W tej sferze znajdziecie Państwo szeroki wachlarz publikacji na temat technik psychologii i psychoterapii. Przedstawione w naszych podręcznikach sprawdzone techniki i sposoby na lepsze życie, potraktuj jako narzędzia pracy nad sobą i własnym umysłem. Bardzo wielu ludziom pomogły stanąć na nogi, poradzić sobie z krytycznymi nieraz sytuacjami, toksycznymi relacjami czy destrukcyjnymi emocjami. Dorota Mrówka poleca książki o medytacji, które oczyszczają umysł i rozjaśniają myśli. Z kolei Maciej Wielobób zaleca terapię jogą, od Ciebie zależy, którą metodę wybierzesz, wybór jest naprawdę ogromny.
PRACA Z PACJENTAMI, którzy – mimo różnych diagnoz – mają tendencję do uzależniania swojej samooceny od realizacji bardzo wysokich stan¬dardów oraz nie zważają na negatywne konsekwencje perfekcjonizmu dla własnego zdrowia, MOŻE STANOWIĆ WYZWANIE!
Autorzy książki w merytoryczny i interesujący sposób przedstawiają, czym jest perfekcjonizm, jak go konceptualizować w paradygmacie po¬znawczo-behawioralnym oraz jak planować i realizować terapię, opierając się na metodach naukowych.
Publikacja jest pełna przykładów, ćwiczeń, studiów przypadków, kwe¬stionariuszy oraz kart pracy, które wspomagają proces terapii, zapew¬niają wsparcie w rozpoznawaniu i redukcji dezadaptacyjnych wzorców myślowych i zachowań. Co więcej, może skłonić samych terapeutów do refleksji nad własnymi standardami i jednocześnie pomóc pacjentom w rozwijaniu zdrowszego podejścia do realizacji celów oraz w budowaniu elastycznej i zrównoważonej samooceny.
dr nauk med. Katarzyna Markowska-Regulska Psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, superwizorka, członkini Zarządu PTTPB
Level up! Skup się na celu i zmień swoje życie Masz problemy z koncentracją? Nie radzisz sobie z rozkojarzeniem? Droga do sukcesu jest często wybrukowana trudnościami. Być może masz wrażenie, że wszystko przychodzi Ci z trudem i każda komplikacja to przeszkoda nie do pokonania. Nie pozwól, by wyzwania utrudniły Ci wykorzystanie w pełni Twojego potencjału. Dzięki tej książce rozwiniesz skrzydła, rozwiążesz problemy i osiągniesz taki poziom życia, na jaki zasługujesz. Ten praktyczny przewodnik w odróżnieniu od innych poradników poświęconych samodoskonaleniu zawiera kompletny opis systemu transformacji, dzięki któremu zrewolucjonizujesz sposób, w jaki postrzegasz własne cele, sukcesy i motywację. Odkryjesz tajemnice ludzi, którzy opanowali sztukę koncentracji, zerwali z prokrastynacją, zwiększyli swoją efektywność i osiągnęli niebywałe sukcesy. Dowiesz się także, jak korzystać z najnowszych ustaleń badaczy i psychologów, dotyczących naukowych aspektów skupienia i motywacji. A następnie otrzymasz zestaw sprawdzonych, wyjątkowych narzędzi, pozwalających zrozumieć, jak działa umysł, a w efekcie skutecznie go kontrolować. Tylko od Ciebie zależy, kiedy przejdziesz niezwykłą przemianę i zaczniesz wieść dokładnie takie życie, jakiego od zawsze pragniesz! To książka pełna cennych spostrzeżeń, trafnych konstatacji i praktycznych porad! Jay Shetty, autor bestsellerów New York Timesa, Zacznij myśleć jak mnich i 8 zasad miłości
Czy zdarzyło ci się pracować cały dzień, a pod wieczór mieć poczucie, że niewiele udało ci się zdziałać? Bywa, że łatwo się rozpraszasz, a twój mózg nie jest w stanie wykrzesać z siebie kreatywnych rozwiązań? Czujesz, że blokuje cię stres i strach przed podjęciem złych decyzji? Zajmujesz się drobiazgami i masz wrażenie, że nie masz czasu na to, co się naprawdę liczy? Jesteś sfrustrowany i zniechęcony brakiem postępów?Większość ludzi poświęca mnóstwo czasu na zadania o niewielkiej wartości. Uniemożliwia im to realizację naprawdę ważnych projektów. Nie dziwi więc, że