Głównym tematem tego cyklu wykładów jest zrozumienie istoty Chrystusa, który nie tylko przeszedł przez Misterium Golgoty, ale od dawna oddziaływał że światów duchowych na ludzkość. Autor omawia przy tym historię filozofii i obraz myślenia ludzi na przełomie wieków. Przedstawia także naukę gnozy z tego okresu. Opisuje świat greckich bogów, zwłaszcza Apolla, oraz charakter proroctw Sybilli. Szeroko omawia drogę poszukiwania świętego Grała.
Rudolf Steiner - Duchowy rozwój ludzkiego sercaAutor opisuje proces schodzenia człowieka ze świata duchowego w fizyczność ze szczególnym uwzględnieniem powstawania i rozwoju ludzkiego serca, począwszy od przyciągania sił świata eterycznego przed zejściem człowieka do świata fizycznego. Ukazany jest proces niejako otulania się duchowej istoty człowieka ciałem eterycznym, zanim zejdzie do świata fizycznego, a następnie rozwój eterycznego serca, astralnego serca oraz w pełni własnego serca fizycznego w kolejnych okresach rozwoju dziecka.
Wspaniała wiedza o świecie fizycznym nie wystarcza do poznania świata I istoty człowieka. W dawnych misteriach poznawano świat ziemski jako prowadzony przez świat duchowy. Po Misterium Golgoty to człowiek, teraz już swoim wysiłkiem, może ponownie świadomie stawać się człowiekiem wszechświata. Może przeżyć Chrystusa jako światło, życie I miłość. Może poznać, jak prawdziwe impulsy moralne w człowieku współdziałają z jego fizycznością.
Cykl wykładów omawiających zagadnienie reinkarnacji i karmy oraz ich wpływu na współczesną kulturę. Autor wyjaśnia, że współczesne znaczenie słów reinkarnacja oraz karma w zachodniej kulturze różni się całkowicie od interpretacji tych pojęć wywodzących się z buddyzmu. Karma to nie jest fatum losu, lecz własna przyszłość, która jest codziennie kształtowana przez człowieka. Reinkarnujemy się po to, by naprawić popełnione przez nas błędy i krzywdy, które niegdyś wyrządziliśmy, żeby odpowiedzialnie wnosić własny wkład w rozwój duchowy ludzkości i Ziemi. Nie przychodzimy ponownie na Ziemię jako ten sam człowiek, ale do nowego ciała przenosimy wieczną istotę naszego nieśmiertelnego ducha.
Cykl wykładów omawiających istotę oddziaływania eteryczności I astalności w człowieku oraz procesów eterycznych I astralnych w Ziemi. Podstawą tych wykładów Rudolfa Steinera są różnorodne pytania słuchaczy. Odpowiedzi są podawane w bardzo szerokim kontekście, ponieważ poznanie człowieka wymaga powiązania go z całym wszechświatem. Sfera eteryczna i astralna to np. taniec czy chodzenie w koło we mgle. Omawiane jest między innymi funkcjonowanie oka, przyczyny zaćmy oraz jej leczenie. Autor podaje także różne przykłady wpływu gwiazd i planet na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów oraz na funkcjonowanie różnych narządów i układów organizmu człowieka. Wyjaśnia także powstawanie barw na przykładzie tęczy, zorzy porannej i wieczornej, barw planet widocznych nocą na niebie.
