W tej strefie proponujemy bardzo szeroką ofertę z dziedziny psychologii oraz dziedzin powiązanych: astronomii i astrofizyki, ekologii, filozofii, kultury, podróżnictwa, religii, socjologii, sztuki. Szczególnie polecamy z tej kategorii bestseller pt. Księga Urantii. Księga Urantii podaje jasną i zwięzłą integracją nauki, filozofii i religii. Ci, którzy ją czytali i zgłębiali, wierzą, że Księga Urantii może wnieść bardzo wiele wartości do religijnej i filozoficznej myśli ludzi tego świata.
Marzec '68 jest bez wątpienia jedną z najbardziej złożonych i kontrowersyjnych dat historii PRL. Pamięć o niej wymyka się jednoznacznym kwalifikacjom i niezależnie od epoki potrafi stać się zarzewiem gorących sporów i debat. Kryzys 1968 roku w wielu aspektach różni się bowiem od pozostałych "polskich miesięcy", wokół których zwykło ogniskować się opowieść o epoce realnego socjalizmu. W przeciwieństwie do październikowej odwilży czy posierpniowego karnawału nie wiązał się ze zbiorowym doświadczeniem euforii. Jego insurekcyjny charakter jest z kolei mniej wyrazisty niż okupione krwią bunty Czerwca '56 i Grudnia '70. Przez dekady Marzec obrósł mnogością interpretacji determinowanych szeregiem czynników, na które składały się między innymi osobiste doświadczenia, poczucie pokoleniowej wspólnoty, bieżący interes polityczny czy rezultaty badań historycznych. Książka Koniec złudzeń rekonstruuje, w jaki sposób narracje tworzące "marcową polifonię" ujawniały się w różnych rejestrach twórczości filmowej na przestrzeni ponad pięciu dekad dzielących nas od tamtych wydarzeń. Przedstawia film nie tylko jako zwierciadło dominujących w danym czasie dyskursów, ale również jako przestrzeń aktywnego kreowania kulturowej pamięci wypadków Marca. Maciejowi Pietrzakowi udało się z jednej strony zrekonstruować mapę reprezentacji filmowych omawianego zjawiska, z drugiej zaś pokazać potencjał semantyczny, jaki mieści się w każdej próbie, nie tylko holistycznego, ujęcia Marca 1968. () Otrzymaliśmy w ten sposób rozprawę odważną, wieloaspektową i dialogicznie skonstruowaną, będącą najpełniejszą, jak dotąd w polskiej literaturze, historią filmowych zmagań z Marcowymi reprezentacjami, dziedzictwem i politycznymi mitami. Prof. UKW dr hab. Mariusz Guzek Maciej Pietrzak - filmoznawca, adiunkt w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim wokół filmowych manifestacji pamięci kulturowej oraz transnarodowej wymiany filmowej. Autor artykułów naukowych poświęconych kinu polskiemu i izraelskiemu. Obecnie realizuje projekt badawczy poświęcony dystrybucji filmów polskich w Izraelu.
Książka „Zapomniany świat. Klęska głodu w świecie konsumpcjonizmu. Czy jesteśmy skazani na bezradność?” autorstwa psychologa Tomasza Trzcińskiego opowiada o problemie głodu w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Autor bardzo obszernie pisze o skali i przyczynach tej największej w dziejach człowieka klęski humanitarnej. Problem głodu na świecie został dzisiaj niemal całkowicie wyparty z debaty publicznej i medialnej, tymczasem dotyka on około miliarda ludzi. Wbrew panującym stereotypom, istnienie na świecie klęski niedożywienia nie jest wynikiem działania czynników naturalnych, takich jak na przykład susze. Problem głodu jest problemem sztucznym, wykreowanym przez człowieka. Pojawia się on tam, gdzie wybuchają wojny, gdzie dyskryminuje się kobiety, gdzie szaleje korupcja lub dewastowane jest środowisko naturalne. Na istnienie problemu głodu na świecie mają też wpływ czynniki ekonomiczne. Współczesna, zglobalizowana ekonomia dobrze sprawdza się w Europie i w Ameryce Północnej. Jednocześnie jednak przyczynia się ona do trwania ogromnej zapaści gospodarczej w krajach Globalnego Południa. Książka „Zapomniany świat” zawiera dokładne informacje, dotyczące tego, jak my możemy skutecznie pomagać ofiarom głodu. Czytelnik znajdzie w niej opisy projektów i dane kontaktowe kilkunastu organizacji humanitarnych, niosących pomoc ofiarom niedożywienia.
