Autor pomaga w znalezieniu odpowiedzi na podstawowe dla każdego wierzącego pytania: Dlaczego mamy się modlić? Jakie są warunki, metody i treści modlitwy? Jaki sens i cel ma modlitwa w naszym życiu? Jaka forma modlitwy jest dla nas najbardziej odpowiednia?
O. Józef Augustyn podzielił się też swoim doświadczeniem modlitwy osobistej oraz doświadczeniem duszpasterskim związanym z pomaganiem innym w rozwoju modlitwy poprzez kierownictwo duchowe.
To są zwyczajne, proste refleksje o modlitwie. Autor językiem nowoczesnym, prostym i spokojnym „zagrzewa” do modlitwy. Licząc się z trudnościami, próbuje wyjaśniać i tłumaczyć, co jest główną przeszkodą w modlitwie. Zachęca do „mocowania się” z Bogiem, wzorem biblijnego Jakuba. (…) Wskazuje również na psychiczne uwarunkowania człowieka.
Ks. Arcybiskup Stanisław Nowak
Odpowiedzi na pytanie zadane w tytule książki: Jak zgadzać się na własne życie? szukać należy najpierw w głębi własnego serca, stając przed sobą samym i przed Bogiem z własnymi obawami i lękami, pragnieniami i nadziejami. Publikacja ma charakteru poradnika duchowego – egzystencjalnego i odwołuje się nie tylko do sfery ducha i religii, ale także do psychologii. Człowiek jest bowiem jednością duchową, psychiczną i fizyczną. Stąd też nie można mówić o ludzkiej egzystencji bez odniesienia do procesów psychicznych, które się w niej dokonują. Książka składa się z dwu części. Pierwsza ukazuje przejawy niezgody na życie, druga zaś przedstawia dynamikę godzenia się na własne życie, która w najgłębszej swej istocie jest zawsze otwarcie się na Boga i Jego miłość. Integralną częścią książki są Pytania do refleksji oraz Ćwiczenia na czas modlitwy, dzięki którym książka może byś wykorzystana w rekolekcjach i skupieniach jak też jako wprowadzenie do osobistej modlitwy. Książka, bestseller polskiego rynku (tłumaczona także na języki słowiańskie) już niemal dwadzieścia lat pomaga, szczególnie ludziom młodym, w szukaniu odpowiedzi na pytanie: Jak zgadzać się na własne życie?
Czy modlitwy można się nauczyć? Audiobook „Modlitwa i życie. Rozmowy i ćwiczenia” to minipodręcznik codziennej modlitwy. Józef Augustyn SJ w formie rozmowy z kilkoma redaktorami dzieli się swoim osobistym i duszpasterskim doświadczeniem modlitwy. W audiobooku znajdziesz odpowiedź na wiele nurtujących pytań, m.in.: - Czym jest modlitwa? - Jak radzić sobie z rozproszeniami? - Jak modlić się w chwilach zagubienia i rozpaczy? - W jaki sposób uczyć modlitwy dzieci i młodzież? Refleksjom towarzyszą ćwiczenia, które są swoistym rachunkiem sumienia z modlitwy w ciągu całej historii naszego życia. To praktyczna pomoc, którą można wykorzystać zarówno w osobistej pracy nad sobą, jak i we wspólnocie. Rozmowy prowadzą: Hanna Dębska, Patryk Lubryczyński, Radek Molenda, Irena Świerdzewska, Iwona Żurek, redaktorzy tygodnika „Idziemy” Wydawnictwa Diecezji Warszawsko-Praskiej. Audiobook powstał na podstawie książki „Modlitwa i życie. Rozmowy i ćwiczenia” (Edycji Świętego Pawła).