tak wiele osób ma wrażenie, że w wyścigu z czasem stoją w miejscu.Ta książka pomoże ci to zmienić bez rozciągania doby o dodatkowe godziny, rezygnowania z pracy ani poświęcania swojego życia towarzyskiego. Jesteś w stanie zrobić więcej mniejszym wysiłkiem, stosując zasadę 80/20.Dowiedz się:jak rozwijać swoją karierę bez marnowania czasu na trywialne zadania,jak zarządzać życiem domowym przy minimalnym nakładzie czasu i wysiłku,jak budować relacje, które wzbogacają twoje życie (a z pozostałych zrezygnować,jak zrobić formę bez szalonych diet i ćwiczeń,jak poprawić swoje finanse w kilka minut miesięcznie,jak efektywniej się uczyć i lepiej zapamiętywać,jak szybko rozwijać swój biznes, nie wypruwając sobie żył.
The Little Book of Meditation is a simple introduction to the practice of meditation.
This fascinating and uplifting book shows how meditation benefits mental and physical health, aids the development of psychic ability and can even enhance a religious experience. Whether you want to learn about chakra healing, crystals, totem animals or colour meditation, the Little Book of Meditation is the perfect introductory guide, teaching you to avoid becoming overwhelmed by unwanted psychic experiences and outlining several simple meditations for the reader to try.
For yoga and meditation practice, for daily affirmation and mental health, for manifestation and cleansing, and for setting specific intentions, here are over 100 mantras for different times of the day, such as at meals, with exercise or spiritual practice and before bedtime. They include traditional Sanskrit invocations from the Bhagavad Gita as well as modern interpretations, and the book also encourages you to set your own.
A self-help tool that uses repetitive sounds to reach the subconscious mind, mantras will help counter negative self-talk, empower you to achieve your goals, and help you gain greater focus and clarity, as well as a sense of positivity, happiness, peace and wellbeing.
SAMPLE QUOTE:
‘I am enough. Who I am is enough. What I do is enough, and what I have is enough.’ Anonymous
SAMPLE FACT:
The earliest mantras were composed in Vedic Sanskrit in India and thought to be at least 3,000 years old.
The perfect antidote to the fast-paced nature of our modern world, The Little Book of Zen is an easy-to-understand guide to the practice of Zen.
This bitesize book falls into two parts, starting with an introduction to Zen and a description of the way to get the best out of it. It gives a short history of the practice, which originated in Japan after adaptation from a Chinese philosophy, and shows how the benefits of Zen are just as relevant today. It also includes a variety of easy-to-use meditations for relaxation, stress relief and enlightenment. The second half of the book features categories of Zen-type quotations on life, happiness, nature and more.
Potrzebujesz skutecznych strategii, jak postępować z dzieckiem z AUTYZMEM w szkole? W tej książce znajdziesz praktyczne porady i sugestie, przedstawione na przykładzie 15 sytuacji wynikających z typowych trudności towarzyszących zaburzeniom ze spektrum autyzmu. Zadbaj o przejrzyste polecenia. Dowiedz się, jak przekazywać informacje, żeby dziecko nie miało trudności z ich zrozumieniem Graj zespołowo. Do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska! Współpraca z innymi nauczycielami i pracownikami szkoły usprawni proces edukacyjny Nie zmuszaj. Uwzględnij indywidualne potrzeby dziecka i jego trudności sensoryczne, a praca w klasie będzie skuteczniejsza i przyjemniejsza. Zawsze pamiętaj, że dziecko z autyzmem może wykazywać zachowania problemowe, ale NIE JEST dzieckiem problemowym.
