Od 16 lat w Kościele katolickim w Polsce są obecni i posługują diakoni stali. Widzimy wyraźnie, że w ostatnich latach ich liczba systematycznie wzrasta, obecnie w 15. archidiecezjach i diecezjach posługuje ich już ponad stu. W kolejnych diecezjach podejmowane są decyzje o wprowadzeniu diakonatu stałego i powstają nowe ośrodki, które stwarzają możliwość formacji dla przyszłych diakonów stałych. W niniejszym tomie artykuły pogrupowano wokół trzech zagadnień: posługa, dziedzictwo i świadectwo. Autorzy pierwszej grupy tekstów podejmują różne wątki dotyczące posługi diakona stałego, skupiają się więc na odczytywaniu jego obecności we wspólnocie wiary. Spora grupa tekstów podejmuje zagadnienie odkrywania dziedzictwa, a więc swoistego pokłosia obecności diakonów w historii Kościoła, szczególnie w naszym kraju. W książce nie brakuje również, tak bardzo potrzebnych świadectw, które są żywym echem obecności i posługi diakonów stałych. (ze Wstępu) Dk. prof. Waldemar Rozynkowski
Książka Urszuli Kusio wychodzi poza granice naukowego, wąskiego getta terminologicznego i metodologicznego, zawiera fascynujący przewodnik po dziejach i krainach zapachów. [] Autorka opisuje i analizuje różnorodne sposoby nacechowania zapachami odmiennych kultur, w zależności od położenia geograficznego, cech środowiska naturalnego, poziomu rozwoju cywilizacyjnego. Jest to błyskotliwa, erudycyjna, oparta na wielkiej wiedzy antropologicznej analiza autorska. Z tekstu przebija pasja, niemal emanuje z niego atrakcyjny dla czytelnika aromat ciekawości poznawczej i osobistej fascynacji zapachami.[] Tekst monografii Urszuli Kusio należy do niezwykłego gatunku mistrzowskiej narracji twórcy świadomego swojej wiedzy, ugruntowanej na wieloletnich studiach i badaniach łączących podejście socjologiczne z antropologicznym i kognitywistycznym. Szczerze polecam tekst szerszej grupie odbiorców, nie tylko wąskiej grupie specjalistów. Z uwagi na uniwersalny i społecznie ważny oraz kulturowo atrakcyjny temat książka może trafić na rynku księgarskim na listę bestsellerów. Z recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Palecznego
95 procent aktywności naszego mózgu odbywa się na poziomie podświadomości. W praktyce oznacza to, że nie zawsze dobrze rozumiemy, dlaczego myślimy to, co myślimy - i dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej. Pod wpływem różnych błędów poznawczych działamy niekiedy wbrew własnemu interesowi i logice.Książka "Mózg na autopilocie" zaprasza czytelnika za kulisy - i namawia go do przejęcia sterów. To zbiór wiedzy i praktycznych rad, dzięki którym można zmienić swoje życie metodą małych kroków. Autorzy podpowiadają, co robić, żeby rzadziej angażować się w konflikty, bardziej pozytywnie patrzeć na świat, podejmować racjonalniejsze decyzje, lepiej się bawić i osiągać nowe cele.To książka o tym, jak zmienić nastawienie - jak spojrzeć na siebie i własne wybory inaczej. Jak się bowiem okazuje, wcale nie trzeba dużo, żeby dużo się zmieniło - i żeby zacząć zupełnie nowe życie.Crawford Hollingworth jest ekspertem w dziedzinie modyfikacji zachowań i współzałożycielem firmy konsultingowej Behavioural Architects, która współpracuje z wieloma dużymi firmami i organizacjami na całym świecie. Hollingworth nie tylko pisze, ale też często wygłasza wykłady poświęcone wykorzystywaniu zdobyczy nauki do oddziaływania na zmianę zachowań.Cathy Tomlinson specjalizuje się w badaniach nad behawiorem ludzi, w szczególności zaś od lat przygląda się zachowaniom konsumentów.
