Książka ma pomóc w podjęciu decyzji, czy szkolenie do pracy w zespole kynoterapeutycznym jest odpowiednie dla nas i naszego czworonoga. Dowiemy się z niej, jakie istnieją możliwości szkolenia i późniejszej aktywności. Jest ona skierowana również do instruktorów i hodowców psów. Zawiera wartościowe rady i sugestie, które mogą oni stosować na prowadzonych kursach.
Podręcznik ten przeznaczony jest głównie dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, praktykujących lekarzy weterynarii oraz pracowników laboratoriów diagnostycznych. Mogą po niego sięgnąć także inni czytelnicy, którzy z racji wykonywanego zawodu lub zainteresowań chcą uzupełnić swoją wiedzę z zakresu parazytologii weterynaryjnej.
Podręcznik dla studentów wydziałów leśnych
Spis treści:
Wprowadzenie w problematykę ekologii lasu
Las jako zjawisko geograficzne
Ekologia populacji drzewiastych
Typologia leśna i rejonizacja produkcji
Korzystając z tej książki możemy mile zaskoczyć rodzinę i gości smacznymi, wykwintnymi potrawami. Wykonanie ich nie jest trudne, poza tym autor odsłania kulinarne tajemnice, pozwalające w pełni uzyskać zamierzony efekt.
- hodowla chryzantem
- fizjologia wzrostu i rozwoju
- rozmnażanie
- agrotechnika
- uprawa pod osłonami, w gruncie
- przygotowanie kwiatów do sprzedaży
- choroby i szkodniki
- opisy odmian
Niniejsza książka jest adresowana zarówno do hodowców o długim stażu, jak i do tych, którzy chcą rozpocząć hodowlę gołębi. Debiutanci znajdą w niej odpowiedzi na pytania: jak postępować w pracy hodowlanej, żeby osiągać dobre wyniki i jak uchronić się przed niepowodzeniami. Zrezygnowano ze szczegółowego opisywania zagadnień, które można znaleźć w specjalistycznych podręcznikach (np. przemiana materii, właściwości poszczególnych witamin i związków mineralnych). W handlu znajdują się preparaty witaminowe i mieszanki mineralne opracowane przez wybitnych znawców żywienia ptaków, wystarczy więc zastosować się do załączonych instrukcji. Ideą autorów było wskazanie, jak skutecznie prowadzić chów i hodowlę gołębi, a nie naukowe zgłębianie przyczyn takiego postępowania. Zajęłoby ono sporo stron książki, a niewielu czytelników by z tego skorzystało. Jak bowiem wykazały badania Bonczara i Augustyńskiego (1994) oraz Pawliny i Walczaka (2000) większość hodowców gołębi (odpowiednio: 72 i 81%) to ludzie o zawodowym i średnim wykształceniu. Ich interesuje przede wszystkim praktyczna strona chowu i hodowli, a mniej dociekania naukowe. Zainteresowani naukowymi problemami hodowli, znajdąje w publikowanych oryginalnych pracach naukowych lub podręcznikach akademickich. Ponieważ jednak nie można prowadzić hodowli bez pewnych elementarnych wiadomości z zakresu genetyki, te trudne zagadnienia starano się opracować w tej książce jak najprzystępniej.
Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych zrzesza około 42 500 hodowców, a Polski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego 2500 hodowców. Ponadto duża jest liczba hodowców niezrzeszonych. Są oni "zniewoleni" przez swoich podopiecznych i mamy nadzieję, że chętnie nabędą tę nową pozycję literatury. Będziemy wszystkim wdzięczni za uwagi dotyczące tego wydania książki.
Jakie mięśnie sąsiadują z vena jugularis?
Jak usytuowane są struktury wewnętrzne i poszczególne narządy królika, świnki morskiej, szczura, myszy oraz chomika?
Odpowiedź na te i inne pytania znajdziemy w atlasie, w którym każdemu z tych gatunków poświęcono ponad kilkadziesiąt tablic anatomicznych.
Atlas adresowany jest do:
- studentów i lekarzy weterynarii
- eksperymentatorów
- hodowców i opiekunów zwierząt doświadczalnych
Podręcznik ten zawiera zwięzłe informacje o strukturze, mechanizmach i funkcjach układu odpornościowego wybranych grup ewolucyjnych zwierząt i człowieka. Szczególną uwagę zwrócono na występowanie jednakowych lub podobnych mechanizmów odpowiedzi immunologicznej nawet u odległych systematycznie grup, jak np. pierścienice, owady, człowiek. Włączono też zagadnienia immunologii roślin oraz wiadomości z zakresu immunopatologii i immunotoksykologii. Książka jest przeznaczona dla studentów wydziałów biologii, medycyny weterynaryjnej, medycyny, farmacji oraz dla osób na co dzień spotykających się w swojej pracy z zagadnieniami immunologii porównawczej i rozwojowej.