Gwałtowne przemiany dokonujące się w świecie, wojna u naszych granic, bolesne zgorszenia w Kościele budzą w nas poczucie zagrożenia. W tych okolicznościach zalęknieni pytamy Jezusa, jak uczniowie w czasie burzy na jeziorze: „Nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?” (Mk 4, 38). W prezentowanych naukach Józef Augustyn SJ - dzieląc się z nami doświadczeniem duchowym i duszpasterskim - daje świadectwo, że chwile niepokoju są wielkim wezwaniem do adoracji i kontemplacji: „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi” (Hbr 12, 2). Intymna więź z Chrystusem staje się naszą tarczą i obroną.
Są takie dziedziny ludzkiego życia, w których nie można uczyć
się żyć „metodą prób i błędów”. Z pewnością należy do
nich ludzka seksualność. Pewne jednorazowe błędy w tej dziedzinie
często nie dają się już naprawić: jako dotkliwe poranienie
zostają na całe życie. Można je leczyć, ale nawet wówczas
pozostaje blizna.
Książka
Integracja seksualna. Przewodnik w poznawaniu i kształtowaniu
własnej seksualności nie chce zastępować innych pozycji na
ten temat. Jej autor nie rości sobie prawa do wyłączności w
spojrzeniu na problem wychowania seksualnego. Książka jest jedynie
zebraniem konkretnego doświadczenia, nierzadko bardzo bolesnego,
wielu młodych ludzi i pragnie być „ich świadectwem”. Napisanie
jej było możliwe dzięki ich wielkiej szczerości i zaufaniu. Od
pierwszego wydania Integracji seksualnej w 1993 roku i nowego,
poszerzonego wydania w 1995 roku, książka jest nieustannie obecna w
ciągłej sprzedaży.
Józef
Augustyn SJ, dr hab., jest rzeczoznawcą Ministerstwa Edukacji
Narodowej podręczników w zakresie przedmiotu „wychowanie do życia
w rodzinie” od 1996 roku. Na funkcję tę został ponownie powołany
także w nowym naborze rzeczoznawców MEN-u w 2009 roku. W roku 1998
wchodził w skład Zespołu Opiniodawczo-Doradczego do spraw
Wprowadzenia Przedmiotu „wiedza o życiu seksualnym człowieka”
do Nauczania Szkolnego. Jest uznanym specjalistą w zakresie
wychowania młodzieży. Napisał między innymi: Wychowanie
seksualne w rodzinie i w szkole; Przewodnik po młodości;
Ojcostwo.
Książka Celibat. Aspekty pedagogiczne i duchowe jest owocem bezpośrednich rozmów Józefa Augustyna SJ z alumnami i księżmi. Autor nie unika w niej rozważań na tematy trudne. W podejściu do problemu odwołuje się zarówno do nauczania Stolicy Apostolskiej, jak również do aktualnej sytuacji cywilizacyjnej. Uwzględniając całą złożoność zachowań emocjonalno-seksualnych, stara się dotrzeć do istoty celibatu, którego zachowanie wykracza poza psychologiczny wymiar człowieka. Wiele problemów w sferze celibatu posiada ostatecznie swoje rozwiązania w sferze duchowej. Książka Celibat od chwili pierwszego wydania (1999) była w ciągłej sprzedaży i jest traktowana w seminariach niemal jako podręcznik wychowania do życia w celibacie.Autor wielokrotnie podkreśla, iż celibat, jeżeli ma być przeżywany dojrzale, nie może być traktowany jedynie jako «ograniczenie i wyrzeczenie». Nacisk położony przede wszystkim na samo wyrzeczenie sprawia, iż celibat łatwo staje się źródłem smutku i przygnębienia; traci wówczas swoją twórczą moc, zarówno w wymiarze ludzkim i duchowym, jak też wspólnotowym i duszpasterskim. Doświadczenie wielu kapłanów – w przeszłości i dzisiaj – ukazuje, iż celibat przyjęty z ufnością i przeżywany jako wielki dar Boga staje się źródłem twórczego życia, wewnętrznego pokoju oraz prawdziwej radości wewnętrznej. Jeżeli bowiem kapłan rezygnuje z miłości małżeńskiej i rodzinnego szczęścia, to tylko dlatego, by móc doświadczać pełniejszego szczęścia, głębszej miłości Boga i powszechniejszej miłości ludzkiej.
