Książka zawiera dogłębne omówienie zasad terapii akceptacji i zaangażowania oraz sposobów ich wykorzystania w obszarze stosowanej analizy zachowania. Autorzy podkreślają konieczność świadomego rozwijania sześciu kluczowych procesów behawioralnych – wartości, zaangażowanego działania, akceptacji, defuzji, Ja jako kontekstu i kontaktu z chwilą obecną – w celu zwiększenia elastyczności psychologicznej, która jest konieczna do nabywania i utrzymania zachowań adaptacyjnych, konkurujących u rozwiniętych werbalnie klientów z nieadaptacyjnymi wzorcami zachowania. Autorzy szczegółowo omawiają główne założenia terapii akceptacji i zaangażowania oraz wyjaśniają, jak jej sześć podstawowych procesów łączy się z kluczowymi koncepcjami z zakresu nauki o zachowaniu. Przedstawiają najnowsze modele, narzędzia, techniki oraz konkretne wytyczne dotyczące włączenia interwencji ACT do praktyki terapeutycznej. Pokazują również, jak dzięki teorii ram relacyjnych oraz terapii akceptacji i zaangażowania można poszerzyć zakres rozwiązywanych problemów i objąć wsparciem bardziej zróżnicowane populacje kliniczne, także w kontekście pracy ze zdarzeniami prywatnymi takimi jak myśli i emocje. Książka stanowi cenne źródło wiedzy, inspiracji i praktycznych wskazówek dla analityków zachowania oraz wszystkich, którzy interesują się behawioryzmem. To również wartościowa lektura dla osób zainteresowanych ACT, które poznają dzięki niej podstawowe prawa rządzące zachowaniem, co pozwoli im na bardziej świadome i skuteczne dostosowanie interwencji do potrzeb klientów.
Ta książka to najważniejszy podręcznik autorstwa twórców i pionierów tego nurtu psychoterapii napisany z myślą o terapeutach Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT) wypracowana na podstawie długoletnich badań Stevena C. Hayesa to jedna z najważniejszych metod współczesnej psychoterapii. Okazuje się niezwykle skuteczna zarówno na etapie diagnozy przypadku, jak i w leczeniu zaburzeń psychicznych. Ta książka to najważniejszy podręcznik autorstwa twórców i pionierów tego nurtu psychoterapii napisany z myślą o terapeutach. Autorzy na wielu praktycznych przykładach tłumaczą sześć podstawowych procesów ACT (Akceptacja, Defuzja, Świadomość chwili obecnej, Ja jako kontekst, Wartości, Zaangażowane działanie), proponują i omawiają 50 ćwiczeń rozwijających kompetencje ACT, a kolejne zagadnienia i procesy objaśniają na przykładzie licznych transkrypcji sesji. Najnowsze wydanie publikacji zostało uzupełnione o omówienie problemu dostosowania procesów ACT do różnych kontekstów kulturowych. Spośród wielu publikacji o ACT ta jest fundamentem i pierwszym punktem odniesienia. To podręcznik omawiający terapię ACT w sposób kompletny i całościowy, napisany przez samych twórców terapii akceptacji i zaangażowania.Prof. dr hab. Mateusz Gola, kierownik Pracowni Neuronauki Klinicznej w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk, autor ponad 140 artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych. Psychoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem wykorzystujący w swojej pracy metody ACT. Dr Steven C. Hayes założyciel i profesor Instytutu Psychologii na University of Nevada, Reno jeden z najbardziej wpływowych naukowców we współczesnej psychologii klinicznej, autor wielu książek i artykułów naukowych, w tym bestsellerowego podręcznika ACT słowo w słowo w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych (Wydawnictwo Emocje, 2024). Dr Jason B. Luoma dyrektor kliniki badawczo-szkoleniowej Portland Psychotherapy. Dr Robyn D. Walser dyrektor Bay Area Trauma Recovery Center, były prezes Association for Contextual Behavioral Science i adiunkt na wydziale psychologii University of California, Berkeley.