Spis treści:
ZASADY SPORZĄDZANIA NALEWEK
PRZEPISY
Nalewki na owocach świeżych i suszonych
Nalewki na kwiatach, liściach i pędach
Nalewki ziołowe, korzenne i miodowe
Nalewki i likiery mleczne, kawowe, czekoladowe, piwne
Zaprawy i nalewy do doprawiania nalewek i wódek
Larendogra
Książka ta ma na celu służyć pomocą głównie plantatorom towarowej uprawy leszczyny, ale także pomocą dla amatorów, uprawiających ten gatunek jako hobby, ozdobę, zwłaszcza odmiany czerwonolistne, a także dla korzyści odżywczo-dietetycznych.
Atlas trafia do rąk Czytelników jako dzieło jednotomowe, podzielone na trzy części, w których omówiono poszczególne partie ciała bydła, owcy, kozy, świni, konia, psa, kota i królika. Każda z tych części została poprzedzona krótkim opisem zawierającym przykłady zastosowań wybranych elementów morfologii w naukach klinicznych. Takie rozwiązanie podnosi niewątpliwie jego walory użytkowe.
Wszystkie opisy ilustracji podobnie jak w wydaniach dotychczasowych, zamieszczono w wersjach łacińskiej i polskiej. Dołączono również, w formie oddzielnego "Słownika", wersję łacińsko-angielską. Podczas jej sporządzania wzorowano się na "Illustrated veterinary anatomical nomenclature - 2nd edition (O. Schaller, Enke Verlag, Stuttgart 2007). Przy opisywaniu różnych struktur zastosowano obecnie obowiązujące nazewnictwo anatomiczne łacińskie i polskie zamieszczone w .Nomina anatomica veterinaria" Gent, 1994; i w "Anatomicznym mianownictwie weterynaryjnym"
Problematyka marketingu produktów żywnościowych do niedawna pozostawała w Polsce na uboczu zainteresowań badawczych i wydawniczych. Wykorzystanie instrumentów marketingowych nie znajdowało bowiem zastosowania w warunkach stałych niedoborów na rynku produktów żywnościowych. Wprowadzenie gospodarki rynkowej w Polsce tę sytuację zmieniło. Marketing znalazł się w centrum zainteresowania wielu osób, instytucji i przedsiębiorstw. Nauka marketingu stała się pilną potrzebą.
Początki kariery corgi przypadają na przełom XIX i XX wieku. Wówczas te małe walijskie pieski zaczęły pojawiać się na wystawach rolniczych w Londynie. Dziś welsh corgi cardigan i pembroke są znane na całym świecie, a ich liczne hodowle sprawiają, że grono miłośników tych psów stale się powiększa.
Jajo, to jedna z najbardziej doskonałych kreacji przyrody. Dwie sztuki pokrywają 50% dziennego zapotrzebowania organizmu na białko i witaminy- z wyjątkiem witaminy C. Według dietetyków najbardziej strawne jest jajo ugotowane na twardo lub miękko.Mleko, to najbardziej popularny, obok wody, napój świata. Uzupełnia braki wapnia w organizmie, reguluje trawienie, odtruwa organizm i ...dodaje urody! Kto dba o zdrowie i urodę powinien wypijać minimum trzy szklanki dziennie. Mleko i przygotowane z niego potrawy mogą spożywać wszyscy, począwszy od niemowląt na seniorach kończąc.Życzę, aby wprowadzone do codziennego jadłospisu dania z jaj i mleka smakowały oraz dodały zdrowia i urody.
Pielęgnowanie i utrzymanie, żywienie, leczenie, zimowanie, zakup tego zwierzęcia.Wskazówki dotyczące otrzymania przychówku, a także niezbędne informacje co do zapobiegania i leczenia chorób pomogą rozmnażać i utrzymać populację żółwi ozdobnych.
Brzoskwinie, morele i nektaryny należą do najsmakowitszych i zarazem najbardziej atrakcyjnych owoców. Pewną nowością w naszych warunkach jest nektaryna, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że jej wymagania klimatyczne, glebowe i siedliskowe oraz sposób uprawy nie różnią się niczym szczególnym od brzoskwini. Ze względu na dużą atrakcyjność owoców warto zainteresować się uprawą również tego gatunku.Ryzyko uprawy brzoskwini, moreli i nektaryny jest duże, ale nie aż tak bardzo, by nie warto było spróbować. Sądzę, że będziemy nadal sadzić w naszych ogrodach przydomowych i działkowych te drzewa i czekać na własne, smakowite owoce.
