Społeczeństwa nieustannie podlegają zmianom, socjologia nie może sobie zatem pozwolić na trwanie w miejscu. Współczesna nauka o społeczeństwie jest niezwykle zróżnicowana: zajmuje się często odległymi od siebie problemami, stosując szeroką paletę metodologicznych podejść. Specyfikę współczesnej socjologii wyznaczają jej kluczowe pojęcia, za pomocą których jest w stanie wyjaśniać życie społeczne. Pojęcia te również ciągle ewoluują i zmieniają swoją treść. Socjologia. Kluczowe pojęcia to przystępnie napisany i pozbawiony specjalistycznego żargonu przewodnik po najważniejszych terminach współczesnej socjologii. Zawarte w nim prezentacje 67 pojęć - od medykalizacji i roli chorego, przez władzę i ruchy społeczne, po tożsamość i seksualność - są czymś więcej niż tylko encyklopedycznymi omówieniami. Giddens i Sutton sytuują każdy termin w jego historycznym kontekście oraz przybliżają sposoby, w jaki jest on używany obecnie przez badaczy społecznych. Dzięki temu ich praca może służyć jako podręcznik dla studentów, a także jako pomoc dla wszystkich pracujących z socjologicznymi teoriami. Oraz dla tych, którzy lepiej chcą zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość.
Książka ta to quasi-komiks: obrazki i dowcipne dialogi godki z polszczyzną. Rodzaj śląsko-polskich rozmówek - rozmów Hanysów (Achima, jego żony Erny, Alojza z małżonką, ich dzieci, kamrata Ecika) z Gorolami ( sąsiadami Achima - państwem Szczebrzeszyńskimi). Trudno się im porozumieć, bo Achim godo, a sąsiedzi mówią. Humor tych pogawędek polega na polsko-śląskich leksykalnych dwuznacznościach, pułapkach i tautonimach.
Materiał pogrupowany jest tematycznie, np. Godka o warzyniu; Godka o chopach; Godka o babach; Szpicato godka; Godka ku skubacze. Każdy taki dział będzie poprzedała strona tytułowa.
Książka jest uzupełnieniem/rozwinięciem słownika ( Ślónska godka. Słownik dla Hanysów i Goroli) o powiedzenia, przysłowia i powiedzonka, czyli o żywą godkę.
Książka Piotra Dehnela stanowi pierwsze w Polsce opracowanie mało znanego okresu rozwoju myśli niemieckiego filozofa Ludwiga Wittgensteina. O ile większość prac poświęconych Wittgensteinowi koncentruje się albo na ideach „Traktatu logiczno-filozoficznego” (polskie wydanie: seria BKF, PWN 1970), albo też na problematyce „późnego Wittgensteina”, czyli autora „Dociekań filozoficznych” (polskie wydanie: seria BKF, PWN 1972), to książka Dehnela stara się przybliżyć polskiemu czytelnikowi zagadnienia, którymi niemiecki filozof zajmował się w okresie między swoim pierwszym, a ostatnim dziełem. Jako taka, praca Piotra Dehnela zapełnia istotną lukę w polskich badaniach nad jednym z najważniejszych myślicieli XX wieku.
To jedna z nielicznych encyklopedii, którą można czytać, tak jak inne książki, strona po stronie - ponieważ ma układ tematyczny, a nie alfabetyczny i napisana jest przystępnym językiem, który zastąpił tradycyjnie skrótowy język haseł encyklopedycznych.
Obejmuje działy:
Wszechświat
Ziemia
Życie
Rośliny
Zwierzęta
Człowiek
Matematyka
Fizyka
Chemia
Metrologia
Czas
Stanowi spotkanie z naukami ścisłymi w pigułce
Bogato ilustrowana i wyposażona w kilkaset tabel i zestawień.
Adresowana do uczniów, zarówno gimnazjum jak i liceum - powinna rozbudzić ciekawość i chęć zgłębiania wiedzy przyrodniczej, ale również do rodziców narażonych na dziesiątki zaskakujących pytań swoich dzieci.
