Tango lunatyków jest chwytającym za serce, niepokornym debiutem literackim, opisującym desperackie siłowanie się pewnej rodziny z przyszłością i przeszłością. Autorka zabiera nas w podróż w czasie do lat 70. w Indiach, lat 80. w stanie Nowy Meksyk i lat 90. w Seattle.
Jedz, módl się, jedz. Czyli jak przypadkiem znalazłem spokój, równowagę i oświecenie. Audiobook.
Czyta: Marcin Popczyński
To NIE jest kolejny poradnik w stylu „pomóż sobie sam”. To autoironiczna i pełna humoru opowieść zagubionego, wypalonego i duchowo zrujnowanego faceta w kryzysie wieku średniego. To też doskonała instrukcja obsługi współczesnego mężczyzny!
Rozczarowany życiem, nękany dojmującym poczuciem śmiertelności, niezdolny do skupienia się i najczęściej na lekkim rauszu Michael Booth naprawdę potrzebuje zmian. Podejmuje więc ambitną próbę napisania wyczerpującej książki o kuchni indyjskiej. Wraz z żoną i dwójką małych dzieci wybiera się w kulinarną podróż po Indiach: od spowitego mgłą Delhi przez popadający w ruinę Amritsar aż po Tadż Maral. Niestety już wkrótce okazuje się, że Booth pod pretekstem pracy nad książką szybko pogrąża się w metafizycznej niemocy... wieku średniego. Na szczęście w tym momencie kontrolę nad sytuacją przejmuje jego żona. Zapisuje coraz bardziej cierpiącego męża na obóz szkoleniowy intensywnej jogi oraz prosi mądrego, wiekowego guru medytacji, żeby pomógł mu wytyczyć świecką ścieżkę do spokoju i równowagi. Czy jednak cynizm, neurozy i niepohamowany apetyt Bootha nie doprowadzą go do zguby? Czy odzyska równowagę, pokona lęki, przezwycięży nałogi i stawi życiu czoła jako mąż i ojciec?
Książka jest próbą opowiedzenia o sposobach doświadczania i porządkowania świata w kulturze magicznej. Głównym celem jaki przyświecał autorowi, było uchwycenie zasad określających wizję świata w kulturze tradycyjnej. Autor wybrał takie zjawiska, przedmioty, postacie, których kulturowe znaczenie jest najbogatsze, ale też ukazuje ogólniejsze zasady nadawania znaczeń. Uważa, że struktury myślenia magicznego wciąż jeszcze w pewnym stopniu określają naszą codzienność, a usytuowane w sztuce, literaturze, obyczajowości są kluczem do zrozumienia kultury i jej historii. Wykorzystuje materiały z zakresu historii kultury, obyczajów, religioznawstwa, antropologii, folklorystyki. W największym stopniu sięga do materiału słowiańskiego, następnie basenu Morza Śródziemnego, wreszcie – choć w mniejszym stopniu – kultur egzotycznych.
Wraz z postępującym różnicowaniem się modeli życia społecznego, w tym życia rodzinnego, nasilają się polityczne spory związane z obawami o zbiorową tożsamość i przyszłość narodów europejskich. Wyrazem tych obaw jest "kryzys", przejawiający się w spadku dzietności, wzroście liczby aktów apostazji, coraz większej popularności różnego rodzaju wolnych związków, domaganiu się prawa do aborcji, eutanazji.
Zdumiewająca konstatacja – brak popularnej, łatwej w odbiorze książki o historii polskiego Kościoła w księgarniach – była pierwszą przyczyną powstania monografii, którą właśnie kierujemy do rąk czytelników. Wprawdzie można było znaleźć kilka szczegółowych opracowań z licznymi przypisami,
indeksami i odwołaniami do źródeł. Można też było napotkać historię Kościoła pod redakcją Jerzego Kłoczowskiego. Inne, znacznie starsze opracowania, reprezentujące stan wiedzy z lat 50. XX wieku, ze sztandarowym dziełem ks. Bolesława Kumora, znaleźć można było już tylko w bibliotekach i antykwariatach. Książki te, a właściwie dzieła naukowe, przeznaczone były dla wąskiej grupy specjalistów: historyków, teologów, politologów i nie funkcjonowały na szerokim rynku czytelniczym.
