27 IV 2014 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego na placu św. Piotra w Rzymie odbędą się główne uroczystości kanonizacyjne papieża Jana Pawła II. Niniejsza książeczka została przygotowana na tę okoliczność. Przypomina życie papieża Jana Pawła II oraz ukazuje przebieg procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Zawiera również modlitwy za jego wstawiennictwem i pieśni ku jego czci.
Publikacja zawiera materiały duszpasterskie do wykorzystania na Wielki Post:
– Drogi krzyżowe
– Rozważania do Godziny Miłosierdzia Bożego
– Kazania pasyjne
– Adoracje Najświętszego Sakramentu
– Rozważania różańcowe
– Medytacje pasyjne
Kraków jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. Jego genius loci wpływa także na historię Kościoła – nie tylko dlatego, że jest związany z papieżem Janem Pawłem II – już beatyfikowanym, a niebawem także kanonizowanym – ale i dlatego, że w ciągu historii przez to miasto przewinęło się wielu świętych, cieszących się należną im czcią nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dobrze się więc stało, że oddajemy do rąk Czytelników kolejną książkę ks. Zygmunta Podlejskiego, który na przykładzie sylwetek blisko pięćdziesięciorga świętych – zarówno beatyfi kowanych, jak i kanonizowanych – związanych w taki czy inny sposób z Krakowem przedstawia indywidualny rys ich świętości, z jednoczesnym podkreśleniem tego, co wspólne dla wybranych sylwetek. A jest to realizacja ich powołania życiowego na podobieństwo Jezusa Chrystusa.
Ze Wstępu
Każdy, kto uwierzy, będzie zbawiony - zapewnia Jezus. W wymiarze ostatecznym oznacza to, że człowiek będzie żył zjednoczony z Bogiem w niebie, będzie się cieszył Jego wiecznym życiem i szczęściem, będzie żył pełnią miłości, Ale to zbawienie objawia się już tu na ziemi. Dzięki wierze człowiek rozumie sens własnego życia, cierpienia i śmierci, żyje ze świadomością, że światem nie rządzi ślepy los, ale kochający Bóg, który ten świat stworzył i nawet ze zła potrafi wyprowadzić dobro.
Celem niniejszej pracy będzie próba ukazania znaczenia katolicko-luterańskiego dokumentu na temat Marcina Lutra dla procesu przemiany rzymskokatolickiego i ewangelickiego obrazu Ojca Reformacji. Chodzi o odpowiedź na następujące pytania: Jaka jest historia powstania katolicko-luterańskiego dokumentu na temat Lutra? Co mówi wspomniany dokument na temat dokonującej się na przestrzeni wieków przemiany rzymskokatolickiego i ewangelickiego obrazu Lutra? Jakie jest ekumeniczne znaczenie tego historycznego uzgodnienia na temat Reformatora?
Za podjęciem tej tematyki przemawia przede wszystkim fakt, że nie poświęcono jej dotąd dostatecznej uwagi. Istnieją wprawdzie bardzo liczne biografie Marcina Lutra, w których ? w zależności od epoki ? podkreślano ten lub inny aspekt sylwetki Ojca Reformacji. Brakuje natomiast, przynajmniej w języku polskim, całościowego, systematycznego opracowania dotyczącego rzymskokatolickiego i ewangelickiego obrazu Lutra w świetle interesującego nas katolicko-luterańskiego uzgodnienia.
Przyszłość artystki, potem powołanie do życia zakonnego w gronie Córek św. Pawła, sióstr zaangażowanych przede wszystkim w multimedialne głoszenie Ewangelii. Nagle wszystkie marzenia pryskają, upadają wszelkie projekty. Banalne zatrucie, mikroorganizm, który zagnieżdża się w ciele, wycieńczająca walka pod wodzą niszczących lekarstw? i siostra Maria Cecylia traci wzrok. Osiem długich lat. Nieustające poszukiwanie harmonii fizycznej, ale jeszcze bardziej duchowej. Intensywna terapia prowadząca do ?re-kreacji? ? stworzenia na nowo. Jej główne elementy to zawierzenie woli Bożej, medycyna alternatywna, muzyka, przyjaźń, nowe horyzonty braterstwa odkryte we wspólnotach paulińskich w Kanadzie? i Arcyterapeuta: Chrystus Ukrzyżowany-Zmartwychwstały. Potem cud: odzyskanie wzroku, a wcześniej wiary?
