Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Święty Józef – sam o sobie nie mówi nic, poznajemy go dzięki relacjom innych. Choć jego rola jest dyskretna, ma jednak wielkie znaczenie – w końcu to on opiekował się Zbawicielem, jako głowa Świętej Rodziny. Wydawać by się mogło, że o św. Józefie wiemy już wszystko, ale autor tej książki udowadnia, że jest to postać wielowymiarowa i ogromnie ważna w dziejach Kościoła. Opisuje jego życie na podstawie Ewangelii i apokryfów, charakteryzuje jego świętość i prezentuje kult świętego patriarchy – wciąż żywy w wielu krajach świata i w dzisiejszych czasach szczególnie potrzebny. Dzięki tej książce czytelnik ma szansę zafascynować się św. Józefem na nowo. Odkryć jego ważną rolę prowadzenia i opieki nad Świętą Rodziną. Nauczyć się słuchać Boga i wypełniać Jego plan.
Poruszająca książka utkana z głębokich, niespiesznych refleksji ks. Krzysztofa Grzywocza na temat słów papieża Franciszka, w których podkreśla, że człowiek osiąga pełnię, gdy przełamuje bariery, a jego serce napełnia się twarzami i imionami. Ceniony rekolekcjonista dzieli się swoimi osobistymi perłami – słowami karmiącymi do głębi. Zaprasza czytelnika do rozważań nad słowem Bożym, a także nad istotą przeżywania człowieczeństwa i koncepcją kierownictwa duchowego.
Urok Boga to historia prawdziwego doświadczenia wiary. Opowieść o życiu wyjątkowego człowieka, który zdecydował się pójść drogą, którą Pan wybrał dla niego, i wytrwał na niej, chociaż ani jej początek ani koniec nie były proste. Jest to historia zwątpień, walki i ostatecznego nawrócenia hrabiego-dominikanina. Młody, wybitnie uzdolniony arystokrata, wobec którego rodzina miała swoje oczekiwania, pewnego dnia poczuł na ramieniu dotyk Matki Bożej. To doświadczenie rozpoczęło w jego życiu cykl zmian. Zaczął poszukiwać prawdy o Bogu i świecie. Odnalazł w sobie siłę, by rozpocząć skromne życie, tak odmienne od tego, które prowadził dotychczas. Z czasem stał się podziwianym przewodnikiem duchowym i z pokorą przyjął cały Boży plan. Dzięki historii Joachima Badeniego OP odnajdujemy inspirację do tego, jak z każdym dniem stawać się lepszym człowiekiem i zaufać Bogu, a dzięki tej książce znajdziemy odpowiedź na pytanie, w jaki sposób ojciec Joachim pojmował życie duchowe człowieka.
Każda rozmowa, a nawet próba rozmowy z Bogiem to modlitwa… iPray jest propozycją, która może pomóc w (od)budowaniu tej wyjątkowej relacji. Autor, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy z młodzieżą, zaproponował następującą formułę: najpierw fragment Ewangelii na każdy dzień roku liturgicznego, a następnie krótki komentarz. Słowa Jezusa są niezmiennie aktualne i mądre, pomagają lepiej żyć. Można je odnieść m.in. do budowania relacji, akceptowania siebie takim, jakim się jest, dokonywania codziennych wyborów czy podejmowania trudnych decyzji.
Podręcznik żołnierza Chrystusowego zawiera poprawioną wersję przekładu Erazmowego Enchiridionu wraz ze znakomitym wstępem krytycznym autorstwa prof. Juliusza Domańskiego (wybitnego polskiego historyka filozofii starożytnej, średniowiecznej i renesansowej). W tym wydaniu czytelnik znajdzie także niezwykle szczegółowy komentarz do większości wersetów dzieła opracowany przez francuskiego badacza, Raymonda Marcela. Ponadto, w postaci aneksu, esej Leszka Kołakowskiego poświęcony Erazmowi i jego wizji chrześcijaństwa.
