Zjawisko konwersji, co zgodnie podkreślają wszyscy badacze, przekracza granice każdej, nawet najbardziej skrajnej asymilacji. I choć motywy zmiany wyznania przez stulecia były prozaiczne (np. nadzieja na poprawę własnego bytu), to od końca XIX w. stawały się coraz bardziej skomplikowane kulturowo. Równie trudne do uchwycenia były techniki zacierania własnej tożsamości, dlatego że porzucenie wiary przodków na rzecz innej religii traktowano powszechnie jak kwestię niewygodną i wstydliwą. Nienawiść środowisk żydowskich wobec już ochrzczonych Żydów konwertytów (pogardliwie nazywanych przechrztami) oraz tych, którzy ich nawracali, przez stulecia pozostawała niezmienna.
Każdy, kto podjął się analizy konwersji Żydów na chrześcijaństwo w XX w., staje natychmiast wobec wielu trudnych pytań. Wynika to z tego, że motywów konwersji należy poszukiwać na granicy dwóch światów ? żydowskiego i chrześcijańskiego ? które tyle samo łączy, co dzieli. Tomasz Wiśniewski w prezentowanej publikacji zadaje więcej pytań, niż udziela ? najczęściej niejednoznacznych ? odpowiedzi. Skomplikowanemu zjawisku konwersji przyjrzał się przez pryzmat działalności jednej z największych organizacji szerzących chrześcijaństwo wśród Żydów na ziemiach polskich ? Misji Barbikańskiej w Białymstoku.
Homilie i rozważania do czytań ewangelicznych w roku liturgicznym B.
Okres adwentu
Okres narodzenia pańskiego
Okres Wielkiego Postu
Święte tridum paschalne
Okres Wielkanocy
Okres zwykły w ciągu roku
Inne święta
Krótko i na temat. Trochę żartem, a trochę na poważnie. Tak o wierze i moralności rozmawiają dwaj franciszkanie, ojciec Leonard Bielecki i ojciec Krzysztof Chodkowski, znani z popularnej wśród młodzieży, internetowej serii filmów Bez Sloganu. Mówią szczerze, wnikliwie, zrozumiałym językiem. A tematy rozmów podsuwają im młodzi ludzie.
Pakiet książka + DVD zawiera filmy oraz dodatkowe materiały do każdego z nich (wyimki z Biblii, katechizmu, wyjaśnienia niektórych pojęć, anegdoty, apoftegmaty), które uzupełniają wypowiedź ojców Franciszka i Leonarda i będą przydatne podczas rozmowy z uczniami, inspirowanej treścią filmu.
Krótko i na temat. Trochę żartem, a trochę na poważnie. Tak o wierze i moralności rozmawiają dwaj franciszkanie, ojciec Leonard Bielecki i ojciec Krzysztof Chodkowski, znani z popularnej wśród młodzieży, internetowej serii filmów Bez Sloganu. Mówią szczerze, wnikliwie, zrozumiałym językiem. A tematy rozmów podsuwają im młodzi ludzie.
Pakiet książka + DVD zawiera filmy oraz dodatkowe materiały do każdego z nich (wyimki z Biblii, katechizmu, wyjaśnienia niektórych pojęć, anegdoty, apoftegmaty), które uzupełniają wypowiedź ojców Franciszka i Leonarda i będą przydatne podczas rozmowy z uczniami, inspirowanej treścią filmu.
Krótko i na temat. Trochę żartem, a trochę na poważnie. Tak o wierze i moralności rozmawiają dwaj franciszkanie, ojciec Leonard Bielecki i ojciec Krzysztof Chodkowski, znani z popularnej wśród młodzieży, internetowej serii filmów Bez Sloganu. Mówią szczerze, wnikliwie, zrozumiałym językiem. A tematy rozmów podsuwają im młodzi ludzie.
Pakiet książka + DVD zawiera filmy oraz dodatkowe materiały do każdego z nich (wyimki z Biblii, katechizmu, wyjaśnienia niektórych pojęć, anegdoty, apoftegmaty), które uzupełniają wypowiedź ojców Franciszka i Leonarda i będą przydatne podczas rozmowy z uczniami, inspirowanej treścią filmu.