Jak budować osobistą relację z Bogiem? Czy Bóg jako Stwórca ogranicza wolność człowieka? Na te i inne trudne pytania odpowiada znany psycholog i spowiednik. Autor na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia jako kierownik duchowy podpowiada czytelnikowi, jak odkrywać Bożą obecność w codziennym życiu oraz jak nawiązać osobistą i niepowtarzalną więź z Bogiem.
Autor zachęca Czytelnika do podejmowania aktywnych działań w trudnych sytuacjach życiowych, osobistych i rodzinnych. Zachęca do korzystania z indywidualnej pomocy w ramach poradnictwa duszpasterskiego, kierownictwa duchowego czy też w szczególnie trudnych przypadkach w terapii psychologicznej. Uważa bowiem, że człowiek nie może uporządkować swojego życia: świata uczuć, relacji rodzinnych, przyjacielskich, zawodowych, bez jasnego i wyrazistego odniesienia do życia duchowego, religijnego i moralnego. Rozważania autora mają na celu podnosić na duchu, przywracać nadzieję tym, którzy pragną przezwyciężyć doznane krzywdy przez przebaczenie i pojednanie. Autor porusza także tematy złożonych relacji międzyludzkich, omawia problemy miłości narzeczeńskiej, małżeńskiej, rodzinnej i przyjacielskiej. Wiele miejsca poświęca również wychowaniu dzieci oraz problemom dorastającej młodzieży.
"'(...)nasze emocje są narzędziem, za pomocą którego możemy odsłaniać najgłębsze źródła naszego sposobu myślenia, rozeznawania, decydowania i działania.'
Praktyczny przewodnik po meandrach ludzkich emocji i uczuć, nieustannie wymagających oczyszczenia i uzdrowienia. Tylko pokonując dręczące nas lęki i brak akceptacji siebie możemy pokonać własny egocentryzm i depresję oraz podjąć odpowiedzialność za własne życie. Jest to możliwe dzięki uporządkowaniu życia wewnętrznego, kształtowaniu własnej osobowości oraz pracy nad sobą.
O. Józef Augustyn jako doświadczony psycholog udziela cennych wskazówek i rad jak połączyć swoje życie emocjonalne z duchowym aby osiągnąć wewnętrzną równowagę i szczęście."
Prawdziwa głęboka przyjaźń wymaga naszego zaangażowania, uwagi, modlitwy i czasu. Przyjaźń, jak pokazują to liczne świadectwa myślicieli, pisarzy, świętych i mistyków, nadaje życiu ludzkiemu lepszy smak, głębszy sens. Starożytni filozofowie mówili: „Przyjaźń jest solą życia”. Edward Young pisał, że „przyjaźń jest winem życia”. Wszyscy potrzebujemy przyjaciół i – choć trudno nam się nieraz do tego przyznać – tęsknimy za nimi; tęsknimy my sami, ale tęsknią również osoby, z którymi spotykamy się na co dzień. Jeżeli bywamy uważni, łatwo możemy dostrzec, jak wiele sygnałów wzywających nas do nawiązania przyjaźni wysyłają nam przy różnych okazjach nasi bliźni. Mogłyby one stawać się początkiem przyjacielskich więzi. Musiałyby być one jednak przez nas dostrzegane, podejmowane, rozwijane i pielęgnowane.
Różnica wieku, wykształcenia, płci, posiadania, religii nie stanowi dla przyjaźni przeszkody, o ile przyjaciele znajdują wspólną płaszczyznę spotkania, wymiany myśli, dialogu i twórczej pracy. Przyjaźń jest bowiem tym związkiem, który towarzyszy człowiekowi od dziecięcych lat aż do śmierci. Więcej nawet – prawdziwa przyjaźń przekracza próg śmierci. Z czułością wspominamy przecież naszych przyjaciół, którzy już od nas odeszli do wieczności.