Naszym zamiarem było opracowanie książki o przyjaznej formie, wzbogaconej licznymi zdjęciami oraz ilustracjami, napisanej językiem zrozumiałym dla każdego. Rozmaite odniesienia do obyczajów, prezentacja kultury i sztuki opisywanych okresów, jak również przedstawienie sylwetek osób zasłużonych dla Kościoła miały przybliżyć charakter i wieloaspektowość omawianych epok. Nade wszystko jednak zależało nam na pokazaniu stałości instytucji, która mimo burzliwej historii i wewnętrznych konfliktów przetrwała ponad tysiąc lat. Mamy nadzieję, że odbiorca, przyzwyczajony już do nowoczesnych, pięknie ilustrowanych książek, na taką właśnie publikację czekał.
Serdecznie dziękuję i gratuluję Wydawnictwu nowej książki poświęconej "Dziejom Kościoła w Polsce". Wydawcy udało się połączyć wyraźnie popularyzacyjny cel - chęć dotarcia do możliwości powszechnego odbiorcy - z wysokim poziomem naukowym i fachowością opracowania tematu, gwarantowaną przez grono wybitnych uczonych: autorów i konsultantów.
(-) Stanisław Kardynał Dziwisz
Kraków, 15 września 2008
Trudno w to uwierzyć, a jednak Paul Ekman, światowej sławy ekspert w dziedzinie wykrywania kłamstwa, przypadkiem dowiedział się… że został okłamany przez swojego trzynastoletniego wówczas syna, Toma. Wiadomość ta była szokująca zarówno dla Ekmana-ojca, jak i dla Ekmana-naukowca. Postanowił więc dowiedzieć się jak najwięcej na temat kłamstwa wśród dzieci, a do spisania tej wiedzy zaprosił syna i żonę. Efektem rodzinnej współpracy jest wartościowa, poparta pierwszorzędną wiedzą z zakresu psychologii, ale także inspirowana codziennym życiem , książka.
Jeśli chcesz dowiedzieć się:
• Z jakich powodów dzieci decydują się skłamać?
• Kiedy dzieci zaczynają rozumieć ideę kłamstwa? Czy przemilczenie prawdy jest dla nich równoważne z kłamstwem? Jak traktują kłamstwo wypowiedziane w obronie siebie lub innej osoby?
• Dlaczego jedne dzieci kłamią więcej, a inne mniej? Czy dzieci, które kłamią, są bardziej, czy mniej inteligentne od prawdomównych?
• Dlaczego kłamią nastolatki i jak rodzice mogą ich zachęcać do prawdomówności?
Koniecznie przeczytaj Dlaczego dzieci kłamią!
To jest książka rodzinna, napisana dla rodzin przez rodzinę. Mamy nadzieję, że pomoże ona rodzicom lepiej przygotować się do wdrożenia programów wspierających prawdomówność i – ostatecznie – przyczyni się do powstania bliższych relacji między rodzicami a dziećmi, zbudowanych na wzajemnym zaufaniu i miłości.
Z tekstu
Podręcznik Neuropsychologia kliniczna. Od teorii do praktyki porządkuje najnowsze osiągnięcia neuropsychologii klinicznej, wprowadza w złożone problemy, z jakimi borykają się osoby z uszkodzeniami mózgu. Główna część książki została poświęcona analizie zaburzeń świadomości, procesów poznawczych, emocjonalnych i zachowania, ze szczególnym uwzględnieniem dynamiki i przenikania objawów. Przyjęty przez Autorów nowy paradygmat pracy mózgu, oparty na teorii mikrogenetycznej, umożliwił ukazanie struktur i procesów psychicznych w dynamiczny sposób. –Podręcznik został wzbogacony analizami przypadków z praktyki Autorów oraz nowymi interpretacjami przypadków klasycznych.
Postaramy się udzielić odpowiedzi wiele pytań, jakie rodzą się w procesie diagnozy i leczenia osób ze zróżnicowanymi uszkodzeniami mózgu. Naszym celem jest podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji specjalistów w zakresie nowych (i sprawdzonych) paradygmatów badawczych oraz wynikającego z nich podejścia procesowego do diagnozy i terapii pacjenta. Prezentowane wyniki badań uzyskaliśmy najczęściej wykorzystując nowe neurotechnologie, co powinno przyczynić się do lepszego zrozumienia istoty spektrum zaburzeń, jakie powstają w następstwie zróżnicowanych uszkodzeń mózgu. Mamy nadzieję, że sprostamy wyzwaniom tej nowej ery w lecznictwie.
