Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z szeroką i bogatą ofertą książek, poradników, podręczników o tematyce psychologicznej, a zwłaszcza dotyczącej inteligencji i kreatywności, a także o samorealizacji, karierze, uzależnianiach. W tym dziale proponujemy książki o pracy mózgu, ludzkim umyśle, jak działa mózg?, jak go zaprogramować? na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w proponowanych przez sklep DobreKsiazki.pl publikacjach. Zwłaszcza wydawnictwa: Aha! , Feeria, Helion, Znak proponują ciekawą lekturę z tej tematyki.
Jak utrzymywać mądre relacje z innymi
Wszyscy w taki czy inny sposób współpracujemy z ludźmi; każdy z nas niemal nieustannie ma do czynienia z innymi. Dlatego warto sięgnąć po korzyści ukryte w lekcjach tego niezwykle praktycznego poradnika. Mel Silberman i Freda Hansburg odkrywają tajniki ośmiu podstawowych umiejętności, składających się na inteligencję interpersonalną, oraz proponują skuteczne działania, pomocne w radzeniu sobie we wszelkiego typu kontaktach międzyludzkich - z szefem, współpracownikami, współmałżonkiem, krewnymi i przyjaciółmi.
"Inteligencja interpersonalna. Jak utrzymywać mądre relacje z innymi" zawiera praktyczne przykłady, twórcze ćwiczenia i dostarcza narzędzi do ich wykonania. Pomaga tworzyć zdrowe relacje i więzi, porozumiewać się z innymi, prawidłowo odpowiadać na potrzeby otoczenia, a jednocześnie proponować to, co sami mamy do zaoferowania.
Inteligencja interpersonalna
Spis treści:
Wstęp
Co to znaczy „utrzymywać mądre relacje"
Rozwijanie umiejętności interpersonalnych
Jak dobrze radzisz sobie w kontaktach z innymi?
Umiejętność interpersonalna 1.
Rozumieć innych
Umiejętność interpersonalna 2.
Jasne wyrażanie się
Umiejętność interpersonalna 3.
Dbanie o własne potrzeby
Umiejętność interpersonalna 4.
Wymiana opinii
Przebudzenie wielkiego umysłu
Przygotuj się na największą przygodę Twojego życia. Do dyspozycji dostajesz nieograniczony wgląd w jeden z najbardziej fascynujących umysłów współczesnego świata. Masz niepowtarzalną okazję przyjrzeć się modelom kiełkowania wybitnych idei i nieszablonowych koncepcji, które zmieniły losy świata.
Niniejsza książka rozważa procesy myślenia , a ponadto poznawcze "strategie geniuszu", kryjące się za niezwykłą osobowością i osiągnięciami Alberta Einsteina. Przedstawia idee, które odnosiły się nie tylko do świata edukacji i rzeczywistości fizykalnej, niemniej jednak też do świata duchowego i systemów funkcjonowania społecznego. Dzięki lekturze odkryjesz, jak Einstein wprowadzał indywidualne koncepcje w czyn, oraz przy tym poznasz metody korzystania z nietuzinkowego sposobu myślenia w codziennych sytuacjach.
Istotą serii książek "Strategie geniuszy" jest ukazanie, jak narzędzia proponowane poprzez NLP mogą być zastosowane do analizy sylwetek bardzo poważnych postaci historycznych i literackich w celu pielęgnowania Twojej kreatywności , oprócz tego doskonalenia umiejętności rozwiązywania problemów. Dzięki programowaniu neurolingwistycznemu nauczysz się uaktywniać swoje pokłady genialności i obsługiwać je w sferze prywatnej , prócz tego zawodowej.
Robert Dilts jest jednym z najbardziej znanych i bez ustanku tworzących trenerów neurolingwistycznego kodowania programowego (NLP). Jego osobisty wkład w rozwój tej dziedziny obejmuje kilka głównych technik odnoszących się do strategii poznawczych i zmiany przekonań, modelowania zachowań, strategii działań, uczenia się , a oprócz tego komunikacji. Do wykreowanych poprzez niego technik i modeli należą integracja skonfliktowanych przekonań, a również wzorce "zręcznego języka" i poziomów "neuro-logicznych".
Bohaterami pozostałych tomów serii są: Arystoteles, Sherlock Holmes, Walt Disney, Wolfgang Amadeusz Mozart, Zygmunt Freud, Leonardo da Vinci — i wiele innych osób, których funkcjonowania wywarły ważny wpływ na kształt współczesnego świata.