Bogactwem przyjaciół nie jest przecież majątek, wspólne interesy czy nawet więzy krwi, ale głębokie pragnienia ich serc oraz wielkie horyzonty ich serc i umysłów. Przyjaciele to ludzie, „którzy we wspólnym dążeniu do prawdy stają się dla siebie wzajemnie wyrozumiali i otwarci na tyle, na ile to tylko jest możliwe. […] Ci, których łączy przyjaźń, nie tylko wspólnie dążą do prawdy, lecz przede wszystkim szukają jej w sobie wzajemnie” – pisze Jean Lacroix, francuski filozof.
(Ze Wstępu Autora)
Śladami Jezusa - Rozważanie drogi krzyżowej to rozważania nad tajemnicą cierpienia Jezusa, które autor łączy z Miłosierdziem Bożym skierowanym do wszystkich ludzi. Książka pomaga w głębszym spojrzeniu na Mękę Pańską.
Józef Augustyn SJ – rekolekcjonista, doświadczony kierownik duchowy, autor licznych publikacji z zakresu duchowości oraz pedagogiki chrześcijańskiej.
Bądź wrażliwy na drugiego człowieka! Rozpoznaj emocje, potrzeby własne i bliskich! Autor – doświadczony rekolekcjonista i kierownik duchowy – w bardzo przystępny sposób odpowiada na pytania dotyczące miłości, małżeństwa i rodziny. W swoich rozważaniach podejmuje tematykę relacji międzyludzkich, w szczególności zaś miłości małżeńskiej, rodzinnej, a także wychowania dzieci i młodzieży. Podpowiada co robić, kiedy mamy wrażenie, że wzajemna miłość bywa bardzo trudna? Jak obiektywnie ocenić i poprawić wzajemne relacje? Książka jest cennym poradnikiem, próbującym rozpoznać emocjonalną stronę życia, a także relacji międzyludzkich. Zawiera praktyczne porady w postaci pytań i odpowiedzi, które pozwolą Czytelnikowi w zrozumieniu wzajemnych relacji. Dodatkowym walorem książki jest płyta CD z nagranymi konferencjami autora, poświęconymi tematyce, dotyczącej miłości.
Poznaj piękno i głębię człowieka w ujęciu o. Józefa Augustyna!
Autor, doświadczony rekolekcjonista, w kolejnej książce przedstawia integralne, całościowe podejście do człowieka.
Jego zdaniem, nie można uporządkować zarówno własnego świata uczuć, jak i relacji z bliźnimi, bez jasnego odniesienia
do życia religijnego i duchowego.
Odpowiada na pytania dotyczące życia duchowego, trudności związanych z jego rozwojem, rozeznania autentyczności modlitwy. Zwraca uwagę na fakt, iż nie jest możliwe prowadzenie autentycznego życia wiary, jeśli zlekceważy się wymiar emocjonalny i psychiczny człowieka.
Proponowane rozważania o. Józefa Augustyna mają zachęcić Czytelnika do przyjmowania w trudnych sytuacjach życiowych postawy zaangażowania, odpowiedzialności.
Dodatkowym walorem książki jest dołączona płyta CD z zapisem konferencji o. Józefa Augustyna.
Kontemplacja Jezusa zmartwychwstałego w czwartym tygodniu Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli objawia nam, że ostatecznym celem naszego życia nie jest cierpienie z Jezusem, ale udział w Jego wszystko zwyciężającej miłości. Zmartwychwstały Pan odchodzi z tego świata, by móc powrócić do nas i obdarzyć nas pełnią radości i chwały. Doświadczenie tej prawdy pozwala nam zachować nadzieję i pokój wewnętrzny także w chwilach cierpienia, próby i różnorakich przeciwności życiowych. Na zakończenie Ćwiczeń - zgodnie z myślą św. Ignacego - Józef Augustyn SJ proponuje nam kontemplację Ad amorem. Jest ona pomostem między czasem intensywnej modlitwy rekolekcyjnej a naszą szarą codziennością. Całe Ćwiczenia przeprowadzają nas od pierwszego nawrócenia z grzechu aż po stan bezpośredniego zjednoczenia z Bogiem.