Ludzie każdego czasu, a szczególnie – jak się wydaje – współcześnie, noszą w sobie pragnienie ujrzenia Jezusa, obcowania z Jego Słowem. Aby móc czerpać z tego źródła, trzeba stale wracać do Słowa Bożego, medytować je i modlić się nim.
Ojciec Innocenzo Gargano, posługując się praktyką modlitewnego czytania Pisma Świętego lectio divina, prowadzi nas przez wybrane fragmenty Ewangelii św. Marka i św. Jana.
Zdumiewająca historia człowieka, którego przez życie prowadziła głęboka wiara. Są takie chwile, kiedy stajemy na rozstaju dróg, pełni wątpliwości i obaw. Zastanawiamy się wtedy: „Co dalej?”. Z lękiem wypatrujemy światła w tunelu. Gdy rozsądek zmaga się z rozterkami, powinniśmy docenić dojrzałość intuicji. To właśnie jest opowieść o człowieku, który znalazł się na życiowym rozdrożu, którego los niejednokrotnie wystawiał na najcięższe próby. Nie uląkł się śmierci ani w czasie wojny, ani później. Niestrudzenie podążał własną drogą dzięki wiedzy i głębokiej wierze, pokonując niepewność, ludzką słabość i wątpliwości. Historia mojego dziadka prowadziła mnie przez życie i nieraz stawała się cudownym źródłem natchnienia, także w najtrudniejszych chwilach. Pozwoliła mi zrozumieć, jak odnaleźć mądrość i siłę, która ma większą moc niż logika. Jestem głęboko przekonany, że każdy, kto zdecyduje się podążać tą ścieżką, odnajdzie odwagę, inspirację duchową, a więc i wiarę w swoje nieograniczone możliwości. I tym samym zdoła przemienić ciemność w niewysłowioną radość życia. Vtec (Witold) Januś urodził się w Krakowie, od 1988 roku mieszka na stałe w Australii. W swej debiutującej, prawdziwej opowieści przedstawia wspomnienia swojego Dziadka, które są przeplatane przeżyciami z okresu drugiej wojny światowej. Opisuje, jak zwykły człowiek noszący w sercu i umyśle tylko to, czym obdarował go Bóg, wystarczyło by osiągnąć pragnienia, które wydawały się niemożliwe. Ożywiając wyobraźnię czytelnika, porusza jego serce, inspirując go do zrozumienia i tworzenia własnego świata.
FRAGMENT KSIĄŻKI:
Zawsze pragnąłem doświadczyć stanu, w którym człowiek czuje, jak spełniają się jego marzenia. Teraz mogę po prostu powiedzieć, że właśnie mnie coś takiego spotkało. Może to brzmi dziwnie, nawet banalnie, ale jest prawdą. Pozwólcie, że wyjaśnię, jak do tego doszło. Będąc dzieckiem, uwielbiałem czytać bajki, a byłem jeszcze szczęśliwszy, gdy ktoś mi je czytał. Najlepiej zapamiętałem powszechnie znane baśnie duńskiego autora, Hansa Christiana Andersena. Niesamowicie wpłynęły one na moją wyobraźnię, nauczyły też odróżniać dobro od zła. Już wtedy zrodziło się we mnie pragnienie pisania podobnych opowieści. Od tamtej pory nieraz zastanawiałem się, czy kiedyś stanie się to możliwe. Gdy dorastałem, w moim życiu zachodziły różne zmiany, pojawiały się nowe doświadczenia. W końcu dotarłem do Australii i zamieszkałem w Sydney. Mimo wielu zamierzeń i planów, nigdy nie przestałem myśleć o pisaniu. Pewnego dnia, podczas rozmowy z moim przyjacielem, Williamem C., poruszyliśmy temat drugiej wojny światowej. Kiedy opowiadałem historię dziadka, przerwał mi i powiedział: „Gdybyś napisał o tym książkę, przeczytałbym ją jednym tchem". Jeszcze tego samego dnia podzieliłem się tym pomysłem z moją żoną, która była podobnego zdania. Długo z tym zwlekałem — minęły prawie trzy lata. Tuż przed Wielkanocą 2010 roku żona sprawiła mi małą niespodziankę....