Myśl jak Albert Einstein Strategie geniuszy
Spis treści:
Podziękowania
Przedmowa
Wprowadzenie
1. Epistemologia Einsteina
2. Makrostrategia modelowania Einsteina
3. Podstawowa struktura strategii myślenia Einsteina
4. Poglądy Einsteina na język
5. Mikroanaliza procesu myślenia twórczego Einsteina
6. Teoria względności
7. Psychologiczne implikacje teorii względności
8. Zastosowania strategii Einsteina
9. Podsumowanie procesu myślowego Einsteina 10. Podsumowanie
Posłowie
A. Podstawy i założenia NLP
B. Presupozycje NLP
C. Słowniczek pojęć NLP Bibliografia
Jak pracować z uczniem zdolnym?
Jak docenić jego potencjał i zmotywować go do działania?
Na jakie problemy może natrafić nauczyciel, pracując z uczniem utalentowanym?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w publikacji Uczeń zdolny ? metody pracy.
Książka zawiera:
przykłady i opisy przypadków
ćwiczenia rozwijające kreatywność u dzieci
scenariusz szkolenia dla nauczycieli
program pracy z uczniami zdolnymi
arkusze diagnozy dla uzdolnionego ucznia
scenariusze zajęć warsztatowych dla dzieci.
Ileż to razy rodzice słyszeli słowa: ?Ja się nudzę!?. Postanowiliśmy powiedzieć stop! i raz na zawsze wyeliminować to zdanie z dziecięcego słownika. No cóż, w tym celu zmuszeni byliśmy... zabić nudę! Wcale nie wstydzimy się tego postępku, co więcej, jesteśmy z niego dumni. Ponadto jesteśmy pewni, że podziękują nam za to nie tylko dzieci, ale i rodzice, którzy odetchną z ulgą, wiedząc, że ich pociechom nuda nie grozi, że nie tylko świetnie się bawią, ale także rozwijają umysł, ćwiczą pamięć, koncentrację i spostrzegawczość. Ta książka to pokaźny zbiór szarad, gier logicznych, krzyżówek, kwizów i łamigłówek. To skuteczny sposób odpędzenia nudy
i wspaniała intelektualna zabawa.
Odbiorcy:
? dzieci, które będą rozwijać swój intelekt i świetnie się bawić, rozwiązując rozmaite łamigłówki i zadania logiczne.
? rodzice, którzy zapewnią dzieciom intelektualną rozrywkę.
Dlaczego warto nabyć tę książkę
? to wspaniała propozycja na odpędzenie nudy, pokaźny pakiet zabaw rozwijających spostrzegawczość
i koncentrację, gier intelektualnych, łamigłówek i wykreślanek słownych.
? to książka, którą dzieci mogą wykorzystać w domu lub zabrać w podróż, to sposób na samodzielną zabawę i miłe chwile w gronie przyjaciół.
? to świetna zabawa na wiele długich godzin.
HORYZONTY NOWOCZESNOŚCI. Tom 54
Książka niniejsza to summa hermeneutyczna Paula Ricoeura. Scalając w jednym dziele swoje dotychczasowe rozważania nad rozumieniem i egzystencją człowieka, Ricoeur analizuje wnikliwie kondycję poznania historycznego.
Poznaj triki i wskazówki mistrza
Dominic O"Brien ośmiokrotny zdobywca tytułu Międzynarodowego Mistrza Pamięci
Zakuć, zdać, z a p a m i ę t a ć
W dobie elektronicznych gadżetów, wyposażonych w rozmaite dzwonki, alarmy czy "przypominajki", posiadanie doskonałej pamięci jest jeszcze istotniejsze niż kiedyś. Strach pomyśleć, co się stanie, gdy zapomnisz, gdzie jest Twoja "pamięć zewnętrzna".
Jak mawiał Napoleon, "głowa bez pamięci to twierdza bez garnizonu". Jeśli już chcesz odnosić nowe sukcesy, powiązane z pracą, Twoim hobby, relacjami międzyludzkimi i wszelkimi aspektami decydującymi o osobistym spełnieniu, zacznij gimnastykować personalne szare komórki. Wykonuj ćwiczenia wykonane z myślą o poprawie Twojej pamięci i zapomnij o zapominaniu!
Poznaj efektywne technologie zapamiętywania liczb, list, informacji przemówień, informacji dotyczących urodzin, kart do gry, rzeczywistych wydarzeń z przeszłości, osób i twarzy.
Opanuj systemy Dominica O"Briena, które na zawsze zmienią Twoje życie.
Dowiedz się, jak udoskonalić swoją pamięć tak, aby osiągnąć poziom mistrzowski przy zachowaniu własnego tempa edukacji.