Ta unikalna książka pokaże ci, sesja po sesji, jak w najbardziej efektywny sposób prowadzić proces terapeutyczny w nurcie ACT (terapii akceptacji i zaangażowania). Ułożony i opatrzony komentarzami przez Stevena C. Hayesa, twórcę terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), i Michaela P. Twohiga zbiór transkrypcji sesji terapeutycznych, przeprowadzi Cię przez kolejne procesy terapii opartej na ACT. Transkrypcje zawarte w tej publikacji przedstawiają typowe sytuacje, które pojawiają się w praktyce klinicznej, a dodany do nich komentarz wyjaśnia, jak zidentyfikować sześć docelowych procesów ACT i pomóc klientom je przepracować. Ponieważ ACT jest terapią zorientowaną w większym stopniu na proces niż na technikę, proponowany przez autorów typ analizy "na żywym materiale" jest wyjątkowo skuteczną metodą nauczenia się stosowania tego modelu terapeutycznego w praktyce. Książka pomoże Ci: - zidentyfikować wskaźniki sugerujące, że podczas terapii powinieneś skupić się na określonym procesie; - tworzyć przydatne ćwiczenia wspierające klienta w rozwijaniu podstawowych procesów ACT; - oceniać postępy klienta i ustrukturyzowywać sesje w taki sposób, aby osiągnąć maksymalny możliwy postęp; - nauczyć się różnych stylów stosowanych przez innych terapeutów, aby wdrażać ACT na swój własny sposób. Ta publikacja to nie tylko teoria, ale przede wszystkim zapis i szczegółowe omówienie dziesięciu sesji. To jedyna tego typu publikacja, która umożliwia terapeutom przeanalizowanie krok po kroku i pod okiem najlepszych specjalistów najważniejszych założeń i technik stosowanych w terapii akceptacji i zaangażowania. Prof. dr hab. Mateusz Gola, kierownik Pracowni Neuronauki Klinicznej w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk, autor ponad 120 artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych. Psychoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem wykorzystujący w swojej pracy metody ACT. Więcej informacji na www.mateuszgola.pl Dr Michael P. Twohig - adiunkt psychologii na Uniwersytecie Utah State University w Logan, UT; autor ponad 40 artykułów naukowych i rozdziałów w książkach, z których większość skupia się na leczeniu zaburzeń lękowych. Dr Steven C. Hayes - założyciel i profesor Instytutu Psychologii na University of Nevada, Reno; jeden z najbardziej wpływowych naukowców we współczesnej psychologii klinicznej, autor wielu książek i artykułów naukowych, w tym bestsellerowego zeszytu ćwiczeń do ACT zatytułowanego Umysł wyzwolony. Zakończ wewnętrzną walkę i żyj w zgodzie ze sobą.
Psycholodzy i psychoterapeuci od lat skupiali się na diagnozach opartych na zespołach objawów, tworząc przy tym prężnie rozwijającą się dziedzinę wiedzy naukowej. Obecnie jednak takie podejście budzi coraz więcej wątpliwości. Stosowanie klasyfikacji takich jak DSM i protokołów terapeutycznych dostosowanych do poszczególnych zaburzeń nie przyczyniło się bowiem do lepszego zrozumienia problemów zdrowia psychicznego. Klinicyści często zarzucają protokołom nadmierną sztywność, która nie pozwala skutecznie pomagać klientom, oraz zmagają się z problemem przypisywania jednej osobie wielu diagnoz psychiatrycznych w tym samym czasie. Ponadto, jak pokazują badania, zgodność diagnozy między poszczególnymi diagnostami jest niewystarczająca. W tej rewolucyjnej książce uznani klinicyści i badacze proponują rozwiązanie alternatywne. Zamiast o leczeniu jednostek chorobowych ujętych w DSM piszą o pomaganiu konkretnym osobom zmagającym się z konkretnymi problemami w określonym kontekście ich życia. Wskazują, jak ważne jest zrozumienie związków przyczynowych