Był władcą największego imperium w dziejach świata. Zmienił bieg historii. Dlaczego tak mało wiemy o człowieku, który rządził przez ponad 30 lat XIII wieku prawdopodobnie połową ludzkości? Kim naprawdę był Wielki Chan mongolski i pierwszy cesarz Chin z dynastii Yuan? Najpotężniejszy władca, jaki kiedykolwiek żył, aż do powstania współczesnych supermocarstw, nie urodził się, by rządzić. Zdobył tron dzięki podstępowi swojej niezwykłej matki. Ale utrzymał go nie tylko brutalną siłą i bezwzględnością, lecz mądrością i przebiegłością. Jako pierwszy chan Mongolii odebrał staranne wykształcenie, co pomogło mu spełnić wizję jego wielkiego przodka – stworzenie światowej potęgi. Obdarzony geniuszem Czyngis-chana, dostrzegł, że to Chiny stanowią klucz do budowy imperium i mogą stać się kamieniem węgielnym jego panowania nad światem zgodnie z nakazem Niebios. Z żelazną konsekwencją i bezlitośnie wyeliminował swoich przeciwników politycznych, zniszczył starą stolicę, by nową przenieść do Pekinu. Po dwudziestu latach wojny jako pierwszy „barbarzyńca” zdobył i zjednoczył Państwo Środka w granicach, które do dzisiaj są granicami Chin. Jego władza rozciągała się od Pacyfiku po Ural i od Syberii po Afganistan. Obejmowała jedną piątą wszystkich zamieszkanych lądów świata. Pochód jego wojsk zatrzymał dopiero w 1281 roku u wybrzeży Japonii kamikadze, Boski Wiatr, potężny tajfun, który zniszczył mongolską flotę. Jednakże Kubilaj-chan był nie tylko zdobywcą, ale i dalekowzrocznym politykiem. Z jego ambicji panowania nad światem zrodziło się coś niezwykłego: nie ponura dyktatura, lecz odrodzenie i rozkwit. Dał Chinom poczucie nowej tożsamości, która stanowiła podwaliny supermocarstwa XXI wieku. JOHN MAN, wybitny angielski historyk, pisarz i podróżnik, wytrawny znawca dziejów Mongolii, Chin i Japonii, autor książek: „Czyngis-chan. Najokrutniejszy zdobywca wszech czasów”, „Attyla. Największy barbarzyńca – postrach Europy”, „Tajna historia ninja. 1000 lat wojowników cienia”, w tej plastycznej biografii maluje barwny, wyrazisty portret mongolskiego chana, który został cesarzem Chin i na zawsze zmienił ich historię. „Trudno znaleźć lepszego pisarza, a zarazem przenikliwszego historyka niż John Man”. Simon Sebag Montefiore
Autor bestsellerowych Homobiografii powraca - tym razem z opowieścią nie o pisarzach, lecz o aktorach.
Barwna narracja splata losy grupy mężczyzn urodzonych pod koniec XIX wieku, ukazując, jak wyglądało życie homoseksualnych aktorów w II Rzeczypospolitej i w czasie wojny. Książka odsłania kulisy teatru, kina i kabaretu, gdzie w subtelny sposób przemycano wątki nienormatywnej seksualności.
Wśród fascynujących bohaterów znajdziemy między innymi sekretarza Poli Negri, syna zamożnego warszawskiego architekta, kochanka Eugeniusza Bodo oraz pierwszego aktora, który w polskim teatrze pojawił się nago na scenie. Ich biografie pełne są wielkich romansów, prób podbicia stolicy, wyjazdów do Paryża i Hollywood, ale także dramatycznych wydarzeń - od samobójstwa z powodu nieszczęśliwej miłości po śmiertelny zawał serca podczas spektaklu.
Czy w polskiej historii istniało "homolobby" - wpływowa sieć homoseksualnych aktorów wspierających się nawzajem? Odpowiedź znajdziecie w tej książce.