Książka Ryby akwariowe adresowana jest zarówno do osób planujących rozpoczęcie przygody z akwarystyką, jak i posiadających już jakieś doświadczenie. W książce opisano blisko 90 gatunków ryb. Podano informacje dotyczące pochodzenia danego gatunku, długości ciała, jego cech gatunkowych, wymagań, dymorfizmu płciowego, rozmnażania, a także liczne ciekawostki. Zaproponowany w publikacji zestaw słodkowodnych gatunków ryb akwariowych nie jest pełny, ale jak najbardziej reprezentatywny w stosunku do tego, co można obecnie spotkać w zbiornikach polskich akwarystów i ofertach sklepów zoologicznych. Zapoznając się ze zgromadzoną w książce wiedzą popartą wieloletnim doświadczeniem autora, każdy miłośnik akwarystyki na pewno z niej skorzysta i znajdzie interesujące go informacje.
Ta książka powinna być w każdym domu, firmie, organizacji i instytucji. Zaczytana, zmaltretowana, pozakreślana. Czytajcie ją, gdy myślicie, że przyszłość to już tylko mrok. A potem do dzieła (Filip Springer).Nowe, rozszerzone wydanie książkiWychylone w przyszłość opowieści o tym, jak w praktyce uruchamiać zmianę społeczną, odzyskiwać sprawczość i wspólnie budować lepszy świat. Zmieniony tytuł nie jest przypadkowy: pojęcie protopii, które w pierwszym wydaniu pojawiało się jako wizja, dziś staje się konkretnym narzędziem działania. To nie idea w oddali, ale codzienna praktyka realna alternatywa dla utopii i dystopii.Książka Joanny Erbel wyrasta z doświadczenia z pracy z ludźmi i z ziemią, z budowania miejskich farm, spółdzielni i relacji opartych na współodpowiedzialności. Pokazuje, że zmiana nie musi być spektakularna może zaczynać się od kilku metrów grządki, lokalnego statutu czy wspólnego rytuału. Protopia to świat, który staje się lepszy nie dzięki rewolucji, ale dzięki sieci drobnych, sensownych decyzji podejmowanych wspólnie, w dialogu, w trosce.Drugie wydanie zostało poszerzone o nowy rozdział pt. Spółdzielcze wehikuły rozwoju nowe i przykłady między innymi opowieść o powstaniu spółdzielni MOST w Warszawie, o transformacji w Tarnowskich Górach, o ekologicznym Chrzanowie i o nowych modelach polityki mieszkaniowej we Włocławku. Wszystkie te historie łączy jedno: przekonanie, że przyszłość budujemy razem tu i teraz, w oparciu o relacje, zakorzenienie i wspólne działanie.Wychylone w przyszłośćto książka o aktywnej nadziei. O wychyleniu, które nie jest ucieczką w przyszłość, ale zanurzeniem w rzeczywistość. O tym, że nie musimy działać w pojedynkę i że już dziś mamy wszystko, czego potrzebujemy, żeby zacząć.Książka była w finale nagrody im. Marcina Króla ustanowionej przez Fundację im. Stefana Batorego.
Atlas, prezentujący 67 ras koni, zawiera zwięzłe opisy, krótką historię każdej rasy oraz informacje o charakterze i użytkowaniu należących do niej koni. Autorka wykorzystała w dużej mierze własne doświadczenia z pracy z końmi, poparte rozmowami z użytkownikami danej rasy. Atutem atlasu są piękne zdjęcia wykonane specjalnie na potrzeby tej książki przez właścicieli i miłośników koni. Część atlasową poprzedza krótkie kompendium podstawowej wiedzy o koniach, ich utrzymaniu, wyglądzie i użytkowaniu, a także słowniczek "końskich" terminów, znanych z reguły jedynie koniarzom.
