- Chcę rozwodu - odpowiedziała Li Xuelian.Wang zaprosił ją do środka i posadził w pokoju stołowym domu nowożeńców. Częściowo dlatego, żeby mogła odłożyć wór nasion sezamu, ale przede wszystkim dlatego, żeby uspokoić rozgdakaną kurę, a tak naprawdę nie chodziło o żaden wór sezamu ani kurę, ale o to, by jak najszybciej pozbyć się niechcianego gościa. Zza drzwi sypialni wychynęła na chwilę głowa kobiety, ale szybko zniknęła z powrotem w środku.- Po co pani rozwód? - zapytał Wang. - Jakieś kłopoty w małżeństwie?- jest gorzej, niż pan myśli.- Chodzi o osobę trzecią?- Jeszcze gorzej.- Nie chodzi przecież chyba o zabójstwo?- Nie, ale pójdę do domu i go zabiję, jeśli nic pan z tą sprawą nie zrobi.To w końcu przykuło uwagę Wanga. Podniósł się, aby nalać herbatyFragment książki
Porządek wolnościowy cały czas podlega ewolucji, w miarę jak zmieniają się ludzie i ich interesy. Nie wiemy, w jakim kierunku ewoluować będzie demokracja liberalna w znanym nam kształcie, który na naszych oczach się zużywa i wymaga nowych idei i nowych pomysłów oraz ludzi, którzy podejmą się realizowania tych nowości i odpowiadania za rezultaty swoich pomysłów i swojej aktywności.
Fragment książki
Monografia pod względem praktycznym stanowi cenny przewodnik do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, których z roku na rok przybywa coraz więcej. Dla wielu nauczycieli (szczególnie debiutujących w praktyce pedagogicznej) jest doskonałym vademecum łączącym wiedzę z praktyką, co tym samym znacznie ułatwi im przejście przez doświadczane zmagania w bezpośredniej pracy z uczniami objętymi specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Ponadto stanowi wartościowy materiał dla pedagogów, psychologów, a przede wszystkim nauczycieli, rodziców oraz studentów kierunku pedagogika.
dr hab. Izabela Bieńkowska, prof. PŚ
Struktura pracy jest logiczna i dobrze przemyślana. Autorki w rozdziałach, w których omawiają specjalne potrzeby edukacyjne, zachowały pewien schemat prezentacji treści. Mianowicie wychodzą od omawianego pojęcia, dokonują analizy symptomów specyficznych, ale także wtórnych czy błędnie utożsamianych z danym zaburzeniem, następnie diagnozują, by wreszcie przedstawić system wsparcia i kwestie dostosowania wymagań edukacyjnych do potrzeb i możliwości uczniów. Dzięki takiemu uporządkowaniu Autorkom udało się ukazać nie tylko specyficzny i zarazem interdyscyplinarny charakter przedmiotu swych dociekań, ale także szereg zawiłości i praktycznych wyzwań z nim związanych.
dr hab. Aleksandra Tłuściak-Deliowska, prof. APS
Podobnie jak na Ziemi Świętokrzyskiej, w treści książki przeplata się realizm z metafizyką, a nawet mistyką. Akcja dzieje się początkowo na kilku kontynentach, a bohaterami są ludzie różnych stanów i profesji: polski komandos, włoski dyktator mody, amerykański polityk, brazylijska gwiazda lekkoatletyki oraz południowoafrykańska szajka złodziei. Wszyscy z powodów zawodowych przybywaja naraz do Kielc. Wówczas łączą się ich losy. Z czasem zaczynają podejrzewać, że ich przyjazd nie był do końca przypadkowy, choć domysły wydają się irracjonalne. Co więcej, wspólnie popadają w tarapaty, próbując zrozumieć sytuację, która ich spotkała; i z niej jakkolwiek wybrnąć.
