Nieznana i niekochana – taka jest katolicka nauka społeczna w oczach Sławomira Zatwardnickiego. Książka jest adresowana do nas wszystkich – „okularników”, którym szkła pobrudziły się stereotypami, a myślenie wpadło w koleiny utartych schematów. Żywy, a nieraz i ostry język Autora pomoże nam w wyraźnym dostrzeżeniu problemów współczesności i aktualności społecznego nauczania Kościoła. ks. Przemysław Król SCJ Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” Sławomir Zatwardnicki, teolog, publicysta, autor sześciu książek. Ostatnio wydał: Pomoc przeciw nieprzyjaciołom Twoim, czyli jak chwalić Maryję i bronić Jej godności (Kraków 2014). Laureat nagrody Pro Redemptione (2014) w kategorii dla młodych teologów, którzy działalnością pisarską przyczyniają się do rozwoju myśli teologicznej. Zaangażowany w działalność ewangelizacyjno-formacyjną. Żonaty, ma czwórkę dzieci.
Książka Maryja z Nazaretu to zbiór kazań na wspomnienia, święta i uroczystości maryjne, przygotowany przez doświadczonego duszpasterza i znanego publicystę katolickiego ks. Zygmunta Podlejskiego. Mogą one służyć pomocą zarówno w duszpasterskiej pracy, jak i w chwilach osobistej refleksji nad tajemnicami życia Świętej Rodziny. Uwypuklają one najważniejsze momenty z życia Chrystusa, ukazując nam Bożą Matkę jako wzór do naśladowania.
W książce ks. Cameli, znany duszpasterz z archidiecezji Chicago, maluje niepokojący portret diabła – groźnego przeciwnika Boga i człowieka, który działa w cichy i dyskretny sposób. Ksiądz Cameli odsłania taktykę diabła: zwodzenia, dzielenia, dywersji i zniechęcania, w indywidualnym życiu człowieka, a także w życiu społecznym. Autor pokazuje, jak w pogłębionej przyjaźni z Bogiem można przeciwstawić się działaniom Złego.
OPINIE O KSIĄŻCE
Napisana w nadzwyczaj przystępny sposób, poparta rozsądnym duszpasterskim zmysłem obserwacyjnym książka, wcale nie skupiona na fascynacjach okultyzmem, lecz poświęcona sposobom radzenia sobie ze zwodniczymi i zniechęcającymi wpływami zła, które napotykamy na co dzień. Rzetelna lektura duchowa.
Donald Senior (CP)
przewodniczący Katolickiej Unii Teologicznej
Ksiądz Louis Cameli umiejętnie, jak na doświadczonego kierownika duchowego przystało, demaskuje „powszednie działania” diabła i pokazuje nam, w jaki sposób nowy wgląd w Pismo Święte oraz pogłębiona przyjaźń z Jezusem Chrystusem wzmacniają naszą wytrwałość w podróży ku Ojcowskiej Tajemnicy Boga
Agnes Cunningham SSCM
emerytowana profesor seminarium w Mundelein
Książka Louisa Camelego posłuży kaznodziejom oraz kierownikom duchowym jako pomoc w tropieniu zgubnych działań diabła, zarówno w odniesieniu do życia jednostek, jak i wydarzeń o skali globalnej.
Daniel Coughlin
były kapelan Izby Reprezentantów USA
Louis J. Cameli jest kapłanem archidiecezji chicagowskiej. Święcenia otrzymał w 1969 roku. Jest związany z Uniwersytetem Najświętszej Marii Panny i seminarium w Mundelein, gdzie pełnił wiele funkcji, m.in.: profesora teologii duchowości, kierownika życia duchowego, a także przewodniczącego Wydziału Teologii Kościoła. Ksiądz Cameli założył Oficjum ds. Formacji Stałej Księży Archidiecezji i kierował nim, służył również jako duszpasterz w parafii Boskiego Zbawiciela w Norridge w Illinois. Otrzymawszy z rąk kardynała Francisa George’a nominację na stanowisko Delegata Arcybiskupa ds. Formacji i Misji, ks. Cameli służy placówkom archidiecezji jako konsultant teologiczny. Posiada tytuł doktora teologii, uzyskany na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
27 IV 2014 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego na placu św. Piotra w Rzymie odbędą się główne uroczystości kanonizacyjne papieża Jana Pawła II. Niniejsza książeczka została przygotowana na tę okoliczność. Przypomina życie papieża Jana Pawła II oraz ukazuje przebieg procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Zawiera również modlitwy za jego wstawiennictwem i pieśni ku jego czci.
