Podobnie jak na Ziemi Świętokrzyskiej, w treści książki przeplata się realizm z metafizyką, a nawet mistyką. Akcja dzieje się początkowo na kilku kontynentach, a bohaterami są ludzie różnych stanów i profesji: polski komandos, włoski dyktator mody, amerykański polityk, brazylijska gwiazda lekkoatletyki oraz południowoafrykańska szajka złodziei. Wszyscy z powodów zawodowych przybywaja naraz do Kielc. Wówczas łączą się ich losy. Z czasem zaczynają podejrzewać, że ich przyjazd nie był do końca przypadkowy, choć domysły wydają się irracjonalne. Co więcej, wspólnie popadają w tarapaty, próbując zrozumieć sytuację, która ich spotkała; i z niej jakkolwiek wybrnąć.
W miarę jak upływają dni i miesiące, duszę się pod ciężarem skrawków czasu i wspomnień, które ciasno oplatają moje ciało grubą warstwą, tak, że zaczynają przenikać do mojej świadomości i pulsować w niej. Czas znika z minuty na minutę i go nie ma, jakby go pożerał ogromny, straszny szczur.Nic nie mogę z tym zrobić. Wielu próbowało go odzyskać przemocą czy pochlebstwem; ja zbudowałem wokół siebie mur i zatrzasnęłem okiennice. Przyjęłam postawę wyparcia. Ale nic nie działa. Ucieczką może być tylko śmierć, szczelnie zamknięty grobowiec. Nie ma innego wyjścia.
Monografia przedstawia (...) problematykę w sposób oryginalny i innowacyjny. Poszczególne artykuły są przygotowane starannie i rzetelnie. Zaprezentowane wyniki analiz są metodologicznie poprawne. Praca odznacza się dobrym usystematyzowaniem wiedzy, a wykorzystana w niej literatura jest aktualna i umiejętnie dobrana. Również język pracy jest adekwatny do jej potrzeb. Autorzy w sposób jasny, merytorycznie poprawny i wyważony prezentują zarówno problemy, jak też również formułują wynikające z ich analizy wnioski. Na podkreślenie zasługuje nowatorski charakter ocenianej pracy i jej walory informacyjne.Z recenzji prof. nadzw. dr. hab. Roberta Janika
Development of ICT and the simultaneous process of digitization of economy and society, contemporary are two the most dynamically occurring changes. Digitization, as a constant process of convergence of virtual and real world, has become drive for changes and creates new possibilities of socio-economic development, improving competitiveness and innovativeness of economy. Authors of the monograph discuss these and similar cases. In highly professional manner, they analyze research problems concerning the state and civil society in the process of building global digital economy. They present cyberspace from the cognitive-intellectual, social and market perspective, as a mass phenomenon of global impact and incredible dynamic. The reviewed work inscribes itself into the common scientific discourse concerning changes in resources (knowledge) management, directions for the transformation of market economy, and developing new employee and managerial competences.
From the review of Jia Wei-xiao
W przystępny sposób zostały zaprezentowane złożone problemy pojawiające się na styku filozofii edukacji oraz teorii pedagogiki kultury, wraz z reprezentatywnie dobranymi teoriami kształcenia. Znaczącą wartością publikacji jest interdyscyplinarność w podejściu do poruszanych problemów. Autor wykorzystuje dorobek z różnych dziedzin wiedzy np.: antropologii, socjologii, psychologii, filozofii, pedagogiki, kulturoznawstwa, medioznawstwa, cybernetyki, informatyki i wielu innych. Umiejętnie wydobywa korelacje występujące między kulturą a edukacją. Na ich tle wskazuje rolę i miejsce mediów cyfrowych.
Z recenzji prof. dr. hab. Bronisława Siemienieckiego
Zamysł analityczny i interpretacyjny autora zasługuje na szczególne uznanie, bowiem złożoność i wielokierunkowość omawianej problematyki determinują potrzebę integrowania wielości perspektyw, stanowisk, jak również poglądów prezentowanych przez teoretyków oraz badaczy kultury i edukacji […]. W moim odczuciu ustalenia poczynione przez autora mają znaczący walor poznawczy oraz wzbogacają stan wiedzy o kulturze i edukacji w zglobalizowanym świecie […].
Praca stanowi nie tylko znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, ale również inspiruje do stawiania kolejnych pytań i poszukiwania wielokontekstowych odpowiedzi na nie.
Z recenzji prof. dr. hab. Mirosławy Wawrzak-Chodaczek
W życiu społecznym autenetyczne aurytety są niekiedy zastępowane liderami, idolami, profesjonalistami, guru, celebrytami, błyskotliwymi dyletantami czy pseudoauteoretytetami, a w nauce - mentorami, tutorami, eksperymentami itp. Współcześnie zauważa się nawet niszczenie etosu Uniwersytetu i etosu Mistrza.ze wstępu
Kiedy przyjeżdżam do grodu Kopernika na tę imprezę, z dumą patrzę nie tylko na umiejętności zawodników, ale także na wspaniałą atmosferę stworzoną przez rodzinę Kaczmarków, w tym twórcę turnieju Pana Wojciecha. Dlatego dziękuję Jemu za pomysł i perfekcyjną organizację Plaży Gotyku, której dziesiąta, jubileuszowa edycja w 2019 roku była jednocześnie Mistrzostwami Polski.