Magdalena Boczkowska znakomicie rozgrywa fabularnie i badawczo biografię Wacława Stacherskiego. Rezygnuje z typowo akademickiej narracji, wybierając styl eseistyczny. Momentami gra nawet z konwencją reportażu historycznego. Jednocześnie, mimo tych literackich zabiegów, ani na moment nie wychodzi z roli badaczki. [...] Poprzez umiejętne połączenie narracji z pogranicza eseju naukowego i reportażu biograficznego książka ta ma duże szanse przekroczyć odbiór ograniczony tylko do pasjonatów tego typu historii. Autorka dzięki swoim badaniom nad Stacherskim pokazuje, jak intrygujące i pasjonujące historie działy się poza centrum, a także jak wiele z nich w pewnym sensie jest ciągle żywych, domaga się dopowiedzenia, uporządkowania, opowiedzenia. To praca niezwykle ważna - i z perspektywy literaturoznawstwa i badań nad kulturą, i z perspektywy pewnego rodzaju archeologii pamięci.- dr hab. Bernadetta Darska
Analiza konstytucyjnej regulacji dziedzictwa narodowego i dóbr kultury nie doczekała się jak dotąd opracowania monograficznego w polskiej literaturze prawniczej. Dlatego z zainteresowaniem i uznaniem należy przyjąć propozycję [...] książki przygotowanej przez dr Annę Frankiewicz-Bodynek. Zagadnienie dziedzictwa narodowego i dóbr kultury jest niezwykle złożone, stanowi obiekt zainteresowania i przedmiot regulacji wielu gałęzi prawa (w tym prawa administracyjnego, cywilnego, karnego i międzynarodowego), a także przedmiot analiz i płaszczyznę badań uwzględnianych w wielu naukach humanistycznych i społecznych, takich jak: antropologia kultury, filozofia, etnologia, socjologia, politologia czy pedagogika. Prawnik, który podejmuje analizę tego zagadnienia, musi uwzględnić wskazania i kierunki badań wykrystalizowane na tych płaszczyznach, aby dokonać interpretacji norm konstytucyjnych w kontekście stosowanych przez Konstytucję pojęć, zasad i wartości [...].
Zadania tego podjęła się dr Anna Frankiewicz-Bodynek, i od razu stwierdzić trzeba, że rezultat Jej badań jest nie tylko efektem ambitnego zamierzenia, ale także interesującym i ważnym wkładem w rozwój nauki prawa konstytucyjnego.
[...] Autorka dokonuje analizy na gruncie prawa konstytucyjnego, stosując metody wykładni charakterystyczne dla tej gałęzi prawa i z dużą samodyscypliną ograniczając podejmowanie rozważań z zakresu prawa administracyjnego, karnego lub prywatnego. To studium przeprowadzone z dużą wnikliwością i konsekwencją.
Z recenzji dr hab. Anny Młynarskiej-Sobaczewskiej, prof. INP PAN
W miarę jak upływają dni i miesiące, duszę się pod ciężarem skrawków czasu i wspomnień, które ciasno oplatają moje ciało grubą warstwą, tak, że zaczynają przenikać do mojej świadomości i pulsować w niej. Czas znika z minuty na minutę i go nie ma, jakby go pożerał ogromny, straszny szczur.Nic nie mogę z tym zrobić. Wielu próbowało go odzyskać przemocą czy pochlebstwem; ja zbudowałem wokół siebie mur i zatrzasnęłem okiennice. Przyjęłam postawę wyparcia. Ale nic nie działa. Ucieczką może być tylko śmierć, szczelnie zamknięty grobowiec. Nie ma innego wyjścia.
Panajotis Kondylis (1943-1998), wnikliwy obserwator spraw ludzkich, tytan pracy, erudyta, uczony wychodzący poza granice poszczególnych nauk, z dużą konsekwencją unikał mówienia o sobie, twierdząc, że to, co ma do powiedzenia, przedstawia w swoich dziełach i one same muszą się bronić. Wyjątek stanowią trzy obszerne wywiady z lat 1994 i 1998, z inspiracji Kondylisa połączone w jedną publikację książkową wydaną w Grecji w 1998 roku.Niniejsza publikacja jest pierwszym przekładem wspomnianej książki stanowiącej doskonałe źródło opisujące zarówno drogę rozwoju myśli Kondylisa, jego inspiracje i polemiki, sposób argumentacji, logikę wywodu, jak i dzieło, któremu poświęcił się w ostatnich latach życia - ontologię społeczną. Jest to zatem praca adresowana nie tylko do specjalistów chcących zrozumieć intelektualną drogę myśli Kondylisa, dla których będzie to pozycja obowiązkowa, ale również do wszystkich humanistów zainteresowanych tym filozofem. Jesteśmy przekonani, że książka zachęci do sięgnięcia po jego inne publikacje i ułatwi ich zrozumienie.