Książka ta może pomóc wszystkim nam w zrozumieniu odległości, jaka dzieli mówienie od czynienia, różnicy między wygłoszeniem wyznania wiary lub konsekracji zakonnej a przeżywaniem jej naprawdę w życiu oraz ilością dróg, które musi wymyślić Pan, by doprowadzić nas do wypełniania wreszcie w sposób wolny całej Jego woli.
Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Ten zbiorek zawiera drobne teksty do rozważania. Każda kartka stanowi odrębną całość. Jeżeli już czytać, to całą stronę – od tytułu do ostatniej linijki. Zamiast spisu tematów ułożono kartki tak, żeby teksty zaczynały się od kolejnej litery alfabetu.
Poleca się czytać tylko tym, którzy mają mało czasu, ale stać ich na cierpliwość.
To były rozmowy
o małżeństwie, rodzinie,
o domu rodzinnym.
Można przeczytać każdą karteczkę
oddzielnie, ale dobrze,
żeby przeczytać całą.
Karteczki ułożono tak,
aby teksty zebrane w zbiorku
zaczynały się od liter
według alfabetu.
W tobie mieszkają modlitwy…
Oto, jak księga…
Jak wracający z pól…
Modlitwa w złoconych brzegach…
Jesteś daleki, Boże, moim oczom…
Przyjdź, Panie…
Przyszliśmy do Ciebie, Boże…
Wspominam
Jak ręce…
Dziękuję…
Broszurka omawia jeden z głównych elementów wynagrodzenia Sercu Jezusa, w sposób szczególny polecanym przez papieży, akt poświęcenia się Jemu (ofiarowania).
Miłość bowiem nie zatrzymuje niczego dla siebie, ofiaruje wszystko, tak jak Chrystus oddał wszystko, gdy z Jego przebitego boku wypłynęły krew i woda. Taka też powinna być odpowiedź człowieka na Boże zaproszenie, nawet jeśli w naszym ludzkim odczuciu ten dar, który możemy ofiarować, wydaje się niczym.
W poświęceniu się Najświętszemu Sercu Jezusa zawiera się dynamika chrześcijańskiego życia, idącego wbrew kulturze współczesnej, odrzucającej z reguły to, co jest więzią, zobowiązaniem i darem. Tę relację w stosunku do Bożego Serca warto odczytać, przemyśleć na nowo, by odnaleźć w niej szczególny kształt i wymiar powołania chrześcijanina dzisiaj.
Wyznanie wiary - Credo Populi Dei - papież przekazał Kościołowi na zakończenie Roku Wiary, 30 czerwca 1968 roku.
Dokument ten związany jest z tamtym czasem i wyzwaniami, które wówczas się pojawiły, ale wykracza poza tamtą chwilę dziejową i należy do trwałego dziedzictwa Kościoła.
Jeśli bliżej wnikniemy w jego stwierdzenia, na pewno będziemy mogli odkryć jego profetyczną aktualność i żywą wymowę.
Ze Wstępu
Starość czeka wszystkich, niezależnie od tego, czy zastanawiają się nad nią czy nie. Starość, tak jak życie, bywa różna, bo kowalem swego losu każdy bywa sam. Upływający czas kradnie młodość, przyjaciół… Kiedy umieramy, zostaje po nas jedynie miłość, którą daliśmy innym.
Zachęcam do przeczytania tej książki. Mam nadzieję, że ludzie starsi odkryją dobre strony starości, a młodym posłuży za przykład, jak żyć, aby cieszyć się radością życia niezależnie od wieku.
