Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej jest najczęściej zalecanym badaniem, które dostarcza wielu cennych informacji pozwalających ustalić właściwe rozpoznanie i odpowiednie leczenie. Jest to również podstawowe badanie,
z jakim mają do czynienia lekarze pierwszego kontaktu oraz pracownicy pogotowia ratunkowego. Z tego względu muszą oni posiadać podstawowe wiadomości praktyczne dotyczące wykonywania i interpretacji zdjęć rtg.
Książka w sposób prosty i zwięzły przedstawia interpretację obrazu rtg. klatki piersiowej. Przedstawiono podstawowe zasady stosowane podczas interpretacji zdjęć, omówiono najczęściej spotykane zaburzenia, pogrupowane według obrazu radiologicznego. W każdym rozdziale omówione są poszczególne zmiany patologiczne, prezentowane jest przykładowe zdjęcie i zamieszczone są dodatkowe informacje w ramce. Schematyczne rysunki naniesione na zdjęcie rentgenowskie pomagają w interpretacji zmiany.
Neurotoksyna botulinowa wkroczyła do arsenału leków w Polsce prawie 20 lat temu i odnosi wielkie sukcesy w der- matologii, neurologii i nie tylko. Dziś jest w codziennym użyciu w wielu ośrodkach medycznych, w rehabilitacji oraz medycynie estetycznej i cieszy się uznaniem dzięki efektywności sięgającej 90%. Niestety wiedza na temat stosowania neurotoksyny nie zawsze jest na odpowiednim poziomie. Aby ją zwiększyć powstała ta książka czyli praktyczny przewodnik, który ? jak wskazuje Autor ? ma służyć lekarzom w codziennej pracy jako podręczne źródło informacji, a je- dnocześnie przyczynić się do upowszechnienia stosowania neurotoksyny botulinowej.
Profesor Teofan M. Domżał poszerzył publikację o podrozdział na temat bólów krzyża, skali oceny skuteczności rehabilitacji w spastyczności po wstrzyknięciu neurotoksyny (GAS), a także o opisy nowych leków. Ponadto uaktualnił informacje na temat stosowanych dawek neurotoksyny. Załączona lista uzupełnionego i uaktualnionego piśmiennictwa pozwala pogłębić wiedzę.
Jak ocenić stan swojego układu krążenia? Utajone czynniki ryzyka. Program zapobiegania chorobom serca. Zdrowe potrawy. Najnowsze wyniki badań. Przedmowa i rekomendacja prof. Z. Religi.Wszystko, co chorzy i zdrowi powinni wiedzieć o własnym sercu. Konsultacja naukowa i uzupełnienia o dane polskie najwybitniejsi specjaliści z Instytutu Kardiologii w Aninie. Najwybitniejsi polscy kardiolodzy Zbigniew Religa Grzegorz Opolski Stefan Rywik poprzedzili przedmowami i polecają ten poradnik, który mówi, jak czuć się lepiej i żyć dłużej Gratuluję wydawcom wprowadzenia książki Twoje serce na polski rynek. Daje rzetelną, aktualną i niemal kompletną wiedzę na temat zapobiegania chorobom serca. Można z niej dowiedzieć się o przyczynach chorób serca, a także zrozumieć zmiany zachodzące w nim podczas choroby. Wszystkie te sprawy, przedstawione bardzo prosto, są zrozumiałe dla każdego. Wydaje mi się, że książkę tę nie tylko warto przeczytać, ale należy ją również mieć w domu. Jestem przekonany, że wiele osób będzie nie raz do niej wracało, chociażby po to, aby stosować nowe zdrowotne przepisy kulinarne czy też różne programy ćwiczeń fi zycznych.
Profesor dr hab. med. Zbigniew Religa
Gorąco zachęcam do przeczytania tej niezwykłej książki – wierzę, że ma ona szansę przyczynić się do zmniejszenia zapadalności na choroby układu krążenia w Polsce.
Prof. dr hab. med. Grzegorz Opolski Konsultant Krajowy w dziedzinie Kardiologii
Najwybitniejsze światowe autorytety – poparte opiniami czołowych polskich kardiologów – pokazują, jak zająć się własnym sercem, by zapobiec chorobom układu krążenia lub powstrzymać ich rozwój.
Z tej mądrej i przystępnej książki dowiesz się, co możesz zrobić sam dla Twojego serca – od zapobiegania chorobom do leczenia. Sprawdzisz, jaki jest stan Twojego serca i ocenisz Twoje indywidualne czynniki ryzyka, wykonując prosty test. Dowiesz się, jak Twój styl życia wpływa na Twoje serce.
Dowiesz się, jak zredukować ryzyko zachorowania poprzez zmianę stylu życia. Poznasz przepisy kulinarne, dzięki którym obniżysz zawartość tłuszczu w diecie i poziom cholesterolu we krwi, a także program ćwiczeń fi zycznych, rzucenia palenia, postępowania z nadwagą i stresem.
Zrozumiesz sposób funkcjonowania Twojego serca i układu krążenia.
Dowiesz się, co robić, gdy dzieje się coś złego.
Poznasz objawy najczęstszych chorób serca, by wiedzieć, jak postępować w przypadku choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca czy podejrzenia zawału.
Poznasz metody diagnostyczne i możliwości współczesnej kardiochirurgii.
A przede wszystkim stworzysz Twój indywidualny program zdrowego stylu życia.
