Dziewiętnastowieczna cywilizacja załamała się. Książka ta jest poświęcona politycznym i gospodarczym przyczynom tego wydarzenia oraz głębokim przemianom, którym dało ono początek. Tak Karl Polanyi rozpoczyna swoją książkę, która w rzeczywistości oferuje znacznie więcej niż badanie mechanizmów rewolucji przemysłowej – przede wszystkim dotyczy także naszych kryzysowych czasów. Możemy bowiem postrzegać publikację, której polskie tłumaczenie ukazuje się po 66 latach od jej powstania, jako sięgającą głęboko w historię Europy analizę podłoża obecnego kryzysu i głos w dyskusji o kondycji współczesnego kapitalizmu.
Autor występuje przeciwko koncepcji wolnego i samoregulującego się rynku, niezwykle dziś popularnej i atrakcyjnej dla współczesnego uczestnika życia publicznego. Wolny rynek, jak sądzi Polanyi, rozbija się o naturę człowieka. Jak niegdyś komunizm, który wielu rozsądnym ludziom zdawał się ideą szlachetną i sprawiedliwą, okazał się naiwną utopią i zamienił w przeciwieństwo sprawiedliwości, tak samoregulujący się rynek, z pozoru mądrzejszy od nieudolnych rządów i stronniczych polityków, okazuje się tylko mitem, w którym nie ma miejsca dla żywych ludzi. W realnym świecie nie jest to już dążący do równowagi organizm, lecz niezrównoważone monstrum niszczące cały świat społeczny. Rynek traktowany jak nienaruszalna świętość oddziela się od społeczeństwa, które staje się jedynie przybudówką do niego, trybikiem w jego machinie. Pozostawiony sam sobie rynek niszczy relacje społeczne, narzucając im charakter ekonomiczny.
Polanyi wykracza poza klasyczną ekonomię, podkreśla zakorzenienie mechanizmów gospodarczych w świecie społecznym i sprzeciwia się abstrakcyjnemu traktowaniu tych dwóch aspektów.
Kiedy należy traktować metaforę dosłownie, by dostrzec jej komiczny wydźwięk?
Kiedy wyrażenie pochlebne staje się złośliwe?
Jak przekazać rozmówcy, że rozmowa telefoniczna zmierza ku końcowi?
Kiedy tautologie (wojna to wojna, biznes to biznes) niosą rzeczywistą informację?
Takie problemy bada pragmatyka. Jest to dziedzina interdyscyplinarna - zajmuje się relacjami procesów komunikacyjnych.
Książka Levinsona to najpełniejszy i najlepszy podręcznik wprowadzający do pragmatyki.
To jedna z najważniejszych prac autora, niekwestionowanego klasyka myśli społecznej, która obecnie stanowi nie tylko podstawową lekturę na kursach uniwersyteckich z zakresu socjologii czy antropologii, ale też ciągle pozostaje bogatym źródłem inspiracji dla badaczy. Durkheim przedstawia w niej zarys swoich głównych koncepcji, takich jak fakt społeczny czy świa
z tekstu
Starałem się opisać i czerpać z wielu istniejących już prac po to, aby zasugerować, jak może wyglądać zarys podejścia do ludzkiego ucieleśnienia, który socjologowie mogliby skutecznie wykorzystywać w przyszłych badaniach dotyczących ciała. Ciało jest w bardzo istotny sposób wplątane w kwestie tożsamości, tworzenia i podtrzymywania społecznych nierówności oraz formowania się i rozwoju społeczeństw. Temat ten jest dla socjologów zbyt istotny, by mieli go pozostawić naukom przyrodniczym.
Chris Shilling
Bakterie w organizmie człowieka – sprzymierzeńcy czy agresorzy?