Kwestie dyskutowane o mocy Boga (q. 5-10) ukazują się jako 29. tom „Dzieł wszystkich Tomasza z Akwinu”. Teksty powstały najprawdopodobniej w latach 1265–1266 w czasie pobytu autora w Rzymie. Święty Tomasz miał wtedy około 40 lat, był już dojrzałym badaczem i doświadczonym pedagogiem. Forma dzieła wiąże się z jednym z podstawowych sposobów prowadzenia zajęć uniwersyteckich w średniowieczu, jakim była dysputa, a jej wynikiem – tytułowe „kwestie dyskutowane” (quaestiones disputatae). Ta rozbudowana debata na zaproponowany temat była następnie opracowana i konkludowana przez „mistrza” odpowiedzialnego za całość. Był to poniekąd odpowiednik zajęć seminaryjnych we współczesnym systemie kształcenia. Pod względem treści dzieło można podzielić na dwie części. Sześć pierwszych kwestii wiąże się bardziej bezpośrednio z zagadnieniem mocy Boga, cztery pozostałe należą do teologii trynitarnej. Obecny tom zawiera dwie kwestie z tej pierwszej grupy: O podtrzymywaniu rzeczy w istnieniu przez Boga i O cudach oraz pozostałe, związane z trynitologią: O prostocie Bożej istoty; O tym, co odwiecznie relacyjnie orzeka się o Bogu (czyli o istnieniu Osób w Bogu); O Osobach Boskich oraz O pochodzeniach Osób Boskich.
Z biologicznego punktu widzenia śmierć następuje wówczas, gdy nie istnieje już ludzki organizm jako całość, czyli zintegrowany w jedność biologiczny system. Pojęcie "śmierć kliniczna" pojawiło się w dyskusji nad definicją śmierci medycznej. Przez długi czas było jedynym wskaźnikiem, czy ktoś żyje, czy też już przeszedł "na drugą stronę życia". Coraz więcej uratowanych ludzi potwierdza, że zatrzymanie akcji serca albo śpiączka, odniesienie śmiertelnych urazów nie oznacza jeszcze śmierci. Czy wszystkie wizje, których doświadczają umierający, można złożyć na karb niedotlenienia mózgu? Skąd pacjenci wiedzą co dzieje się z w innych pomieszczeniach, albo są w stanie zobaczyć swoich bliskich, mieszkających w zupełnie innym mieście? Pisma i dzieła spisane na podstawie wizji, audycji i widzeń, tworzą bogatą literaturę objawieniową. Podobieństwo mistycznych przeżyć wielu świętych oraz relacji osób pogrążonych w śmierci klinicznej jest uderzające. Książka Brama życia wiecznego autorstwa ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego próbuje spojrzeć na misterium śmierci z katolickiej perspektywy.
Publikacja składa się z dziewięciu pięknych rozważań o św. Józefie i stanowi inwestycję w duchowy rozwój. Wpłynie na pogłębienie relacji z jednym z najważniejszych świętych Kościoła. Stanowi idealną pomoc również w odkrywaniu męskiej duchowości. Rozważania o św. Józefie mogą być inspiracją do stawania się lepszym ojcem, mężem i człowiekiem w ogóle. W ostatnich latach Kościół mocniej podkreśla znaczenie osoby opiekuna Jezusa, np. poprzez Rok św. Józefa. Niniejsze rozważania są doskonałą okazją, by odpowiedzieć na to wezwanie i pogłębić znajomość życia tego świętego. To swego rodzaju zbiór medytacji pozwalających poznać wielkość i piękno postaci Józefa jako wzoru do naśladowania dla każdego z nas. Dlaczego warto kupić tę książkę? Książka pozwala poznać św. Józefa z perspektywy jego różnych życiowych ról. Rozważania o jego życiu mogą nauczyć nas pokory, pracowitości i zaufania Bogu. Rozważania mogą wesprzeć w lepszym zrozumieniu roli ojca i męża w rodzinie oraz pomagają odnaleźć Boga w swoich obowiązkach i doświadczeniach. Ponieważ św. Józef jest patronem ludzi pracy i rodzin rozważania mogą być źródłem pocieszenia i nadziei w momentach kryzysu: przypomną o wierze i cierpliwości.
Książka pokazuje, jaką radością może być odkrywanie Ewangelii z dziećmi. Są w niej pomysły na rozmowy i zajęcia plastyczne inspirowane niedzielną Ewangelią. Adresowana jest do rodziców, dziadków i przyjaciół pragnących przekazywać wiarę młodszym. Przyda się wszystkim, którzy głoszą Słowo Boże dzieciom. Może być ciekawa dla wspólnot poszukujących programu do pracy z dziećmi.