Texas Heart Institute w Houston, jeden z największych na świecie i najważniejszych badawczych ośrodków kardiologicznych, ma na swoim koncie przełomowe osiągnięcia w dziedzinie kardiochirurgii, transplantologii, diagnostyki i leczenia chorób serca.
Doktor Denton A. Cooley, legenda światowej kardiochirurgii, założyciel i naczelny chirurg Texas Heart Institute, przeprowadził w 1968 roku pierwszą w Stanach Zjednoczonych udaną operację przeszczepu serca, a w roku następnym – operację wszczepienia pacjentowi sztucznego serca.
Książka jest pierwszą w języku polskim szeroko zakrojoną prezentacją aktualnych zagadnień teoretycznych i klinicznych na temat zjawisk świadomości i nieświadomości, rozpatrywanych z perspektywy neuropsychologii klinicznej.
Opracowana na najwyższym akademickim poziomie, ważna dla badaczy i studentów psychologii, a także dla przedstawicieli innych dyscyplin naukowych, zainteresowanych procesami świadomego i nieświadomego funkcjonowania człowieka w normie i patologii neurologicznej.
Z recenzji prof. Dr hab. Danuty Kądzielawy
Książka „Dziecko autystyczne. Prawdziwa opowieść o Maciusiu” porusza trudny temat autyzmu dziecięcego.
Chociaż na rynku wydawniczym jest wiele poradników poświęconych tej problematyce, jednak ich autorzy to najczęściej lekarze, psycholodzy i pedagodzy. Książka Beaty Zawiślak to pozycja szczególna. Jego autorka jest pedagogiem, ale przede wszystkim mamą sześcioletniego chłopca, która towarzyszy dziecku autystycznemu w każdej chwili jego życia, na każdym etapie jego rozwoju, w każdym momencie jego zmagań z chorobą. Autorka jest nie tylko osobą, która aktywnie uczestniczy w terapii dziecka autystycznego, ale także kreuje tę terapię, od kilku lat poszukując różnych możliwości pomocy.
W pracy znajdziemy dokładne omówienie przejawów autyzmu oraz opis sytuacji dziecka niepełnosprawnego i jego rodziny (rodziców, rodzeństwa). Autorka wskazuje także sposoby radzenia sobie w tej sytuacji, z uwzględnieniem wielu form terapii.
Poruszane w pierwszej części książki kwestie zostały poszerzone o opis doświadczeń i działań podejmowanych przez Autorkę i jej rodzinę, co jest dużym atutem pracy.
Książka ta to niezwykle przydatny poradnik, który może służyć rodzinom dzieci autystycznych oraz specjalistom i studentom zainteresowanym autyzmem.
dr Agata Chudzicka-Czupała
Doktor Jadwiga Górnicka, znana polska lekarka naturalistka, autorka bestsellerów APTEKA NATURY i NA ZDROWIE, przygląda się skrupulatnie panom i ich zdrowiu. Autorka koncentruje się na męskich problemach. Analizuje ich przyczyny, podaje sprawdzone metody leczenia, ale przede wszystkim zapobiegania.
Doskonała propozycja dla każdego mężczyzny, który chce o siebie zadbać!
Dzięki poradom dr Górnickiej dowiesz się:
- co i jak jeść, by być zdrowym i szczupłym
- jak pozbyć się brzuszka i zachować prężną sylwetkę do późnego wieku
- jak poradzić sobie z andropauzą
- co to jest białko serwatkowe i do czego służy
- jak często i jakim poddawać się badaniom ? korzystaj z tabeli badań profilaktycznych, opracowanej przez Autorkę
- jak przygotować domowe nalewki lecznicze
- specjalne ćwiczenia dla panów mających problemy z prostatą!
NAJSKUTECZNIEJSZA RECEPTA, BY KAŻDY MĘŻCZYZNA CZUŁ SIĘ ZDROWY I ZADOWOLONY!
Nadaliśmy tej publikacji nieco przewrotny podtytuł ? ?Rady dla niego, przewodnik dla niej?, ponieważ to głównie panie troszczą się o zdrowie swoich mężczyzn ? ojców, mężów, braci, synów i wnuków. Mamy nadzieję, że książka ta będzie stanowić dla nich przewodnik po świecie męskiego zdrowia.
W ciągu roku 1-2 mężczyźni i kobiety na 1000 doznaje zakrzepicy żył głębokich i/albo zatoru tętnicy płucnej. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi więc poważny problem medyczny i społeczny. Autor w przejrzysty sposób omawia najważniejsze zagadnienia związanych z rozpoznawaniem, leczeniem , a oprócz tego profilaktyką żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w różnych grupach chorych: m.in. dorosłych, dzieci, kobiet w ciąży.
Opisuje cechy charakterystyczne choroby w współzależności od umiejscowienia, a też przyczyny, metody leczenia i profilaktykę. Książka zawiera także masowe porady dotyczące zwyczajnego życia z chorobą. Poradnik wykorzystywany jest dla osób z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, niemniej jednak ze względu na dużą wartość merytoryczną ma możliwość być praktyczny również dla studentów i lekarzy rodzinnych.