Światowa sensacja i popkulturowy fenomen – debiut Jennette McCurdy („ICarly”, „Sam i Cat”). To książka, o której mówią całe Stany Zjednoczone. Poruszające wspomnienia jednej z najsłynniejszych dziecięcych aktorek amerykańskich i pełen emocji zapis zmagań dziecka, które wbrew własnej woli zostało wrzucone w środek piekielnej machiny amerykańskiego show-biznesu. „Cieszę się, że moja mama umarła” to przejmująca opowieść o wychodzeniu z zaburzeń odżywiania, uzależnień i toksycznej relacji z przemocową matką, a także o mozolnym odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem. Jennette McCurdy od dziecka marzyła o tym, żeby zostać pisarką, jednak jej mama miała wobec niej inne plany. Dziewczynka miała sześć lat, kiedy po raz pierwszy wzięła udział w castingu, a jej świat zmienił się na zawsze. Debra zdecydowała, że jedyna córeczka zrobi karierę aktorską. Cena nie grała roli. Liczyła jej kalorie, wydzielała racje żywnościowe, opóźniała jej dojrzewanie, ważyła pięć razy dziennie, a nawet kąpała do szesnastego roku życia! Jennette, pragnąc za wszelką cenę zadowolić najważniejszą osobę w swoim życiu, godziła się na ten okrutny układ. Marzenie Debry o sławie córki w końcu się spełniło, ale status gwiazdy najważniejszych seriali Nickelodeonu (w „Sam i Cat” grała obok Ariany Grande) Jennette przypłaciła zaburzeniami odżywiania, masą niszczących i toksycznych relacji damsko-męskich, alkoholizmem i depresją. Kiedy jednak odkryła, że terapia może pomóc jej wydobyć się z piekła, odważyła się rzucić aktorstwo i robić to, co od zawsze pragnęła – pisać. Pełna czarnego humoru i przenikliwych spostrzeżeń na temat życia przejmująca biograficzna opowieść „Cieszę się, że moja mama umarła” stanowi fascynujący zapis walki o niezależność, własne granice i czerpanie radości z życia. Jennette McCurdy (ur. 1992) karierę aktorską zaczęła jako dziecko. Sławę przyniosły jej role w „iCarly” oraz „Sam i Cat”, dwóch popularnych serialach stacji Nickelodeon. W 2017 r. na zawsze porzuciła telewizyjno-filmową ścieżkę i skupiła się na pisaniu i reżyserii. „Cieszę się, że moja mama umarła” to jej pierwsza książka, która odniosła ogromny sukces w Stanach Zjednoczonych. Obecnie McCurdy pracuje nad swoim debiutem powieściowym.
August John Williams zdobył pośmiertną sławę jako autor "Stonera", za życia jedna zaskarbił sobie uznanie krytyki i czytelników powieścią historyczną "August", która w 1973 roku została wyróżniona prestiżową National Book Award. Portretując pierwszego rzymskiego cesarza, Williams unika epickiego rozmachu w hollywoodzkim stylu i oddaje prowadzenie opowieści samym bohaterom. Wśród narratorów są mistrzowie retoryki, tacy jak Cyceron i Horacy, ale również żołnierze, urzędnicy i prości obywatele starożytnego Rzymu, których głosy, poznawane przez nas w pamiętnikach, listach, dokumentach, pisarz stara się odtworzyć w całej różnorodności - tak byśmy mogli odczuć "żywą obecność" istniejących przed wiekami postaci. W gruncie rzeczy "August" ma wiele wspólnego ze "Stonerem". Obie powieści opisują biografię pojedynczego człowieka, a ich głównym tematem jest walka o władzę, choć prowadzona na różną skalę. W "Auguście" historię o wielkiej polityce Williams podszywa intymną opowieścią o życiu rodzinnym i miłości ojca do córki, poruszając nie tylko nasz intelekt, lecz również emocje. Żal nam Oktawiusza, który jako niepozorny dziewiętnastolatek musi podjąć wyzwanie losu i przejąć rządy w republice, współodczuwamy z jego córką Julią, gdy ta odkrywa swoją cielesność i podejmuje emancypacyjne wysiłki. Niestety - jak zauważa w posłowiu tłumacz Williamsa, Maciej Stroiński: "Polityka, szczęście rodzinne i święty spokój okazują się w Auguście nie do pogodzenia".