Z Wprowadzenia
Prekariat to wszyscy ci, którzy są niepewni swojego jutra – od zatrudnionych na „umowy śmieciowe” młodych ludzi w gospodarkach rozwiniętych po prekarnych pracowników w chińskich fabrykach. Prekariuszami stają się dzisiaj zarówno osoby dopiero wchodzące na rynek pracy, jak i pracownicy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, kobiety i mężczyźni, imigranci oraz miejscowi. Książka Guya Standinga to pierwszy opis powstającej grupy społecznej ludzi pozbawionych podstawowych zabezpieczeń socjalnych czy chociażby nadziei na stałość zatrudnienia. Ich frustracja i towarzyszący codziennej egzystencji lęk czynią ich "niebezpieczną klasą" - pozbawieni głosu i reprezentacji stają się często podatni na skrajne hasła polityczne. Standing nie ogranicza się tylko do diagnozy zagrożeń, lecz kreśli również wizję społeczeństwa, którego podstawy - w rodzaju powszechnego dochodu gwarantowanego - umożliwiłyby walkę z nowymi formami społecznego i ekonomicznego wykluczenia.
Współczesna teoria społeczna to coś więcej niż zwykłe wprowadzenie w arkana najważniejszych idei i pomysłów teoretycznych XX i początku XXI wieku. Anthony Elliott, jeden z najbardziej znanych teoretyków społecznych młodego pokolenia, w przystępny a zarazem krytyczny sposób omawia najważniejsze nurty współczesnej myśli – od szkoły frankfurckiej po teorie globalizacji – oraz kluczowe prace tak znaczących teoretyków, jak Theodor Adorno, Herbert Marcuse, Michel Foucault, Jacques Lacan, Jacques Derrida, Pierre Bourdieu, Anthony Giddens, Julia Kristeva, Judith Butler, Manuel Castells, Zygmunt Bauman, Ulrich Beck czy Slavoj Žižek. Umiejscawiając każdą z omawianych teorii z szerszym kontekście politycznym i historycznym, daje niezwykle klarowny obraz różnorodności podejmowanych tematów i ich interpretacji przez najbardziej znanych analityków.
Mocna, prowokacyjna kontrowersyjna historia opowiedziana przez Marię, matkę Jezusa,.
Książka diametralnie zmienia obraz Marii, do tej pory uważanej za uległą, kochającą, cichą, cierpiąca, posłuszna i pełna szacunku i miłości do swojego syna Jezusa Chrystusa.
Ale czy na pewno? Toibin próbuje zmierzyć się z historią Marii w taki zwykły ludzki sposób. Poznajemy starszą samotną kobietę, mieszkającą w starożytnym Efezie. Kobietę po przejściach, cierpiącą po stracie męża i syna, kobietę, która wie, że jej życie to pasmo nieszczęść. Jest niespełniona, samotna i rozgoryczona. Ulgę może jej przynieść tylko śmierć. Nie chce mówić o sobie a tym bardziej nie chce mówić o swoim synu, jednak dwóch nachodzących ja mężczyzn nie daje jej wyboru, każą jej opowiadać o synu, o cudach, o Bogu...Lecz Maria widzi to inaczej, jej opowieść jest przepełniona krytycyzmem, podważa najważniejsze dogmaty wiary, wręcz w bezczelny sposób mierzy się ze świętością swojego syna i własnym wizerunkiem, nie pozostawia złudzeń, tworzy własną, kobiecą Ewangelię. Dzięki Colmowi Tóibín Maria nareszcie została dopuszczona do głosu i jest w tym niezwykle wiarygodna i ludzka, a jej Ewangelia niesamowicie porusza i daje do myślenia.
Toibin nie daje odpowiedzi jak było naprawdę, pokazuje tylko jak mogło być....
W przystępnie i fascynująco napisanej książce o prowokującym tytule Po człowieku Rosi Braidotti, jedna z najważniejszych i najciekawszych postaci we współczesnej filozofii, kreśli wizję nauki i świata po końcu niepodzielnej dominacji człowieka jako pana natury i twórcy techniki. Braidotti analizuje przenikanie się świata zwierząt, ludzi i maszyn, argumentując, że rzeczywistości tych nie można już od siebie dłużej oddzielać. Jest to zarazem pełna wrażliwości refleksja nad kondycją myślących i czujących istot w epoce, w której zanikają powoli dotychczasowe podziały zorientowane na wyjątkowość człowieka w świecie. Braidotti stara się nam pomóc odnaleźć się w tym zmieniającym świecie i sprostać wyzwaniom, które przed nami stawia.