Żylna choroba zakrzepowo zatorowa
Rozpoznanie zakrzepicy żył głębokich i zatoru tętnicy płucnej
Objawy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych są bardzo mało charakterystyczne. Najczęściej występują ból i obrzęk, znacznie rzadziej zaczerwienienie okolicy, w której doszło do zakrzepicy. Zazwyczaj stwierdza
się dodatni objaw Homansa (ból w podudziu w następstwie grzbietowego
zgięcia stopy kończyny objętej zakrzepicą). Takie objawy mogą jednak towarzyszyć wielu innym chorobom, np. pękniętej torbieli Bakera, zapaleniu
tkanki podskórnej, urazom mięśni czy obrzękowi limfatycznemu. Jednocześnie u części pacjentów zakrzepica żył głębokich nie wywołuje żadnych
objawów, co może skutkować opóźnieniem we wdrożeniu właściwego leczenia, szybko postępującym powiększaniem się skrzepliny i zwiększonym
ryzykiem zatoru tętnicy płucnej.
Zatem do rozpoznania zakrzepicy żył głębokich nie wystarczy fizykalne
zbadanie pacjenta przez lekarza. Rozpoznanie zakrzepicy żył głębokich
musi opierać się na klinicznej ocenie prawdopodobieństwa wystąpienia tej
patologii oraz na obiektywnych testach pozwalających ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć zakrzepicę żył głębokich. W tabeli 4 podano tzw. skalę
Wellsa, służącą do zakwalifikowania pacjenta do grupy małego, średniego
lub dużego prawdopodobieństwa obecności zakrzepicy żył głębokich. Skala ta jest bardzo przydatna w praktyce klinicznej.
U pacjenta, u którego podejrzewa się zakrzepicę, ale który jest zakwalifikowany do grupy małego prawdopodobieństwa wystąpienia zakrzepicy
żył głębokich, oznacza się zawartość D-dimerów we krwi lub w osoczu.
D-dimery są produktami rozpadu fibryny znajdującej się w skrzepie i zakrzepie, które powstają w następstwie trawienia fibryny przez aktywny enzym układu fibrynolizy – plazminę. Jeżeli zawartość D-dimerów mieści się
w granicach normy, można z około 90% prawdopodobieństwem wykluczyć
zakrzepicę żył głębokich. Jeżeli jednak stężenie D-dimerów jest zwiększone, trzeba wykonać badania obrazowe. U pacjentów zakwalifikowanych do grupy średniego i dużego prawdopodobieństwa zakrzepicy żył głębokich
w skali Wellsa badania obrazowe wykonuje się bez poprzedzającego oznaczania D-dimerów. Najważniejszym obecnie badaniem obrazowym służącym potwierdzeniu
lub wykluczeniu zakrzepicy żylnej jest badanie ultrasonograficzne (USG),
najlepiej z wykorzystaniem techniki Dopplera, która umożliwia ocenę
przepływu krwi przez naczynie. Badanie ultrasonograficzne jest badaniem
nieinwazyjnym i może być wykonane w warunkach ambulatoryjnych. Co
ważne, obecnie jest to badanie dość powszechnie dostępne. Badanie USG
wyparło flebografię, która jest procedurą inwazyjną, pracochłonną i mało
komfortową dla pacjenta.
Do rozpoznania zakrzepicy żylnej o nietypowej lokalizacji także najczęściej
wykorzystuje się badanie USG. Jednakże w pewnych sytuacjach, np. przy
podejrzeniu zakrzepicy zatok żylnych mózgu lub żył jamy brzusznej, niepoddających się ocenie ultrasonograficznej, należy sięgnąć po inne metody
obrazowania, jak np. tomografia komputerowa (CT – computed tomography) lub jądrowy rezonans magnetyczny (MRI – magnetic resonance
imaging) z zastosowaniem środka cieniującego.
Zasady rozpoznawania zatoru tętnicy płucnej są podobne do obowiązują-
cych przy wykrywaniu zakrzepicy żył głębokich. Także tutaj obowiązuje
wstępna ocena klinicznego prawdopodobieństwa wystąpienia zatoru tętnicy
płucnej (tab. 5). Nie ma także różnic w interpretowaniu wyników oznaczeń
stężenia D-dimerów. Ponieważ objawy kliniczne zatoru tętnicy płucnej
(duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel, krwioplucie, uczucie osłabienia, przyspieszona czynność serca) są niespecyficzne i mogą towarzyszyć
wielu innym chorobom (np. zawał serca, zapalenie płuc, neuralgia między-
żebrowa, infekcja wirusowa, rozwarstwienie aorty) o potwierdzeniu lub
wykluczeniu rozpoznania zatoru tętnicy płucnej decydują wyniki badań
obrazowych. Wśród nich najważniejszą rolę odgrywa CT. W celu optymalnej wizualizacji tętnic płucnych pacjentowi wstrzykuje się dożylnie środek cieniujący, a badanie określa się wówczas mianem angio-CT.