Uśmiechnięty, wysportowany, z wieloma pasjami - taki był Carlo Acutis. Ten włoski nastolatek jest dzisiaj wzorem dla całego świata! Kochał życie! Świetnie pływał, uwielbiał spędzać czas z kolegami, doskonale znał internet. Jednocześnie pamiętał o tym, co najważniejsze: o sakramentach, o miłości do drugiego człowieka, która wyrażała się nawet w drobnych gestach. Miał w sobie wielką siłę, bo bardzo kochał Pana Boga. Jego życie pokazuje, że świętość jest na wyciągnięcie ręki. Poznaj historię Carla Acutisa i zobacz, jak żyć, żeby być naprawdę szczęśliwym! Carlo miał na to prostą receptę: "Szczęście to spojrzenie skierowane ku Bogu". Tylko tyle i aż tyle!
100 modlitw dla zapracowanych to modlitewnik przygotowany dla tych, którzy dysponują niewielką ilością czasu na modlitwę ze względu na ciągłe zabieganie, a odczuwają pragnienie łączności z Bogiem. Jest on przeznaczony dla każdego: dla aktywnych zawodowo, zmęczonych pracą, dla rozmodlonych i trwających w oschłości, dla osób świeckich, a także kapłanów, zakonnic i zakonników.Modlitewnik:Jest poręczny, ponieważ został wydany w niewielkich rozmiarach i można go nosić przy sobie.Jest praktyczny, gdyż można z niego korzystać przy różnorodnych okazjach: w życiu codziennym, podczas czynności wykonywanych w domu, w pracy, w czasie odpoczynku, w kościele, przy nawiedzeniu Najświętszego Sakramentu.Posiada wartość duchową, gdyż te najkrótsze modlitwy akty strzeliste, westchnienia, krótkie myśli do Boga, Matki Najświętszej, aniołów - są jak strzały, które kierujemy do nieba.Książka posiada nihil obstat Kościoła katolickiego
Ta książka powstała po to, aby dobrze przeżyć Wielki Post, a jej tytuł ma przypominać o najważniejszym celu. Jest nim życie wieczne, Boża obietnica nieba! Autor zaprasza czytelnika do wspólnej wędrówki śladami Chrystusa. Proponuje czterdzieści krótkich rozmyślań na każdy dzień Wielkiego Postu wraz z sześcioma rozważaniami drogi krzyżowej. Przeżyj ten czas z Bogiem i pamiętaj, że wierne podążanie za Chrystusem kończy się... niebem!Bóg-Człowiek umarł za Ciebie! I za mnie. Za wszystkich nas. Niech nam nigdy nie spowszednieje ta prawda. A choć dalej mamy pytania - Ty je masz i ja też - to chyba to jedno jest jasne: że warto Jemu - Chrystusowi - Miłości zaufać. Życzę Ci, Siostro, Bracie, by to był owoc tej lektury: zaufanie Chrystusowi. Piękne. Pełne. Dojrzałe. Totalne. Autor
Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak miłosierdzie BożeNa kartach Dzienniczka Jezus wielokrotnie zachęcał przez pośrednictwo św. s. Faustyny, by zaufać Jego dobroci. "Łaski z Mojego miłosierdzia czerpie się jednym naczyniem - wyjaśniał - a nim jest ufność. Im dusza więcej zaufa, tym więcej otrzyma". Orędzie o miłosiernej miłości Boga dotyka serc ludzi nie tylko w Europie, ale także na innych kontynentach. Odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego czy wypowiadając słowa: "Jezu, ufam Tobie", zawierzają Bogu siebie i swoich bliskich oraz wypraszają potrzebne łaski.Ośmioletni Robert cierpiał na porażenie mózgowe, często miał napady padaczki i poruszał się na wózku (...). Kilka razy był bliski śmierci. Ciało miał prawie bez muskulatury. Mówił tak niewyraźnie, że trudno było go zrozumieć. Po pobycie w Łagiewnikach (...) ataki padaczki więcej się nie pojawiły. Chłopiec zaczął rosnąć i mówić.Fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu:Boże, Ojcze Miłosierny! (...) Pochyl się nad nami, grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, Trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei.W książce znajdziesz świadectwa opowiadające m. in. o uzdrowieniu z choroby, o ocaleniu czy o uwolnieniu z nałogu, ale nade wszystko o nawróceniu serca. To prawdziwe cuda Bożego Miłosierdzia, których może doświadczyć ten, kto z ufnością zwraca się do Chrystusa.