Przetestowana klinicznie, niefarmakologiczna terapia depresji Lęk, poczucie winy, pesymizm i niskie poczucie własnej wartości można wyleczyć również bez pomocy leków. Książka wybitnego psychiatry Davida D. Burnsa zawiera proste i sprawdzone przez naukę zasady i techniki, które umożliwią sterowanie i kontrolę nad wahaniami nastroju i autodestrukcyjnymi zachowaniami oraz pokażą, jak rozwinąć w sobie pozytywne nastawienie do życia. Dowiedz się, jak działają nowoczesne i skuteczne metody zmiany nastroju, jak wychodzić z depresji i zmniejszać poziom dojmującego lęku. Ta wyjątkowa książka pomoże Ci: • rozpoznać, co powoduje wahania nastroju • zdusić w zarodku negatywne uczucia • pozbyć się poczucia winy • radzić sobie z wrogością i krytyką • pokonać uzależnienie od miłości i aprobaty innych • zbudować poczucie własnej wartości • czuć się dobrze każdego dnia.
"Bez medytacji nie znasz sekretów życia, znasz tylko powierzchnię życia".- OSHOOto nowe techniki medytacyjne, pozwalające sprostać wyzwaniom, przed jakimi staje umysł współczesnego człowieka, któremu trudno się odprężyć, doświadczyć ciszy oraz uspokoić gonitwę myśli.Poznaj praktyczny kurs, dzięki któremu w 21 dni opanujesz proste techniki medytacyjne i ćwiczenia rozwijające świadomość. Otrzymasz także wyjątkowe spostrzeżenia Osho na temat miłości, gniewu, relaksu i innych tematów, które prowadzą do wewnętrznej akceptacji, radości i uważności. Każde doświadczenie medytacyjne możesz podsumować własnymi notatkami lub porozmyślać nad zaproponowanym cytatem, który będzie towarzyszył ci przez cały dzień.Kurs medytacji pokazuje, jak odzyskać medytacyjną naturę, z którą przychodzimy na świat, ale tracimy z upływem czasu. Książka przeznaczona jest zarówno dla początkujących, którzy pragną znaleźć spokój, jak i bardziej doświadczonych medytujących, którzy chcą podnieść swoją praktykę na wyższy poziom. Wskazówki Osho nauczą każdego, jak oddzielać się od swojego umysłu w celu dokonania transformacji świadomości, która przynosi nowe zrozumienie tego, jak reagować świadomie i wrażliwie na wszystko, co oferuje życie.
Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów to niezwykły przewodnik po udanej psychoterapii. Yalom dzieli się w nim swoim nowatorskim podejściem do spotkań z pacjentami, a także wiedzą, jaką z tych spotkań wyniósł. Odwołując się do konkretnych przypadków, udziela szereg rad i wskazówek pomocnych w pracy terapeutycznej. Oto niektóre z nich:Pozwól, by pacjent był dla ciebie kimś ważnymPrzyznawaj się do błędówTwórz nową terapię dla każdego pacjentaOdwiedzaj pacjentów w domuNigdy (prawie nigdy) nie podejmuj decyzji za pacjentaFreud nie zawsze się myliłTo książka dla każdego, kto pragnie lepiej poznać proces pomagania ludziom borykającym się z problemami osobistymi oraz zrozumieć to, co dzieje się między psychoterapeutą a jego pacjentem i wzbogacić proces psychoterapeutyczny.Irvin D. Yalom - emerytowany profesor psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda, psychoterapeuta mający wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi. Jeden z głównych przedstawicieli egzystencjonalnego podejścia w psychoterapii. Autor wielu powieści i podręczników psychologicznych. Do najbardziej popularnych należą: Psychoterapia egzystencjonalna, Kat miłości, Mama i sens życia, Istoty ulotne, Kuracja według Schopenhauera, Leżąc na kozetce.
