W tym dziale zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą książek z zakresu szeroko pojętej religii, historii religii i kościoła, religioznawstwo, filozofia i teoria religii, religia dalekiego wschodu, religie pierwotne i świata starożytnego to wszystko w jednym miejscu, w dobrej cenie z szybką wysyłką. Najnowsze i najpopularniejsze książki w tym temacie, zapraszamy do sklepu DobreKsiazki.pl
Walandin Akudowicz urodził się w roku 1950. Białoruski filozof-postmodernista, poeta, krytyk literacki i publicysta. Kultowa postać białoruskiego życia literackiego drugiej połowy lat 90. XX wieku. jest autorem wielu publikacji o tematyce literackiej, kulturalnej i filozoficznej. Autor książek: Nie ma mnie. Rozmyślania na ruinach człowieka, Zburzyć Paryż i Kod nieobecności.
Opactwo Cystersów to zbiór 23 artykułów historyków sztuki, historyków, architektów, muzealników i konserwatorów z Polski, Słowacji i Niemiec, które dotyczą zarówno przeszłości klasztoru w Lubiążu, jak i twórców związanych z tym ośrodkiem. Książka stanowi pokłosie konferencji naukowej zorganizowanej w Lubiążu ramach “Tygodnia Willmannowskiego” w 2006 roku.
Seria Biblioteka Historii Kościoła przybliża wydarzenia i postaci, które w istotny sposób wpłynęły na dzieje chrześcijaństwa i inspirującej się nim przez długie wieki kultury europejskiej. Seria napisana przystępnym językiem równocześnie stosuje rygorystyczne kryteria naukowości.
Publikacje ukazujące się w tej serii, adresowane są do wszystkich zainteresowanych dziejami chrześcijaństwa, a zwłaszcza do studentów i wykładowców historii oraz publicystów.
Książka Hansa Eberharda Mayera to jedna z najbardziej znanych monografii wypraw krzyżowych. Jej szczególna wartość polega na nowatorstwie ujęcia oraz na uwzględnieniu aspektów pomijanych zazwyczaj w dotychczasowych opracowaniach. Dotyczy to zwłaszcza odpustu udzielanego krzyżowcom, który odegrał istotną rolę w werbunku rycerstwa europejskiego do armii krzyżowych. Sporo uwagi autor poświęcił także wewnętrznej strukturze państw powstałych w Ziemi Świętej po zwycięstwie Pierwszej Krucjaty, w tym także ich rozwojowi kulturalnemu, ekonomii i prawodawstwu, a także ewolucji idei krucjat oraz jej następstwom w polityce europejskiej, zwłaszcza w zmaganiach toczących się między cesarstwem a papiestwem, między Anglią a Francją, wreszcie w stosunkach między Bizancjum a Europą. Przekład polski oparty jest na ostatnim, dziesiątym wydaniu książki, uwzględniającym także wyniki najnowszych badań.
Czy w szkołach publicznych dopuszczalne są praktyki religijne? Czy państwo powinno subsydiować wyznaniowe szkoły i organizacje pożytku publicznego? Czy związki wyznaniowe powinny płacić podatki? Czy państwo ma obowiązek uwzględniać wolność religijną pewnych grup obywateli, ustanawiając prawa obowiązujące powszechnie? Analizując rozstrzygnięcia tych i wielu innych dylematów, autor przedstawia amerykański model relacji pomiędzy państwem a Kościołem i, szerzej, religią. Tytułowa granica wolności religijnej to linia demarkacyjna, która musi oddzielać zakres swobodnego praktykowania przez każdego człowieka własnej religii od uzasadnionych roszczeń innych do respektowania ich fundamentalnych praw, bezpieczeństwa, zdrowia itd. W swych rozważaniach autor uwzględnia zarówno aktualny stan prawny, wynikający z ustawodawstwa Kongresu i przede wszystkim orzecznictwa Sądu Najwyższego, jak i faktyczną obecność religii w amerykańskim życiu publicznym oraz szerokie spektrum poglądów i postaw różnych środowisk społecznych i religijnych w tej dziedzinie.