między bodźcami a reakcjami i historią klienta dla zidentyfikowania i obrania za cel interwencji podstawowych procesów, które prowadzą do rozwoju psychopatologii. Autorzy przedstawiają koncepcję nowego systemu diagnostycznego i dostosowane do niego sposoby interwencji. Bazują przy tym na procesach psychologicznych, które wywołują rozmaite objawy, ale same w sobie są podobne w różnych zespołach objawów. Wyrażają nadzieję, że koncentracja na procesach zmiany zbliży do siebie badaczy i praktyków z różnych obszarów. Wielką wartość publikacji stanowi oparcie prezentowanych koncepcji na wynikach badań naukowych. Dzięki tej książce specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego poznają nowe sposoby rozpoznawania złożoności cierpienia człowieka. Zaznajomią się ze strategiami elastyczniejszego leczenia wielu różnych problemów psychicznych i ze wskazówkami dotyczącymi opracowywania konceptualizacji przypadku, która uwzględnia podstawowe procesy psychologiczne odpowiadające za powstanie i podtrzymywanie problemu klienta. Dowiedzą się, jak zbudować solidne podstawy spersonalizowanej, opartej na dowodach diagnozy alternatywnej wobec tej bazującej na zespole objawów. Ta przełomowa książka zmienia podejście do diagnozy i interwencji, wyznaczając nowe standardy psychoterapii opartej na dowodach naukowych.
Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat nareszcie ukazuje się w Polsce. Co czyni ją tak wyjątkową? Stanowi ona doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. Tekst został napisany niezwykle przystępnym językiem, pozbawionym sztampowego żargonu psychologicznego, dzięki czemu czyta się go jednym tchem. Dlatego W pułapce myśli to nie tylko fascynujący przewodnik po ludzkim umyśle, ale przede wszystkim rewolucyjne narzędzie służące zmianie własnego życia.
Autorzy proponują zupełnie nowe podejście do starych problemów natury psychicznej: depresji, lęku, stresu czy chronicznego bólu. Terapia ACT (terapia akceptacji i zaangażowania), na której założeniach opiera się książka, uczy, jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i toksycznych emocjach, być bardziej uważnym na bieżącą chwilę i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. To właśnie za sprawą uważności i akceptacji możemy podążać w wybranym kierunku i dokonywać odpowiednich wyborów.
Dzięki książce czytelnicy: • przezwyciężą depresję i lęk, • przestaną negatywnie myśleć o sobie, • uporają się z bólem emocjonalnym, • nauczą się akceptować siebie i swoje uczucia.
Zmagamy się z różnymi formami bólu psychicznego: trudnymi emocjami i myślami, nieprzyjemnymi wspomnieniami, niepożądanymi pragnieniami i doznaniami. Roztrząsamy je, martwimy się nimi, oburzamy się na nie, spodziewamy się ich nadejścia oraz boimy się ich. Cierpimy, a źródłem naszego cierpienia okazuje się nasz własny umysł. Co zrobić, by nasze życie wyglądało tak, jak tego pragniemy?Jak zwrócić się ku temu, co jest dla nas ważne, mimo odczuwania niepewności, stresu i lęku? W fascynującą podróż w głąb ludzkiego umysłu zabiera nas dr Steven C. Hayes wybitny psycholog i klinicysta, twórca terapii akceptacji i zaangażowania. Powołując się na wyniki badań naukowych i przytaczając poruszające przykłady z własnego życia oraz z praktyki klinicznej, wyjaśnia przyczyny powszechności cierpienia i problemów psychicznych, a także wskazuje skuteczne metody radzenia sobie z nimi.Z tej książki dowiemy się, w jaki sposób zmienić własne życie nie poprzez próby pozbycia się bolesnych myśli i emocji czy ich unikanie, ale poprzez kształtowanie elastyczności psychologicznej, dzięki której zaakceptujemy