Stanowi też znakomite źródło wiadomości i ciekawostek dla osób organizujących konkursy i gry o tematyce naukowej.
Do książki dołączona jest płyta DVD z encyklopedią, wzbogacona o animacje, interakcje, filmy, aktywne schematy, osie czasu, wykłady multimedialne (Wielki Wybuch, Początki życia, Skale Wszechświata itp.)
Rozwijamy się i jesteśmy kształtowani w rodzinie. Doświadczenia z niej wyniesione – dobre lub złe – wywierają niezatarty wpływ na nasze życie. By zrozumieć drugiego człowieka, odwołujemy się do jego historii rodzinnej. Żadnej sferze naszej egzystencji nie przypisujemy tak wielkiego znaczenia, jak życiu rodzinnemu. A jednak odpowiedź na pozornie proste pytanie: czym właściwie jest rodzina?, nie jest łatwa, zwłaszcza współcześnie. Obserwujemy różnorodność form życia rodzinnego, wielość problemów, z jakimi zmagają się systemy rodzinne. Zespół znakomitych polskich familiologów przygotował podręcznik, którego celem jest usystematyzowanie współczesnej wiedzy na temat rodziny. Znajdą w nim Państwo informacje na temat: · funkcjonowania systemu rodzinnego – funkcji i ról rodzinnych, komunikacji i narracji rodzinnych, więzi, transmisji międzypokoleniowej · nietradycyjnych form życia rodzinnego – rodzin zrekonstruowanych, adopcyjnych, wielokulturowych i innych · problemów życia rodzinnego – choroby w systemie rodzinnym, problemów prokreacyjnych, przemocy · współczesnych nurtów w terapii rodziny, rytuałów rodzinnych, pozytywnej psychologii rodziny. Walorem tej monografii jest to, że stanowi ona nowe spojrzenie na różne problemy życia rodzinnego z perspektywy współcześnie zachodzących przemian społecznych oraz to, że w polskiej literaturze psychologicznej niewiele jest opracowań tak wieloaspektowo traktujących współczesne problemy życia rodzinnego. Z recenzji prof. Teresy Rostowskiej
Fałda. Leibniz i barok, jedna z ostatnich książek Gilles’a Deleuze’a, to fascynujące opracowanie filozofii Leibniza, napisane z oryginalnej perspektywy i wciąż zaskakujące bogactwem poruszanych wątków i wyprodukowanych pojęć. Jednego z nich, tytułowego pojęcia „fałdy”, Deleuze użył w swoim odczytaniu barokowego myśliciela, by podsumować własną filozofię bytu. Dusze, dzieła sztuki, ciała i psychiki nie są niezależnymi istotami, lecz wszystkie egzystują na tej samej płaszczyźnie immanencji, wpływając na siebie, będąc efektami relacji sił. Fałda to zakrzywienie tej płaszczyzny oddziaływań i intensywności, pofałdowanie samej materii, w wyniku którego powstają byty i podmioty – a także dzieła sztuki, piękno obrazów i harmonia muzyki. Nawiązując do barokowych koncepcji poezji, matematyki, psychologii i estetyki, a także do filozofii współczesnej, Deleuze zagłębia się w Leibnizjańską filozofię monad, wydobywając z niej idee, które i dziś są w stanie poruszyć nasze myślenie.
Gilles Deleuze (1925-1995) – francuski filozof, jeden z najważniejszych myślicieli XX wieku, którego idee wywarły olbrzymi wpływ na filozofię, nauki społeczne i humanistyczne. Kojarzony przede wszystkim w poststrukturalizmem, Deleuze opracował oryginalną koncepcję ontologii, w której naczelnym pojęciem nie był byt czy bycie, lecz różnica, powtórzenie i ekspresja. Opublikował liczne książki poświęcone historii idei, literaturze i sztuce, a także traktaty metafizyczne Różnica i powtórzenie oraz Logika sensu. Wraz z Felixem Guattarim napisałdwa tomy Kapitalizmu i schizofrenii, stanowiące fundamentalną krytykę klasycznej psychoanalizy. Ważną część jego spuścizny stanowi krótkie książki poświęcone najważniejszym postaciom z historii filozofii, m.in. Nietzschemu, Spinozie
Książka praktyczna, nowatorska i warsztatowa z inspirującym i nowocześnie przygotowanym materiałem edukacyjnym z zakresu pisarstwa dramatycznego. Ćwiczenia w niej zawarte mają pobudzać wyobraźnię dramatopisarza, inspirować jego myśli i wyzwalać kreatywność.