W swojej najnowszej książce Giddens łączy socjologię z publicystyką, nauką ze społecznym zaangażowaniem. Analizuje strefę euro, politykę fiskalną, problemy na rynku pracy, zagrożenia dla modelu państwa opiekuńczego, ubóstwo i nierówności społeczne w państwach UE, starzenie się Europy połączone z nowymi faktami migracji.
Kiedy zapadła cisza to niezwykła powieść kryminalna dziennikarza Jessego Balla, niejednokrotnie porównywana do Procesu Franza Kafki.
Japonia, 1977 rok. Z małego miasteczka w niewyjaśnionych okolicznościach znika kilku mieszkańców. Władze są bezradne do czasu, gdy na policję wpływa zeznanie podpisane przez Odę Sotatsu, prostego handlarza nićmi. W tym dokumencie mężczyzna przyznaje się do popełnionych zbrodni. Jest jednak pewien problem – Oda uparcie milczy. Ta niezwykła historia przyciąga dziennikarza Jessego Balla, który postanawia rozwikłać tajemnicę poprzez dotarcie do rodziny i przyjaciół Ody. Czy Oda Sotatsu rzeczywiście jest winien zarzucanych mu czynów? Dlaczego wybrał milczenie?
Kiedy zapadła cisza to wciągająca, świetnie skonstruowana, przedziwna, ale i wzruszająca powieść ukazująca przerażający portret japońskiego społeczeństwa.
Polska jakiej jeszcze nie znacie.
Podróże mogą być różne... dalekie lub bliskie, służbowe, wypoczynkowe, badawcze albo duchowe. Mogą trwać kilka dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat. Niezależnie od tego, jakie są – wciągają, dają radość i najlepiej gdyby nigdy się nie kończyły.
Często, planując nasze podróże, zapominamy o Polsce. Bo po co jechać do Otwocka, Płocka czy Bochni? Zapewniamy, że warto. Jarosław Kret pokazuje piękno tego, co leży na wyciągnięcie ręki i co, wydawałoby się, każdy z nas powinien znać. Zaprasza czytelnika na spacer niejedną krętą ścieżką, odwiedza zapomniane zakątki, rozmawia z tubylcami. Pokazuje magiczne i nieznane oblicza Mazur, biebrzańskich bagien, Puszczy Noteckiej czy Gór Świętokrzyskich.
Książka zawiera najbardziej reprezentatywne teksty wybitnych teoretyków i praktyków z zakresu zastosowań psychologii pozytywnej. Pokazują one znaczenie psychologii pozytywnej w wyjaśnianiu ludzkich zachowań i losów, stanowią także ilustracje aplikacyjne w poszczególnych dziedzinach praktyki psychologicznej. Omawiane treści pokazują wszechstronne zastosowanie idei psychologii pozytywnej w praktyce zawodowej ? w szkole, w psychoterapii, w pracy, w doradztwie, w polityce społecznej, w promocji zdrowia itp. Publikacja stanowi kontynuację i uzupełnienie Psychologii pozytywnej wydanej pod red. prof. Janusza Czapińskiego.
Blogowanie – mimo że uprawiane jest od około 10 lat - ma głęboki wpływ na współczesny Internet. Książka pozwala dokładne przyjrzeć się temu zjawisku w kontekście historycznym i teoretycznym Autor, jednocześnie bloger i badacz zjawiska – ciekawie analizuje przykłady, które pokazują, jak blogi i pokrewne im gatunki zmieniają współczesne media i komunikację. Pokazuje różne typy (polityczne blogi, dziennikarstwo obywatelskie, blogi-wyznania i blogi konsumenckie). Co ciekawe analizuje też blogi w kontekście popularnych mediów społecznościowych.
Jill Walker Rettberg jest profesorem na Uniwersytecie w Bergen (Norwegia).
Czy można zrobić sobie przerwę w pracy i wyruszyć w pięciomiesięczną podróż? Okazuje się, że tak! Dorota Głuska udowadnia, że można samotnie przejechać
16 tysięcy kilometrów, zwiedzić sześć krajów Ameryki Południowej i zobaczyć niezliczoną ilość Plazas de Armas. Podróżuje z plecakiem, planując jedynie dwa dni naprzód, poznaje po drodze niesamowitych ludzi, którzy często stają się uczestnikami jej dalszych wojaży. Przemierza Andy zdezelowanymi autobusami w środku
pory deszczowej, odkrywa tajniki języka hiszpańskiego i keczua, wspina się na aktywny wulkan Villarica, odwiedza Górę Zjadającą Ludzi i żuje liście koki. Biała gringa zgłębia kulturę macho, sprawdza, jak smakuje pieczona świnka morska, a w peruwiańskiej puszczy poddaje się szamańskiej ceremonii, pijąc halucynogenny napój z rośliny ayahuasca.