owe myśli i emocje takimi, jakie są, nie pozwalając im jednak, by nami rządziły. Pozwoli nam to pomimo obaw i niepokoju żyć tak, jak tego pragniemy oraz angażować się w działania, które są dla nas ważne i w których odnajdujemy sens, co przełoży się na poprawę jakości naszego życia. Dzięki opisanym w książce technikom i ćwiczeniom wykształcimy umiejętności, które posłużą realnej zmianie życia, osobistemu rozwojowi i radzeniu sobie z problemami do tej pory postrzeganymi jako nierozwiązywalne.Jest to książka dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć siebie i innych, żyć zgodnie z własnymi wartościami i zrealizować swój prawdziwy potencjał.Steven C. Hayes to jeden z najwybitniejszych żyjących myślicieli, teoretyków psychologii i klinicystów. Wniósł ogromny wkład w rozwój psychologii. Jest twórcą terapii akceptacji i zaangażowania, która stała się podstawową metodą pracy w przypadku wielu problemów psychicznych. W niniejszej książce opowiada bardzo osobistą historię o źródłach i powstaniu tej terapii. Pisząc z myślą o szerokim gronie odbiorców, czytelnie przekłada jej naukowy i kliniczny wymiar na konkretne zasady, którymi można się kierować w życiu. Zasady te odnoszą się nie tylko do cierpienia psychicznego, ale także do chorób fizycznych, relacji, korporacji, społeczeństwa i kultury. Książka jest szczera, pełna współczucia i bardzo wnikliwa. Jej lektura zmieni twoje życie, wyzwalając twój umysł dr Stefan G. Hofmann profesor psychologii, Boston University.Czerpiąc z najnowszej wiedzy z dziedziny psychologii, jak również filozofii i religii, Steven C. Hayes, jeden z czołowych psychologów na świecie, proponuje antidotum na ludzkie zmagania i rozpacz. Każdy, kto doświadcza niepokoju, depresji czy bólu i dąży do emocjonalnego dobrostanu, powinien zapoznać się z zaskakującymi odkryciami, o których mowa w tej dobrze napisanej i przystępnej książce David H. Barlow, prof. em. psychologii i psychiatrii, założyciel Center for Anxiety and Related Disorders na Boston University.
Terapia terapia akceptacji i zaangażowania (ACT) opiera się na założeniu, że główną przyczyną depresji, lęku i wielu innych form cierpienia jest brak elastyczności psychologicznej. Celem terapii jest pomóc pacjentom, tak by potrafili zrezygnować z nadmiernej zależności od trybu myślenia opierającego się na rozwiązywaniu problemów oraz rozwinąć w sobie bardziej otwarte, skupione i zaangażowane podejście do życia. Autorzy przedstawiają skuteczne, nowatorskie metody rozwijania elastyczności psychologicznej dzięki pracy nad wskazanymi sześcioma podstawowymi procesami: defuzją, akceptacją, kontaktem z chwilą obecną, Ja jako perspektywą, określaniem wartości oraz zaangażowanym działaniem. Tekst przeplatany jest przykładami ćwiczeń terapeutycznych i rozmów między pacjentem a terapeutą.
Niniejsza publikacja zawiera najbardziej autorytatywny opis ACT, sporządzony przez twórców tej terapii. Niniejsze wydanie ukazuje ogromny postęp, jaki dokonał się w zastosowaniach klinicznych, rozbudowę teorii, na której opiera się terapia, oraz wyniki badań. Przeredagowano je tak, aby stało się bardziej przystępne i lepiej służyło klinicystom. Skupia się na rozwijaniu elastyczności psychologicznej.
Ta wyczerpująca publikacja zawiera cenne refleksje oraz narzędzia kliniczne ułatwiające pracę wielu specjalistom z szeroko pojętej dziedziny zdrowia psychicznego, w tym psychologom klinicznym, psychiatrom, pracownikom socjalnym i doradcom. Zainteresuje także badaczy zajmujących się psychoterapią. Stanowi ważną pozycję również jako podręcznik psychoterapii na studiach magisterskich.
Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób zajmujących się psychoterapią lub terapią behawioralną, jak również dla studentów rozpoczynających pracę w tych dziedzinach. Terapia akceptacji i zaangażowania jest jedną z niewielu książek mających solidne oparcie w danych naukowych, a jednocześnie wyrastających z twórczej, nowatorskiej teorii.
David H. Barlow, PhD, ABPP, Professor of Psychology and Psychiatry, Boston University, założyciel i emerytowany dyrektor Center for Anxiety and Related Disorders
Autorzy prezentują wiarygodne uzasadnienie kliniczne oraz jasne wytyczne, jak wdrażać ACT. Największą zaletą książki są rozdziały poświęcone kolejnym fazom terapii, omawiające rozliczne strategie i interwencje oraz podające przykładowe ćwiczenia, rozmowy między pacjentem a terapeutą oraz wskazówki pomocne w dalszej pracy.
Leslie S. Greenberg, PhD, Distinguished Research Professor, Department of Psychology, York University, Kanada
This book provides a thorough discussion of acceptance and commitment therapy or training (ACT) and a guide for its use by behavior analysts. The book emphasizes how the intentional development of six core behavioral processes – values, committed action, acceptance, defusion, self-as-context, and present moment awareness – help establish the psychological flexibility needed to acquire and maintain adaptive behaviors that compete with maladaptive behavior patterns in verbally able clients.
Split into three parts, the book discusses the history and controversy surrounding the rise of acceptance and commitment strategies in behavior analysis and shows how the processes underlying ACT are linked to foundational behavioral scientific principles as amplified by stimulus equivalence and relational learning principles such as those addressed by relational frame theory. In a careful step-by-step way, it describes the best practices for administering the acceptance and commitment procedures at the level of the individual client, organizational systems, and with families. Attention is also given to the ethical and scope-of-practice considerations for behavior analysts, along with recommendations for conducting on-going research on this new frontier for behavior analytic treatment across a myriad of populations and behaviors. Written by leading experts in the field, the book argues that practice must proceed from the basic tenants of behavior analysis, and that now is the opportune moment to bring ACT methods to behavior analysts to maximize the scope and depth of behavioral treatments for all people.
Acceptance and Commitment Therapy for Behavior Analysts will be an essential read for students of behavior analysis and behavior therapy, as well as for individuals on graduate training programs that prepare behavior analysts and professionals that are likely to use ACT in their clinical practice and research.
Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat nareszcie ukazuje się w Polsce. Co czyni ją tak wyjątkową? Stanowi ona doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. Tekst został napisany niezwykle przystępnym językiem, pozbawionym sztampowego żargonu psychologicznego, dzięki czemu czyta się go jednym tchem. Dlatego W pułapce myśli to nie tylko fascynujący przewodnik po ludzkim umyśle, ale przede wszystkim rewolucyjne narzędzie służące zmianie własnego życia.
Autorzy proponują zupełnie nowe podejście do starych problemów natury psychicznej: depresji, lęku, stresu czy chronicznego bólu. Terapia ACT (terapia akceptacji i zaangażowania), na której założeniach opiera się książka, uczy, jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i toksycznych emocjach, być bardziej uważnym na bieżącą chwilę i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. To właśnie za sprawą uważności i akceptacji możemy podążać w wybranym kierunku i dokonywać odpowiednich wyborów.
Dzięki książce czytelnicy:
• przezwyciężą depresję i lęk,
• przestaną negatywnie myśleć o sobie,
• uporają się z bólem emocjonalnym,
• nauczą się akceptować siebie i swoje uczucia.
Dwaj wybitni badacze – Steven C. Hayes i Stefan G. Hofmann – stworzyli książkę przełomową, która łączy korzyści płynące z różnych modeli w ramach terapii poznawczo-behawioralnej, w tym nurtów tak zwanej trzeciej fali. Jest to pierwsza tak wszechstronna publikacja – zawiera przegląd najważniejszych założeń, dziedzin i obszarów stanowiących teoretyczne fundamenty tytułowego podejścia jako zbioru empirycznie zweryfikowanych terapii, a także szczegółowe omówienie podstawowych kompetencji klinicznych w zakresie interwencji behawioralnych, poznawczych, doświadczeniowych oraz opartych na akceptacji i uważności.