The bestselling author of Seven Brief Lessons on Physics tells the thrilling story of one of the greatest intellectual leaps of all time
Over two millennia ago, a Greek philosopher had a number of wondrous insights that paved the way to cosmology, physics, geography, meteorology and biology, setting in motion a new way of seeing the world. Anaximander's legacy includes the revolutionary idea that the earth floats in a void, that the world can be understood in natural rather than supernatural terms, that animals evolved, and that universal laws govern all phenomena. He introduced a new mode of rational thinking with an openness to uncertainty and to the progress of knowledge.
In this elegant work, acclaimed physicist Carlo Rovelli brings to light the importance of Anaximander's overlooked legacy to modern science. He examines Anaximander as a scientist interested in shedding light on the deep nature of scientific thinking, which Rovelli locates in his rebellious ability to reimagine the world again and again. Anaximander celebrates the radical lack of certainty that defines the scientific quest for knowledge.
Foreword by Bob Stanley
On a sunny Saturday morning in May 1956, a fifteen-year-old, then called Harry Webb, was mooching down Waltham Cross High Street. He heard some music blaring out of a parked car. It stopped him in his tracks.
The song was 'Heartbreak Hotel' by Elvis Presley. It sounded like nothing he had ever heard before. In that instant, the schoolboy who was destined to take the hit parade by storm as Cliff Richard fell in love with rock and roll. It gave him the thrill, the purpose and the mission that has shaped his life ever since.
Cliff lives in and for music. And with 65 years as a hitmaker, the music filling his head is a broad category. His soundtrack begins by blasting us all back into that first life-changing explosion of rock and roll, and also includes great soul stars such as Aretha Franklin, longtime colleagues like Elton John, and much-missed close friends Cilla Black and Olivia Newton-John.
This book is meaningful to Cliff on many levels. The 30 or so songs here that make up the soundtrack to his life have each moved him deeply, but it's also about the legendary artists he met, and often got to know. He shares those stories and memories with you, too.
A Head Full of Music is a vibrant personal journey for Cliff, and it's a joy to accompany him on it. Get wired for sound with him and read on.
"Pielęgnuj swój talent, wykorzystaj go i ciężko pracuj. Zastosuj się do mojej rady, a będziesz mógł osiągnąć wszystko". Zlatan IbrahimovićBył dzieckiem, kiedy skradziono mu ukochanego BMX-a, po czym on sam, z biedy, nauczył się kraść rowery. Miał dziewieć lat, gdy rozdzielono go z siostrą. I trzynaście, kiedy rodzice kolegów zażądali usunięcia go z klubu. Za młodu uważany za trudnego i szalonego, dziś jest legendą światowego futbolu. Dlaczego? Bo miał charakter i wytrwał nawet wtedy, gdy nikt na niego nie stawiał.Poznaj historię Zlatana. Syna bałkańskich emigrantów, który w ojczystej Szwecji stał się popularniejszy od króla. Byłego kapitana szwedzkiej reprezentacji i czołowego napastnika Malm FF, Ajaksu, Juventusu, Interu Mediolan, Barcelony, Milanu, PSG, LA Galaxy i Manchesteru United. Wreszcie - autora bodaj najbardziej efektownej bramki w historii futbolu.IBRA to uniwersalna opowieść, która - choć ściska za gardło - pozwala wierzyć, że nawet z pogmatwanego i bardzo trudnego dzieciństwa można się wyzwolić. A także pokazuje, że warto być innym.Przeczytaj i przekonaj się, że to wszystko WYDARZYŁO SIĘ NAPRAWDĘ.