Mindfulness to pierwszy krok do bycia sobą.Jeden z najwspanialszych nauczycieli mindfulnessu, jakiego kiedykolwiek spotkasz.Jack KornfieldJon Kabat-Zinn to jeden z pionierów światowego ruchu mindfulness, powszechnie znany popularyzator medytacji i płynących z niej korzyści. Miliony ludzi na całym świecie podejmują dziś formalną praktykę medytacji uważności. Czym jednak jest medytacja? Dlaczego warto jej spróbować i w jaki sposób doskonalić tę umiejętność?W dzisiejszym świecie medytacja to zajęcie, które wymaga prawdziwej odwagi, a zanurzenie się w świadomości jest tak naprawdę przejawem troski. Medytacja to nie to, co myślisz jest odpowiedzią na wszystkie dręczące Cię pytania i dowód na to, jak istotna jest praktyka uważności.Dr Jon Kabat-Zinn jest emerytowanym profesorem medycyny, inicjatorem programu redukcji stresu opartego na uważności (MBSR) oraz założycielem Centrum Badań nad Zastosowaniem Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Massachusetts. Jest autorem licznych bestsellerów, takich jak Życie, piękna katastrofa, Gdziekolwiek jesteś, bądź, Uważność dla początkujących. Wraz z żoną Mylą napisał poradnik Dary codzienności. Podręcznik świadomego rodzicielstwa.
Unikalne spojrzenie na proces terapeutyczny - z dwóch stron, pacjenta i terapeutyGinny Elkin to pseudonim młodej kobiety z poważnymi problemami psychicznymi, która po kilku latach nieudanych prób znalezienia pomocy u przeróżnych specjalistów trafiła do Irvina D. Yaloma, psychiatry z Uniwersytetu Stanforda.Początkowo Ginny uczestniczyła w terapii grupowej, jednak w pewnym momencie Yalom i jego współpracownicy uznali, że ta forma terapii nie przyniesie w jej przypadku więcej korzyści.Słynny psychoterapeuta zaproponował Ginny kontynuowanie terapii w formie indywidualnej, ale postanowił przełamać schemat. Uzgodnił z Ginny, że każdej sesji będzie spisywała relację, w której opisze nie tylko refleksje i reakcje na to, co się jawnie działo podczas spotkania, lecz również wszystkie swoje myśli i fantazje, które nie zostaly poruszone w formie werbalnej. Nie tylko Ginny miała sporządzać po sesjach zapiski. Zdecydował się na to również profesor Yalom. Pacjentka i psychoterapeuta ustalili, że co pół roku będą wymieniać się swoimi notatkami.I tak powstała książka - zapis przeżyć, emocji, refleksji, interpretacji dotyczących tych samych zdarzeń, tych samych rozmów i zachowań. A także relacji terapeuta-pacjent. Profesor Yalom wyjaśnia w niej również decyzje, które podejmował w trakcie terapii, i przesłanki, którymi się kierował.Z każdym dniemcoraz bliżej to książka, którą powinni przeczytać wszyscy zainteresowani procesem terapeutycznym, a także meandrami ludzkiej psychiki.
Klient nagle odwołuje sesję terapeutyczną lub po prostu nie przychodzi. Warunki pracy, które ci zaoferowano, uniemożliwiają etyczne prowadzenie psychoterapii. W toku pracy terapeutycznej dowiadujesz się o popełnionym przez klienta przestępstwie. Otrzymujesz od klienta propozycję przeniesienia znajomości na grunt prywatny. Klient bardzo dużo mówi, porusza wiele wątków, robi dygresje, a praca nie posuwa się do przodu. Klient milczy lub zdawkowo odpowiada na pytania. Dowiadujesz się o chorobie, która na najbliższe miesiące wyłączy cię z pracy terapeutycznej. Padasz ofiarą stalkingu ze strony klienta. Każdy psychoterapeuta zna trudne sytuacje w terapii i poradnictwie.