W książce przedstawiono problemy diagnostyki bakteriologicznej uwzględniając 2 aspekty:
* szeroki przegląd bakterii związanych z człowiekiem
podstawy taksonomii bakterii, aktualna systematyka, dane dotyczące źródeł i rezerwuarów bakterii, najważniejsze cechy patogenezy i przebiegu zakażeń, rodzaje materiału klinicznego w diagnostyce chorób, szczegółowa charakterystyka tych cech ekologii, morfologii i metabolizmu bakterii, które mogą być wykorzystane w diagnostyce, a także tradycyjne i najnowsze metody identyfikacyjne (biologia molekularna);
* postępowanie diagnostyczne
przegląd materiałów klinicznych, sposoby ich pobierania, przechowywania i transportu, najkorzystniejsze metody identyfikacyjne i diagnostyczne, praktyczne schematy postępowania w badaniu materiałów klinicznych.
Książka przeznaczona dla studentów mikrobiologii, biotechnologii i ochrony środowiska, medycyny, pracowników laboratoriów mikrobiologicznych, stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz lekarzy, zwłaszcza specjalizujących się w mikrobiologii.
Autorzy – nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – są doświadczonymi diagnostami laboratoryjnymi, specjalistami w dziedzinie mikrobiologii. Zespół tworzą: Eligia M. Szewczyk, Bożena Dudkiewicz, Paweł Lisiecki, Małgorzata Różalska, Maria Sobiś-Glinkowska, Jadwiga Szarapińska-Kwaszewska.
Alain Touraine, choć należy do grona najbardziej wyrazistych postaci francuskiej socjologii XX wieku, jest w Polsce znany jedynie z omówień. Polskie wydanie jego pracy O socjologii, w której szkicuje główne punkty swoich rozważań teoretycznych i badawczych, ma za zadanie tę sytuację zmienić. Otrzymujemy w niej m.in. przemyślenia na temat roli socjologii i socjologa w społeczeństwie, a także wykład na temat badania ruchów społecznych jako nowego aktora na społecznej (ale i politycznej) scenie. Mimo iż pisana w latach siedemdziesiątych, książka ta stawia wciąż ważne pytania i zmusza socjologów do refleksji o własnej dyscyplinie.
Nowoczesny wykład na temat ludzkiego życia rodzinnego i jego różnorodnych form, prezentujący najważniejsze teorie i podejścia, od perspektywy ewolucyjnej zaczynając, przez informacje z zakresu antropologii i historii społecznej, a na współczesnych badaniach socjologicznych kończąc. Autor w ciekawy sposób opowiada o głównych procesach wewnątrzrodzinnych, przedstawia ewolucyjne ramy rodziny, a także pasjonującą historię rodziny w kulturze zachodniej, zatrzymując się na współczesnych przemianach, przez wielu interpretowanych jako "kryzys rodziny". Ta bogato ilustrowana, pełna przykładów z życia codziennego książka zainteresuje nie tylko studentów nauk społecznych i humanistycznych, ale również wszystkich zastanawiających się nad kierunkami zmian życia rodzinnego.
Badania jakościowe, chociaż od lat pełnią ważną rolę w podejmowaniu decyzji marketingowych, prowadzone i wykorzystywane są dosyć intuicyjnie. Autorka przekonuje, że w świetle dokonań współczesnej psychologii należy zrewidować tradycyjne spojrzenie na konsumenta. Wiedzę tę warto uwzględniać na każdym etapie prowadzonych badań marketingowych, począwszy od konstruowania schematów badań, scenariuszy wywiadów, przez decyzje o tym, o co pytać respondentów wprost, a co próbować zrozumieć w sposób pośredni, aż po analizę i interpretację wyników badań, która powinna wykraczać poza deklaracje respondentów.
Publikacja jest adresowana do studentów i wykładowców marketingu, zarządzania, ekonomii, psychologii, socjologii, stanowi także ważne źródło wiedzy dla praktyków – pracowników firm realizujących badania marketingowe i pracowników działów marketingu zlecających te badania.
Niniejsza książka przedstawia to, co do tej pory pozostawało na marginesie mitologicznych opracowań: recepcję mitów w kulturze - zarówno elitarnej, jak i popularnej - ponieważ mitologia jest obecna niemal w każdej dziedzinie życia.