Monografia przedstawia (...) problematykę w sposób oryginalny i innowacyjny. Poszczególne artykuły są przygotowane starannie i rzetelnie. Zaprezentowane wyniki analiz są metodologicznie poprawne. Praca odznacza się dobrym usystematyzowaniem wiedzy, a wykorzystana w niej literatura jest aktualna i umiejętnie dobrana. Również język pracy jest adekwatny do jej potrzeb. Autorzy w sposób jasny, merytorycznie poprawny i wyważony prezentują zarówno problemy, jak też również formułują wynikające z ich analizy wnioski. Na podkreślenie zasługuje nowatorski charakter ocenianej pracy i jej walory informacyjne.Z recenzji prof. nadzw. dr. hab. Roberta Janika
Development of ICT and the simultaneous process of digitization of economy and society, contemporary are two the most dynamically occurring changes. Digitization, as a constant process of convergence of virtual and real world, has become drive for changes and creates new possibilities of socio-economic development, improving competitiveness and innovativeness of economy. Authors of the monograph discuss these and similar cases. In highly professional manner, they analyze research problems concerning the state and civil society in the process of building global digital economy. They present cyberspace from the cognitive-intellectual, social and market perspective, as a mass phenomenon of global impact and incredible dynamic. The reviewed work inscribes itself into the common scientific discourse concerning changes in resources (knowledge) management, directions for the transformation of market economy, and developing new employee and managerial competences.
From the review of Jia Wei-xiao
W przystępny sposób zostały zaprezentowane złożone problemy pojawiające się na styku filozofii edukacji oraz teorii pedagogiki kultury, wraz z reprezentatywnie dobranymi teoriami kształcenia. Znaczącą wartością publikacji jest interdyscyplinarność w podejściu do poruszanych problemów. Autor wykorzystuje dorobek z różnych dziedzin wiedzy np.: antropologii, socjologii, psychologii, filozofii, pedagogiki, kulturoznawstwa, medioznawstwa, cybernetyki, informatyki i wielu innych. Umiejętnie wydobywa korelacje występujące między kulturą a edukacją. Na ich tle wskazuje rolę i miejsce mediów cyfrowych.
Z recenzji prof. dr. hab. Bronisława Siemienieckiego
Zamysł analityczny i interpretacyjny autora zasługuje na szczególne uznanie, bowiem złożoność i wielokierunkowość omawianej problematyki determinują potrzebę integrowania wielości perspektyw, stanowisk, jak również poglądów prezentowanych przez teoretyków oraz badaczy kultury i edukacji […]. W moim odczuciu ustalenia poczynione przez autora mają znaczący walor poznawczy oraz wzbogacają stan wiedzy o kulturze i edukacji w zglobalizowanym świecie […].
Praca stanowi nie tylko znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, ale również inspiruje do stawiania kolejnych pytań i poszukiwania wielokontekstowych odpowiedzi na nie.
Z recenzji prof. dr. hab. Mirosławy Wawrzak-Chodaczek
W życiu społecznym autenetyczne aurytety są niekiedy zastępowane liderami, idolami, profesjonalistami, guru, celebrytami, błyskotliwymi dyletantami czy pseudoauteoretytetami, a w nauce - mentorami, tutorami, eksperymentami itp. Współcześnie zauważa się nawet niszczenie etosu Uniwersytetu i etosu Mistrza.ze wstępu
Pojęcie patriotyzmu jest powszechnie stosowane w wielu, często odległych od siebie kontekstach. Niekiedy można odnieść wrażenie, że samo pojęcie zatraciło swoje znaczenie i stanowi wyłącznie pusty frazes. Zarazem wywołuje ono skrajne, sprzeczne emocje wśród społeczeństwa: od pełnej afirmacji do postawy krytycznej, czy wręcz odrzucenia. Zarówno afirmacja, jak i sprzeciw wobec tego, co współcześnie kojarzymy z pojęciem patriotyzmu, często nawiązują do racji moralnych. Intencją autorów i redaktorów tomu jest prześledzenie tytułowej relacji etyki i patriotyzmu w celu odnalezienia przyczyn tego stanu rzeczy.
Adriana Mickiewicz, Radosław Strzelecki
Etyka a patriotyzm to książka obejmująca szerokie spektrum tematyczne i problemowe, a także dziejowe – sięga bowiem Greków, a kończy się katastrofą smoleńską. Uwzględnia kwestie terminologiczne i pojęciowe, precyzując nieostre fenomeny patriotyzmu i nacjonalizmu, egzemplifikuje rozważania bardziej teoretyczne, zwracając się ku konkretnym postaciom historycznym oraz trendom politycznym i światopoglądowym. [...] Książka nie jest bardziej lub mniej przypadkowym zbiorem nadesłanych tekstów, ale stanowi spójną całość, w której Autorzy, sami o tym nie wiedząc, prowadzą z sobą inspirujący dialog.