Autor tej książki jest legendą świata mnemonistów, doskonalących się w sztuce zapamiętywania. Przechytrzył krupierów blackjacka w Las Vegas, dzięki czemu wygrał fortunę i otrzymał dożywotni zakaz wstępu do przybytków hazardu. Dominic O"Brien jest również autorem sporej liczby rekordów - udało mu się między innymi zapamiętać w ciągu 30 minut 2385 losowo wygenerowanych cyfr programu dwójkowego. Ośmiokrotny zdobywca tytułu mistrza World Memory Championships, na swoim koncie posiada też wyróżnienia Brain of the Year, Grandmaster of Memory , a ponadto nagrodę World Memory Championships International.
Odważ się wyruszyć w niesamowitą podróż do wewnętrznego świata mistrza pamięci.
Czy sprawia ci przyjemność sprawdzanie swoich zdolności w logice, koncentracji i myśleniu lateralnym? Czy szukasz książki, która jest zarówno zabawna i stymulująca umysłowo? Właśnie ją znalazłeś!
IQ Łamigłówki jest dla tych z was, którzy potrzebują wyzwania. Książka ta, pełna wizualnych, literowych i liczbowych łamigłówek, została zaprojektowana po to, żeby przetestować i zwiększyć rozmaite aspekty twojego IQ.
Więc nie ociągaj się. Zacznij myśleć i odkryj, co trzeba zrobić, żeby zostać mistrzem w rozwiązywaniu łamigłówek
Na pojęcie inteligencji emocjonalnej składa się wiele czynników: empatia, umiejętność panowania nad uczuciami, wrażliwość emocjonalna, zdolność rozumienia siebie i właściwego reagowania w różnych sytuacjach, asertywność, budowanie trwałych relacji. Niniejsza książka to poradnik psychologiczny (teoria i ćwiczenia) adresowany do rodziców, którzy chcą pomóc swym dzieciom rozwijać te i wiele innych umiejętności związanych z życiem emocjonalnym.
W publikacji Autorka szczegółowo wyjaśniła czym jest ADHD, jakie są przyczyny jego powstania, jakie zaburzenia mogą mu współtowarzyszyć oraz z jakimi mitami na temat ADHD można się spotkać. Przedstawiła, w jaki sposób przebiega proces diagnozy ADHD, którzy specjaliści są odpowiedzialni za jej postawienie, jakie trudności można napotkać w procesie diagnozowania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Zobrazowała różnice w funkcjonowaniu osób z ADHD na różnych etapach ich rozwoju. W książce zostały ukazane formy pomocy, jakie mogą być udzielane dziecku nadpobudliwemu i jego rodzinie, wskazano metody, które mogą być wykorzystane przez rodziców i nauczycieli w pracy z dzieckiem nadpobudliwym. Na podstawie badań empirycznych ucznia z ADHD zaprezentowano jego sytuację rodzinną, szkolną, rozwoju psychofizycznego oraz formy pomocy, jakie są mu udzielane przez szkołę, rodzinę i inne instytucje. Adresatami publikacji są wszyscy Ci, którzy mają kontakt z dzieckiem z ADHD i pragną mu pomóc, a więc rodzice, nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie grupy, studenci pedagogiki i psychologii. Patron medialny: Psychologia w Szkole.
Głupota krąży po świecie od zawsze. Tyle wiedzą wszyscy. Gdzie jednak jej szukać? Autor Encyklopedii głupoty za cel życia postawił sobie wytropienie wszystkich jej przejawów. A puszcza ona do nas oko zewsząd – ukrywa się w bajkach dla dzieci, architekturze miast, ogrodów, bram triumfalnych i królewskich dworów. Można nawet stworzyć topograficzną mapę miejsc, gdzie uwidacznia się mniej lub bardziej przysłowiowa głupota. Encyklopedia van Boxsela okazuje się książką krzepiącą. Jej autor stawia tezę, że głupota jest niezbędna dla naszego rozwoju; że inteligencja, którą niektórzy ponad miarę się szczycą, nie jest bronią wymierzoną przeciw niej, ale jej... pochodną. Głupota to warunek konieczny zaistnienia mądrości, a nie wada, której można się pozbyć. Ostatecznie przecież nikt nie jest wystarczająco inteligentny, żeby zrozumieć swoją głupotę...
Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.
Richard SteeleBłyskawiczny kurs ekspresowego czytania
Czytanie ze zrozumieniem to podstawa przyswajania wiedzy, wyłuskiwania wartościowych treści, a także samorozwoju i ułatwiania sobie życia. W czasach, kiedy zalewa Cię powódź tekstów, dokumentów, publikacji, umów, notek, raportów, można zdobyć istnego oczopląsu. Nie możesz pozwolić sobie na to, by czegoś nie doczytać lub spędzić na lekturze długie godziny. A przy tym powinniśmy znaleźć jeszcze czas na zastosowanie zdobytej edukacji i dla ukochanej rodziny.