3 zł od każdego sprzedanego egzemplarza będą przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej. Pieniądze te posłużą wspieraniu projektów, mających na celu przywracanie bezpieczeństwa żywnościowego w Somalii, Syrii i Iraku.
Spis treści:
Wstęp. Czy problem światowego głodu jest naszym problemem?
Rozdział 1. Dane statystyczne na temat głodu na świecie
Rozdział 2. Wojny i konflikty zbrojne a problem głodu
Rozdział 3. Głód a choroby
Rozdział 4. Brak wody i infrastruktury sanitarnej w krajach rozwijających się
Rozdział 5. Krótka historia badań nad problemem głodu
Rozdział 6. Dyskryminacja kobiet a problem głodu na świecie
Rozdział 7. Stereotypy, które hamują działanie
Rozdział 8. Wielkie korporacje żywnościowe i maklerzy giełdowi – władcy jedzenia, panowie życia milionów
Rozdział 9. Problem głodu i nędzy a degradacja przyrody na świecie
Rozdział 10. Biopaliwa: wybawienie świata czy masowa zbrodnia?
Rozdział 11. Nieskuteczna pomoc humanitarna
Rozdział 12. Czy globalizacja zagraża światu?
Rozdział 13. Epoka kolonialna a współczesne problemy humanitarne w krajach Globalnego Południa
Rozdział 14. Więc jaka naprawdę jest Afryka?
Rozdział 15. Sposoby na rozwiązanie problemu światowego głodu
Rozdział 16. Biotechnologia – wielka szansa czy wielkie zagrożenie?
Rozdział 17. Czas na nowe rolnictwo i ekologię
Rozdział 18. Czy filantrokapitalizm może uratować świat?
Rozdział 19. Głód – problem moralny
Rozdział 20. Co możesz zrobić, jeśli masz władzę?
Rozdział 21. A co Ty możesz zrobić, ,,zwykły” Człowieku?
Dodatek 1. Lista organizacji, które pomagają ofiarom głodu
Dodatek 2. Scenariusze lekcji dotyczących problemu głodu adresowane do przedszkolaków oraz uczniów: szkół podstawowych i szkół średnich
A. Scenariusz zajęć dotyczących problemu głodu na świecie w przedszkolu dla dzieci pięcio- i sześcioletnich
B. Scenariusz zajęć dotyczących problemu głodu na świecie dla uczniów klas: I-III szkoły podstawowej
C. Scenariusz lekcji dotyczącej problemu głodu na świecie dla klas: IV-VI szkoły podstawowej
D. Scenariusz zajęć dotyczących problemu głodu na świecie dla uczniów klas: VII i VIII
E. Scenariusz zajęć dotyczących problemu głodu na świecie dla uczniów szkół średnich
Nowoczesny, przejrzyście napisany, kompletny podręcznik podstaw fizyki, który powstał na podstawie legendarnej już książki Resnicka i Hallidaya. Przedstawia aktualny stan wiedzy, zarówno w rozdziałach związanych z fizyką współczesną, jak i w tych dotyczących fizyki klasycznej. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany i poparty wieloma przykładami, a aparat matematyczny ograniczony do niezbędnego minimum. Na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie omówionego materiału, któremu towarzyszą pytania i zadania sprawdzające jego zrozumienie. W 2002 roku Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne uznało książkęPodstawy fizykinajwybitniejszym tekstem wprowadzającym do fizyki w XX wieku. Drugie wydanie polskie opiera się na najnowszym, już dziesiątym, wydaniu amerykańskim.
Tom 1 zawiera wiadomości z mechaniki klasycznej. Są tu omówione m.in. ruch w jednym, dwóch i trzech wymiarach, siły, energia, praca, zderzenia oraz ruch obrotowy.
Tom 2 zawiera zagadnienia z następujących dziedzin: mechanika klasyczna, drgania, fale, termodynamika. Tom 3 obejmuje zagadnienia z elektryczności i magnetyzmu.
Tom 4 zawiera zagadnienia dotyczące fal elektromagnetycznych i optyki (m. in. interferencja, dyfrakcja) oraz teorii względności.
