Książka wybitnego brytyjskiego antropologa Jacka Goody'ego, współtwórcy teorii piśmienności, podejmuje problematykę uznawaną za klasyczną dla badań antropologicznych. Goody redefiniuje i reinterpretuje tytułowe pojęcia, a także dokonuje rewizji własnego stanowiska w kwestii teorii piśmienności, sformułowanego i zaprezentowanego prawie pół wieku temu. Publikacja adresowana jest do antropologów, kulturoznawców oraz religioznawców.
Publikacja Włodzimierza Wysoczańskiego zatytułowana Umieranie i śmierć. Wielowymiarowość językowa składa się z następujących części: Językoznawczy ogląd umierania i śmierci, Językowa wielowymiarowość przestrzeni umierania i śmierci. Umieranie i śmierć człowieka i Językowa wielowymiarowość przestrzeni umierania i śmierci. Pozaludzki zakres umierania i śmierci. Odniesienia do umierania i śmierci. Rozprawa, na którą składają się między innymi takie zagadnienia, jak życie, istnienie i śmierć, ku śmierci — umieranie — zgon, ku śmierci — śmierć zadana, śmierć — nieżycie, śmierć i jej opisanie, po zgonie — po śmierci, wobec śmierci, życie — istnienie, odniesienia do życia i śmierci, odniesienia do umierania, zgonu i pozgonności, odniesienia do wiecznego istnienia i życia, ma charakter holistycznego ujęcia językowego zobrazowania umierania i śmierci na materiale licznych języków, jest pierwszym kompleksowym lingwistycznym spojrzeniem na problem umierania i śmierci. Autor wykorzystał ponadto szeroką wiedzę z zakresu teologii, filozofii, socjologii, etnologii i innych dyscyplin naukowych. To fundamentalna monografia w dziedzinie tanatologii.
Potrzeba szerokich badań i refleksji nad problematyką miłości wynika z założenia, iż misją działalności pedagogicznej jest wielorakie wspomaganie rozwoju człowieczeństwa w człowieku. Miłość jest zjawiskiem towarzyszącym człowiekowi od poczęcia do śmierci, dlatego owo wspomaganie powinno dotyczyć także wzrastania w miłości.
Książka Miłość – zagubiona wartość współczesnej pedagogiki jest pierwszym tomem cyklu prac poświęconych niezbadanej wciąż tajemnicy miłości człowieka. Wychowanie jest dziełem miłości; dlatego powinno być przede wszystkim oparte na podwalinach prawdy i miłości (Marcelina Darowska).
Treść książki stanowi swoistą podbudowę teoretyczną prezentowanych w kolejnych monografiach problemów. Na cały cykl prac z zakresu pedagogicznej problematyki miłości – obok tej monografii składają się następujące książki:
- Rozwój rozumienia miłości
- Meandry miłości
- Deficyt miłości
Meandry miłości to kolejna praca z cyklu monografii poświęconych pedagogicznym problemom miłości. Należą do niego następujące książki: Miłość - zagubiona wartość współczesnej pedagogiki; Rozwój rozumienia miłości oraz znajdujący się w opracowaniu tom Deficyt miłości. Meandry dotyczą drogi, ale także bezdroży, wertepów i manowców, po jakich może zmierzać człowiek doświadczający swojej miłości. Treścią książki są tylko niektóre z trudności i kłopotów tworzących ten złożony labirynt siatki pedagogicznej problematyki miłości. Znaczną część objętości książki poświęcamy miłości w rodzinie, jako niezastąpionemu środowisku, które kreuje i przekazuje miłość. Jedynie dom rodzinny, który szanuje każdego człowieka, przekazuje tę wartość dalej, młodszemu pokoleniu. Dziś tego młodzieży brakuje najbardziej. Zagrożenie własnej godności i wartości domu rodzinnym powoduje, że człowiek staje się podatny na manipulację i szuka oparcia w grupie rówieśniczej. Czy go znajduje?
Pokolenie Y tworzą ludzie urodzeni w latach 1980-1996, nazywani również pokoleniem Milenium, następną generacją czy pokoleniem klapek i iPodów. Niezależnie od tego, jak ich określisz, masz do czynienia z jedną z największych i najbardziej atrakcyjnych grup docelowych.