W publikacji nie ma gotowych recept na wybrane zagadnienie, składa się ona z praktycznych etiud, w których adept dramatopisarstwa znajdzie zarówno tekst ćwiczenia na dany temat, jak i objaśnienia oraz komentarze do niego, praktyczne wskazówki i podsumowanie z krótkimi inspirującymi zadaniami. Etiudy można ćwiczyć na różne sposoby i w dowolnej kolejności.
Książka ta to odpowiedź na pewne uwiedzenie nauk społecznych. A dokładniej na uwiedzenie pojęciem „kapitału społecznego”, jednym z najczęściej używanych narzędzi teoretycznych we współczesnej socjologii. Książka Piotra Mikiewicza to systematyczne przedstawienei różnych sposobów rozumienia kapitału społecznego i wykorzystywania tej kategorii w analizach edukacji i systemu szkolnictwa. Cel, który stawia sobie autor, to odpowiedź na pytanie, czy pojęcie to może być przydatne w badaniu wpływu edukacji na zajmowaną pozycję społeczną. Wielką zaletą książki jest przyjrzenie się różnym ujęciom kapitału społecznego. Okazuje się, że w zależności od przyjętej perspektywy teoretycznej, termin „kapitał społeczny” zmienia swoje znaczenie i swoją funkcję w badaniu związku między systemem szkolnictwa a społeczeństwem. Jeśłi pojęcie to ma być przydatne w analizach edukacyjnych, niezbędne jest zrozumienie jego całego zaplecza teoretycznego, a także konsekwencji analitycznych wynikających z różnorodnośći koncepcji posługujących się tą kategorią.
Rządzenie żywymi to IX tom wykładów Michela Foucaulta w College de France i zarazem tom szczególny. Wykłady w roku akademickim 1979–1980 Foucault poświęcił bowiem teoretycznemu i historycznemu opracowaniu pojęcia „reżimu prawdy" – pojęcia, które wyznaczało główną oś jego zainteresowań podczas całego okresu pracy w College de France. Angażując problematykę reżimów prawdy do analizowania technik i procedur prowadzenia ludzi, czyli rządzenia żywymi, Foucault śledzi kształtowanie się metod badania sumienia w epoce chrześcijańskiej. Od wczesnochrześcijańskich koncepcji wyznań i ich różnicy względem praktyk starożytnych po średniowieczne reguły zakonne, Foucault przygląda się, w jaki sposób praktyki wyznania grzechów i rachunku sumienia wymuszały mówienie prawdy o sobie, przyznawania się do swoich błędów oraz uznawania samego siebie – wobec Boga i ludzi – za grzesznika. Interesuje go związek między mówieniem prawdy o sobie i angażowaniem ludzi w stosunki o charakterze etycznym i politycznym – zobowiązywania się do podtrzymywania swojego stanowiska czy też podporządkowywania się autorytetom. Badania Foucaulta doprowadziły go do postawienia pytania, które nie straciło nic ze swojej palącej aktualności: dlaczego na gruncie naszej kultury od rządzonych wymaga się aktów posłuszeństwa i uległości polegających na mówieniu prawdy o sobie.