Tom 5 obejmuje zagadnienia dotyczące mechaniki kwantowej, fizyki jądrowej i fizyki ciała stałego.
Książka przeznaczona dla studentów nauk przyrodniczych na uniwersytetach, studentów fizyki studiów licencjackich, nauczycieli fizyki oraz uczniów liceów klas matematyczno-fizycznych.
A tribute to the designer Issey Miyake
In 1983, Japanese designer Issey Miyake told The New Yorker that he aspired “to forge ahead, to break the mold.” With the boundary-defying fashion lines that followed, he not only broke molds, but recast clothing altogether. With a unique fusion of poetry and practicality, his creations blur the boundaries between tradition, modern technology, and everyday function.
This definitive history of Miyake’s clothes from 1960 to 2022 offers expert insight into the designer’s vision and daring. Initiated and conceived by Midori Kitamura, the book looks at the texture-driven originality of Miyake’s materials and techniques from the very earliest days of his career, before he had even established the Miyake Design Studio. Drawing on nearly 50 years of collaborative work with Miyake, Kitamura creates an encyclopedic reference of his material and technical innovations through the clothes based on A Piece of Cloth concept, Body Series of the 1980s, Miyake Pleats series, and such practical, everyday designs as Pleats Please pieces.
Stunning photographs capture his clothes in their particular quotidian originality. In her far-reaching essay, meanwhile, leading cultural figure Kazuko Koike offers both a complete chronology of Miyake’s work, and an unprecedented personal profile, looking at the ambition and inspirations that have driven his repertoire from tender teenage years. A must-have for designers, students, and fashion devotees, this is a timeless tribute to one of the most innovative makers of our age.
Autor uwzględnia [...] w swoim opisie rozległą perspektywę – w każdej części książki ukazuje wybrany aspekt działalności oświęcimskiej biblioteki na szerszym tle. Opisuje ją przez pryzmat uwarunkowań przestrzennych, [...] topograficznych, jako bibliotekę działającą w mieście, powiecie, województwie, kraju. Przygląda się jej funkcjonowaniu [na] osi czasu, na której zaznaczono kilka ważnych punktów, w tym dwa kluczowe: rok przeniesienia do nowej siedziby (2011) i […] czas pandemii. Szczegółowe dane [...] konfrontuje z danymi innych bibliotek publicznych w kraju. Ukazuje, jak zmieniające się warunki zewnętrzne, np. zmiany demograficzne w mieście, rozwój technologii informacyjnych, polityka kulturalna czy wydarzenia o charakterze globalnym (pandemia), wpływały na funkcjonowanie biblioteki. Monografia oferuje [...] wszechstronny obraz jej działalności, obejmujący wszystkie aspekty jej funkcjonowania, w tym kulturalny, edukacyjny czy administracyjny. Praca [...] odsłania jej wkład w rozwój życia kulturalnego, edukacyjnego i intelektualnego lokalnej społeczności, [...] zawiera refleksje na temat przyszłości.
dr hab. Agnieszka Borysowska
Monografia jest kolejnym tekstem Autora dotyczącym [...] Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu […] i niezwykle cenną inicjatywą […]. W dwunastu rozdziałach Autor starał się ukazać całokształt funkcjonowania MBP w Oświęcimiu w latach 1998–2023 […]. W książce otrzymujemy całościowy obraz działań Biblioteki, który jest omówiony ze znajomością tematu. […] Cenny materiał i drobiazgowe podejście Autora oraz profesjonalna analiza danych zasługują na uznanie [...]. Praca została oparta głównie na materiale źródłowym w postaci dokumentacji wytworzonej przez MBP, statystykach opracowywanych przez instytucje państwowe i samorządowe. Ważnym źródłem były dane uzyskane w ramach projektu Analiza Funkcjonowania Bibliotek Publicznych.