Książka jest podsumowaniem pięcioletnich badań nad psychologią i zachowaniami konsumentów z pokolenia Y. Została uznana za najlepszy tytuł marketingowy 2011 r. Rekomendowana jest jako pozycja obowiązkowa dla osób zajmujących się brandingiem, komunikacją czy marketingiem. Jej lektura może być interesująca dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć fenomen generacji Y i dowiedzieć się, dlaczego ma ona tak wielki wpływ na zmiany zachodzące w otaczającym świecie.
Autorom książki udało się stworzyć unikalny model CRUSH, który prezentuje 5 czynników charakteryzujących dobrą markę z perspektywy pokolenia Y. Jego skuteczność została potwierdzona w badaniach oraz w rozmowach z właścicielami największych światowych marek, w tym H&M, Nike czy Coca-Cola. Z książki dowiesz się, dlaczego opisywana generacja przywiązuje do tych czynników tak wielką wagę i jak w praktyce wykorzystać tę wiedzę do stworzenia marki rozpoznawalnej, odnoszącej sukcesy i gwarantującej zyski – marki, którą pokocha pokolenie Y.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę:
- pierwsza tak kompleksowa analiza pokolenia Y – najliczniejszej i najbardziej atrakcyjnej grupy docelowej
- unikalne wnioski z 5-letnich międzynarodowych badań kilkudziesięciu tysięcy młodych ludzi
- praktyczne wskazówki, jak do nich dotrzeć z twoim przekazem, produktem czy marką
- liczne case studies i wnioski z wywiadów z autorami sukcesu marek pokolenia Y, m.in. Jack & Jones, H&M, Nike, Levi’s czy Coca-Cola – markami pokolenia Y
- ponadto: koncepcja DNA marki, analiza pola walki, markery somatyczne, memy i inne
Joeri Van den Bergh – współzałożyciel agencji InSites Konsulting, której klientami są m.in. Lego, Nokia, Sony, MTV, Danone, Unilever czy Coca-Cola.
Mattias Behrer – starszy zastępca dyrektora generalnego MTV North Europe & MTV International Property Marketing. Wcześniej pracował w firmie H&M w dziale marketingu międzynarodowego oraz w sektorze zarządzania marką.
Samo Sedno to seria nowoczesnych, praktycznych i podręcznych poradników, które trafiają w samo sedno. W serii znajdują się tytuły o tematyce m.in. biznesowej, parentingowej, psychologicznej czy dotyczącej zdrowego stylu życia i rozwoju osobistego.
Książka o największych tajemnicach życia.
Jak powstało życie? Skąd wzięło się DNA? Dlaczego umieramy? Dokonane w ciągu ostatnich dekad przełomowe odkrycia bardzo zbliżyły nas do odpowiedzi na te pytania. Biochemik Nick Lane wnikliwie analizuje dowody i drobiazgowo rekonstruuje historię życia, opisując największe wynalazki ewolucji – od DNA, przez rozmnażanie płciowe, stałocieplność, świadomość, aż po śmierć.
Nick Lane nie obawia się stawiania naprawdę trudnych pytań i poruszania naprawdę trudnych kwestii.
Frank Wilczek, autor „Lekkości bytu”
Fascynująco i pięknie napisana książka o największych tajemnicach życia.
Ian Stewart, autor „Stąd do nieskończoności”, „Dlaczego prawda jest piękna”
Wspaniała i wizjonerska… pełna niezwykłych niespodzianek… fascynująca książka dla każdego, kto interesuje się ewolucją.
„Nature”
Najbardziej osobista książka Zygmunta Baumana
Najnowsza książka światowej sławy myśliciela – wbrew przekornemu tytułowi – jest dziennikiem obejmującym okres od września 2010 do marca 2011 r.
Zygmunt Bauman zaczął prowadzić notatki po śmierci żony. Po raz pierwszy czytelnik ma szansę wniknąć tak głęboko w świat emocji wybitnego autora i poznać jego refleksje na własny temat.
"Choć lubię być sam – pisze Zygmunt Bauman – nie znoszę samotności. Po odejściu Janiny sięgnąłem najmroczniejszego dna samotności (jeśli samotność w ogóle ma dno). Dotarłem do miejsca, w którym gromadzą się jej gorzkie osady, jej najbardziej gryzące, toksyczne wyziewy. Twarz Janiny jest pierwszym obrazem, jaki widzę na pulpicie po włączeniu komputera, dlatego też wszystko, co następuje po otwarciu Microsoft Worda, prowadzi do dialogu. Dialog zaś kasuje samotność."