Pozwala dogłębnie zrozumieć podstawowe procesy zmiany w ramach wdrażanych interwencji, które powinien znać każdy klinicysta. Stanowi olbrzymi krok naprzód w rozwoju przedmiotowej dziedziny, wyznaczając nowe standardy psychoterapii opartej na dowodach.
Czytelnik uzyskuje obowiązkową dla każdego psychoterapeuty lekturę – aktualne kompendium wiedzy o podstawowych procesach i interwencjach terapeutycznych. Książka stanowi zamknięcie debaty trzeciej fali z poprzednimi, nie wskazując zwycięzcy, za to pokazując, jak fałszywa była to antynomia oraz jak ważne jest właściwe odczytanie idei autorów – idei empirycznego ugruntowania psychoterapii i nieustawania w jej doskonaleniu.
dr n.med. Agnieszka Popiel
psychiatra, psychoterapeuta i superwizor PTTPB, Uniwersytet SWPS
Na przestrzeni lat wypracowano wiele różnorodnych sposobów postępowania z trudnościami natury emocjonalnej. Zgromadzenie i usystematyzowanie aktualnej wiedzy na temat skutecznych metod psychoterapeutycznych, ich mechanizmów działania oraz poprawnego stosowania to zadanie niezwykle ważne dla kształcenia i rozwijania kompetencji terapeutów. Tego zadania, z sukcesem, podjęli się Steven Hayes i Stefan Hofmann w wydanej pod ich redakcją książce „Terapia poznawczo-behawioralna oparta na procesach”.
dr Maria Cyniak-Cieciura
certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny,
adiunkt na Uniwersytecie SWPS
To jest rewelacyjna i niezwykle potrzebna książka. Zawiera solidną dawkę najnowszej, rzetelnej wiedzy z bezpośrednimi przykładami jej praktycznego wykorzystania. Zaznajamia ze wszystkimi nurtami współczesnej terapii poznawczo-behawioralnej: od teorii i procedur behawioralnych przez poznawcze po oparte na uważności i akceptacji. Modeluje postawy ukierunkowane na otwartość wobec tej różnorodności, której efektem może być jeszcze skuteczniejsze niesienie pomocy psychologicznej cierpiącemu człowiekowi.
prof. dr hab. Paweł Ostaszewski, Uniwersytet SWPS
wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej
Polskie wydanie światowego bestsellera literatury psychologicznej! Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat nareszcie ukazuje się w Polsce. Co czyni ją tak wyjątkową? Stanowi ona doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. Pełen wiedzy i humoru tekst został napisany niezwykle przystępnym językiem, pozbawionym sztampowego żargonu psychologicznego, dzięki czemu czyta się go jednym tchem. Dzięki temu W pułapce myśli to nie tylko fascynujący przewodnik po ludzkim umyśle, ale przede wszystkim rewolucyjne narzędzie służące zmianie własnego życia. Zgodnie z główną tezą książki cierpienie psychiczne jest nieodłączną częścią życia. Nie da się uniknąć przykrych doświadczeń, trudnych emocji, rozczarowań, stresu czy negatywnych myśli. Możemy jednak nauczyć się funkcjonować mimo bolesnych przeżyć. Autorzy proponują zupełnie nowe podejście do starych problemów natury psychicznej: depresji, lęku, stresu czy chronicznego bólu. Terapia ACT (terapia akceptacji i zaangażowania), na której założeniach opiera się książka, uczy, jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i toksycznych emocjach, być bardziej uważnym na bieżącą chwilę i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. To właśnie za sprawą uważności i akceptacji możemy podążać w wybranym kierunku i dokonywać odpowiednich wyborów. Dzięki książce "W pułapce myśli" czytelnicy: przezwyciężą depresję i lęk, przestaną negatywnie myśleć o sobie, uporają się z bólem emocjonalnym, nauczą się akceptować siebie i swoje uczucia.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?