Innym ważnym badaniem obrazowym wykorzystywanym w diagnostyce zatoru tętnicy płucnej jest echokardiografia (ECHO), której główną zaletą jest powszechna dostępność (większa niż angio-CT) i możliwość wykonania przy łóżku chorego. ECHO odgrywa szczególnie ważną rolę w rozpoznawaniu zatoru tętnicy płucnej wysokiego ryzyka (patrz niżej), ale nie może być traktowane jako alternatywa dla angio-CT. Znacznie rzadziej niż w przeszłości, w rozpoznawaniu zatoru tętnicy płucnej wykorzystuje się obecnie inne
badania obrazowe, takie jak arteriografia płucna i scyntygrafia płuc. Warto natomiast zwrócić uwagę, że wykazanie obecności skrzepliny w żyłach głębokich kończyn dolnych w badaniu USG u pacjenta z podejrzeniem niemasywnego zatoru tętnicy płucnej (patrz niżej) zwalnia z konieczności przeprowadzenia testów diagnostycznych dotyczących krążenia
płucnego i nakazuje włączenie leczenia przeciwkrzepliwego, które w przypadku niemasywnego zatoru tętnicy płucnej i zakrzepicy żył głębokich jest takie samo. U pacjenta z objawami zatoru tętnicy płucnej często zleca się inne badania, np. prześwietlenie klatki piersiowej promieniami rentgenowskimi (RTG) czy elektrokardiografię (EKG), ale ich wyniki nie mogą stanowić podstawy do potwierdzenia lub wykluczenia rozpoznania zatoru tętnicy płucnej.
Należy podkreślić, że zarówno zakrzepica żył głębokich, jak i zator tętnicy płucnej mogą przebiegać bezobjawowo. Ocenia się, że u około 50%
osób z udokumentowaną zakrzepicą żył głębokich występuje – najczęściej bezobjawowy – zator tętnicy płucnej. Z kolei bezobjawową zakrzepicę żył głębokich wykrywa się u 70% pacjentów z potwierdzonym zatorem tętnicy płucnej. Objawowy zator tętnicy płucnej jest najczęściej wynikiem oderwania fragmentu skrzepliny z żył głębokich kończyny dolnej w odcinku proksymalnym (od poziomu żyły podkolanowej wzwyż, czyli z żyły podkolanowej i/lub żył uda), znacznie rzadziej zaś w odcinku dystalnym (poniżej żyły podkolanowej, czyli z żył podudzia).
Zator tętnicy płucnej dzieli się w zależności od prawdopodobieństwa wystąpienia wczesnego zgonu, który Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zdefiniowało jako zgon związany z ostrym zatorem tętnicy płucnej podczas hospitalizacji lub w ciągu 30 dni od przyjęcia. Pacjenci z ostrym zatorem
tętnicy płucnej we wstrząsie lub z hipotonią są zaliczani do grupy wysokiego ryzyka wczesnego zgonu, chorzy zaś z zachowanym skurczowym ciśnieniem tętniczym tworzą grupę niewysokiego ryzyka.
Pacjenci z grupy wysokiego ryzyka stanowią 5–10% osób z ostrym zatorem
tętnicy płucnej, przy czym śmiertelność w tej grupie przekracza 15%. Grupa pacjentów niewysokiego ryzyka dzieli się na chorych obciążonych niskim lub umiarkowanym ryzykiem zgonu z powodu ostrego zatoru tętnicy płucnej. U pacjentów z grupy umiarkowanego ryzyka stwierdza się przynajmniej jeden z czynników wskazujących na dysfunkcję i/lub uszkodzenie prawej komory serca, prawidłowa zaś funkcja prawej komory serca pozwala zaliczyć pacjenta do grupy niskiego ryzyka. Wśród chorych z grupy umiarkowanego ryzyka zgonu śmiertelność waha się w granicach 3–15%, natomiast w grupie niskiego ryzyka wynosi ona poniżej 1%. Odpowiednie zakwalifikowanie zatoru tętnicy płucnej ma duże znaczenie w wyborze właściwego leczenia.
Żylna choroba zakrzepowo zatorowa Spis Treści
Krew i naczynia krwionośne
Skrzep, zakrzep i zator
Zakrzep żylny i tętniczy
Anatomia żył kończyn dolnych
Ostra zakrzepica żył głębokich i jej powikłania
Epidemiologia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
Przyczyny żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
Wrodzona i nabyta trombofilia
Rozpoznanie zakrzepicy żył głębokich i zatoru tętnicy płucnej
Zapobieganie żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej
Metody farmakologiczne
Metody mechaniczne
Leczenie wstępne zakrzepicy żył głębokich
Leczenie wstępne zatoru tętnicy płucnej
Wtórna profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
Powikłania leczenia przeciwkrzepliwego
Powikłania stosowania heparyn
Powikłania stosowania antagonistów witaminy K
Interakcje antagonistów witaminy K z żywnością i innymi lekami
Powikłania stosowania nowych leków przeciwkrzepliwych
Interwencje chirurgiczne w trakcie antykoagulacji
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa o nietypowym umiejscowieniu
Zakrzepica żył głębokich kończyny górnej
Zakrzepica zatok żylnych i żył mózgu
Zakrzepica żył jamy brzusznej
Okluzja żył siatkówki oka
Odmienności żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet w ciąży
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa u dzieci
Podróż lotnicza jako czynnik ryzyka żylnej choroby
zakrzepowo-zatorowej
Zespół pozakrzepowy
Zakrzepica żył powierzchownych
Soda to całkowicie naturalna, ekologiczna substancja o wielkich możliwościach. Jest bardzo skuteczna, tania, niezastąpiona na co dzień w gospodarstwie domowym, przyjazna dla środowiska i dobroczynna dla naszego zdrowia. Jak żaden inny środek ma wszechstronne zastosowanie.