Nie musisz udawać Greka, by być odpornym na stres i nie dać się wyprowadzić z równowagiJeżeli nie masz z okna widoku na ocean, bezskutecznie domagasz się podwyżki, martwisz się, że coś cię omija, ktoś hejtuje cię w internecie, boisz się życia, końca świata i braku papieru toaletowego, jeśli dopadł cię kryzys, porzuciła narzeczona, umarł ci kot, a kurier uparcie się spóźnia - ta książka prawdopodobnie jest dla ciebie.Mamy dobrą wiadomość: ratunkiem na wszelkie życiowe porażki i katastrofy może być filozofia stoików: Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza. Okazuje się, że starożytni poszukiwali odpowiedzi na te same pytania, które dzisiaj nurtują nas. Australijska dziennikarka Brigid Delaney postanowiła podążyć ich drogą i zebrała wskazówki,jak zachować spokój w czasach chaosu.Autorka przekonuje, że aby przetrwać powyższe nieszczęścia, wystarczy odnaleźć w sobie kapitana, który świadomie steruje statkiem, ale wie, że nie ma wpływu na pogodę. Tak samo my w codziennym życiu możemy w pełni kontrolować tylko trzy rzeczy: swój charakter, swoje reakcje oraz to, jak traktujemy innych. Uświadomienie sobie, że na pozostałe nie mamy wpływu, paradoksalnie przynosi ulgę, poczucie sprawczości i wewnętrzny spokój. Nie bój się, że wyzbędziesz się przy tym emocji. Stoicyzm nie znieczula serca, lecz pomaga uwolnić się od lęku, rozedrgania, niepokoju - i pokazuje, jak stać się silnym człowiekiem.BRIGID DELANEY jest dziennikarką "The Guardian", w którym publikuje popularne cotygodniowe felietony z cyklu Brigid Delaney's diary. W Polsce ukazała się jej książka Wellmania. W niezdrowej pogoni za dobrostanem, na podstawie której powstał serial komediowy Netflixa.
TO NIE JEST KOLEJNY PORADNIK DIETETYCZNY. TO POPARTY BADANIAMI I DOŚWIADCZENIEM PROGRAM, KTÓRY POMOŻE CI UZDROWIĆ SWOJĄ RELACJĘ Z CIAŁEM I JEDZENIEM
Smutek, niepokój, nuda czy inne nieprzyjemne uczucia przeradzają się u Ciebie w chęć sięgnięcia po coś słodkiego? Kiedy się zdenerwujesz, odruchowo otwierasz lodówkę? Nie potrafisz oprzeć się pokusie zjedzenia całej paczki ciastek naraz, chociaż wiesz, że potem będziesz się źle czuł? Utrata kontroli nad tym, co spożywasz i w jakich ilościach, często wywołuje poczucie winy i wstyd. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?
Judson Brewer, uznany psychiatra i neurobiolog, z dużą wrażliwością omawia problem szkodliwych nawyków żywieniowych i wyjaśnia, dlaczego ludzki mózg tak łatwo w nie wpada. W ten sposób pomaga swoim pacjentom uporać się z niską samooceną oraz frustracją wynikającymi z nieustannie toczonej przez nich walki z własnymi ciałami.
Głodny mózg to praktyczny poradnik z 21-dniowym programem prowadzącym do przełamania niechcianych schematów jedzeniowych. Autor wykorzystuje w nim wiedzę naukową, techniki uważności oraz trening mózgu i krok po kroku prowadzi czytelnika przez proces zaprzyjaźniania się z własnym umysłem i ciałem. Nie namawia do ćwiczenia siły woli, liczenia kalorii ani odmierzania porcji jedzenia. Kluczem do zmiany jest nauczenie się współpracy z mózgiem i przyjęcie życzliwej postawy wobec samego siebie.
DR JUDSON BREWER jest znanym na świecie psychiatrą uzależnień i neurobiologiem, profesorem na Uniwersytecie Browna. Jego wykład TED 2016 Prosty sposób na przełamanie złego nawyku obejrzało ponad 19 milionów osób. Autor pracował z olimpijczykami i ich trenerami, politykami i liderami w biznesie. Jego pierwsza książka, Neurologia zachcianek, została przetłumaczona na kilkanaście języków, a kolejna, Wolny od lęku, natychmiast stała się bestsellerem New York Timesa.