Zagadnienie religii budzi duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród młodzieży. Wiele osób chce poznać życie innych ludzi oraz zasady, jakimi się kierują, a także świadomie uczestniczyć w żmudnym, a zarazem koniecznym procesie dialogu. Jeszcze większym motywem zainteresowania tą tematyką jest dialog prowadzony przez Kościół, zwłaszcza papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Publikacja niniejsza powstała głównie na podstawie wykładów oraz ćwiczeń z religiologii, jakie prowadzę od 1989 r. w Katowicach, najpierw w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym oraz w filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a obecnie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, popartych osobistym doświadczeniem na polu dialogu międzyreligijnego oraz możliwością bezpośredniego poznania różnych religii, zwłaszcza w krajach misyjnych.
AUTOR
Ks. Jan Górski
Kapłan Archidiecezji Katowickiej, misjolog, kierownik Zakładu Misjologii i Teologii Religii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, konsultor Kongregacji Ewangelizacji Narodów w Rzymie, prezes Stowarzyszenia Misjologów Polskich
Oprac. Piotr Pindur
Polecamy książkę Katarzyny Soleckiej "Katedra na pustkowiu. Kategoria praeparatio evangelica w świetle twórczości Zbigniewa Herberta" - drugi tom serii wydawniczej POSZUKIWANIA, prezentującej współczesną myśl naukową. Autorzy publikowanych w niej pozycji proponują oryginalne rozwiązania niełatwych problemów z różnych dziedzin teologii.
Rozprawa stanowi kontynuację nurtu badań, któremu na Wydziale Teologii KUL przyświeca gwiazda bp. prof. Alfonsa Nossola i jego ucznia ks. prof. Jerzego Szymika. To nurt teologii ?toczący szeroko swe wody? między brzegami niemieckojęzycznej i słowiańskojęzycznej wrażliwości religijnej, penetrujący nowe obszary i docierający w rejony literatury, sztuki, nauk przyrodniczych, które jeszcze w połowie ubiegłego wieku uważano za teologiczne pustkowie. Tymczasem kolejne pokolenie teologów ? wyrosłe w szkole teologii ?na usługach wiary? ? dostrzega na tym ?pustkowiu? katedrę. Co więcej, są oni porażeni wymową i pięknem tego sacrum ? szukają piękna i sacrum w krainie literackich słów, co jak pomosty są w stanie łączyć teologię z ?pustkowiem?.
prof. Karol Klauza
Książka proponuje gruntowne, systematyczne i modelowe przemyślenie kategorii praeparationis evangelicae i jej miejsca w dyskursie toczonym na styku literatury pięknej i teologii. Oznacza to zarazem propozycję konstrukcji narzędzia, pozwalającego teologii systematycznej swobodniej poruszać się w tej właśnie niełatwej przestrzeni. Z tego punktu widzenia literackie odniesienie tej rozprawy do twórczości Herberta okazuje się w pewnym sensie względne. Ważniejsza bowiem stała się systematyzacja i modelowy opis relacji między źródłem literackim a możliwym w związku z nim najpierw dojrzałym słowem wiary, a następnie także systematyczną wypowiedzią teologiczną. (?) Autorka stworzyła kompetentny i precyzyjny przewodnik po motywach religijnych i teologicznych w dziele Herberta, uwzględniając także rzeczy przed pierwszym spojrzeniem ukryte.
prof. Tomasz Węcławski
Teologia i literatura piękna, cóż mają wspólnego? A prawda i piękno? Ewangelia
i wiersze Wielkiego Poety?