Rozpaczliwe poszukiwania zaginionego dziewięciolatka doprowadzają jego matkę do odkrycia przerażających tajemnic, które rozbiją jej świat na drobne kawałki. Poruszająca powieść o rodzicach i dzieciach, poczuciu winy i wybaczaniu. Olivia miała zaledwie piętnaście lat, kiedy opuściła dom rodzinny w Ocean Vista. Dwadzieścia lat później rozpada się jej małżeństwo i kobieta wraca do miasta, w którym się wychowywała wraz z dziećmi. Niestety podczas wizyty dochodzi do tragicznego wydarzenia - niespodziewanie znika dziewięcioletni syn Olivii, u którego została zdiagnozowana choroba dwubiegunowa. Paniczne poszukiwania dziecka przywołują bolesne wspomnienia Olivii z dzieciństwa, przez które opuściła rodzinne miasto. Kobieta będzie musiała zmierzyć się z demonami przeszłości, aby odnaleźć ukochanego syna.
Dahlia Barr nie znosi głupoty w równym stopniu jak własnego rządu, z którym przeważnie się nie zgadza. Kontrowersyjna, przebiegła, bezczelna i równie twarda, jak piękna izraelska pani prawnik specjalizuje się w obronie Palestyńczyków oskarżonych o terroryzm. Oprócz tego jest oddaną matką, prawie rozwódką i kochanką amerykańskiego korespondenta telewizyjnego. Ku własnemu zdziwieniu, pewnego dnia otrzymuje od izraelskich służb bezpieczeństwa kuszącą propozycję: Wstąp do nas i bądź sędzią, które przypadki wymagają najbardziej surowych metod przesłuchań. Jednak niektórzy nazwali by je torturami... Propozycja niezwykle intrygująca, ale Dahlia nie ma najmniejszych intencji nikogo torturować. Ale może uda jej się zmienić system od wewnątrz? Tuż po przyjęciu propozycji, jej dwudziestojednoletni syn Ari, porucznik Sił Obronnych Izraela zostaje porwany przez Hezbollah i przewieziony przez granicę do Libanu. Jedyny mężczyzna, dzięki któremu możliwe byłoby odbicie Ari`ego uwięziony jest w celi kwatery głównej policji... Kłamstwo to trzymający w napięciu thriller ukazujący portret izraelskiego systemu bezpieczeństwa. To zapadająca w pamięci historia ludzi stojących po obu stronach działalności terrorystycznej, którzy mają ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać.
Wspaniała i zaskakująca powieść historyczna, idealna dla fanów Tracy Chevalier. Londyn, zima 1792 rok. Miasto śpi, a stróż nocny bacznie kontroluje ulice i ciemne zaułki. Pewnej pamiętnej nocy znajduje ciało złotnika Pierre`a Renarda, który leży ograbiony z podciętym gardłem. Mogłoby się wydawać, że to zwyczajne morderstwo na tle rabunkowym, ale wkrótce, kiedy wieść o śmierci się rozchodzi, okazuje się, ze Renard miał wielu wrogów i przynajmniej tyle samo tajemnic. Nagle w centrum historii znajduje się żona złotnika, Mary. Choć z pozoru wydawali się szczęśliwą parą, ich małżeństwo było mroczne, burzliwe i pełne okrucieństwa. Mary jest słabą i zamkniętą w sobie kobietą, którą prześladuje jej przeszłość, prawie doprowadzoną do szaleństwa przez poczucie winy. Czy doczeka się odkupienia i czy naprawdę go potrzebuje? Bogata, pełna zawiłości, pięknie napisana historia o morderstwie, miłości i głęboko skrywanych sekretach.
Thriller trzymający w napięciu jak książki Zafona. Will Starling, młody chirurg, po zakończeniu wojen napoleońskich przybywa do Londynu, by rozpocząć prywatną praktykę medyczną. Dla niego oznacza to nawiązanie bliskich kontaktów z Trupiarzami, rabusiami grobów zaopatrującymi londyńskich chirurgów i anatomów w materiały do badań. Jednak podczas jednej próby rabunku zostaje zamordowany lichwiarz i aresztowana młoda kobieta, Meg Nancarrow. Kiedy Meg zostaje skazana na śmierć przez powieszenie, Will zyskuje przekonanie, że jest ona niewinną ofiarą bezbożnego spisku.