Jestem wdzięczny Zbigniewowi Grochowskiemu za książkę o jednej z wizytówek współczesnego Torunia, znakomitej imprezie, jaką jest Bella Plaża Gotyku, i do tego dedykowanej Wojciechowi Kaczmarkowi w 66 rocznicę Jego urodzin. 100 lat, Panie Wojciechu. Niech żyje Toruń. Niech żyją sponsorzy, organizatorzy, uczestnicy i kibice Plaży Gotyku.
Fragment wstępu Edwarda Skorka,
mistrza olimpijskiego (1976) i mistrza świata (1974) w siatkówce w hali
Celem monografii jest analiza zależności pomiędzy polityką miejską a aktywnością marketingową prezydentów czterech największych miast Dolnego Śląska, która przypada na okres samorządowej rywalizacji o władzę. Przyjęcie założenia, że polityka miejska może być interpretowana w dwóch kontekstach: nie tylko wyborczym, ale również prorozwojowym, determinuje prezentowaną perspektywę badawczą. Zestawienie i porównanie obu kontekstów działalności prezydentów, uzupełnione o parametryczny ogląd ich pozycji na arenie miejskiej, składa się na koncepcję pracy.""Etniczno-religijny nacjonalizm jako zagrożenie praw człowieka w krajach wyzwalających się na przykładzie współczesnej Gruzji"" dr Belli Tateshvili to pierwsza w Polsce monografia, która tak mocno skupia się na problemach społecznych współczesnego Zakaukazia. Ciągłe konflikty interesów światowych mocarstw XX wieku, niejednoznaczność religijna wśród zamieszkującej te tereny ludności oraz jej etniczne bogactwo czynią z Gruzji doskonały grunt do badań socjologicznych i politycznych. Praca Tateshvili z powodzeniem debiutuje na polu tak szczegółowo ukierunkowanej analizy tożsamościowych zależności Kaukazu. Południowego.Do tej pory jest to najszersze na naszym rynku ujęcie problematyki Kaukazu jako terenu konfliktów o podłożu religijno-nacjonalistycznym, etnicznym oraz separatystycznym. Ta niewątpliwie pionierska pozycja jest obowiązkowa nie tylko dla pasjonatów badań nad prawem międzynarodowym i eurazjatyckim, ale także dla amatorów politologii poświęconej postsowieckim państwom satelickim.Tłumacz przysięgły oraz doktor nauk teologicznych Bella Tateshvili jest działaczką Stowarzyszenia ""Dom Kaukaski w Polsce"". Jako wykwalifikowana profesjonalistka w dziedzinach translatorskich oraz native speaker języka gruzińskiego współpracuje od 2006 roku przy tłumaczeniach, między innymi dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Współcześnie rozwój gospodarczy oznacza przechodzenie na coraz wyższe, bardziej zróżnicowane i złożone poziomy. Jest on wynikiem zmian ilościowych i postępu jakościowego w systemach gospodarczych, społecznych i przyrodniczych. U jego podstaw leży przestrzeń kształtowana poprzez zdarzenia i procesy o charakterze politycznym i ekonomicznym oraz społecznym i demograficznym. lecz te ludnościowe stanowią szczególny czynnik przemian gospodarczych. Dlatego ludność stanowi podmiot, środek i ostateczny cel działalności gospodarczej w regionach oraz subregionach i stanowi istotny fundament rozwoju. Kapitał ludzki i intelektualny jest potencjałem wiedzy, umiejętności, zdrowia i witalności zawartym we wspólnotach regionalnych i lokalnych. Kapitał ludzki w zrównoważonym rozwoju jest to jeden z elementów wzajemnie powiązanych warunków tworzenia dobrobytu, obok tradycyjnych zasobów , jak ziemia, kapitał, praca, wiedza. Stąd rozwój odnoszący się do regionów jest różnie definiowany.
Fragment wstępu
Czy wydatki ponoszone na telewizyjną reklamę polityczną mają sens? Czy reklama jest w stanie zmienić wizerunek kandydata? W przypadku jakich kandydatów zmiana ta jest bardziej prawdopodobna? Które grupy elektoratu są bardziej podatne na działanie telewizyjnych spotów wyborczych? - te i inne pytania spędzają sen z powiek kandydatów, sztabów wyborczych i komentatorów politycznych. Prezentowana monografia próbuje określić, w jaki sposób reklama oddziałuje na wyborców i czy może przyczynić się do lepszego postrzegania kandydatów startujących w wyborach prezydenckich.