"Ubezpieczenia komunikacyjne dla flot pojazdów" to kompleksowe opracowanie podejmujące kwestie związane z zarządzaniem ryzykiem i finansami w przedsiębiorstwach transportowych oraz instytucjach ubezpieczeniowych. Autorzy - Piotr Manikowski i Tomasz Zapart - analizują specyfikę ubezpieczeń flotowych, uwzględniając aspekty praktyczne, technologiczne i regulacyjne. Publikacja porusza kluczowe zagadnienia, takie jak: optymalizacja kosztów polis, nowoczesny underwriting, zastosowanie telematyki i AI w ubezpieczeniach, wpływ zmian prawnych na strategie zarządzania flotą. Monografia jest wartościowym źródłem wiedzy dla brokerów ubezpieczeniowych, menedżerów flot, ekonomistów branżowych oraz osób zainteresowanych innowacjami w ubezpieczeniach komunikacyjnych.
Czym jest moreka?Który region nazywany jest ogrodem Chorwacji?Dlaczego w Zagrzebiu najłatwiej zakochać się w sierpniu? Chorwacja to od wielu lat jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Malownicze krajobrazy, bliskość gór i morza, a do tego obietnica ciągłego słońca stały się symbolem idealnych wakacji. Wydaje nam się, że to kraj, o którym wiemy już wszystko. Okazuje się jednak, że najciekawsze jest w nim to, co ukryte.Patrycja Chajęcka opowiada o miastach, które w sezonie są zaludnione po brzegi, a w innych miesiącach świecą pustkami. O wyspach, z których każda ma do opowiedzenia unikatową historię. O tym, że to kraj niecierpliwych kierowców, spontanicznych spotkań i niespiesznych spacerów deptakami tętniącymi życiem. Autorka podąża nieoczywistymi ścieżkami, opisując perełki modernistycznej architektury, piękno chorwackich cmentarzy czy wielobarwny świat street artu. Dzięki tej książce dowiesz się, jaka naprawdę jest Chorwacja. Przygotuj się na niezapomnianą podróż!
Nie czekaj na idealny KościółChociaż wiemy, że Kościół pozostaje w kryzysie od początku istnienia, nieustannie mamy nadzieję, że coś się w nim zmieni. Skandale, odejścia, klerykalizm, brak budującego, przynoszącego realne zmiany dialogu to fakty, którym musimy stawić czoło. Jak zatem nie zgorszyć się takim Kościołem? Jak w nim, mimo wszystko, wytrwać i być jego częścią? Czy jest to w ogóle możliwe?Są tacy i jest ich niemało, którzy chcieliby Kościoła elitarnego, Kościoła ideologicznie czystego, Kościoła dla wybranych, nieskażonych, świętych. Papież Franciszek przypominał nam jednak, że Kościół ma być czymś zupełnie innym - ma być szpitalem polowym, w którym poranieni przez życie ludzie znajdą schronienie, odpoczynek, realną pomoc, pokrzepienie i możliwość powrotu do pełni sił.Ksiądz Bartosz Rajewski mówi o kondycji współczesnego Kościoła. Odpowiada na pytanie jak po tym wszystkim, czego jesteśmy świadkami, zachować wiarę, nie stracić nadziei i nie stać się gorszym człowiekiem i chrześcijaninem.***Bartosz Rajewski (ur. 1983) - ksiądz archidiecezji gnieźnieńskiej, proboszcz polskiej parafii pw. św. Wojciecha na Kensington & Chelsea w Londynie, odpowiedzialny również za duszpasterstwo angielskiej parafii pw. św. Patryka na West Hendon w Londynie. Publikował . w "Tygodniku Powszechnym", "Niedzieli", polskiej prasie emigracyjnej w Wielkiej Brytanii, portalach Deon i Katolik, współpracował z KAI. Autor licznych opracowań naukowych i publicystycznych z zakresu prawa kanonicznego i historii Kościoła. Autor książki Zgorszeni Bogiem (2022).
