Najnowsza książka Bonnetta to swego rodzaju atlas niezwykłych i nietypowych miejsc, białych plam na oficjalnych mapach świata. W epoce map Google’a, może się nam wydawać, że cały świat został już dokładnie opisany, oznaczony i obfotografowany. A tymczasem wciąż istnieją miejsca, których na oficjalnych mapach nie znajdziemy: zaginione miasta, zapomniane wyspy, fatalne miejsca. OFF THE MAP opisuje więc na przykład Eyl, stolicę somalijskich piratów, czy Sealand – opuszczoną platformę przeciwlotniczą u wybrzeży Wielkiej Brytanii, którą jej mieszkaniec ogłosił suwerennym narodem, zaś swoją żonę ogłosił jego księżniczką. Inne takie miejsca to chociażby New Moore, wyspa która wyłoniła się z zatoki bengalskiej w 1970 roku po przejściu przez jej wody potężnego cyklonu, czy Żeleznogorsk (wcześniej Krasnojarsk-26), zamknięte podziemne miasto na terytorium Rosji, którego głównym celem jest produkcja plutonu. Autor, Alastair Bonnett, jest profesorem geografii społecznej na Uniwersytecie Newcastle, a także częstym komentatorem na łamach brytyjskiej prasy (tematyka od historii i current affairs po bieżące sprawy polityczne, a także urbanistykę i tematykę społeczną). W latach 1994-2000 był redaktorem pisma Transgressions: A Journal of Urban Exploration.
W wieczór sylwestrowy Ewa dowiaduje się nieoczekiwanie, że jej ukochana babcia zamierza odejść od dziadka i wprowadzić się do nowego mieszkania – po sześćdziesięciu latach małżeństwa. Szok! Ewa od sześciu lat jest w szczęśliwym związku z nauczycielem matematyki. A może nie do końca czuje się spełniona? Mają piękne mieszkanie, dużo podróżują i oboje kochają swoją pracę. Ewa chce mieć dziecko, Johannes nie. Nie rozmawiają o tym, ponieważ decyzja w tej sprawie właściwie już zapadła. Ale wtedy Ewa spotyka w kolońskim klubie zabójczo przystojnego Tobiasza. Nagle wszystko się zmienia, sprawy nabierają tempa. Kiedy dzwoni do niej babcia i żali się na trudną do zniesienia sytuację w domu, obie postanawiają jednomyślnie: „Raz kozie śmierć! Pryskamy!”. Na południe, nad morze. Rozpoczyna się ekscytująca podróż na Elbę. Debiut literacki Sabine Heinrich jest błyskotliwą powieścią z gatunku drogi, której bohaterki – dwie kobiety – znajdują się na życiowym zakręcie, a zarazem historią o słonecznych Włoszech w styczniu. Wszystko to opowiedziane lekko, dowcipnie, okraszone szczyptą melancholii. Idealna „babska lektura” do poduszki.
Co jest najważniejsze w seksie?Prokreacja? Przyjemność? Miłość? Komunikacja?A może to po prostu seks i nie ma potrzeby doszukiwania się w nim żadnego innego sensu.Co jest w seksie normalne? Czy w ogóle można ocenić cokolwiek jako normalne lub nienormalne? Czym zatem jest perwersja? Co złego albo co dobrego jest w różnych formach relacji seksualnych: w małżeństwie, w związkach homoseksualnych, w prostytucji, a nawet w pedofilii relacji obarczonej najsilniejszym społecznym potępieniem.Niniejsza książka pierwsza tego typu praca w Polsce bada otwarcie wszystkie te problemy. Jest to przegląd najważniejszych koncepcji seksu, seksualnych związków i aktywności. Autor zwięźle, spokojnie i możliwie obiektywnie rozważa kontrowersyjne zagadnienia. Z zacięciem prawdziwego racjonalisty przygląda się po kolei argumentom za i przeciw różnym seksualnym wzorcom. Przytacza wywody filozofów zajmujących się tą problematyką. Zadaje proste etyczne pytania o praktyczne konsekwencje, jakie wynikają z danego podejścia do seksu jako narzędzia do stworzenia rodziny, do osiągnięcia przyjemności, do porozumiewania się lub do czystej ekspresji seksualności.Druga część książki to analizy najważniejszych problematycznych zagadnień: prostytucji, homoseksualności, pedofilii czy gwałtu. Autor pokazuje, że czas jednoznacznego bezrefleksyjnego potępienia dla tradycyjnie bulwersujących zjawisk seksualnych minął. Mamy oczywiście prawo odrzucać w naszym prywatnym życiu różne przejawy seksualności, ale bądźmy świadomi faktów dotyczących na przykład poczucia godności prostytutek lub seksualności dzieci. Autor przedstawia te fakty rzeczowo, racjonalnie, uczciwie, i choć można się nie zgadzać z jego wnioskami, warto się zapoznać z całą argumentacją.