O tym jest ta książka. Także o Zbigniewie Herbercie, o tajemnicy życia i śmierci; o wędrówce przez pustkowie, w stronę katedry.
ks. prof. Jerzy Szymik
Historia kościołów chrześcijańskich jest bogata w świadectwa mężczyzn i kobiet, którzy, będąc pewni uzyskanej czy objawionej odpowiedzi, godzili się na znoszenie potępienia, tak jak heretycy, by tylko się jej nie wyrzec. Takie osoby oraz ich rozlana krew jeszcze dziś pozostają cennym skarbem, z którego można czerpać. Książka ta ma być punktem wyjścia dla Czytelników, którzy zamierzają dotrzeć do odpowiedzi, własnej odpowiedzi.
Wznowienie książki będącej zapisem rozmów, które z ks. Tischnerem przeprowadziła na przełomie lat 1992/1993 jego uczennica i doktorantka Anna Karoń-Ostrowska. Ta osobista książka zawiera między innymi wspomnienia wojenne ks. Tischnera, opowieść o studiach teologicznych i filozoficznych, o mistrzach, którzy Tischnera kształtowali lub inspirowali, oraz komentarz do jego działalności (filozoficznej i publicystycznej) w latach 80. i 90. Czytelnik znajdzie w niej również sporo zdjęć z różnych okresów życia ks. Tischnera.
Polecamy również
Józef Tischner
Słowo o ślebodzie
Józef Tischner
Wędrówki w krainę filozofów
Filipina ma siedem lat. Jeszcze przed narodzeniem lekarze odkryli u niej bardzo poważne upośledzenie umysłowe, które nie pozwoli jej żyć. Sugerowano aborcję, lecz jej rodzice natychmiast odrzucili taką ewentualność. Wbrew wszelkim przewidywaniom, Filipina żyje, pozostaje jednak w stanie głębokiej zależności od otoczenia, na poziomie dziecka w wieku między trzema a sześcioma miesiącami.W książce tej Sophie Lutz próbuje odpowiedzieć na pytanie, co skłoniło ją do urodzenia dziecka zranionego głębokim upośledzeniem fizycznym i psychicznym. Stara się wyrazić to, jak szczególne miejsce zajmuje Filipina w życiu jej i całej rodziny. Żywi przekonanie, że jej świadectwo pomoże wszystkim, którzy oczekują narodzin chorego dziecka lub na co dzień towarzyszą osobie upośledzonej. Sophie Lutz, w prostych, wyzbytych zbędnych ozdobników słowach, zanurza nas w codzienne życie z mężem, przyprawiającą o zmęczenie i domagającą się nieustannej uwagi Filipiną oraz dwójką zdrowych synów, którzy również potrzebują mamy. Surowa i bardzo konkretna opowieść, w której ujawniają się głęboko złączone serce, inteligencja i wiara autorki. (Wstęp, Jean Vanier)
Słownik jest przekładem z języka hiszpańskiego, zawiera ponad 300 haseł. Oryginał uzupełniono kilkudziesięcioma hasłami rzeczowymi i biograficznymi, poświęconymi polskim i słowiańskim prekursorom, oraz bibliografią polskojęzyczną. Słownik ma służyć formacji teologiczno-ekumenicznej i praktyce pastoralnej oraz wspierać wszystkich na pielgrzymim szlaku od polemiki, przez tolerancję do ekumenicznej solidarności.
Pierwsza i podstawowa informacja o ludziach, którzy tworzyli Kościół w Polsce, o wydarzeniach, które wytyczały jego drogę dziejową, o instytucjach, w których znajdował swój trwały wyraz. Słownik przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych dziejami Kościoła w Polsce, a zwłaszcza dla uczniów i studentów, rodziców i katechetów.
Imponujący dorobek chrześcijaństwa! Książka, która będzie ozdobą biblioteki w kazdym domu!