Jedynym rozstrzygnięciem, żeby zaznajomić się ze wszystkimi pożądanymi napisami, jest czytanie… szybciej! Dwa razy szybciej. Wyobraź sobie, w ilu sytuacjach przyda Ludzie się ta umiejętność - w szkole, pracy, życiu popularnym. Zaoszczędzisz dwa razy więcej czasu lub zdobędziesz podwójną ilość informacji i w każdej chwili będziesz o dwa kroki do przodu. Ta książeczka to bardzo praktyczny przewodnik szybkiego czytania, pełen pubudzających ciekawość ćwiczeń. Dzięki niej nauczysz się koncentrować na tekście Oraz umiejętnie dobierać tempo - w zależności od celu lektury.
Czytaj dwa razy szybciej Spis Treści
Ile słów na minutę czytasz w tym momencie?
Budowa pamięci
Ćwiczenia poprawiające szybkość czytania
Czytaj ze wskaźnikiem!
Poszerz swoje pole widzenia
Poszerzanie pola widzenia — ciąg dalszy
Masz ochotę na hardkor? Ćwiczeń ciąg dalszy
Czytaj w rytmie
Tylko dla najlepszych!
Finał countdown!
„Gra, w którą warto się bawić"
Holenderski historyk psychologii Douwe Draaisma (ur. 1953) zajmuje swoim pisarstwem szczególne miejsce między nauką, jej popularyzacją i literaturą. Uprawia właśnie ?pisarstwo?, głęboką eseistykę dotyczącą kwestii istotnych zarówno dla nauki, jak i dla zwykłego człowieka. W ?Księdze?? podejmuje efektowną dialektykę pamiętania i zapominania, wydobywa jej paradoksy i zwalcza stereotypy. Przypomina zapominanie, o którym zapomnieliśmy, troszcząc się o pamięć. Tymczasem nie byłoby jej, gdyby nie zapominanie. Pamięć nie dźwiga wszystkiego, selekcjonuje materiał do zachowania. Niewiele wiemy o tych procesach, tym bardziej fascynujące są więc opisywane w książce badania neuropsychologów czy praktyki psychoanalizy. Złe teorie pamięci przyczyniają szkód psychice: lobotomię wykonywano ?na ślepo?, Freudowska koncepcja ?wyparcia? jest nadużywana, jeśli w ogóle prawdziwa. Draaisma rozważa różne przejawy zapominania (dlaczego tak słabo zapamiętujemy sny? czy naprawdę pamiętamy swoje pierwsze wspomnienia?) i nie ogranicza się w tym do psychologii. Z właściwym sobie literackim talentem przywołuje dramatyczne zdrady pamięci, niespodziewane wypisy z księgi rzeczy zapomnianych: odnalezione zdjęcia, czytane po latach niedoręczone listy czy akta tajnych agentów. Zapominanie ma także swoją historię społeczną.
Publikowane w niniejszym tomie listy zostały wybrane z trzytomowego zbioru listow Carla Gustava Junga. W sumie zachowało się okolo 1600 listow do rożnych adresatow, wspomniane wydanie obejmuje 1000 listow. Jung prowadził bardzo obfitą korespondencję. Listy dobierano tak, aby wybor dał przynajmniej zarys problematyki, jaka w danym czasie zajmowała Junga.
Ian J. Deary w książce Inteligencja omawia najciekawsze zagadnienia dotyczące inteligencji człowieka: jakie formy przybiera? Co się z nią dzieje, kiedy się starzejemy? Czy jej źródło tkwi w kodzie genetycznym czy w środowisku? Czy inteligencja ma jakieś znaczenie w codziennym życiu? Dlaczego jej poziom wzrasta z pokolenia na pokolenie? Czy wszyscy psychologowie mają takie samo zdanie na temat inteligencji?
Autor próbuje odpowiedzieć na te pytania, a także omawia indywidualne zróżnicowanie inteligencji u ludzi. Przywołuje wiele interesujących badań, w których analizowano poziom inteligencji u przedstawicieli różnych grup społecznych, kulturowych i wiekowych. Wszystkie wnioski ilustruje za pomocą przejrzystych rycin. Książka ma charakter popularnonaukowy, jest napisana przystępnym językiem, mimo że poruszono w niej zagadnienia ściśle związane ze statystyką. Każdy rozdział kończy się omówieniem zalecanej literatury przedmiotu.
Skrzynka narzędziowa dla nauczyciela
Uczyć radośnie i efektywnie:
Wprowadzanie mnemotechnik oraz ćwiczenie pamięci.
Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia.
Wzmacnianie samoświadomości u słuchaczy.
Zaszczepianie pozytywnego myślenia u osób z problemami.
Wspieranie realizacji dalekosiężnych celów.
Podręcznik dla trenerów, nauczycieli, wykładowców i pedagogów.