W książce podjęto próbę zdefiniowania zakresu rosyjskiego języka biznesu (RJB) i wyodrębnienia takich jego treści, które okażą się przydatne polskim studentom rusycystyki. Dla zrealizowania tego zamierzenia przeprowadzono trójstopniowe postępowanie badawcze obejmujące: przegląd literatury przedmiotu dotyczącej RJB jako języka specjalistycznego; zbadanie zakresu, jaki RJB przypisują autorzy rosyjskich i polskich podręczników do nauki tej odmiany języka; skonfrontowanie uzyskanych wyników z danymi na temat użycia RJB pozyskanymi od absolwentów filologii rosyjskiej aktywnie wykorzystujących znajomość języka rosyjskiego w swej pracy. Zastosowano metodologię doboru kręgów tematycznych, posługując się klasyfikacjami umieszczonymi na zawodowych portalach internetowych: LinkedIn, Pracuj.pl i Goldenline. Monografia może nie tylko wzbogacić zasób wiedzy przedmiotowej dydaktyków akademickich zaangażowanych w proces nauczania RJB (na kierunkach rusycystycznych oraz pokrewnych: slawistycznych, lingwistyce stosowanej z językiem rosyjskim), ale również posłużyć do przygotowania podręczników do nauki RJB, uwzględniających realne potrzeby współczesnego rynku pracy.
Karolina Gołąbek – absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo. Adiunkt dydaktyczny w Zakładzie Komunikacji Językowej i Kulturowej w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. Nauczycielka języka rosyjskiego. Główne zainteresowania badawcze to szeroko traktowane języki specjalistyczne (ich nauczanie oraz dydaktyka przekładu). Oprócz działalności dydaktycznej i tłumaczeniowej zajmuje się współpracą ze środowiskiem nauczycielskim poprzez udział w projektach naukowo-dydaktycznych, konferencjach krajowych i międzynarodowych. Specjalizuje się w metodyce nauczania języka specjalistycznego (języka biznesu) oraz języka ogólnego.
Dlaczego batony stały się nagle proteinowe, a bułki - bezglutenowe? Skąd tak wielka popularność "butikowych" siłowni, aplikacji fitnessowych i luksusowych ubrań do jogi? Czy naprawdę trzeba biegać maratony, wyeliminować węglowodany i codziennie medytować, aby poczuć się lepiej? Rina Raphael, amerykańska dziennikarka, która przez kilka lat prowadziła rubrykę wellnessową w magazynie dla biznesmenów, zna na to odpowiedź.W swojej książce odkrywa mechanizmy działania gigantycznej branży związanej ze zdrowym stylem życia, który dla milionów ludzi stał się rodzajem nowej, świeckiej religii. Wellness obiecuje nam ukojenie w świecie piętrzących się kryzysów, gdy chroniczny stres, nadmierne obciążenie pracą i lęk przed przyszłością sprawiają, że desperacko szukamy spokoju i równowagi. Troska o siebie zamienia się w kolejny obowiązek na liście, a dobrostan staje się obsesją.Raphael ukazuje ekspansję wellnessu jako symptom systemowych zaniedbań i braku zaufania do medycyny, ale stawia także bardziej uniwersalne pytania: o to, czym jest w dzisiejszej kulturze spełnienie, poczucie przynależności do wspólnoty czy szczęście."Niezwykła książka [], która w żartobliwy, a zarazem skłaniający do namysłu sposób przygląda się wartej 4,4 biliony dolarów branży wellnessu." Dua Lipa"Rina Raphael okiem wprawnej dziennikarki opisuje złożony biznes, który generuje cztery biliony dolarów zysku i opiera się na sprzedawaniu nam "zdrowia w butelce". Autorka pokazuje, dlaczego ta branża powinna podlegać większemu nadzorowi i kontroli." Nick Bilton"Zaletą tej książki jest to, że pokazuje branżę od środka: dostajemy serię depesz z drugiej strony lustra." "The Guardian""Raphael demaskuje sposób, w jaki branża wellnessu wykorzystała rozsądne pomysły dotyczące odżywiania i sportu, a następnie przekształciła je