Spojrzenie na historię Kościoła ojca Bedouelle'a jest wyjątkowe. Patrzy on bowiem na jego dzieje w perspektywie wyzwań, jakie stawiała przed Kosciołem każda kolejna epoka. Autor opisuje, jak reagował ogół katolików, a także papiestwo i w ogóle hierarchowie, na nowe prądy filozoficzne, doktryny, ideologie, na nowe style życia, mody i trendy w sztuce. Ukazuje Kościół w tyglu wydarzeń, konfliktów, wojen i podziałów, dając przekrój tych najważniejszych momentów historycznych, które odcisneły w nim największe piętno - w sensie pozytywnym i negatywnym.
Ojciec Guy Bedouelle – szwajcarski dominikanin, zasłużony profesor historii na uniwersytecie we Fryburgu – kreśli dzieje Kościoła od czasów pierwotnych aż do pontyfikatu Benedykta XVI, przywołuje wszystkie najważniejsze historyczne postaci. Nie unika opisu spraw bolesnych – sporów, schizm, krucjat, wypraw kolonizatorskich, ruchów protestanckich.
Równolegle do rozważań słownych, toczy się w tej książce historyczna opowieść za pomocą obrazów. Jest tu ponad 600 (!) ilustracji opatrzonych obszernymi podpisami-komentarzami, które dopowiadają to, czego samo słowo wyrazić nie potrafiło. Wśród tych znakomitych świadectw minionych dziejów są dzieła najwybitniejszych twórców
architektury, malarstwa czy rzeźby, takich jak Michał Anioł, Peter Rubens, Rembrandt albo Wit Stwosz. Widać imponujący dorobek chrześcijańskiej kultury i cywilizacji.
Rozdział XII autorstwa polskiego historyka Kościoła, ks. prof. Jacka Urbana (Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie) to znakomite uzupełnienie rozważań szwajcarskiego dominikanina, podkreślające wkład polskiego katolicyzmu do spuścizny Kościoła powszechnego.
Ojciec Guy Bedouelle, szwajcarski dominikanin, profesor historii Kościoła na Uniwersytecie we Fryburgu, a także m.in. prezydent znakomitej dominikańskiej uczelni Le Saulchoir w Paryżu i członek redakcji prestiżowego czasopisma - ukazującego się dziś na świecie w 15 edycjach narodowych i kilkunastu wersjach językowych - Miedzynarodowy Przegląd Teologiczny "Communio".
Jest to już dziewiąty tom przekładu ekumenicznego Biblii, podjętego przez czterech polskich chrześcijan: prawosławnego arcybiskupa Jeremiasza, pastora Mieczysława Kwietnia z Kościoła Zielonoświątkowego oraz dwóch katolików, ks. Michała Czajkowskiego i Jana Turnaua.
Jak zaznacza we wstępie do książki jej redaktor, Jan Turnau, "zespół translatorski nie jest żadną oficjalną reprezentacją Kościoła. Trzech biblistów trzech wyznań i dziennikarz-teolog jako sekretarz tłumaczą Nowy Testament całkiem nieurzędowo, prywatnie".
"Zaczęliśmy naszą pracę ćwierć wieku temu, gdy jeszcze nie było polskiego międzykościelnego przekładu Biblii, dokonywanego pod przewodem Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Tymczasem stało się wiele: przekład międzykościelny już jest, polskie chrześcijaństwo ma już wspólne tłumaczenie jedenastu Kościołów, na razie Nowego Testamentu i Psalmów. Jeżeli pracujemy dalej, to nie po to, by konkurować z tamtym dziełem" - zapewnia Turnau.
Książka "Paweł Apostoł. Dzieło i myśl", wydana obecnie w Bibliotece "Więzi", oprócz dwóch ksiąg Nowego Testamentu ? Dziejów Apostolskich, których Paweł jest głównym bohaterem i Listu do Rzymian, jego głównego pisma teologicznego ? zawiera wprowadzenia napisane przez czterech tłumaczy, m.in. obszerny esej ks. Michała Czajkowskiego pt. "Paweł przeciw Prawu?". Autor kończy swe rozważania pytaniem o to, jakie byłoby nasze chrześcijaństwo ? terytorialnie i teologicznie ? bez Szawła z małoazjatyckiego Tarsu. Wyjaśnia, że "otwartość i odwaga to lekcja zadana przez niego Kościołowi wszystkich czasów, także dzisiejszemu, także polskiemu, także każdej i każdemu z nas?.