Edytorstwo. Jak wydawać współczesne teksty literackie to pierwsze podręczne kompendium redaktora i wydawcy współczesnej literatury pięknej. Autor zestawiając różne modele wydań utworów polskich autorów tworzących w XX wieku (m.in. Gombrowicza, Miłosza, Herberta) prezentuje narzędzia pracy redaktora (przypisy, indeksy, bibliografie i inne). Szczegółowo omawia problemy związane z edycją poezji, prozy, publicystyki, a także korespondencji i takich publikacji jak wywiady, wspomnienia czy dzienniki. Nie oferuje szablonowych odpowiedzi pokazując różne drogi postępowania edytora, stara się skłonić czytelnika do refleksji i sprowokować także dyskusję nad utartymi metodami postępowania. Kompendium zbudowane jest na zasadzie autonomicznych rozdziałów, które można czytać niezależnie od siebie rozbudowany indeks pojęć oraz nazwisk umożliwia szybkie odnalezienie potrzebnych informacji. Łukasz Garbal, adiunkt Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, oddziale Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Autor monografii Ferdydurke. Biografia powieści (2010), wybrał i opracował szkice krytycznoliterackie (2009) oraz fragmenty dziennika Jana Józefa Lipskiego (2010). Jeden z laureatów stypendium Polityki w 2009 r., współpracownik Nowych Książek. Prowadzi blog Komandosi literatury (www.garbal.muzeumliteratury.pl) oraz portal wydawca.org.
Pierwsze polskie wydanie wielokrotnie wznawianej i uaktualnianej pracy znanego brytyjskiego specjalisty. Książka powstała z myślą o wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak funkcjonuje Unia Europejska i co przynosi w codziennym życiu prawie połowie miliarda osób zamieszkujących obszar pod jej jurysdykcją. Kolejne rozdziały zawierają omówienie teoretycznych podstaw integracji europejskiej znaczenia politycznych, gospodarczych i społecznych norm oraz wartości europejskich historii UE, w tym problematyki Traktatu lizbońskiego instytucji UE, w tym również ich pozaformalnych działań roli opinii publicznej i eurosceptycyzmu/euroentuzjazmu polityki gospodarczej UE, w tym skutków wprowadzenia jednolitego rynku i funkcjonowania waluty euro rozwoju polityki rolnej i ochrony środowiska polityki handlowej i relacji UE z sąsiednimi regionami oraz zmieniającej się roli Unii Europejskiej w kontekście globalnym.
Filozofia głupoty wchodzi w spór z wiekową tradycją humanistyczną, która irracjonalność chciała rozumieć jako to, co w człowieku nieludzkie – przyjmując zarazem, że inteligencja to właściwa cecha i norma człowieczeństwa.
A jeśli to głupota jest tym, co najbardziej ludzkie?
Odwrócenie tradycyjnej wizji wiedzie do koncepcji człowieka, w którego naturze leży trwała dyspozycja do nietrafnego rozumienia spraw, błędnego rozumowania i bezsensownego zachowania. Tendencje te autor analizuje na podstawie obszernego i fascynującego materiału faktograficznego, zaczerpniętego przeważnie ze współczesności, polskiej i ogólnoświatowej. W ten sposób Filozofia głupoty okazuje się książką zarówno ponadczasową, jak i bardzo aktualną: pytając o irracjonalność bieżącej polityki międzynarodowej, sztuki masowej, instytucji, grup, płci i jednostek – autor stawia ogólne pytanie o wpływ głupoty na los ludzkości.