Autorzy tej praktycznej książki omawiają 34 typowe problemy, z jakimi borykają się psycholodzy i terapeuci, oraz proponują rozwiązania. Wszystkie rozdziały mają jednolitą strukturę: trudne sytuacje analizowane są na podstawie studium przypadku, każdy rozdział kończą rekomendacje dotyczące dalszego postępowania. Książka zawiera także wzory pism, które psychoterapeuta i psycholog mogą skierować do klienta w wybranych trudnych sytuacjach. Pod pojęciem „trudne sytuacje” rozumiemy problematyczne zachowanie i doświadczenia osób leczących i leczonych w ramach kontaktów zawodowych. Opisujemy tu rozmaite rodzaje trudności w przebiegu psychoterapii i poradnictwa, aby specjalistom dysponującym różnym poziomem wiedzy przedstawić możliwości reagowania w sytuacjach krytycznych. Niektóre z przedstawionych przypadków są charakterystyczne dla danego settingu, inne odnoszą się do typowych sposobów zachowania i przeżywania osób podczas terapii (np. skłonność do milczenia podczas rozmowy); z kolei jeszcze inne mają coś wspólnego z nami samymi (np. silna irytacja w kontakcie z osobami, które wykazują konkretne cechy). Z tekstu
Aktywizacja behawioralna to skuteczna, oparta na dowodach naukowych metoda terapeutyczna, która może być stosowana osobno albo stanowić element terapii poznawczo-behawioralnej i innych podejść (np. terapii akceptacji i zaangażowania, terapii dialektyczno-behawioralnej). Jest to metoda transdiagnostyczna, którą można wykorzystywać nie tylko w przypadku depresji, ale również innych problemów zdrowia psychicznego. Dzięki odpowiednim technikom aktywizacji i skutecznemu rozwiązywaniu problemów metoda ta pomaga zwiększyć zaangażowanie klientów w zachowania sprawiające im przyjemność, zgodne z ich wartościami, dające poczucie spełnienia i satysfakcji – w zajęcia, które mogą zapewnić im naturalne wzmocnienia pozytywne, a co za tym idzie, poprawę nastroju. Jednocześnie zmniejsza prawdopodobieństwo angażowania się w zachowania przyczyniające się do podtrzymywania depresji. Niniejszy przewodnik zapoznaje czytelników z zasadami i strategiami aktywizacji behawioralnej.
Autorzy, po wprowadzeniu teoretycznym i przedstawieniu wyników badań potwierdzających skuteczność omawianej metody, szczegółowo opisują konceptualizację przypadku, planowanie i przebieg terapii oraz zalecane interwencje. Omawiają procedury służące zidentyfikowaniu zachowań o największym potencjale, jeśli chodzi o pomoc klientom w nawiązaniu interakcji z otoczeniem i uzyskaniu konsekwencji, które pozytywnie wzmocnią zachowania antydepresyjne, a także ograniczą unikanie i ruminowanie. Podpowiadają, jak radzić sobie z trudnościami w aktywizacji, reagować na wątpliwości klientów oraz budować z nimi oparte na zaufaniu, empatyczne relacje. Zastosowanie poszczególnych metod bogato ilustrują przykładami z praktyki klinicznej. Ta ważna książka wyposaża czytelników w skuteczne narzędzia i pozwala od razu wdrożyć je w pracy z klientami, którzy zmagają się z depresją oraz z powiązanymi z nią zaburzeniami i problemami.