Doświadczamy wielu zniewoleń, często mówiąc: nie mogę żyć bez papierosa, nie mogę żyć bez piwa, nie wyobrażam sobie życia bez telewizora, bez radia, nie wyobrażam sobie życia bez jedzenia. A czy wyobrażasz sobie może życie bez Chrystusa?
Kazania księdza Grabowskiego dotykają istotnych problemów codzienności, stawiając pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, aby nasze życie było bardziej wartościowe.
Stanowią pomoc duszpasterską, ale mogą być również czytane przez wszystkich, do czego zachęca ich lekki styl i nawiązanie do popularnych piosenek, od których autor zaczyna każde rozważanie.
Odkrycie judaizmu zaprowadziło Franza Mussnera w jego teologicznej drodze do napisania Traktatu o Żydach przetłumaczonego na sześć języków, w tym także na język polski. Szczegółowe omówienie relacji Jezus – judaizm – Kościół naprowadziło wybitnego niemieckiego biblistę do zajęcia się tematem Maryi w środowisku Izraela i wczesnego Kościoła.
Jako cel swojej pracy Franz Mussner postawił sobie nie tylko opracowanie biblijnych podstaw mariologii i kultu Maryi, ale również jeszcze większe włączenie Maryi w dialog ekumeniczny. Jego koncepcja dialogu ekumenicznego polega na biblijnym spojrzeniu na Maryję jako Żydówkę. Jest to ubogacające i jednoczące w badaniach egzegetycznych zarówno dla protestantyzmu, jak i katolicyzmu, i może zbliżyć te Kościoły w nauczaniu o Maryi, Matce Jezusa.
Każdy, kto stawia sobie pytanie, czy pobożność maryjna jest słuszna, znajdzie w tej książce, jak pisze w przedmowie do wydania polskiego ks. Waldemar Chrostowski, rzetelną i kompetentną odpowiedź. Udzielając tej odpowiedzi, autor porusza tematy nawiązujące do wersetów Łk 1, 48 n. i Łk 11, 27 n. Mówi o początkach kultu we wczesnym Kościele, o wierze Maryi w świetle Listu do Rzymian, o „semantycznym wszechświecie” perykopy o Zwiastowania (Łk 1, 26-38), omawia maryjne tytuły Matka wierzących i Królowa Proroków, czyni uwagi do prorockiego charakteru Magnificat i przechodzi do omówienia 12 rozdziału Apokalipsy, traktując o Niewieście obleczonej w słońce i smoku. Ukoronowaniem tych rozważań jest artykuł Franza Mussnera Żydowskość Maryi – Maryi żydówki dołączony do wydania polskiego.
Po kilkuletniej przerwie ukazuje się kolejny tom opowiadań sercańskiego prozaika ks. Józefa Lacha, oddającego się pracy duszpastersko-rekolekcyjnej. Tom zawiera dziesięć opowiadań: Mimo drzwi zamkniętych, Narodziny matki, Powabne twarze zła, "Bo Pan przyrzekł", Rekolekcje, Do domu Ojca, Droga ku prawdzie, Bojowaniem jest żywot człowieka, Gość wigilijny, Wigilia.
