskiej obecności zmarłego wśród żywych. We współczesnym świecie dostrzegamy wiele takich znaków pamięci [...].Fragment
Pokazałam tu różne rzeczy. Nie ma w tym bogatej epickości, raczej liryzm, skromny. Ale wspominam różne źródła kultury. Widać zwłaszcza renesans i barok. Jest sporo portretów, także rodzinnych. Co do reszty, starałam się, aby nawet te trochę abstrakcyjne pejzaże nie uciekały zbytnio od rzeczywistości. Naprawdę jednak przekazuję własne przeżycia, nie chodzi o żadną dokumentację, od tego są zdjęcia. Właśnie, zdjęcia! Wszechobecne dziś, uczą realizmu, drażnią. Ale jest jeszcze sposób prowadzenia kreski, dukt pędzla, to swego rodzaju wizytówka, od tego trudno uciec, choćby się chciało. Owszem, temperament popychał mnie w stronę ekspresyjnej abstrakcji. Nie chodzi przecież o wyrzeczenie się sztuki nieprzedstawieniowej. Warto znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. To też rodzaj poszukiwania jakiejś prawdy.
Od autorki
W ten nurt badań nad dziejami kościoła św. św. Janów w Toruniu, średniowiecznej fary, a dzisiaj katedry, wpisuje się również najnowsza publikacja pana Zbigniewa Grochowskiego, znanego historyka i pedagoga, prawdziwego pasjonata dziejów. [...] Dzięki opatrznościowym decyzjom Jana Pawła II oraz nieocenionym pasterskim wysiłkom biskupa Andrzeja Suskiego, wielkiego odnowiciela katedry, po zawieruchach wojny i nieżyczliwym dla Kościoła i kultury narodowej czasie komunistycznej rzeczywistości, bazylika katedralna nabrała nowego blasku. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni panu Zbigniewowi Grochowskiemu za pomysłowość w przedstawieniu tematu toruńskiej bazyliki, a zwłaszcza za dedykację książki świętemu Janowi Pawłowi II, pierwszemu papieżowi z Polski, i biskupowi Andrzejowi Suskiemu, pierwszemu biskupowi tej wyjątkowej dla Torunia świątyni. Czytelnikom pozostaje tylko życzyć pasjonującej lektury i satysfakcji z rozwiązywania zadań związanych z dziejami toruńskiej bazyliki katedralnej.
Fragment słowa wstępnego księdza biskupa Józefa Szamockiego, biskupa pomocniczego diecezji toruńskiej
Rozwój gospodarczy Xia Ni
Demokracja Biqiu Shi
Cywilizacja Xiaodong Li
Harmonia Weiwen Zhang
Wolność Yujun Wu
Równość Xiaoyun Wu
Sprawiedliwość Lv Wang
Rządy prawa Zhen Han Yu Yan
Patriotyzm Lihe Dong
Oddanie Dan Liu
Prawość Xiang Liu Gang Xue
Przyjaźń Rong Li Yun Feng
Wyniki badań prezentowane w niniejszej książce to zapis stanu współczesnego po 25 latach przemian społeczno-cywilizacyjnych, które swym oddziaływaniem objęły społeczności zarówno Polaków, jak i Czechów. Główny tytuł tomu eksponuje sfery życia duchowego dzieci i młodzieży i – być może – pozwoli lepiej dostrzec swoistą wartość płynącą z połączenia różnych wymiarów, z synergii całościowego (czy wielowymiarowego) postrzegania funkcjonowania człowieka w warunkach pogranicza.
Autorzy tomu żywią nadzieję, że porównanie wyników badań z lat 1990/1991 oraz 2014/2015 i zgromadzony w ten sposób obszerny materiał empiryczny mogą zainteresować wielu badaczy zagadnień pogranicza, badaczy zaolziańskiej kultury i oświaty, administrację terytorialną i edukacyjną, mieszkańców pogranicza, jak również inne grupy zajmujące się problemami mniejszości narodowych zarówno w Polsce, jak i w Republice Czeskiej.
Wyniki badań przeprowadzonych w latach 2014/2015 to zapis obecnego stanu religijności i postaw młodzieży zamieszkującej region pogranicza polsko-czeskiego wobec Inności religijnej, ale również – poprzez porównanie obecnych wyników z wynikami badań z lat minionych (rok 1998 i rok 2009) – skonfrontowanie tego stanu z przemianami społeczno-cywilizacyjnymi, które swym oddziaływaniem objęły społeczności Polaków po obu stronach Olzy, a także Czechów.
Autorzy tomu żywią nadzieję, że zgromadzony bogaty materiał empiryczny oraz wnioski wynikające z badań porównawczych mogą zainteresować badaczy polsko-czeskiego pogranicza, badaczy kultury i religii społeczności pogranicza, jak również szeroki krąg osób zawodowo związanych z oświatą i edukacją młodzieży z pogranicza Śląska Cieszyńskiego.