Wytrenowani w NLP
Odpowiednio dobrany sposób szkolenia oraz nauczania może zapewnić rezultaty, o których nawet Ci się nie śniło. Słuchacze odkrywają drzemiący w nich potencjał, uczniowie stają się bardziej zmotywowani, a pracownicy osiągają dużo wyższe wyniki. Przekazywanie wiedzy to jednak coś więcej niż pedagogika. Treningi i nauczanie to także zwiększanie samoświadomości osób, które przyszło Ci szkolić, i wywoływanie w nich stanów emocjonalnych, w których nauka przychodzi im łatwiej.
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nie trzymasz w ręku książki? Oto zamknięty w okładkach zestaw narzędziowy zawierający olbrzymi i uporządkowany zbiór prostych w użyciu metod, ćwiczeń oraz technik z zakresu wykorzystywania NLP, który jest niezbędny podczas przekazywania wiedzy. Obszerny pakiet technik NLP pozwoli Ci usprawnić poszczególne aspekty uczenia się i nauczania: od prostych sposobów na opanowanie ortografii, po rozwijanie umiejętności przywódczych i szkoleniowych.
Programowanie neurolingwistyczne (NLP) nazywane jest często "technologią inteligencji emocjonalnej". Ten podręcznik opisuje zarówno praktyczne sposoby rozwijania odporności emocjonalnej u młodzieży, jak i techniki pracy z liderami, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności społeczne. Wiedza podana jest w sposób przystępny i w całości opiera się na doświadczeniu oraz praktyce.
Rozwijaj umiejętności emocjonalne i społeczne.
Poznaj techniki przygotowania i wygłaszania prezentacji.
Wspieraj rozwój osobisty i produktywność.
Odkryj sztukę inspirowania innych za pomocą NLP.
Stosuj ćwiczenia rozszerzające skalę Twojego głosu.
Skrzynka narzędziowa NLP to idealny dodatek do cenionej książki NLP dla nauczycieli. Szkoła efektywnego nauczania, niezwykle przydatny zarówno dla trenerów i nauczycieli doświadczonych już w stosowaniu technik NLP, jak i dla początkujących użytkowników tych metod pracy.
W książce zaprezentowano scenariusze wykorzystujące elementy Gimnastyki Mózgu (wg Dennisonów) – bazowego programu w ramach Kinezjologii Edukacyjnej. Propozycje w nich zawarte skierowane są do nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Proste i możliwe do wykonania w każdych warunkach ćwiczenia, mogą być zastosowane jako: relaksujące, w przerwie między zajęciami, wyciszające po zajęciach, koncentrujące przed wysiłkiem, usprawniające przed czynnościami pisania, czytania, zapamiętywania.
Scenariusze mogą być wykorzystane do pracy z dziećmi 6-7-letnimi. Zawierają one zestaw ćwiczeń nakierowanych na konkretny cel, taki jak: rozwijanie umiejętności samodzielnego uczenia się
i koncentracji, wspomaganie uważnego słuchania i jasnego wypowiadania się, doskonalenie umiejętności czytania, pisania i rysowania, rozwijanie umiejętności matematycznych oraz kształtowanie postaw twórczych. W scenariuszach znalazły także zastosowanie techniki twórczego myślenia według Edwarda Nęcki. Połączenie ćwiczeń z zakresu Kinezjologii Edukacyjnej i technik twórczego myślenia przynosi zaskakujące rezultaty w pracy z małymi dziećmi.
Coraz trudniej Ci się skoncentrować albo zapamiętać nowe i potrzebne informacje? Twój mózg to potężna maszyna do przetwarzania ogromnych ilości danych, która do sprawnego i wydajnego działania potrzebuje dobrego paliwa i codziennej konserwacji! Nie możesz jej przecież wymienić na nowy, lepszy model…Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni
Mózg to mój ulubiony narząd mawia Woody Allen. Nie bez powodu. Galaretowata, szarobrązowa, ważąca 1,4 kilograma masa znajdująca się w naszej czaszce jest tym co tworzy naszą indywidualność. Mózg — nasze centrum dowodzenia kształtuje nas i naszą rzeczywistość. Odbiera, analizuje i przetwarza bodźce z naszego otoczenia. Jest absolutnie wyjątkowym narządem. Każdy mózg jest inny, a utrzymywanie go w dobrym zdrowiu procentuje, ponieważ sprzyja to lepszemu funkcjonowaniu poznawczemu w latach późniejszych. Przejdźmy zatem od razu do ćwiczeń. Poświęć teraz do 5 minut, by przypomnieć sobie możliwie jak najwięcej informacji o mózgu.