Autor - doświadczony rekolekcjonista i kierownik duchowy - w bardzo przystępny sposób odpowiada na pytania dotyczące emocjonalnego życia człowieka, m.in. jak leczyć się z zazdrości, gniewu, lęku, jak przeżywać negatywne uczucia, wyjaśnia na czym polega prawdziwa szczerość, a także czy Bóg przemawia przez nasza sny.
Do książki dołączona jest płyta mp3 z nagranymi konferencjami autora poświęconymi tematyce ludzkich uczuć.
O zagubieniu duchowym, moralnym i religijnym współczesnego człowieka słyszymy nieustannie. Świat, w którym żyjemy, jawi się nam jako obcy, groźny i przerażający. Często ulegamy temu przerażeniu i zapominamy, że po pierwsze, nie raz już tak w historii bywało, a po drugie, że zagubienie to szansa na radość z bycia odnalezionym, co przecież jest istotą chrześcijaństwa. Byle tylko umieć wsłuchać się w głos Tego, który szuka nas niestrudzenie. Uznaną i sprawdzoną przez pięć wieków metodą wsłuchiwania się w słowo Boże jest praktyka medytacji przedstawiona przez św. Ignacego Loyolę w książeczce Ćwiczeń duchownych, popularnie zwaną medytacją ignacjańską. Ówczesne czasy też były trudne, zagubienie ogromne, a świat nie mniej przerażający. A przecież, od samego początku jej praktykowania w Kościele, medytacja ignacjańską stała się dla całych pokoleń skuteczną metodą odnalezienia zbawczej obecności Pana Boga w takim właśnie świecie i we własnym konkretnym życiu. Cieszę się bardzo, że niniejsza publikacja wychodzi naprzeciw wszystkim, którzy w dzisiejszym trudnym świecie czują się pociągani, wezwani, a czasami przez życie niejako przymuszeni do szukania pomocy i ocalenia poprzez czytanie i rozważanie słowa Bożego. Jej autor, Józef Augustyn SJ, wykorzystując swoje olbrzymie doświadczenie rekolekcjonisty i kierownika duchowego, przedstawia nam i przybliża medytację ignacjańską w sposób jasny, zwięzły i bardzo praktyczny. Praktyczne przedstawienie ignacjańskiej metody medytacji poprzedza opis genezy jej powstania, dzięki czemu Czytelnik może dostrzec, że jest ona zakorzeniona głęboko w osobistym nawróceniu św. Ignacego Loyoli, w jego żarliwym pragnieniu służenia Chrystusowi i gorliwej posłudze pomagania duszom, które zrodziły się w Ojcu Ignacym jeszcze przed ukończeniem przez niego studiów teologicznych i przyjęciem święceń kapłańskich. Bo osobiste medytowanie słowa Bożego i pomoc innym w bezpośrednim doświadczeniu tego słowa nie jest w Kościele przywilejem osób zakonnych lub księży, ale wyzwaniem i zobowiązaniem dla wszystkich ochrzczonych, którzy poprzez zaangażowane życie duchowe pragną Jezusa lepiej poznawać, goręcej kochać i wierniej naśladować.
Wojciech Ziółek SJ Prowincjał
Wstęp
Medytacja ignacjańska
Spis Treści
WSTĘP
ROLA MEDYTACJI SŁOWA BOŻEGO W NAWRÓCENIU ŚW. IGNACEGO LOYOLI
SPUŚCIZNA LITERACKA ŚW. IGNACEGO LOYOLI
Istota Ćwiczeń duchownych
Oryginalność Ćwiczeń duchownych
PODSTAWOWE WARUNKI MEDYTACJI
IGNACJAŃSKIEJ
Rola mistrza medytacji
Postawa kierownika duchowego
Miejsce pełne ciszy
„Zostaw wszelkie troski"
Postawa ciała na medytacji
Bezpośrednie przygotowanie do medytacji
DWIE METODY MEDYTACJI W ĆWICZENIACH
DUCHOWNYCH ŚW. IGNACEGO LOYOLI
Modlitwa przygotowawcza
Wprowadzenie pierwsze
Wprowadzenie drugie
Metoda medytacji na etapie wewnętrznego oczyszczenia
Słuchanie słowa Bożego
Poznanie siebie w świetle słowa Bożego
Medytacyjna rozmowa z Bogiem
Kontemplacja ewangeliczna - metoda medytacji
na etapie oświecenia i zjednoczenia
Czym różni się kontemplacja ewangeliczna
od medytacji z pierwszego tygodnia?