Kościół żyje od Paschy do Paschy. Celebruje paschalne misterium Jezusa Chrystusa szczególnie uroczyście co roku podczas Triduum Paschalnego, ale również w każdą niedzielę, która jest nazywana małą Paschą. Tajemnica paschalna wyznacza rytm i kierunek całego życia Kościoła – w wymiarze liturgicznym, moralnym i społecznym. Z Paschy Kościół czerpie moc do dawania świadectwa i pełnienia swojej ewangelizacyjnej misji.
Słowo „pascha” oznacza uderzenie, gwałtowne i dynamiczne przejście. Izraelici przeżyli Paschę jako wyzwolenie z Egiptu i każdego roku obchodzili pamiątkę tego wydarzenia. W odniesieniu do Jezusa Chrystusa Pascha oznaczała Jego śmierć na krzyżu, w której okazał się On zwycięskim Barankiem: otrzymał nowe życie w zmartwychwstaniu i tego życia udziela wszystkim, którzy w Niego wierzą.
Dla nas, chrześcijan, coroczne świętowanie Paschy jest powrotem do tajemnicy chrztu. Przez ten sakrament zostaliśmy bowiem wprowadzeni w Paschę Chrystusa i wszczepieni w tajemnicę Jego śmierci i zmartwychwstania. Ilekroć celebrujemy święta paschalne, tylekroć uświadamiamy sobie, że zostaliśmy uzdolnieni do przechodzenia przez śmierć do życia.
Autor: Bp Zbigniew Kiernikowski
PASTORES 65 (4) 2014
Przybywa parafii, wspólnot, w których niemal tuż po zakończeniu oktawy Bożego Narodzenia ruszają przygotowania do Triduum Sacrum. Cenione są też rekolekcje paschalne czy takie, które tłumaczą znaki obecne w liturgii tego wyjątkowego czasu. Lektura Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych opublikowanego w 1988 roku przez Kongregację Kultu Bożego, jak i osobista wrażliwość na czytanie rzeczy tego świata przez pryzmat Paschy Chrystusa skłoniły bp. Z. Kiernikowskiego, wówczas biskupa siedleckiego a obecnie legnickiego, do głoszenia przez 10 lat w katedrze katechez wprowadzających w poszczególne dni Triduum Paschalnego. W Misterium Paschy możemy odnaleźć odpowiedź na swoje życiowe pytania, „otrzymać łaskę nie tylko jakiegoś pogodzenia się z naszym krzyżem, ale wręcz korzystania z jego obecności w naszym życiu”. Autor jako pasterz ma głębokie przekonanie, że potrzebna jest gotowość wejścia w „błogosławione marnowanie”, potrzebny jest czas „na wypełnienie wszystkich znaków i na przyjęcie ukrytych w nich treści”. Wszystko po to, żeby w człowieku mogło się ukształtować życie według Paschy Chrystusa, bo dopiero „moc Jego wydania sprawia w nas czystość, to znaczy zmianę naszego myślenia przez odwracanie się od siebie”. Dlatego autor podpowiada tematy do osobistych i wspólnotowych przemyśleń, sugeruje obszary, którym trzeba w sobie odważnie się przyjrzeć. Bp Kiernikowski świetnie też wyczuwa i zna mentalne nawyki czy pobożnościowe schematy w naszym przeżywaniu okresu Wielkiego Postu czy właśnie kolejnych dni Triduum Sacrum – i do tego również konkretnie w swoich katechezach się odnosi. Skorzystają z jego uwag i sugestii na pewno duszpasterze-przewodnicy wspólnot, którzy wolą iść wiernie za liturgicznymi wskazaniami Kościoła niż trzymać się sztywnej zasady: „A u nas zawsze tak było”, która de facto utwierdza tylko obrzędowy rytualizm. Autor łączy biblijne i liturgiczne refleksje dotyczące znaków i działań z celebracji Triduum z życiem ludzi, z sytuacjami, w których się znajdują lub w których nie mogą się odnaleźć czy ich przyjąć. Zaznacza też, że to w przewodniczącym zgromadzenia „jako pierwszym powinno się dokonać to wszystko, co stało się w Jezusie Chrystusie. Tylko wtedy będzie prawdziwie przewodniczył, wprowadzał innych w celebrowaną rzeczywistość”.
Af
Św. Józef. Moc prawdziwej męskości! Opierając się na wiekach katolickiej mądrości zaczerpniętej z Pisma Świętego, z nauczania i doświadczenia świętych, Kennedy Hall oferuje czytelnikowi narzędzia do pokonania zniewieściałości i stania się prawdziwym mężem Bożym. To nie jest książka dla osób o słabym sercu, bo uderza w każdego mężczyznę niczym ostre żelazo, a kto ma uszy do słuchania, otrzymuje dzięki niej siłę. Świat rozpaczliwie potrzebuje prawdziwych mężczyzn. Inspirująca książka, która w osobie św. Józefa głosi tradycyjną, katolicką męskość.