Rudolf Steiner (1865-1925) - austriacki filozof, krytyk literacki, teozof, twórca antropozofii. Wedle Steinera człowiek staje się w pełni sobą jedynie dzięki wtajemniczeniu, dzięki poznaniu tego co z pozoru niepoznawalne, dzięki poznaniu wyższych światów. Przy czym, jak możemy przeczytać w przedmowie do niniejszej książki Rudolf Steiner nie tylko posiadał maximum świadomości ludzkiej, ale zdobył także stałą nadświadomość, tj. taki stan jaźni, przed którą od jego lat chłopięcych otwierał się konkretny świat duchowy, nie w pojęciach czy wyobrażeniach, jak to ma miejsce w umyśle człowieka choćby nawet genialnego czasów naszych, ale w bezpośrednich postrzeżeniach wyższego rzędu, nadzmysłowych, duchowo-psychicznych, które stanowią kryterium niezawodne rzeczywistości ogarniającego nas duchowego pierwiastka wszechświata. Pod tym względem stanowi on nowy wyższy typ człowieka przyszłości. W Jak uzyskać poznanie wyższych światów? Rudolf Steiner wskazuje jak każdy zwykły (z pozoru, bo przecież każdy jest w jakiś sposób unikatowy) człowiek może poprzez pracę nad sobą i przykładne życie osiągnąć właśnie ten ideał poznania. Ważna jest otwartość na wiedzę tajemną, a nie zamykanie się w scjentystycznej bańce. Dzięki tej otwartości łatwo można wejść na drogę oświecenia - pisze Steiner.
Cykl osiemnastu wykładów omawiających zmianę w ostatnich stuleciach postrzegania świata przez człowieka. Opiuje też siedem stopni wtajemniczenia, istotę wtajemniczenia wschodniego i wtajemniczenia chrześcijańskiego, przejście od wtajemniczenia starożytnego do chrześcijańskiego. Zawiera opis życia życia duszy po śmierci i przeżycia wtajemniczonego w wyższych światach. Omówiona jest też ewolucja człowieka od czasów lemuryjskich i atlantydzkich oraz aspekt przeszłości i przyszłości ludzkiego ciała. Autor omawia też dziewięć warstw Ziemi i ich oddziaływanie na człowieka.
Książka omawia znaczenie rozwoju ezoterycznego człowieka i jego wpływ na nasze ciało fizyczne, eteryczne, astralne i jaźń. Autor opisuje m.in. ewolucję ludzkich zmysłów, duchowy wpływ różnych rodzajów pożywienia na człowieka, przeżycia związane ze spożywaniem używek, przeżycia wewnętrzne wiodące człowieka do legendy raju i legendy Graala, problem egoizmu ciała astralnego w trakcie rozwoju ezoterycznego i wiele innych wątków związanych z rozwojem duchowym.
Autor opisuje okres przygotowań do rozwoju organizmu indywidualnego człowieka i dalsze oddziaływanie tego okresu w ludzkim życiu. Opisuje przykłady procesów rozpadu i procesów budowy ludzkiego organizmu. Pokazuje możliwość reakcji na obecność różnego rodzaju "ciała obcego" w organizmie, które mogą być też procesami chorobowymi. Omawia rośliny trujące i na przykładzie roślin pokazuje, jak można śledzić działanie substancji w organizmie, zachęcając do studiowania natury.
Rytmy w kosmosie, o których wiedzieli dawniej kapłani, na przykład druidzi, i zapisywali je w tworzonych przez dawne misteria kultach oraz budowlach, są w tej książce odkrywane na nowo. Są one porównywane z procesami w ciele człowieka, na przykład. z jego oddechem i pulsem. Rozwój człowieka zmienia stopniowo jego ciało, zmienia się również wpływ jego narządów, zwłaszcza płuc, wątroby i nerek. Autor porusza również istotę sumi
Jest to pozycja omawiająca powiązanie człowieka z istotami elementarnymi przyrody, z ziemską naturą i z całym kosmosem. Steiner pokazuje jak należy przeżywać cykl całego roku w życiu ziemi. Pokazuje różnice między myśleniem intelektualnym i myśleniem opartym o sferę serca. Nawiązuje do misteriów druidów oraz misteriów Mitry. Pokazuje duchowy obraz walki Archanioła Michała ze Smokiem. Omawia duchowość ziemi i duchowość człowieka.