Możemy się założyć, że wiesz całkiem sporo. W końcu od pierwszych chwil swego życia jesteś jego aktywnym użytkownikiem. Sprawne działanie mózgu nie jest tylko efektem odpowiedniego połączenia i zgrania jego części składowych. To, jak wydajnie działa nasz mózg, zależy przede wszystkim od tego, czy i jak o niego dbamy, jakich składników odżywczych mu dostarczamy oraz jakiej stymulacji.
Od kilkudziesięciu lat grupy badawcze złożone ze specjalistów zajmujących się badaniem mózgu zastanawiają się nad zagadnieniem zdrowego starzenia się człowieka. Jeden z ich przedstawicieli, Yaakov Stern, stworzył na początku XXI wieku pojęcie rezerwy poznawczej. Wyróżnił on trzy składniki kluczowe dla powiększania rezerwy poznawczej: inteligencję, poziom i jakość edukacji oraz złożoność wykonywanej pracy. Rezerwę poznawczą można porównać do wielkiego worka, do którego w ciągu życia wrzucamy nasze zapasy poznawcze. Im więcej zapasów zbierzemy i im więcej będzie ich zgromadzonych tym worek będzie pełniejszy, a my na starość będziemy mogli czerpać z niego pełnymi garściami. W praktyce oznacza to, że osoby 0 wyższym poziomie wykształcenia, mające mocno angażującą intelektualnie pracę oraz wykonujące zadania sprzyjające rozwojowi intelektu posiadają naturalnie większą rezerwę poznawczą niż osoby, które nie przykładają takiej wagi do troski o siebie i swój mózg. Przewiduje się, że gdy osoby dbające o intelekt osiągną podeszły wiek, mniej z nich będzie cierpiało na demencję oraz dłużej będą sprawniej funkcjonowały intelektualnie.
PAMIĘĆ jest spiżarnią informacji
Pamięć pozwala nam na gromadzenie, przechowywanie i wykorzystywanie informacji. Gdy pamiętamy coś chwilę, wtedy działa pamięć krótkoterminowa, jeśli dłużej, dzieje się to dzięki pamięci długoterminowej. Co do pojemności pamięci, zakłada się, że pamięć krótkoterminowa obejmuje 7 plus/minus 2 elementy. Oznacza to, że posługując się pamięcią krótką, jesteś w stanie zapamiętać numer telefonu, krótką listę zakupów czy też nowy adres. Jeśli chodzi o pojemność pamięci długiej, zakłada się, że jest nieograniczona. Obecnie nie dysponujemy narzędziami do tego, by ją móc zmierzyć. W treningu poćwiczysz głównie pamięć krótkoterminową.
Sztuka uczenia się
Droga do mistrzostwa
Zwycięskie zmagania w sporcie i biznesie
Pozytywne aspekty triumfów i porażek
Efektywne metody przyswajania wiedzy
Osiąganie nadzwyczajnych wyników we wszystkich dziedzinach życia
W poszukiwaniu doskonałości. Sztuka uczenia się Josha Waitzkina jest potwierdzeniem stosowanej od dawna zasady »rób mniej i osiągaj więcej«. Polecana jest zwłaszcza tym, którzy chcą zrozumieć potęgę świadomości
Deepak Chopra
Posiądź odwieczną tajemnicę oświecenia
Oto antidotum na nudne kursy i programy, które prędzej Cię uśpią, niż zainspirują Twój umysł — wciągająca książka i zarazem fascynujący obraz potencjału tkwiącego w każdym z nas. Porywająca narracja łączy opis pojedynków z wykorzystaniem sztuk walki i napięte rozgrywki szachowe z życiowymi lekcjami. Ta pozycja naprawdę zabierze Cię we wspaniałą podróż w poszukiwaniu doskonałości.
Autor jest dwukrotnym mistrzem świata juniorów w szachach oraz pięciokrotnym mistrzem w Tai Chi Chuan. Jednak to, w czym jest naprawdę genialny, to nie bezbłędne opracowywanie zwycięskich strategii i nie walka z przeciwnikiem, jakim jest własne ciało. „Zorientowałem się, że to, w czym jestem najlepszy, to wcale nie jest Tai Chi ani nawet szachy — twierdzi sam Josh. — To, w czym jestem najlepszy, to sztuka uczenia się”.
Przemyślane podejście do procesu uczenia się i respektowanie zasad jest tym, co oddziela sukces od porażki. Konkurent wywołuje Twój gniew? Przekształć własne uczucia w twórczą siłę! Trudności nie są wcale przeszkodami, a jedynie wyzwaniami, którym musisz stawić czoła, aby pobudzić proces samodoskonalenia, zmieniając słabe strony w zalety. Zacznij od systematycznego wyzwalania pokładów intuicji, by wraz z kolejnymi rozdziałami odkrywać prawdziwą sztukę, jaką jest psychologia rozwoju.