dr hab. Monika Olczak-Kardas
Widzieliście kiedyś kogoś w piżamie i bamboszach wędrującego przez miasto? Mężczyznę z długimi paznokciami czy papierosem w kinie, psa w klatce lub świętego Mikołaja w oknie wystawowym w maju? Wiedzieliście o tym, że tort można jeść jednorazową rękawiczką, choroby leczyć gorącą wodą i nie mieć pojęcia o tym, co to jest dezodorant? Pomyślelibyście o tym, by jechać samochodem po chodniku, lody nazwać jogurtem, bo są sprzedawane w podobnych kubkach, a przyjęcie z okazji świąt Bożego Narodzenia zorganizować w styczniu o dziewiątej rano? Nie? To z pewnością dlatego, że nie byliście w Chinach. W Chinach wszystko jest inne egzotyczne, szokujące, niepojęte, dziwne. W Chinach żyje się inaczej, a dostrzegalne różnice nie tylko dotyczą płaszczyzn oczywistych, takich jak język, kuchnia, religia czy sposób ubierania się. Spore odstępstwa możemy zauważyć nawet w najdrobniejszych aspektach chińskiej obyczajowości. Chińczyk w pomieszczeniu będzie siedział w kurtce, pozostawiając drzwi od domów i miejsc publicznych otwarte przez okrągły rok, w szczególności zimą. Będzie mówił może zarówno jeśli nie jest czegoś pewien, jak i wtedy, kiedy jest. Będzie robił zdjęcia każdemu, kto nie wygląda na Azjatę, zatykał nos, kiedy poczuje zapach perfum lub parzonej kawy, a piwo będzie pił o temperaturze pokojowej. Jeden z prezydentów, Deng Xiaoping, rzekł te oto słowa do obywateli Chińskiej Republiki Ludowej: Nieważne czy kot jest biały, czy czarny ważne by łapał myszy. Niefortunne słowa Xiaopinga, czyli byle jak, ale do przodu przyczyniły się do fali nieskoordynowanych ruchów społecznych oraz zakorzenienia w świadomości ludzi powszechnej akceptacji chaosu, niedbalstwa i braku poczucia estetyki, które znajdują swe odzwierciedlenie w codziennej kulturze, obyczajach i przywarach Chińczyków. Chiny nie do wiary! to studium kulturowe współczesnego społeczeństwa chińskiego. Owoc mojego czteroletniego pobytu w Państwie Środka, które wspólnie z moim towarzyszem Izakiem przemierzyłam od mroźnego Harbinu na północy kraju po tropikalny Hainan na południu; od nowoczesnej metropolii Szanghaju na wschodnim wybrzeżu aż po bezmierną otchłań muzułmańskiej prowincji Xinjiang przy granicy z Kirgistanem. Chiny to kraj, w którym piękno starych buddyjskich świątyń przytłacza blask neonów i brud ulic. Kraj, w którym brak udogodnień i sanitariatów stoi w zdecydowanej opozycji do galopującego rozwoju techniki. Ten przedziwny kraj tak odległych kulturowo różnic otwiera przed Wami ta książka Chiny nie do wiary! to kwintesencja zjawisk będących wytworem chińskiej mentalności. Zjawisk, które trzeba doświadczyć, by w nie uwierzyć. Kinga Lityńska, ur. 22 marca 1978 r. w Poznaniu. Absolwentka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ośrodka Studiów Amerykanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Warszawie. Z zawodu jest nauczycielką języka angielskiego, a pracę swą wykonuje z przyjemnością i zaangażowaniem. Miłośniczka podróży dokądkolwiek, byle daleko, z plecakiem i na własną rękę. Odwiedziła Meksyk, Koreę Południową, Filipiny, Wietnam, państwa Azji Centralnej Kirgistan i Kazachstan, Rosję oraz Daleki Wschód. Do Chin dotarła autostopem, a była to jej pierwsza szalona podróż w nieznane, która rozpoczęła się w Poznaniu, a zakończyła w Pekinie. Pracowała w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Chinach, a jej czteroletni pobyt w Państwie Środka zaowocował jej pierwszą książką Chiny nie do wiary! Cokolwiek robisz, rób to z pasją to życiowa maksyma Kingi, która pozwala jej przeżyć fascynujące przygody nawet na końcu świata.
Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie utalentowany geniusz miał ogromny wpływ na wszystkie dziedziny sztuki i wiedzy, którymi się zajmował. Były wśród nich: malarstwo, rysunek, architektura, nauki przyrodnicze, anatomia, matematyka, inżynieria i astronomia. Jako artysta wykazywał się nie tylko doskonałym kunsztem, ale także analitycznym podejściem do ludzkiego ciała, natury i praw fizyki.Z jego dorobku zachowało się niewiele prac - szacuje się, że jest ich około trzydziestu. Są to dzieła bezcenne, które wymagają wyjątkowej ochrony, dlatego dostęp do nich - nawet jeśli możliwy - jest bardzo ograniczony. Eksponowana w paryskim Luwrze Mona Lisa zabezpieczona jest pancerną szybą i stale otoczona tłumami chcącymi obejrzeć najsłynniejszy na świecie obraz. W takich warunkach trudno dokładnie przyjrzeć się dziełu i jego znaczącym detalom.Książka Leonardo. Zbliżenia, której autorem jest Stefano Zuffi, daje możliwość bliższego oglądu arcydzieł mistrza włoskiego renesansu. Pracom, reprodukowanym także we fragmentach pozwalających dostrzec nawet najdrobniejsze elementy, towarzyszą zwięzłe komentarze, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć treści dzieł i ich aspekty formalne. Przejrzysty układ tematyczny i świetnej jakości reprodukcje zapraszają czytelnika w intersującą podróż przez najważniejsze wątki twórczości Leonarda da Vinci.Stefano Zuffi jest włoskim historykiem sztuki specjalizującym się w malarstwie renesansu i baroku. Na swoim koncie ma ponad sześćdziesiąt publikacji, w tym książki na temat Drera, Michała Anioła, Rembrandta, Vermeera, Tycjana i Caravaggia.
Zawartość tej pozycji to teksty częściowo wykorzystane w Trójmiejskim Kabarecie Literackim oraz wiele jeszcze czekających na wykorzystanie. Przedstawiają one sposób patrzenia na rzeczywistość może nieco odmienny od dziś spotykanego. Wiersze, słuchowiska i piosenki – to wszystko oparte nie tylko na zabawie treścią, ale i samym słowem. Oczekują na odbiorcę, któremu nie wystarcza śmiech za wszelką cenę.
Seria wydawnicza "Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939.Reprint wydania z 1923 r.: WILCZĘTA IZamiast wstępu.Każdy chłopiec, podobnie jak każdy młody wilczek, ma setny "spust". Tu oto Stary Wilk podsuwa wilczętom "żarcie".Jest w nim soczyste "mięso" do spożycia, są i twarde "kości" do zgryzienia.A jeżeli każdy wilczek zabierający się do tej "uczty" popracuje nad "kośćmi", nie poprzestając na spożyciu "mięsa" i dobierając się do "szpiku", można być pewnym, że zaczerpnie z każdego "kąska" siły i mieć będzie niebylejaką "labę".R. B. - P.Aby wytrzymać konkurencję innych narodów w walce zbrojnej oraz w codziennej pracy budowania, Polska winna mieć obywateli, odznaczających się nietylko zdolnościami i rozumem, lecz zarazem zdrowiem i dzielnością.Dotychczas wielkim brakiem wychowania domowego i publicznego w Polsce było zaniedbanie kultury fizycznej, która powinna być szeroko uwzględniona. By ożywić w społeczeństwie zainteresowanie w tym kierunku oraz poprzeć wysiłki Harcerstwa, uważaliśmy za konieczne stworzenie i udostępnienie ogółowi odpowiedniej literatury; w tym celu powstała w Warszawie spółka z ogr. odpow. "Książnica harcerstwa i kultury fizycznej - W. Niklewicz, Sedlaczek, Glass i S-ka".Wychowanie fizyczne nie da u nas dodatnich znaczniejszych rezultatów, o ile Polska nie będzie posiadała wykwalifikowanych kierowników tego działu wychowania, jakimi pochwalić się mogą przodujące nam dzisiaj pod tym względem narody. To też niezbędne jest istnienie na ziemiach polskich wzorowo urządzonej Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego.