Kim jest Dorota Głuska? Dziewczyną, która dorastała pośród hangarów lotniska w Krośnie i na warszawskim Tarchominie. Absolwentką zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Obywatelką świata - mieszkała w Londynie i Strasbourgu. Backpackerką uciekającą od turystycznych szlaków, kochającą góry i bezdroża. Podróżniczką, zawsze szukającą swojej drogi i swojego sposobu odkrywania świata. Pasjonatką języków obcych, które są dla niej kluczem do poznawania ludzi na trasach swych wędrówek. Smakoszką wszelkich pyszności, a szczególnie krwistych steków i krewetek.
Burza depcze mi po piętach to książka otwierająca nową serię podróżniczą Wydawnictwa Naukowego PWN. Inspirujące wyprawy bez granic, odkrywanie nowych, fascynujących zakątków, zwyczajne i niezwyczajne rozmowy z napotkanymi ludźmi – oto świat, który odsłonią przed czytelnikami autorzy kolejnych książek serii. Jeszcze w tym roku w podróż zabiorą nas Maya Stoop, opisująca 'swoje' Włochy w Perfumerii kardynała, oraz Magdalena Skopek, która odkryje na kartach Dobrej krwi tajemnice Półwyspu Jamalskiego.
Tytułowe 'pod prąd' to sprzeciw wobec stalinowskiej rzeczywistości w Polsce Ludowej.
Rozmowy Władysława Bartoszewskiego z Michałem Komarem są serią portretów osób, z którymi autor zetknął się w latach 40. i 50. XX wieku. W trudnym okresie pierwszych lat powojennych i stalinizmu życie tych niezwykłych ludzi było przykładem życia 'pod prąd', byli oni wierni sobie i ponadczasowym wartościom. Z niektórymi z nich los połączył Bartoszewskiego na krótko, z innymi połączyły go wieloletnie przyjaźnie. Wspomnienia przetykane są anegdotami oraz zdjęciami z archiwów rodzinnych i uzupełnione notami biograficznymi. Życiorysy bohaterów i sam tytuł książki stanowią zarazem przesłanie do czytelników, że warto iść pod prąd rzeczywistości, z którą często trudno się zgodzić, a przede wszystkim należy być wiernym sobie i wartościom, takim jak godność, przyjaźń, lojalność, odpowiedzialność.
'Ta książka to dla mnie samego eksperyment, bo mieszczę w niej kolegów z Armii Krajowej i przypadkowych współwięźniów, mieszczę arystokratów i bardzo prostych, zwyczajnych ludzi. Mieszczę byłego komunistę, Żyda, adwokata, który miał też różne oblicza, i mieszczę wybitnego, orientacji prawicowej, oficera rezerwy, uczestnika walk o niepodległość. Wszyscy występują obok siebie, jako ludzie, którzy wpływali na mnie, może ja trochę na nich'.
Ze Wstępu
Seria 'Na dwa głosy' to rozmowy wybitnych Polaków ze znakomitymi dziennikarzami. Poruszają sprawy niekiedy trudne, zawsze ważne i pobudzające do myślenia.
Atkas zabytków Polski zawiera: - 12 000 zabytków - 7 000 miejscowości z zabytkami - mapę samochodową w skali 1:300 000 - turystyczne plany miast - wszystkie obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO
Mózg człowieka starzeje się tak samo, jak całe jego ciało. Z biegiem czasu nieuchronnie zachodzą w nim zmiany: masa i objętość mózgu spada o około 2% na każde 10 lat. Komory powiększają się, a bruzdy stają się wyraźniejsze. Zmniejsza się gęstość synaps, słabnie przepływ krwi. A jednak osoby starsze często ujawniają zdolności nieobecne na wcześniejszych etapach rozwoju: dostrzegają na pozór trudne do uchwycenia zależności między rzeczami, ich intuicje bywają trafniejsze, rozumienie problemów – głębsze, a wiedza ekspercka budzi szacunek i podziw. Jak to się dzieje, że w miarę starzenia się mózgu umysł rośnie w siłę, a jego użytkownik zyskuje mądrość? Elkhonon Goldberg zaprasza w fascynującą podróż po świecie ludzkiego poznania.
Książka, która zmieni Twój sposób myślenia o starzeniu – i o myśleniu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?