„Leach był zawsze młotem na ortodoksję” – tak Adam Kuper w swojej historii antropologii opisuje postać jednego z najbardziej znanych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych, antropologów brytyjskich. Związany z Uniwersytetem w Cambridge, przez wiele lat był przewodniczącym Royal Anthropological Institute oraz członkiem British Academy. Sławę przyniosły mu nie tylko prace terenowe, ale również monografia na temat francuskiego strukturalisty, Claude’a Lévi-Straussa. Prezentowany po latach krótki esej Kultura i komunikowanie to zachęta do zapoznania się ze specyfiką antropologicznego myślenia. Leach w niezwykle uporządkowany, wręcz pedantyczny sposób przedstawia wywód na temat interpretacji danych empirycznych, zachęcając do przyjrzenia się ponownie klasycznym monografiom tuzów antropologii. Lektura obowiązkowa dla antropologów!
Socjologia i przestrzeń miejska to systematyczny wykład na temat socjologii miasta i społecznych aspektów przestrzeni, który zainteresuje nie tylko socjologów, ale rówież studentów geografii, gospodarki przestrzennej, architektury i urbanistyki. W jasny i przystępny sposób autor porządkuje w nim socjologiczną problematykę miasta według dwóch kluczy: od zagadnień teoretycznych do przykładów podpartych danymi statystycznymi oraz od ogólnych do szczegółowych przedmiotów rozważań. Wyczerpująco omawia główne procesy zachodzące w miastach w XX wieku – urbanizację, suburbanizację, dezurbanizację – wskazując również na perspektywy rozwoju przestrzeni miejskiej w Polsce.
Dr hab. Andrzej Majer, prof. UŁ – socjolog, pracuje w Katedrze Socjologii Wsi i Miasta Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wieloletni wykładowca socjologii ogólnej i socjologii miasta na Uniwersytecie Łódzkim i Politechnice Łódzkiej. W latach 1994–1995 stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Johns Hopkins University w Baltimore. Autor i redaktor wielu prac z zakresu socjologii miasta i przestrzeni, w tym: Socjologia miasta. Nowe dziedziny badań, Przemiany miasta. Wokół socjologii Aleksandra Wallisa, Wokół socjologii przestrzeni, Miasta Ameryki. Kryzys i polityka odnowy. Od 2000 roku przewodniczący Sekcji Socjologii Miasta Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Komentarz Tomasza z Akwinu do Liber de causis (Księgi o przyczynach) to na pozór typowy wytwór średniowiecznej tradycji komentowania tekstów. Typowość ta jednak w tym wypadku jest wyjątkowo skomplikowana, dziełko bowiem, którego polski przekład trafia po raz pierwszy do Czytelnika, ma niezwykłą, wielowarstwową genezę.
Księga o przyczynach uznawana była przez stulecia za dzieło Arystotelesa, swoiste podsumowanie Metafizyki. Tomasz jednak odkrył, że były to raczej wypisy z Elementów teologii neoplatonika Proklosa, opatrzone arabskim komentarzem. Wokół problemu autorstwa Liber de causis narosła ogromna literatura, potęgując efekt komentarza do komentarza do komentarza, którym jest tekst Tomasza.
Dzięki tej złożonej genezie i konstrukcji powstało dzieło wyjątkowe pod względem filozoficznym. Przedmiotem analizy jest tu esse, którego rozumienie i przekład są dość problematyczne – bywa tłumaczone jako bytowanie, istnienie lub byt. Czytelnik jest świadkiem, jak Tomasz buduje swoją własną teorię bytu na przecięciu wielu dyskursów. Zderza się tu tradycja Platona i Arystotelesa, spotykają się elementy sobie obce, a nawet wrogie: idee arystotelesowskie, chrześcijańskie, monoteistyczne z neoplatońskimi, pogańskimi, politeistycznymi, a także z arabskimi. Łączą się różne czasy – klasyczny okres helleński, schyłkowa faza filozofii greckiej, stulecia średniowiecza. Na tym bogatym podłożu Tomasz z Akwinu wypracowuje swoją metafizykę bytu.