Zdawałoby się, że pisanie o fotografii, jako o zjawisku estetycznym, jest czymś prostym. Wszak roi się od poradników pouczających o sztuce fotografowania. Opisują one nie tylko jak robić zdjęcia, ale-głównie i przede wszystkim-jak robić zdjęcia dobre. Obecna jest w nich pewna estetyka normatywna, czyli system wskazań i zakazów, nieuchronnie-podobno-prowadzących do uzyskiwania pożądanych jakości estetycznych i unikania błędów. System ten (w poradnikach bardziej wyrafinowanych) zawarty jest już zresztą we wskazówkach technicznych. Mówią one o ustalaniu odległości, ostrości, naświetlaniu, a zwłaszcza o dobieraniu obiektów fotografowania nie tylko jako o działaniach technicznych, ale jako o środkach uzyskiwania efektów artystycznych i estetycznych. Z drugiej strony istnieje olbrzymia literatura na temat fotografii jako sztuki, a w niej-odpowiada się o specyfice fotografii artystycznej, jej związkach z plastyką i drogach kształtowania się działalności fotograficznej jako praktyki artystycznej. Wystarczy więc-na pierwszy rzut oka-to wszystko uporządkować i opisać, a fotografia jako zjawisko estetyczne odsłoni się w zniewalającej oczywistości.
Poruszana w pracy problematyka dotyczy celowości i warunków poprawnego realizowania kar izolacyjnych, nowych - ale także historycznych - tendencji w obrębie typów reakcji wobec osób naruszających normy prawne i moralne, najnowszych tendencji w zakresie form i treści realizowanych oddziaływań resocjalizacyjnych i profilaktycznych, diagnozy różnych zaburzeń oraz form terapii.
W książce zawarto wiele ciekawych tekstów odnoszących się do środków i form reagowania na wykolejenie przestępcze (środki izolujące lub pozostawiające osoby antyspołeczne w środowisku ich życia). Czytelnik znajdzie w tomie wyczerpujące informacje o tak różnych instytucjach systemu sprawiedliwości karnej oraz instytucjach resocjalizacyjnych, jak: warunkowe zawieszenie kary, system młodzieżowych ośrodków wychowawczych w Polsce czy funkcjonowanie Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii w Ośrodku Rozwoju Edukacji.
Z recenzji prof.dr hab. Macieja Bernasiewicza
Monografia prezentuje wysokie walory epistemologiczne i stanowi spójną całość.Autorzy porządkują wiele zagadnień dotyczących problematyki bezpieczeństwa kulturowego i kultury bezpieczeństwa, nadając im wymiar współczesności.- z recenzji dra hab. inż. Bogdana Michailuka, prof. ASzWoj.
We wcześniej wydanej książce (Uwarunkowania systemowe oraz kulturowe determinanty zachowań korupcyjnych w regionie podlaskim. Teoria, 2013) autor przedstawił teoretyczne ramy analizy zjawisk korupcyjnych. Wypracowany aparat analityczny, konceptualizacja podstawowych kategorii, zmiennych oraz relacji (historycznych i strukturalnych) między nimi stały się podstawa? do przygotowania badan´ empirycznych, których wyniki zawarte są w tym tomie. […]
Poza oczywistymi kwestiami metodologicznymi związanymi z badaniami tzw. zjawisk drażliwych, o których badani nie chcą mówić, a wręcz mogą? mieć zrozumiały interes w tym, aby wiedza o ich zachowaniach nie była przedmiotem naukowej analizy, autor ma świadomość również wielu innych aspektów wpływających na percepcje? badanego zjawiska, wykraczających daleko poza osobiste doświadczenia badanych, a związanych z pewna? podzielana? wiedza? (fałszywa? lub prawdziwa?) o danym aspekcie funkcjonowania systemu społecznego. Ta wiedza jest nie tylko istotna z punktu widzenia metodologii projektowania narzędzi badawczych, realizacji badania, ale przede wszystkim z punktu widzenia umiejętności trafnej interpretacji uzyskanych danych empirycznych. Pod tym względem praca zasługuje na wysoką ocenę merytoryczna?. Przeprowadzone badania empiryczne są znakomitym uzupełnieniem, rozwinięciem i ilustracja? zagadnień poruszanych w tomie teoretycznym.
Fragment recenzji dr. hab. Jana Poleszczuka, prof. UwB
Praca stanowi ciekawą pogłębioną próbę empirycznego zbadania zjawisk korupcyjnych i ich uwarunkowań. Autor stosuje zarówno jakościowe, jak ilościowe metody badawcze, co czyni podjętą analizę bardziej wszechstronną i ciekawą. Na uwagę zasługuje również lokalizacja badań w dwóch sensownie dobranych lokalizacjach. Autor poddaje oglądowi bardzo różne zależności, poszukując uwarunkowań zachowań korupcyjnych, ich społecznej percepcji. Zarówno w przypadku metody jakościowej, jak ilościowej autor wykazuje się dużą kulturą metodologiczną.
Fragment recenzji dr. hab. Wojciecha Łukowskiego
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?