Czas medytacji i zachęta do wytrwałości
REFLEKSJA PO MEDYTACJI
POWTÓRZENIE MEDYTACJI
MEDYTACJA IGNACJAŃSKA DLA OSÓB
W RÓŻNYCH SYTUACJACH ŻYCIOWYCH
Osoby bez wykształcenia lub o słabych siłach
Osoby pochłonięte sprawami publicznymi
Osoby o wielkich pragnieniach i bardziej wolne od zajęć
Ojcostwo przeżywa kryzys. Wypływa on nie tylko z postaw i zachowań samych mężczyzn, ale także powszechnego w naszej cywilizacji kryzysu małżeństwa i rodziny. I choć wielu mężczyzn pogubiło się dzisiaj w pełnieniu ojcowskiej roli, nie zatracili jednak głębokiego pragnienia posiadania i wychowywania dzieci. Umarł na naszych oczach jedynie pewien model ojcostwa; ojciec w rodzinie stracił "charakter autorytetu pana rodziny i niepodlegającej dyskusji wyroczni". Ojcostwo jawi się dzisiaj bardziej jako służba dzieciom. Stąd też trzeba mówić nie tyle o funkcji czy roli ojcowskiej, odtwarzanej z pokolenia na pokolenie, ile raczej o misji i powołaniu, które - jak nigdy dotąd - domagą się osobistego zaangażowania, odwagi, woli zmagania się ze swymi słabościami, zapomnienia o sobie, męskiej twórczości oraz powrotu do duchowości i religii. Książkę Ojcostwo, która jest owocem wielu rozmów z młodymi ludźmi spragnionymi ojcowskiej miłości, chciałbym polecić nie tylko dojrzałym ojcom, młodym mężczyznom przygotowującym się do małżeństwa, ale także alumnom i młodym księżom. Przejrzyste i pogłębione relacje z własnym ojcem są ważnym elementem dojrzewania do ojcostwa duchowego, które jest integralnym elementem celibatu ze względu na królestwo niebieskie. I chociaż książka traktująca o ojcostwie jest skierowana najpierw do mężczyzn, pragnę ją polecić również kobietom. Dobre rozumienie własnego ojca, narzeczonego i męża, dobre odczytywanie ich pragnień i potrzeb, mocnych i słabych stron ich męskości jest jednym z ważniejszych warunków dojrzałej relacji narzeczeńskiej, małżeńskiej i rodzinnej. Józef Augustyn SJ
Niniejsza książka przeznaczona jest dla tych, których świadomość skrzywdzenia jest ciągle bolesną raną. Stanowi zachętę do podjęcia decyzji otwartego zmierzenia się z doświadczeniem skrzywdzenia, aby móc je w sobie uleczyć. Książka pragnie zachęcić osoby skrzywdzone, by spojrzały na swój własny problem nie tylko z subiektywnego punktu widzenia (choć jest on bardzo ważny), ale także bardziej obiektywnie - z punktu widzenia ogólnoludzkiego.
Książka jest przeznaczona także dla tych, którzy towarzyszą skrzywdzonym, zwłaszcza dla duszpasterzy i kierowników duchowych. Dzieląc się swoim doświadczeniem towarzyszenia osobom skrzywdzonym, podaje wiele uwag, jak zachować się wobec tych osób na kolejnych etapach procesu uzdrowienia wewnętrznego.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?