Tomasz z Akwinu (1225–1274), wybitny filozof chrześcijański i uczony dominikanin, zaliczany do Doktorów Kościoła katolickiego. Początkowo potępiony, został w końcu kanonizowany, a w roku 1879 w encyklice Aeterni Patris jego filozofia została uznana za oficjalną filozofię Kościoła katolickiego. Wykładał w Paryżu, Florencji i Neapolu. Zajmował się także naukami przyrodniczymi.
Komentarz Tomasza z Akwinu do Liber de causis (Księgi o przyczynach) to na pozór typowy wytwór średniowiecznej tradycji komentowania tekstów. Typowość ta jednak w tym wypadku jest wyjątkowo skomplikowana, dziełko bowiem, którego polski przekład trafia po raz pierwszy do Czytelnika, ma niezwykłą, wielowarstwową genezę.
Księga o przyczynach uznawana była przez stulecia za dzieło Arystotelesa, swoiste podsumowanie Metafizyki. Tomasz jednak odkrył, że były to raczej wypisy z Elementów teologii neoplatonika Proklosa, opatrzone arabskim komentarzem. Wokół problemu autorstwa Liber de causis narosła ogromna literatura, potęgując efekt komentarza do komentarza do komentarza, którym jest tekst Tomasza.
Dzięki tej złożonej genezie i konstrukcji powstało dzieło wyjątkowe pod względem filozoficznym. Przedmiotem analizy jest tu esse, którego rozumienie i przekład są dość problematyczne – bywa tłumaczone jako bytowanie, istnienie lub byt. Czytelnik jest świadkiem, jak Tomasz buduje swoją własną teorię bytu na przecięciu wielu dyskursów. Zderza się tu tradycja Platona i Arystotelesa, spotykają się elementy sobie obce, a nawet wrogie: idee arystotelesowskie, chrześcijańskie, monoteistyczne z neoplatońskimi, pogańskimi, politeistycznymi, a także z arabskimi. Łączą się różne czasy – klasyczny okres helleński, schyłkowa faza filozofii greckiej, stulecia średniowiecza. Na tym bogatym podłożu Tomasz z Akwinu wypracowuje swoją metafizykę bytu.
Tomasz z Akwinu (1225–1274), wybitny filozof chrześcijański i uczony dominikanin, zaliczany do Doktorów Kościoła katolickiego. Początkowo potępiony, został w końcu kanonizowany, a w roku 1879 w encyklice Aeterni Patris jego filozofia została uznana za oficjalną filozofię Kościoła katolickiego. Wykładał w Paryżu, Florencji i Neapolu. Zajmował się także naukami przyrodniczymi.
Kompendium wiedzy o komunikowaniu się między ludźmi pisane z perspektywy psychologicznej, a także socjokulturowej i filozoficznej. Zawiera bogaty wybór tekstów naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
W książce omówiono:
- rozwijanie umiejętności posługiwania się słowem,
- docieranie do tajemnicy twórczej mocy języka,
- interpretację zachowań niewerbalnych, mowę ciała, międzynarodowy słownik gestów, rolę dotyku,
- różne style ekspresji u kobiet i mężczyzn,
- rozwijanie umiejętności słuchania, odkrywanie własnych barier komunikacyjnych,
- samospełniające się proroctwa interpersonalne,
- specyfikę komunikacji w przyjaźni, rodzinie, z bliskim partnerem,
- komunikację międzykulturową.
Autorska koncepcja nowoczesnego podejścia do resocjalizacji nieprzystosowanych społecznie nieletnich.