Przedstawiana książka, zawierająca teologię maryjną, ma szczególnie doniosłe znaczenie, ponieważ jest opracowaniem mariologii Josepha Ratzingera – obecnie papieża Benedykta XVI.
W książce tej – napisanej przez znanego i cenionego teologa Papieskiego Wydziału Teologicznego „Marianum” w Rzymie – widoczna jest nie tylko kompetencja i precyzja teologiczna jej autora, ale także jego synowska miłość wobec Maryi i Kościoła. I to właśnie najbardziej uderza przy lekturze. Teologia Maryi jest podawana w sposób bezpośredni: autor mówi o Niej tak, jak mówi się o sprawach własnego domu – a to przecież najbardziej urzekający sposób opowiadania o rodzinie Kościoła; widoczny jest wysiłek tworzenia syntezy: prawdy maryjne są wiązane z prawdą o człowieku, chrześcijaninie i Kościele naszych czasów.
Ważnym impulsem do powstania książki jest obserwowanie od pewnego czasu na zachodzie Europy zjawisko większego zainteresowania religią. Pozycja wychodzi temu zainteresowaniu naprzeciw w tym sensie, że traktuje religię jako fenomen wieloznaczny i wymagający interpretacji. I stąd prezentuje ona teorie religii (jako modele interpretacyjne).
Książka daje przegląd najważniejszych klasyków teorii religii. Inną jej zaletą jest kilka perspektyw (filozofia religii, religioznawstwo, psychologia i socjologia religii) w których religia jest interpretowana.
Ze względu na zawarte pytanie o oddziaływanie i rozwój klasycznych ujęć religii, książka nie jest tylko leksykonem klasyków teorii religii, ale - choć nie wprost - próbą analizy współczesnych form religii czy duchowości, jako częściowo odwołujących się do ujęć klasycznych. Pojawiają się tu takie pytania jak:
- gdzie zakorzenione jest zainteresowanie tematem religii u współczesnych?
- jakie ważne empiryczne fenomeny się tu pojawiają?
- jakie zjawiska kulturowe towarzyszą określonym formom religijnym?
jak kształtuje się znaczenie religii współcześnie i w przyszłości? (fragment recenzji - Henryk Machoń SJ)
Wspaniała książka (...). Ma wszelkie cechy dobrej polemiki naukowej ? kompetentna, przekorna i bardzo zabawna. Nie mogę się doczekać odpowiedzi Dawkinsa na krytykę Alistera McGratha.
Michael Ruse, Florida State University
Tour de force.
Simon Conway Morris, Cambridge University
Miażdżąca krytyka.
David N. Livingstone, Queen?s University, Belfast
McGrath napisał znakomitą książkę. Trudno sobie wyobrazić, aby można było lepiej pokazać, zinterpretować i skrytykować dzieło Dawkinsa i jego religijne implikacje.
Times Higher Education Supplement
Jest to pierwsza książka poświęcona w całości polemice z poglądami Richarda Dawkinsa, autora kilku popularnonaukowych bestsellerów, jak Samolubny gen i Ślepy zegarmistrz. Dawkins jest chyba najbardziej znanym na świecie ateistą, słynącym z wrogości wobec religii i kontrowersyjnych wypowiedzi na jej temat. Ta doskonale przemyślana książka ujawnia po kolei słabości podstawowych założeń Dawkinsa, dotyczących takich zagadnień, jak konflikt między religią a nauką, teoria działania ?samolubnego genu? w procesie ewolucji czy rola nauki w wyjaśnianiu świata. Co ważne, mówiąc o tych kontrowersyjnych sprawach, autor posługuje się językiem zrozumiałym nawet dla czytelników niemających wiedzy naukowej i religijnej.