Zasady dochodzenia do mistrzostwa bez względu na dziedzinę, która się zajmujesz, są zaskakująco podobne. Poznaj je, naucz się ich i stosuj w Twoim życiu tak efektywnie, by osiągnąć najwyższe podium!
Logika drąży skałę
Skoncentruj się
Kontroluj emocje
Naucz swój umysł logicznego myślenia
Rozwiązuj łamigłówki i zacznij myśleć logicznie
Gimnastyka w służbie logicznego myślenia
Nie musisz być zasłużonym członkiem Mensy, by Twój mózg dokonywał rzeczy zadziwiających. I bez tego będzie on działać niezawodnie w obliczu nawet najtrudniejszych wyzwań. Myślenie logiczne to narzędzie, dzięki któremu możesz dokonywać dobrych wyborów, odróżniać argumenty trafne od chybionych oraz wprowadzić do swojego życia więcej ładu i spokoju.
Jak to się robi?
To mała książeczka o wielkich możliwościach. Dzięki niej poprawie ulegnie Twoja zdolność myślenia i pomnoży się potencjał umysłowy. Różne stopnie trudności i limit czasowy łamigłówek sprawią, że zadania te będą emocjonującym wyzwaniem nawet dla zaawansowanych fanów logiki. Wiedza na temat istoty i zastosowania kilku podstawowych zasad analizy logicznej pozwoli Ci sprawniej rozumować, pobudzi Twój umysł do działania i pomoże go odmłodzić.
Do zapamiętania:
Dużo więcej osiągniesz, jeśli będziesz mieć pozytywne mniemanie o sobie.
Emocje zakłócają proces Twojego logicznego myślenia.
Unikaj rozumowania opartego na fałszywych przesłankach.
Naucz się łączyć logikę z kreatywnością i intuicją.
Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających logiczne myślenie
Spis treści
WPROWADZENIE. Jak myśleć logicznie (6)
ŁATWE łamigłówki. Rozgrzewka (11)
ŚREDNIO TRUDNE łamigłówki. Trening (29)
TRUDNE łamigłówki. Wysiłek (49)
Wyzwanie (67)
Odpowiedzi (73)
Zalecana lektura i bibliografia (93)
Notatki (94 )
O autorze (96)
Przekonaj się, że inteligencja to coś więcej niż IQ!
Zostań duszą towarzystwa
Spraw, by inni chcieli z Tobą przebywać
Poznaj swoje dobre i złe nawyki w kontaktach z ludźmi
Inteligencja ludzka jest zjawiskiem złożonym i wciąż nie do końca zgłębionym. Kilkadziesiąt lat temu zdefiniowano pojęcie ilorazu inteligencji (IQ). Przez długi czas sądzono, że jest to jedyny miernik, za pomocą którego można określić zakres możliwości umysłowych. Dopiero niedawno naukowcy zaczęli rozważać istnienie również innych rodzajów inteligencji, składających się na tzw. inteligencję wieloraką. Dzisiejszy człowiek sukcesu musi mieć wysoko rozwinięte i doskonale zintegrowane wszystkie jej typy.
Inteligencja społeczna zazębia się z modelem inteligencji emocjonalnej i oznacza zdolność dogadywania się z ludźmi oraz zachęcania ich do współpracy. Jest to wyczulenie na potrzeby innych, połączone z umiejętnością okazywania im empatii oraz jasnego wyrażania własnych myśli i przekonań. Autor tej książki wyróżnił pięć wymiarów inteligencji społecznej (sytuacyjna świadomość, prezencja, autentyczność, czytelność oraz empatia) i nazwał je w skrócie S.P.A.C.E. Poznaj dokładnie każdy z nich i dowiedz się:
czy jesteś osobą "toksyczną",
czy posiadasz świadomość społeczną,
czy masz charyzmę,
czy jesteś typem narcyza,
czy umiesz powstrzymać się od osądzania innych.
"Ciągła interakcja między istotami ludzkimi jest fenomenem złożonym i dynamicznym. Zdumiewająco przekonująca książka Albrechta w genialny sposób dodaje kolejną warstwę do naszego rozumienia tego, dlaczego jednym udaje się osiągnąć sukces w kontaktach z ludźmi, a innym nie. Jego teoria S.P.A.C.E. jest szczególnie fascynująca. Cóż za niezwykły wkład w rozwój tej dziedziny ludzkiego życia!"