Nowa metapsychologia nieświadomości pomaga pacjentom osiągnąć sukces terapeutyczny Około połowy pacjentów nie reaguje na psychoterapię albo, co gorsza, doświadcza pogorszenia w jej trakcie. Dlaczego tak się dzieje? Nieświadomie uruchamiają oni zachowania utrudniające terapię, czyli opory, które uniemożliwiają skuteczną współpracę z terapeutą. Wygląda to tak, jakby nie mogli pozwolić na sukces terapii. Może być to frustrujące i demoralizujące zarówno dla terapeuty, jak i pacjenta. Jak możecie wspólnie z pacjentem wykryć opór terapeutyczny i mu zaradzić? Jak możesz dosięgnąć do osoby ukrytej pod oporem – osoby, którą naprawdę jest? Aby terapia była skuteczna, trzeba rozpoznawać i podważać opór już od pierwszej sesji. Książka Dotrzeć poprzez opór pomoże ci: • zwrócić pacjenta przeciwko jego długotrwałym zachowaniom autosabotującym; • regulować intensywny lęk, gdy aktywowane zostaną silne uczucia; • aktywować i przetworzyć wcześniej unikane impulsy i uczucia. Dzięki interwencjom z tej książki, zastosowanym w celu radzenia sobie z oporami, możesz wzmocnić przymierze terapeutyczne oparte na współpracy i pełne wigoru, a także zmobilizować siły uzdrawiające wewnątrz pacjenta. Opisy przypadków klinicznych pokazują, jak przekuć teorię w praktykę i doprowadzić do trwałej zmiany. […] Jeśli chcesz wiedzieć, jak pomóc pacjentom się zmienić, ta książka stanowi lekturę obowiązkową. David Malan, DM, FRCPsych, uznany badacz i autor Abbass pokazuje, jak można dotrzeć poprzez opory nawet w przypadku silnego wyparcia i bardzo kruchej struktury charakteru i zaoferować pacjentom prawdziwą, trwałą zmianę. […] Skarbnica spostrzeżeń terapeutycznych. Stanley B. Messer, PhD, profesor i dziekan Graduate School of Applied and Professional Psychology, Rutgers University Allan Abbass – doktor nauk medycznych, nauczyciel i naukowiec. Profesor psychiatrii i psychologii, założyciel i dyrektor Centrum Emocji i Zdrowia przy Dalhousie University w Halifaxie, w Kanadzie.
Skuteczne narzędzia do pracy z OCDOsoby zmagające się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD) każdego dnia muszą stawić czoło natrętnym myślom. Przymus wykonywania określonych czynności utrudnia realizację codziennych zadań i znacząco obniża jakość życia. Dzięki odpowiednim narzędziom opartym na terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz uważności możliwa jest zmiana, która pozwoli złagodzić lęki i poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie.Jon Hershfield i Tom Corboy z dużą dozą empatii i współczucia wyjaśniają, czym charakteryzuje się OCD i jak minimalizować jego objawy. W przystępny sposób tłumaczą, jak wykorzystywać medytację, techniki wyobrażeniowe oraz ekspozycję z powstrzymaniem reakcji (ERP) do radzenia sobie z obsesyjnymi myślami i kompulsjami. W uzupełnionym i zaktualizowanym wydaniu znalazły się informacje o najnowszych metodach wzmacniających myśli adaptacyjne, techniki oparte na metaforach zgodne z założeniami terapii akceptacji i zaangażowania (ACT) czy wskazówki dotyczące pracy z OCD egzystencjalnym. Wyjaśniony krok po kroku proces habituacji pozwala trwale zmienić błędne przekonania.Książka zawiera praktyczne ćwiczenia, które pomogą usprawnić proces terapeutyczny. Z poradnika skorzystają nie tylko specjaliści, ale przede wszystkim pacjenci oraz ich bliscy.Jon Hershfield - terapeuta par i rodzin, dyrektor Center for OCD and Anxiety przy szpitalu psychiatrycznym Sheppard Pratt w Towson. Specjalizuje się w stosowaniu uważności (mindfulness) oraz terapii CBT w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz pokrewnych.Tom Corboy- dyrektor wykonawczy OCD Center for Los Angeles. Licencjonowany psychoterapeuta specjalizujący się w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i powiązanych z nimi zaburzeń lękowych.