w skrajnie indywidualistyczną filozofię opartą na lęku i nacisku na produktywność." "The New York Times""Rewelacja i rewolucja. Rina Raphael z ogromnym humorem i wnikliwością bada świat wellnessu." Lyz Lenz"Raphael tłumaczy, dlaczego kobiety jeżdżą na "odosobnienia z jogą", zaczynają detoksy i żyją w przekonaniu, że mogą karmić swoje dzieci tylko organicznymi domowymi posiłkami. Mądra, podnosząca na duchu książka, którą warto mieć pod ręką na wypadek, gdyby Instagram znów próbował nam wmówić, że dany suplement albo drogi trening jest TYM JEDYNYM." Virginia Sole-Smith
Rozplątywanie traumy i tkanie odpornościJak pomóc dziecku odzyskać poczucie bezpieczeństwa po trudnych doświadczeniach? Sabine Vermeire podkreśla, że skuteczna praca z traumą wymaga od terapeuty wrażliwości, otwartości oraz umiejętności uważnego słuchania historii, które młodzi pacjenci opowiadają o sobie i swoich przeżyciach.Autorka, łącząc podejścia systemowe i narracyjne, prezentuje zestaw kreatywnych praktyk, takich jak wywiady biograficzne, przedstawienia teatralne czy prace plastyczne. Narzędzia te pozwalają na dekonstrukcję traumatycznych narracji i budowanie nowych, wzmacniających opowieści, które pomagają dzieciom przywrócić wiarę we własne możliwości. Analizując wzorce relacji w rodzinie, szkole oraz innych kluczowych środowiskach, Vermeire pokazuje, jak ważną rolę odgrywa zespół wzajemnego wsparcia w procesie terapeutycznym. Zalecana przez nią postawa "poważnej lekkości" pozwala dziecku na bezpieczną konfrontację z trudnymi doświadczeniami i odzyskanie poczucia własnej wartości.Systemowa i narracyjna terapia traumy u dzieci to podręcznik pełen praktycznych wskazówek oraz inspirujących przykładów klinicznych. Dzięki tej książce terapeuci oraz specjaliści dowiedzą się, jak skutecznie wprowadzać realne zmiany w życiu dzieci i ich rodzin.Sabine Vermeire, integrując współczesną systemową perspektywę z podejściem narracyjnym i dialogicznym, w niezwykle inspirujący sposób pokazuje, jak dzięki rozmowom i zabawom terapeutycznym pomagać dzieciom, które doświadczyły traumy. Otwiera drzwi swojego gabinetu i pozwala nam poznać oryginalne, elastyczne, innowacyjne podejście do rozplątywania traumy i tkania psychicznej odporności. Jej praca z dziećmi, obejmująca także ich bliskich i sieć społeczną, budzi nadzieję, nie upraszcza, dostrzega złożoność oraz szerszy, często bolesny kontekst życia.prof. dr hab. Barbara Józefik, Pracownia Psychologii i Psychoterapii Systemowej, UJ CMKsiążka jest pisana z troską i uważnością na młode osoby, których udziałem są doświadczenia traumatyczne, ale bez lęku, jaki czasami towarzyszy tej tematyce. Dzięki temu Sabine Vermeire zaprasza Czytelnika do kreatywności w pracy klinicznej, a przede wszystkim do bycia w relacji. Zaletą podręcznika jest to, iż został napisany przez praktyka dla praktyków. Autorka dzieli się swoim doświadczeniem klinicznym i zaprasza nas do twórczego, a zarazem popartego głęboką refleksją oraz troską podejścia do psychoterapii.dr Szymon Chrząstowski, Uniwersytet Warszawski, autor książki Nie tylko schematKsiążka Sabine Vermeire to pozycja niezwykła. Z odwagą i lekkością opowiada o zjawiskach, które zazwyczaj kojarzą się z cierpieniem i brakiem nadziei. Autorka nie tylko dzieli się kreatywnymi sposobami wspierania młodych osób w mierzeniu się z przeciwnościami losu, ale również z wrażliwością zaprasza nas do świata swoich pacjentów i własnej pracy terapeutycznej. To poruszające świadectwo tego, że rozplątywanie traumy i tkanie odporności za pomocą technik narracyjnych jest możliwe - i skuteczne. Vermeire inspiruje, dodaje odwagi i budzi nadzieję.lek. Bartłomiej Taurogiński, Pracownia Psychologii i Psychoterapii Systemowej UJ CM