Problemy kształcenia akademickiego współczesnych nauczycieli wczesnej edukacji stały się obszarem żywego zainteresowania badaczy-członków Zespołu Edukacji Elementarnej funkcjonującego pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. [] W niniejszej publikacji przedstawiamy wyniki rozpoznania badawczego dotyczącego różnych aspektów przygotowania nauczycieli do pracy w klasach I-III szkoły podstawowej i w przedszkolach. Nasze rozważania mogą pomóc w dokonaniu diagnozy obecnego stanu kształcenia kandydatów na nauczycieli w zakresie wczesnej edukacji oraz ocenić oczekiwania studentów i pracodawców wobec tej specjalności realizowanej w różnych uczelniach kraju.Ze Wstępu
Twórczość Tołstoja i Unamuno jest czytana i cieszy się uznaniem na całym świecie, zarówno wśród zwyczajnych czytelników, jak i literaturoznawców. Obaj wielcy klasycy literatury światowej pobudzali umysły jako apostołowie odrodzonego chrześcijaństwa, obaj nadawali duże znaczenie pojęciu żywej wiary, wzrastającej w wątpliwościach i znajdującej oparcie w miłości do Boga w osobie Jezusa Chrystusa. Obaj jako intelektualiści wiązali z Ewangelią nadzieję na odnowę duchową, przy czym idea postępu duchowego, charakterystyczna dla Tołstoja i Unamuno, sięga jednak naukowego, racjonalistycznego poglądu na życie, bez którego poszukiwanie duchowej prawdy byłoby niemożliwe. Ogromna spuścizna literacka tych dwóch pisarzy wywarła wpływ na świadomość Europejczyków i całej ludzkości.
W niniejszej pracy analizowane są zbieżności i analogie w poglądach religijnych obu pisarzy na przykładzie ich wybranej publicystyki religijnej. Będąc owocem cierpliwej i ostrożnej pracy, monografia ta jest pierwszym tak wyczerpującym opracowaniem opartym na analizie poznawanej w oryginale twórczości Tołstoja, preferującym porównawcze podejście do źródeł oraz uwzględniającym kontekst historyczny i literacki.
Przewodnik po sakramentarzach powstał jako pomoc dla osób zainteresowanych liturgią łacińską i księgami liturgicznymi w średniowieczu. W opracowaniu wykorzystano wydania i wcześniejsze wykazy sakramentarzy, studia im poświęcone, katalogi bibliotek i wystaw, a także informacje uzyskane z Internetu lub bezpośrednio z instytucji bibliotecznych. Dzięki współpracy z profesorami Giacomo Baroffio i Manlio Sodi przy realizacji projektu poświęconego katalogowaniu sakramentarzy i mszałów pochodzenia włoskiego udało się pozyskać informacje o wielu małych fragmentach sakramentarzy w zbiorach włoskich i zagranicznych.
Na opracowany przewodnik składa się 1179 jednostek opisanych sakramentarzy i ich fragmentów. Ze względu na znaczenie liturgiczne i historyczne do katalogu włączono także małe fragmenty sakramentarzy, które powstały przed XIII wiekiem i zachowały się jako pozostałości ksiąg utraconych lub rozczłonkowanych (membra disiecta). Poszczególne jednostki zawierają zwięzły opis dokumentu z podaniem jego miejsca przechowania i sygnatury, liturgicznego typu sakramentarza, stanu zachowania (palimpsest, fragment), liczby kart i ich wymiarów, czasu powstania i miejsca pochodzenia. Kolejne elementy to odniesienia bibliograficzne oraz sumaryczny opis zawartości treściowej na podstawie wydań i wcześniejszych opracowań, jak też odczytu z mikrofilmów (ok. 40 kodeksów). Nie zawsze jednak udało się uwzględnić wszystkie elementy opisowe, zwłaszcza gdy chodzi o małe fragmenty.
Fragment Przedmowy
Rozwój gospodarczy Xia Ni
Demokracja Biqiu Shi
Cywilizacja Xiaodong Li
Harmonia Weiwen Zhang
Wolność Yujun Wu
Równość Xiaoyun Wu
Sprawiedliwość Lv Wang
Rządy prawa Zhen Han Yu Yan
Patriotyzm Lihe Dong
Oddanie Dan Liu
Prawość Xiang Liu Gang Xue
Przyjaźń Rong Li Yun Feng
Rozwój gospodarczy Xia Ni
Demokracja Biqiu Shi
Cywilizacja Xiaodong Li
Harmonia Weiwen Zhang
Wolność Yujun Wu
Równość Xiaoyun Wu
Sprawiedliwość Lv Wang
Rządy prawa Zhen Han Yu Yan
Patriotyzm Lihe Dong
Oddanie Dan Liu
Prawość Xiang Liu Gang Xue
Przyjaźń Rong Li Yun Feng
Praca zbiorowa zawiera szereg interesujących pod względem poznawczym oraz praktycznym prac pedagogów z trzech krajów: Polski, Czech i Słowacji. Analizowana problematyka jest aktualna, a jej prezentacja jest konstruowana i zawiera szereg innowacyjnych wątków pozwalających na porównanie badanych zjawisk i procesów w społeczeństwach wymienionych trzech krajów.
Z recenzji prof. PhDr. Rudolfa Štepanoviča, DrSc.