Publikacja zawiera materiały duszpasterskie do wykorzystania na Wielki Post:
– Drogi krzyżowe
– Rozważania do Godziny Miłosierdzia Bożego
– Kazania pasyjne
– Adoracje Najświętszego Sakramentu
– Rozważania różańcowe
– Medytacje pasyjne
Kraków jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. Jego genius loci wpływa także na historię Kościoła – nie tylko dlatego, że jest związany z papieżem Janem Pawłem II – już beatyfikowanym, a niebawem także kanonizowanym – ale i dlatego, że w ciągu historii przez to miasto przewinęło się wielu świętych, cieszących się należną im czcią nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dobrze się więc stało, że oddajemy do rąk Czytelników kolejną książkę ks. Zygmunta Podlejskiego, który na przykładzie sylwetek blisko pięćdziesięciorga świętych – zarówno beatyfi kowanych, jak i kanonizowanych – związanych w taki czy inny sposób z Krakowem przedstawia indywidualny rys ich świętości, z jednoczesnym podkreśleniem tego, co wspólne dla wybranych sylwetek. A jest to realizacja ich powołania życiowego na podobieństwo Jezusa Chrystusa.
Ze Wstępu
Tematem tego tomiku lectio divina jest opis dzieciństwa Jezusa. Znajdziemy w nim następujące rozważania: prolog Łukasza (Łk 1,1-4), zwiastowanie Zachariaszowi (Łk 1,5-25), orędzie anioła dla Maryi (Łk 1,26-38), wizyta Maryi u Elżbiety (Łk 1,39-56), Józef w Ewangelii Mateusza (Mt 1,18-25), o osobowości Józefa (Mt 2,1-23), narodziny Jezusa według Łukasza (Łk 2,1-21), z Betlejem do Jerozolimy (Łk 2,22-40).
Każdy, kto uwierzy, będzie zbawiony - zapewnia Jezus. W wymiarze ostatecznym oznacza to, że człowiek będzie żył zjednoczony z Bogiem w niebie, będzie się cieszył Jego wiecznym życiem i szczęściem, będzie żył pełnią miłości, Ale to zbawienie objawia się już tu na ziemi. Dzięki wierze człowiek rozumie sens własnego życia, cierpienia i śmierci, żyje ze świadomością, że światem nie rządzi ślepy los, ale kochający Bóg, który ten świat stworzył i nawet ze zła potrafi wyprowadzić dobro.
Celem niniejszej pracy będzie próba ukazania znaczenia katolicko-luterańskiego dokumentu na temat Marcina Lutra dla procesu przemiany rzymskokatolickiego i ewangelickiego obrazu Ojca Reformacji. Chodzi o odpowiedź na następujące pytania: Jaka jest historia powstania katolicko-luterańskiego dokumentu na temat Lutra? Co mówi wspomniany dokument na temat dokonującej się na przestrzeni wieków przemiany rzymskokatolickiego i ewangelickiego obrazu Lutra? Jakie jest ekumeniczne znaczenie tego historycznego uzgodnienia na temat Reformatora?
Za podjęciem tej tematyki przemawia przede wszystkim fakt, że nie poświęcono jej dotąd dostatecznej uwagi. Istnieją wprawdzie bardzo liczne biografie Marcina Lutra, w których ? w zależności od epoki ? podkreślano ten lub inny aspekt sylwetki Ojca Reformacji. Brakuje natomiast, przynajmniej w języku polskim, całościowego, systematycznego opracowania dotyczącego rzymskokatolickiego i ewangelickiego obrazu Lutra w świetle interesującego nas katolicko-luterańskiego uzgodnienia.
Ojciec Amorth powraca z niepublikowanymi dotąd opowiadaniami o swoich najcięższych, najdłuższych i najtrudniejszych egzorcyzmach. Przekonany o zbliżającej się ?godzinie szatana?, odkrywa swoje spotkania z piekielnymi duchami, pragnąc przekazać swoje dziedzictwo praktyk, obrzędów i modlitw służących do ich pokonania. Kieruje je głównie do młodych egzorcystów, którzy wkrótce będą musieli stawiać czoła coraz okrutniejszym zjawiskom opętania i śmiertelnie groźnym działaniom Złego.
Książka zawiera wiele ciekawych przemyśleń człowieka z dużym doświadczeniem życiowym, nie tylko jako egzorcysty. Może być dobrą zachętą do życia w autentycznej wierze, w tradycyjnych wartościach. Kieruje uwagę na Boga i Jego tajemnicę, a także tajemnicę zła w świecie. Treść została świetnie osadzona w biblijnych ramach. Autor odwołuje się do najprostszych prawd wiary.
Przyszłość artystki, potem powołanie do życia zakonnego w gronie Córek św. Pawła, sióstr zaangażowanych przede wszystkim w multimedialne głoszenie Ewangelii. Nagle wszystkie marzenia pryskają, upadają wszelkie projekty. Banalne zatrucie, mikroorganizm, który zagnieżdża się w ciele, wycieńczająca walka pod wodzą niszczących lekarstw? i siostra Maria Cecylia traci wzrok. Osiem długich lat. Nieustające poszukiwanie harmonii fizycznej, ale jeszcze bardziej duchowej. Intensywna terapia prowadząca do ?re-kreacji? ? stworzenia na nowo. Jej główne elementy to zawierzenie woli Bożej, medycyna alternatywna, muzyka, przyjaźń, nowe horyzonty braterstwa odkryte we wspólnotach paulińskich w Kanadzie? i Arcyterapeuta: Chrystus Ukrzyżowany-Zmartwychwstały. Potem cud: odzyskanie wzroku, a wcześniej wiary?