Krystyna Kofta jak sama twierdzi jako pisarka kieruje się intuicją. Wierzy w przesądy, ale głównie te dobre. Stara się eliminować ze swego życia te, które przynoszą ze sobą lęk. W swojej najnowszej książce porządkuje przesądy w osobisty abecedariusz znajdziecie więc np. pod literą A AAA PSIK!, B Biedronka, C Czosnek, aż do Zet, a nawet Żet Żelazna podkowa. Uspokajamy nie spodziewajcie się naukowego opracowania, skomplikowanych analiz i specjalistycznej terminologii. To raczej zachęta do spotkania z naszym magicznym myśleniem i sprawdzenia, czy naprawdę jesteśmy tak racjonalni, jak nam się wydaje. Przesądy są połączeniem magii z racjonalnością. Tak samo jak losem rządzi nimi przypadek. To jest pociągające. Nie masz wpływu na to, czy przetnie ci drogę czarny kot, czy zobaczysz karawan, czy też dwie zakonnice idące z naprzeciwka. Wierząc w przesądy, oswajasz przypadki losowe znacznie większego kalibru, także lęk przed śmiercią, spychany głęboko do nieświadomości. Masz iluzję wpływu na rzeczywistość (ze wstępu autorki). Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zmagają się z przesądami Krystyna Kofta, a także jej przyjaciele i znajomi, sięgnij po tyleż pouczający, co zabawny abecedariusz pióra znanej pisarki, a zarazem niezwykłej kobiety. Krystyna Kofta pisarka, plastyczka. Autorka powieści Wizjer, Wióry, Ciało niczyje, Fausta, autobiografii Kobieta zbuntowana, W szczelinach czasu. Pisze książki publicystyczne, w których porusza ważne społeczne problemy, m. in. Gdyby zamilkły kobiety czy Lewa, wspomnienie prawej dziennik choroby opublikowany po przejściu raka piersi, który stał się bestsellerem. Brała udział w kampanii na rzecz podpisania konwencji antyprzemocowej. Laureatka Nagrody m. st. Warszawy oraz Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry za teatr radiowy Stare wiedźmy. Odznaczona srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także Orderem Polonia Restituta.
Czego się dowie czytelnik z tej publikacji? Autor przybliża sylwetki 52 mniej lub bardziej znanych świętych i błogosławionych.
Są wśród nich Polacy, Włosi, patronowie krajów chrześcijańskich oraz giganci świętości z różnych zakątków świata.
Opowieści te poruszają serca i mogą być duchową inspiracją dla tych, którzy pragną zdobyć Niebo.
Biblia jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych tekstów w dziejach ludzkości. Przez wieki kształtowała kultury, inspirowała sztukę, literaturę i filozofię oraz stanowiła fundament wierzeń miliardów ludzi na całym świecie. To nie tylko zbiór świętych ksiąg, ale także niezwykłe świadectwo historii, tradycji i myśli duchowej, które przenikają różne epoki i cywilizacje.Świat Biblii to encyklopedia mająca na celu przybliżenie bogactwa Pisma Świętego. Znajdują się w niej hasła dotyczące postaci biblijnych, wydarzeń historycznych, kontekstów kulturowych i teologicznych, a także miejsc i artefaktów, związanych z dziejami narodu Izraela, narodzinami chrześcijaństwa i rozwojem tradycji chrześcijańskiej.Podczas pracy nad tym dziełem Autor kierował się zarówno badaniami naukowymi, jak i wielowiekową tradycją interpretacyjną. Znajdą Państwo tu także omówienia ksiąg Starego i Nowego Testamentu, analizy symboliki oraz odniesienia do odkryć archeologicznych, które rzucają nowe światło na biblijną rzeczywistość.Jestem przekonany, że ta encyklopedia stanie się przewodnikiem po fascynującym świecie Biblii, pozwalającym lepiej zrozumieć jej przesłanie, historię i wpływ na rozwój naszej cywilizacji.Zapraszam do odkrywania Świata Biblii!dr Paweł Piotrowskidyrektor Wydawnictwa PETRUS