Logika sensuZnakomicie napisane, zaskakujące, słynne dzieło wczesnego Deleuze'a. Tematem jest proces powstawania sensu w różnych systemach dyskursu: w języku potocznym, w literaturze, w baśniach, a także w sferze bezsensu, w szaleństwie. Punktem wyjścia jest polemika z Lewisem Carrollem i Antoninem Artaudem, dalej z Husserlem, Russelem, Leibnizem i Gombrowiczem.Książka jest propozycją całościowego projektu ontologicznego, ufundowanego na pojęciu sensu, a nie rzeczywistości. Zawiera też ciekawe analizy różnych konkretnych przypadków, np. alkoholizmu, neuroz i psychoz (na podstawie przypadków Fitzgeralda, Artauda oraz pacjentów Freuda i Lacana). Cała druga część książki jest poświęcona badaniu procesu powstawania sensu w rozwoju osobniczym człowieka. Jak dochodzi do tego, że człowiek zaczyna wypowiadać sensowne zdania, jak dźwięki wyzwalają się z ciała i stają zdaniami wyposażonymi w sens?
Rok 1966, Kathleen Eaden, autorka felietonów kulinarnych i żona właściciela sieci supermarketów, wydaje „Sztukę pieczenia”, książkę kucharską pełną porad, jak stworzyć szczęśliwą rodzinę, piekąc smakowite ciasta, ciastka i ciasteczka. Po latach pięcioro piekarzy amatorów staje do konkursu o tytuł Nowej Pani Eaden. Jest tu Jenny, której dzieci wyfrunęły już z gniazda; Claire, która dla córki poświęciła własne marzenia; Mike, po śmierci żony wychowujący samotnie syna i córkę; niepracująca młoda mama Vicki, która dla synka zrezygnowała z wielu rzeczy, i Karen, doskonała Karen, o życiu pełnym starannie skrywanych, wstydliwych tajemnic. Tworzą się zaskakujące sojusze, wychodzą na jaw sekrety, przy których stworzenie skomplikowanego dzieła sztuki cukierniczej wyda się zawodnikom dziecinną igraszką. Przekonają się – tak jak kiedyś pani Eaden – że jeśli nawet w kuchni udaje się osiągnąć doskonałość, to w życiu jest o nią o wiele trudniej.
Pewnego majowego dnia, kiedy rodzice wychodzą na kolację do okolicznej restauracji, jedenastoletnia Magda Horn znika z domu. Choć jest przedmiotem licznych kłótni i częstych trosk, w rzeczywistości od dawna pozostaje niewidoczna, zagubiona, ignorowana. Zarówno ojciec, wysoce poważany wydawca, jak i matka, zaangażowana psycholożka, są mistrzami w analizowaniu siebie, przeglądaniu się w sobie nawzajem. Magdy jednak nie dostrzegają. Aż dziewczynka któregoś dnia znika.Nowa książka Siggego Eklunda jest zarówno powieścią psychologiczną, jak i thrillerem, gdzie kilkoro narratorów snuje różne historie i podpowiada liczne rozwiązania tej historii niektóre oczywiste, inne zawoalowane które mają pomóc w odszukaniu dziewczynki.
Berlin 1944. W zbombardowanej stolicy Rzeszy seryjny morderca poluje na kobiety, a ich okaleczone zwłoki składa pod pomnikami wojennymi. Ofiary były w różny sposób powiązane z NSDAP. Ale z listu, w którym morderca przyznaje się do zbrodni, wynika, że nie jest przeciwnikiem reżimu, tylko lojalnym nazistą.
Komisarz Richard Oppenheimer, Żyd i niegdyś jeden z najskuteczniejszych śledczych berlińskiej policji kryminalnej, zostaje reaktywowany przez SS. Oppenheimer wie, że jego życie wisi na włosku, zwłaszcza gdyby rzeczywiście udało mu się schwytać zabójcę. Gorączkowo szuka wyjścia z sytuacji…
Książka w stylu „Greya”, ale na zdecydowanie wyższym poziomie literackim, pokazująca psychologiczne motywacje działań osób owładniętym obsesją; o stalkerze obsesyjnie prześladującym pewna dziewczynę.