Ten szczególny bioporadnik, adresowany do osób preferujących model życia w stylu eko, zawiera ważne informacje, cenne porady, ciekawe pomysły i przepisy. Odkrywają one mało znane, a naprawdę niezwykłe zalety zwykłej sody. Warto poznać, docenić i wykorzystać w praktyce wszystkie jej dobrodziejstwa.
Książka ta to doskonałe źródło wiedzy z dziedziny toksykologii. Jest to jedyny na rynku książki medycznej podręcznik, który zakresem materiału i głębią ujęcia przedmiotu ściśle odpowiada wymaganiom stawianym studentom. Autorzy uwzględnili w nim najnowsze osiągnięcia wynikające z ogromnego postępu, jaki dokonał się we wszystkich kierunkach toksykologii: toksykologii molekularnej, toksykologii środowiska i toksykologii klinicznej. Dokonano przeglądu toksykologicznego metali ciężkich, wybranych substancji nieorganicznych, węglowodorów i ich pochodnych, pestycydów, kosmetyków, leków i środków odurzających, tworzyw sztucznych, promieniowania jonizującego itd. Przedstawiono zdrowotne skutki ich działania. Zwrócono też uwagę na problem utylizacji odpadów i ogólnie na zagadnienie bezpieczeństwa chemicznego.
Polecamy tę książkę studentom wydziałów: farmacji, analityki medycznej, zdrowia publicznego, ratownictwa medycznego, kosmetologii akademii medycznych i uniwersytetów medycznych, a także studentom wydziałów biologii, ochrony środowiska i weterynarii uniwersytetów i akademii rolniczych.
Jest to nowoczesny podręcznik akademicki z zakresu chemii farmaceutycznej. Stanowi jedyną w Polsce publikację tak kompleksowo ujmującą zagadnienia aktywności, struktury chemicznej i projektowania leków. Autor uwzględnił w niej najnowsze trendy rozwojowe w nauce dotyczace: zależności między strukturą chemiczną i aktywnością leków w najszerszym tego słowa znaczeniu; aktywności enzymatycznej leków; struktury receptorów i mechanizmów oddziaływania lek-receptor; mechanizmów aktywacji proleków; metabolizmu leków oraz metod wyodrębniania i rozdziału metabolitów; mechanizmu działania leków przeciwnowotworowych; synergizmu leków i oporności na leki. Publikacja polecana studentom wydziałów farmaceutycznych, lekarskich, chemicznych, nauczycielom akademickim, członkom zespołów badawczych firm farmaceutycznych.
Książka opisuje w przystępny sposób przyczyny i zagrożenia związane z dolegliwością, jaką jest chrapanie. Wraz z rozwojem cywilizacji cierpi na tę przypadłość coraz więcej ludzi. Zawiera także wskazówki jak z nią walczyć lub korzystać z pomocy wyspecjalizowanych placówek medycznych.
Książka pozwalająca zrozumieć głębiej drogę rozwoju człowieka na przestrzeni indywidualnego życia (także w kontekście ewolucji ludzkości) oraz wielowymiarowe podejście do zdrowia.
Autorka, długoletni naukowiec w dziedzinie nauk medycznych, jak również edukacji wspierającej zdrowie w pedagogice (aby potem nie trzeba było terapii), pasjonatka zintegrowanego podejścia, bazując na indywidualnym doświadczeniu odkodowania własnych dolegliwości chorobowych, prezentuje krok po kroku poziomy rozwoju człowieka i drogę do „wzorca zdrowia” w nim samym.
W oparciu o psychosyntetyczne rozumienie (syntezy doświadczeń – „psychosyntezy wieku”), Autorka prowadzi Czytelnika poprzez teorie naukowe, integrując podejścia do człowieka i świata w różnych systemach na przestrzeni wieków, aby dotrzeć do centrum osobowego (odpowiednika duszy) oraz do wzorca zdrowia. Pełniąc rolę przewodniczki w drodze powrotnej – do świata, snuje inspiracje dla edukacji, pedagogiki, psychologii i medycyny dla budowania zintegrowanego systemu wspierania zdrowia i dobrostanu (we wszystkich ich aspektach) w edukacji (wychowaniu) / terapii / leczeniu. Te teorie i systemy znajdą następnie swe praktyczne odzwierciedlenie w kolejnych książkach Autorki, w tym PSYCHOSOMATYCZNE, EMOCJONALNE I DUCHOWE ASPEKTY CHORÓB ZE STRESU czy FIBROMIALGII, a wcześniej w PSYCHOSYNTEZIE W EDUKACJI (ENETEIA) czy ZRÓWNOWAŻONYM ROZWOJU DZIECKA (IMPULS) oraz wcześniej: EDUKACJA INTEGRUJĄCA: ALTERNATYWA CZY KONIECZNOŚĆ? (Wydawnictwo IMPULS)
Książka jest pierwszym w Polsce zintegrowanym podejściem do rozwoju i zdrowia człowieka w oparciu o psychosyntetyczne myślenie. Pokazuje przestrzeń, różne jej poziomy, bazując na osiągnięciach fizyki kwantowej, wybranych kosmologicznych teoriach rozwoju Wszechświata, jak i starożytnych systemach medycznych / uzdrawiania.