Książka ta stanowi przyczynek do dyskusji nad wykorzystaniem obiektu we współczesnych polskich sztukach choreograficznych oraz wprowadzenie do możliwych ontologii przedmiotu, które wyłaniają się z tych praktyk. Celem autora jest zarysowanie problematyki na przykładzie działań trzech artystek kojarzonych ze sceną tańca współczesnego: Aleksandry Borys, Izy Szostak i Magdaleny Ptasznik. Guzy stwarza adekwatną metodologię, opartą na trendach filozoficznych skupionych na kategoriach przedmiotu i materii, która pozwala przybliżyć specyfikę poszczególnych projektów artystycznych wspomnianych choreografek, a także zaznaczyć dzielące je różnice. Odwołuje się przy tym do realizmu agencyjnego Karen Barad, tłumacząc nietrwałą, labilną naturę obiektu w projektach Borys; do ontologii zwróconej ku przedmiotom Grahama Harmana, podkreślając posthumanistyczny wymiar twórczości Szostak; a także do myśli spekulatywnej Quentina Meillassoux oraz Isabelle Stengers, eksplorując rozwój form artystycznych Ptasznik.Analizom prac i wypowiedzi artystek [] towarzyszy charakterystyczny dla refleksji Guzego namysł teoretyczny. Głównymi matronkami tego przedsięwzięcia są Karen Barad i Donna Haraway. Guzy słusznie zauważa, że choreografia staje się idealnym polem do praktykowania nowego materializmu, ponieważ w spektaklach często obserwujemy dynamiczne współdziałanie ciała i materii. To podejście podważa tradycyjne hierarchie, w których centralnym punktem jest człowiek, a przedmioty jedynie tłem. Nowy materializm służy tu redefiniowaniu postrzegania materii, która jest nie tylko bierną substancją, lecz także dynamicznym, żywym i zdolnym do działania aktantem.Z recenzji dr. hab. Piotra Morawskiego, prof. UWMaciej Guzy - Absolwent prawa i teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ, gdzie przygotowuje rozprawę poświęconą dźwiękowym aspektom współczesnej scenografii teatralnej. Laureat nagrody specjalnej im. Sławomira Świontka dla najlepszej pracy z zakresu teorii teatru (2022). Zakładał Pracownię Kuratorską, w której zajmował się działalnością kuratorsko-producencką w obszarze sztuk performatywnych. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje na materii teatru, jego dźwiękowości, a także próbie powiązania współczesnych teatrologicznych metodologii badawczych z dyskursami nowego materializmu i sound studies. Publikował między innymi w "Przeglądzie Kulturoznawczym", "Pamiętniku Teatralnym", "Didaskaliach", a także "Dwutygodniku", "Ruchu Muzycznym", "Glissandzie" i "Dialogu".
Jeśli pokochaliście nasz przewodnik dla dużych i małych po Tatrach, to książka dla was!"Niezwykłe zabytki, tajemnicze zamki i warownie, żywe skanseny, opuszczone chałupy, rwące rzeki, wyjątkowe rośliny i chronione zwierzęta - to wszystko znajdziecie na Podtatrzu, czyli w regionie południowej Polski otaczającym Tatry. Zapraszamy do zwiedzania Podhala, Spisza, Orawy i Pienin"- piszą we wstępie Barbara Gawryluk, dziennikarka i pisarka, oraz Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.Jak wygląda dziewięćsił? Kto to jest honielnik? Co robią cietrzewie na tokowisku? Kim jest cepr? Czym się różnią moskale od gałusków cuchanych? Gdzie jest Miasto Dzieci Świata? Co to są talorki? Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem? Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka? I w jakim uzdrowisku spotkać można w lipcu autorów najlepszych książek dla dzieci?Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w drugiej już książce naszego autorskiego duetu, dzięki której - to pewne! - pokochacie Podtatrze.