Perwersyjnie romantyczny thriller
Miłość rani…
Kiedy do księgarni w nowojorskiej East Village wchodzi początkująca pisarka Guinevere Beck, pracujący tam Joe zupełnie traci dla niej głowę. Beck jest bowiem wszystkim, czego Joe pragnie: kobietą obdarzoną nieustępliwością i ciętym językiem, a przy tym olśniewająco piękną i seksowną.
Beck jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że jest dla Joego ideałem, wkrótce jednak ulega czarowi mężczyzny, który wydaje się stworzony dla niej. Rzecz w tym, że nie wie wszystkiego o Joe i sama też kryje pewne tajemnice. Ich związek oparty na wzajemnej fascynacji nabiera tempa, obsesja ma zgubne konsekwencje…
Trzymająca w napięciu historia bezlitosnej namiętności. Ty Caroline Kepnes to perwersyjnie romantyczny thriller, który nieraz cię zaskoczy.
Caroline Kepnes pochodzi z Cape Cod, jest autorką wielu opowiadań, które ukazywały się i ukazują między innymi w „Necessary Fiction” i „The Story Shack”. Wyreżyserowała film krótkometrażowy Miles Away. Ukończyła kierunek historia Stanów Zjednoczonych na Uniwersytecie Brownów. Wyszła z tego cało i dziś mieszka w Los Angeles. Ty to jej debiut powieściowy.
„Pragnę cię. Potrzebuję cię. Sprawię, że mnie pokochasz. Tracę dla ciebie głowę. Będę cię kochał do końca życia. Kocham cię na zabój. Ciebie. Ciebie. Ty”.
Tajemnica śmierci, zagadka odchodzenia, ciało i dusza… Magdalena Rigamonti odsłania fizyczność i metafizykę śmierci w rozmowie z jedynym polskim balsamistą, przed którym ludzkie ciało nie ma żadnych tajemnic. Rozmawia o znakach, energii, zdarzeniach niewyjaśnionych i fizjologii człowieka, z którą mierzy się balsamista, przygotowując go do ostatniej drogi. Na co dzień nie przyjaźnimy się ze śmiercią, nie chcemy oglądać wypadków, chorób, zmarłych… To wszystko zmienia się w chwili, kiedy odchodzą najbliżsi. Wtedy zaczynają się trudne rozmowy i decyzje. Bliscy przychodzą do prosektorium pełni bólu, żalu, w rozpaczy i z poczuciem straty. A balsamista…? Ma ich zrozumieć, opanować emocje, przyjąć na siebie pierwsze uderzenie. Zapytać, czy mama chciałaby trzymać w rękach książeczkę do nabożeństwa, bo skoro tata nie trzymał, to ona mu w niebie przekaże. Jakiego koloru ma być szminka, jakie rajstopy, jak uczesać grzywkę. I dzieci, maleńkie nieżywe płody, które zaprzeczają logice istnienia, i zmarłe kobiety w ciąży. Czy do balsamisty przychodzą duchy? Podobno nie, bo on robi wszystko tak, jak zmarli by sobie życzyli. Nie boi się z nimi przebywać.
Mała, niewinna dziewczynka w nazistowskich Niemczech, poważany psychoanalityk w Wiedniu końca XIX wieku i tajemnica, która połączy ich losy na zawsze.
WIEDEŃ, 1899 rok
Słynny psychoanalityk Josef Breuer spotyka najdziwniejszą ze swoich pacjentek. Znaleziona nieopodal szpitala dla psychicznie chorych, chuda, z ogoloną głową, twierdzi, że nie ma imienia ani uczuć – że w ogóle nie jest człowiekiem. Breuer postanawia zgłębić przyczyny jej stanu.