Dzięki zrozumieniu rozwoju i zdrowia człowieka jako harmonii ze sobą i Kosmosem na wszystkich poziomach siebie: fizycznym (biologicznym), umysłowym, emocjonalnym i duchowym (sensu i znaczenia), człowiek jest w stanie zrozumieć znaczenie jakości swoich myśli, emocji, słów, zachowań i działań, a w tym otaczającej go rzeczywistości jako konsekwencji tego, co sam tworzy. Tym samym świat staje się taki jakim jest on od wewnątrz.
Porządkowanie siebie, codzienny „recykling osobisty” wszystkich swych przestrzeni pozwala na wspieranie nieustannego równoważenia siebie (homeostazy ustrojowej na wszystkich poziomach). Pozwala także na porządkowanie tego, co „zakodowano” od dzieciństwa w systemie wychowania i edukacji, odkodowania wadliwych przekonań, sposobu myślenia i reagowania, a tym samym przywraca człowiekowi autentyczność, to kim jest, jego duchową naturę, łącząc go z innymi ludźmi i światem jaką istotną część całości (jedności) wszystkiego i wszystkich.
Tym samym my, jako indywidualne jednostki, mamy wpływ nie tylko na nasze zdrowie (i choroby), możemy je uzdrowić sami, włączając mechanizmy autoregulacyjne. Jesteśmy w stanie, poprzez zmianę siebie, zmienić stan świata, działając dla dobra zarówno swego, jak i przyszłych pokoleń, zmieniając przez to jakość życia na Ziemi już od zaraz.
Bardzo wartościowa książka dla tych, którzy szukają głębi zrozumienia siebie /zdrowia / filozofii życia/ zdrowego stylu życia, także dla budowania nowego paradygmatu w nauce, opartego na zintegrowanym podejściu.
Wyjątkowa książka, pozwalająca zrozumieć głębokie korzenie wielu chorób cywilizacyjnych wywołanych stresem. Przynosi fundamentalne zrozumienie przyczyn – jakimi są zdeponowane w ciele emocje, przechowywane przez lata (często od dzieciństwa), będące „bombą” ze spóźnionym zapłonem, działających z ukrycia autodestrukcyjnych ładunków. Dlatego choroby te noszą coraz częściej nazwę „chorób energetycznych”.
Bazując na własnym doświadczeniu życiowym oraz profesjonalnym jako naukowiec w różnych dziedzinach medycyny oraz pierwszy w Polsce psychosyntetyk, Autorka sięga do dzieciństwa, ukazując jak jego sytuacje tworzą wzorce reakcji i zachowań w życiowych problemach, rozwiązywania ich oraz budowania relacji z ludźmi. Całą indywidualną historię mamy bowiem zakodowaną w „pamięci ciała” (w jego komórkach) i emocjonalnej (energetycznej) reakcji na wszystkie podobne sytuacje, gdyż reagujemy jak automat (autopilot).
Wyjątkowo cenną jest zarówno część teoretyczna, oparta na najnowszych światowych doniesieniach naukowych, jak i część praktyczna (w postaci opisu wielu stosowanych technik i ich efektów), która potwierdza zawarte w pierwszej części teorie. Najważniejszym jest jednak własny przykład Autorki, „będący „żywym autorytetem tego” co opisuje.
Uzdrowienie tego rodzaju chorób jest wieloaspektowym oddziaływaniem na wszystkich poziomach siebie (fizycznym, mentalnym, emocjonalnym i duchowym). Tylko od nas zależy wybór – zdrowia czy choroby i tylko my możemy siebie z nich uzdrowić – poprzez podjęcie decyzji, co z tym zrobić i dedykowanie siebie tej pracy.
Książka jest częścią „tercetu”- publikacji Autorki dedykowanych zagadnieniom medycznym (oprócz niej wchodzi do niego FIBROMIALGIA; CZŁOWIEK KWANTOWY oraz EDUKACJA ZDROWOTNA W PRAKTYCE) oraz ma swe odniesienia w innych jej licznych książkach i naukowych artykułach pedagogicznych, poświęconych edukacji opartej o zasady psychosyntezy, „aby potem nie trzeba było terapii”, a szczególnie w książkach PSYCHOSYNTEZA W EDUKACJI (Wydawnictwo ENETEIA) czy ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ DZIECKA W ŚWIETLE NOWYCH WYZWAŃ (Wydawnictwo IMPULS), ale przede wszystkim ma swe odniesienie w refleksyjnej książce Autorki O SENSIE ŻYCIA (też w obecnych zapowiedziach). Ma też odniesienia w naukowych artykułach pedagogicznych, poświęconych edukacji opartej o zasady psychosyntezy, „aby potem nie trzeba było terapii”.
Bezcenna książka dla środowiska lekarzy, psychologów, jak i wszystkich, którzy chcą zrozumieć siebie, odzyskać/zachować zdrowie i zależy im na zdrowiu własnych dzieci/wnuków i kolejnych pokoleń.
W ostatnich latach pojawiło się na rynku wiele podręczników dotyczących nauczania przedmiotów stomatologicznych. Zdecydowanie mniej jest takich opracowań, które omawiałyby zagadnienia medycyny ogólnej dla lekarzy dentystów. Natomiast zupełny brak odnotowuje się w dziedzinach medycyny praktycznej dla stomatologów. Zaprezentowany podręcznik jest cennym uzupełnieniem w tym temacie. Podaje on w bardzo przystępnej formie opisy stanów nagłych i przypisuje im właściwe postępowanie farmakoterapeutyczne.