Hildegarda z Bingen, ogłoszona Doktorem Kościoła przez papieża Benedykta XVI, była wielką mistyczką otwartą na problemy świata. Jako badaczka natury i człowieka, Hildegarda zdobyła głęboką wiedzę w wielu dziedzinach, która, jak twierdziła sama święta, przyszła do niej od Boga jako szczególny dar, który pozwolił jej "zrozumieć tajemnice ukryte w istocie każdego stworzenia". Książka, zgłębiając tematykę dobrego samopoczucia fizycznego, ściśle związanego ze stanem ducha, przedstawia post i lekarstwa oraz przepisy na regenerację ciała i ducha, proponowane w dziełach świętej Hildegardy z Bingen. Opowiada o sposobach odżywiania się w czasach świętej Hildegardy oraz o historii postu i jego różnych formach praktykowanych współcześnie, wraz z wyjaśnieniem funkcjonowania organizmu w czasie postu i charakterystyką jego dobroczynnego wpływu na całego człowieka. Proponuje też zasady wedle których należy podjąć post oparty na systemie zdrowotno-dietetycznym św. Hildegardy oraz zestaw przepisów na postne dania z kuchni tej wielkiej świętej.
Oto prawdziwa historia człowieka, który od dzieciństwa musiał mierzyć się ze swoją innością. Jako syn Polki i Afrykańczyka wyróżniał się wyglądem, a to wywoływało uwagi i uszczypliwości otoczenia. Adrian wcześnie opuszczony przez ojca, ale otoczony troskliwością mamy i wielkim sercem rozmodlonej babci przez lata poszukiwał siebie. Zupełnym przypadkiem, choć ich przecież nie ma, jako nastolatek zaczął trenować kickboxing. Umiejętność walki i skutecznej obrony przyniosły mu rozpoznawalność i szacunek środowiska. Czy to jednak mogło dać młodemu człowiekowi zadowolenie, a w dłuższej perspektywie szczęście? Późniejsze wydarzenia, które były udziałem Adriana, można by określić jako rollercoaster. Dość powiedzieć, że zupełnie nieoczekiwanie znalazł się u swojego przyrodniego brata na rajskiej wyspie, gdzie mieszkał jego ojciec wraz z nową rodziną. Właśnie tam odnalazł przyszłą żonę i rozpoczął nowe życie. Czy jednak życie na egzotycznej wyspie z rodziną zapewnia spełnienie? Dlaczego Adrian wraz z rodziną powrócił do Polski, a potem był "zmuszony" do wyjazdu? Świadectwo Adriana Santosa to historia upadków i zwycięstw prawdziwego wojownika. Pokazuje, jak Boża miłość może zmienić życie, uleczyć rany przeszłości i przynieść pokój serca.
Mając za przewodnika św. Teresę z Avila i jej duchowe arcydzieło, Dan Burkę zabiera nas w pasjonującą podróż przez siedem poziomów duchowego rozwoju, wyjaśniając, co Bóg osiąga w naszej duszy na każdym etapie tej drogi, a także ujawniając precyzyjnie dopasowane do każdego etapu demoniczne strategie mające na celu zepchnięcie wędrowca ze ścieżki ku zjednoczeniu z Bogiem. To podręcznik bitwy, pełen solidnych porad, mający praktyczne zastosowanie oraz przystępną, zorganizowaną strukturę. Wszyscy, którzy nie chcą dać się powstrzymać przez nadprzyrodzone istoty przeciwne zjednoczeniu duszy z Bogiem, odnajdą tutaj pomoc w postępach ku tej najbardziej wewnętrznej komnacie, gdzie światło Chrystusa świeci dla zbawienia świata. Autor opisuje również oznaki autentycznego kontemplacyjnego spotkania z Bogiem, daje odpowiedź na pytanie dlaczego Bóg wykorzystuje oschłość w modlitwie, by przyspieszyć rozwój naszych dusz, ukazuje sposoby na sprawdzenie, czy nadal jesteśmy na drodze duchowego oczyszczenia oraz prawdę o tym, że opuszczenie może działać dla dobra naszej duszy. Wskazuje niebezpieczeństwa pozornego duchowego spokoju oraz sposoby na walkę z rozproszeniem w modlitwie, a także 11 sposobów na sprawdzenie autentyczności darów charyzmatycznych.