NAZISTOWSKIE NIEMCY, WIELE LAT PÓŹNIEJ
Mała zagubiona Krysta całymi dniami bawi się sama. Jej mama zmarła. Jej ojciec pracuje w lecznicy z „ludźmi-zwierzętami”. Dziewczynka, zatopiona w historiach o Hanselu i Gretel, Fleciście i innych baśniowych postaciach, nie dostrzega niebezpieczeństwa, jakie czai się wokoło. A kiedy wszystko się zmienia i świat wokół niej staje się straszniejszy od jakiejkolwiek opowieści, odkrywa, że wyobraźnia ma większą moc, niż kiedykolwiek podejrzewała…
Te dwa światy staną się częściami jednej znacznie większej opowieści, która wnika w najciemniejsze, najbardziej wstydliwe miejsca historii XX wieku i ukazuje – w oszałamiającym finałowym zwrocie akcji – drogę prowadzącą z powrotem ku światłu.
Najpierw opowiem o napadzie dokonanym przez moich rodziców, a później o zabójstwach.
Rodziców Della Parsonsa do napadu na bank pchnęło błędne myślenie i życiowy pech, ale choć nie byli lekkomyślnymi ludźmi, ich działania w jednej chwili na zawsze zmieniły wyobrażenia piętnastoletniego Della o normalnym życiu. Uniknąwszy umieszczenia w domu opieki dla nieletnich, chłopak wyrusza przez Montanę na spotkanie nieznanego, aby wylądować w obcej sobie Kanadzie w hotelu na prerii, zdany na łaskę gwałtownego i zagadkowego Arthura Remlingera. Wkrótce po przyjeździe Dell odkrywa, że nowy świat skrywa własne mroczne tajemnice, a on sam nie jest jedynym, który pozostawił przeszłość po drugiej stronie granicy.
Dialog nie musi z konieczności prowadzić do porozumienia, natomiast gwarantuje lepsze rozumienie. Ta intuicja leży u podstawy filozoficznego eseju Leszka Koczanowicza. Polityka dialogu to próba spojrzenia na demokrację jako na system polityczny, który nie gwarantuje konsensusu, lecz zapewnia lepsze rozumienie stron konfliktu. Czerpiąc z tradycji amerykańskiego pragmatyzmu oraz myśli Michaiła Bachtina, autor przygląda się szerokiemu spektrum teorii demokracji: od teorii demokracji deliberatywnej, które zawsze szukają możliwego porozumienia, po perspektywy wiążące demokrację z nieusuwalnym antagonizmem.
Nierówność nie dotyczy tylko zasobności naszych portfeli. To pewien społeczno-kulturowy porządek, który dla większości ludzi oznacza gorsze zdrowie, słabszą edukację, mniej szacunku i brak możliwości dalszego rozwoju. W swojej książce Gran Therborn twierdzi, że nierówność w dosłownym sensie zabija - jej globalny wzrost prowadzi do przedwczesnej śmierci milionów. Dotyczy to również krajów rozwiniętych - zabójczy wpływ rosnących nierówności można obserwować także w takich krajach jak USA, Wielka Brytania czy Finlandia.Nie jest to jednak wyłącznie ponury obraz współczesnego świata. Therborn w równym stopniu przedstawia istniejące programy oraz metody poprawy warunków życia i zmniejszania społecznych nierówności: od Indii i innych krajów azjatyckich po Stany Zjednoczone i kraje Europy zachodniej.Napisana równie jasnym i zwięzłym, co bezwzględnym stylem Nierówność, która zabija to propozycja systemowego spojrzenia na problem globalnej nierówności, łącząca w sobie ogrom materiału empirycznego z oryginalnym opracowaniem teoretycznym.
Jak wzmacniać sprawność mózgu w każdym wieku? Jak zachować sprawność i jasność umysłu do później starości? Elkhonon Goldberg i Alvaro Fernandez wraz z Pascale Michelonem – mistrzowie popularyzacji wiedzy o mózgu – zapraszają w fascynującą podróż po świecie ludzkiego poznania. Z przewodnika dowiemy się, jak zbudowany jest mózg, w jaki sposób działa, jak się zmienia pod wpływem uczenia się i zdobywania nowych doświadczeń. Autorzy wskazują, jakimi działaniami możemy wzmacniać swój mózg, a przy okazji obalają kilka mitów, na przykład ten o sensowności rozwiązywania setek krzyżówek. „To przewodnik kierowany do wszystkich posiadaczy mózgu, którzy chcieliby nauczyć się, jak utrzymać ów narząd w zdrowiu i wzmocnić jego działanie”.