Alister McGrath jest profesorem teologii historycznej Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jako światowej sławy teolog ze stopniem doktora w dziedzinie biofizyki molekularnej jest osobą wyjątkowo kompetentną w opisywanej przez siebie dziedzinie. Znany z klarowności pisarskiego stylu, potrafi przedstawić trudne sprawy w sposób jasny dla przeciętnego odbiorcy.
Ponad 300 postaci, które swoim życiem i czynami wskazywały drogę do Boga i świętości, często zmieniały koleje chrześcijaństwa, wpływały na losy państw i bieg historii.
Liczne ilustracje i ikonografia
Kalendarium z życia opisywanych postaci
Wzruszające lub dramatyczne losy
Książkę tę uznać można za jedyny w swoim rodzaju przewodnik pomagający rodzicom obudzić wiarę u ich dzieci. Dobór tematów i sytuacji w niej poruszonych odpowiada na pytania, które dziecko zadaje często na swój temat, na temat innych i na temat Pana Boga. Opowiadania biblijne, przykłady z życia codziennego, modlitwy i wierszyki zostały powiązane celowo i tematycznie tak, by za sprawą rodziców, opiekunów czy wychowawców przemówiły właśnie do najmłodszych. Książka nie musi być czytana od początku do końca jak powieść. Spis treści proponuje listę wierszyków, modlitw i świąt, pozwalając w ten sposób różnorodnie je wykorzystywać. Intencją książki jest łączenie opowiadań biblijnych z doświadczeniami codziennego życia, a nie na przykład systematyczne opowiadanie historii z życia Pana Jezusa. Książka składa się z 10 pięknie ilustrowanych rozdziałów poprzedzonych pożytecznym wstępem zachęcającym do jak najbardziej twórczego wykorzystania możliwości, jakie publikacja ta daje dzieciom i rodzicom. Na uwagę zasługują teksty wyodrębnione jako Słowo do rodziców. Są to informacje mające wytłumaczyć cel opowiadanej historii lub pokazać, co i jak można najlepiej wykorzystać. Teksty te wyjaśniają znaczenie i wagę danego tematu w budzeniu wiary w rodzinie.
W 10 rozdziałach traktujących o najważniejszych wydarzeniach roku liturgicznego, bazujących na treściach biblijnych i nie tylko pomieszczono m.in.:
– 29 modlitw,
– 18 wierszyków,
– 15 metodycznych tekstów - wskazówek dla rodziców.
Seria „Wyobraźnia dialogu” jest odpowiedzią na widoczną w naszym stuleciu potrzebę rozwoju sztuki myślenia dialogicznego, cierpliwego i odważnego tworzenia kultury dialogu na miarę problemów trzeciego tysiąclecia. Wyrosła z przekonania, że każda religia i kultura jest inspiracją do zastanowienia nad tajemnicą świata, a w szczególności nad różnorodnością dróg i doświadczeń człowieka. Dialog zaczyna się bowiem od akceptacji i szacunku wobec drugiego, od zrozumienia, że „inność” nie jest zagrożeniem, powodem do nieufności i podziału. Wyobraźnia dialogu pomaga uszanować godność każdego człowieka w tajemnicy ikonicznego podobieństwa do Stwórcy – Boga, który „był – dzięki Bogu! – od zawsze Bogiem wszystkich ludzi” (W. Bühlmann).
"Dialog w żywiole wyobraźni" jest antologią tekstów powstałych w ramach projektu: "W stronę wyobraźni dialogu". Autorami są m. in. W. Hryniewicz, W. Oszajca, K. Gebert, J. Szymik i T. Terlikowski. Książka jest pierwszą częścią z serii "Wyobraźnia dialogu".
W swojej nowej książce Deepak Chopra stara się odpowiedzieć na odwieczne pytanie człowieka: co dzieje się z nami po śmierci? I twierdzi – odwołując się do wielu dowodów, najnowszych odkryć naukowych oraz wielkich tradycji religijnych – że na końcu naszego życia wkraczamy w nowy etap tej samej duchowej podróży, w której jesteśmy obecnie. Jest to w istocie fascynująca podróż na wiele poziomów świadomości.