Dotąd w podręcznikach anatomii weterynaryjnej stosowano nazwy oparte głównie na mianownictwie bazylejskim (BNA) z uzupełnieniem nazw dla swoistych struktur organizmu zwierzęcego. Było ono źródłem mianownictwa stosowanego również w dydaktyce i w publikacjach naukowych. Opracowanie obecne zasłużyło na wysoką ocenę jako dobry przewodnik do posługiwania się prawidłowymi mianami anatomicznymi (polskimi i łacińskimi) w naukach weterynaryjnych i pokrewnych.
Bakteriozy, stanowiące ważną grupę chorób roślin, nie doczekały się dotychczas w polskim piśmiennictwie naukowym odrębnego opracowania, uwzględniającego aktualny stan wiedzy w tej dziedzinie. Podręczniki wydane przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne blisko 40 lat temu - Bakteryjne choroby roślin"" W. Izrailskiego (ttum. z rosyjskiego) i Bakteriozy roślin"" W.J. Dowsona (tłum. z angielskiego) zawierają informacje już w dużej mierze nieaktualne, nieodpowiadające wymaganiom współczesnej fitopatologii. Prowadzone badania znacznie powiększyły listę bakterii chorobotwórczych dla roślin, pozwoliły na poznanie epidemiologii i szkodliwości powodowanych przez nie chorób, jak również poznanie nowych aspektów epidemiologii i możliwości zwalczania wcześniej wykrytych bakteryjnych chorób roślin. Książka Bakteryjne choroby roślin ogrodniczych"" zawiera opisy 37 chorób występujących na roślinach sadowniczych, ozdobnych i warzywnych w Polsce lub stanowiących dla nich potencjalne zagrożenie. Sprawcy 10 spośród opisanych chorób to organizmy podlegające obowiązkowi zwalczania (obiekty kwarantannowe). Większość przedstawionych chorób nie była dotychczas opisana w żadnym polskim podręczniku. Opis poszczególnych jednostek chorobowych obejmuje następujące części: występowanie, objawy, etiologia, rozwój choroby, ochrona roślin. Szczegółowość opisu wynika ze znaczenia gospodarczego choroby, stopnia jej poznania, zasięgu występowania i ilości informacji dostępnych w literaturze. Część szczegółową poprzedza wprowadzenie, w którym przedstawiono ogólne informacje o bakteriach jako czynnikach chorobotwórczych dla roślin oraz o epidemiologii i zwalczaniu bakterioz roślinnych. Na końcu książki zamieszczono alfabetyczny spis pełnych nazw opisanych tu bakterii oraz angielskich i polskich nazw chorób przez nie powodowanych. Fotografie przedstawiające objawy chorób ułatwiają ich rozpoznawanie. Książka jest przeznaczona dla pracowników naukowych i studentów akademii rolniczych, kierunków: ochrona roślin, produkcja ogrodnicza, hodowla roślin i nasiennictwo oraz kształtowanie terenów zieleni. Będzie także pomocą dla producentów i przedstawicieli różnych służb związanych z produkcją ogrodniczą, zwłaszcza pracowników inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa. Mamy nadzieję, że będzie pożyteczna dla wszystkich zainteresowanych.
Książka, którą wziąłeś Szanowny Czytelniku do ręki i zaszczyciłeś uwagą, jest swego rodzaju ewenementem w dziedzinie literatury kwiaciarskiej. Materiały do jej opracowania nie pochodzą z żadnego instytutu, zakładu doświadczalnego, ogrodu botanicznego - odpowiednio wysokiej rangi czy o uznanym autorytecie. Napisana została od pierwszej po ostatnią stronę przez hobbistę, miłośnika kwiatów, wszystkich roślin ozdobnych i całej przyrody w ogóle. Za nikogo więcej w tej dziedzinie się nie uważam, lecz może ktoś taki właśnie zdobędzie zaufanie i wiarygodność czytelnika? „Skalniaki" nie są więc, być może, pozycją o wielkiej wartości naukowej, ale i adresuję ją przede wszystkim do hobbistów, działkowców, użytkowników ogródków przydomowych - tych, którym kwiaty nie są obojętne. Źródłem wszystkich zawartych w książce danych jest mój piętnastoarowy ogród, zagubiony wśród lasów Ziemi Lubuskiej. Każda z opisanych roślin uprawiana jest w nim wysiłkiem wyłącznie moich rąk i otoczona w pełni odwzajemnianym uczuciem.