Przewrotność tytułu daje jednak o sobie znać. Zygmunt Bauman panuje nad zakresem ujawnianej prywatności. Dziennik osobisty staje się równolegle notowanym na gorąco dziennikiem lektur i zapisem refleksji dotyczących najważniejszych wydarzeń rozgrywających się w tym czasie na świecie – bowiem i one o s o b i ś c i e go obchodzą.
Inspirację stanowią między innymi wiadomości z pierwszych stron gazet i internetowe newsy (jak np. sukces rynkowy Facebooka, premiera japońskiej gry Love +, rocznica 11 września, ) oraz ulubieni autorzy ( jak J. Saramago, M. Houllebecq, H. G. Wells).
Zygmuntowi Baumanowi udaje się uchwycić kwestie aktualne, palące, sporne, nowe zjawiska, trendy, o których już jest lub zaraz będzie głośno – i błyskotliwym komentarzem zachęcić czytelnika do niezobowiązującej refleksji.
Można wygrać dzięki inteligencji, a nie przemocy – kontrolując siebie. Robert Mayer przedstawia w swojej książce skuteczną metodę rozwiązywania konfliktów, prowadzenia dyskusji i sporów – umiejętność, którą w starożytności nazywano sztuką. Możesz nauczyć się wygrywać w różnych sytuacjach, nie sprzeczając się, nie podnosząc głosu i bez zbędnych emocji, bez zastraszania czy niszczenia przeciwnika.
Autorka analizuje problematykę artystycznej twórczości dzieci, ujawnia zarazem własną wrażliwość artystyczną i talent badawczy, proponując udokumentowane wnioski i spostrzeżenia o charakterze ogólnopedagogicznym. Podjęty temat jest trudny nie tylko z uwagi na bogactwo literatury przedmiotu, ale też i na delikatność badanego materiału wymykającego się ścisłym i sprawdzalnym metodom badawczym. Autorka stara się uwzględnić oba te aspekty, dokumentując znajomość prac o pokrewnym tematycznie charakterze, koncentruje się jednak nade wszystko na eksperymencie, który nie bez przyczyny określa jako quasi-eksperyment o istotnych konsekwencjach edukacyjnych.
Niniejsza publikacja jest podsumowaniem pracy dziesięcioosobowego zespołu, wykonanej w ramach krótkiego, interdyscyplinarnego projektu badawczego. Zbiór ilustruje wielostronność podejścia autorów - reprezentujących szerokie spektrum dyscyplin naukowych - do tematu głównego, ich inwencję badawczą i interpretacyjną oraz różnorodność stylów pisarskich.
Celami, które przyświecały uczestnikom projektu były:
- Diagnoza stanu świadomości komunikacyjnej, zarówno po stronie usługodawców, jak i usługobiorców medycyny.
- Analiza przyczyn pasywności komunikacyjnej lekarzy, pielęgniarek oraz pacjentów
- Wypracowanie sugestii dotyczących etycznych algorytmów postępowania komunikacyjnego w dobrej praktyce klinicznej.
- Uświadomienie pracownikom służby zdrowia praktycznych konsekwencji wynikających z filozoficznych determinant kryjących się za kodeksualizacjami deontologicznymi oraz realnym postępowaniem lekarskim i pielęgniarskim.
Marilyn Yalom zadaje w swojej nowatorskiej i przystępnie napisanej książce intrygujące pytanie: ?Do kogo należą piersi??. Udzielając na nie odpowiedzi, ukazuje jak na przestrzeni wielu epok (od prehistorii po czasy współczesne) oraz jak często w poszczególnych kulturach zmieniali się ?właściciele? kobiecego biustu. To oni bowiem, jak dowodzi autorka na podstawie wnikliwych i wieloletnich badań, decydowali o jego funkcji, statusie, a nawet kształcie. Piersi zawłaszczali sobie kolejno: niemowlęta, mężczyźni, rodzina, politycy, psychoanalitycy, handlowcy, ludzie z branży pornograficznej, lekarze, a w końcu chirurdzy plastyczni. Ewolucję postrzegania kobiety i jej seksualności obrazują doskonale dobrane ilustracje.
Książka inspirowana filozofią Frankla, psychiatry o światowej sławie, który głosił myśl, że nadając sens każdej chwili, możemy przejąć odpowiedzialność za swój los i dostrzec wartość życia nawet w najstraszniejszych okolicznościach.