Treścią tej książki jest przechodzenie człowieka przez obie strony życia: przez świat duchowy, między śmiercią a nowym narodzeniem oraz przez ziemski świat fizyczny, pomiędzy narodzeniem a śmiercią. Człowiek przechodzi przez bramę śmierci obładowany tym, co spowodował swoim działaniem. I tak jak tutaj, podczas życia na Ziemi, ma wokół siebie to wszystko, co żyje w minerałach, roślinach, zwierzętach i w fizycznym człowieku, wszystko, co jako chmury, rzeki, góry i gwiazdy widoczne jest na zewnątrz dzięki światłu, tak samo po przejściu przez bramę śmierci ma wokół siebie świat, w który co noc wchodziły jego myśli, w który w obiegu rocznym wnikały jego uczucia. Wokół niego jest tak, jakby istoty wyższych hierarchii wyniosły mu naprzeciw jego własne myśli i uczucia. Tak jak tutaj, w czasie bytu na Ziemi, Słońce świeci od rana do wieczora, a następnie zachodzi i nastaje noc, tak po przekroczeniu bramy śmierci promieniują ku nam nasze mądrości jako dzień, a zgromadzone wokół nas nasze głupoty zaciemniają i zasłaniają nam duchowe światło i nastaje wtedy noc. Treść tej książki najlepiej oddają poniższe słowa Rudolfa Steinera:Ongiś gwiazdy przemawiały do człowieka,Ich zamilknięcie jest przeznaczeniem świata;Postrzeganie ich milczeniaMoże być cierpieniem ziemskiego człowieka;Jednak w ciszy milczenia dojrzewa to,Co ludzie mówią do gwiazd;Postrzeganie ich mowyMoże być siłą duchowego człowieka.
Książka poświęcona omówieniu Ewangelii Św. Marka z punktu widzenia wiedzy ezoterycznej. Wydarzenia w Palestynie sprzed 2000 lat przedstawia jako wypełnienie starych czasów i początek nowych, na tle duchowych prądów rozwojowych ludzkości, począwszy od starożytnych Indii poprzez czasy perskie i greckie. Przedstawia duchowe znaczenie i ezoteryczną interpretację wielu wydarzeń i przypowieści opisywanych w Ewangelii Św. Marka.
Człowiek widzący nadzmysłowo nie powinien się ograniczać do mówienia o tym tylko takim ludziom, którzy również widzą już świat nadzmysłowy.Musi on kierować swe słowa do wszystkich ludzi, bo mówi o rzeczach, które obchodzą każdego człowieka. Co więcej, wie on dobrze, że nikt bez znajomości tych rzeczy nie może się stać ""człowiekiem"" w prawdziwym tego słowa znaczneiu.
Książka omawia proces kształtowania się ludzkiego losu na podstawie wcześniejszych inkarnacji. Autor opisuje życie pośmiertne w duchowych sferach planetarnych oraz sposób budowania karmy następnego życia ziemskiego. Na konkretnych przykładach znanych postaci historycznych wyjaśnia różne zagadnienia dotyczące ludzkiego losu jako następstw zdarzeń z wcześniejszych inkarnacji.
Książka obejmuje wykłady poświęcone dawnym misteriom i ich powiązaniu z chrześcijańskim Świętem Wielkanocy. Autor porównuje Święto Wielkanocy, czyli święto zmartwychwstania, z dawnym pogańskim świętem Adonisa, traktując to jako drogę do zrozumienia związku między Wielkanocą a istotą misteriów. Opisuje dawny kult jako obraz procesu wtajemniczenia, realnego duchowego procesu. Trzydniowe wtajemniczenie w dawnych misteriach dawało świadomość związku człowieka z kosmosem. Opisane są również trzykrotne narodziny, jakie człowiek przechodził w dawnych czasach: księżycowe, słoneczne i saturnowe. Wykłady omawiają cztery stopnie wtajemniczenia, zwłaszcza w misteriach efeskich.