Pozwól Bogu być Bogiem Nasze życie naznaczone jest ciągłym napięciem i walką. Mimo wielu starań i dobrych chęci nie potrafimy przekraczać siebie, swoich lęków i słabości, nie potrafimy wierzyć dojrzale i w pełni zaufać Bogu. Boimy się o naszą przyszłość, spieramy o wizję Kościoła, negujemy Boże miłosierdzie. Choć pragniemy życia w pokoju – żyjemy w lęku. Zamykamy się na Dobrą Nowinę. Jacek Prusak SJ w mocnych i bezkompromisowych komentarzach do Ewangelii przypomina, że jeżeli potraktujemy Jezusa poważnie – a nie przez pryzmat odpowiedzi, które są opiniami ludzi Kościoła na Jego temat; jeżeli pozwolimy, by zapytał nas wprost, tak jak uczniów: „Czego szukacie?” – On sam stanie się odpowiedzią. Gwarancją życia w pełni i w zgodzie z samym sobą. „Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia, ani godziny”. Czuwajcie, a nie kombinujcie. Czuwajcie, a nie kalkulujcie. Bo na nic to się zda. Jak czuwasz, to znaczy, że nie boisz się życia. Jak czuwasz, dopiero wtedy życie może mieć swój smak. Bo nic nie zostanie ci odebrane, tylko dodane. Chyba że tego nie chcesz. *** Jacek Prusak SJ – doktor nauk społecznych w zakresie psychologii, dyrektor Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, psychoterapeuta i publicysta. Autor wielu publikacji, .: Kościół na kozetce. Rozmowy o niełatwej relacji psychologii i wiary (2020), Zrozumieć siebie, odkryć Boga (2023), Pójdźcie na miejsce osobne. Samotność, wspólnota i doświadczenie Boga (2021), Wiara, która więzi i która wyzwala (2023).
Odkryj to, co „twoje”, i bądź blisko siebie Pragniesz, aby twoje życie było spójne i szczęśliwe? Chciałabyś być pogodzona ze sobą, a różne aspekty swojej osobowości wykorzystywać do tego, by realizować ważne dla ciebie plany i marzenia? Czy masz poczucie, że nie współpracujesz ze sobą, tylko żyjesz w stanie nieustannego, wewnętrznego konfliktu, w którym różne dążenia sprawiają, że kręcisz się w kółko? Maja Komasińska-Moller w osobistej, wzruszającej, chwilami zabawnej opowieści o życiu w przyjaźni ze sobą przywołuje biblijne postaci Marii i Marty. Pierwsza symbolizuje tę część naszej osobowości, której bliskie są kontemplacja, kreatywność i intuicja. Druga – zorganizowanie, logiczne myślenie, zdrowy rozsądek i przywiązanie do zasad. Kluczem do szczęśliwego życia jest złapanie równowagi między tymi dwiema postawami. Stanu, w którym nie tylko, jak w biblijnej historii, Maria patrzy na Jezusa, a Marta usługuje, lecz w której także Maria patrzy na swoją siostrę, a ta zarówno na obowiązki i na to, czego nie zrobiła Maria, jak i na Jezusa. Potrzebuję w życiu spójności, równowagi, funkcjonowania opartego na wszystkich moich zasobach. Osiągnięcie złotego środka jest jednocześnie znacznie trudniejsze, niż przedstawiają to poradniki. Nie wystarczą rady, które bardzo dobrze brzmią na papierze i w wyobraźni (…). Nie pomogą podróże na koniec świata, wybranie się na basen czy do kosmetyczki, nawet pójście do kościoła. Nie przyda się nic, co jest chwilowym wyjściem z domu, ze swojej codzienności. Potrzebne są nowe nawyki, które pomogą być bliżej siebie. *** Maja Komasińska-Moller – psycholog i dentysta. Szczęśliwa żona i mama dwójki dzieci. Autorka książek Pogoda ducha. Pełna uczuć jesteś boska (2019), O matko święta! Chrześcijańska mama od A do Z (2019), Przyjąć siebie. Jak być szczęśliwą kobietą (2021) oraz współautorka książki Życie ze stratą. Pomoc dla rodziców po odejściu dzieci nienarodzonych (2020). Prowadzi na Facebooku stronę Sztuka zachwytu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?