Więźniowie własnych myśli
Spis treści:
Przedmowa
Wstęp do drugiego wydania
1. To nie życie nam się przytrafia
2. Dzieło i spuścizna Viktora Frankla
3. Labirynty sensu
4. Korzystaj z wolności wyboru postawy wobec życia
5. Urzeczywistnij wolę sensu
6. Znajdź sens każdej chwili
7. Nie działaj przeciwko sobie
8. Spoglądaj na siebie z dystansem
9. Kieruj uwagę gdzie indziej
10. Wykraczaj poza siebie
11. Życie i praca z poczuciem sensu
12. Znacząca Różnica®
Źródła
Podziękowania
Moi drodzy!
To wartości wpływ największy na uczynki nasze mają,
są powodem naszych działań i wszystkiemu sens nadają.
A więc dbajmy o wartości i pilnujmy należycie,
byśmy zawsze w zgodzie z nimi budowali nasze życie.
Małgorzata Strzałkowska
Mistrzowska koncepcja motywów ludzkiego działania
Jakie sytuacje mogą wyzwolić sprzeczne przekonania odnoszące się do przyczyn i skutków?
Jeżeli Twoja sympatia nie przyjdzie na umówione spotkanie, to będziesz czuł i myślał zupełnie co innego wtedy, gdy później zobaczysz ją w kinie z kimś innym, niż wówczas, gdybyś został wezwany do szpitala, żeby ją odwiedzić.
To, jakie będą emocjonalne i behawioralne reakcje rodziców na niepowodzenia szkolne dziecka, zależy od tego, czy uznają oni, że dziecko się nie starało, czy też że jest mało zdolne.
Przedstawiona w książce teoria rzuca światło na różnice indywidualne, takie jak ideologia polityczna, zachowania par (na przykład w małżeństwie), dynamika życia rodzinnego (na przykład relacje między osobami chorymi fizycznie lub psychicznie a ich bliskimi), zachowania w kontekście organizacyjnym (na przykład, gdy przedsiębiorcy tłumaczą się z wykroczeń) i różnice kulturowe.
Prezentowana teoria znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach: w szkołach i na uniwersytetach, w poradnictwie małżeńskim oraz w poradnictwie dla ludzi mających w rodzinie osobę chorą psychicznie, przy tworzeniu metod pracy z agresywnymi rodzicami i rówieśnikami, a także w organizacjach.
„Książka autorstwa legendy teorii atrybucji, wybitnego profesora psychologii Bernarda Weinera, Emocje moralne, sprawiedliwość i motywacje społeczne. Podejście atrybucyjne, to dzieło niezwykłe. Na rynku książek psychologicznych wydawanych w Polsce nie znajdziemy drugiej tak wnikliwej i logicznej rozprawy o roli motywacji w życiu człowieka. Motywacji osadzonej w sądach o moralności”.
Z recenzji wydawniczej prof. Hanny Brycz
„Autor napisał książkę niezwykłą, ponieważ świadomie starał się pogodzić na pozór sprzeczne ze sobą wymagania: orientację na rozwijanie teorii z jednoczesnym szacunkiem dla danych empirycznych”.
Z recenzji wydawniczej prof. Tomasza Maruszewskiego
Bernard Weiner, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, jeden z twórców teorii atrybucji, zajmuje się badaniem emocji, motywacji społecznej, sprawiedliwości, reakcji na stygmatyzację oraz teorii kary. Laureat Nagrody dla Wybitnych Naukowców, przyznawanej przez Stowarzyszenie Społecznych Psychologów Eksperymentalnych, Nagrody za Wybitne Osiągnięcia im. E. L. Thorndike’a i Nagrody Badawczej im. Donalda Campbella, obu przyznawanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.
Interesująca praca z pogranicza filozofii, nauk społecznych, teologii, medycyny i biologii. Zawartość treściowa tomu: J. Wiśniewski, Wolność nauki a swoboda wykorzystania odkryć naukowych; A. Sokalski, L. Pawełczyk, Medyczne aspekty niepłodności oraz technik wspomaganego rozrodu; M. Cichocki, Czy byłem kiedyś zygot? Szkic z obszaru bioontologii; H. Mamzer, Zmiany społeczne a dylematy stosowania technik wspomaganego rozrodu; A. Trzeciakowska, Wybrane zagadnienia psychologiczne związane z procesem leczenia niepłodności technikami wspomaganego rozrodu; D. Michałowska, Edukacja seksualna a techniki wspomaganej prokreacji; P. Bortkiewicz, M. Bogdan, C. Kościelniak, Sztuczne zapłodnienie heterologiczne wobec terapii niepłodności - niektóre aspekty oceny etycznej; A.J. Katalo, Sztuczne zapłodnienie w kontekście prawdy o ludzkiej płciowości; M. Łączkowska, Rodzinnoprawne dylematy wspomaganej prokreacji; J.W. Ochmański, Ochrona embrionu i techniki wspomaganego rozrodu w niemieckiej ustawie o ochronie embrionów.