Z Bogiem na ludzkich drogach - seria podręczników do nauczania religii pod redakcją ks. prof. dra hab Mariana Zająca Podręcznik do nauczania religii dzieci czteroletnichAZ-02-01/10-LU-5/14
Okazuje się, że satanizm, uznawany przez niektórych za przejściowy trend lat sześćdziesiątych XX wieku, okazał się odporny na upływ czasu. Co rusz wstrząsają światem dramatyczne wydarzenia, jak choćby zabójstwo s. Marii Laury Mainetti w roku 2000 (dziś kandydatki na ołtarze) czy zbrodnie Bestii Szatana, które odkryto w 2004 roku we Włoszech. Zainteresowanie diabolicznym zjawiskiem jest wciąż żywe. Jednak o ile sekty i nowe nurty religijne doczekały się obszernej literatury naukowej, o tyle trudno doszukać się na rynku wyczerpującej historii satanizmu. Niniejsza książka tę lukę uzupełnia. Massimo Introvigne analizuje w niej zjawisko satanizmu z punktu widzenia socjologa – bada jego pochodzenie, powiązanie z innymi zjawiskami kulturowymi, rozwój, cechy charakterystyczne, rzeczywisty zasięg i perspektywy na przyszłość. Na materiały zebrane przez niego na przestrzeni ponad trzydziestu lat badań składa się większość dostępnych współcześnie dokumentów, a także osobiste notatki autora z rozmów z czołowymi przedstawicielami tego nurtu, z jego przeciwnikami i z naukowcami. Skompletowaną w ten sposób dokumentację Introvigne przechowuje w Centrum Studiów nad Nowymi Religiami (CESNUR), które założył w 1988 roku, a w niniejszej pozycji udostępnia szerszemu gronu czytelników. Dodatek: Płyta DVD z filmem "Diabeł"
Tajemnicza, niedająca się empirycznie zaobserwować, ale prawdziwa łaska Boża została nam dana w momencie chrztu świętego. Niekiedy zignorowana i nierozwinięta, jak zapomniany ukryty program komputerowy, tkwi ona nadal w głębi duszy.
Może warto tą łaskę „rozpakować” i zobaczyć, jakie funkcje może w życiu spełnić?
Ta książka, skierowana do ludzi wierzących, przygląda się płodności łaski wewnątrz ludzkiego postępowania. Traktuje ona teologię moralną jako naukę o Bogu obecnym w wolnej, pełnej inwencji ludzkiej ofiarności. Światłem pozwalającym rozeznać się w tej rzeczywistości jest teologiczna synteza św. Tomasza z Akwinu.
Mam nadzieję, że te rozważania przyczynią się nie tylko do potrzebnej odnowy teologii moralnej, ale także posłużą zwyczajnym ludziom, którzy pragną, aby moc Boża odsłoniła się w ich codziennym życiu.
Turban mistrza Mansura to zbiór opowieści sufickich, których autorem był żyjący w XIV wieku w Bagdadzie arabski mędrzec Ibn Musa al Mansur, zwany Sufim Drogi. Niemal wszystkie egzemplarze tej legendarnej książki zaginęły. Podobno jeden z ostatnich spłonął w Bibliotece Aleksandryjskiej. Niniejsza publikacja jest próbą rekonstrukcji zaginionej książki i uwspółcześnienia nauk sławnego Mistrza Mansura. W lekkiej i przystępnej formie przybliża polskim Czytelnikom mądrości Wschodu.
Książkę Kochana nie tylko świetnie się czyta, ale można się z niej paru rzeczy dowiedzieć, a niektóre z nich nawet zastosować – w mówieniu i w życiu.
Prof. Jerzy Bralczyk
Poprzez systematyczną katechezę chcemy wspólnie z Wami podjąć trud wychowawczy, aby Wasze dziecko mogło bliżej poznawać Boga, który kocha nas i wszystkich ludzi.
Nowy Testament w mini formacie doskonale będzie służyłw podróży, na spacerze, na wycieczce, podczas wędrówek oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na minimalnym bagażu. Pomimo bardzo małego formatu zawiera cały tekst Nowego Testamentu z V wydania Biblii Tysiąclecia z przypisami, wykaz skrótów, słownik niektórych pojęć biblijnych, imion własnych inazw geograficznych oraz tabele chronologiczne i podstawowe mapki.Biblia Tysiąclecia to najpopularniejsze narodowe wydanie Pisma Świętego. Zawiera jedyny polski tekst Pisma Świętego, zatwierdzony do stosowania w liturgii przez Konferencję Episkopatu Polski.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?