Płynie stąd najdonioślejsze przesłanie: rozumiejąc istotę tej podróży, możemy bez lęku przejść na drugą stronę, a to, kogo spotkamy w życiu po śmierci, i czego doświadczymy, będzie odzwierciedleniem naszych obecnych przekonań, oczekiwań i poziomu naszej świadomości. Tutaj i teraz kształtujemy to, co wydarzy się w życiu po śmierci.
Przybliżając życie po śmierci do chwili obecnej, Deepak Chopra otwiera przed nami ogromne nowe, twórcze perspektywy. A kiedy pojmiemy, że to wszystko jest jedną rzeczywistością, odrzucimy nasze irracjonalne lęki i zyskamy niezwykłe poczucie własnej wewnętrznej mocy.
Fragment książki
Wspomnienie - życie pozagrobowe
Pisząc tę książkę o życiu po śmierci, wracałem wspomnieniami do opowieści, które w dzieciństwie słyszałem w Indiach. Metafory są doskonałym sposobem uczenia dzieci, toteż wiele spośród tamtych historii na trwałe zapisało się w mojej pamięci. Postanowiłem więc osnuć treść tej książki na historiach, jakie słyszałem w domu, w pobliżu świątyń i w szkole, i mam nadzieję, że czytelnika zachwyci świat, w którym bohaterowie walczą z siłami ciemności, aby narodzić się w świetle.
W tej historii bohaterką jest kobieta, Sawitri, a wrogiem, którego musi ona pokonać, jest Pan Śmierci - Jama. Pewnego dnia Jama pojawia się u niej na podwórku i czeka, aż jej mąż, drwal, wróci z pracy - aby go ze sobą porwać. Sawitri jest przerażona.
Co mogłoby powstrzymać Pana Śmierci przed spełnieniem jego nieubłaganej misji?
Bez trudu potrafiłem wyobrazić sobie te postacie. Bałem się o Sawitri i z niepokojem czekałem, jak potoczy się jej walka ze Śmiercią. Świat tamtych bohaterów gładko łączył się z moim, ponieważ Indie z okresu mego dzieciństwa nie różniły się bardzo od Indii starożytnych. Chciałbym zatrzymać się na chwilę, by wyjaśnić, jakie znaczenie miały wówczas dla ludzi śmierć i życie pozagrobowe. Fragment ten może wydać ci się bardzo ezoteryczny w swej wymowie. Jeżeli tak, możesz do niego powrócić później, po przeczytaniu całej książki. Choć jest on tajemniczy i egzotyczny, od tego właśnie zacznę.
W czasach mego dzieciństwa czymś najbardziej magicznym była przemiana. Samą śmierć uważano za krótki przystanek w niekończącej się wędrówce duszy, kiedy to wieśniak mógł stać się królem - i na odwrót. Dzięki temu, że dusza mogła przeżywać nieskończenie wiele żywotów, doświadczała ona setek wzlotów i upadków. Śmierć niczego nie kończyła; otwierała drogę do licznych przygód. Lecz na głębszym poziomie podejście typowego Hindusa polega na tym, iż nie tęskni on za trwałością. Kropla wody staje się parą, której nie widać, ale która materializuje się w skłębionych chmurach. Z chmur znów spada na ziemię deszcz, tworząc rwące rzeki i w końcu łącząc się z morzem. Czy w tej drodze kropla wody umarła? Ależ nie. Na każdym etapie pojawia się ona w innej postaci. Podobnie złudne jest przekonanie, że mam zawsze to samo ciało zamknięte w czasie i przestrzeni. Każda kropla wody w moim organizmie mogła być poprzedniego dnia oceanem, chmurą, rzeką lub źródłem. Przypominam sobie o tym, gdy zbyt ciasno krępują mnie więzy codziennego życia.