Biblia jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych tekstów w dziejach ludzkości. Przez wieki kształtowała kultury, inspirowała sztukę, literaturę i filozofię oraz stanowiła fundament wierzeń miliardów ludzi na całym świecie. To nie tylko zbiór świętych ksiąg, ale także niezwykłe świadectwo historii, tradycji i myśli duchowej, które przenikają różne epoki i cywilizacje.Świat Biblii to encyklopedia mająca na celu przybliżenie bogactwa Pisma Świętego. Znajdują się w niej hasła dotyczące postaci biblijnych, wydarzeń historycznych, kontekstów kulturowych i teologicznych, a także miejsc i artefaktów, związanych z dziejami narodu Izraela, narodzinami chrześcijaństwa i rozwojem tradycji chrześcijańskiej.Podczas pracy nad tym dziełem Autor kierował się zarówno badaniami naukowymi, jak i wielowiekową tradycją interpretacyjną. Znajdą Państwo tu także omówienia ksiąg Starego i Nowego Testamentu, analizy symboliki oraz odniesienia do odkryć archeologicznych, które rzucają nowe światło na biblijną rzeczywistość.Jestem przekonany, że ta encyklopedia stanie się przewodnikiem po fascynującym świecie Biblii, pozwalającym lepiej zrozumieć jej przesłanie, historię i wpływ na rozwój naszej cywilizacji.Zapraszam do odkrywania Świata Biblii!dr Paweł Piotrowskidyrektor Wydawnictwa PETRUS
Niezwykła artystka i porywające sceny jej życia
Ukochana przez widzów Marynia z Rodziny Połanieckich, Anka z Ziemi obiecanej i Barbara z serialu Złotopolscy. Wybitna aktorka teatralna i odtwórczyni głównych ról w ekranizacjach najważniejszych dzieł polskiej literatury. Chyba jedyna polska uczestniczka gali oscarowej, która w Los Angeles jeździła windą z Liz Taylor.
Działaczka podziemia antykomunistycznego, ambasadorowa i radna Warszawy. Ikona kobiecości, stylu i klasy. Spełniona żona i mama, której wśród wszystkich życiowych ról do pełni szczęścia zabrakło tylko jednej…
Anna Nehrebecka w szczerej i wzruszającej rozmowie z Katarzyną Ostrowską dzieli się wspomnieniami z życia prywatnego, również tymi niełatwymi, a także opowieściami i anegdotami z ponad pięćdziesięciu lat na scenie i przed kamerą. Obie rozmówczynie zapraszają czytelników w nostalgiczną i pełną humoru podróż do świata teatru, kina i telewizji.
Do świata wielkiej i małej polityki, a także do… szlacheckiego dworku, kamienicy na warszawskim Powiślu i ogrodu, w którym Pani Anka jeździ na… kosiarce.
Katarzyna Ostrowska – urodzona w Krakowie, choć „wiecznie nierozpakowana” miłośniczka podróży, zakonów rycerskich i zaginionych cywilizacji. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (teatrologia). W 2021 roku ukazała się jej rozmowa z Dorotą Kolak Skąd ja Panią znam?. Swoją pasję do rozmów z niebanalnymi ludźmi rozwijała w autorskim cyklu spotkań „Heroina Polskiego Kina”, choć najbardziej fascynują ją historie z pogranicza świata widzialnego i niewidzialnego (jest autorką powieści fantasy Naszyjnik z turmalinem).