Zabij, jeśli potrafisz Jak daleko można się posunąć, by uratować własne dziecko?... Tince Hansson przytrafia się najstraszniejszy koszmar każdej matki. Podczas zakupów w hali targowej na jeden fatalny moment spuszcza z oczu swoją śpiącą córkę. Kiedy się odwraca, Lucie już nie ma, jakby zapadła się pod ziemię... Mijają cztery lata. Przykurzona już sprawa zaginięcia Lucie nurtuje komisarza Gregora Forsberga, który wznawia śledztwo. Kiedy do pomocy zostaje przydzielona mu dziwna policjantka Selma Valkonen, w sprawie zaczyna się coś ruszać. W tym samym czasie ojciec Lucie otrzymuje anonimową wiadomość: `Chcesz swoją córkę z powrotem? Wiem, gdzie jest Lucie...`. Chcąc odnaleźć ukochaną córkę, będzie musiał posunąć się do niewyobrażalnych czynów. Precyzyjnie skonstruowana intryga oraz wielowątkowa i poruszająca fabuła sprawia, że `Zabij, jeśli potrafisz` jest kryminałem z najwyższej półki.
Długo oczekiwane wznowienie klasycznego już dzieła Władysława Tatarkiewicza. Stanowi próbę zestawienia wszystkiego, co obiektywnie można o szczęściu powiedzieć. "Autor pisał swą książkę z zamierzeniem, by zawierała nie tylko to, co sam o ludzkim szczęściu myśli, ale także, co myśleli i myślą o nim inni; chciał, by książka przedstawiała rzecz jak najwszechstronniej" (z przedmowy do wydania trzeciego, Warszawa 1962). Rozpatrywane są tu więc zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne, historyczne (informacje o ludzkich poglądach na szczęście), systematyczne, opisowe, normatywne, a także językowe (analiza wyrazu szczęście i wyrazów pokrewnych), psychologiczne (analiza doznawania szczęścia), socjologiczne i etyczne.
Wizja sprawiedliwej globalizacji
Jak usprawnić globalizację?
Nowa książka Josepha E. Stiglitza jest kontynuacją rozważań zawartych w Globalizacji, w której przedstawiał "blaski i cienie" tego procesu, skupiając się przede wszystkim na błędach popełnianych przez rządy i instytucje międzynarodowe oraz skutkach tych błędów – sytuacjach kryzysowych – jakie wystąpiły w gospodarce światowej.
W Wizji sprawiedliwej globalizacji Stiglitz próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak usprawnić globalizację, by przynosiła korzyści wszystkim ludziom. Jak wykorzystać jej zalety i przeciwdziałac wadom.
Książka ta odzwierciedla moją wiarę w procesy demokratyczne; moje przekonanie, że uświadomione społeczeństwo obywatelskie może wiele zdziałać w sprawie ograniczenia nadużyć ze strony grup interesów korporacyjnych i finansowych, które tak zdominowały proces globalizacji, że zwykli obywatele krajów wysoko uprzemysłowionych, jak również świata rozwijającego się, widzą wspólny interes w polepszeniu działania globalizacji.
Fair trade Szansa dla wszystkich
Joseph E. Stiglitz, laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii (2001 r.), wraz z Andrew Charltonem, podejmuje jedno z kluczowych wyzwań, wobec których stoją światowi przywódcy. Autorzy proponują nowy radykalny i realistyczny, model ułożenia stosunków handlowych między najbogatszymi i najuboższymi krajami. Przedstawiona przez nich koncepcja zmierza do otwarcia rynków w interesie wszystkich gospodarek, a nie tylko tych najpotężniejszych, tak aby handel sprzyjał rozwojowi i minimalizował koszty procesów dostosowawczych. Książka przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców, a jej publicystyczny charakter sprawia, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto interesuje się handlem światowym i rozwojem.