Praktyczne porady, wskazówki oparte są na doświadczeniu wynikającym z 20-letniego okresu gromadzenia kolekcji, prowadzenia obserwacji i bezpośredniego obcowania z kwiatami. Opracowywałem dane z myślą o poradniku codziennego użytku, zawierającym podstawowe wiadomości o uprawie poszczególnych roślin oraz ich kolorowe podobizny ułatwiające rozpoznanie. Starałem się przedstawić je obiektywnie i rzetelnie, by i w Twoim ogrodzie rosły i kwitły równie pięknie. Celowo pominąłem najbardziej znane rośliny, o których wszystko zostało już napisane. Jeśli trafi się bardziej znany gatunek, to reprezentuje go rzadko spotykana odmiana. Jest to więc poradnik dla tych, którzy z kwiatowego abecadła przerobili już kilka pierwszych liter. Każdego roku przybywa w moim ogrodzie kilkadziesiąt nowych gatunków i odmian, więc tematów nie zabraknie. Ponieważ rośliny ogrodów skalnych to tylko część mojej kolekcji, planuję w niedalekiej przyszłości wydanie kolejnych opracowań, obejmujących inne grupy uprawianych roślin: wyższe byliny, paprocie, trawy, rośliny wodne i bagienne, rośliny bulwiaste i cebulowe, pnącza, krzewinki i krzewy. Cały cykl będzie odzwierciedleniem mojego ogrodu. Obecnie „zamieszkuje" go około półtora tysiąca gatunków i odmian roślin ozdobnych. Można by pozazdrościć takiej kolekcji, lecz ja ciągle myślę o roślinach, których jeszcze nie zdobyłem, a tych jest przecież znacznie więcej. Ciągłe poszukiwania coraz to rzadszych gatunków, niezwykłe nieraz nakłady, by stworzyć im jak najlepsze warunki -to wszystko sprawia, że to najpiękniejsze hobby nigdy się nie kończy i nie powszednieje. Jest poza tym zjawiskiem bardzo zaraźliwym, wciągającym bez reszty, a przy tym upiększającym nasze życie i otoczenie. Takiej „choroby" życzę każdemu. Tobie Czytelniku również.
Książka zawiera zbiór wiadomości dotyczący chorób ryb, w tym podstawowe informacje z zakresu zatruć występujących w środowisku wodnym. Aktualne dane z zakresu etiologii i patogenezy chorób ryb połączone są z praktycznymi metodami ich rozpoznawania, profilaktyki i leczenia.
Książka przeznaczona jest dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej rybactwa, lekarzy weterynarii i hodowców ryb oraz pracowników naukowych zajmujących się ichtiopatologią. Jest ona podsumowaniem mojej 45-letniej pracy Autora w Zakładzie Chorób Ryb Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, wielu lat pracy na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie i Wydziale Weterynaryjnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, jak również pracy w Pracowni Chorób Ryb Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Lublinie.
Spis treści
Przedmowa 13
Wstęp 15
WPŁYW CZYNNIKÓW HODOWLANYCH NA ZDROWIE KARPI 17
Stawy 17
Żywienie 20
Rozród 23
Tarło naturalne 24 Rozwój zarodkowy i wylęg 27 Podchów wylęgu w tradycyjnychprzesadkach i wodach podgrzanych 27
WPŁYW CZYNNIKÓW HODOWLANYCH NA ZDROWIE PSTRĄGÓW 32
Lokalizacja i budowa obiektu 32
Pojemność produkcyjna obiektu 33
Stawy 35
Żywienie 37
Rozród 37
Wpływ światła 39 Wpływ temperatury 39 Wpływ odczynu wody 40Wpływ przepływu wody istężenia tlenu 40
Różne problemy występujące w trakcie hodowli 41
CHOROBY NA TLE ŻYWIENIOWYM 43
STRES 53
Definicje stresu 53 Hormony stresowe 54 Czynniki wywołujące stres 54 Wpływ stresu na układoddechowy 55 Zaburzenia równowagi jonowej 55 Wpływ stresu na metabolizm ryby 56
Wpływ stresu na układ odpornościowy 57 Zmiany w układzie krwionośnym 60 Objawy kliniczne izmiany fizjologiczne 61 Bezpośrednie przyczyny śmierci ryb 62 Diagnostyka stresu 62 Zapobieganie izwalczanie skutków stresu 62
ZATRUCIA RYB 65
Źródła substancji trujących 66 Patogeneza zatruć 66 Działanie substancji chemicznych na układodpornościowy ryb 67 Wpływ różnych czynników na toksyczność substancji chemicznych 68
Wskaźniki zatrucia środowiska wodnego 69 Objawy zatrucia ryb 70 Zatrucie metalami ciężkimi 71
Zatrucie cyjankiem 72 Zatrucie środkami ochrony roślin 72 Zatrucie terapeutykami 72 Zasadypobierania próbek do badań toksykologicznych 73 Badanie toksyczności 74...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?