ŚWIATOWY BESTSELLER KSIĄŻKA ZAKAZANA W CHINACH INSPIRUJĄCA OPOWIEŚĆ O KOBIETACH, KTÓRE PRZETRWAŁY PASMO KRZYWD, STRAT I REWOLUCJI, ZACHOWUJĄC SWOJE CZŁOWIECZEŃSTWO. Hillary Clinton Babka autorki miała dwa lata, gdy zgodnie z chińską tradycją matka połamała jej kości stopy i skrępowała palce. Gdy dziewczynka błagała, by rozwiązać bandaże, matka z płaczem wyjaśniała, że robi to dla jej szczęścia. Dzięki temu babka wyrosła na lokalną piękność i stała się konkubiną generała. Matka autorki wstąpiła do komunistycznego podziemia i walczyła o nowe Chiny. Wspięła się wysoko w hierarchii partyjnej, ale podczas rewolucji kulturalnej musiała klęczeć na rozbitym szkle i walić głową w chodnik na znak pokuty. Mała Jung recytowała z pamięci Czerwoną Książeczkę Mao. Jako nastolatka naszywała łaty na spodnie, żeby wyglądać bardziej proletariacko. Na studiach skorzystała z cudem nadarzającej się okazji i opuściła swój kraj na zawsze. Została pierwszą osobą z komunistycznych Chin, która obroniła doktorat na brytyjskim uniwersytecie. Jung Chang przełamała strach i opowiedziała światu o prawdziwych uczuciach swojego narodu. Od czasu pierwszego wydania Dzikie łabędzie zostały przetłumaczone na 37 języków i sprzedały się w ponad 13 milionach egzemplarzy na całym świecie. W Chińskiej Republice Ludowej ta książka wciąż jest zakazana. *** „Hipnotyzująca. Jak wszystkie wielkie opowieści o przetrwaniu, pomimo nieustających tragedii i zgrozy, Dzikie łabędzie podnoszą na duchu: dzięki odwadze i sile charakteru jej bohaterów”. Antonia Fraser, „The Times” „Wszystko w tej książce jest niezwykłe. Niczym wielka tragedia wzbudza emocje, od żalu po grozę, lecz także podziw, rozpacz i zachwyt, kiedy błyskotliwa inteligencja oświetla serce ciemności”. Minette Marrin, „The Sunday Telegraph” „Jung Chang zaprasza nas do świata, w którym ciągły strach, nagła klęska, widmo tortur albo śmierci w męczarniach są traktowane jak coś tak oczywistego, jak jutrzejsza zmiana pogody”. Edward Behr, „The Los Angeles Times” „Ból i zgroza kryjące się w ciszy niedawnej historii Chin stają się widoczne, bliskie i bezpośrednie”. Howard G. Chua-Eoan, „Time” „Prawdziwa, żywa historia wyprowadzona z głębi rodzinnych wspomnień. Nieoceniona możliwość spojrzenia na powstawanie współczesnych Chin”. Richard Heller, „The Mail on Sunday”
Pełna pasji i furii, podziwiana i nienawidzona, sławna i zapomniana. Malarka uderzających skrajności i totalnych przeciwieństw. Zofia Stryjeńska.Co kochała, a czego się bała? Z kim się przyjaźniła i gdzie bywała? Jak piła wódkę i przeklinała? Co przemilczała?Angelika Kuźniak odkrywa przed czytelnikami zapomniane życie wybitnej polskiej malarki art dco. Z jej biografii wyłania się pełnokrwista kobieta, której zmagania są tyleż fascynujące, co uniwersalne.Nowe wydanie książki zawiera unikalny "Słownik Zochy" opracowany przez Angelikę Kuźniak.Rodziłam się u zbiegu dwóch epok. Za późno, aby tańczyć kankana, za wcześnie, aby podziwiać rozbicie atomu. Oscyluję więc krańcowo między przepaścią a nadzieją.Zofia StryjeńskaZ listu do siostry Maryli, 1969 rok:"Staremu nudziarzowi o sobie pisać zabraniam. Nie zamierzam błąkać się w nudzie i szarzyźnie nawet po mej dematerializacji. Niech będzie w tym pisaniu tempo, ruch, barwa, energia. Niech mi na nowo w żyłach zacznie pulsować! []Saludos"