Każdy rozdział tej książki poświęcony jest odrębnemu obszarowi chronionemu. Obejmuje charakterystykę ogólną, dane historyczne, statystyczne i geograficzne. Ponadto każdy z rozdziałów zawiera opis środowiska abiotycznego oraz świata roślin i zwierząt. Zakończenie rozdziałów stanowi szczegółowy opis gatunków alaskańskiej fauny, odgrywającej kluczową rolę w ekosystemach danego, przyrodniczego obszaru chronionego.Polecam serdecznie każdą z książek, które uświadamiają czym dla nas wszystkich jest przyroda, bez której świat by nie istniał, a my razem z nim. Czym jest dbałość o wartości, które stanowią sens istnienia i piękno obcowania. Dzięki przyrodzie, roślinom i zwierzętom, mamy szansę być lepszymi istotami, a sens naszego istnienia odniesie sukces!Życzę wspaniałych wrażeń z przeczytania tej, mojej książki, a później po jej przeczytaniu zadumy, niezwykłych refleksji i inspiracji do zmian na lepsze.Autorka
Dzielę się z drogimi Czytelnikami nie tylko zapisem rozmowy ze wspaniałym, żyjącym świadkiem życia abp. Fultona J. Sheena. Dzielę się jednocześnie świadectwem człowieka, którego Bóg postawił w wyjątkowym miejscu i czasie. Świadectwem anioła Fultona Sheena. Tak właśnie amerykański biskup żartobliwie określał osobę, która ścierała tablicę, z której korzystał podczas swoich programów telewizyjnych. Jak dowiedziałem się w Elblągu, ks. Franco niejednokrotnie pełnił te anielskie obowiązki w trakcie późniejszych programów telewizyjnych Biskupa, już mniej popularnych od święcącego sukcesy Life is Worth Living. Ks. Hilary Franco bezpośrednio obserwował życie i misję jednego z największych ludzi Kościoła XX wieku. Spójrzmy więc na nie jego oczami. ks. Marek Piedziewicz (fragment ze Wstępu)
Ewangelia świętego Mateusza przyciąga czytelników od wieków. W kolejnym inspirującym „kluczu” kardynał Grzegorz Ryś prowadzi nas przez fascynującą opowieść o miłości Boga do ludzi, ukazując, jak wybiera On niedoskonałych, aby wypełnić swoje plany. To nie tylko historia o zbawieniu – to opowieść o nadziei dla każdego z nas.
Ewangelia świętego Mateusza otwiera przed nami niezwykłą perspektywę: Bóg przemawia nie tylko przez słowa, ale przede wszystkim przez losy ludzi. Rodowód Jezusa, którym Mateusz rozpoczyna swoją narrację, jest pełen postaci z krwi i kości – grzeszników oraz outsiderów, którzy błądzili, ale znaleźli drogę do odkupienia. To właśnie w ich historiach odnajdujemy nadzieję i pocieszenie, które przypominają nam, że każdy z nas ma swoje miejsce w Bożym planie.
Głębokie refleksje: Kardynał Grzegorz Ryś dzieli się swoimi przemyśleniami na temat życia Jezusa według Ewangelii, co pozwala lepiej zrozumieć Jego nauczanie.
Dostępność dla każdego: Opisane historie są zrozumiałe i bliskie każdemu czytelnikowi, niezależnie od poziomu zaawansowania w znajomości Biblii.
Inspiracja do działania: Każda strona zachęca do przemyślenia własnych wyborów i odnalezienia drogi do Boga.
Przeczytaj książkę i uslysz głos Boga nie tylko w słowach, ale także w codziennym życiu. „Klucz do Ewangelii św. Mateusza” to idealna lektura dla każdego, kto pragnie zgłębić tajemnice wiary i odnaleźć nadzieję.