Pierwsza część pracy to rozdziały opisujące stany zagrożenia życia związane z zaburzeniami krążenia. Drugą część stanowią odczyny alergiczne, które bardzo często zdarzają się w gabinetach stomatologicznych. Trzeci element pracy to stany mające związek z niewłaściwym metabolizmem lub spadkiem składników krwi. Mają one bezpośrednie przełożenie na świadomość pacjenta i konieczność reagowania przez personel medyczny. Jako kolejną część autorzy potraktowali urazy, obecność ciał obcych, także stany, które mogą się zdarzyć, a nie mają bezpośredniego związku z wizytą u dentysty. Na końcu pracy znalazły się opisy zabiegów ratunkowych, działań niepożądanych stosowanych leków, odtrutki i zagadnienia prawne.
Oceniając całość podręcznika, stwierdzam, że podane algorytmy postępowania, kolejność podawania leków, a w szczególności opis stanów, które należy zdiagnozować i rozróżnić przed zastosowaniem preparatów leczniczych, stawiają tę książkę w rzędzie nowoczesnych i najbardziej pożądanych. Jej lektura pozwala na uświadomienie sobie, jak wiele może się zdarzyć w codziennej praktyce i jak wiele zależy od naszej znajomości farmakologii. Jest to pierwsze tak kompleksowe opracowanie tematu reakcji na stany nagłe w gabinecie stomatologicznym.
Prof. dr hab. n. med. Marek Ziętek
(fragm. recenzji)
Alzheimer wywraca zwykły porządek życia, wiadomo, zarówno tego, kto jest tą chorobą bezpośrednio dotknięty, jak i wszystkich członków rodziny. Dotyczy to autorki, która stała się poniekąd matką swej teściowej dotkniętej tą chorobą. Na stronach niniejszej książki opowiada o doświadczeniu "zwykłej kobiety" u boku osoby chorej, owładniętej stopniową utratą autonomii. Rozczarowania, ofiary, cierpienia są nieuniknione, ale każdy dzień jest bogaty także w odwagę, fantazję, ducha przedsiębiorczości i zaufanie. "To podróż do wnętrza psychiki, a kto ją podejmuje, powinien się zatrzymać, zastanowić, posłuchać, a co najtrudniejsze, wsłuchać się w siebie... Pozytywną stroną przeżywania i odczuwania tej choroby w otoczeniu jest odkrycie bezinteresowności". Przez piętnaście lat Monica Follador pisała dekalog, który pozwalał jej "przebrnąć szczęśliwie", świadomie i z właściwym poczuciem humoru przez niezwykle trudne sytuacje związane z opieką nad chorą teściową. Czasami trzeba powiedzieć jakieś małe kłamstwo albo wymyślić strategię przetrwania, która niekiedy może graniczyć z komedią... "Bo wszystko służy temu, by lepiej żyć" i "nauczyć się zauważać dobrą stronę istniejącą w każdej okoliczności, także tej najbardziej absurdalnej. Bez nadziei nie można nigdzie dojść..."
Książka Raymonda Peyreta to opowieść o życiu i dziele miłości Marty Robin, niezwykłej mistyczki naszych czasów. Marta Robin urodziła się 13 marca 1902 r. w niewielkiej wiosce Châteauneuf-de-Galaure, kilkadziesiąt kilometrów na południe od Lyonu. Od dzieciństwa miała problemy ze zdrowiem. W wieku 16 lat zapada na nieuleczalną chorobę, która doprowadza ją do całkowitego paraliżu. Cierpiąca, przez pięćdziesiąt lat, aż do śmierci (1981 r.), leży unieruchomiona w łóżku w zaciemnionym pokoiku, gdyż również światło sprawia jej ból. Nie je, nie pije, nie śpi ? czuwa. Jej jedynym pokarmem jest Eucharystia. To czas jej głębokiego zjednoczenia z Bogiem.
We wrześniu 1930 r. Jezus wprowadza ją w tajemnicę swojej Męki. Marta jest ukrzyżowana wraz z Nim. Na początku października tego samego roku Boski Oblubieniec wpisuje w jej ciało znaki swojego cierpienia - stygmaty i ślady po koronie cierniowej. Odtąd co tydzień wraz z Jezusem przeżywa wszystkie etapy Jego Męki. Zawsze pokorna, życzliwa, pełna mądrości i dyskrecji, otwarta na innych - choć fizycznie unieruchomiona, Marta nie pozostaje nigdy bezczynna. Tysiące osób z całego świata odwiedzają ją, prosząc o modlitwę, duchowe wsparcie, wskazówki w trudnych sytuacjach. Występuje z inicjatywą rekolekcji, zakłada Ogniska Miłości ? wspólnoty osób świeckich, którzy pragną na co dzień Bożą żyć miłością. Dzieło jej ?ukrytego w Bogu życia? trwa do dziś i rozwija się na całym świecie.
Dlaczego HUŚTAWKA? Po trosze dlatego, że to nieprzemijająca, ukochana przyjemność i rozrywka Małej. Na lotach aż pod samo niebo spędzaliśmy i nadal spędzamy niezliczone kwadranse a czasem i godziny. Zwykła zdawałoby się czynność, jest dla niej autentycznym źródłem szczęścia i pewnego rodzaju wyzwolenia. ?Jestem wtedy wolna jak ptaki!? oraz ?Z góry wszystko wygląda inaczej!? ? niech jej słowa wystarczą za cały komentarz.