Zadeklarowany komunista i szpieg, który padł ofiarą prześladowań NKWD. Ofiara komunizmu i więzień, którego ze stalinowskich więzień próbował wyciągnąć sam Albert Einstein. Po wyjściu na wolność trafił wprost do krakowskiego getta, aby następnie wziąć udział w powstaniu warszawskim.Aleksander Weissberg-Cybulski, prawdopodobnie największy polski intelektualista, o którym nie mieliście pojęcia.Biografia Ireny Grudzińskiej-Gross to pierwsza tak obszerna opowieść o człowieku, który ponad dwie dekady przed Archipelagiem GUŁag Sołżenicyna zdemaskował terror stalinowskiej Rosji. Na kartach Wielkiej czystki opisał genezę i mechanizmy działania radzieckiego systemu przemocy, ale też postawę psychologiczną osadzonych w komunistycznych więzieniach. Grudzińska-Gross pokazuje też jego przyjaźnie z wybitnymi artystami i działaczami: Brechtem, Czapskim, Koestlerem, czy Giedroyciem. Wypełnione dyskusjami kawiarnie przedwojennego Berlina, krwawo stłumione marzenie o utopijnej Moskwie i niepewność powojennego Paryża - to krajobrazy, w których prowadzona jest ta barwna historia.Upór, niezrażona przeszkodami praktyczność, konkretność, niestrudzona energia. Oto Aleksander Weissberg-Cybulski, pasażer dziejowej karuzeli, który w swym życiorysie skupił największe tragedie XX wieku, by zwycięsko z nich wyjść.Irena Grudzińska-Gross - historyczka idei, eseistka i publicystyka, Associate Research Scholar (od 2008) na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich Princeton University oraz profesor w Instytucie Slawistyki pan. Studiowała w Warszawie, Rzymie i Nowym Jorku, gdzie zrobiła doktorat z romanistyki w roku 1982 na Columbia University. Opublikowała m. in. Piętno rewolucji (1995, 2000), Miłosza i Brodskiego (2007) oraz wraz z Janem Tomaszem Grossem Złote żniwa (2011).
JOHN GLATT, BESTSELLEROWY AUTOR NEW YORK TIMES, PRZEDSTAWIA POTWORNĄ HISTORIĘ TURPINÓW: POZORNIE NORMALNEJ RODZINY, KTÓREJ MROCZNE SEKRETY WSTRZĄSNĘŁY CAŁYM ŚWIATEM.14 stycznia 2018 roku siedemnastoletnia dziewczyna wyszła przez okno swojego domu w Perris w Kalifornii i drżącymi palcami wykręciła numer alarmowy 911. Trzęsącym się głosem powiedziała operatorce, że jej rodzeństwo w wieku od 2 do 29 lat od dawna maltretowane jest przez rodziców. Zapytana o adres, zawahała się. "Nigdy nie wychodziłam z domu" powiedziała.Dla rodziny, sąsiadów i przyjaciół z internetu Louise i David Turpinowie byli obrazem prawdziwej domowej harmonii: ubierali trzynaścioro swoich dzieci w pasujące do siebie stroje i kupowali im drogie prezenty. Ale to, co odkryła policja w ich domu, przyćmiło najbardziej szokujące przypadki wykorzystywania dzieci.PRZEZ LATA DAVID I LOUISE PRZETRZYMYWALI SWOJE DZIECI W CAŁKOWITEJ IZOLACJI ZNĘCAJĄC SIĘ NAD NIMI I GŁODZĄC JE.