Książkę tę pomogło mi napisać samo życie. Większość opisanych historii jest prawdziwa, zmieniłam tylko imiona bohaterów. Pragnę zatem podziękować wszystkim, którzy opowiedzieli mi bądź sami opisali zdarzenia ze swego życia i wyrazili zgodę na ujęcie ich w książce. Szczególne podziękowania składam mojej szkolnej koleżance Helenie oraz mężowi, Marianowi, z którym przeżyłam czterdzieści wspaniałych lat. Nie wiem, ile jeszcze nam ich zostało, dlatego od pewnego czasu dziękuję za każdy darowany nam dzień.
Autorka
Tę książkę dedykujemy Enrique, chłopcu z Pachacamac.
W nim ukryte są wszystkie dzieci, które spotkaliśmy. Od niego zaczerpnęliśmy siłę, by opowiedzieć wam o wielu ludzkich historiach.
Dla niego, skarbu i perły Królestwa, oraz dla wszystkich dzieciaków i biedaków, których poznacie na kartach tej książki, warto poświęcić życie.
Z posługi myślenia i głoszenia słowa Bożego narodziła się ta książeczka zawierająca dziewięć kazań, w których staram się opisać życie Maryi i wydobyć z niego inspiracje do życia opartego na wierze. W sposób szczególny powraca w nich wątek niepokalaności Maryi, który stanowi podstawę Jej życia, doświadczenia duchowego i świętości. (?) Zebrane tutaj wypowiedzi o Maryi, Matce naszego Zbawiciela, chcą być inspiracją do przepowiadania na temat Maryi, do wejścia do Jej szkoły duchowej i do nadawania maryjnego rysu naszej duchowości.
Ze Wstępu
Autor komentuje następujące fragmenty Ewangelii według św. Łukasza: działalność Jana Chrzciciela, chrzest Jezusa, rodowód Jezusa, kuszenie na pustyni (Łk 3,1-4,13), powołanie Piotra, uzdrowienie trędowatego (Łk 5,1-16), uzdrowienie paralityka, powołanie Lewiego, sprawa postów, łuskanie kłosów w szabat, uzdrowienie w szabat (Łk 5,17-6,11), wybór dwunastu, tłum, który starał się Go dotknąć, błogosławieństwa, miłość nieprzyjaciół, powściągliwość w sądzeniu, obłuda, drzewo i owoce, dobra i zła budowla, setnik z Kafarnaum (Łk 6,12-7,17), poselstwo Jana Chrzciciela, świadectwo Jezusa o Janie Chrzcicielu, sąd Jezusa o współczesnych, nawrócona grzesznica (Łk 7,19-50).
Książka, którą oddajemy do rąk polskiego Czytelnika, została napisana z zamiarem zaproszenia rodzin do wspólnego czytania jej, strona po stronie, czyniąc ze słowa Bożego modlitwę.
Wystarczy niespełna rok, by poznać najważniejsze fragmenty Ewangelii i odkryć w nich "prawdę starodawną i zawsze nową" oraz skarb, który ubogaca naszą egzystencję, czyniąc każdego z nas dzieckiem Bożym.
Męskie zgromadzenia zakonne i stowarzyszenia życia apostolskiego na prawie papieskim
Wykaz siglów zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego
Wykaz nazw zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń apostolskich
Wykaz nazwisk założycieli zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego
Lektura tego tomiku letico divina dotyczy wybranych fragmentów Ewangelii św. Mateusza, która jest czytana w czasie liturgii niedzielnych w roku A. Autor komentuje: wyznanie Piotra Ty jesteś Chrystus (Mt 16,13-20), zwiastowanie Józefowi (Mt 1,18-25), kazanie na Górze (Mt 4,24-5,12), dobre ziarni i chwast (Mt 13,24-30), komunia w Kościele (Mt 18,1-22). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?