Książka ta może pomóc wszystkim nam w zrozumieniu odległości, jaka dzieli mówienie od czynienia, różnicy między wygłoszeniem wyznania wiary lub konsekracji zakonnej a przeżywaniem jej naprawdę w życiu oraz ilością dróg, które musi wymyślić Pan, by doprowadzić nas do wypełniania wreszcie w sposób wolny całej Jego woli.
Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Ten zbiorek zawiera drobne teksty do rozważania. Każda kartka stanowi odrębną całość. Jeżeli już czytać, to całą stronę – od tytułu do ostatniej linijki. Zamiast spisu tematów ułożono kartki tak, żeby teksty zaczynały się od kolejnej litery alfabetu.
Poleca się czytać tylko tym, którzy mają mało czasu, ale stać ich na cierpliwość.
To były rozmowy
o małżeństwie, rodzinie,
o domu rodzinnym.
Można przeczytać każdą karteczkę
oddzielnie, ale dobrze,
żeby przeczytać całą.
Karteczki ułożono tak,
aby teksty zebrane w zbiorku
zaczynały się od liter
według alfabetu.
W tobie mieszkają modlitwy…
Oto, jak księga…
Jak wracający z pól…
Modlitwa w złoconych brzegach…
Jesteś daleki, Boże, moim oczom…
Przyjdź, Panie…
Przyszliśmy do Ciebie, Boże…
Wspominam
Jak ręce…
Dziękuję…
Broszurka omawia jeden z głównych elementów wynagrodzenia Sercu Jezusa, w sposób szczególny polecanym przez papieży, akt poświęcenia się Jemu (ofiarowania).
Miłość bowiem nie zatrzymuje niczego dla siebie, ofiaruje wszystko, tak jak Chrystus oddał wszystko, gdy z Jego przebitego boku wypłynęły krew i woda. Taka też powinna być odpowiedź człowieka na Boże zaproszenie, nawet jeśli w naszym ludzkim odczuciu ten dar, który możemy ofiarować, wydaje się niczym.
W poświęceniu się Najświętszemu Sercu Jezusa zawiera się dynamika chrześcijańskiego życia, idącego wbrew kulturze współczesnej, odrzucającej z reguły to, co jest więzią, zobowiązaniem i darem. Tę relację w stosunku do Bożego Serca warto odczytać, przemyśleć na nowo, by odnaleźć w niej szczególny kształt i wymiar powołania chrześcijanina dzisiaj.
Wyznanie wiary - Credo Populi Dei - papież przekazał Kościołowi na zakończenie Roku Wiary, 30 czerwca 1968 roku.
Dokument ten związany jest z tamtym czasem i wyzwaniami, które wówczas się pojawiły, ale wykracza poza tamtą chwilę dziejową i należy do trwałego dziedzictwa Kościoła.
Jeśli bliżej wnikniemy w jego stwierdzenia, na pewno będziemy mogli odkryć jego profetyczną aktualność i żywą wymowę.
Ze Wstępu
Starość czeka wszystkich, niezależnie od tego, czy zastanawiają się nad nią czy nie. Starość, tak jak życie, bywa różna, bo kowalem swego losu każdy bywa sam. Upływający czas kradnie młodość, przyjaciół… Kiedy umieramy, zostaje po nas jedynie miłość, którą daliśmy innym.
Zachęcam do przeczytania tej książki. Mam nadzieję, że ludzie starsi odkryją dobre strony starości, a młodym posłuży za przykład, jak żyć, aby cieszyć się radością życia niezależnie od wieku.
Książkę tę pomogło mi napisać samo życie. Większość opisanych historii jest prawdziwa, zmieniłam tylko imiona bohaterów. Pragnę zatem podziękować wszystkim, którzy opowiedzieli mi bądź sami opisali zdarzenia ze swego życia i wyrazili zgodę na ujęcie ich w książce. Szczególne podziękowania składam mojej szkolnej koleżance Helenie oraz mężowi, Marianowi, z którym przeżyłam czterdzieści wspaniałych lat. Nie wiem, ile jeszcze nam ich zostało, dlatego od pewnego czasu dziękuję za każdy darowany nam dzień.
Autorka
Tę książkę dedykujemy Enrique, chłopcu z Pachacamac.
W nim ukryte są wszystkie dzieci, które spotkaliśmy. Od niego zaczerpnęliśmy siłę, by opowiedzieć wam o wielu ludzkich historiach.
Dla niego, skarbu i perły Królestwa, oraz dla wszystkich dzieciaków i biedaków, których poznacie na kartach tej książki, warto poświęcić życie.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?