Poruszająca rekonstrukcja codziennego życia obywateli Trzeciej Rzeszy - gdzie beztroskie koncerty przeplatają się z tragicznymi w skutkach bombardowaniami miast, a przejawy odwagi milkną pod presją narodowego socjalizmu.Katastrofa zaczyna się od kawy i ciasta. Dwudziestosześcioletni Karlrobert Kreiten, niezwykle utalentowany pianista ze świetlaną przyszłością, w marcu 1943 roku wypowiada nieostrożne słowo w nieodpowiednim towarzystwie. Sześć miesięcy później umiera na szubienicy.Tragiczna historia Kreitena to główny wątek książki Olivera Hilmesa, w której autor śledzi losy różnych osób żyjących w Trzeciej Rzeszy w 1943 roku. Kiedy armia niemiecka zostaje rozbita pod Stalingradem, a Goebbels ogłasza wojnę totalną. Kiedy dzieci dla bezpieczeństwa są zabierane na wieś, a miliony Niemców gromadzą się w kinie, aby zobaczyć Hansa Albersa w roli barona Mnchausena. Kiedy miasta są już w ruinie, a ludzie wciąż tańczą.Podczas gdy nazistowska machina zagłady pracuje na najwyższych obrotach, niektórzy fantazjują o "ostatecznym zwycięstwie", a inni próbują przeciwstawić się dyktaturze. W mozaice portretów, pomysłowo skomponowanych i znakomicie opracowanych, Hilmes przywraca do życia dramatyczny rok 1943.
Pierwszy wywiad rzeka z Rafałem Trzaskowskim. Pełna anegdot opowieść o jego życiu prywatnym, pasjach i polityce.Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta Polski - opowiada o rodzinie, o dorastaniu w czasach komuny, o miłości do historii, literatury i sportu. Zaprasza do swojej codzienności i prowadzi za kulisy polityki. To podróż przez najnowsze dzieje naszego kraju, w której doświadczenia Trzaskowskiego splatają się z losem wszystkich Polaków. Mowa tu o optymizmie, głodzie życia, potrzebie wykonywania dobrej roboty i nadziei na lepszą, silną Polskę, która sprosta wyzwaniom współczesnego świata.Z rozmowy z Donatą Subbotko - autorką wielokrotnie nagradzanych wywiadów - wyłania się szczery i osobisty portret człowieka, który żyje w samym sercu polskiej polityki. To jak spotkanie z Rafałem twarzą w twarz."Myślę, że liczy się tylko to, czy ktoś jest prawdziwy.Autentyczność, a nie fałsz" - Rafał Trzaskowski.
You might not have heard of Earl Slick, but you've heard him play guitar.
In 1974 I got a call from a British guy called David Bowie. I wasn't really that familiar with his work, but I thought, what the hell?
I'm sitting like a jerk for a couple minutes and then in walks this spooky-ass looking guy with bright red hair and no eyebrows. He was dressed the way an English rock star might think a Harlem pimp would dress. Whoa. David was definitely the strangest cat I'd ever seen, and I'd been around some off-the-wall characters. He had his guitar with him and I had a jacket with a bottle of brandy inside one pocket and my vial in the other. We drank, played for a while...and that's where it all started.
That fateful day launched Earl Slick's career as rock and roll's gun for hire. Most famous for being Bowie's sideman, Slick has played with everyone from John Lennon to Eric Clapton, and with bands from The Cure to the New York Dolls.
A fly on the wall for the last 50 years of rock and roll history, Earl Slick is the most famous guitarist you've never heard of. And he's got the stories to prove it.
'Mean ass blues for a skinny ass white guy' - Buddy Guy
This is the iconic Josephine Baker in her own words.
Funny, candid and unconventional: the wildly famous but elusive Josephine Baker tells her own story in this enchanting memoir. Baker took Paris by storm in the 1920s, dazzling audiences with her humour, beauty and effervescence on stage. She became an icon. Hemingway, Cocteau and Picasso admired her; Shirley Bassey adored her. It was said she strolled the streets of Paris with her pet cheetah who wore a diamond collar.
Later, as one of the most recognisable women in the world, she became a spy for the French resistance, her celebrity working as her cover. She was awarded the Légion d’honneur for military service. After the war she became increasingly interested in civil rights, and in 1963 she spoke at the March on Washington alongside Martin Luther King. All this from a girl of mixed heritage, born in Missouri to a poor mother and a father she did not know.
Formed from a series of conversations with the French journalist Marcel Sauvage over a period of more than twenty years, and now translated into English for the first time, this gorgeous book offers an insight into one of the most beguiling figures of the twentieth century.
‘The most sensational woman anyone ever saw’ Ernest Hemingway
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?