Wydanie 2, poszerzone.W tym cyklu wykładów Rudolf Steiner przedstawił zagadnienie społeczne w powiązaniu z zagadnieniem wychowania. Szczególnie zajmują go pytania: Czego potrzebuje dziecko, ażeby później, będąc już dorosłym człowiekiem, tworzyć zdrowy, sprzyjający ludziom organizm społeczny? Jak uczyć przyszłych nauczycieli, żeby potrafili wychowywać? Jak stworzyć zdrowy organizm społeczny - oparty na koncepcji trójpodziału społecznego - i jak umożliwić rozwój takiego organizmu społecznego. Dwa wątki - wychowanie i życie społeczne - przeplatają się tu nieustannie.
Dalszy cykl wykładów Rudolfa Steinera dotyczących poznania i zrozumienia Misterium Golgoty Chrystusa i znaczenia tego wydarzenia dla całej ludzkości i ziemskiego rozwoju. Piąta Ewangelia to tytuł wykładów wygłoszonych przez Rudolfa Steinera, w których omawia głębokie tajemnice związane z życiem Jezusa z Nazaretu. Wyjaśnia tajemnicę konieczności zdrady Judasza. Opisuje tajemnicę przeżyć apostołów w dniu zesłania Ducha Świętego. Wyjaśnia sceny kuszenia Chrystusa przez Lucyfera i Arymana. Wykłady, które wygłoszone były w latach 1913/1914, zostały zebrane pod nazwą Piąta Ewangeliajako uzupełnienie czterech tradycyjnych ewangelii. Niniejszy tom, stanowiący trzecią część Piątej Ewangelii.
Jest to cykl wykładów wygłoszonych przez Steinera w Oxfordzie. Poświęcone są one pedagogice waldorfskiej. Steiner rozpoczyna od przedstawienia duchowego podłoża wychowania. Przedstawiając trzy pierwsze siedmioletnie okresy życia w rozwoju człowieka, wskazuje, jak w każdym z tych okresów dziecko oczekuje od swoich nauczycieli i wychowawców innego sposobu prowadzenia lekcji, a co za tym idzie, innego rodzaju pedagogicznych umiejętności i predyspozycji wewnętrznych. Wykłady te omawiają drogi rozwoju duchowego, ale niosą również cenny materiał dotyczący praktycznych aspektów pedagogiki waldorfskiej. Wychodząc od idei trójczłonowości, Steiner omawia wiele konkretnych zagadnień związanych z trzema pierwszymi siedmioletnimi okresami rozwoju dziecka. Jego wskazówki idą równolegle w dwóch kierunkach, jedne dotyczą potrzeb rozwojowych dziecka i odpowiednich do tego sposobów postępowania z nim, drugie odnoszą się bezpośrednio do nauczyciela, do jego umiejętności pedagogicznych, a także do jego światopoglądu i jego postawy uczuciowo-moralnej. Wśród tych rozważań pedagogicznych znajdziemy też wykład zajmujący się samą szkołą waldorfska, jej życiem i organizacją.
Sedno antropozofii Rudolfa Steinera tkwi w jego poznaniu centralnego znaczenia wydarzenia Chrystusa dla całej ludzkości i ziemskiego rozwoju. Piąta Ewangelia to tytuł wykładów wygłoszonych przez Rudolfa Steinera, w których omawia głębokie tajemnice związane z życiem Jezusa z Nazaretu. Opisuje historyczne życie Jezusa z Nazaretu aż do chwili Chrztu w Jordanie, w której Syn Boży Chrystus wstąpił w człowieka Jezusa z Nazaretu. Wykłady, które wygłoszone były w latach 1913/1914 zostały zebrane pod nazwą Piąta Ewangeliajako uzupełnienie czterech tradycyjnych ewangelii. Niniejszy tom, stanowiący drugą część Piątej Ewangelii, zawiera sześć wykładów wygłoszonych w Berlinie w okresie od 21 października 1913 do 10 lutego 1914 roku.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?