Myślenie krytyczne w szkole Tadeusza Gadacza jest książką w drodze. Oto profesor filozofii, znany z wielu ważnych wystąpień na polu uprawianej przez siebie dyscypliny naukowej, wychodzi poza jej obszar macierzysty z ważnym przesłaniem, z gestem zapraszającym młodych ludzi do rozmowy. Książka po to została napisana. Jest ze swej istoty i od Platona, i od Sokratesa. Wierzy w siłę dialogu z mistrzami myślenia wszystkich epok oraz w majeutyczną moc dochodzenia do prawdy i wyzbywania się w procesie jej poszukiwania (wędrówka nie ma końca, choć ma niezwykle ważne miejsca opalizacji ważnych sensów) napotykanych błędów. Jest w książce również Tischnerowskie przekonanie o tym, że istotą ludzkiego istnienia winno być spotkanie z Innym. Poznanie twarzy Innego. Wspólne odnajdywanie istotnych sensów, fundamentów naszego tutaj istnienia. Jednym z warunków powodzenia owych działań jest ćwiczenie się w sztuce myślenia: dobrego, spójnego, pełnego dobrej woli. Ten, kto o tym zapomniał lub jeszcze nie wie, jakie są nasze w tym względzie powinności, w książce Tadeusza Gadacza znajdzie osobisty obszar anamnezy. Źródło wielu bodźców w ćwiczeniu się w myśleniu to znaczy w dochodzeniu do źródeł bycia człowiekiem i obywatelem. I choć wspomniany gest, rodzaj istotnej mentalnej aktywności, nazwano myśleniem krytycznym, nie jest ono, nigdy zresztą nie było, aktem negatywistycznym, podważającym istniejące status quo dla samej zasady podawania wszystkiego w wątpliwość i czerpania z tego osobliwej przyjemności. Wręcz przeciwnie myślenie krytyczne jest zaproszeniem do okrągłego stołu debaty; bez ukrytych pułapek, przyszykowanych myślowych zapadni czy też maskowanych pozorem złych intencji. Tu liczy się zupełnie coś innego: uczciwe, niebojące się niewygodnych pytań, prostolinijne, bazujące na kulturze myślenia odważnego, ale i ceniącego reguły logiki, zmierzanie do ustaleń stojących w świetle rozumnych prawideł wnioskowania. Książka Profesora Tadeusza Gadacza zaprasza do takich właśnie rozmów. Jest w realiach polskiej szkoły niezwykle przydatnym narzędziem do tego, by na nowo odbudowywać zasady godziwego myślenia, a więc także godziwego życia. Oprócz starannie wybranych wątków związanych z tradycją dobrego rozumowania znajdziecie tu Państwo również wiele kwestii do samodzielnej pracy. Tylko taki rodzaj zajęć i ćwiczeń intelektualnych przynosi pożytki, daje narzędzia do myślenia skutecznego we wszystkich właściwie obszarach ludzkiego poznania. Pytania, które znajdziecie w kolejnych rozdziałach, są zaproszeniem do rozmowy; ich wybór zależy tylko od Was i dlatego rzecz cała jest zbiorem wielu dróg i ścieżek. Plan owych wędrówek zależy także tylko od Was. Pytania do poszczególnych rozdziałów przygotował polonista, zaproszony przez Autora i Wydawcę do współpracy. Jest w tym projekcie jak widać praktycznie użyty wymiar dialogu; rozmowy o ważnych sprawach przez ludzi z różnych środowisk, także tych, które etos nauczyciela szkół nieuniwersyteckich mają na względzie. Zapraszamy do lektury. Dajmy sobie prawo do krytycznego myślenia. (Mariusz Kalandyk)
W pierwszym rozdziale zostanie ukazany historyczny wymiar osoby Jezusa Chrystusa w nauczaniu św. Jana Pawła II. Papież był świadom, że nie tylko w przeszłości, ale i dziś pojawiają się błędy dotyczące historycznego istnienia Jezusa Chrystusa, Jego narodzin, śmierci i zmartwychwstania, na które w swoim magisterium starał się odpowiedzieć. W rozdziale drugim przedstawiono Jezusa Chrystusa jako jedynego Odkupiciela człowieka w nauczaniu Jana Pawła II. Punktem wyjścia jest nauczanie Soboru Watykańskiego, zwłaszcza konstytucji Gaudium et spes nr 22, które papież rozwinął w swojej pierwszej encyklice Redemptor hominis. Rozdział trzeci dotyczy Kościoła Jezusa Chrystusa. Jana Pawła II spojrzenie na Kościół ukształtowało się w czasie Soboru Watykańskiego II i w okresie posoborowym, co wyraziło się w czasie jego pontyfikatu w promocji synodalności, postawieniu akcentu na rozumieniu Kościoła jako komunii, a co za tym idzie na eklezjologii eucharystycznej oraz na wezwaniu wierzących do nowego zapału misyjnego i ewangelizacyjnego. W rozdziale czwartym przedstawiono nauczanie papieża na temat dwóch osób najbliższych Jezusowi w czasie Jego ziemskiego życia: Maryi i Józefa, którym papież poświęcił dwie encykliki: Redemptoris Mater Matka Odkupiciela i Redemptoris Custos Opiekun Odkupiciela.