Michaił Kurajew (ur. 1939) - petersburski prozaik i dramaturg filmowy. Karierę literacką rozpoczął w wytwórni filmowej Lenfilm jako redaktor i autor scenariuszy, publicysta i eseista. Z jego scenariuszami weszło na ekrany 15 filmów fabularnych, w tym głośny obraz Pietia na drodze do Królestwa Niebieskiego (reż. N. Dostal), który zdobył Grand Prix XXXI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, 5 filmów dokumentalnych, 2 seriale Panowie przysięgli, o tragicznych wydarzeniach w XVII-wiecznej Rosji i niezwykle popularny Rozłam. Jako prozaik zadebiutował w 1987 roku nowelą Kapitan Diksztejn o tragicznym buncie marynarzy w Kronsztadzie w 1921 roku, która od razu przyniosła mu rozgłos, była siedmiokrotnie wznawiana w Rosji i przetłumaczona we wielu krajach. Kurajew ma na swoim koncie ponad 20 wydanych książek, które były tłumaczone na 12 języków, m.in. na polski. Laureat Nagrodę Państwowej Federacji Rosyjskiej, w 2011 roku uhonorowany prestiżową nagrodą „Jasna Polana” im. L. Tołstoja w nominacji „Klasyka współczesna”, laureat Nagrody Rządu Sankt Petersburga. Jest współprzewodniczącym Związku Pisarzy Rosyjskich.
Powieść Sprawa Kukujewa odpowiada na wciąż aktualne pytania: W jaki sposób w Rosji po dziesięcioleciach komunizmu z dnia na dzień mogła się pojawić kohorta miliarderów? Jakie jest podłoże bezgranicznej korupcji i łapownictwa? Kto stoi za skrytobójczymi morderstwami uczciwych obywateli? Dlaczego aparat ścigania i wymiar sprawiedliwości działają nieudolnie? Kurajew w zbeletryzowanej formie pokazuje fakty, których próżno szukać w kronikach gazet i telewizji
Rozwój gospodarczy Xia Ni
Demokracja Biqiu Shi
Cywilizacja Xiaodong Li
Harmonia Weiwen Zhang
Wolność Yujun Wu
Równość Xiaoyun Wu
Sprawiedliwość Lv Wang
Rządy prawa Zhen Han Yu Yan
Patriotyzm Lihe Dong
Oddanie Dan Liu
Prawość Xiang Liu Gang Xue
Przyjaźń Rong Li Yun Feng
Akcja Filozofa w kamieniołomach toczy się w IV wieku p.n.e w Tarencie i Syrakuzach. Czytelnik wkracza w świat reguł rządzących bractwem pitagorejczyków. To z tej italskiej wspólnoty wywodzi się główny bohater Myllias. Matematyczna mądrość i żelazna logika pozwalają mu przetrwać i pokonać przeciwności losu, na które narazili go zaciekli przeciwnicy pitagorejczyków. Głównemu bohaterowi towarzyszą nienawiść, miłość i wieczna ucieczka. Czy wychodzi zwycięsko z opresji?
Pierwsze wydanie książki Przedsiębiorczość bez tajemnic ukazało się w 2010 roku. Pozycja spotkała się z dużym entuzjazmem Czytelników, którzy niejednokrotnie zwracali uwagę, że praktyczne przykłady zaprezentowane w książce pozwoliły im na rozwiązywanie ich własnych problemów, z którymi borykają się podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Te wszystkie ciekawe komentarze zachęciły nas do ponownego wydania tej publikacji, ulepszonej o kolejne pięć lat doświadczeń. Książka podejmuje wielowątkową problematykę związaną z praktyką i pojęciem przedsiębiorczości przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorstwach. Powstała z bardzo osobistej inspiracji i w oparciu o osobiste doświadczenia.
Fragment Od Autorów
Praca podejmuje ważną tematykę funkcjonowania osób w podeszłym wieku, zazwyczaj związanym z doświadczeniem choroby i niepełnosprawności. [...]
Istotną cechą monografii Ryszarda Pichalskiego jest zróżnicowanie związane z obszarami tematycznie podejmowanymi w poszczególnych rozdziałach. Wynika ono przede wszystkim z faktu, że doświadczenie choroby i niepełnosprawności w warunkach starzenia się jest kategorią wielowymiarową, obejmuje różne rodzaje schorzeń i dysfunkcji oraz dotyczy rozlicznych problemów funkcjonowania osób w podeszłym wieku.
Z recenzji dr hab. Bernadety Szczupał, prof. APS
Cywilizacja jest ważnym przejawem postępu społecznego, a także istotną cechą nowoczesnego socjalistycznego kraju. Często mówi się, że Chiny są starożytnym cywilizowanym krajem o historii sięgającej ponad 5000 lat. Podczas XVIII Kongresu Komunistycznej Partii Chin, kiedy aktywnie promowane były główne wartości socjalistyczne, cywilizacja została uznana za jeden z ważniejszych elementów kształtujących te wartości. Czym więc jest cywilizacja? Jak duże znaczenie dla kraju ma cywilizacja? W jaki sposób budujemy cywilizowane Chiny? Jak powinniśmy zbudować cywilizowane Chiny?
Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?