Wydarzenia związane z okresem transformacji ustrojowej w Polsce lat 80. i 90. ubiegłego wieku mają także aspekt teologiczny. Wyrosły one z radykalnego sprzeciwu wobec systemu totalitarnego. Sprzeciw ten oznaczał również promocję osoby w jej wymiarze indywidualnym i społecznym, co znalazło realizację w fenomenie "Solidarności", rozumianej jako ruch, cnota i wreszcie jako program określający koncepcję osoby w jej relacji do innych osób, poprzez uczestnictwo tworzących wspólnotę. Autor wskazuje na wyzwolenie jako fundamentalne i kluczowe zagadnienie antropologiczno-społeczne, które nie może realizować się samo dla siebie, ale jest ukierunkowane na horyzont prawdy o życiu osobowym oraz społecznym i spełnia się w uczestnictwie. Publikacja zainteresuje nie tylko teologów, ale też wszystkich zajmujących się fenomenem rewolucji 1989 roku i wydarzeń ją konstytuując
Mikołaj Gębka (UAM Poznań), Małżeństwo jako wspólnota i instytucja w nauce Kościoła katolickiego Zofia Gawlina (UJ Kraków), Macierzyństwo jako wartość w kontekście przemian społecznych Iwona Przybył (UAM Poznań), Naznaczanie społeczne i samonaznaczanie osób niepłodnych Monika Frąckowiak (UAM Poznań), Role rodzinne, zawodowe i konsumenckie jako czynniki konstruowania tożsamości kobiet i mężczyzn w warunkach "różnorodności teraźniejszości" Waldemar Nowak (Akademia Bydgoska), Układ władzy w polskich rodzinach wiejskich w latach osiemdziesiątych Marek Żyromski (UAM Poznań), Nawyki żywieniowe w dziejach rodziny polskiej Anna Wachowiak (Uniwersytet Zielonogórski), Zarządzanie zasobami rodziny. Wyzwania i nowe szansę wobec praktyków i profesjonalistów Aldona Żurek (UAM Poznań), Osoby samotne jako zjawisko społeczne Magdalena Kwiatkowska (Uniwersytet Łódzki), Dziecko w reklamie społecznej Urszula Gruca-Miąsik (Uniwersytet Rzeszowski), Foster family care from the Polish and American perspectives RECENZJE
Tom zawiera artykuły znanych familiologów polskich (głównie socjologów) z terenu całego kraju. Charakterystyce porównawczej poddano stan rodzin sprzed 1989 roku oraz ich stan w okresie transformacji. Analizowano również proces przemian rodzin w okresie transformacji. W pracy zaprezentowano najbardziej wszechstronne ujęcie problematyki współczesnych rodzin polskich. Książka może być pomocna badaczom rodziny - szczególnie socjologom i pedagogom, studentom oraz praktykom społecznym pozostającym w służbie rodziny.
Autor bada zjawisko miłości jako element kultury. Skupia swoją uwagę na miłości między dwojgiem ludzi. Głównym tematem badań czyni symboliczny wszechświat miłości w kulturze zachodniej. Podejmuje próbę ogarnięcia fenomenu miłości w kategoriach filozoficznych i symbolach kulturowych. Czyniąc przedmiotem swoich rozważań ideę miłości, proponuje nowy rodzaj oglądu historii kultury europejskiej i najtrudniejszej do przybliżenia sfery prywatności oraz intymności. Tytuł rozprawy należy odnotować z uwagą, gdyż autor stawia po raz pierwszy w nauce polskiej tak gruntownie, traktowaną zazwyczaj jako wielce dyskusyjną, kwestię relacji między historią i antropologią.
Publikacja nawiązuje do dyskusji nad etnogenezą Słowian. Opierając się na wynikach analizy diachronicznej, autor opowiada się za modelem przemian systemu społeczno-kulturowego prezentowanym przez koncepcję umiejscawiającą kolebkę Słowian w dorzeczu Odry i Wisły na przełomie er.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?