Bestsellerowy przewodnik powraca w nowej, zaktualizowanej edycji!
To niezastąpione kompendium wiedzy dla wszystkich żeglarzy planujących rejs po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Co znajdziesz w środku?
Aktualne dane o 170 portach i przystaniach, wraz z numerami telefonów i adresami stron internetowych
Szczegółowe opisy jezior, kanałów, śluz oraz miejscowości
Zdjęcia z powietrza większości przystani z opisami
Mapy z oznakowaniem nawigacyjnym
Propozycje tras rejsów z planami
Spis znaków nawigacyjnych
Praktyczne porady
Atrakcje turystyczne i ciekawostki historyczne
Album prezentuje najwybitniejsze obrazy malarstwa polskiego i światowego od najwcześniejszych przykładów aż po współczesność. Mimo że publikacja ma charakter albumowy, to stanowi również kompendium niezbędnej wiedzy o dziejach malarstwa i może być przydatna dla szerokiego kręgu odbiorców.
Książka przedstawia najważniejsze dzieła architektury polskiej i światowej, cechy stylów, a także osiągnięcia najwybitniejszych mistrzów. Jest przeznaczona nie tylko dla miłośników architektury i zabytków, ale również dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z jedną z najbardziej fascynujących gałęzi sztuki.
Kapłan niezłomny i wizjoner – ks. Franciszek Blachnicki, twórca Ruchu Światło-Życie, zmienił oblicze polskiego Kościoła i wychował pokolenia młodych. Prześladowany przez SB, pozostał wierny prawdzie aż do śmierci, którą – jak ujawniło śledztwo IPN – zaplanowały komunistyczne służby. Jego historia to świadectwo nawrócenia i powołania, które narodziło się w celi śmierci. Autor, Czesław Ryszka, znający ks. Blachnickiego osobiście, ukazuje nie tylko jego dzieło, ale i kulisy tej duchowej rewolucji. To opowieść o wierze, odwadze i Kościele, w którym świeccy są prawdziwymi współtwórcami wspólnoty.
JAK ZWYCZAJNY NASTOLATEK STAŁ SIĘ SYMBOLEM WIARY W XXI WIEKU?
To nie jest zwykła biografia. Święty w trampkach to opowieść złożona z poruszających świadectw bliskich Carla Acutisa oraz osób, których życie zmieniło się dzięki jego wstawiennictwu. Watykańska dziennikarka Courtney Mares wyrusza śladami młodego świętego, odkrywając nieznane historie nawróceń i uzdrowień – jak ta hinduskiego opiekuna Carla, który dzięki niemu przyjął chrzest. W czasie, gdy Kościół ogłasza Carla pierwszym świętym z pokolenia milenialsów, jego życie staje się dowodem na to, że świętość jest w zasięgu każdego z nas.
Jak być artystą i nie zwariować? Czy można pogodzić twórczą pasję z codziennym życiem? Jak radzić sobie z presją, zwątpieniem i niepewnością? Ta książka to zbiór inspirujących rozmów z artystami, którzy wybrali drogę sztuki i show-biznesu. Każdy z nich ma swoją historię, swoje sukcesy i swoje kryzysy. Autorka, prowadząc szczere wywiady, nie szuka jednej uniwersalnej recepty na życie artysty. Zamiast tego oddaje głos tym, którzy próbują tworzyć i jednocześnie nie zatracić się w chaosie artystycznego świata, pokazując, że każdy z nas, niezależnie od ścieżki, jaką wybieramy, może prowadzić twórcze życie. Przecież każdy z nas jest kreatorem. Dlatego ta książka to coś więcej niż spojrzenie na świat kultury to zbiór inspiracji dla każdego, kto chce świadomie podążać własną ścieżką, niezależnie od zawodu, wieku czy płci. Sięgnij po nią i przekonaj się, że choć droga twórcza i życiowa bywa trudna, warto nią podążać na własnych zasadach. Bohaterami książki są: Krzysztof Antkowiak, Tomasz Jacyków, Tomasz Kot, Rafał Mohr, Conrado Moreno, Szymon Chwalisz, Przemysław Borkowski, Paweł Małaszyński, Piotr Kupicha, Tomasz Organek, Maciej Stuhr, Gromee, Maciej Gąsiu Gośniowski, Arek Kłusowki, Agustin Egurrola.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?