Na Zachodzie uważa się, że świat pośmiertny przypomina świat materialny. Raj, piekło i czyściec znajdują się w jakimś odległym miejscu nad sklepieniem niebieskim lub pod ziemią. W Indiach z czasów mojego dzieciństwa uważano natomiast, że życie pozagrobowe nie jest miejscem, lecz stanem świadomości.
Kosmos, którego ty i ja obecnie doświadczamy - a więc drzewa, rośliny, ludzie, domy, pojazdy, gwiazdy i galaktyki - to tylko świadomość, przejawiająca samą siebie z określoną częstotliwością. Gdzieś w czasoprzestrzeni istnieją równolegle inne wymiary. Gdybym zapytał moją babcię, gdzie znajduje się niebo, wskazałaby dom, w którym mieszkaliśmy - nie tylko dlatego, że panowała w nim atmosfera miłości, ale też dlatego, że w przekonaniu babci w jednym miejscu mogło swobodnie istnieć wiele światów. Analogicznie, jeśli słuchasz koncertu orkiestrowego, widzisz, że gra ze sto instrumentów, a każdy zajmuje określone miejsce w czasie i przestrzeni. Możesz słuchać tej symfonii jako całości lub, jeśli wolisz, skoncentrować uwagę na wybranym instrumencie. Obecność jednej częstotliwości nie wypiera obecności innych.
Będąc dzieckiem, nie zdawałem sobie z tego sprawy, ale kiedy chodziłem po zatłoczonym rynku Delhi, gdzie mieściło się więcej ludzi, niż można to sobie wyobrazić, ów świat, którego nie potrafiłem dostrzec, był jeszcze bardziej tłoczny. W powietrzu, którym oddychałem, pełno było różnych odgłosów, pisku aut, ptasich śpiewów, fal radiowych, promieni rentgenowskich, promieniowania kosmicznego i niepomierny ogrom cząsteczek subatomowych. Wokół mnie istniało nieskończenie wiele rzeczywistości.
Wszystkie częstotliwości w przyrodzie istnieją równolegle, chociaż my doświadczamy tylko tego, co widzimy. To naturalne, że obawiamy się tego, czego nie możemy zobaczyć, a ponieważ śmierć umyka przed ludzkim wzrokiem, reagujemy na nią strachem. Ja z pewnością nie byłem odporny na ten lęk. Śmierć domowego zwierzaka martwiła mnie i zasmucała; śmierć dziadka, która nastąpiła nagle w środku nocy, wstrząsnęła mną do głębi. Mój młodszy brat krążył wokół domu i z płaczem pytał: „Gdzie on jest? Gdzie on jest?". Dopiero po wielu latach zrozumiałem, że poprawna odpowiedź powinna była brzmieć: „Tutaj i wszędzie".
Życie po śmierci
Spis treści
Podziękowania 6
Wspomnienie - życie pozagrobowe 7
CZĘŚĆ I
Życie po śmierci 29
Rozdział l
Śmierć u drzwi 31
Rozdział 2
Lekarstwo na umieranie 47
Rozdział 3
Śmierć spełnia trzy życzenia 59
Rozdział 4
Ucieczka przed pętlą 71
Rozdział 5
Droga do piekła 87
Rozdział 6
Duchy 99
Rozdział 7
Niewidzialna nić 113
Rozdział 8
Zobaczyć duszę 129
Rozdział 9
Dwa magiczne światy 143
Rozdział 10
Przetrwać burzę 165
Rozdział 11
Przewodnicy i posłańcy 183
Rozdział 12
Sen trwa 199
CZĘŚĆ II
Obowiązek udowodnienia 225
Rozdział 13
Czy akasza naprawdę istnieje? 229
Rozdział 14
Myślenie poza mózgiem 249
Rozdział 15
Mechanizm tworzenia 277
Epilog
Maha samadhi 293
Przypisy 299
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?