Książka poświęcona praktyce przekładu w środkach masowej komunikacji. Autorka skupia się na przekładzie audiowizualnym, który charakteryzuje się obecnością pozajęzykowych elementów składowych: obraz, dźwięk, muzyka, a sens przekazu medialnego jest wypadkową różnorakich relacji pomiędzy tymi elementami. Autorka posługuje się przykładami konkretnych rozwiązań z programów TV i filmów, jak np. Pan Tadeusz, Asterix i Obelix, Misja Kleopatra, Królowa Margot, Osiem kobiet, Nienawiść i in.
Mimo wielu publikacji o Agnieszce Osieckiej jej historia wciąż domaga się opowiedzenia. Prezentowany tom ma inny niż dotychczasowe książki jej poświęcone, wspomnieniowy charakter. Na książkę składają się wcześniej publikowane wspomnienia o poetce, takie jak fragmenty autobiografii Maryli Rodowicz Niech żyje bal, fragment przedmowy do książki Listy na wyczerpanym papierze Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory innych, a także teksty nigdy wcześniej nie publikowane, napisane specjalnie na potrzeby tej książki. O poetce opowiadają między innymi: Krystyna Sienkiewicz, Stanisław Soyka, Katarzyna Ważyk, Agata Passent, Stan Borys, Ewa Błaszczyk i inni, bliscy Osieckiej ludzie. Książkę dopełniają wiersze dedykowane artystce lub inspirowane jej osobą oraz fragmenty wywiadów prasowych z Osiecką. Dla każdego ze wspominających była inna, jedyna i wyjątkowa. Również książka, która ukaże się w 18. rocznicę śmierci poetki , jest inna, odważna, a niekiedy nawet wstrząsająca.
Udany debiut literacki traktujący o jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń w historii - początkach sztuki drukarskiej w średniowiecznych Niemczech. Opowieść o wynalazkach, intrydze i zdradzie. Młody, ambitny Peter Schoeffer pracuje jako skryba w Paryżu. Gdy sukces zawodowy zdaje się w zasięgu ręki, przybrany ojciec Petera, majętny kupiec i sprzedawca ksiąg nazwiskiem Johann Fust, niespodziewanie nakazuje mu wrócić do przeżartej przez korupcję i dręczonej niekończącymi się waśniami Moguncji. Ma tam poznać `nadzwyczajnego człowieka`. Johann Gutenberg, niepokorny, zgryźliwy wynalazca, opracował rewolucyjną - a zdaniem niektórych bluźnierczą - metodę produkcji ksiąg: urządzenie nazwane przez niego prasą drukarską. Fust, który wspiera wynalazcę finansowo, żąda, by Peter został uczniem Gutenberga. Niezadowolony, że musi porzucić prestiżową karierę skryby, Peter staje sie adeptem `najczarniejszej ze sztuk`. W miarę jak poznaje jej tajniki, rośnie jego podziw dla Gutenberga i oddanie, z jakim poświęca się ich śmiałemu przedsięwzięciu: stworzeniu drukowanych kopii Biblii. Jednak gdy nad warsztatem zbiorą się czarne chmury, Peter będzie musiał wybierać pomiędzy dwoma mentorami - hojnym Fustem a kreatywnym, nieprzewidywalnym Gutenbergiem, który zachęca Petera do rozwijania swoich umiejętności. Stojąc pomiędzy geniuszem a kupcem, starym a nowym porządkiem, Peter będzie musiał pracować ramię w ramię z podziwianymi przez siebie ludźmi, by przezwyciężyć piętrzące się trudności i wygrać starcie, które zmieni bieg historii... oraz nieodwracalnie przeobrazi ich wszystkich.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?