Książka zawiera:
- praktyczne przykłady metod twórczej resocjalizacji;
- kulturotechniczne formy działań resocjalizacyjnych w placówkach penitencjarnych (teatr, sport, działalność plastyczna i literacka, terapia przez muzykę);
- uwarunkowania efektywności form wychowawczych w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
Fundamentalny podręcznik poświęcony historii ogrodów. Jedyna publikacja w języku polskim, która przedstawia rozwój sztuki ogrodowej na świecie z uwzględnieniem polskich dokonań. To kompendium wiedzy dotyczącej rozwoju sztuki ogrodowej od starożytności do końca XX wieku. Omówiono w nim cechy charakterystyczne obiektów ogrodowych różnych epok, zmieniające się trendy w zakresie kształtowania przestrzeni oraz podano przykłady najwybitniejszych parków i ogrodów.
Publikacja bogato ilustrowana.
Tom 1
Opisuje ogrody od starożytności po barok. Uzupełnienia i rozszerzenia dotyczą przede wszystkim obszerniejszego przedstawienia obiektów ogrodowych i tendencji projektowych różnych epok.
Niezwykła, twórcza osobowość Ibn ‘Arabiego, wybitnego Andaluzyjczyka z XII wieku, nie pozwoliła mu dopasować się do obyczajów i reguł społecznych, panujących w jego ojczyźnie – podróż stała się dla niego sposobem życia. Wędrówce w świecie fizycznym towarzyszyło nieustanne dążenie do wiedzy, poszukiwanie wizji, a w nich – Boga, który objawia się w każdej rzeczy.
Księga o podróży prowadzi nas przez kolejne objawienia, których doznaje mistyk, szukając mądrości, szlachetności i prawdy. Mistyczno-filozoficzna podróż Ibn ‘Arabiego w zaświaty nawiązuje do legendy o nocnej wędrówce Proroka Muhammada. Czytając ten traktat, przemierzamy zarazem świat przepięknego, bogatego języka o ogromnej poetyckiej sile, który pozwala nam poznać puls kultury Wschodu, bijący też w kulturze zachodniej: Księga o podróży stanowiła prawdopodobnie jedną z inspiracji Boskiej komedii Dantego.
„Byłem ukrytym skarbem” – w tradycji islamu te poruszające słowa Boga, który pragnie, by go poznano i dlatego tworzy istoty zdolne poznawać, były punktem centralnym rozważań o miłości. Ibn ‘Arabi, XII-wieczny filozof i mistyk, pod wpływem uniesienia, które przeżył w Mekce, zbudował wokół tego boskiego wyznania spójną koncepcję miłości.
Opisy różnych rodzajów miłości ukazują czytelnikowi wyrafinowaną kulturę uczuć, która powstała i rozwinęła się na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie Traktat o miłości ma dla współczesnego czytelnika niespodziewanie nowoczesny wydźwięk, w arabskim średniowiecznym tekście kryją się bowiem zaskakujące analizy języka i badania nad budową słów. Bo to właśnie słowa – imiona, przez które objawia się Bóg – wyznaczają drogę do tajemnicy miłości.
Ibn ‘Arabi, (1165-1240), największy mistyk - filozof arabski, twórca doktryny panteistyczno-mistycznej. Głosił, że wszystkie istnienia są absolutną jednością, a jej istotę zna tylko Bóg. Bóg jest niezależny od atrybutów i ma transcendentną naturę.
Książka pomaga zrozumieć funkcjonowanie delikatnej sieci wzajemnych powiązań między przyrodą a społeczeństwem. Autorzy wyjaśniają, że naruszenie jednego, choćby najmniejszego elementu (np. ekologicznego, etycznego, gospodarczego) budującego naszą rzeczywistość, pociąga za sobą trudne do przewidzenia skutki.
Podstawowe pojęcia i problemy ochrony środowiska,
Stan środowiska w Polsce i na świecie
Cechy współczesnego kryzysu ekologicznego
Problemy środowiskowe: globalne ocieplenie, zanieczyszczenie wód i gleb, zdrowe skutki degradacji środowiska, przyczyny degradacji środowiska i działalności na rzecz jego ochrony,
Humanistyczne aspekty ochrony środowiska
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?