Fragment recenzji dr. hab. Janusza Mizery
Kiedy przyjeżdżam do grodu Kopernika na tę imprezę, z dumą patrzę nie tylko na umiejętności zawodników, ale także na wspaniałą atmosferę stworzoną przez rodzinę Kaczmarków, w tym twórcę turnieju Pana Wojciecha. Dlatego dziękuję Jemu za pomysł i perfekcyjną organizację Plaży Gotyku, której dziesiąta, jubileuszowa edycja w 2019 roku była jednocześnie Mistrzostwami Polski.
Jestem wdzięczny Zbigniewowi Grochowskiemu za książkę o jednej z wizytówek współczesnego Torunia, znakomitej imprezie, jaką jest Bella Plaża Gotyku, i do tego dedykowanej Wojciechowi Kaczmarkowi w 66 rocznicę Jego urodzin. 100 lat, Panie Wojciechu. Niech żyje Toruń. Niech żyją sponsorzy, organizatorzy, uczestnicy i kibice Plaży Gotyku.
Fragment wstępu Edwarda Skorka,
mistrza olimpijskiego (1976) i mistrza świata (1974) w siatkówce w hali
Celem monografii jest analiza zależności pomiędzy polityką miejską a aktywnością marketingową prezydentów czterech największych miast Dolnego Śląska, która przypada na okres samorządowej rywalizacji o władzę. Przyjęcie założenia, że polityka miejska może być interpretowana w dwóch kontekstach: nie tylko wyborczym, ale również prorozwojowym, determinuje prezentowaną perspektywę badawczą. Zestawienie i porównanie obu kontekstów działalności prezydentów, uzupełnione o parametryczny ogląd ich pozycji na arenie miejskiej, składa się na koncepcję pracy.""Etniczno-religijny nacjonalizm jako zagrożenie praw człowieka w krajach wyzwalających się na przykładzie współczesnej Gruzji"" dr Belli Tateshvili to pierwsza w Polsce monografia, która tak mocno skupia się na problemach społecznych współczesnego Zakaukazia. Ciągłe konflikty interesów światowych mocarstw XX wieku, niejednoznaczność religijna wśród zamieszkującej te tereny ludności oraz jej etniczne bogactwo czynią z Gruzji doskonały grunt do badań socjologicznych i politycznych. Praca Tateshvili z powodzeniem debiutuje na polu tak szczegółowo ukierunkowanej analizy tożsamościowych zależności Kaukazu. Południowego.Do tej pory jest to najszersze na naszym rynku ujęcie problematyki Kaukazu jako terenu konfliktów o podłożu religijno-nacjonalistycznym, etnicznym oraz separatystycznym. Ta niewątpliwie pionierska pozycja jest obowiązkowa nie tylko dla pasjonatów badań nad prawem międzynarodowym i eurazjatyckim, ale także dla amatorów politologii poświęconej postsowieckim państwom satelickim.Tłumacz przysięgły oraz doktor nauk teologicznych Bella Tateshvili jest działaczką Stowarzyszenia ""Dom Kaukaski w Polsce"". Jako wykwalifikowana profesjonalistka w dziedzinach translatorskich oraz native speaker języka gruzińskiego współpracuje od 2006 roku przy tłumaczeniach, między innymi dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Współcześnie rozwój gospodarczy oznacza przechodzenie na coraz wyższe, bardziej zróżnicowane i złożone poziomy. Jest on wynikiem zmian ilościowych i postępu jakościowego w systemach gospodarczych, społecznych i przyrodniczych. U jego podstaw leży przestrzeń kształtowana poprzez zdarzenia i procesy o charakterze politycznym i ekonomicznym oraz społecznym i demograficznym. lecz te ludnościowe stanowią szczególny czynnik przemian gospodarczych. Dlatego ludność stanowi podmiot, środek i ostateczny cel działalności gospodarczej w regionach oraz subregionach i stanowi istotny fundament rozwoju. Kapitał ludzki i intelektualny jest potencjałem wiedzy, umiejętności, zdrowia i witalności zawartym we wspólnotach regionalnych i lokalnych. Kapitał ludzki w zrównoważonym rozwoju jest to jeden z elementów wzajemnie powiązanych warunków tworzenia dobrobytu, obok tradycyjnych zasobów , jak ziemia, kapitał, praca, wiedza. Stąd rozwój odnoszący się do regionów jest różnie definiowany.
Fragment wstępu
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?