Każdą dietę dużo łatwiej stosować, jeżeli dobrze zaplanujemy jadłospis. Gdy codziennie mamy zestaw smacznych, domowych posiłków, gotowych do zjedzenia w każdej chwili, unikniemy niezdrowych pokus i chwytania czegokolwiek - byle tylko zaspokoić głód. To dotyczy także, a może przede wszystkim, diety keto, która ma swoje żelazne reguły i ograniczoną listę produktów dozwolonych. O diecie ketogenicznej wiemy, że ma pozytywny wpływ na organizm. Osobom, które nie mogą schudnąć, zaleca się ją jako dietę ostatniej szansy, a sumiennie stosowana przynosi oczekiwane rezultaty. To jednak nie koniec korzyści. Istnieje coraz więcej badań naukowych potwierdzających jej pozytywny wpływ w przypadku zaburzeń hormonalnych, zespołu metabolicznego, migren czy chorób neurologicznych. Na tej diecie nie chodzimy głodni, mamy więcej energii, lepiej śpimy i naprawdę smacznie jemy. A gotowanie zgodnie z zasadami keto jest proste. Z tą książką możemy stworzyć menu idealnie pasujące do naszych potrzeb i upodobań. Oparte na wartościowych składnikach pomoże zmobilizować ciało do efektywnej pracy i wyzwoli kulinarną pomysłowość.
Kolorowanka antystresowa jest zbiorem kilkudziesięciu przepięknych mandali, abstrakcyjnych wzorów i motywów natury, które możesz kolorować według własnego uznania.Każda strona to nowa przygoda - dzięki różnorodności wzorów możesz wybrać te, które najlepiej odpowiadają twojemu nastrojowi i poziomowi zaawansowania.
Zakochaj się w Chorwacji! Najpiękniejsze miejsca i ukryte skarby Wśród zapachu lawendy, kamiennych uliczek i szumu Adriatyku narodził się ten przewodnik - zapis moich letnich zachwytów i miejsc, które na zawsze zostają w sercu. To opowieść o Chorwacji pełnej światła, smaku i spokoju. Idealna na weekend, idealna na dłuższe wakacje. Z dala od pośpiechu - czyli dokładnie tam, gdzie warto być. Ten przewodnik to nie tylko zbiór informacji - to moje doświadczenia, sprawdzone trasy, ukochane widoki i miejsca, do których ciągle wracam z zachwytem. Oddaję Ci coś więcej niż listę atrakcji - pokazuję Chorwację taką, jaką sama ją poznałam i pokochałam. Mam nadzieję, że dzięki temu odkryjesz swoje ulubione miejsca i poczujesz dokładnie to samo: radość, spokój i zachwyt. Chorwacja już na Ciebie czeka!
Rzeki i jeziora. Polska z pomysłem
Najdłuższe rzeki Polski i ich mniejsze dopływy. Jeziora, stawy, sztuczne zbiorniki. Zapory i wodospady. Plaże i kąpieliska. Kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing, SUP. Wędkarstwo i birdwatching. Szlaki piesze, rowerowe, kajakowe. Plażowanie i morsowanie. Zamki, skanseny, zabytki techniki. Parki narodowe i krajobrazowe.
Nad wodą nigdy nie brakuje atrakcji i pomysłów na spędzenie czasu! Gdziekolwiek płynie woda, tam budzi się życie.
Ten przewodnik zabierze Cię w podróż wodnym szlakiem – od rozlewisk pełnych ptactwa po ukryte wśród wzgórz krystaliczne tafle jezior. To kompendium wiedzy o przyrodniczych skarbach kraju, ale też zaproszenie do odkrywania ich na nowo. Aktywnie, świadomie i z zachwytem.
Od majestatycznej Wisły po maleńkie Jeziorka Duszatyńskie – zobacz, co się kryje na ich brzegach i w głębinach. Poznaj niezwykłe miejsca zachwycające dzikością natury, a także praktyczne pomysły na spędzenie czasu: na aktywny wypoczynek – w kajaku, na rowerze, pieszo – albo po prostu na relaks nad wodą.
Wszystko to w zgodzie ze zrównoważoną turystyką i z szacunkiem do przyrody.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?