Stephen R. Covey
Inteligencja społecznaSpis treści
Wprowadzenie (7)
Podziękowania (9)
Wstęp (11)
1. Inny typ "sprytu" (17)
Stare wino w nowych butelkach? (19)
Ponad IQ (23)
Inteligencja emocjonalna, inteligencja społeczna czy może obie? (27)
Od toksycznych do konstruktywnych (31)
Ślepe plamki, soczewki i filtry (32)
Społeczne wzdęcie, łupież i nieświeży oddech (35)
Czynnik "Dilberta" (42)
Czy możemy stać się gatunkiem społecznie mądrzejszym? (46)
SPACE - zdolność interakcji (49)
2. "S" jak sytuacyjna świadomość (53)
Sytuacyjna głupota i drętwota (54)
Balistyczna pielęgnacja stóp. Najgorsza z możliwych sytuacji (56)
Odczytywanie społecznego kontekstu (59)
Czego szukać? (61)
Kod proksemiczny (62)
Kod behawioralny (69)
Kod semantyczny (74)
Poruszanie się między kulturami i subkulturami (81)
Kod postępowania. Zasady łamiesz na własne ryzyko (84)
Tworzenie zdolności społecznej świadomości (90)
3. "P" jak prezencja (93)
Będąc w pobliżu (94)
Czy charyzma jest przeceniana? (96)
Czy wygląd ma znaczenie? (99)
Poznawanie (i kształtowanie) "zasad kontaktu" (101)
Syndrom "paskudnego Amerykanina" (104)
Więcej Ciebie, mniej mnie (106)
Kwestia nastawienia (108)
Tworzenie zdolności prezencji (112)
4. "A" jak autentyczność (115)
Przyjmij radę Popeye'a (116)
Piękny dzień dla inteligencji społecznej (119)
Przyklejany uśmiech. Czy można udawać szczerość? (122)
Leworęczne komplementy (124)
Syndrom szczeniaka (126)
Narcyzm. Tak naprawdę chodzi tylko o mnie (128)
Zmyłki, walki o władzę i manipulacja (132)
Tworzenie zdolności autentyczności (136)
5. "C" jak czytelność (139)
Droga słów (140)
Nabrać wody w usta. Milczenie czasem jest złotem (143)
Odtwarzanie ról a prawdziwa mowa (147)
Język helikoptera i przemowy w windzie (149)
"Czysty" i "brudny" język (152)
Językowe maczugi (156)
Mózg na spacerze (158)
Potęga metafory (162)
E-prim. Język rozsądku (163)
Tworzenie zdolności czytelności (169)
6. "E" jak empatia (171)
Co niszczy empatię? (173)
Co wzbudza empatię? (177)
Platynowa reguła (183)
Ironia profesji empatycznych (185)
SIPPP - projekt empatii (189)
Empatia w cztery minuty (191)
Tworzenie zdolności empatii (194)
7. Ocena i rozwój inteligencji społecznej (197)
Ocena zdolności interakcji (198)
Samoświadomość. Postrzeganie siebie tak, jak widzą Cię inni (205)
Ocena stylu interakcji - kierowcy, akumulatory,
dyplomaci i samotnicy (207)
Ironia zalet i wad (215)
Możliwości rozwoju (218)
8. Inteligencja społeczna w środowisku pracy: Pewne przemyślenia (221)
Rzeczywiste i zbadane skutki społecznej niekompetencji (222)
Kultury konfliktu i patologii (226)
Hierarchia, testosteron i polityka płci (232)
W pracy w porządku, w domu źle (237)
Różnorodna układanka (239)
Rytuał, ceremonia i celebracja (243)
Pozytywne układy. Ruszaj naprzód z nienaruszonym systemem (247)
9. Inteligencja społeczna u władzy: Przemyślenia nad rozwojem przywódców inteligentnych społecznie (251)
Czynnik drania (252)
Arogancja szefa. Koszty i konsekwencje (257)
Najlepszy szef, najgorszy szef (261)
Władza - skąd pochodzi i jak ją zdobyć? (264)
Algebra wpływu (268)
Kierowanie, gdy nie jesteś u władzy (269)
10. Inteligencja społeczna a konflikty: Przemyślenia na temat radzenia sobie z ludźmi (275)
Podwójna spirala konfliktu (276)
Po co się kłócić? (284)
Kluczowe rozmowy (286)
Negocjacje z wartością (289)
Epilog. Inteligencja społeczna a następne pokolenie. Kto naucza nasze dzieci? (297)
Nasze dzieci nie są naszymi dziećmi (298)
(Jedyne) dziesięć telewizyjnych wiadomości (301)
Lęk kieruje uwagą (306)
Zrywanie z uzależnieniem od telewizji (308)
Dziecięce zakupy (311)
Gry wideo - nowa piaskownica (313)
Nauczyciele, rodzice, a może nikt? (318)
Tęsknota czy przynależność? (320)
Model SPACE dla szkół (325)
Recepta na inteligencję społeczną w każdym wieku (327)
Skorowidz (329)
O autorze (343)
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?