W czasach nadmiaru dóbr ludzie mają za co żyć. Ale wielu ludzi nie wie, po co żyć. W latach 1951-1955 na zaproszenie sekcji naukowej Rozgłośni Wiedeńskiej Rot-Weiß-Rot Viktor E. Frankl prowadził wieczorne wykłady na temat psychoterapii. Wykłady te zgromadziły sporą publiczność i wywoływały żywe zainteresowanie słuchaczy. Autor zgodził się na wydanie ich w formie książki. Psychoterapia na dziś zachowała dynamiczną, charakterystyczną dla języka mówionego narrację. Viktor Frankl przybliża Czytelnikom podstawowe pojęcia i procesy psychoterapii, komentuje sztukę współczesną, mówi o poszukiwaniu sensu życia i higienie psychicznej na różnych etapach życia. Wnikliwe spojrzenie autora na współczesne mu społeczeństwo jest zadziwiająco aktualne także dziś, a wiara w siłę ludzkiego ducha w obliczu cierpienia i nieszczęść – poparta własnym, poruszającym życiowym doświadczeniem. Psychoanaliza nauczyła nas pragnienia przyjemności, co możemy pojmować jako zasadę pożądania, a psychologia indywidualna zaznajomiła nas z pożądaniem władzy w formie dążenia do bycia uznanym, w rzeczywistości jednak człowiek najgłębiej przeniknięty jest pragnieniem sensu. A praktyka – nie tylko w przychodniach lekarskich, lecz w najbardziej ekstremalnych sytuacjach granicznych takich jak leje po bombach, schrony przeciwlotnicze, obozy jenieckie i koncentracyjne – ta praktyka pokazała nam, że tylko jedno trzyma wtedy człowieka, by mógł znosić najstraszliwsze sytuacje i sprostać rzeczom ostatecznym: odwoływanie się do człowieczego pragnienia sensu i do budzenie świadomości, że człowiek jest odpowiedzialny za wypełnienie sensu swego życia. Z tekstu Żaden psychiatra, żaden psychoterapeuta, również żaden logoterapeuta nie może powiedzieć choremu, czym jest sens, na pewno jednak może powiedzieć, że życie ma sens, więcej – że zachowuje ono sens w różnych warunkach i okolicznościach, a to dzięki umiejętności znalezienia sensu w cierpieniu, dzięki umiejętności transfigurowania cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej w osiągnięcie; jednym słowem poprzez danie świadectwa o tym, do czego zdolny jest człowiek nawet w sytuacji porażki. Z tekstu
Tematyka pracy jest unikatowa na krajowym rynku wydawniczym. Dotychczas brakowało polskiej publikacji psychologicznej i/lub dotyczącej psychoterapii, która odnosiłaby się bezpośrednio do problematyki separacji w relacjach społecznych. Zjawisko separacji zostało przedstawione w sposób autorski, z jednoczesnym odniesieniem do literatury przedmiotu. Monografia Separacje – perspektywa rozwojowa i psychoterapeutyczna znajdzie odbiorców wśród psychologów, pedagogów i lekarzy. Mogą sięgnąć po nią również inne osoby wykonujące zawody związane z niesieniem pomocy. Tom będzie szczególnie inspirujący dla psychoterapeutów różnych nurtów teoretycznych.
Z recenzji prof. dr hab. Katarzyny Schier
Bogusława Piasecka, psycholożka, doktor nauk społecznych, certyfikowana psychoterapeutka i superwizorka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, adiunktka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ, członkini Zarządu Ośrodka Szkoleń Systemowych. Prowadzi psychoterapię indywidualną dorosłych, psychoterapię par i rodzin. Działa w zespole Ambulatorium Terapii Rodzin przy Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jest wieloletnią nauczycielką psychoterapii oraz autorką publikacji z tej dziedziny. Pracuje w podejściu systemowym z uwzględnieniem teorii psychodynamicznych Katarzyna Morajda, psycholożka, doktor nauk społecznych, psychoterapeutka. Specjalistka w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży. Prowadzi psychoterapię indywidualną, rodzin i par. Pracuje w SPP-P „Krakowski Ośrodek Terapii” w Zespole Terapii Rodzin oraz Pracowni Psychoterapii „Dialogi”. Jest nauczycielką psychoterapii, prowadzi zajęcia z zakresu terapii systemowej w ramach kursów całościowych Ośrodka Szkoleń Systemowych oraz Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Psychoterapii. Członkini zarządu Ośrodka Szkoleń Systemowych. Jej zainteresowania zawodowe i naukowe koncentrują się wokół psychologii rodziny i psychologii rozwojowej. W ramach rozprawy doktorskiej prowadziła badania dotyczące koncepcji siebie i rozwoju tożsamości młodzieży wychowującej się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w zależności od ich sytuacji rodzinnej. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych oraz wystąpień konferencyjnych dotyczących psychoterapii i pracy z rodziną. Pracuje w podejściu systemowym.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?