Ale HUŚTAWKA również dlatego, że życie z osobą (dzieckiem) autystyczną to bezkresna amplituda przeżyć. Niekończące się doświadczanie emocji ze skrajnie odległych rejonów, ciągła labilność doznań. Od bezsilności, rozpaczy, depresji i gniewu po radość, nadzieję i mobilizację. W jednej chwili wydaje ci się, że już nic ? ściana, mur i ani kroku dalej, by chwilę (dzień, miesiąc, pięć lat) później frunąć niesiony szczęściem wyczekanej poprawy. W górę i w dół, w górę i w dół. Jak na huśtawce.
Taka właśnie nie-całkiem-zwykła codzienność stała się moim udziałem i o niej chciałam wam opowiedzieć...
Ultrasonografia jamy brzusznej jest fundamentalną monografią dla wszystkich, którzy wykonują badania USG jamy brzusznej, którzy mają chcą się doskonalić w tych badaniach i którzy mają odczucie, że chcą być jeszcze lepsi w zakresie diagnostyki USG narządów położonych poniżej przepony jamy brzusznej.
Monografia jest przeznaczona głównie dla lekarzy, którzy już samodzielnie wykonują zadania USG. Dla początkujących jest znakomitym źródłem wiedzy, z tym podręcznikiem warto zacząć naukę badań USG narządów jamy brzusznej. To jedna z najlepszych książek z tej dziedziny medycyny.
"Tony Judt, jeden z największych intelektualistów świata, w poruszającej opowieści o życiu i walce z nieuleczalną chorobą.
"Od dawna fascynowały mnie metody mnemotechniczne stosowane przed myślicieli i podróżników z początków ery nowożytnej do gromadzenia i przypominania sobie szczegółów i opisów. Pięknie pisała o nich Frances Yates w esejach o epoce renesansu, a później Jonathan Spence w opowieści o Włochu, który na przełomie XVI i XVII wieku zwiedził Chiny ? The Memory Palace of Matteo Ricci. Ci mistrzowie sztuki zapamiętywania nie budowali zwykłych zajazdów czy rezydencji, by pomieścić w nich swoją wiedzę. Konstruowali pałace. (...)
Żeby pałac pamięci mógł pełnić funkcję magazynu reorganizowanych w nieskończoność i wciąż przegrupowywanych wspomnień, musi mieć wyjątkowy powab, choćby dla jednej osoby. Co noc, przez kolejne dni, tygodnie, miesiące, a teraz już ponad rok, wracam do tego pensjonatu. Przemierzam znajome krótkie korytarze z wytartymi stopniami z kamienia, zasiadam w jednym z dwóch, a może trzech foteli ? tak się pomyślnie składa, że nikt ich nie zdążył zająć. I wtedy, gdy z życzenia z dość niezawodną pewnością rodzi się myśl, wyczarowuję, segreguję i porządkuję opowieść, wywód albo przykład, które planuję wykorzystać w czymś, co napiszę na drugi dzień"".
Tony Judt
"Tony Judt stał się dla wielu wzorem heroicznej postawy wobec nieuleczalnej choroby, która dosięgła go w pełni sił twórczych. Był jednak przede wszystkim wybitnym intelektualistą, którego uczciwość, odwaga głoszenia niepopularnych poglądów, a także empatia i zrozumienie problematyki Europy Wschodniej, zwłaszcza Czech, nie miały sobie równych. 'Dzięki nauce czeskiego stałem się zupełnie innym naukowcem, historykiem i człowiekiem' ? napisał w Pensjonacie pamięci. Przyznaję: warto było nauczyć się czeskiego. Choćby po to, by poznać Tony?ego"".
Aleksander Kaczorowski
"Jedną ze wspaniałych cech eseju jest to, jak elegancka ścisłość formy łączy się z radosną giętkością treści. (?) Judt w pełni z tego korzysta, podążając za myślą i wspomnieniem, gdziekolwiek go one wiodą: smaki żydowsko-brytyjskich potraw z czasów dzieciństwa, rozkosze jazdy podmiejską Zieloną Linią, wspaniały nauczyciel języka niemieckiego, doniosłe znaczenie pokojowej w internacie w Cambridge (?), rozważania o edukacji, samochodach, o nauce czeskiego w średnim wieku, o zniewolonych umysłach, o polityce, tożsamości (?). Można by się spodziewać, że zapiski i wspomnienia snute u progu śmierci będą nią naznaczone, ale myśl Judta nie ginie w elegijnym tonie ani nie cichnie. Dociekliwość, śmiałość, poczucie humoru i przejrzystość stylu to cechy człowieka trwającego w objęciach życia, nie śmierci".
"The Telegraph"
Fizjologiczna rola lipoprotein
Zaburzenia lipidowe w cukrzycy
Interwencja dietetyczna dla korekty zaburzeń lipidowych w cukrzycy
Statyny w cukrzycy. Co pokazują badania kliniczne?
Fibraty w cukrzycy. Potencjalna rola w redukcji rezydualnego ryzyka makronaczyniowego
Metody zmniejszania ryzyka mikronaczyniowego. Czy wśród nich jest miejsce dla fibratów?
Terapia skojarzona statyna z fibratem po badaniu ACCORD Lipid
Kwas nikotynowy w cukrzycy. Za i przeciw
Przypadki kliniczne
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?