11 października 1943 roku brytyjski samolot szpiegowski rozbija się w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Francji. Pilotka i pasażerka to serdeczne przyjaciółki. Jedna z nich ma możliwość przetrwania, druga odpada z gry, zanim ta zdąży się na dobre rozpocząć.Kiedy Verity wpada w ręce gestapo, jest pewna, że nie ma żadnych szans. Jako tajna agentka, pojmana na terytorium wroga, przeżywa najgorszy koszmar szpiega. Śledczy dają jej prosty wybór: ujawnienie misji albo makabryczna egzekucja.Misternie snując swoje zeznanie, Verity wspomina własną przeszłość. Opowiada, jak zaprzyjaźniła się z pilotką Maddie, dlaczego ją porzuciła w kadłubie rozbitego samolotu. Na każdym skrawku papieru toczy walkę o życie, mierząc się ze swoimi poglądami na odwagę, porażkę i desperacką nadzieję na powrót do kraju. Czy wystarczy przehandlować wrogowi sekrety, żeby uratować życie?Książka o szatańsko skomplikowanej intrydze, jak to określił New York Times, otrzymała Honorową Nagrodę Michaela L. Printza. Kryptonim Verity, ekspresyjna powieść o zagrożeniu, determinacji i przetrwaniu, ukazuje, jak daleko mogą się posunąć prawdziwe przyjaciółki, aby przyjść sobie z pomocą.
Tango lunatyków jest chwytającym za serce, niepokornym debiutem literackim, opisującym desperackie siłowanie się pewnej rodziny z przyszłością i przeszłością. Autorka zabiera nas w podróż w czasie do lat 70. w Indiach, lat 80. w stanie Nowy Meksyk i lat 90. w Seattle.
Jedz, módl się, jedz. Czyli jak przypadkiem znalazłem spokój, równowagę i oświecenie. Audiobook.
Czyta: Marcin Popczyński
To NIE jest kolejny poradnik w stylu „pomóż sobie sam”. To autoironiczna i pełna humoru opowieść zagubionego, wypalonego i duchowo zrujnowanego faceta w kryzysie wieku średniego. To też doskonała instrukcja obsługi współczesnego mężczyzny!
Rozczarowany życiem, nękany dojmującym poczuciem śmiertelności, niezdolny do skupienia się i najczęściej na lekkim rauszu Michael Booth naprawdę potrzebuje zmian. Podejmuje więc ambitną próbę napisania wyczerpującej książki o kuchni indyjskiej. Wraz z żoną i dwójką małych dzieci wybiera się w kulinarną podróż po Indiach: od spowitego mgłą Delhi przez popadający w ruinę Amritsar aż po Tadż Maral. Niestety już wkrótce okazuje się, że Booth pod pretekstem pracy nad książką szybko pogrąża się w metafizycznej niemocy... wieku średniego. Na szczęście w tym momencie kontrolę nad sytuacją przejmuje jego żona. Zapisuje coraz bardziej cierpiącego męża na obóz szkoleniowy intensywnej jogi oraz prosi mądrego, wiekowego guru medytacji, żeby pomógł mu wytyczyć świecką ścieżkę do spokoju i równowagi. Czy jednak cynizm, neurozy i niepohamowany apetyt Bootha nie doprowadzą go do zguby? Czy odzyska równowagę, pokona lęki, przezwycięży nałogi i stawi życiu czoła jako mąż i ojciec?
Książka jest próbą opowiedzenia o sposobach doświadczania i porządkowania świata w kulturze magicznej. Głównym celem jaki przyświecał autorowi, było uchwycenie zasad określających wizję świata w kulturze tradycyjnej. Autor wybrał takie zjawiska, przedmioty, postacie, których kulturowe znaczenie jest najbogatsze, ale też ukazuje ogólniejsze zasady nadawania znaczeń. Uważa, że struktury myślenia magicznego wciąż jeszcze w pewnym stopniu określają naszą codzienność, a usytuowane w sztuce, literaturze, obyczajowości są kluczem do zrozumienia kultury i jej historii. Wykorzystuje materiały z zakresu historii kultury, obyczajów, religioznawstwa, antropologii, folklorystyki. W największym stopniu sięga do materiału słowiańskiego, następnie basenu Morza Śródziemnego, wreszcie – choć w mniejszym stopniu – kultur egzotycznych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?